Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Audio spam – kërcënim i ri i internetit

Audio spam – kërcënim i ri i internetit

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Audio spam – kërcënim i ri i internetit prej Sat Jan 12 2008, 01:34

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Audio spam – kërcënim i ri i internetit


Për t’i anashkaluar filtrat për spam, spamerët kanë provuar që të gjitha: së pari i kanë ndryshuar fjalët kyçe, duke zëvendësuar shkronjat e caktuara me numra, pastaj kanë kaluar në fotografi, të cilat sot i gjejmë në e-mailat e padëshirueshëm. Taktika më e re e spamerëve tash është – dërgimi i dosjeve audio.
Parimi është shumë i thjeshtë: pranuesi merr një e-mail i cili në bashkëngjitje ka dosje në format MP3, zakonisht të emërtuar me ndonjë emër tërheqës që të nxis shfrytëzuesit ta hap. Emrat e shpeshtë të cilët përdoren janë: oursong.MP3, weddingsong.MP3; santana MP3, sayyousayme.MP3, smashingpumpkins MP3, bbrown.MP3, bspears.MP3, beatles.MP3, answeringmachine.MP3, coolringtone.MP3 si dhe listentothis.MP3.

Duke ditur që dosjet MP3 nuk paraqesin rrezik nga virusi, shumë shfrytëzues do të hapin dosjen, e cila në vend të muzikës ka porosi, të cilat më së shpeshti ju bëjnë thirrje të investoni para në ndonjë aksion të pavlerë. Spameri, i cili posedon mijëra aksione të tilla, pret që ndonjëres prej tyre t’i rritet çmimi dhe atëherë e shet më shpejt dhe më mirë për para të majme


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
mos kopjo temat digital


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi