Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Ēka ėshtė programimi?

Ēka ėshtė programimi?

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Ēka ėshtė programimi? prej Mon Jan 07 2008, 08:16

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Ēka ėshtė programimi?

Software ėshtė njė grup i programeve qė pėrmban instruksionet pėr tė operuar me hardware. Gjuha programuese pėrdoret pėr tė shkruar programet kompjuterike. Ekzistojnė shumė gjuhė programuese, Nė tė shumtėn e rasteve, njė program i shkruar nė njė gjuhė nuk mundet tė komunikojė me programin e shkruar nė njė gjuhė tjetėr.

Atėherė, cilat janė disa nga gjuhėt programuese:

Delphi – adreson kėrkesat e zhvilluesve tė aplikacioneve tė cilėt dėshirojnė tė zhvillojnė aplikacione pėr Internet dhe aplikacione tė qėndrueshme pėr kompanitė e mėdha tė cilat mbėshteten nė teknologjinė e dėshmuar tė rrjetave pėr tė ushtruar biznesin e tyre.

VisualBasic – ėshtė gjuhė programuese e nivelit tė lartė qė ka evoluar nga versioni i parė i Basic pėr sistemin operativ DOS. BASIC d.m.th. Beginners' Allpurpose Symbolic Instruction Code. Nė pėrgjithėsi ėshtė gjuhė programuese shumė e lehtė pėr t\u mėsuar. Kodi programor i Basic i gjason shumė gjuhės Angleze. Kompani tė ndryshme kanė prodhuar edhe versionet e ndryshme tė Basic, si pėr shembull Microsoft QBASIC pastaj Visual Basic, QUICKBASIC, GWBASIC ,IBM BASICA dhe tė tjerė.

Java - ėshtė gjuhė programuese shumė dinamike. Zakonisht pėrdoret pėr tė zhvilluar aplikacione qė kryesisht pėrdoren pėr tė ekzeutuar dhe ēasur tė dhėnat nė kompjuterat tė cilėt janė tė lidhur nė rrjeta. Java ėshtė gjuhė programuese e cila ekzekutohet nė ēdo platformė. pra ėshtė gjuhė programuese me tipare cross-platform. Ka gjetur zbatim shumė tė madhė nė zhvillimin e aplikacioneve e-commerce.

Cilat janė parakushtet pėr t’u bėrė njė zhvillues profesional?

Nė pėrgjithėsi nuk ka ndonjė kriter preciz dhe konciz qė do duheshte tė pėrmbushet nga ana e tė interesuarit apo inetresuares qė dėshiron tė bėhet njė zhvillues professional i aplikacioneve nė ndonjėrėn nga gjuhėt programuese. Mirpo, kėshillat gjithmon kanė pėr tendencė qė tė ju kumtohen tė interesuarve se programimi pėr nga natyra e tij konceptuale ėshtė abstract, ndėrsa pėr nga natyra e tij implementuese ėshtė virtual, dhe kėto janė dy komponente tė cilat profesionin e programimit e bėjnė kompleks. Por, praktika ka dėshmuar se disciplina nė punė, pėrkushtimi, serioziteti dhe interesimi gjithmon kanė dalur fitimtar mbi kėtė kompleksitet.

Ēka pastaj?

Njė i inetresuar apo e inetresuar qė tė bėhet programer apo programere, nė momentin qė tė ketė arritur shkallėn e profesionalizmit nė njėrė nga gjuhėt porgramuese qė pėrdorėn sot nė botėn e Informatikės e bėnė vetėn shumė tė respektuar nė shoqerinė e profesionistave tė informatikės, po nga kjo shoqėri bėhet person i priviligjuar dhe natyrisht shumė i kėrkuar nga bizneset a ndryshme ane mbanė rruzullit tokėsor, nė kėtė mėnyrė i ndėrton vetės-familjes-shoqėrisė njė mirėqenie shumė tė mire.

Sa ėshtė ky profesion me perspektivė tek neve nė Kosovė?

Po tė shikoni rreth e pėrqark dhe tė analizoni zhvillimet aktuale nė fushėn e Teknologjisė Informative tek ne nė Kosovė, shifet qartė se fusha e programimit ėshtė po thuajse e pambuluar. Kjo vjen nga arsyet se numri i programerave eshte i paket dhe se jane pak te organizuar. Por kjo situate do te ndryshohet shume shpejt, sidomos tashme kur ne boten e zhvilluar jane trend zhvillimet e aplikacioneve ne web technology, atehere dhe inetresimi i rinis sone ne kete drejtim bene qe njemend te kemi nje organizim te mirefillt te programerave ne nivelin e biznesit dhe si rezultat i kesaj te kemi aplikacione me nderfaqės ne gjuhėn shqipe dhe me perkrahje vendore.

Si tė bėhem programer?

Ekzistojn shumė mėnyra pėr tė mėsuar njė gjuhė programuese. Tek ne nė Kosovė tė gjithė tė inetresuarit apo tė inetresuarat mėsojnė apo mund tė mėsojnė programimin: vetė duke lexuar libra dhe doracak tė autorėve tė ndryshėm, nė shoqėri entuziaste dhe vetė e organizuar, nė shkollė, nė universitet, nė qendra educative profesionale, etj.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi