Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Kėngetaret & Muzika Shqiptare » Kaltrina Selimi

Kaltrina Selimi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Kaltrina Selimi prej Fri Jan 11 2008, 10:30

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kaltrina Selimi ne pregaditje te albumit te pare

Kėngėtarja e njohur prishtinase, Kaltrina Selimi, pas pjesėmarrjeve tė shumta nė festivale tė kėngėve dhe pas editimit tė disa singleve tė suksesshme, ka vendosur tė realizojė edhe albumin e parė tė saj.
“Jam nė pėrgatitje e sipėr tė albumit tė parė – shpresoj qė deri nė qershor ai do tė jetė i gatshėm pėr editim”, ka thėnė Kaltrina pėr “Telegrafin”.

Fillimisht, kėngėtarja seksipile kosovare synon tė realizojė njė kėngė tė re dhe video-klipin pėr atė kėngė, e mė pas tė vazhdojė punėn rreth albumit.

“Kėnga me video-klip, e cila do tė jetė si paralajmėruese e albumit, do tė dalė kėtė muaj ose eventualisht nė muajin mars”, ka pohuar ajo, duke shtuar se ende nuk e ka tė pėrcaktuar se ēfarė zhanri tė muzikės do tė pėrshijė nė album, por ka shprehur bindjen e saj se do tė punojė me kompozitorė tė ndryshėm pėr ta realizuar atė.
“Producent i albumit tim ėshtė produksioni muzikor ‘Arboni’, dhe nė kėtė album do tė ketė rryma tė ndryshme tė muzikės”, ka thėnė Selimi, e njohur dikur si vokaliste e grupit “Hana Band”.
Kaltrina, aktualisht nuk ka nė plan tė merret me diēka tjetėr pėrpos realizimit tė albumit, i cili ėshtė i pari nė karrierėn e saj si kėngėtare. Madje ajo nuk ka shprehur interesim tė paraqitet as nė festivalin e kėngės nė Tiranė, vetėm pėr tė pasur kohė t’i pėrkushtohet albumit.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: Kaltrina Selimi prej Fri Jan 11 2008, 10:31

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

3Normal Re: Kaltrina Selimi prej Sun Jan 13 2008, 06:10

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Njė karrierė e nisur vrullshėm, me njė grup dhe me hite. E ndjekur nga njė disfatė e vogėl. Kėngėtarja kosovare Kaltrina Selimi rrėfen se nuk ėshtė tėrhequr. Pėrkundrazi, shumė shpejt do tė dėgjoni sėrish tė flitet pėr tėKaltrina Selimi
Nga njė vajzė e re, e brishtė dhe e panjohur, Kaltrina Selimi tani ėshtė shndėrruar nė njė yll tė muzikės. Provėn e parė “me ethe” e kaloi nė njė spektakėl tė talenteve tė rinj nė Prishtinė nė vitin 2003 (alla “Ethet e sė premtes...”), ku fitoi nė fushėn e kėngės. Njė vit i mbarė ky pėr tė: nė tė njėjtėn kohė me triumfin nė atė konkurs u regjistrua edhe nė Fakultetin e Arteve, nė degėn e muzikės. Karrierėn muzikore prishtinasja zeshkane e filloi me njė grup, pjesė e tė cilit ishte pėr pothuajse njė vit tė tėrė. Tani po pėrgatitet edhe pėr sprovėn mė tė vėshtirė tė karrierės sė saj, atė tė tė bėrit e njohur si kėngėtare soliste. E ka pėrgatitur kėngėn e parė dhe po punon seriozisht rreth albumit. E ndikuar nga muzika e lehtė e Shqipėrisė, synimi i saj pėr tė ardhmen ėshtė edhe pushtimi i skenės muzikore tė Tiranės. Njė rrugė qė pėr shumė kėngėtarė ka qenė njė mision i pamundur. Por qė nuk duket aspak i vėshtirė pėr Kaltrinėn. Sepse ajo ėshtė e bindur qė ditėt e kėqija i ka lėnė pas. Bashkė me historinė e grupit, ku dikur u fut me shumė dėshirė...

Fillimi i karrierės me njė grup muzikor ishte diēka e planifikuar, apo ka qenė ndoshta njė lloj frike pėr tė dalė nė skenė e vetme?
Fillova tė kėndoj me njė grup, jo pėr shkak tė frikės nga skena, por sepse doja tė kėndoja live, dhe pa qenė pjesė e njė grupi kjo ishte e pamundur. Kėshtu fillova me “Hana Band”, ndonėse kisha edhe oferta pėr t’iu bashkangjitur ndonjė grupi tjetėr.

Ndonėse nuk qėndruat gjatė nė kėtė grup, keni realizuar disa kėngė dhe videoklipe tė shndėrruara tė gjitha nė hite. Cila prej tyre ėshtė mė e dashura pėr ty?
Kemi realizuar gjithsej katėr kėngė, tė cilat i kemi bėrė edhe videoklipe. Gjatė kėsaj kohe kryesisht kemi kaluar mirė, dhe mosmarrėveshjet e vogla qė lindnin nga mendimet e ndryshme tė anėtarėve tė grupit muzikor i kalonim tė gjitha me bashkėpunim. Ndėrkaq, kėnga qė mė ka pėlqyer dhe vazhdon tė mė pėlqejė mė shumė ėshtė “Paradoks”.

Ti dhe grupi, kush i ka dhėnė mė shumė tjetrit?
Kemi pasur marrėdhėnie tė ndėrsjelltė. Mendoj se po tė mos isha unė, nuk do tė bėhej kaq i njohur sa ėshtė sot, por po tė mos ishte grupi, nuk do tė kisha mundėsi as unė tė bėja emėr nė tregun e muzikės. Ndarja erdhi jo natyrshėm, por mė mirė qė ndodhi kėshtu. Tani do ta kem mė tė lehtė tė zgjedh kėngėt qė mė pėlqejnė dhe tė jem vetvetja, pa qenė e detyruar tė bėj siē mė thonė tė tjerėt.

Dukeni e zhgėnjyer nga kjo ndarje!
Isha e detyruar tė shkėputesha nga grupi, sepse drejtuesit e tij donin tė merrnin edhe njė vokaliste tjetėr, pa e biseduar kėtė fare me mua. Dhe meqenėse ata nuk mė konsideruan, nuk kisha rrugėzgjidhje tjetėr pėrveē braktisjes sė grupit.

Kishe frikė nga konkurrentja?
Jo, jo, aspak. Jam larguar jo pse kisha frikė nga konkurrentja, por isha e revoltuar me gjestin e anėtarėve, tė cilėt nėpėr media u shprehėn se gjoja nuk i pėrmbushja dot kėrkesat e grupit pėr pjesėmarrje nė mbrėmje tė ndryshme muzikore. Unė e mohoj kėtė, sepse nuk ėshtė e vėrtetė. Thjesht nuk e kuptoj se pėrse iu duhej njė tjetėr femėr nė grup, por nuk jam penduar pėr hapin qė e kam marrė.

Puna pas shpinės sate tė ka revoltuar?
Nė njėfarė mėnyre po. Kishim njė kontratė trevjeēare, por nuk punuam mė shumė se njė vit. Nė kontratė ėshtė specifikuar bashkėpunimi ndėrmjet katėr anėtarėve, tre instrumentistėve dhe mua si vokaliste, dhe nuk pėrmendej se pas njė kohe do tė pėrfshihej edhe ndokush tjetėr. Ishte kontratė e thjeshtė, por unė do tė konsultohem me ndonjė avokat, dhe pasi tė marr vesh tė drejtat qė mė takojnė bazuar nė atė kontratė pune, sigurisht do ndėrmarr edhe hapat e mėtejshėm. Gjithsesi, njė gjė nuk do ta lejoj: qė kėngėt e interpretuara nga unė tė kėndohen nga dy vajzat e reja tė grupit.

Cilat kanė qenė momentet mė tė mira qė kujton nga kjo pėrvojė?
Nga tė gjitha skenat brenda dhe jashtė vendit ajo qė mė ka bėrė pėrshtypje mė shumė ka qenė pėrkrahja e publikut, i cili mėsonte shumė shpejt kėngėt e mia dhe i kėndonim sė bashku. Nė fakt, kjo kishte edhe lodhjen e vet, sepse shpesh mbetesha pa gjumė. Por gjithmonė e kam ndier veten mirė. Kam pasur edhe nga pak frikė, sepse mė mungonte pėrvoja si kėngėtare, por fansat e mi me pėrkrahjen e tyre mė kanė motivuar tė tejkaloj kėtė sfidė.

A ke menduar tė bashkohesh me ndonjė grup tjetėr?
Jo, do tė vazhdoj si solo-kėngėtare.

Mendon se kėshtu do tė jesh mė e suksesshme?
Kam pak frikė, por tani kam krijuar njė marrėdhėnie me publikun, me fansat, tė cilėt mė njohin, prandaj besoj se do mė pranojnė si solo-kėngėtare dhe nuk do tė mė mungojė pėrkrahja e tyre, sidomos nė kėtė kohė kur mė nevojitet edhe mė shumė. Kėngėn e parė e kam pėrfunduar dhe jam duke punuar rreth videoklipit dhe albumit, qė shpresoj tė mund ta realizoj sė shpejti. Por puna nuk varet vetėm nga unė, por edhe nga sponsorėt, pastaj produksioni e gjėra tjera, qė ndoshta do tė mė marrin kohė... Dėshira ime ėshtė qė tė mos vonoj shumė, sepse nuk dua t’i mungoj publikut. Fillimisht po bashkėpunoj me kompozitorin Florent Boshnjaku, por gjatė realizimit tė albumit bashkėpunimin mendoj ta zgjeroj. Do tė kėndoj nė zhanrin pop, pop-rok, muzikė tė lehtė dhe baladė.

A hyjnė nė planet e tua festivalet?
Natyrisht, synoj tė marr pjesė edhe nėpėr festivale. Ndonėse mė pėlqen tė kėndoj live, do tė marr pjesė edhe nė festivalet qė njihen si play-back, kryesisht ato qė organizohen nė Kosovė, por edhe “Kėnga magjike” nė Shqipėri. Synimi im kryesor ėshtė tė marr pjesė nė Festivalin e Kėngės nė RadioTelevizionin Shqiptar, qė ėshtė festivali mė prestigjioz mendoj. Do punoj intensivisht qė tė arrij tė realizoj kėtė ėndėrr timen, e pse jo, tė konkurroj nė mėnyrė tė denjė.

Ēfarė pretendon nė tė vėrtetė tė arrish nė muzikė?
Unė muzikėn e kam profesion dhe nuk do tė ndalem sė punuari, derisa tė arrij tė jem vėrtet kėngėtare profesioniste. Pretendoj qė tė kėndoj kėngė qė do t’i rezistojnė kohės.

Po ato elementėt e pakėndshėm qė shoqėrojnė botėn e artit, intrigat, thashethemet, a do tė jesh e zonja qė t’i pėrballosh?
Ėshtė ēudi mbase, por unė nuk ndiej zili ndaj askujt, sepse secili ka stilin dhe personalitetin e tij. Por, natyrisht do tė kem kujdes qė tė mos lejoj tė bėhem pre e zilisė apo intrigave, nėse do tė ketė, kuptohet. Sa i pėrket thashethemeve, nuk mė bezdisin fare, sepse ekzistojnė gjithkund.

Ke folur deri tani vetėm pėr muzikėn. A do tė tė interesonte edhe ndonjė art tjetėr?
Nuk besoj se do tė mė shihni tė merrem me ndonjė gjė tjetėr, ndonėse dikur edhe aktrimi mė tėrhiqte tej mase. Ndoshta, tani qė po e mendoj sėrish, edhe mund tė paraqitem nė ndonjė rol... Por muzika ėshtė dhe do tė mbetet primare pėr mua, dhe do t’i pėrkushtohem gjithnjė shumė seriozisht.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Kaltrina Selimi prej Fri Jan 18 2008, 01:24

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
DiGiTaL kur poston posto fotografine


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi