Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Ekonomi & Biznes » Emigrantet qe do te hapin Biznes ne Shqiperi s“paguajn taksa

Emigrantet qe do te hapin Biznes ne Shqiperi s“paguajn taksa

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Berisha: Emigrantet qe do tė hapin biznes ne Shqipėri nuk do tė paguajne taksa nga 3 deri ne 5 vjet

TIRANE (22 Shkurt)- Emigrantet qe do tė hapin bizneset ne Shqipėri nuk do tė paguajne taksa pėr 3 deri ne 5 vjet. Kėshtu deklaroi sot kryeministri Sali Berisha gjatė mbledhjes se qeverisė. Sipas Berishės emigrantet sjellin 1 miliard euro ne vit nė vend, dhe janė leva e zhvillimit ekonomik.

"Duke i perjashtuar 3-5 vjet nga taksat, ne kėtė mėnyrė qe tu japim mundėsi te krijojne biznese pėr familjet e tyre, t'i punesojne ata dhe te krijojne pasuri ne Shqipėri. Ata kanė 15 vjet ne vende te huaja, njė pjesė kanė 50 vjet dhe njė pjesė tjetėr kanė edhe me shumė. Ėshtė shumė e rėndėsishme qe t'u krijojmė ēdo lehtesi te nevojshme pėr te sjelle, pėr te investuar kursimet dhe fitimet e tyre ne Shqipėri", tha Berisha. Duke kujtuar se ne Italine e Veriut shqiptarėt kanė ngritur dhomen e tregetise, biznesmene te vegjel te mesem dhe medhenj, janė te anetaresuar ne kėtė dhome, vetėm nga veriu 5000 mijė dhe po kėshtu ne Greqi, ne SHBA, Gjermani, kryeministri theksoi se "ėshtė ne detyrimin tonė madhor qe kėtė potenacial tė madh te mund ta angazhojme, ta mobilizojme, qe te investohet nė vend, duke vendosur njė periudhe te lirė nga taksat pėr te gjithė emigrantet".

Z. Berisha kerkoi qe Ministria e Financave dhe Ministria se Ekonomise te vendose njė bashkėpunim te ngushtė me bankat, me Banken e Shtetit me tė gjitha bankat e vendit qe te lehtesohen transfertat pėr kėtė qėllim dhe askerkush tė mos mund ta pėrdore kėtė lehtesi pėrveēse emigranteve. "Kjo,- nenvizoi kryeministri, -ėshtė plotėsisht e kontrollueshme, ne mėnyrė qe tė mos krijojmė veshtiresi pėr biznesin ekzsitues.

Siē theksoi Berisha, Ministria e Puneve Publike duhet qe ne tė gjitha studimet dhe planet urbanistike te qytetit te Tiranės dhe qyteteve te mėdha te ndaje parcela pėr t'ua afruar atyre kundrejt deshires pėr te ndertuar shtepi. Nga Daniela Bonollari (/BalkanWeb)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi