Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Ekonomi & Biznes » Funksionet e Menaxhimit

Funksionet e Menaxhimit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Funksionet e Menaxhimit prej Tue Jan 08 2008, 04:47

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tė manaxhosh do tė thotė te parashikosh dhe te planifikosh,te organizosh,te komandosh,te koordinosh dhe te kontrollosh.
Katėr funksionet baze manaxheriale janė: planifikimi, organizimi, udhėheqja dhe kontrolli.
Kėto funksione janė te lidhura ngushtė midis tyre dhe ndihmojne pėr arritjen e objektivave te organizates.

a- Planifikimi
Ėshtė funksioni baze i manaxhimit, sepse te gjithė funksionet e tjera(organizimi,udhėheqja dhe kontrolli) zbatojne vendimet e mara ne momentin e planifikimit. Gjatė procesit te planifikimit percaktohen objektivat e pėrgjithshme e specifikes si edhe programet, politikat dhe strategjite qe duhen ndjekur pėr arritjen e tyre.

b- Organizimi
Nepermjet organizimit manaxheret bėjnė ndarjen e detyrave ndermjet grupeve te punonjesve.

c- Udhėheqja
Pėr te qenė efektiv ne punėn e tij manaxheri duhet te kuptoj sjelljen e individit dhe grupit te tij, te njoh e te aplikoj me efikasitet teknikat e motivimit dhe sjelljet e lidershipit.Lidersh ipi efektiv ėshtė thelbi i manaxhimit efektiv.

d- Kontrolli
Gjatė funksionit te kontrollit manaxheret ne mėnyrė sistematike bėjnė krahasimin e performances se organizates me objektivat e planifikuara, dhe ne qoftėse konsistohen devijime ndermeren veprimet e duhura korrektuese.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi