Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Historiku i shkurtėr i PDK-sė

Historiku i shkurtėr i PDK-sė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:14

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
<HR style="COLOR: #cccccc" SIZE=1>Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:15

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
HISTORIKU

Partia Demokratike e Kosovės u themelua nė njė moment tė veēantė tė historisė sonė. Pas luftės heroike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe vendosjes sė forcave ndėrkombėtare , fillimit tė organizimit dhe tė ndėrtimit tė institucioneve tė para demokratike tė Kosovės u krijuan kushtet e pėrshtatshme pėr veprimtari politike.
PDK ėshtė trashėgimtare e strukturave politike tė UĒK –sė dhe e sistemit tė vlerave politike kombėtare pėr liri demokraci e pavarėsi tė Kosovės .

Partia Demokratike e Kosovės u themelua me dhjetė tetor tė viti 1999.
Deri me sot Partia Demokratike e Kosovės ka mbajtur 3 Kuvende Zgjedhore dhe dy Kuvende tė Punės.

ė nga themelimi, Kryetar i Partisė Demokratike tė Kosovės ėshtė z. Hashim Thaēi. Kryetari i Partisė zgjidhet nga Kuvendi i Partisė.
Organ mė i lartė i Partisė Demokratike tė Kosovės ėshtė Kėshilli Drejtues i cili sot numėron 106 anėtarė. Kėshilli Drejtues zgjedh me procedurė tė vecantė Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Partisė.

PDK ka shtrirje nė tėrė territorin e Kosovės. Aktiviteti nė terren mbulohet nga 32 degė.
Organ Ekzekutiv i PDK- sė ėshtė Kryesia e cilia zgjidhet nga Kėshilli Drejtues dhe numėron 28 anėtarė.

Nėnkryetarėt dhe Sekretarėt e Partisė Demokratike zgjidhen nga Kryesia e Partisė.
Partia Demokratike e Kosovės ka udhėhqur Qeverinė e Kosovės nga viti 2001-2004. Kryeministėr nga radhėt e PDK-sė ishte z. Bajram Rexhepi.

Aktualisht, Partia Demokratike e Kosovės ka 30 deputetė nė Kuvendin e Kosovės.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

3Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:15

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
PROGRAMI I PARTISE DEMOKRATIKE TE KOSOVES

PAVARĖSIA E KOSOVĖS – KUSHT I DOMOSDOSHĖM PĖR STABILITET NĖ RAJON
INTEGRIMET SHQIPTARE NĖ RAJON DHE EVROPĖ
KOSOVA DHE INSTITUCIONET EVROPIANE
KOSOVA SHTET ME INSTITUCIONE DEMOKRATIKE
TĖ DREJTAT DHE LIRITĖ E NJERIUT SIPAS STANDARDEVE NDĖRKOMBĖTARE
E DREJTA PĖR JETĖ , INFORMIM DHE ZGJEDHJE TĖ LIRA
TOLERANCA DHE MIRĖKUPTIMI NDĖRETNIK
MODERNIZIMI I FORCĖS MBROJTĖSE TĖ KOSOVĖS
EKONOMIA E TREGUT
PĖRKUJDESJA SOCIALE
FĖMIJĖVE – FĖMIJĖRI TĖ LUMTUR
RINIA
EMANCIPIMI DHE TĖ DREJTAT E GRUAS
KULTURA
MODERNIZIMI I ARSIMIT KUSHT PĖR NIVELIZIMIN ME STANDARDET PERĖNDIMORE
POLITIKA SHĖNDETĖSORE
PĖR NJĖ AMBIENT KUALITATIV TĖ JETĖS

HYRJE > Partia Demokratike e Kosovės ( mė tej nė tekst PDK ), krijohet nė njė moment tė veqantė tė historisė sonė . Pas luftės heroike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe dėbimit tė pushtuesit serb, vendosjes sė forcave ndėrkombėtare , fillimit tė organizimit dhe tė ndėrtimit tė institucioneve tė para demokratike tė Kosovės , janė krijuar kushtet e pėrshtatshme pėr veprimtari politike publike.

PDK ėshtė trashėgimtare e strukturave politike tė UĒK –sė dhe e sistemit tė vlerave politike kombėtare pėr liri demokraci e pavarėsi tė Kosovės . PDK identifikohet nė vlerat dhe synimet e organizatave patriotike tė pas Luftės sė Dytė Botėrore , trashėgimtare e luftės sė UĒK-sė dhe vazhduese e realizimit tė synimeve tė saja nė paqe.

Duke dalur nga lufta e armatosur kundėr okupatorit , PDK do tė respektojė pėrkrahjen e popullit qė na u dha nė momentet vendimtare. Ajo do tė ruajė nė kujtesėn e saj tė gjithė ata , qė ranė heroikisht nė beteja , qė u vranė e u masakruan dhe qė vdiqėn nė tortura .

PDK mbėshtet tė gjitha pėrpjekjet pozitive tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr krijimin e parakushteve pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė statusit politik tė Kosovės. Nė kėtė fazė ėshtė e domosdoshme tė shfaqet e plotė dhe e dinjitetshme aftėsia jonė pėr tė qeverisur , pėr tė ndėrtuar shtetin demokratik tė sė drejtės, pėr tė ndėrtuar institucionet demokratike , pėr tė rimėkėmbur jetėn politike, ekonomike e sociale, pėr tė rindėrtuar vendin dhe pėr tė arritur e ruajtur stabilitetin dhe sigurinė nė Kosovė dhe rajon.

PDK ėshtė e vetėdijshme se , ashtu si liria qė nuk erdhi pa luftėn e UĒK –sė e tė NATO- s, poashtu as rindėrtimi e zhvillimi i Kosovės s’mund tė bėhet pa punėn , pėrpjekjen e vendosmėrinė tonė, pa ndihmėn politike ekonomike dhe humanitare tė SHBA-ve dhe tė Bashkimit Evropian.

PDK konsideron se nė kėto momente duhet tė arrihet njė bashkim sa mė i gjerė i mendimit politik e demokratik shqiptar nė Kosovė dhe njė angazhim i fuqishėm i tė gjitha energjive krijuese dhe realizuese tė popullit tonė pėr sendėrtimin real tė aspiratave tė tij .

PDK do tė pėrcaktojė si pėrparėsi rindėrtimin e menjėhershėm dhe ndarjen e ndihmave ekonomike nė rajonet mė tė dėmtuara nga lufta si : strehimin e popullėsisė, furnizimin me ujė dhe energji , telekomunikacionin , infrastrukturėn , prodhimin bujqėsor , institucionet arsimore dhe ambientin shėndetėsor .

Pėr PDK –nė, dialogu dhe konfrontimi demokratik i ideve do tė jenė si mjete parėsore pėr tė realizuar emancipimin dhe vazhdimin e procesit tė pavarėsimit tė Kosovės .
PDK ėshtė ngushtėsisht e lidhur me lirinė e mendimit , laicitetit tė shtetit dhe tė shkollės.

PDK konsideron se nė kėto momente duhet tė arrihet njė bashkim sa mė i gjerė i mendimit politik e demokratik shqiptar nė Kosovė dhe njė angazhim i fuqishėm i tė gjitha energjive krijuese dhe realizuese tė popullit tonė pėr sendėrtimin real tė aspiratave tė tij .

PDK do tė pėrcaktojė si pėrparėsi rindėrtimin e menjėhershėm dhe ndarjen e ndihmave ekonomike nė rajonet mė tė dėmtuara nga lufta si : strehimin e popullėsisė, furnizimin me ujė dhe energji , telekomunikacionin , infrastrukturėn , prodhimin bujqėsor , institucionet arsimore dhe ambientin shėndetėsor .

Pėr PDK –nė, dialogu dhe konfrontimi demokratik i ideve do tė jenė si mjete parėsore pėr tė realizuar emancipimin dhe vazhdimin e procesit tė pavarėsimit tė Kosovės .
PDK ėshtė ngushtėsisht e lidhur me lirinė e mendimit , laicitetit tė shtetit dhe tė shkollės.

PAVARĖSIA E KOSOVĖS – KUSHT I DOMOSDOSHĖM PĖR STABILITET NĖ RAJON > Pėr PDK-nė pavarėsia e Kosovės mbetet kusht i domosdoshėm pėr paqen stabilitetin nė Kosovė e rajon . Pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhje reale dhe nuk rrezikon askėnd .
PDK i vė vetes pėr qėllim realizimin e aspiratave tė shoqėrisė civile nė Kosovė pėr pavarėsinė e vendit pėrmes proceseve demokratike.
PDK periudhėn e bashkėqeverisjes me UNMIK-un, OSBE –nė e konsideron kalimtare, gjatė sė cilės periudhė procesi i pavarėsisė do tė kristalizohet dhe realizohet pėrmes tė drejtės pėr vetvendosje tė popullit tė Kosovės.

INTEGRIMET SHQIPTARE NĖ RAJON DHE EVROPĖ > Nė kuadėr tė rajonit , PDK rreshtohet pėrkrah forcave politike qė kanė pėr qėllim demokratizimin e tij . Politika e shtypjes dhe e diskriminimit ndaj popujve dhe kombeve ka sjellė pashmangshėm politikėn e konflikteve tė vazhdueshme qė kanė destabilizuar tėrė rajonin .Pa respektimin e tė drejtės dhe vullnetit tė ēdo populli as qė mund mund tė bėhet fjalė pėr demokratizim tė Ballkanit.
PDK mbėshtet pėrpjekjet e forcave politike shqiptare nė rajon, tė cilat kanė pėr qėllim qė me pjesėmarrje nė procesin e integrimeve rajonale dhe evropiane tė realizojnė tė drejtat e pakontestueshme kombėtare.
Politika e PDK-sė do tė synojė qė Kosova tė jetojė nė paqe e demokraci me tė gjitha shtetet e rajonit . Ne jemi pėr bashkėpunim fqinjėsor bilateral e multilateral si nė rrafshin politik , ekonomik , tė mbrojtjes e sigurisė ashtu edhe nė atė arsimor, kulturor, tekniko- shkencor, e sportiv si dhe nė ēdo aspekt tė jetės ekonomiko – sociale.
PDK angazhohet pėr ndėrtimin e njė politike sa mė tė afruar e tė njėsuar me shtetin shqiptar, kombėtare e ndėrkombėtare.

KOSOVA DHE INSTITUCIONET EVROPIANE > PDK pėrcjell me interesim tė veēantė reformat e institucioneve evropiane dhe duke qenė Kosova si pjesė e kontinentit evropian , angazhohet pėrkrah forcave politike tė Evropės Perėndimore qė synojnė integrimin e popujve tė kontinentit tonė nė njė Evropė politike dhe ekonomike . Nė kėtė drejtim , duke u angazhuar drejtėpėrsėdrejti pėr demokratizimin e Kosovės, kontribuojmė nė pėrshpejtimin e realizimit tė kėtij qėllimi. Vetėm njė bashkim demokratik i Evropės qė respekton veēoritė e secilit komb dhe di t’i integrojė pėrmes tolerancės dhe solidaritetit , bėhet realitet pėr dhėnien fund tė konflikteve tė armatosura nė rajon .

KOSOVA SHTET ME INSTITUCIONE DEMOKRATIKE > PDK angazhohet qė nė Kosovė tė vendoset shteti i demokracisė parlamentare , ndėrtimi i shtetit tė sė drejtės, ngritja e tė gjitha institucioneve demokratike, sistemi i ri juridik nė tė gjitha nivelet , sistemi bankar dhe strukturat shtetėrore e administrative, pra, pushteti legjislativ , ekzekutiv dhe gjyqėsor .

TĖ DREJTAT DHE LIRITĖ E NJERIUT SIPAS STANDARDEVE NDĖRKOMBĖTARE > PDK do tė punojė pėr njė shoqėri demokratike dhe sistem ligjor , qė siguron realizimin e lirive dhe tė drejtave tė njeriut sipas standardeve ndėrkombėtare nė pėrputhje me Deklaratėn universale mbi tė drejtat dhe liritė e njeriut tė OKB-sė dhe dokumentet e OSBE-sė , duke bėrė bashkėrendimin e tė drejatve tė individit me tė drejtat shoqėrore dhe me vlerat shpirtėrore , kombėtare e demokratike .

E DREJTA PĖR JETĖ , INFORMIM DHE ZGJEDHJE TĖ LIRA > PDK do tė krijojė kushte reale pėr tė garantuar e siguruar nė praktikė liritė e njeriut , tė drejtat politike, zgjedhjet e lira me votė tė fshehtė plurale dhe tė barabartė.
PDK do tė garantojė jetėn e mbrojtur me ligj , tė drejtėn e informimit , lirinė e shprehjes sė mendimit , lirinė e shtypit dhe mediave , tė bindjes e tė fesė , paprekshmėrinė e pronės , lėvizjen e lirė tė njerėzve dhe tė mallrave si dhe lirinė e punės.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

4Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:16

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
TOLERANCA DHE MIRĖKUPTIMI NDĖRETNIK > PDK angazhohet pėr barazinė e tė gjithė qytetarėve para ligjit pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre nacionale, fetare apo racore .
PDK do tė mbrojė dhe garantojė tė drejtat dhe liritė e pakicave kombėtare qė jetojnė nė Kosovė nė pajtim me standardet qė dalin nga Konventat ndėrkombėtare.

MODERNIZIMI I FORCĖS MBROJTĖSE TĖ KOSOVĖS > PDK vlerėson si njė ndėr momentet mė vendimtare tė historisė sonė themelimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe luftėn e saj pėr paqe , liri , pavarėsi dhe demokraci .
PDK angazhohet fuqishėm pėr ristrukturimin dhe modernizimin e Forcės mbrojtėse tė Kosovės nė kushtet e krijuara , me objektiv integrimin e saj nė strukturat Evro – Atlantike .
PDK angazhohet pėrherė pėr profesionalizėm dhe ngritje tė aftėsisė sė saj mbrojtėse .
PDK do tė kundėrshtojė energjikisht ēdo tendencė pėr politizimin e forcave Mbrojtėse tė Kosovės .
PDK do tė angazhohet qė statusi , vendi , roli dhe pozita materiale e forcės mbrojtėse tė Kosovės tė rregullohet nė mėnyrė sistemore me ligj.

EKONOMIA E TREGUT > PDK angazhohet pėr ekonomi private nė Kosovė , tė bazuar nė ligjet e ekonomisė sė tregut , tė hapur e tė lirė , tė integruar nė institucionet rajonale dhe evro-atlantike. Kjo perspektivė e pėrgjithshme do tė pėrcaktojė orientimin e saj politik , legjislativ dhe administrativ.
PDK do tė angazhohet pėr privatizimin e pronės shoqėrore sa mė shpejt qė do tė jetė e mundur pas zgjedhjeve tė lira.
PDK gjatė fazės tranzitore do tė bėjė pėrpjekjet maksimale tė sanojė pasojat e luftės dhe tė zvogėlojė prapambetjen ekonomike qė karakterizon vendin tonė nė raport me Evropėn. Pėr arritjen e kėtyre objektivave PDK angazhohet nė frymėn e Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore qė donatorėve dhe investitorėve tė jashtėm t’ua lehtėsojė rrugėn e realizimit tė projekteve qė kanė tė bėjnė me Kosovėn .
PDK angazhohet qė ekonomia jonė tė adaptohet nė rrethanat e reja qoftė me kontekstin evropian qoftė me atė botėror . Krijimi i njė tregu fleksibil ėshtė njė ndėr objektivat tona.
Duke qenė se konkurrenca e lirė nė treg dhe liria e kėmbimit janė tė domosdoshėm pėr tė stimuluar rritjen e zhvillimit ekonomik, PDK angazhohet pėr njė treg tė fortė dhe konkurues.
Pėr kėtė arsye ekzistenca e njė kornize, qė do t’u mundėsojė forcave tė tregut tė pėrmbushin me korrektėsi rolin e tyre , ėshtė e domosdoshme pėr sukseset ekonomike , dhe paraqet njė kusht pėr njė politikė efikase tė punėsimit .
Nė botėn ku globalizimi dhe progreset shkencore nuk kanė tė ndalur , Partia duhet tė krijojė kushte qė do t’u mundėsojnė ndėrmarrjeve tė prosperojnė dhe tė adaptohen , tė cilat do tė favorizojnė edhe krijimin e ndėrmarrjeve tė reja.
PDK do tė stimulojė , favorizojė dhe mundėsojė krijimin e ndėrmarrjeve duke bėrė lehtėsime dhe duke i zbutur masat administrative….
Zhvillimi i ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme paraqet pėr ne prioritet absolut sepse, nė kėto ndėrmarrje ndodhet potenciali mė i madh i rritjes sė rendimentit dhe krijimit tė vendeve tė punės .
PDK do ta orientojė shoqėrinė drejt ekonomisė moderne dhe do tė angazhohet kundėr ēdo ngulfatjeje tė inovacioneve .
Duke qenė se konkurrenca e lirė nė treg dhe liria e kėmbimit janė tė domosdoshėm pėr tė stimuluar rritjen e zhvillimit ekonomik, PDK angazhohet pėr njė treg tė fortė dhe konkurrues .
Duke qenė se , teknologjitė e reja modifikojnė rrėnjėsisht natyrėn e punės dhe i japin organizimit tė punės njė dimension ndėrkombėtar , PDK konsideron se njė nga detyrat mė tė rėndėsishme qė nėnkupton modernizimin , duhet tė jenė , investimet nė kapitalin njerėzor me qėllim qė individėt dhe ndėrmarrmimet shoqėrore dhe ekonomike nga depėrtimet e reja teknologjike nė Kosovė dhe rajon , do tė pėrcillen edhe me njė dozė tė pasigurisė rreth punėsimit tė njerėzve. Pėr kėtė arsye PDK do tė angazhohet pėr krijimin e kushteve tė pregaditjes profesionale tė vazhdueshme kompatibile , konform nevojave tė tregut .

PĖRKUJDESJA SOCIALE > PDK ka pėr qėllim mbojtjen e shtresave shoqėrore tė varfėra dhe tė mesme mbi tė cilėt rėndojnė pasojat e luftės. Nė mėnyrė tė veēantė familjet e dėshmorėve , tė tė burgosurve politikė dhe viktimave tė agresionit serbomadh.
PDK do tė angazhohet posaēėrisht pėr t’i ndihmuar ata dhe pėr t’i integruar sa mė denjėsisht nė shoqėri .
PDK angazhohet pėr institucionalizimin e njė fryme tė re sociale qė konsiston nė krijimin e kushteve tė barabarta pėr progres tė ēdo qytetari tė Kosovės.
Periudha e papunėsisė duhet tė shėndėrrohet nė njė periudhė pėr tė pėrmirėsuar kualifikimin profesional.
PDK do tė pėrpiqet tė respektojė normat sociale minimale, t’i ndihmojė familjet qė tė adaptohen nė pėrputhje me ndryshimet dhe t’u ofrojė mundėsi tė reja atyre familjeve qė nuk mund tė ndjekin evolucionin.
Pėr tė krijuar njė mirėqenie tė gjithėmbarshme tė popullit ne do tė angazhohemi;
- tė hapim njė perspektivė tė re pėr qytetarėt e Kosovės,
- tė hapim vende tė reja pune,
- tė mundėsojmė kualifikime tė reja qė do tė jenė nė pėrputhje me standardet evropiane,
PDK do tė angazhohet pėr t’iu siguruar tė gjithė pensionistėve tė drejtėn nė
pension , shfrytėzimin e kėsaj tė drejte universale sociale e njerėzore.
PDK do tė ketė pėrkujdesje tė vazhdueshme pėr tė pėrndjekurit politik, tė tė
gjitha kohrave , pėr familjet e dėshmorėve , pėr invalidėt e luftės dhe pėr tė gjithė ata qė nė forma tė ndryshme pėsuan nga pushtuesi.
PDK do tė pėrkujdest pėr punėsimin e pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės .
PDK angazhohet nė gjetjen e mėnyrave mė tė pėrshtatshme pėr tė luftuar problemet gjithnjė e mė urgjente qė lidhen me kriminalitetin , ē’integrimet shoqėrore, pėrdorimin e narkotikėve dhe tė tė gjitha devijimeve tė tjera nė shoqėri.

FĖMIJĖVE – FĖMIJĖRI TĖ LUMTUR > Nė pėrputhje tė plotė me Deklaratėn universale tė tė drejtave tė njeriut , me rezolucionet , deklaratat , konventat dhe rekomandimet e OKB-sė , si dhe tė insitucioneve tė specializuara qė kanė pėr objekt eliminimin e tė gjitha formave tė diskriminimit PDK do tė angazhohet qė fėmijėve tė Kosovės pa dallim tė pėrkatėsisė etnike , fetare , gjinore apo racore t’u sigurojė njė jetė tė lumtur dhe me perspektivė.
PDK do tė angazhohet qė e drejta e fėmijėve tė mbrohet me ligj , qė fėmijėve t’u sigurohet mbrojtje sociale pėr zhvillim normal psiko –fizik, fėmijėt tė gėzojnė tė drejtėn e arsimit tė obligueshėm fillor falas.
PDK do tė angazhohet qė fėmijėve si nė qytet ashtu edhe nė fshat t’u krijojė kushte pėr mėsim , dėfrim dhe aktivitete tė ndryshme kulturore sportive dhe rekreative.
PDK do tė angazhohet qė tė ndalojė me ligj punėn dhe eksploatimin e fėmijėve tė moshės jomadhore.

RINIA > Rinia ishte shtylla kryesore e luftės sonė ēlirimtare , ajo do tė jetė forcė kohezive e shoqėrisė nė Kosovėn e Pavarur e demokratike.
PDK e sheh si tė domosdoshme mbėshtetjen e gjithanshme tė rinisė, pėr arsim , edukim punėsim dhe pėrfshirjen e saj me pėrparėsi nė gjithė jetėn politike e shoqėrore tė vendit. Kujdes tė veēantė do t’i kushtojė ngritjes sė tyre profesionale, punėsimit dhe specializimit tė tyre edhe nė botėn e jashtme .
PDK do tė stimulojė tė rinjėt pėr aktivitete rekreative dhe sportive.

EMANCIPIMI DHE TĖ DREJTAT E GRUAS > PDK angazhohet pėr emancipimin e shoqėrisė nė pėrgjithėsi , e tė gruas nė veēanti .
PDK vlerėson lartė rolin dhe rėndėsinė e gruas shqiptare gjatė luftės ēlirimtare .
PDK do tė angazhohet qė pėr njė punė me vlerė tė njejtė tė ketė pagė tė njejtė pa dallim gjinie dhe do tė luftojė kundėr ēdo forme tė diskriminimit tė gruas si nė kėtė aspekt, ashtu edhe nė tė gjitha aspektet tjera.
Ne do tė angazhohemi qė tė ndėrmirren tė gjitha masat e nevojshme duke pėrfshirė edhe dispozitat ligjore pėr tė luftuar tė gjitha format e tregtisė me gra dhe tė prostitucionit si deformitete tė shoqėrisė moderne.

KULTURA > PDK do tė angazhohet dhe do tė favorizojė njė zhvillim tė gjithanshėm kulturor nė tė gjitha lėmitė me qėllim qė tė vendoset njė ekuilibėr i harmonishėm nė mes tė progresit teknik e teknologjik dhe ngritjes intelektuale e morale tė njerėzve.
PDK do tė angazhohet pėr ruajtjen, kultivimin , pasurimin dhe pėrhapjen e kulturės sonė kombėtare .
PDK do tė angazhohet pėr njė bashkėpunim kulturor kombėtar dhe ndėrkombėtar qė do tė shtrihet nė tė gjitha fushat e aktiviteteve intelektuale dhe kreative qė lidhen me edukimin , shkencėn dhe kulturėn. Bashkėpunimi kulturor kombėtar e ndėrkombėtar do tė ketė pėr qėllim :
- tė shpėrndajė njohuritė dhe tė stimulojė begatinė kulturore;
- tė zhvillojė marrėdhėnie paqėsore dhe tė miqėsisė nė mes tė popujve;
- t’i mundėsojė ēdo njeriu t’i afrohet njohurisė tė shijojė artet dhe letėrsinė e popujve tė ndryshėm , tė marrė pjesė nė progresin e shkencės qė ėshtė arritur nė tėrė pjesėt e botės dhe tė kontribuojė nga ana e tij nė pasurimin e jetės kulturore.

Bashkėpunimi kulturor do t’i kushtojė njė rėndėsi tė veēantė edukimit moral e intelektual tė rinisė nė njė frymė tė miqėsisė tė mirėkuptimit ndėrkombėtar dhe tė paqes.

MODERNIZIMI I ARSIMIT KUSHT PĖR NIVELIZIMIN ME STANDARDET PERĖNDIMORE > PDK do tė angazhohet pėr modernizimin e sistemit tė arsimit nė Kosovė, dhe nivelizimin e tij me standardet e shteteve tė demokracive perėndimore.
Njė angazhim tė veēantė do tė kemi nė shtrirjen e arsimit fillor pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.
PDK do tė ketė synim tė saj tė vazhdueshėm pėrmirėsimin e kushteve tė gjithanshme nė tė gjitha nivelet e arsimit, stimulimin adekuat nė bazė tė vlerave tė punės dhe ngritjes profesionale tė punėtorėve arsimor.
PDK do tė inkurajojė dhe mbėshtesė iniciativėn pėr depolitizimin e sistemit arsimor dhe do tė angazhohet pėr krijimin e kushteve pėr arsimim privat .
PDK do tė angazhohet pėr krijimin e kushteve pėr intelektualėt , specialistėt dhe kuadrot tjerė tė shoqėrisė moderne pėr punė normale shkencore e inovative tė cilėt do tė ēmohen dhe nderohen nga Partia jonė.

POLITIKA SHĖNDETĖSORE > PDK angazhohet pėr ruajtjen dhe pėrmirėsimin e shėndetit tė tė gjithė qytetarėve si detyrė pėr krijimin e njė shoqėrie tė shėndoshė nė Kosovė.
Me qėllim qė tė bėjmė kėtė , politika shėndetėsore do tė bazohet nė planifikimin shėndetėsor si detyrė kryesore drejt ristrukturimit tėrėsor tė sistemit shėndetėsor pėrmes elaborimit global dhe tė koordinuar politik pa harruar pėrparėsinė nė ndarjen e mjeteve nė kuadėr tė kėsaj politike.

PĖR NJĖ AMBIENT KUALITATIV TĖ JETĖS > PDK angazhohet pėr njė ambient ekologjik kualitativ.
PDK do tė angazhohet pėr ruajtjen e ambientit jetėsor nga ndotja ekologjike, nga shkatėrrimet e pandėrgjegjshme, sidomos tė pyjeve. Do tė angazhohemi pėr planifikim hapsinor dhe planizim urbanistik , pėr rregullimin e territorit dhe planifikimin e hapsirės zhvillimore.
PDK do tė mbėshtet uljen e taksave pėr teknologjinė bashkėkohore qė nuk bėnė ndotjen e ambientit dhe do tė insistojė nė ngritjen e tatimeve ndaj firmave ndotėse tė ambientit.

Prishtinė, 21.05.2000.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

5Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:17

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
S T A T U T I
I PARTISĖ DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS
Prishtinė, 29 qershor 2002

Kuvendi i Dytė Zgjedhor i Partisė Demokratike tė Kosovės, i mbajtur nė Prishtinė, mė 29 qershor 2002, miratoi kėtė:

S T A T U T
TĖ PARTISĖ DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS

Dispozitat e pėrgjithshme

Partia Demokratike e Kosovės (PDK), ėshtė parti politike, e pavarur dhe unike, e anėtarėve tė cilėt organizohen dhe veprojnė me qėllim tė pėrmbushjes sė detyrave programore, duke u bazuar nė:

• Respektimin e njeriut, dinjitetit tė tij, tė drejtave dhe lirive tė tij, pavarėsisht nga pėrkatėsia nacionale, fetare, gjinore, nga bindjet politike, aftėsitė e kufizuara apo statusi social i tij,
• Realizimin e mbrojtjes sė tė drejtave tė punėtorėve dhe personave, tė cilėt jetojnė nga puna e vet,
• Afirmimin e tė drejtave dhe lirive tė personave tė braktisur dhe tė diskriminuar nė cilėndo periudhė kohore,
• Afirmimin e mirėqenies dhe zhvillimit ekonomik, angazhimin pėr arritjen e kėtij objektivi,
• Zhvillimin dhe pėrparimin e vlerave demokratike, sistemin juridik dhe mbisundimin e drejtėsisė,
• Zhvillimin e sistemit shumėpartiak demokratik, sigurimin e bazės pėr zhvillim ekonomik dhe politik, pėr pėrparim tė vetėqeverisjes nė nivel lokal,
• Mbrojtjen e natyrės, mjedisit njerėzor dhe shėndetit tė njerėzve.

PDK do tė angazhohet veēanėrisht:

• Pėr tejkalimin e ngecjes sė zhvillimit ekonomik dhe tė varfėrisė dhe pėr rritjen e punėsisė dhe tė mirėqenies,
• Pėr luftimin dhe zhdukjen e mendėsisė sė ngushtė e tė prapambetur politike e shtetėrore dhe pėr mbėshtetje tė nisiativės sė lirė dhe konkurruese,
• Pėr luftimin e paligjshmėrisė dhe tė korrupcionit dhe pėr ngritjen e nivelit tė pėrgjegjėsisė politike dhe shoqėrore,
• Pėr ndėrtimin e institucioneve demokratike, pėr mbikėqyrje e transparencė tė veprimeve tė organeve tė pushtetit,
• Pėr mbisundimin e ligjit mbi ēdo forcė politike.

Emri, selia, fushėveprimi

Neni 1

1.1 Emri i partisė ėshtė: Partia Demokratike e Kosovės,
1.2 Akronimi i partisė ėshtė: PDK,
1.3 Fushėveprimi i PDK-sė ėshtė nė Kosovė,
1.4 Organizimi dhe vendimmarrja ėshtė demokratike,
1.5 Selia e PDK-sė ėshtė nė Prishtinė,
1.6 Simboli i PDK ėshtė………………………
1.7 Logoja e PDK-sė ėshtė …………………
1.8 PDK ka flamurin e vet nė pėrpjestim 2:1, me ngjyrė tė kuqe, nė mes i vendosur simboli ose logoja e Partisė. Gjatė fushatave tė PDK-sė, flamuri mund tė ketė edhe ngjyra tė tjera.

Anėtarėsimi nė Parti

Neni 2

2.1 Nė PDK mund tė anėtarėsohet ēdo person fizik, i cili pranon parimet themelore tė saj, tė parapara me Program dhe me kėtė Statut dhe i cili mė parė e ka plotėsuar aplikacionin. Mosha mė e re pėr t’u pranuar nė PDK ėshtė 14-vjeēare.

Neni 3

3.1 Pėr pranimin e anėtarit vendos Kryesia e Seksionit, brenda katėr javėsh nga aplikimi i konkurruesit. E verifikon Kryesia e Degės, nė mbledhjen e parė tė ardhshme,
3.2 Nė rast tė refuzimit tė kėrkesės pėr pranim, konkurruesi ka tė drejtė t’i ankohet Kryesisė sė Degės. Vendimi i Kryesisė sė Degės ėshtė pėrfundimtar.
3.3 Nė rast se kundėr pranimit tė njė anėtari nuk bėhet ankesė brenda njė viti, vendimi pėr pranimin e tij ėshtė pėrfundimtar,
3.4 Tė drejtė ankese ka ēdo anėtar qė bėnė pjesė nė atė seksion. Ankesa duhet tė jetė e argumentuar. Ankesėn e shqyrton dhe e vendos Nėndega. Kundėr vendimit konkurruesi i pakėnaqur mund t’i paraqesė ankesė Kryesisė sė Degės.
3.5 Ēdo anėtar i PDK-sė duhet tė jetė anėtar i njė seksioni, qė ėshtė kompetent pėr vendbanimin e tij,
3.6 Nė rast tė pėrjashtimit, vendos Kryesia e Nėndegės, pasi tė ketė marrė qėndrim Kryesia e Seksionit,
3.7 Anėtarėsimi i dyfishtė nuk lejohet.

Neni 4

4.1 Anėtari mund tė largohet apo pėrjashtohet,
4.2 Largimi duhet tė arsyetohet me shkrim. Dorėzimi i librezės sė anėtarėsisė konsiderohet si deklaratė largimi,
4.3 Pas largimit apo pėrjashtimit, anėtari humb ēdo tė drejtė qė ka pasur nė raport me PDK-nė, me komisionet e kontrollit apo me anėtarėt e partisė veē e veē,
4.4 Anėtari i larguar apo i pėrjashtuar nuk ka mė tė drejtė tė merr pjesė nė aktivitetet e pėrbashkėta tė PDK-sė.

Neni 5

5.1 Anėtari i PDK ka tė drejtė dhe obligim tė merr pjesė nė pėrcaktimin dhe nė realizimin e politikės partiake,
5.2 Tė ndėrmerr nisma, tė cilat nuk janė nė kundėrshtim me Statutin dhe Programin e PDK-sė, e tė cilat do t’ia prezantojė organeve vendimmarrėse,
5.3 Tė zgjedh dhe tė zgjedhet nė organet e PDK-sė,
5.4 Tė caktohet si kandidat i PDK-sė nė listat zgjedhore pėr zgjedhje parlamentare apo komunale,
5.5 Tė jetė i informuar pėr punėn e organeve tė PDK-sė,
5.6 Tė merr pjesė nė tė gjitha aktivitetet e PDK-sė,
5.7 Tė realizojė tė drejtat dhe t’i pėrmbushi obligimet tjera tė parapara me Program, me Statut dhe me akte dhe vendime tė PDK-sė.

Neni 6


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

6Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:18

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
6.1 Anėtari i PDK-sė nuk ka tė drejtė tė jetė anėtar i njė partie tjetėr politike. E njėjta gjė vlen edhe pėr veprimtaritė, kandidaturat apo mbledhjet e nėnshkrimeve nga ana e njė partie tjetėr politike,
6.2 Anėtari i PDK-sė nuk ka tė drejtė tė kandidohet pėr njė funksion, nėse mė parė Partia e ka nominuar njė kandidat tjetėr,
6.3 Anėtari i PDK-sė nuk ka tė drejtė tė angazhohet nė ndonjė shoqatė apo organizatė, pėr tė cilėn Kryesia, nė bashkėpunim me Kėshillin Drejtues, vlerėsojnė se vepron kundėr PDK-sė,
6.4 Vendimet e tilla tė Kryesisė dhe tė Kėshillit Drejtues i obligojnė tė gjitha organet e PDK-sė.

Neni 7

7.1 Kėrkesa pėr ripranim nė PDK tė njė personi, i cili mė parė ka qenė i pėrjashtuar nga Partia, duhet t’i drejtohet Kryesisė sė seksionit, ku ai banon. Para se tė vendoset mbi kėrkesėn pėr ripranim duhet tė dėgjohet organi i cili ka kėrkuar pėrjashtimin e tij. Tė dy palėt kanė tė drejtė qė kundėr vendimit t’i drejtohen Kryesisė sė PDK-sė.

Mėnyra e organizimit

Neni 8

8.1 PDK ėshtė e organizuar nė seksione, nėndegė, degė dhe nė nivelin qendror. Nė kėto organe zhvillohet dhe sendėrtohet politika e PDK-sė sipas parimit poshtė-lartė,
8.2 Bazė e organizimit tė PDK-sė janė degėt, pėr hapsirėn e veprimit tė tė cilave vendos Kryesia e PDK-sė, nė bazė tė interesave politiko-ekonomike. Sipas kėtyre parimeve bėhet edhe pėrkufizimi i nėndegėve dhe i seksioneve,
8.3 Nė kuadėr tė PDK-sė funksionon Organizata e Gruas Demokratike dhe Organizata e Rinisė Demokratike, tė organizuara nėpėr seksione, nėndegė, degė dhe nė nivelin qendror tė Partisė. Mėnyra e organizimit dhe e funksionimit tė tyre pėrcaktohet me rregullore tė veēanta, tė cilat i miraton Kėshilli Drejtues,
8.4 Nė raste tė veēanta, PDK-ja organizohet edhe nė diasporė, nė mėnyrė qė anėtarėve, tė cilėt jetojnė jashtė, t’u japin tė drejtė nė sendėrtimin e politikės sė PDK-sė dhe nė dhėnien e mbėshtetjes pėr realizimin e qėllimeve tė tyre,
8.5 Pėr mėnyrėn e organizimit tė tyre, vendos Kryesia e Partisė,
8.7 Mėnyra e organizimit nė degė, nėndegė dhe seksione, fushėveprimi dhe kompetencat, pėrcaktohen me rregullore tė veēanta, tė cilat i miraton Kėshilli Drejtues.

Neni 9

9.1 Angazhimi nė PDK bėhet mbi bazėn e parimeve, tė cilat janė tė pėrcaktuara nga Kryesia dhe nga Kėshilli Drejtues,
9.2 Pėr kryerjen e punėve profesionale dhe administrative - teknike, formohet shėrbimi profesional,
9.3 Fushėveprimtaria, mėnyra e organizimit, numri i punėtorėve dhe obligimet e tyre, caktohen me rregulloret mbi sistematizimin nė shėrbimin profesional, tė cilat i miraton Kėshilli Drejtues,
9.4 Pėr detyra tė veēanta, me vendim tė Kryesisė sė PDK-sė, formohen grupe tė posaēme. Veprimtaria e tyre caktohet sipas parimeve qė i pėrcakton Kėshilli Drejtues. Kėto grupe kanė tė drejtėn e fjalės edhe nė Kuvendin e Pėrgjithshėm, vetėm pėr lėmitė pėr tė cilat ato janė pėrgjegjėse.

Neni 10

10.1 Kryesia e PDK-sė mund tė formojė grupe pėr ēėshtje tė veēanta, ku mund tė bėjnė pjesė edhe njerėz tė cilėt nuk janė anėtarė tė PDK-sė.

Funksionet e PDK-sė

Neni 11

11.1 Funksionar i PDK-sė ėshtė personi i zgjedhur nga organet e Partisė pėr njė funksion tė caktuar,
11.2 Funksionari e humb funksionin:
pas kalimit nė funksion tė ri, pas shkarkimit nga funksioni partiak ose me kalimin e afatit tė caktuar,
a) pas dorėheqjes,
b) pas humbjes sė anėtarėsisė nė PDK,
11.3 Pėrfaqėsues i PDK-sė konsiderohet vetėm ai qė ėshtė i autorizuar nga PDK,
11.4 Kandidatėt pėr zgjedhje komunale i propozon Kėshilli Drejtues i Degės, ndėrsa vendimin pėr pėrcaktimin e listės e merr Kėshilli Drejtues i PDK-sė,
11.5 Nėse nė listėn e propozuar pėr zgjedhje komunale bėjnė pjesė dy ose mė shumė degė, pėrfshirja e kandidatėve duhet tė jetė nė pėrputhje me numrin e anėtarėve tė regjistruar nė Degė,
11.6 Nė rast se degėt nuk mund ta harmonizojnė listėn, atėherė vendos Kėshilli Drejtues, sipas propozimit tė Kryesisė,
11.7 Kandidatėt pėr zgjedhje parlamentare i cakton Kėshilli Drejtues i PDK-sė, nė bashkėpunim me Kryesinė dhe me degėt.

Neni 12

12.1 Kompetent pėr shkarkim nga funksioni ėshtė organi qė ka bėrė zgjedhjen,
12.2 Personi i shkarkuar nga funksioni ka tė drejtė tė ankohet nė instancat mė tė larta tė PDK-sė,
12.3 Afati pėr t’u ankuar ėshtė dy javė, duke filluar nga momenti kur personit tė shkarkuar i ėshtė dorėzuar vendimi me shkrim.

Pagesa e anėtarėsisė

Neni 13

13.1 Ēdo anėtar ėshtė i obliguar ta paguajė anėtarėsinė,
13.2 Lartėsia e anėtarėsisė pėrcaktohet me vendim tė Kėshillit Drejtues, sipas Rregullores pėr afarizmin financiar,
13.3 Nuk ka tė drejtė tė kandidohet pėr funksione partiake dhe tė pėrfshihet nė listat e PDK-sė pėr zgjedhje lokale apo qendrore, dhe as tė drejtė vote nė organet partiake, anėtari i cili nuk e ka paguar anėtarėsinė mė shumė se tre muaj.

Raportimi

Neni 14

14.1 Pėr ēdo tre muaj tė vitit kryesitė e degėve i dėrgojnė raporte me shkrim Kryesisė sė PDK-sė, ku pėrshkruhet aktiviteti i tyre, numri i anėtarėve, gjendja politike dhe ekonomike, tė hyrat dhe tė dalat, si dhe pėrdorimin i mjeteve financiare, etj.

Organet drejtuese

Kuvendi
Neni 15

15.1 Kuvendi i PDK-sė ėshtė organi mė i lartė i Partisė,
15.2 Kuvendi, pėr nga natyra e punės, ėshtė:
a) Kuvend zgjedhor, i cili mbahet ēdo dy vjet,
b) Kuvend pune, i cili mbahet ēdo vit,
c) Kuvend i jashtėzakonshėm (neni 21),
15.3 Kuvendi pėrbėhet nga:
a)xxx delegatė tė zgjedhur pėrpjestimisht me numrin e anėtarėve, tė evidencuar nė raportin e fundit para caktimit tė datės sė mbajtjes sė Kuvendit (degėt raportojnė sipas nenit 14),
b) Anėtarėt e Kėshillit Drejtues tė PDK-sė,
c) Anėtarėt e Kryesisė sė PDK-sė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

7Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:18

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Neni 16

16.1 Kuvendi verifikon legjitimitetin e mandateve, zgjedh Kryesinė e punės dhe pėrcakton rendin e ditės,
16.2 Kuvendi i zhvillon punimet nėse vėrtetohet se marrin pjesė mė shumė se gjysma e delegatėve me tė drejtė vote,
16.3 Kuvendi zgjedh Komisionin verifikues dhe Komisionin zgjedhor,
16.4 Vendimet nė Kuvend merren me shumicėn e votave tė delegatėve tė pranishėm,
16.5 Vendimet qė merren nė Kuvend, duhet t’u dėrgohen tė gjithė delegatėve.

Neni 17

17.1 Kuvendin zgjedhor e thėrret Kėshilli Drejtues i PDK-sė,
17.2 Vendin dhe datėn e mbajtjes sė Kuvendit e cakton Kėshilli Drejtues.

Neni 18

18.1 Pėr datėn e mbajtjes sė Kuvendit, delegatėt informohen sė paku 3 muaj mė herėt. Pėrveē ftesės, delegatėt duhet ta marrin edhe propozimin pėr rendin e ditės,
18.2 Mėnyra e punės sė Kuvendit pėrcaktohet me Rregullore tė punės,
18.3 Kėrkesat, ankesat dhe parashtresat, tė cilat vijnė nga organet e ndryshme tė PDK-sė, duhet t’i dorėzohen Kryesisė, sė paku tetė javė para mbajtjes sė Kuvendit,
18.4 Kėrkesat, tė cilat nuk respektojnė kėtė afat, mund tė futen nė rendin e ditės vetėm me vendim tė veēantė tė Kuvendit.

Neni 19

19.1 Me qėllim tė shqyrtimit tė ankesave dhe parashtesave, Kuvendi formon Komisionin pėr parashtresa dhe ankesa, i cili i raporton Kuvendit,
19.2 Nė rast se ndonjė delegat konsideron se ankesa apo parashtresa e tij, pa tė drejtė, nuk ėshtė marrė parasysh nga komisioni kompetent, ai mund t’i drejtohet Kuvendit, me kėrkesė qė ta pėrfshijė nė rend tė ditės,
19.3 Vendimi i Kuvendit ėshtė pėrfundimtar,
19.4 Komisioni pėrbėhet nga pesė anėtarė; 3 delegatė tė Kuvendit dhe dy anėtarė tė Kėshillit Drejtues.

Neni 20

Kuvendi vendos pėr kėto ēėshtje:
• Miraton Programin e Partisė,
• Miraton ndryshimet dhe plotėsimet e Statutit,
• Miraton rregullore,
• Miraton rezoluta,
• Shqyrton raportin mbi aktivitetin e Kryesisė, tė Kryetarit dhe tė Kėshillit Drejtues,
• Zgjedh Kėshillin Drejtues,
• Zgjedh Kryetarin,
• Zgjedh Sekretarin e Pėrgjithshėm,
• Shqyrton dhe merr vendime lidhur me ankesat dhe parashtresat, tė cilat i paraqiten Kuvendit.

Neni 21

21.1 Vendimin pėr mbajtjen e Kuvendit tė jashtėzakonshėm mund ta marrė:
a) Kuvendi i pėrgjithshėm,
b) Kėshilli Drejtues,
c) 1\2 e delegatėve, qė kanė marrė pjesė nė Kuvendin e fundit, dhe
d) 1\3 e degėve.
21.2 Nė rast se Kryesia e Partisė refuzon ta pranojė kėrkesėn, ajo shqyrtohet nė Kuvend tė jashtėzakonshėm.

Neni 22

22.1 Pėr mbajtjen e Kuvendit tė jashtėzakonshėm, delegatėt duhet tė njoftohen katėr javė pėrpara,
22.2 Sė paku pesė ditė para mbajtjes sė Kuvendit tė jashtėzakonshėm, propozimet duhet t“u dėrgohen delegatėve dhe strukturave organizative me qėndrimin e Komisionit pėr parashtresa,
22.3 Nė raste tė tilla Kuvendi i jashtėzakonshėm zbaton nenet 15 dhe 16.

Kėshilli Drejtues

Neni 23

23.1 Kėshilli Drejtues ėshtė organ i drejtimit politik dhe ekzekutiv i PDK-sė brenda dy kuvendeve tė pėrgjithshme zgjedhore,
23.2. Pėrbėrja dhe numri i anėtarėve tė Kėshillit Drejtues pėrcaktohet me vendim tė posaēėm tė Kuvendit,
23.3 Anėtaret e Kėshillit Drejtues zgjedhen nė Kuvendin zgjedhor, me mandat dyvjeēar, nga lista e propozuar nga Komisioni kandidues dhe e plotėsuar me propozime nga delegatėt e Kuvendit. Ēdo propozim duhet tė arsyetohet,
23.4 Radhitja e kandidatėve nė fletėvotim duhet tė jetė sipas rendit alfabetik,
23.5 Kėshilli Drejtues mund tė shqyrtojė dhe tė merr vendime, nėse nė mbledhje marrin pjesė mė shumė se gjysma e anėtarėve. Vendimet merren nėse pėr to votojnė shumica e anėtarėve tė pranishėm,
23.6 Mbledhjet e Kėshillit Drejtues mbahen sė paku ēdo tre muaj,
23.7 Mbledhjen e Kėshillit Drejtues e thėrret Kryetari i PDK-sė,
23.8 Pjesėmarrja e anėtarėve tė Kėshillit Drejtues nė mbledhje ėshtė e obligueshme. Mospėrmbushja e kėtij obligimi dhe mungesat e paarsyeshme nė tri mbledhje radhazi, rezulton me pushim tė mandatit tė anėtarit tė Kėshillit Drejtues.

Fushėveprimi i Kėshillit Drejtues

Neni 24

24.1 Kėshilli Drejtues pėrcakton propozimet pėr Program dhe Statut tė PDK-sė,
24.2 Miraton rregulloren pėr punėn e vet,
24.3 Miraton rregullore tjera nė kompetencėn e vet, tė pėrcaktuara me Statut,
24.4 Zgjedh anėtarėt e Kryesisė,
24.5 Zgjedh komisionet, kėshillat dhe trupat punuese nga lėmenj tė ndryshėm,
24.6 Miraton llogarinė pėrfundimtare dhe buxhetin pėr vitin vijues,
24.7 Miraton Programin dhe Platformėn zgjedhore,
24.8 Zgjedh Shtabin qendror zgjedhor tė PDK-sė,
24.9 Miraton listėn e kandidatėve pėr zgjedhjet e pėrgjithshme,
24.10 Themelon degė tė reja apo i shuan degėt tė cilat nuk u pėrmbahen Programit, Statutit dhe rregulloreve tė PDK-sė,
24.11 Vendos lidhur me pjesėmarrjen nė koalicione para dhe pas zgjedhjeve.

Neni 25

25.1 Puna dhe funksionimi i Kėshillit Drejtues pėrcaktohet me rregullore tė veēantė.

Kryetari i PDK-sė

Neni 26

26.1 Kryetari i PDK-sė:
• Pėrfaqėson PDK-nė nė organet vendore,
• Pėrfaqėson PDK-nė nė organe dhe organizma ndėrkombėtare,
• Udhėheq punėn e organeve tė PDK-sė,
• Thėrret dhe udhėheq mbledhjet e Kryesisė dhe tė Kėshillit Drejtues,
• Propozon nėnkryetarėt dhe sekretarėt e PDK-sė,
• Propozon komisione dhe trupa punues pėr lėmenj tė ndryshėm,
• Propozon pėrbėrjen e delegacioneve tė PDK-sė pėr takime brenda dhe jashtė vendit,
• Kryen punė tė tjera, tė parapara me Statut dhe rregullore.
26.2 Mandati i Kryetarit zgjatė dy vjet, me tė drejtė rizgjedhjeje,
26.3 Pėr punėn e vet Kryetari i pėrgjigjet Kuvendit,
26.4 Pėr dėmtim tė interesave tė PDK-sė dhe pėr keqpėrdorim tė postit, Kryetari mund tė shkarkohet nga funksioni edhe para mandatit,
26.5. Procedurėn e shkarkimit mund ta inicojė Kryesia, Kėshilli Drejtues dhe13 e degėve tė PDK-sė.
26.6 Lidhur me kėrkesėn pėr shkarkimin e Kryetarit vendos Kuvendi i jashtėzakonshem, qė thirret nga Kryesia ose Kėshilli Drejtues me 23 e votave tė anėtarėve tė pranishėm.

Neni 27

27.1 Sekretari i Pėrgjithshėm koordinon punėn e Partisė, drejton qendrėn e partisė,pėrgatit dhe realizon fushatėn e zgjedhjeve. Sekretari i Pėrgjithshėm, nė marrėveshje me Kryesinė, emėron pėrgjegjėsit nė nivelin qendror dhe lokal,
27.2 Dispozitat e nenit 26.2 - 26.6, vlejnė edhe pėr Sekretarin e Pėrgjithshėm.

Kryesia e Partisė


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

8Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:19

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Neni 28

28.1 PDK-ja drejtohet nga Kryesia e saj,
28.2 Kryesia pėrbėhet prej Kryetarit, Sekretarit tė Pėrgjithshėm dhe anėtarėve, tė zgjedhur nga Kėshilli Drejtues,
28.3 Kryesia ka xxx anėtarė,
28.4 Mandati i anėtarėve tė Kryesisė zgjatė dy vjet, me tė drejtė rizgjedhjeje,
28.5. Kryesia zgjedhet nė mbledhjen e parė tė Kėshillin Drejtues qė mbahet pas Kuvendit tė pėrgjithshėm zgjedhor, nė raunde tė veēanta votimi, me propozim tė Kryetarit. Pas zgjedhjes sė Kryesisė, zgjedhen nėnkryetarėt dhe sekretarėt,
28.6 Zgjedhja bėhet nė bazė tė Rregullores pėr zgjedhjen e organeve drejtuese tė Partisė pėr tė gjitha nivelet e organizimit. Konsiderohet i zgjedhur ai kandidat, i cili ka fituar mė tepėr se gjysmėn e votave tė anėtarėve me tė drejtė vote,
28.7 Nėse kandidatėt nuk e fitojnė kėtė shumicė, atėherė mbahen raunde tė tjera tė votimit. Tė zgjedhur janė ata qė marrin shumicėn e pėrgjithshme tė votave. Nė rast tė votave tė barabarta organizohen, sipas nevojės, zgjedhjet e balotazhit (zgjedhjet e dyta). Nė rast se sėrish numri i votave ėshtė i barabartė, vendoset me short,
28.8 Kryesia e mėparshme i propozon Kėshillit Drejtues zgjedhjen e Kryesisė dy javė para mbajtjes sė mbledhjes sė Kėshillit Drejtues,
28.9 Kėshilli Drejtues ka mundėsi qė, mė sė voni njė ditė para zgjedhjes sė Kryesisė, tė paraqes propozime plotėsuese (tė tjera). Kėto propozime duhet tė mbėshteten tė paktėn nga 40 delegatė,
28.10 Nė propozimin pėr zgjedhjet plotėsuese, emrat e kandidatėve shėnohen sipas rendit alfabetik dhe duhet t“u dorėzohen delegatėve n; fillim tė mbledhjes.

Organet nė strukturat tjera e PDK-sė

Neni 29

29.1 Organet drejtuese tė Degės, janė:
a) Kuvendi,
b) Kėshilli Drejtues,
c) Kryetari,
ē) Kryesia,
29.2. Organet drejtuese tė Nėndegės, janė:
a) Kuvendi,
b) Kėshilli Drejtues,
c) Kryetari,
ē) Kryesia,
29.3 Organet drejtuese tė Seksionit, janė:
a) Kuvendi,
b) Kryesia,
c) Kryetari,
29.4 Fushėveprimtaria, pėrbėrja dhe mėnyra e zgjedhjes sė organeve drejtuese pėrcaktohen me Rregulloren pėr zgjedhjen e organeve drejtuese tė PDK-sė,
29.5 Rregulloren e miraton Kėshilli Drejtues i PDK-sė.

Pasuria dhe burimet

Neni 30

30.1 Pasurinė e PDK-sė e pėrbėjnė patundshmėritė, mjetet themelore, aparatet dhe stabilimentet, paratė e gatshme, pagesat e anėtarėsisė, donacionet dhe subvencionet, dhuratat dhe trashėgimia nė bazė tė testamenteve, si dhe tė ardhurat nga aktiviteti i Partisė, i ndėrmarrė me pasurinė dhe burimet e saj,
30.2 Nė rast tė shpėrbėrjes sė Partisė, pėrpilohet llogaria pėrfundimtare, e cila duhet tė pėrmbajė aktivėn, pasivėn dhe saldon, sipas pikės 31.1,
30.3 Mjetet e mbetura pas pėrmbushjes sė obligimeve ndahen sipas vendimit tė Kėshillit Drejtues, pėr:
a) Buxhetin e konsoliduar tė Kosovės, xx %.
b) Shoqatėn e Invalidėvė tė Luftės tė UĒK-sė, xx %,
c) Shoqatėn pėr Pėrkujdesje pėr Familjet e Dėshmorėve, xx %,
30.4 Sekretari pėr financa drejton afarizmin e PDK-sė nė marrėveshje me Kryetarin dhe Sekretarin e pėrgjithshėm, sipas vendimeve tė Kuvendit, tė Kėshillit Drejtues dhe tė Kryesisė,
30.5 Kryesisė sė PDK-sė i takon pėrmbushja e obligimeve tė rregullta tė llogarisė publike nė pėrputhje me ligjin,
30.6 Kryesia e PDK-sė, nė marrėveshje me degėt, realizon afarizėm financiar brenda PDK-sė.

Neni 31

31.1 Kryesia e PDK-sė menagjon tė gjitha mjetet financiare dhe pasurinė tjetėr. Kryesia e ka pėr obligim tė kėrkojė dhe realizojė kthimin e borxhit nga huamarrėsit. Nė rast kontesti gjyqėsor, anėtari i autorizuar nga Kryesia pėrfaqėson PDK-nė nė procedurat gjyqėsore dhe jogjyqėsore.

Neni 33

32.1 Kryesia e PDK-sė ėshtė e autorizuar t’i mbrojė tė drejtat e personaliteteve tė PDK-sė, veēanėrisht tė drejtėn e emrit dhe tė postit, derisa tė jenė tė zgjedhur ose tė emėruar nė ato poste,
32.2 Kryesia e PDK-sė apo Komisioni i kontrollit nuk mund t’i detyrojė anėtarėt e Partisė, qė merren me biznes, me obligime materiale,
32.3 Anėtari i PDK-sė nuk mund tė veprojė kundėr Partisė sė vet, Kryesisė sė saj apo kundėr Komisionit tė kontrollit.

Neni 33

33.1 Kryesia, nė ēdo kohė mund t’i kontrollojė strukturat e PDK-sė dhe
nismat e saj, si dhe grupet e punės dhe prej tyre tė kėrkojė shpjegime dhe llogari,
33.2 Kryesia e PDK-sė ka tė drejtė qė nė tė gjitha takimet partiake t’i kėshillojė pjesėmarrėsit, trupat e Partisė dhe grupet e punės,
33.3 Kryesia angazhohet qė ēdo kryesi e degėve dhe e nėndegėve t’i pėrmbushė detyrimet e dhėnies sė llogarisė publike,
33.4 Menaxhimi i mjeteve financiare dhe funksionimi i arkės rregullohet me rregullore tė veēantė dhe me vendimet e Kėshillit Drejtues.

Neni 34

34.1 Asnjė anėtar i PDK-sė nuk ka tė drejtė t’i mbajė ose harxhojė mjetet e PDK-sė, pa vendim tė organit pėrkatės,
34.2 Asnjė anėtar nuk ka tė drejtė qė, pa vendim tė Kuvendit, t’i shikojė dokumentet afariste apo dokumentet e Kryesisė, tė Komisionit tė kontrollit apo tė Partisė, tė bėjė hartime prej kopjeve apo ekstrakte tė tyre, tė kėrkojė informacione apo raporte pėr gjendjen e pasurisė tė anėtarėve tė PDK-sė.

Komisioni i kontrollit

Neni 35

35.1 Pėr kontrollin e Kryesisė, si dhe pėr shqyrtimin e ankesave pėr Kryesinė, Kuvendi i pėrgjithshem zgjedh Komisionin e kontrollit prej pesė anėtarėve,
35.2 Anėtarėt e Kryesisė apo tė Kėshillit Drejtues tė PDK-sė, si dhe bashkėpunėtorėt aktivė zyrtarė dhe bashkėpunėtorėt e Partisė, nuk mund tė jenė pjesėtarė tė Komisionit tė kontrollit.
35.3 Zgjedhja e anėtarėve tė Komisionit tė kontrollit bėhet me votime tė fshehta tė shumicės sė tė pranishmėve,
35.4 Nė rast tė numrit tė njejtė tė votave, vendoset me short,
35.5 Pėr drejtimin e punės, Komisioni i kontrollit zgjedh kryetarin nga radhėt e veta,
35.6 Kontrolli duhet tė zhvillohet tė paktėn njė herė nė tre muaj,
35.7 Tė gjitha dėrgesat pėr Komisionin e kontrollit i drejtohen kryetarit tė Komisionit,
35.8 Me kėrkesėn e Komisionit tė kontrollit apo tė Kryesisė, mund tė mbahen mbledhje tė pėrbashkėta,
36.9 Komisioni i kontrollit ėshtė i obliguar t’i kryejė detyrat e revizionit sipas nenit xx tė Rregullores mbi afarizmin financiar tė PDK-sė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

9Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:20

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
c) Pushim i pėrkohshėm i disa apo i tė gjitha tė drejtave nga anėtarėsia, deri nė tri vjet,
ē) Largim apo pėrjashtim nga Partia,
39.3 Masa e largimit apo pėrjashtimit mund tė shqiptohet vetėm nėse konstatohet se me veprimet e tij anėtari i ka shkaktuar dėme tė rėnda PDK-sė,
39.4 Kėrkesa pėr inicimin e procedurės disiplinore partiake i bėhet Komisionit tė arbitrazhit tė Nėndegės nga ēdo anėtar i organizatės partiake (neni Cool tė cilės i pėrket anėtari,
39.5 Anėtar i Komisionit nuk mund tė jetė personi, kundėr tė cilit ka filluar procedura.

Shpėrbėrja

Neni 40

40.1 Nėse Partia ka vendosur qė tė shpėrbėhet, tė shkrihet nė njė parti tjetėr apo tė bashkohet nė njė lidhje partishė, atėherė vendoset me referendum,

Neni 41

41.1 Kryesia cakton ditėn dhe kohėn e referendumit, qė dhe duhet tė publikohet nė Informatorin e PDK-sė mė sė voni dy javė para ditės sė votimit nė referendum. Votimi duhet tė bėhet brenda tre muajve nga dita e marrjes sė vendimit pėr referendum,

Neni 42

42.1 Ēdo anėtar, i cili e ka paguar anėtarėsinė, ka tė drejtė vote,
42.2 Nė fletėvotim theksohet se pėr ēka votohet nė referendum dhe ipet njė pėrgjigje: jo ose po,
42.3 Ēdo nėndegė paraqet njė qendėr votimi,
42.4 Referendumin e zbaton Komisioni pėr referendum, i cili emėron nėnkomisionet nėpėr degė dhe kėshillat e referendumit nėpėr nėndegė,
42.5 Rezultatet e referendumit i shpall Komisioni pėr referendum.

Neni 43

43.1 Kryesia e Partisė ėshtė pėrgjegjėse pėr pėrmbajtjen, disenjimin,
shtypjen dhe shpėrndarjen e fletėvotimeve, procesverbaleve dhe materialit tjetėr votues nė Degė,
43.2 Degėt i dorėzojnė fletėvotimet nė kryesitė e nėndegėve,
43.3 Kryesitė e nėndegėve janė pėrgjegjėse pėr mbarėvajtjen e referendumit. Ato duhet t’ua bėjnė tė njohur anėtarėve kohėn e votimit, vendin e votimit dhe pėr ēka votohet. Ato marrin masa paraprake pėr mbarėvajtjen e votimeve, vendosin pėr vlefshmėrinė e votave, pėrpilojnė procesverbalin pėr rrjedhėn e votimit, e dėrgojnė menjėherė nė Degė rezultatin e votimit nė referendum,
43.4 Degėt e njoftojnė Kryesinė e PDK-sė me rezultatet e votimit. Fletėvotimet dhe procesverbalet e votimit ruhen nė Degė, sė paku njė vit,
43.5 Referendumi ėshtė i suksesshem nėse votojnė mė shumė se gjysma e anėtarėve me tė drejtė vote nga regjistri i votuesve,
43.6 Rezultatet e votimit mblidhen nga tė gjitha degėt dhe botohen nė Informatorin e PDK-sė,
43.7 Nuk mund tė organizohet referendum i ri pėr tė njėjtėn ēėshtje pa kaluar njė vit.

Vendimi i anėtarėsisė

Neni 44

44.1 Vendimi i anėtarėsisė mund tė ndryshojė, tė hedhė poshtė vendimin e njė organi tjetėr ose ta mbėshtes njė vendim tė njė organi tjetėr,
44.2 Ēėshtje e njė vendimi tė tillė mund tė jenė vetėm vendimet, tė cilat nuk pėrjashtohen pėrmes normave partiake apo pėrmes normave tjera tė njė organi tė PDK-sė. Veē tjerash, nuk mund tė jenė ēėshtje e njė vendimi:
a) Vendimet e Kuvendit tė Partisė,
b) Vendimet e Komisionit tė arbitrazhit,
44.3 Njė vendim i anėtarėsisė merret sipas kėrkesės sė njė anėtari. Kėrkesa e anėtarit duhet tė pėrmbajė njė propozim-vendim konkret dhe tė jetė e argumentuar. Kjo mund tė arrihet nėse mbėshtetet nga 10 pėr qind e anėtarėve,
44.4 Pėrveē kėsaj, njė vendim i anėtarėsisė merret, nėse
a) Kuvendi i PDK-sė e vendos me shumicėn e pėrgjithshme,
b) Kryesia e PDK-sė vendos me tri tė katėrtat e shumicės,
c) Kėrkojnė dy tė pestat e kryesive tė degėve,
44.5 Kėto vendime apo kėrkesa duhet tė pėrmbajnė njė propozim-vendim dhe tė argumentohen,
44.6 Lidhur me kėrkesėn e anėtarit, Kryesia e PDK-sė mund ta qesė propozimin e vet nė votim,
44.7 Me vendim tė anėtarėsisė merret njė vendim pėr organin, tė cilit i ėshtė drejtuar vendimi. Vendimi ėshtė i vlefshėm nėse pėr tė kanė votuar tė paktėn 1/3 e anėtarėve tė Partisė me tė drejtė vote. Brenda dy vjetėve pas vendimit tė anėtarėsisė, Kuvendi i Partisė mund tė marrė njė vendim tjetėr me 2/3 e shumicės. Mė pas mjafton shumica e thjeshtė.

Zgjedhjet brenda strukturave partiake

Nominimi pėr Kryetar dhe Kryeministėr tė Kosovės

Neni 45

45.1 Nominimi pėr Kryetar dhe Kryeministėr tė Kosovės bėhet me anė tė votimit,
45.2 Zgjedhja e kandidatėve pėr Kryetar apo Kryeministėr tė Kosovės bėhet me vendim tė:
a) Kuvendit,
b) 2/3 tė anėtarėve tė pranishėm tė Kėshillit Drejtues,
c) ¾ e anėtarėve tė Kryesisė,
ē) kėrkesės sė 10 pėr qind tė anėtarėve tė Partisė,
45.3 Zgjedhet ai qė fiton mė shumė se gjysmėn e votave tė vlefshme,
45.4 Nėse asnjė kandidat nuk e fiton kėtė shumicė, atėherė organizohen zgjedhjet e balotazhit pėr dy kandidatė tė plasuar mė mirė. Zgjidhet kandidati qė fiton mė shumė vota.

Zgjedhjet qendrore dhe komunale


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

10Normal a prej Fri Jan 11 2008, 23:21

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Neni 46

46.1 Pėr propozimin e kandidatėve pėr zgjedhjet qendrore dhe komunale vlejnė pėrkufizimet e Ligjit zgjedhor dhe tė kėtij Statuti,
46.2 Pėr zgjedhjet pėr Parlamentin e Kosovės dhe pėr kuvendet komunale, pėrfaqėsimi i femrave dhe i meshkujve sigurohet pėrmes propozimit tė listės sė pėrbashkėt tė Partisė,
46.3 Lista pėrpilohet sipas kritereve tė parapara me Ligjin zgjedhor.

Shpallja e zgjedhjeve

Parimet e pėrgjithshme

Neni 47

47.1 Zgjedhjet mund tė mbahen nėse ato janė paraparė me rendin paraprak tė ditės, i cili u dėrgohet anėtarėve, pėrkatėsisht delegatėve, tė paktėn njė javė mė herėt.

Neni 48

48.1 Zgjedhjet pėr organe drejtuese nė tė gjitha nivelet janė tė fshehta, tė parapara me kėtė Statut dhe me Rregullore tė veēantė,
48.2 Zgjedhjet bėhen me fletėvotime. Janė tė lejueshme aparaturat pėr numėrimin e votave,
48.3 Tė pavlefshme janė fletėvotimet, kur:
a) ka mė shumė tė votuar se sa zgjedhen,
b) pėrmbajnė fjalė ofenduese pėr kandidatėt ose Partinė,
c) janė tė formatit dhe tė disenjuara ndryshe nga ė‘ėshtė pėrcaktuar nga organi pėrkatės,
ē) janė tė grisura,
48.4 Abstenimet janė vota tė vlefshme dhe numėrohen,
48.5 Propozimet pėr zgjedhje duhet tė plotėsojnė parakushtet, sipas rregullores. Kryesitė pėrkatėse kanė tė drejtėn e propozimit,
48.6 Kandidatėt qė kanė njė detyrė publike, para zgjedhjeve duhet t’i bėjnė publike tė ardhurat e tyre.

Renditja nė fletėvotim

Neni 49

49.1 Nė rast se paraqiten mė shumė kandidatė tė PDK-sė pėr t’u zgjedhur, radhitja bėhet sipas rendit alfabetik,

Raundet e zgjedhjeve tė ndara

Neni 50

50.1 Kryesia ose komisionet tjera partiake zgjedhen sipas rregullores, ndaras nga njėra-tjetra,
a) kryetari,
b) zėvendėskryetari,
c) anėtarėt,
50.2 Zgjedhjet mund tė caktohen ose lejohen nė raunde tė ndara pėr zgjedhje.
50.3 Nėse me Statut ose rregullore nuk ėshtė i pėrcaktuar numri i anėtarėve tė tjerė, atėherė duhet tė caktohet numri i anėtarėve tė atij organi ose komisioni para zgjedhjes.

Zgjedhja pėr plotėsimin e njė posti partiak

Neni 51

51.1 Nėse janė propozuar dy apo mė shumė kandidatė, zgjedhet ai qė fiton mė shumė vota,
51.2 Nėse kandidati nuk fiton shumicėn e votave, zhvillohet njė raund tjetėr i zgjedhjeve, nė tė cilin vendos shumica e votave,
51.3 Nė rast tė votave tė njėjta, zhvillohen zgjedhjet e balotazhit.
51.4 Nėse sėrish barazohen votat, atėherė vendos shorti.

Zgjedhja pėr plotėsimin e shumė posteve partike

Neni 52

52.1 Nė raundet e zgjedhjeve, nė tė cilat njėkohėsisht zgjedhet mė shumė se njė person (lista e zgjedhjeve), nė njė fletėvotim mund tė zgjedhen aq kandidatė, sa janė pėr t’u zgjedhur. Njė fletėvotim ėshtė i vlefshėm, nėse tė paktėn ėshtė rrethuar njė kandidat i propozuar,
52.2 Nė listėn e zgjedhjes zgjedhen ata kandidatė qė kanė fituar numėr mė tė madh tė votave, pėr aq sa plotėsojnė kuotėn e paraparė,
52.3 Nė rast se pėr plotėsimin e vendit tė fundit ka mė shumė kandidatė me numėr tė njejtė tė votave, zhvillohet raundi i dytė pėr kėta kandidatė,
52.4 Pėr plotėsimin me delegatė rezervė, vlen rregulla vijuese: nėse mungon njė delegat, atėherė plotėsohet me njė delegat tjetėr, nėse mungon njė delegate, atėherė plotėsohet me njė delegate tjetėr.

Shkarkimi

Neni 53

53.1 Pėr shkarkimin e funksionarėve, vlejnė rregullat pėrkatėse, sipas procedurės sė zgjedhjes sė tyre,
53.2 Kėrkesa pėr shkarkim duhet tė argumentohet,
53.3 Vendimin pėr shkarkim e merrė organi, i cili e ka zgjedhur,
53.4 Vendimi mirret nėse pėr tė votojnė shumica e anėtarėve tė pranishėm tė atij organi,
53.5 Shkarkimi i funksionarėve duhet tė paraqitet pėr t’u pėrfshirė nė rendin e ditės sė mbledhjes paraprake, nė tė cilėn duhet tė votohet pėr kėrkesėn e shkarkimit. Ky rend dite duhet t’u dėrgohet me kohė anėtarėve, pėrkatėsisht delegatėve.

Rizgjedhjet

Neni 54

54.1 Pėr rizgjedhjet vlejnė tė njėjtat rregulla, si pėr zgjedhjet,
54.2 Rizgjedhja e njė funksionari bėhet kur pėrfundon mandati i funksionit tė mėparshėm,
54.3 Zėvendėsimi i postit tė funksionarit tė shkarkuar, nuk mund tė bėhet nė mbledhje, nė tė cilėn ėshtė bėrė shkarkimi i tij. Kjo caktohet pėr rendin e ditės tė mbledhjes sė ardhshme.

Kundėrshtimi dhe pavlefshmėria e zgjedhjeve

Neni 55

55.1 Pėr kundėrshtimin e zgjedhjeje apo kanstatimin e pavlefshmėrisė sė zgjedhjeve, vendoset sipas dispozitave tė kėtij Statuti dhe Rregullores pėr zgjedhjen e organeve drejtuese tė PDK-sė,
55.2 Vendimin e merr Kryesia, sipas propozimit tė Komisionit zgjedhor ose Komisionit tė arbitrazhit,
55.3 Nėse zhvillohen zgjedhjet pėr organet e Seksionit ose Nėndegės, kompetent ėshtė Komisioni i arbitrazhiti i Degės pėrkatėse,
55.4 Vendimi i Komisionit kompetent tė arbitrazhit ėshtė pėrfundimtar,
55.5 Komisioni i arbitrazhit mund tė thirret vetėm atėherė kur ėshtė vendosur pėr kundėrshtimin apo pavlefshmėrinė e zgjedhjeve nga ana e Kryesisė,
55.6 Nė rast tė dekretimit tė Kryesisė gjatė kėrkesės pėr konstatimin e pavlefshmėrisė sė zgjedhjeve qė tė mos ketė zgjedhje tė reja, ēdo anėtar brenda njė jave mund t’i drejtohet Komisionit tė arbitrazhit,
55.7 Nė rast tė dekretimit tė Kryesisė pėr zgjedhje tė reja, duhet qė ajo tė thirrė mbledhje tė menjėhershme, nė tė cilėn inicohen zgjedhje tė reja,
55.8 Pėr shkak tė kundėrshtimit tė zgjedhjeve apo konstatimit tė pavlefshmėrisė sė zgjedhjeve, Gjykata shtetėrore mund tė thirret vetėm atėherė kur tė ketė vendosur Komisioni kompetent i arbitrazhit.

Kundėrshtimi i zgjedhjeve

Neni 56

56.1 Kompetentė pėr kundėrshtimin e zgjedhjeve, janė:
a) Kryesia e Partisė,
b) Kryesitė e degėve,
d) Njė e dhjeta e pjesėmarrėsve tė mbledhjes, me drejte vote,
56.2 Gjatė punės kolektive, kompetent pėr kundėrshtimin e zgjedhjeve ėshtė Kryesia e PDK-sė,
56.3 Kundėrshtimi i zgjedhjeve ėshtė i lejueshėm brenda dy javėve, qė nga dita e zhvillimit tė zgjedhjeve. Kryesia e PDK-sė, nė bazė tė nenit 56.7, mundet qė brenda kėtij afati tė caktojė zgjedhje tė reja,
56.4 Zgjedhjet mund tė kundėrshtohen, nėse konstatohet se ka pasur:
a) influencim nė rezultatin e zgjedhjeve,
b) keqpėrdorim tė fletėvotimeve,
c) parregullėsi gjatė procesit tė votimit dhe numrimit tė votave,
56.5 Shpallja e kundėrshtimit tė zgjedhjeve duhet tė bėhet me shkrim, nė tri kopje dhe, sipas nenit 56.2, duhet t’i dėrgohet Kryesisė pėrgjegjėse nė afatin e caktuar. Aty duhet tė paraqiten arsyet pėr kundėrshtimin dhe dėshmitė, veēanėrisht dėshmitarėt dhe certifikatat,
56.6 Nėse kundėr vendimit tė Kryesisė thirret Komisioni i arbitrazhit, atėherė vlen paragrafi 56.4,
56.5 Shpallja e kundėrshtimit tė zgjedhjeve nuk ka ndikim tė mėvonshėm. Nė bazė tė nenit 56.5, Kryesia pėrgjegjėse dhe Komisioni i arbitrazhit, mund tė shpallin dekret tė pėrkohshėm.

Neni 57

57.1 Sipas nenit 56.5, Kryesia kompetente duhet tė dekretojė zgjedhjet e reja, nėse:
a) ėshtė zgjedhur njė person qė nuk ėshtė anėtar. Pėrjashtimet, nė bazė tė Rregullores, mbeten tė paprekura nė zgjedhjet komunale dhe qendrore, ku nė listat e Partisė mund tė radhiten edhe simpatizantėt dhe donatorėt e saj,
b) dikush qė ėshtė zgjedhur nė funksion, ndonėse Komisioni i arbitrazhit ka vendosur ndryshe,
c) i zgjedhuri i takon njė partie tjetėr politike,
ē) nuk ėshtė zgjedhur nė mėnyrė tė fshehtė, siē ėshtė parapar me Rregullore,
d) zgjedhja ėshtė bėrė nėn presion apo me dhunė,
dh) ėshtė falsifikuar materiali zgjedhor,
57.2 Verifikimi i pavlefshmėrisė sė zgjedhjeve mund tė kėrkohet nga ēdo anėtar i Partisė,
57.3 Kėrkesa pėr konstatimin e pavleshmėrisė sė zgjedhjeve mund tė shtrohet edhe gojarisht para Kryesisė pėrgjegjėse. Nėse Komisioni i arbitrazhit konstaton pavlefshmėrinė e zgjedhjeve ose zgjedhjet i shpall tė paligjshme, atėherė vlen neni 56.8,

Ndryshimi i statutit

Neni 58

58.1 Statuti i PDK-sė mund tė ndryshohet vetėm nga Kuvendi i Partisė, me votat e dy tė tretave tė delegatėve pjesėmarrės nė Kuvend,
58.2 Kėrkesė pėr ndryshimin e Statutit mund t’i parashtrojė:
a) Kėshilli Drejtues,
b) Kryesia,
c) 10 % e degėve,
ē) Komisioni pėr akte normative,
58.3 Nė rast se njė dispozitė e Statutit paraqet pengesė pėr zgjerimin dhe funksionimin e organeve partiake, me vendim tė Kėshillit Drejtues mund tė bėhet shmangie nga ajo dispozitė,
58.4 Shmangia duhet tė raportohet dhe miratohet nga Kuvendi i ardhshėm i PDK-sė.

Neni 59

59.1 Ky Statut hyn nė fuqi ditėn e miratimit nga Kuvendi i PDK-sė,
59.2 Me kėtė Statut shfuqizohen dispozitat e Statutit, tė miratuar nė Kuvendin e mbajtur mė 21 maj 2000,
59.3 Gjashtė muaj pas hyrjes nė fuqi tė kėtij Statuti, duhet tė pėrfundojė procedura e harmonizimit tė rregulloreve ekzistuese dhe miratimi i rregulloreve tė reja, tė parapara me kėtė Statut,
59.4 Pėrgjegjės pėr hartimin e projektrregulloreve ėshtė Komisioni pėr akte normative, kurse pėr miratimin e tyre ėshtė Kryesia dhe Kėshilli Drejtues,

Neni 60

60.1 Dispozitat e kėtij Statuti nuk kanė efekt retroaktiv nė zgjedhjen e organeve tė seksioneve, nėndegėve dhe degėve, tė bėra para miratimit tė kėtij Statuti,

Neni 61

61.1 Obligohet Kryesia e PDK-sė qė nė afat prej 30 ditėsh ta botojė tekstin integral tė Statutit, si botim tė veēantė,
61.2 Statuti duhet t’u dėrgohet tė gjitha degėve, nėndegėve dhe seksioneve,

Neni 62

62.1 Interpretimin autentik tė Statutit e bėn Kuvendi i PDK-sė, kurse sqarimet e nevojshme rreth implementimit i bėn Komisioni pėr akte normative.

Prishtinė, mė 29 qershor 2002
Kryetari - Hashim Thaēi


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

11Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:21

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
VIZIONI I PARTISE DEMOKRATIKE PĖR KOSOVĖN

Shtet i pavarur dhe sovran
• Bashkėpunim me shtetet fqinje duke respektuar sovranitetin dhe integritetin territorial tė njėri-tjetrit
• Anėtar i Kombeve tė Bashkuara (OKB)
• Marrėveshje pėr Asociim-Stabilizim
• Anėtar i ardhshėm i Bashkimit Evropian (BE)
• I inkuadruar nė Partneritetin pėr Paqe
• Anėtar i ardhshėm i Organizatės sė Traktatit Veriatlantik (NATO)
• Vazhdim i bashkėpunimit me Paktin e Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore

2. Shtet qytetar qė punon drejt krijimit tė njė identiteti shtetėror
• Tė gjithė qytetarėt do tė jenė shtetas tė Kosovės
• Shtetėsi e dyfishtė me marrėveshje bilaterale, sipas nevojės dhe vullnetit, pėr ata qė janė lindur nė Kosovė, qė janė pasardhės tė prindėrve tė lindur nė Kosovė dhe tė cilėt vendosin tė marrin shtetėsinė e Kosovės

3. Sundimi i ligjit
• Bazė ligjore dhe legjislacion nė interes tė tė gjithė qytetarėve
• Njė kushtetutė nė pėrputhje me ato tė shteteve demokratike perėndimore
• Gjyqėsi e pavarur e paanshme dhe e pėrgjegjeshme para ligjit
• Tė gjithė qytetarėt tė barabartė para ligjit
• Masa rigoroze antikorrupsion nė tė gjitha segmentet e insitucioneve me zbatim tė barabartė nė tė gjitha nivelet

4. Tė drejta tė barabarta pėr tė gjithė qytetarėt
• Vend shumetnik dhe shumėfetar
• Kundėr diskriminimit nė baza tė identitetit etnik, gjinor, racor ose fetar
• Mbrojtje e tė drejtave tė pakicave me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare
• Nėnshkruese e Kartės Evropiane tė tė Drejave tė Njeriut dhe e Paktit mbi tė Drejtat Civile dhe Politike dhe e traktateve tė tjera relevante
• Shtet ku gjuha shqipe dhe serbe do tė jenė gjuhėt zyrtare. Pjesėtarėt e komuniteteve tė tjera do tė kenė tė drejtė tė praktikojnė dhe komunikojnė nė gjuhėt e tyre nė tė gjitha nivelet e institucioneve

5. Mbrojtja dhe siguria
• Kufinj ekzistues nė pėrputhje me parimet bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare
• Garancione tė sigurisė nga NATO-ja duke pėrfshirė edhe ngritjen dhe zhvillimin e forcės mbrojtėse tė Kosovės tė integruar nė NATO
• Nė partneritet me NATO-n pėrmes Iniciativės sė Evropės Juglindore
• Pjesė e pėrpjekjeve ndėrkombėtare kundėr terrorizmit

6. Shoqėri moderne demokratike me qeverisje funksionale
• Shėrbim civil modern dhe profesional me status tė mbrojtur me ligj
• Reforma zgjedhore me aplikimin e listave tė hapura pėr njė Parlament mė tė pėrgjegjshėm ndaj nevojave tė tė gjithė qytetarėve
• Paga nė sektorin publik konkurrente me ato nė sektorin privat
• Shoqėri aktive civile, media tė lira dhe tė pavarura

7. Zhvillimi ekonomik
• Euro si valutė, inkuadrim i plotė nė tė ardhmen nė Eurozonė
• Marrėveshje tė tregtisė sė lirė me vendet fqinje dhe vendet e tjera
• Respektim dhe mbrojtje me ligj e pronės private
• Lehtėsimi i investimeve ndėrkombėtare
• Krijimi i kuadrit favorizues pėr sipėrmarrjen e lirė dhe biznesin e vogėl

8. Mirėqenia sociale
• Asistencė sociale pėr qytetarėt qė nuk kanė mundėsi t’i pėrmbushin nevojat elementare pėr veten dhe familjet e tyre
• Pensione tė rregulluara me ligj
• Standarde evropiane tė shėndetėsisė, arsimimit dhe sigurisė nė punė
• Pėrkujdesje pėr veteranėt e luftės

9. Pėrkrahje e plotė pėr integrimin e tė kthyerve
dhe mbrojtjen e trashėgimisė kulturore tė komuniteteve
• Kthim i qėndrueshėm dhe i sigurtė i tė gjithė refugjatėve nė shtėpitė e tyre
• Integrim i tė kthyerėve nė shoqėrinė dhe institucionet e Kosovės
• Mbrojtje dhe respektim i trashėgimisė kulturore dhe fetare tė tė gjithė kosovarėve

10. Shtet i ri i cili mirėpret
• Angazhimin i vazhdueshėm i NATO-s, SHBA-sė, OKB-sė dhe BE-sė pėr garantimin e paqes dhe sigurisė, pėr ngritjen dhe forcimin e kapacitetit tė Kosovės nė kėto fusha, nė partneritet me institucionet e Kosovės
• Asistencė e vazhdueshme ndėrkombėtare nė forcimin e institucioneve demokratike, gjyqėsore dhe civile
• Asistencė e vazhdueshme ndėrkombėtare pėr rimėkėmbjen dhe zhvillimin e ekonomisė dhe tė infrastrukturės


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

12Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:22

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

13Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:22

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

14Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:22

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
KRYESIA

• Jakup Krasniqi, sekretar i pėrgjithshėm

• Fatmir Limaj, nėnkryetar pėr ēėshtje politike

• Rrustem Mustafa, nėnkryetar pėr ēėshtje organizative

• Bajram Rexhepi, nėnkryetar pėr bashkėpunim ndėrkombėtar dhe integrime

• Hajredin Kuēi, nėnkryetar dhe lider i Kabinetit pėr Qeverisje tė Mirė

• Enver Hoxhaj, sekretar pėr marrėdhėnie me publikun

• Fehmi Mujota, sekretar organizativ

• Berat Luzha, sekretar pėr komunikim tė brendshėm

• Ramė Buja
• Azem Syla
• Bajrush Xhemajli
• Xhavit Haliti
• Hydajet Hyseni
• Safete Hadėrgjonaj
• Adem Grabovci
• Nait Hasani
• Emin Krasniqi
• Basri Musmurati
• Shemsi Veseli
• Xhevat Bislimi
• Flora Brovina
• Hajredin Hyseni
• Demir Limaj
• Sabri Kiēmari
• Selvije Halimi__________________


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

15Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:23

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
KĖSHILLI DREJTUES

• Hashim Thaēi
• Adem Grabovci
• Artan Nimani
• Ali Jakupi
• Arsim Bajrami
• Azem Syla
• Bahri Hyseni
• Bajram Rexhepi
• Bajrush Xhemaili
• Basri Musmurati
• Bedri Halimi
• Berat Luzha
• Besim Beqaj
• Demir Limaj
• Drita Statovci
• Driton Lajqi
• Emin Krasniqi
• Enver Hoxhaj
• Fatmir Limaj
• Fatmir Xhelili
• Fehmi Mujota
• Fitim Selimi
• Flamur Shala
• Flora Brovina
• Gani Buqinca
• Gani Koci
• Gani Krasniqi
• Hajdin Abazi
• Hajredin Hyseni
• Hajredin Kuēi
• Hatixhe Hoxha
• Hydajet Hyseni
• Hysni Kilaj
• Ibrahim Shala
• Idriz Blakaj
• Isa Krasniqi
• Ismail Kurteshi
• Ismail Syla
• Jakup Krasniqi
• Kurtan Kajtazi
• Leonora Makolli
• Lirak Ēela
• Lirie Zogiani
• Lumnie Rama
• Mevludin Krasniqi
• Mujė Rugova
• Nait Hasani
• Naim Fetahu
• Naim Zeqiri
• Naser Graiqevci
• Nasim Haradinaj
• Nergjivane Dauti
• Njazi Kryeziu
• Nexhat Demaku
• Prend Buzhala
• Qemajl Mustafa
• Ramadan Avdiu
• Ramadan Gashi
• Ramė Buja
• Rexhep Hoti
• Rifat Blaku
• Ruzhdi Morina
• Safet Hoxha
• Safete Hadergjonaj
• Sala Ahmeti
• Sala Berisha-Shala
• Saranda Ēeku
• Sebahate Muharremi
• Sadik Halitjaha
• Sejdi Veseli
• Selim Daci
• Selvije Halimi
• Shemsi Veseli
• Shukri Buja
• Sokol Bashota
• Teutė Hadri
• Xhabir Morina
• Xhavit Haliti
• Xhelal Canziba
• Xhevat Bislimi
• Ylber Topalli
• Zenun Pajaziti.
• Ali Haxhosaj
• Gani Sylaj
• Ilir Beqiri
• Salim Januzi
• Xhabir Zharku
• Ahmet Krasniqi
• Ahmet Tmava
• Nazmi Sijarina
• Hysni Mjeku
• Qazim Qeska
• Muhamet Latifi
• Daut Xhemajli
• Rrustem Ferizi
• Mufail Suma
• Ibrahim Qarri
• Nimon Tofaj
• Bedri Hoxhaj
• Zafir Berisha
• Drita Kadriu
• Izmi Zeka
• Elheme Hetemi
• Ibush Vishi
• Bilall Sherifi
• Defrim Rifaj


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

16Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:24

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
PĖRBĖRJA E KABINETIT
PĖR QEVERISJE TĖ MIRĖ PĖR KOSOVĖN (KQMK)


Udhėheqės i Kabinetit
Hajredin Kuēi

Bordi i Politikave
Bajram Rexhepi

Anėtar, Kryetar i Grupit Parlamentar
Jakup Krasniqi

Departamenti i Shėrbimeve Publike
Ramė Buja

Departamenti i Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė
Enver Hoxhaj

Departamenti i Pushtetit Lokal dhe Komuniteteve
Fehmi Mujota

Departamenti i Shėndetėsisė
Salih Ahmeti

Departamenti i Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor
Selvije Halimi


Departamenti i Punės, Ēėshtjeve sociale dhe Diasporės
Rifat Blaku

Departamenti i Bujqėsisė dhe Zhvillimit Rural
Sylė Sylani

Departamenti i Tregtisė dhe Industrisė
Ilhami Gashi

Departamenti i Kulturės
Lirak Ēelaj

Departamenti i Energjetikės dhe minierave
Bajrush Xhemajli

Departamenti i Telekomunikacionit
Blerim Peja

Departamenti i Ekonomisė dhe Financave
Bedri Hamza

Departamenti i Rinisė
Memli Krasniqi

Departamenti i Sportit
Zenun Pajaziti


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

17Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:24

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Jakup Krasniqi
shef i grupit

• Hashim Thaēi
• Bajram Rexhepi
• Flora Brovina
• Hajredin Kuēi
• Nerxhivane Dauti
• Xhavit Haliti
• Teuta Hadri
• Enver Hoxhaj
• Ramė Buja
• Sala Ahmetaj
• Hydajet Hyseni
• Afrim Arzullaxhiu
• Drita Statovci
• Fehmi Mujota
• Bajrush Xhemaili
• Sala Berisha-Shala
• Hajredin Hyseni
• Gani Koci
• Safete Hadergjonaj
• Nait Hasani
• Demir Lima
• Selvije Halimi
• Berat Luzha
• Emin Krasniqi
• Zahrije Jusufi
• Xhelal Canziba
• Sokol Bashota
• Hatixhe Hoxha
• Xhevat Bislimi


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

18Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:25

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
RDK nė vlugun e konsolidimit tė radhėve tė saj

(Komunikatė pėr media e Kryesisė sė Rinisė Demokratike tė Kosovės)

Nėn moton “Rina ėshtė e sotmja dhe e ardhmja e vendit”, Rinia Demokratike e Kosovės ėshtė nė vlugun e mbajtjes sė kuvendeve zgjedhore nėpėr degėt e saj, nga tė cilat po dalin struktura edhe mė tė pėrgatitura tė RDK-sė. Tė gjitha kuvendet po reflektojnė gatishmėrinė e tė rinjve pėr tė pėrqafuar konceptin politik tė Partisė Demokratike tė Kosovės dhe pėr kėtė janė krijuar mundėsitė e barabarta pėr pjesėmarrje nė zgjdhje tė tė gjithė tė rinjve.

RDK mirėpret angazhimin e tė rinjėve dhe fton ata qė tė jenė pjesė aktive e kėtyre zgjedhjeve, me qėllim qė nga Kuvendi i Katėrt Zgjedhor, qė pritet tė mbahet nė fund tė muajit qershor, RDK tė dalė organizatė rinore politike edhe mė e fuqishme dhe mė e konsoliduar.

Gjatė procesit tė deritashėm zgjedhor nė degėt e RDK-sė ėshtė parė njė interesim i shtuar i tė rinjve qė tė jenė pjesė e kėsaj organizate dhe vėrehet se politika dhe vizioni i PDK-sė dhe liderit tė saj z. Hashim Thaēi nga tė rinjtė shihet si mundėsia e vetme qė vendit t`i sigurohet njė qeverisje e dinjitetshme dhe Kosovės t`i hapet rruga e perspektivės.

RDK deri mė tani ka organizuar njė numėr tė konsiderueshėm tė kuvendeve nė degė, tė cilat kanė rezultuar tė suksesshme. Ndėrkaq, ėshtė duke u zhvilluar njė proces intensiv drejt finalizimit tė kėtij procesi tė rėndėsishėm pėr RDK-nė.

RDK me datėn 26.05.2006 do tė mbajė kuvendin zgjedhor nė Viti, kurse mė 27.05.2006 do tė mbajė kuvendet zgjedhore nė Ferizaj, Besianė, Drenas, ndėrsa mė 28.05.2006 do tė mbahet kuvendi zgjedhor nė degėn e Zhurit.Prishtinė

Kryesia e Rinisė Demokratike tė Kosovės

25.05.2006

----------------------------

UDHĖHEQĖSIA E RDK-sė

Kryetar:
Ruzhdi Morina

Nėnkryetarė:
Shasivar Haxhiaj
Sherife Shala

Sekretare:
Ganimete Musliu

Anėtar Kryesie:

Haxhi Raci
Lirie Zogiani
Muhamet Kiēina
Naim Zeqiri
Ilir Gashi
Avdyl Dreshaj
Shkėlqim Latifi
Ruzhdi Kryeziu
Amir Shala


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

19Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:25

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

20Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:26

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Duke falėnderuar pėr pritjen e mrekullueshme, qė i ėshtė bėrė nė selinė qendrore tė PDK-sė, kryeministri shqiptar, duke lavdėruar konceptin udhėheqės tė liderit tė Partisė Demokratike tė Kosovės theksoi:
“Mėnyra e shkėlqyeshme e trajtimit tė realitetit aktual politik dhe e ēėshtjes sė Kosovės nga ana juaj, ndėrtimi dhe ruajtja e unitetit tė udhėheqjes kosovare, ėshtė meritė e lidershipit tuaj tė shkėlqyer” u shpreh kryemintri Berisha.

“Udhėheqja juaj vizionare, nė momentet vendimtare pėr Kosovėn dhe rajonin nė tėrėsi, ėshtė njė shembull i mirė, qė dėshmon se Partia Demokratike e Kosovės ka qenė dhe ėshtė gjithmonė e angazhuar dhe e pėrkushtuar nė suksesin e procesit qė do tė ēojė nė ndėrtimin e shtetit demokratik dhe ligjor tė Kosovės” theksoi z.Berisha.

Kryeministri z.Sali Berisha nė takimi me liderin e subjektit mė tė madh opozitar nė Kosovė, z.Hashim Thaēi poashtu potencoi:

“Gjenerata tė tėra janė shkrirė pėr lirinė e Kosovės. Nė kėtė kontekst, mund tė them se nuk ka asgjė mė tė rėndėsishme se finalizimi i shtetėsisė sė Kosovės. Pėr Kosovėn dhe tė gjithė ne nuk ka zgjidhje tjetėr, pėrveē respektimit tė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės”.

Berisha nė takimin e pėrzemėrt me kryetarin Thaēi gjithashtu shprehu domosdonė e konsolidimin e mėtejmė tė institucioneve demokratike dhe tė shtetit ligjor, si nė Shqipėri, ashtu edhe nė Kosovė. Kryeministri shqiptar theksoi edhe njėherė rėndėsinė e investimeve nė ekonominė dhe zhvillimin e Kosovės dhe tė Shqipėrisė, duke iu krijuar kushte dhe mundėsi reale investimeve vendore dhe tė huaja.

Lideri i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, i premtoi liderit tė Partisė Demokratike tė Kosovės se rruga Prishtinė – Durrės do tė jetė prioriteti kryesor i qeverisė qė drejton ai, duke siguruar z.Thaēi se njė pjesė e madhe e buxhetit tė qeverisė shqiptare do tė ndahet ēdo vit pėr ndėrtimin e kėsaj rruge tė rėndėsishme jo vetėm pėr shqiptarėt, por pėr integrimet rajonale nė tėrėsi.

Ndėrsa, kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės z.Hashim Thaēi pas takimit tė ngrohtė me kryeministrin shqiptar z.Sali Berisha u shpreh pėr domosdonė e ruajtjes sė unitetit tė klasės politike kosovare nė momentet shumė tė rėndėsishme pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj.

Lideri i PDK-sė e pėrgėzoi kryeministrin Berisha pėr angazhimin e shtetit shqiptar nė pėrkrahje tė gjithanshme pėr Kosovėn dhe tė ardhmen e saj evropiane, si dhe pėr qėndrimet realiste pėr statusin e Kosovės.
“Liria e Kosovės i ka hapur perspektivėn evropiane jo vetėm Kosovės, por edhe vetė Shqipėrisė dhe rajonit. Nė kėtė kontekst, ju pėrgėzoj pėr suksesin e arritur nė marrėveshjen e stabilizim asocimit”.

Lideri demokrat i Kosovės poashtu pėrshėndeti angazhimin e vazhdueshėm tė kryeministrit Berisha dhe tė qeverisė sė tij nė luftimin e dukurive negative dhe tė korrupsionit nė kėtė kuadėr.

Kryetari Thaēi nė takimin me z.Berisha shtroi edhe njėherė domosdonė e ndėrtimit tė konceptit tė qeverisjes sė mirė nė tė dy anėt e kufirit. “Stabiliteti politik dhe ekonomik nė Shqipėri do tė thotė stabilitet edhe pėr Kosovėn” u shpreh Thaēi.

“Udhėheqja politike e Kosovės ėshtė e angazhuar jetėsisht vetėm pėr njė zgjidhje pėr Kosovėn dhe ajo ėshtė respektimi i vullnetit tė popullit tė Kosovės pėr pavarėsi, duke siguruar tė drejta pėr tė gjitha minoritetet. Me ngadhėnjimin e demokracisė qytetare Kosova do tė krijojė identitetin e vet shtetėror” tha kryetari Thaēi, i cili nė takimin me kryeministrin shqiptar shoqėrohej nga nėnkryetarėt Limaj, Rexhepi e Kuēi, nga sekretari i pėrgjithshėm Krasniqi dhe nga anėtarėt e kryesisė Hoxhaj dhe Buja.

Lideri i PDK-sė z.Hashim Thaēi siguroi kryeministrin shqiptar se ai dhe partia qė drejton do tė jetė nė shėrbim tė perspektivės evropiane tė Kosovės:

“Unė dhe Partia Demokratike e Kosovės jemi tė angazhuar 100% nė shėrbim tė ndėrtimit tė shtetit tė Kosovės, nė shėrbim tė suksesit nė procesin negociator, duke vazhduar forcimin e partneritetit me bashkėsinė ndėrkombėtare, gjithnjė nė shėrbim tė vendimit tė drejtė pėr shtetin e Kosovės. Poashtu, ju siguroj se do tė ketė Kosovė tė bashkuar, me Mitrovicė tė bashkuar”.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

21Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:26

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ORGANET DREJTUESE TĖ PARTISĖ


Hashim Thaēi KryetarFatmir Limaj, nėnkryetar pėr ēėshtje politike


Rrustem Mustafa-Remi, nėnkryetar pėr ēėshtje organizative


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

22Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:27

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Bajram Rexhepi, nėnkryetar pėr bashkėpunim ndėrkombėtar dhe integrime


Hajredin Kuēi, nėnkryetar dhe lider i Kabinetit pėr Qeverisje tė Mirė


Jakup Krasniqi, sekretar i pėrgjithshėm


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

23Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:28

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Enver Hoxhaj, sekretar pėr marrėdhėnie me publikun


Fehmi Mujota, sekretar organizativ


Berat Luzha, sekretar pėr komunikim tė brendshėm


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

24Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:28

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kiēmari: Kemi tė drejtė tė jemi shtet dhe kėsaj nuk mund t’i ikė as bashkėsia ndėrkombėtare

Anėtari i Kryesisė sė PDK-sė Mr.Sabri Kiēmari duke i bėrė njė vėshtrim aktivitetit politik dhe situatės politike nė Kosovė veē tjerash para anėtarėve tė Kėshillit Drejtues tė Degės sė PDK-sė nė Besianė, nė takimin e sė shtunės ka theksuar se procesi i bisedimeve pėr statusin e Kosovės ėshtė duke rrjedhur mirė, duke shtuar se faza e parė e bisedimeve nga ana e Ekipit Negociator ka pėrfunduar dhe se pozicioni i palės Kosovare ka lėvizur nė kuptimin pozitiv.

Kiēmari e ka vlerėsuar pozitivisht edhe bashkėsia ndėrkombėtare. Ndėrsa pala serbe sipas tij e ka bėrė tė kundėrtėn, duke mos lėvizur fare nga pozicioni fillestar.
Edhe nė kėtė fazė ėshtė shprehur qėndrimet e palėve janė diametralisht tė kundėrta, por qė lėvizjet dhe ofertat e palės kosovare kanė marrė vlerėsimet e duhura nga bashkėsia ndėrkombėtare, e cila po mbikqyrė nga afėr procesin e bisedimeve. Kiēmari mė tej ka shtuar se tendencat dhe angazhimet e palės serbe janė tė qarta: qė pėrbrenda Kosovės tė krijojnė autonomi politiko-territoriale pėrmes formimit tė komunave tė reja, duke bėrė edhe lidhjet territoriale nė emėr tė decentralizimit, por gjithashtu duhet ditur, ka pohuar Kiēmari se faktori politik kosovar ėshtė shumė unik qė kjo mos tė ndodhė, duke ofruar argumente tė qėndrueshme edhe para bashkėsisė ndėrkombėtare.
Ndėrsa, sa i pėrket statusit pėrfundimtar tė Kosovės dhe pjesėmarrjes sė PDK-sė nė procesin politik, Kiēmari nė kėtė takim ėshtė shprehur: “Procesi i bisedimeve pėr Kosovėn dhe pėr PDK-nė, gjithsesi ėshtė jetik. Ne jemi nė proces pėr tė dhėnė kontributin tonė dhe pėr tė evituar lėshimet eventuale, duke pohuar se ne si parti kemi marrė edhe obligimet dhe pėrgjegjėsit qė na takojnė, ndėrsa si parti jemi nė opozitė nė raport me qeverisjen tepėr tė keqe tė Qeverisė sė Kosovės, duke qenė nė njė situatė tepėr tė vėshtirė qė tė sfidojmė kėtė qeverisje, e cila do duhej tė largohej nga skena politike pėr shkak tė dėshtimit dhe keqpėrdorimeve tė shumta nė tė gjitha sferat”.
Mė tej, anėtari i Kryesisė sė PDK-sė theksoi: “Ne kemi tė drejtė tė jemi shtet dhe kėsaj nuk mund t’i ikė as bashkėsia ndėrkombėtare, pėr ēka edhe shumė shtete e kanė kuptua kėtė realitet, duke e thėnė edhe hapur kėtė”.
Nė kėtė takim gjithashtu nga niveli qendror i PDK-sė, pėrveē z.Sabri Kiēmari ka prezantuar edhe Hajredin Hyseni-Dini, anėtar i kryesisė, i cili ėshtė edhe deputet i Kuvendit tė Kosovės. Hyseni veē tjerash ka dhėnė pėrgjigje rreth shqetėsimit tė shprehur nga anėtarėt e KD-sė lidhur me statusin pėrfundimtar tė Kosovės.
“Me rezolutėn 1244 vetėm ėshtė qeverisur Kosova, ndėrsa lidhur me statutin pėrfundimtar Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė do tė nxjerri rezolutė tjetėr. As Ekipi Negociator e askushi nė Kosovė nuk ka tė drejtė qė tė negociojė statusin e Kosovės, sepse ai ėshtė i panegociueshėm. Pavarėsia ėshtė alternativa e vetme”.
Deputeti i PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės, z.Hajredin Hyseni nė vazhdim tė bashkėbisedimit me anėtarėt e Kėshillit Drejtues tė Degės sė PDK-sė nė Besianė theksoi se pėrkushtimin pėr shtetėsinė e Kosovės e kanė dėshmuar qytetarėt e Kosovės edhe me luftė, edhe pėrmes referendumit dhe pėrmes Kuvendit tė Kosovės, duke pohuar se edhe bashkėsia ndėrkombėtare e ka kuptua se kjo ėshtė zgjidhja e vetme e pranuar e shumicės absolute tė shqiptarėve dhe shumicės sė komuniteteve tė Kosovės, duke dhėnė edhe garancitė ndėrkombėtare pėr pakicat, pėrkujdesjen ndaj monomenteve kulturore dhe tė gjitha obligimet dhe detyrimet e bashkėsisė ndėrkombėtare.

Ndėrsa, kryetari degės sė PDK-sė, Muhamet Latifi, para anėtarėve tė KD-sė paraqiti raportin e punės dhe aktivitetit disa mujor tė kėsaj partie. Latifi ka pohuar se rezultatet e punės dhe aktivitetit janė evidente, duke shtuar se vetėm pėr kėtė periudhė kohore kjo parti ka arritur qė nė radhėt e veta tė antarėsojė mbi 500 veta, kuadro tė profileve tė ndryshme, duke pėrfshirė student dhe anėtar tė partive tjera.

“Kemi arritur qė tė konsolidojmė edhe strukturėn organizative nė terė territorin e komunės sė Besianės, kėshtu qė jemi tė gatshėm qė tė fitojmė zgjedhjet lokale pėr tė qeverisur me komunėn” ka pohuar kryetari i degės Latifi para anėtarėve tė KD-sė. Po nė kėtė takim gjithashtu ėshtė bėrė zgjedhja e Naim Ēunakut, pėr anėtar kryesie, i cili njėherėsh ėshtė edhe anėtar i Asamblesė Komunale dhe njėherėsh siē dihet ditė mė parė ka aderuar nga radhėt e LDK-sė nė PDK.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

25Normal Re: Historiku i shkurtėr i PDK-sė prej Fri Jan 11 2008, 23:29

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nė Besianė shėnohet Dita e Ēlirimit, merr pjesė nėnkryetari Rrustem Mustafa

Ish komandanti i ZOLL-it, gjeneral majori Rrustem Mustafa-Remi, tani nėnkryetar i PDK-sė

Nė manifestimin e shėnimit tė Ditės sė Ēlirimit tė Besianės pėrveē shumė mysafirėve tė ftuar nga e gjithė Kosova, mori pjesė edhe ish komandanti i ZOLL-it, gjeneral majori Rrustem Mustafa, tani nėnkryetar i PDK-sė, i cili u mirėprit nga shumė familjarė tė dėshmorėve, qytetarė e bashkėluftėtarė.

Nė organizim tė Shoqatave tė dala nga lufta e UĒK-sė, tė ZOLL-it, u bė kremtimi i Ditės sė Ēlirimit - 19 qershorit, i cili manifestim u mbajt nė Llapashticė tė Besianės, vend ky i njohur pėr rezistencė tė armatosur, ku edhe praktikisht 7 vite mė parė ishte i vendosur Shtabi i ZOLL-it. Qysh nė mėngjesin e hershėm pėrfaqėsueit e shoqatave tė luftės bashkė me njė delegacion tė PDK-sė, i kryesuar nga Muhamet Latifi, kryetar dege janė pėrulur para komandantit tė shquar tė UĒK-sė, Zahir Pajazitit nė Galab dhe vunė kurora lulesh dhe bėnė homazhe pranė varrit tė tij. Kurora lulesh kėto delegacione me rastin e Ditės sė ēlirimit kanė vėnė edhe pranė pėrmendores nė vendin e quajtur Tabet e Llapashticės, pėr tė filluar me pas me kremten madhėshtore kushtuar Ditės sė Ēlirimit. Mijėra qytetarė tė Llapit e tė Gallapit, familjarė tė dėshmorėve, pjesėtarė tė TMK-sė,veteranė tė luftės me kolona automjetesh mėngjesin e tė henės duke u nisur nga Qendra e Besianės pėr tė filluar kremten e vėrtetė nė Llpashticė.

Nė kėtė manifestim pėrveē shumė mysafirėve tė ftuar nga e gjithė Kosova mori pjesė edhe ish komandanti i ZOLL-it, gjeneral majori Rrustem Mustafa - Remi, tani nėnkryetar i PDK-sė, i cili u mirėprit nga shumė familjarė tė dėshmorėve, qytetarė e bashkėluftėtarė.

Me rastin e shėnimit tė kėtij manifestimi llapashticasit kishin shtrua sėrish sofrat e tyre, me bujarinė qė kanė duke kujtuar triumfin e shumė betejave mbi okupatorin serb shtatė vite mė parė. Organizimi i kėtij manifestimi janė shprehur organizatorėt do tė jetė tashmė tradicional, duke u begatuar me programe tė zgjeruera prej viti nė vit. Nė emėr tė shoqatave tė UĒK-sė, Xhemshit Gashi ka pohua se ishim tė injoruar edhe nga KK i Besianės i cili nuk e ka pa tė udhės qė tė na ftoi pėr tė bėrė njė organizim tė pėrbashkėt, duke shtua se kjo nuk ėshtė hera e parė, por tash e katėr vite asnjėherė nga ana e pushtetarėve as familjet e dėshmorėve, e as shoqatat tjera tė dala nga lufta nuk ftohen nė organizimin qė bėnė KK,i Besianės.

Edhe Naim Fetahu, kryetar i grupit parlamentar nga radhėt e PDK-sė, ėshtė shprehur se as ne si grup i kėshilltarėve nuk jemi ftuar nga KK i Besianės, pėr tu konsultuar apo eventualisht pėr tė bėrė organizimin e kėsaj kremteje nė mėnyrė tė pėrbashkėt. Fetahu pohon se kjo nuk ėshtė hera e parė qė pushtetarėt na injorojnė nė kėtė mėnyrė, duke u munduar qė me kėtė tė fitojnė poena politik. “Mendoj se sjellja e tillė pushtetarėve nuk i kontribuon forcimit tė unitetit rolit dhe pėrgjegjėsisė qė kanė si kuvend, por me kėtė synohet qė tė krijohen ndasi edhe tė pėrfitohet politikisht, edhe kur ėshtė fjala me pėrvjetore tė dėshmorėve, manifestime apo kremte, sikur qė ėshtė rasti tash me Ditėn e Ēlirimit tė komunės, ku gjithsesi ne do duhej tė ishim tė bashkuar.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi