Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Të Ndryshme «« » Çështja Kombëtare » Tortura e policisë malazeze ndaj 18 shqiptarëve nga Malësia

Tortura e policisë malazeze ndaj 18 shqiptarëve nga Malësia

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Ma-Origano

Moderator/e
Moderator/e
Tortura e policisë malazeze ndaj 18 shqiptarëve nga Malësia (PJESA 1)

Pas akcionit "Fluturimi i shqiponjës" epilogu i së cilës është akuza e ngritur kundër 18 shqiptarëve, autori i këshillit për të drejtat e qytetarëve, kontrollimin e punës së policisë dhe hulumtuesi per cenimin e të drejtave të njeriut Aleksandas Sasha Zekoviq shumë herë ka informua opinionin se policia i ka tejkalua masat ndaj të akuzuarve dhe antareve të familjeve të tyre duke perdorur masa të rrepta torture.
Të akuzuarve u jepen kualifikime të rënda penale, aktivitetet në bashkpunim antikushtetues dhe pergatitje kunder rregullimit shtetnorë dhe sigurisë së Malit të Zi në mënyrë të organizuar.
E përditshmja "Vijesti" në tl ardhmen do të botojë deklaratat të cilat i ka marr Zekoviq prej të akuzuarve dhe antarëve të familjeve të tyre.

Sokol Ivanaj: Me bashkshorten dhe fëmijët kam qenë në Koritë ku kemi pushimorën tonë kur policia ka trokitë në derë. Kanë hy në shtëpi dhe me kanë marr. Aty nuk më kanë rrahur, kurse të sharat dhe ofendimet i kamë perjetua gjatë udhëtimit për në Podgoricë. Mi kanë sharë të gjithë me rend. Perveç tjerash edhe vajzen nëntë vjeçare. Në polici ka pas rast të më rrahin nga katër përnjëherë. Të gjithë kanë qenë civila. Mandej, njeri me emrin Zoran më ka ra në gjenitale. Ai më ka pyet a kam armë. I kam thanë se kam dhe se gjinden atje ku ka jetua baba. Më ka pyet a i kam ble ato armë. I kam pergjegj se po i kam ble. Kanë gjetë dy pushkë të zbrazta-bosh.
Kam qenë të gjykatësi. I kam tregua për çdo gjë që kam perjetua. I kam thanë për mënyren se si me kan torturua, rreh me shkopinj hekuri. Gjykatësi asgjë ska komentua.
Librin kisha me mujt me e shkrua për mënyrën se si më kanë maltretua. I kanë mbushë shishet plasmasi me ujë dhe me to me kanë ra në krye. Deri sa kam qëndrua në këmbë më kanë ra me shqelma në brinj. Mëndoj se më kanë thyer një brijë, sepse tash dy muaj më dhembë pa nderpremje. Kam kërkua mjekun. Pas inçizimit më kanl vëndos në dhomen numer 1. Mëndoj se për këtë arsye kam nënshkrua edhe disa letra. Më kanë thanë kjo ështe e rënësishme për disa çeshtje. Mua nuk më kanë dhënë kopjen. Pastaj prap më kanë rrah. Këmbët kanë qenë krejtsisht të zeza nga të rrahurat. Më kanë shkelë. Më kanë ra edhe në fytyrë. Më kanë rrah edhe të burgosurit me të cilët ndaj dhomën. Për këtë kamë informua komandantin kujdestar. Për çdo ditë këtu ka rrahje. Këta që janë kryesorët - mëndohet për të burgosurit - i rrahin të tjerët.
Të gjithë më kanë rrahur në "qeli". Edhe ata që nuk deshirojnë me më ra, ju duhet se në të kunderten edhe atë e rrahin. Të gjitha këto ia kam tregua delegacionit të ambasadës amerikane dhe misionit të kryqit të kuq.
Një komandanti i cili dukej si i vetmi që aty e bënte punen profesionalisht i kam treguar se si vayhdimisht më rrahin të burgosurit tjerë. Menjëherë më ka kalua në një dhome tjetër.
Çdo gjë që kam nënshkrua, e kam nënshkruame forcë-dhunë.
Kurr nuk do ti bëja ndokujt ndonjë të keqe. Këtu kam shtepinë dhe çdo vjetë vi në Mal të Zi.
Kur të dal prej burgut planifikoj për këtë të shkruaj. Dëgjoj se si i rrahin të tjerët në qelia. Skam pas shtrat. Por tani edhe pse e kam, nuk më lëjojnë të flej.

Pjetër Dedvukaj: Kanë ardhë në orët e hershme të mëngjezit dhe kanë trokët në derë. Me siguri me këmbë dhe kondokë. Disi kanë hy në pjesen përdhesë të shtëpisë. Mënjëhere e kanë shtrua per toke vëllaun dhe baben tim, i cili ka qenë i sëmurë dhe i vjetër. Gjersa kanë qenë të shtrerë, policët ua kanë mbajt mbi krye pushkat automatike. Me armë të drejtueme kah unë më janë ofrua mua dhe antarve të familjes. Na kanë urdhërua të shtrihemi në tokë, gjithni duke i mbajt armët në drejtim tonë. Na është dasht që të gjithë të kthejmë kryet kah muri. Kan bastis shtëpin dhe pastaj me ka kanë çua në stacion të policisë. Më kanë futë në një zyre ku një inspektor më është drejtua në gjuhen angleze. Më ka njoftua se dyshojnë se unë jam antar i një grupi terorist dhe me ka pyet se mos di gjë për armë. I kam përgjigj se nuk di asgjë, ku ai pastaj me ka thënë se ajo është në interesin tim dhe për të mirën time të pranoj çdo gjë, se në të kunderten me metoda të tij do të me detyrojë të tregoj atë që di dhe ate që se dijë.
Kam kërkua avokatin. Ata kan kundershtua me e thirrë. Vazhdimisht thonte se kam ardhë nga amerika që të bëj probleme nëpër Mal të Zi. Pastaj inspektori me grusht me ka qellua në ball. Kam ra me krye për murit sepse kamë qënë ulur në karrigë e cila ka qënë mbeshtetë pran murit.
Në krahun e majt kam një tetovazhë, emrin e paraardhësit tim Ujkë Lekës me flamurin kombëtarë.
Tetovazhen e kam punuar në moshen tetëmbdhjetë vjeçare kur isha në amerikë. Ajo e ka provokuar inspektorin dhe të gjithë, pastaj kanë fillua të më qellojnë. Njëri prej tyre më ka qellua fortë në krahërorë pas së cilës bashke me karrigë kam ra në dysheme. Më kan çua dhe kan vazhdua të më qellojnë. Pastaj më kanë zbath dhe në shuplakët e këmbëve me kan qellua me shkopinj gomi. Prej dhimbjeve të mëdha e kam humbë vetëdijen. Nuk mund ta kuptoj se çfarë të keqe kam bë nëse e kam tetovua emrin e të parit dhe flamurin kombëtarë. Në polici më kanë pyet pse nuk e kam tetovua amblemin e Malit të Zi, sepse jetoj këtu. Jam përigjigjë se unë jetoj në amerikë dhe se më parë ishte dashtë ta tetovoj flamurin e vëndit ku jetoj. Më kanë rrehë me shkopinj gomi shpinës dhe gjetiu ku edhe sot i ndiej dhimbjet. Disa herë kam pshty gjak. Kanë ndërpre rrahjet dhe torturat në mbrëmje pasi që ka arrit mbrojtësi të cilin më kanë ofrua. Pasi që ka shkua avokati, më kan futë në një dhomë në bodrumë ku ka qenë edhe një shtrat. Pas disa kohë më kanë marrë për ti marrë shënjat e gishtave. Pasi që është krye kjo punë, nja dhjetë polic të forcave speciale më kanë shty dhe futë në një dhomë tjeter. Të gjithë më kanë qellua me grushta dhe shqelma. Nga ramjet e forta përsëri kam humb vetëdijën. Më vonë jam zgjua në shtratin e dhomës së mëparshme.
Ditën e tretë, në dhomen e paraburgimit ka ardhë një grup policësh, në mes të tjereve ka qëne edhe ai që ditave të para më ka rreh më së shumti. Me krahë të hapura me të dy shuplakët më ka ra në faqet e mija. E ka nxierr revolen dhe ma ka drejtua në krye. Ka shkrep disa herë por ajo ka qënë e zbrazët. Unë e kam pas njësoj atëherë çfardo të bëj. Nuk kam mujt ti duroj më te qelluemet e forta, maltretimet psiqike, keqperdorimet dhe frigen.
Përkthyer nga gazeta e perditshme malaziaze "Vijesti"

Malesia.Org ® - Tuz Malësi
All rights reserved
© 2000 , 2007

Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

Moderator/e
Moderator/e
Ktyne njerz u eshte shkatrrua jeta, edhe nese dalin nga burgu ata se besoj se do t'ken ma jete normale!!!
Duken se malesort jan tfriguem aq shum sa qe as nuk duen me fole per kete gja.... Ti kishim stergjyshrit gjadhe s'besoj se kishin me ndej me duer kryq si po rrim na! Por me ndihme te zotit ishalla!

Forumi aLbdigital

Ma-Origano

Moderator/e
Moderator/e
ju flm per mirkuptimin keto lajme u mundesuan nga un

Forumi aLbdigital

Sponsored content

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]