Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Aeroplan me bateri por nuk eshte loder

Aeroplan me bateri por nuk eshte loder

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Aeroplan me bateri por nuk eshte loder prej Fri Jan 11 2008, 05:04

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nė tė ardhmen ēdo gjė do tė jetė me bateri: aparatet shtėpiake, automjetet, e duket edhe aeroplanėt. Francezėt kanė arritur tė fluturojnė me aeroplan me bateri. Aeroplanėt elektrik do tė janė edhe mė tė lirė edhe mė ekologjik.

Njė ekip i inxhinierėve francez ka arritur qė pėr herė tė parė tė realizojė fluturimin e njė aeroplani me rrymė, ka thėnė Anne Lavrand, pėrgjegjėse pėr kėtė projekt tė emėrtuar Electra.

Aeroplani me motor elektrik prej 25 kuaj fuqi dhe bateri litiumi ka fluturuar nga aeroporti Aspres-sur-Buech, dhe ai atė pėr 48 minuta pandėrprerė, ka precizuar Lavrand.

Aeroplanin e kanė punuar inxhinierėt e shoqatės pėr futjen nė lėvizje tė fluturakeve me motorė elektrik, dhe bėhet fjalė pėr njė aeroplan me njė ulėse nga druri dhe metali, me peshė prej 155 kilogramėsh pa pilotin, dhe krahė prej nėntė metrash.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: Aeroplan me bateri por nuk eshte loder prej Fri Jan 11 2008, 05:04

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ju flm per mirkuptimin besoi se ju pelqeu


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi