Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Të Ndryshme «« » Çështja Kombëtare » Mali i Zi po shkaterrone vlerat e medha historike te qyteter

Mali i Zi po shkaterrone vlerat e medha historike te qyteter

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mali i Zi po shkaterrone vlerat e medha historike te qyteterimit tone iliro-shqiptar

Shteti malazez eshte diktature barabare

Europa dhe perndimi,por edhe Shqiperia e diaspora,nuk duhet ti besojne aspak propogandes se pabese e mashtruese te Mali i Zi,sepse ky shtet po vazhdone te jete akoma nje diktature e pa ndryshueshme dhe nuk ka asgje te perbashket me demokracine dhe qyteterimin e sotem perndimor. Pjesmarrja e ketij shteti per nje kohe te gjate ne tre luftra te pergjakeshme dhe krime c’njerzore,se bashku me vellan e tij,neofashizmin e eger ballkanik serb,e ka bere shume te veshtire,qe te shkeputet nga e kaluara e vete,e aferme teper e zeze,per te cilen me sa duket,ai ka nostalgji te madhe dhe shpresone se mund ti rikthehet prape ajo kohe masakrash ndaj shqiptareve,qe s’ka per ti ardhur me kurr. Lideret e vjeter mafioz malazez, por edhe te rinjte,duarte e te cileve ende kullojne gjak kroati, boshnjaku e shqiptari,qe udheheqin kete shtet,te cilet,naten pine vere e shampanje me Karaxhicin,Mlladicin, Kushtenicen e Tadicin dhe diten mbajne fjalime me te nderuarin,zotin Solana,apo kasapin gjaksor Putin,po cojne vendin e tyre te vogel(por me sherr te madhe),drejt nje diktature te re edhe me te rrezikeshme se e para. Duke u falur,orientuar dhe ngrohur ne diellin e tyre te ftohte(te merdhire) polar, antiperndimor dhe antidemokratik qe u linde gjithmone nga Moska,ata po kerkojne ta shndrojne Malin e Zi, ne nje Serbi tjeter te dyte e te ”fuqishme” ne brigjet e Adriatikut dhe se bashku me te semurin e c’mendur psiqik te Danubit (Beogradin),po “trimerohen e kercenojne” Europen dhe Ameriken njesoje sic bene edhe gjyshja e tyre (pa dhembe)Rusi, pasi e paskan harruar fare “pershendetjen” e Natos,nente vjete me pare,qe i dha per Kosoven dhe me sa duket dashkan edhe ndonji tjeter me te forte. Momentin e tanishem kritik,te perplasjeve te medha, midis democracise perndimore (Europe-USA) me diktaturen kriminale cariste te Rusise,per Kosoven dhe ceshtje te tjera me interesa globale,ata po e konsiderojne kete si kohe te”arte” e teper te favorshme dhe kane marre nje sulm te pergjithshem e frontal ndaj shqiptareve ne Mal te Zi.Pushtetaret malazez,te dehur vazhdimisht nga vodka shoviniste e vjeter sllave,po behen c’do dite e me teper te rrezikshem e me te pa pergjegjshem dhe tere mllefin dhe inatin e tyre te madhe qe kane me perndimin po e zbrazin ndaj shqiptareve te pa mbrojtur,te cilet po i godisin barbarisht,duke shkaterruar edhe kulturen e tyre kombetare autoktone, mijera vjecare e me vlera kolosale boterore, qe nga kohet e lashta pellazgjiko-ilire.
Shteti malazez,sipas planit te tij te vjeter,shkombetarizues e kolonizues (sllavizues),tani eshte duke vepruar hapur,me force dhe pa u ndalur fare,i cili po zhduke c’do lloje trashgimnie te te pareve tane dhe gjurmet e vlerat e saj,ne te gjitha trojevet tona shqiptare ne Mal te Zi.Kete lloje shkaterrimi kaq ekstrem,e te ashper,e kane bere vetem okupatoret barbar dhe diktaturat me c’njerezore te mesjetes qe ka njohur historia boterore,ne rradhet e te cileve,tashme eshte rreshtuar edhe Mali i Zi,me veprimtarine dhe sjelljet e tij te ulta e kriminale.Ky aktivitet i eger nacionaliste e shoviniste i Montenegros,tani eshte bere edhe me teper agresive,i neveriteshem dhe padurueshem,sidomos pas shpalljes se pamvarsise dhe ndarjes nga Serbia,me qellim per te treguar forcen e vet ndaj shqiptareve dhe mbjelle frike e panik nder ta,qe ti largojne nga te drejtat e tyre te ligjeshme, kombetare,qytetare e njerezore,pasi sipas mendjes primitivo-raciste te klaneve kriminale malazeze,keta konsiderohen e cilesohen ende si nacionalitet dhe shtetas te “ te dores se dyte, te dyshimte,te rrezikshem,separatist,terrorist islamik dhe te pa deshirueshem” per Malin e Zi.Kjo ka bere qe shqiptaret autoktone me banim ne trojet e veta shekullore, ta konsiderojne vehten si ne shtet te huaj dhe te pa sigurt,sepse ata jane te privuar nga c’do e drejte elementare dhe po u prishen e shkaterrohen, jo vetem pasurite dhe vlerat kombetare(iliro-shqiptare),por edhe varret e te pareve te tyre.Mali i Zi,me nje politike konfliktuale plote fyerje,poshterim, diskriminim, dhe gjenocid ndaj shqiptareve, po e cone kete popull me insistim drejt pakenaqsishe te medha,i cili nuk nuk do ta pranojne kurr kete menyre jetese dhe roberie,qe te jetoje me litar ne fyte dhe vargonje e zinxhire ne duar,por ne baze te ligjeve dhe rregullave, do te ngrihet dhe perdore te gjitha mjetet demokratike ,per te kerkuar,fituar dhe mbrojtur te drejtat e tij ,duke u perballur me kete diktature te vjeter sllave,te cilen Europa dhe perndimi,po e durojne,dhe perkedhelin si shume.Ky vend i vogel ende diktatorial, mund te shkaktoi kriza,probleme dhe incidente te medha per Ballkanin dhe Europen po ti lihen te lira frenat,prandaj,duke pare specifiken e tij te vecante dhe te kaluaren kriminale qe ka,si nje shtet i mundur ne luften e ishe Jugosllavise,se bashku me Serbine,ndaj tij duhet qendruar gjithmone vigjilent dhe ti kerkohet e detyrohet, qe te respektoje me korrektesi te madhe demokracine,te drejtat e shqiptareve ne ate shtet dhe ligjet nderkombetare, pasi vetem kjo do ta permbyse perfundimishte diktaturen malazeze me klanet e saj(duke i derguar ata para drejtesise) dhe coje ate ne rruge te mbare drejt demokracise,paqes,zhvillimit dhe integrimit europiane.
Sulm obskurantist malazez ne Kalane iliro-shqiptare te Ulqinit.


Okupatoret e perbindshem e te pa skrupullt malazez te Cetinjes, vazhdimisht po i zgjerojne kufijt e tyre duke pushtuar toka e teritore te medha shqiptare dhe po e largojne pergjithmone popullin tone nga trojet e veta,per ta t’kurrur ate sa me shume dhe likujduar fare nga harta gjeografike e Malit te Zi.Ata pasi mendojne se e kane pushtuar dhe sllavizuar plotesisht qytetin shqiptar te Podgorices,(qe nuk kane per ta arritur dot kurr),duke e bere edhe kryeqender te tyre,te ciles i vune edhe emrin e urryer te antishqiptarit me te madhe Tito,qe perzuri rreth gjysem milioni kosovar ne Turqi si mysliman,tani sulmin e kane drejtuar ne Ulqin,per te hedhur bazat per sllavizimin e tij te shpejt e te menjehershem. Aktualisht ky qytet i madhe me popullsi te paster shqiptare eshte vene ne trysni e presion te forte dhe c’do veprim behet nen kontrollin e rrept dhe dirigjimin e pushtetareve sllave malazez.Pushteti lokal, qe u takon dhe eshte ne duarte e shqiptareve ekzistone vetem formalishte( i atrofizuar e ne gjendje te vdekur),sepse ai nuk veprone si i till,pasi me vendime,urdhera dhe ligje diskriminuese,antishqiptare dhe antidemokratike, atij i jane lidhur duart dhe nuk guxone te flase,as atehere kur shteti malazez vrete shqiptar apo prishe e shkaterrone varrezat dhe kulturen e lashte pellazgjiko-iliro te tyre.
Shteti malazez me nje urrejtje te ashper nacionale ndaj shqiptareve, pasi zhduku varrezat e vjetra iliro-shqiptare ne vendin e quajtur Drac te Podgorices dhe shkaterroi ato ne lokalitetin Pobrezhje (afer pazarit te gjelbert) ne vitin l997,ku ishte edhe varri i heroit tone kombetar Isa Boletini,qe per fat te mire shpetoi nga vigjilenca e shqiptareve, ditet e fundit ka ndermarre nje sulm tjeter barabar ne Kalan mijera vjecare te Ulqinit.Kriminelet cerrnogoras pa pyetur kerkend dhe pa i marre leje askujt kane prure eskavatoret dhe po shkaterrojne (duke hedhur ne det) guret,muret,varret dhe monumentet e vjetra te kultures se kombit tone,te trasheguara qysh nga kohet e lashta, te cilat jane nen mbrojtjen e ligjeve te vecanta nderkombetare,si pasuri boterore.Nje agresion vandalist i till eshte fyerja me e rende,qe po i behet popullit patriot te Ulqinit, shqiptareve ne ate shtet dhe tere kombin shqiptar nga bisha gjakatare malazeze,e cila po kerkone ta shkule qe nga rrenjet shqiptarizmen,kulturen dhe c’do gjurme te saj te vjeter qe i perkete lashtesise.Populli trim e heroik ulqinak,qe eshte zot ne vend te vete,i cili nuk e ka njohur kurr friken e shkijeve,duhet ta denoje me force dhe ndaloje menjihere kete veprim armiqsor e antishqiptar, si dhe ne te njejten kohe te kerkoje qe autoret e ketij krimi makaber,(qofshin keta edhe shqipfolesa) te shkojne para drejtesise e te marrin denimin e merituar, per kete barbarizem,duke sensibilizuar edhe boten perndimore e institucionet nderkombetare,qe ta ndeshkojne kete akt flagrant,
te c’mendur e te pa pergjegjshem,te cubrilovicianeve shoven e kolonizues cernogoras.Disa lider shqipefoles,qe u ka hyre lepuri ne bark dhe tuta ne palce prej shkijeve,le ta vrasin friken,dhe ti rrezikojne interesat e veta,per te mbrojtur femijet e tyre dhe te drejtat e shenjta te popullit tone,sepse nga pase kane mbeshtetjen e 7.5 million shqiptareve qe jetojne ne Ballkan,te Europes, Amerikes dhe qyteterimit perndimor dhe te mos behen frikacak dhe bashkeautor e ortak te shkijeve me pasivitetin dhe mos veprimin e tyre(sikur jane te vdekur), por te qendrojne ne balle te popullit qe i ka zgjedhur dhe te ceshtjes shqiptare,ashtu si lideret tane patriot Nazif Cungu, Mehmet Bardhi e Vasel Sinishtaj, dhe atdhetaret e zjarrte te diaspores tone ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes,Gjeto Sinishtaj(ishe drejtuesi i Radios se fameshme Zeri i Malesise,New York),Gjok Martini(ishe botuesi I gazettes kombetare,Albanian Heral ne Detroit) e shume te tjere,qe dine tu japin pergjigjen dhe tregojne vendin e merituar shovinisteve malazez ne c’do kohe,kur e lypin interesat tona kombetare.Kryetari i Komunes se Ulqinit,zoti Hajdinaga,duhet te japi alarmin e kesaj tragjedie te dhimeshme,te largoi eskavatoret dhe te perzeri prej andej kriminelet malazez,qe po na prishin Ulqinin e lavdishem,varrezat e te pareve tane, kulturen dhe historine tone kombetare dhe te beje gati pa asnje hezitim, denoncimin ne Gjykaten e Podgorices dhe ate nderkombetare te Hages, per ndjekjen penalisht te ketyre fundomentalisteve ortodoks,sllavo-malazez,qe po shkaterrojne Ballkanin dhe vene flaken tere Europes,pasi varreprishesit cerrnogoras njohin mire dhe marrin veshe vetem gjuhen e forces dhe ate te ligjit.Tani ai duhet ta tregoi veten se eshte lider i shqiptareve dhe zot i vendit te tij ne Ulqin e te mos lejoi asnje pellembe toke te trojeve shqiptare,qe ta dhunojne sllavet e c’mendur te Cetinjes,sepse askush nuk do te guxoje qe ta preke e ndaloje ate nga kjo detyra e shenjte dhe e drejta per te mbrojtur vendin dhe popullin e vet. Ne kurr nuk do te bejme asnje leshime dhe tolerojme cilin do,qe do te fyeje kulturen e popullit shqiptar dhe varret e gjysherve tane, sepse ato jane te pa prekeshme dhe ne do ti mbrojme me vetmohim e sakrifica te medha, ndersa mbi shkijet barbar,vrases e vandalist gjithmone do te bjere me force mallkimi yne dhe i Zotit,tek i cili besojme te gjithe.Ta mbrojme me fanatizem kulturen tone te lashte iliro-shqiptare.


Shqiptaret duhet te ndihen krenar,qe jane pasardhesit e popullit pellazgjiko-ilir me te vjeter ne Ballkan dhe me nje kulture te madhe qe nga kohet e lashtesise,kur ne keto troje nuk ekzistonte fare emri grek e romak,pasi sllavet erdhen teper vone.Historia e sotme boterore dhe zbulimet arkeologjike e konrfirmojne dhe vertetojne kete teze tashme te sakte,nepermjet mijera dokumentave,provave dhe fakteve te pa kundershtueshme,qe presin sa me shpejt diten te grumbullohen,sistemohen dhe botohen ne shtyp,te cilat do te shndrohen ne nje pasuri boterore me vlera te pallogariteshme.Pjese e kesaj trashgimnie te madhe eshte dhe Ulqini i famshem i Ilirise me pasuri pa fund te asaj kohe te lashte,qe gjenden nen toke e mbi te dhe na bejne ze e therrasin duke na treguar qarte se kush jemi,nga vijme dhe cilit komb i perkasim.E gjithe kjo trashgimni e jona,qe tashme i perkete tere botes,eshte vene ne shenjester nga ana e disa qarqeve kriminale malazeze per ta shkaterruar, prandaj ne duhet ta marrim ate ne mbrojtje te vazhdueshme, e ta parandalojme me sukses realizimin e ketij qellimi te mbrapshte.Eshte detyra jone dhe obligim kombetar per te gjithe ne,qe te ruajme dhe sigurojme,c’do gjurme,gure,mure dhe monument te kesaj kulture te lashte dhe t’ua leme ate brezave tane te ardhshem qe do te vijne.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
kketo lajme u mundesuan nga Ma-Origano


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi