Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Parlamenti i Kosovės rizgjedh Fatmir Sejdiun President tė ve

Parlamenti i Kosovės rizgjedh Fatmir Sejdiun President tė ve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Parlamenti i Kosovės rizgjedh Fatmir Sejdiun President tė vendit.
09-01-2008


Pas tri raunde votimesh, Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Fatmir Sejdiu, u rizgjodh nė postin e presidentit tė vendit qė do ta drejtojė gjatė pesė viteve tė ardhshme.

Votimi i lehtė i kryetarit tė Parlamentit, Jakup Krasniqi, dhe anėtarėve tė kryesisė u pasua me njė votim tė vėshtirė pėr presidentin. Zotit Sejdiu i cili dha dorėheqje nė mėngjes pėr t’u kandiduar mė pas nga partia e tij Lidhja Demokratike e Kosovės iu vu pėrballė Naim Maloku nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

Nė dy raundet e para tė votimeve te fshehta, zoti Sejdiu mori 62 pėrkatėsisht 61 vota kundruall zotit Maloku i cili mori 37 vota. Pas njė pushimi tė shkurtėr dhe kėshillimeve tė deputetėve dhe udhėheqėsve tė partive politike edhe mė zyrtarė tė lartė tė bashkėsisė ndėrkombėtare, nė raundin e tretė tė votimeve zoti Sejdiu mori 68 vota, tė cilat i siguruan atij postin Presidentit.

Pas rizgjedhjes sė tij nė postin e Presidentit tė vendit, Fatmir Sejdiu, tha se do tė jetė bashkues i spektrit politik nė Kosovėn e pavarur. Ai tha se do tė mbrojė ligjshmėrinė nė Kosovė, ndėrsa kujdes tė veēantė do t’i kushtojė mbrojtjes sė tė drejtave tė pakicave, nė veēanti asaj serbe.

“Institucionet e Kosovės, Presidenca Qeveria dhe Kuvendi si institucionet mė tė larta pėrfaqėsuese dhe ekzekutive do tė pėrmbyllin me sukses procesin e pavarėsimit tė Kosovės, nė realizim tė vullnetit legjitim tė popullit tė saj dhe do tė miratojnė Kushtetutėn e shtetit tė ardhshėm tė Kosovės. Do tė zgjerojnė korpusin legjislativ nė pėrputhje me Pakon e Presidentit Ahtisaari dhe me standardet mė tė larta bashkėkohėse ndėrkombėtare, si dhe gjithė korpusin legjislativ tė nevojshėm pėr tė mbėshtetur funksionimin institucioneve dhe tė mirėqenies sė pėrgjithshme tė qytetarėve. Do tė ndėrmarrin tė gjitha veprimet e nevojshme qė tė pėrshpejtojnė integrimin e Kosovės nė strukturat euroatlantike si orientim themelor i shtetit tė Kosovės”, - tha Presidenti i rizgjedhur, Fatmir Sejdiu.

Zoti Sejdiu, i cili pati trashėguar me post presidentin e ndjerė tė Kosovės Ibrahim Rugova, do tė vazhdojė tė drejtojė vendin deri nė vitin 2013. Zgjatja e mandatit tė Presidentit, por edhe tė qeverisė, ėshtė bėrė me ndėrhyrjen e Shefit tė Misionit tė Kombeve tė Bashkuara, Joakim Ryker, i cili bėri ndryshimet e nevojshme nė kornizėn kushtetuese.//lk


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
keto lajme u mundesuan nga Ma-Origano ju flm per mirkuptimin


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi