Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Emigrantėt Shqiptarė: Shqip nė shkollat greke

Emigrantėt Shqiptarė: Shqip nė shkollat greke

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Emigrantėt Shqiptarė: Shqip nė shkollat greke

-Ministri grek Z. Evripidis Stilianidhis ka deklaruar dhėnien e mjediseve shkollore pėr
kurse gjuhe nga mėsues shqiptarė.
-Fėmijėt e emigrantėve shqiptarė do tė kenė mundėsi tė mėsojnė gjuhėn shqipe nė shtetin grek gjatė orėve tė pasdites.
-Projekti pilot po aplikohet nė qytetet e mėdha dhe tė populluara me shqiptarė nė shtetin Helen,si nė Athinė, apo Selanik.
-Nisur nga ky vit, pranė shkollave publike tė shtetit fqinj, ku mėsojnė fėmijėt shqiptarė do tė ēelen kurse tė gjuhės shqipe gjatė, orėve tė pasdites.
-Mėsimi do tė zhvillohet nga mėsues shqiptarė.
-Qeveria greke gjithashtu ka
caktuar fonde tė rėndėsishme pėr tė promovuar nxėnėsit, studentėt e emigrantėve shqiptarė qė banojnė atje, por natyrisht, jo vetėm shqiptarėt,
nė mėnyrė qė ata tė nxiten dhe tė mbėshteten nė pėrpjekjet pėr tu arsimuar deri nė nivelet mė tė larta dhe kjo i shėrben integrimit tė tyre nė vendet ku jetojnė.
-Fėmijėt e emigrantėve shqiptare nė Greqi shquhen pėr edukatėn dhe pėrparimin mėsimor. Shumica e tyre kanė lindur nė Greqi, nė njė fare mėnyre greqishten e kanė
tashmė gjuhė tė pare, por nuk harrojnė dhe gjuhėn amtare, tė cilėn pėrveē prindėrve, e ushtrojnė edhe me veprimtari tė ndryshme, si kurset e mėsimit
tė shqipes, apo veprimtari kulturore-artistike.
-Prindėrit e tyre erdhėn nė Greqi nė kėrkim tė njė jete mė tė mire dhe shpesh, e mė shpesh vrasin mendjen, se ēdo tė bėhet me fėmijėt e tyre, ēfarė perspektive
do tė kenė ata kėtu?
-Kėtė preukupacion shpreh edhe drejtori i zyrės sė Athinės tė Organizatės ndėrkombėtare pėr emigracionin (IOM), Zoti Daniel Esdra: “Unė me shumė gėzim shoh, se fėmijėt e emigrantėve dhe sidomos
shqiptarėt, dallohen kėtu nė Greqi, pėr edukatėn dhe pėrparimin mėsimor. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme, pse na tregon rrugėn qė duhet tė ndjekim pėr ti integruar
plotėsisht kėta fėmijė”.
-Gjithashtu Ai shton:”Brezi i dytė dhe i tretė i emigrantėve, Ēfarė do tė bėjė? Sepse i shohim fėmijėt tė shkojnė nė shkolla greke, mėsojnė
greqisht. Ēdo tė bėhet me kėta? Do tė kthehen nė Shqipėri? Do tė qėndrojnė nė Greqi?”
-Mendoj se kėtu ftohet Qeveria greke tė marė njė vendim. E di se ėshtė e vėshtirė, por ky vendim duhet marė. Mendoj se kjo ėshtė shumė e rėndėsishme.

-Unioni Grek pėr tė Drejtat e Njeriut njė Organizatė jo qeveritare, sugjeron katėr masa pėr integrimin e emigrantėve:

1-Kushte mė tė favorshme pėr marrjen e nėnshtetėsisė nga emigrantėt qė kanė lindur nė Greqi. Unioni pėr tė Drejtat e Njeriut ėshtė duke pėrgatitur
njė projektligj lidhur me ndryshime nė Kodin Grek tė Nėnshtetėsisė, ku tė parashikohet mundėsia e natyralizimit me arritjen e moshės sė
adoleshencės, heqje e detyrimit tė paravolės pėr gjithė ata qė emigruan nė moshė tė mitur dhe u rritėn nė Greqi, si dhe ata qė kanė kryer studimet nė institucionet arsimore greke.
2-Vėnie menjėherė nė zbatim tė legjislacionit pėr statusin e banorit afatgjatė duke u hequr detyrimin e paravolės gjithė atyre qė u rritėn nė Greqi, pa e
kushtėzuar me lejėn e punės dhe heqjen e punės dhe e kufizimeve numerike pėr kurset e mėsimit tė gjuhės dhe historisė.
3-Pjesėmarrje e barabartė nė tregun e punės pa kufizime nga tipi i lejės sė qėndrimit (punė e varur-e pavarur), nga hapėsira gjeografike e punėsimit dhe me
tė drejta tė barabarta me tė punėsuarit grekė. Mbrojtje e emigrantit tė punėsuar nė tregun informal, duke i krijuar mundėsinė qė tė legalizohet, nė vend qė tė deportohet.
4-Pjesėmarrje e emigrantėve nė jetėn publike, duke iu dhėnė tė drejtėn pėr tė zgjedhur nė nivel lokal dhe nė konsultimet publike pėr politikėn dhe legjislacionin lidhur me emigracionin

Fotografitė e Bashkėngjitura


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
me falni se kam bere gabim aty


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi