Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Tortura e policisė malazeze ndaj 18 shqiptarėve nga Malėsia

Tortura e policisė malazeze ndaj 18 shqiptarėve nga Malėsia

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tortura e policisė malazeze ndaj 18 shqiptarėve nga Malėsia (PJESA 1)Pas akcionit "Fluturimi i shqiponjės" epilogu i sė cilės ėshtė akuza e ngritur kundėr 18 shqiptarėve, autori i kėshillit pėr tė drejtat e qytetarėve, kontrollimin e punės sė policisė dhe hulumtuesi per cenimin e tė drejtave tė njeriut Aleksandas Sasha Zekoviq shumė herė ka informua opinionin se policia i ka tejkalua masat ndaj tė akuzuarve dhe antareve tė familjeve tė tyre duke perdorur masa tė rrepta torture.
Tė akuzuarve u jepen kualifikime tė rėnda penale, aktivitetet nė bashkpunim antikushtetues dhe pergatitje kunder rregullimit shtetnorė dhe sigurisė sė Malit tė Zi nė mėnyrė tė organizuar.
E pėrditshmja "Vijesti" nė tl ardhmen do tė botojė deklaratat tė cilat i ka marr Zekoviq prej tė akuzuarve dhe antarėve tė familjeve tė tyre.

Sokol Ivanaj: Me bashkshorten dhe fėmijėt kam qenė nė Koritė ku kemi pushimorėn tonė kur policia ka trokitė nė derė. Kanė hy nė shtėpi dhe me kanė marr. Aty nuk mė kanė rrahur, kurse tė sharat dhe ofendimet i kamė perjetua gjatė udhėtimit pėr nė Podgoricė. Mi kanė sharė tė gjithė me rend. Perveē tjerash edhe vajzen nėntė vjeēare. Nė polici ka pas rast tė mė rrahin nga katėr pėrnjėherė. Tė gjithė kanė qenė civila. Mandej, njeri me emrin Zoran mė ka ra nė gjenitale. Ai mė ka pyet a kam armė. I kam thanė se kam dhe se gjinden atje ku ka jetua baba. Mė ka pyet a i kam ble ato armė. I kam pergjegj se po i kam ble. Kanė gjetė dy pushkė tė zbrazta-bosh.
Kam qenė tė gjykatėsi. I kam tregua pėr ēdo gjė qė kam perjetua. I kam thanė pėr mėnyren se si me kan torturua, rreh me shkopinj hekuri. Gjykatėsi asgjė ska komentua.
Librin kisha me mujt me e shkrua pėr mėnyrėn se si mė kanė maltretua. I kanė mbushė shishet plasmasi me ujė dhe me to me kanė ra nė krye. Deri sa kam qėndrua nė kėmbė mė kanė ra me shqelma nė brinj. Mėndoj se mė kanė thyer njė brijė, sepse tash dy muaj mė dhembė pa nderpremje. Kam kėrkua mjekun. Pas inēizimit mė kanl vėndos nė dhomen numer 1. Mėndoj se pėr kėtė arsye kam nėnshkrua edhe disa letra. Mė kanė thanė kjo ėshte e rėnėsishme pėr disa ēeshtje. Mua nuk mė kanė dhėnė kopjen. Pastaj prap mė kanė rrah. Kėmbėt kanė qenė krejtsisht tė zeza nga tė rrahurat. Mė kanė shkelė. Mė kanė ra edhe nė fytyrė. Mė kanė rrah edhe tė burgosurit me tė cilėt ndaj dhomėn. Pėr kėtė kamė informua komandantin kujdestar. Pėr ēdo ditė kėtu ka rrahje. Kėta qė janė kryesorėt - mėndohet pėr tė burgosurit - i rrahin tė tjerėt.
Tė gjithė mė kanė rrahur nė "qeli". Edhe ata qė nuk deshirojnė me mė ra, ju duhet se nė tė kunderten edhe atė e rrahin. Tė gjitha kėto ia kam tregua delegacionit tė ambasadės amerikane dhe misionit tė kryqit tė kuq.
Njė komandanti i cili dukej si i vetmi qė aty e bėnte punen profesionalisht i kam treguar se si vayhdimisht mė rrahin tė burgosurit tjerė. Menjėherė mė ka kalua nė njė dhome tjetėr.
Ēdo gjė qė kam nėnshkrua, e kam nėnshkruame forcė-dhunė.
Kurr nuk do ti bėja ndokujt ndonjė tė keqe. Kėtu kam shtepinė dhe ēdo vjetė vi nė Mal tė Zi.
Kur tė dal prej burgut planifikoj pėr kėtė tė shkruaj. Dėgjoj se si i rrahin tė tjerėt nė qelia. Skam pas shtrat. Por tani edhe pse e kam, nuk mė lėjojnė tė flej.

Pjetėr Dedvukaj: Kanė ardhė nė orėt e hershme tė mėngjezit dhe kanė trokėt nė derė. Me siguri me kėmbė dhe kondokė. Disi kanė hy nė pjesen pėrdhesė tė shtėpisė. Mėnjėhere e kanė shtrua per toke vėllaun dhe baben tim, i cili ka qenė i sėmurė dhe i vjetėr. Gjersa kanė qenė tė shtrerė, policėt ua kanė mbajt mbi krye pushkat automatike. Me armė tė drejtueme kah unė mė janė ofrua mua dhe antarve tė familjes. Na kanė urdhėrua tė shtrihemi nė tokė, gjithni duke i mbajt armėt nė drejtim tonė. Na ėshtė dasht qė tė gjithė tė kthejmė kryet kah muri. Kan bastis shtėpin dhe pastaj me ka kanė ēua nė stacion tė policisė. Mė kanė futė nė njė zyre ku njė inspektor mė ėshtė drejtua nė gjuhen angleze. Mė ka njoftua se dyshojnė se unė jam antar i njė grupi terorist dhe me ka pyet se mos di gjė pėr armė. I kam pėrgjigj se nuk di asgjė, ku ai pastaj me ka thėnė se ajo ėshtė nė interesin tim dhe pėr tė mirėn time tė pranoj ēdo gjė, se nė tė kunderten me metoda tė tij do tė me detyrojė tė tregoj atė qė di dhe ate qė se dijė.
Kam kėrkua avokatin. Ata kan kundershtua me e thirrė. Vazhdimisht thonte se kam ardhė nga amerika qė tė bėj probleme nėpėr Mal tė Zi. Pastaj inspektori me grusht me ka qellua nė ball. Kam ra me krye pėr murit sepse kamė qėnė ulur nė karrigė e cila ka qėnė mbeshtetė pran murit.
Nė krahun e majt kam njė tetovazhė, emrin e paraardhėsit tim Ujkė Lekės me flamurin kombėtarė.
Tetovazhen e kam punuar nė moshen tetėmbdhjetė vjeēare kur isha nė amerikė. Ajo e ka provokuar inspektorin dhe tė gjithė, pastaj kanė fillua tė mė qellojnė. Njėri prej tyre mė ka qellua fortė nė krahėrorė pas sė cilės bashke me karrigė kam ra nė dysheme. Mė kan ēua dhe kan vazhdua tė mė qellojnė. Pastaj mė kanė zbath dhe nė shuplakėt e kėmbėve me kan qellua me shkopinj gomi. Prej dhimbjeve tė mėdha e kam humbė vetėdijen. Nuk mund ta kuptoj se ēfarė tė keqe kam bė nėse e kam tetovua emrin e tė parit dhe flamurin kombėtarė. Nė polici mė kanė pyet pse nuk e kam tetovua amblemin e Malit tė Zi, sepse jetoj kėtu. Jam pėrigjigjė se unė jetoj nė amerikė dhe se mė parė ishte dashtė ta tetovoj flamurin e vėndit ku jetoj. Mė kanė rrehė me shkopinj gomi shpinės dhe gjetiu ku edhe sot i ndiej dhimbjet. Disa herė kam pshty gjak. Kanė ndėrpre rrahjet dhe torturat nė mbrėmje pasi qė ka arrit mbrojtėsi tė cilin mė kanė ofrua. Pasi qė ka shkua avokati, mė kan futė nė njė dhomė nė bodrumė ku ka qenė edhe njė shtrat. Pas disa kohė mė kanė marrė pėr ti marrė shėnjat e gishtave. Pasi qė ėshtė krye kjo punė, nja dhjetė polic tė forcave speciale mė kanė shty dhe futė nė njė dhomė tjeter. Tė gjithė mė kanė qellua me grushta dhe shqelma. Nga ramjet e forta pėrsėri kam humb vetėdijėn. Mė vonė jam zgjua nė shtratin e dhomės sė mėparshme.
Ditėn e tretė, nė dhomen e paraburgimit ka ardhė njė grup policėsh, nė mes tė tjereve ka qėne edhe ai qė ditave tė para mė ka rreh mė sė shumti. Me krahė tė hapura me tė dy shuplakėt mė ka ra nė faqet e mija. E ka nxierr revolen dhe ma ka drejtua nė krye. Ka shkrep disa herė por ajo ka qėnė e zbrazėt. Unė e kam pas njėsoj atėherė ēfardo tė bėj. Nuk kam mujt ti duroj mė te qelluemet e forta, maltretimet psiqike, keqperdorimet dhe frigen.
Pėrkthyer nga gazeta e perditshme malaziaze "Vijesti"


Malesia.Org ® - Tuz Malėsi
All rights reserved
© 2000 , 2007


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ktyne njerz u eshte shkatrrua jeta, edhe nese dalin nga burgu ata se besoj se do t'ken ma jete normale!!!
Duken se malesort jan tfriguem aq shum sa qe as nuk duen me fole per kete gja.... Ti kishim stergjyshrit gjadhe s'besoj se kishin me ndej me duer kryq si po rrim na! Por me ndihme te zotit ishalla!


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ju flm per mirkuptimin keto lajme u mundesuan nga un


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi