Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Audio spam - kercenimi i ri i internetit

Audio spam - kercenimi i ri i internetit

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Audio spam - kercenimi i ri i internetit prej Fri Jan 11 2008, 04:31

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Pėr t’i anashkaluar filtrat pėr spam, spamerėt kanė provuar qė tė gjitha: sė pari i kanė ndryshuar fjalėt kyēe, duke zėvendėsuar shkronjat e caktuara me numra, pastaj kanė kaluar nė fotografi, tė cilat sot i gjejmė nė e-mailat e padėshirueshėm. Taktika mė e re e spamerėve tash ėshtė – dėrgimi i dosjeve audio.
Parimi ėshtė shumė i thjeshtė: pranuesi merr njė e-mail i cili nė bashkėngjitje ka dosje nė format MP3, zakonisht tė emėrtuar me ndonjė emėr tėrheqės qė tė nxis shfrytėzuesit ta hap. Emrat e shpeshtė tė cilėt pėrdoren janė: oursong.MP3, weddingsong.MP3; santana MP3, sayyousayme.MP3, smashingpumpkins MP3, bbrown.MP3, bspears.MP3, beatles.MP3, answeringmachine.MP3, coolringtone.MP3 si dhe listentothis.MP3.

Duke ditur qė dosjet MP3 nuk paraqesin rrezik nga virusi, shumė shfrytėzues do tė hapin dosjen, e cila nė vend tė muzikės ka porosi, tė cilat mė sė shpeshti ju bėjnė thirrje tė investoni para nė ndonjė aksion tė pavlerė. Spameri, i cili posedon mijėra aksione tė tilla, pret qė ndonjėres prej tyre t’i rritet ēmimi dhe atėherė e shet mė shpejt dhe mė mirė pėr para tė majme.

Qė vet e-maili tė mos jetė tepėr i madh, spamerėt pėrdorin nivel tė madh tė kompresionit tė dosjes, ashtu qė tė mos ngarkojė inboxin tuaj; mirėpo sigurisht do tė ju ngrit nervat kur tė filloni tė pranoni mijėra porosi tė tilla. Sipas disa tė


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: Audio spam - kercenimi i ri i internetit prej Fri Jan 11 2008, 10:13

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ju flm per mirkuptimin


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi