Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Nje rrezik i kanoset Tokes

Nje rrezik i kanoset Tokes

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Nje rrezik i kanoset Tokes prej Sun Jan 13 2008, 09:41

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Shkencetaret kanė zbuluar sė fundi njė asteroid i cili do i afrohet aq shumė tokes sa nuk ka ndodhur kurrė me pare njė gjė e tillė. Asteroidi i quajtur Apophis do tė kaloje rreth 40 000 kilometra afėr tokes me 13 prill 2029. Kėto janė parashikimet e shkencetareve amerikane te universitetit te Miciganit, te cilėt sidoqoftė perjashtojne mundėsinė qe ky asteroid te perplaset me tokėn. Por ne ēdo rast njė parashikim pėr njė periudhe kaq te largėt nuk mund te jetė dhe aq i saktė sa mendohet. Apophis do duket naten e 13 prillit ne Europe, Afrike dhe Azine perendimore. Gjihashtu ky trup qiellor do tė afrohet me tokėn dhe ne vitet 2035, 2036, 2037.
Ne rast perplasje pasojat shkaterruese nuk mund te jenė globale pasi diametri i asteroidit ėshtė goxha i vogėl (400 metra), por pėrsėri pasojat shkaterruese lokale do mund te jenė shumė te mėdha.
Apophis ėshtė njė nga 600 asteroidet e zbuluar nga astronomet, qe mund te kercenojne tokėn ne tė ardhmėn.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Nje rrezik i kanoset Tokes prej Sun Jan 13 2008, 09:44

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Shumica jonė mendojmė se kercenimi mė serioz pėr planetin e Tokes vjen nga Termetet,Vullkanet,Ciklonet,Hurrikanet,Vrima e Ozonit,ngrohja globale,Shperthimet atomike etj.Por zbulimet dhe studimet e fundit tregojnė se egziston njė kėrcėnim tjetėr shumė mė serioz i quajtur "THE DOOMSDAY ASTEROID." ose Shqip "Dita e fundit e egzistences ASTEROID"
Pėr njė kohe shumė te gjatė shkencaret kanė menduar se toka ka qenė goditur nga asteroide,kometa apo lloj lloj trupa te ngurte ne kohėn fillestare te forimit te saj,rreth 3 bilion vite me pare!Deri koehet e fundit shkencaret kanė besuar se asteroidet janė ndeshur me tokėn vetėm ne te kaluaren e saj te largėt.Sidoqoftė,zbulimet e fundit kanė sjellur ne drite se Toka jo vetėm qe ka qenė e goditur me pasoja katastrofike miliona vite me pare,por ėshtė ne rrezik te goditet ēdo moment nga asteorids,madhėsia te te cilave mund te arrije
te krahasohet me shtrirjen gjeografike te SHBA'se.Nėse do kishe mundėsi te shikoje c'fare shtrihet mes yjeve dhe tokes sone te vogėl,mund tė thuash: Shikoj qindra miliona trupa te ngurte dhe te akullt qe levrojne vazhdimisht ne kordinata tė ndryshme nėpėr qiell.

Ne kohėt tona moderne,debatet rreth kėtij subjekti zėnė rrenje nga puna e atronomit te SHBA'se Gene Shoemaker.Ne vitin 1950,Shoemaker tronditi gjith komunitetin shkencor duke sygjeruar se disa kartere ne planetin tonė (po ashtu dhe ne Hene) janė formuar nga Asteroide dhe kometa,e jo nga shperthime vullkanike siē kanė besuar shkencaret me pare.Duke marrė siperfaqen e Henes si njė shembull,Shoemaker arrin te llogarise sa shpesh janė preplasur objektet qiellore ne Hene,dhe po ashtu dhe ne Toke.Me ndihmėn e sateliteve moderne dhe antenave pergjuese,Shoemaker sebashku me shkencare te tjerė kanė arritur te zbulojnė rreth 200 pika te goditura nga objektet qiellore,rreth planetit tonė.Njė nga kėta pika me pėrmasa e saj shkon rreth 160 km kryq,dhe e groposur rreth 1600 metra poshte siperfaqes se Tokes,ėshtė krijuar 64 milion vite me pare,egzaktezisht ne atė kohe kur
Dinozauret u shduken ne mėnyrė misterioze nga siperfaqja e dheut.Duke perkrahur idenė se c'fardo qe ka goditur tokėn 64 milion vite me pare,ka sjelle njė katastrofe globale!Gjeologet kanė zbuluar njė rreth te erret ne hystorine gjeologjike te planetit tonė qe pėrmban elemente shumė te ngjashme me ato te asteroideve dhe tepėr te rralla me ato te Tokes.Mbi shtresen e erret egzistojne mamals,dhe fosile te dryshme nga jeta e mėparshme,ndėrsa poshtė saj fosile nga dinozauret dhe krijesa te tjera prehistorike.Kjo shtrese gjithashtu
pėrmban elemente qe dėshmojnė ne njė lloj stuhie masive te zjarrte.Ndėrkohė qe shkencaret akoma nuk janė plotėsisht te sigurtė mbi enigmen e zhdukjes se Dinozaureve (ose egzaktesisht si ėshtė zhdukur dy e treta e specieve te tokes, dhe 90% e biomases se Tokes ish djegur) ka eveidence qe....

1) Qiejt e Tokes kanė qenė te rrethuara me flakė
2) Zjarre te mėdha kanė djegur pyjet e planetit
3) Qielli ka mundėsi te jetė erresuar pėr muaj e mbase pėr vite
4) Tė gjitha llojet e trazirave gjeologjike,te tilla si vullkane dhe rrjedhje llavash i janė bashkuar.

Kjo ishte 64 milion vite me pare.Po tani?

Ne Qershor te vitit 1908 njė trup tjetėr i rėndė ėshtė shperthyer ne ajrin sipėr Siberise me force 100 here me te madhe se bomba atomike e cila ėshtė hedhur ne Hiroshima.Nerkohe qe shumė njerėz kanė spekuluar se UFO't apo diēka e tillė ka patur pėrgjithėsi,specialiste e NOVA's janė tash me te sigurtė se shpėrthimi ne Siberi ka qenė rezultat i njė tjetėr meteori.Nėse njė shperthim i tillė do kishe
ndodhur ne qytetin e New York p.sh.,ekspertet mendojnė se mbi gjysmė milion njerezish do kishin vdekur.Deshmitare te qyteteve Evropjane tregojnė nga drita e shperthimit ne qiellin e Siberis ish aq e madhe saqė mund te lexoje librin ne pikė te mesnates.

Jo shum kohe me pare,ne 1994 shumica e botės ka deshmuar me sy momentin qe kometa Shemaker-Levy e perbere nga 21 shkembinjsh ėshtė perplasur ne Jupiter duke lėnė njė njolle te erret sa madhėsia e tokes mbi siperfaqen e Jupiterit (Jupiteri ėshtė mbi 1000 here me i madh se Toka ) Kjo prplasje spektakulare u ka bėrė njerėzve te qartė se asteroidet dhe kometat janė kėrcėnim serioz pėr planete te vogla dhe te brishta si planeti jonė.

Fatkeqesisht,shumica e Teleskopeve tanė janė destinuar te veshtrojne dhe sdudjojne trupa te mėdha planetare,dhe jo trupa te vegjel qe levrojne ne kordinata zig-zake jo shumė larg Tokes.Tani qe levrimi i kėtyre asteroideve dhe kometave afėr tokes ka sjelle alarmin e njė kercenimi ekstremisht serioz,shkencaret bien dakort se nuk ėshtė ēėshtje e "A mund te dodhe?" po "Kure?"

Pėr tė mos u larguar nga subjekti,specialistet e NOVA's tregojnė se i vetmi sistem qe monitoron levrimin e kėtyre trupave qiellore ėshtė departamenti i mbrojtjes ne SHBA.Dhe shumė nga regjistrimet e Departamentit te mbrojtjes ne US tregojnė se Taka ėshtė goditur ne mėnyrė te padiskutueshme nga asteroide,jo shum kohe me pare.Nga disa regjistrime te rralla qe janė bėrė te njohura ne publik del qartė se Toka ėshtė goditur aq shpesh nga meteoritet saqė Shkencaret qe kanė sdudiuar vazhdimisht situaten nė lidhje me kėtė subjekt,thonė se egzistojne shumė me tepėr asteroide qe vershojne kryq e terthor Tokes dhe kometa,nga c'ėshtė menduar pėrpara,gjė e cila e bėn situaten eshe mė serioze.

C'fare metodė mund te perdorim pėr tu shmangur nga ky rrezik?

Shoemaker dhe shkencare te tjerė sugjerojne fillimisht identifikimin e sa me shumė asteroideve dhe trupave te tjerė qiellore pėr te cilat dyshohet se mund te bien ne kordinate perplasese me Token.Shkrirja e tyre me rakete atomike,devijimi i kordinates se tyre larg tokes, sa me shumė te jetė e mundur .Ndėrkohė qe teknologjia egziston pėr te mbrojtur planetin tonė nga trupat qiellore,njė pune efektive kėrkon dhe studime serioze.Shkencareve do u duhet tė mėsojnė se nga c'ėshtė i perbere egzaktesisht asteroidi,qe te dinė egzaktesisht si ta
luftojne.Njė rakete atomike e pallogaritur ne mėnyrė precize mund te rezultoje ne copetimin e asteroidit ne shumė pjesė te vogla te cilat pėrsėri do vijnė drejt tokes,me tė njėjta pasoja,e vetėm se do jetė me e vėshtirė pėr ti ndaluar.

Kjo fotoja me poshte ėshtė e karterit te Arizones,USA qe zbulimet e fundit kanė nxjerre ne drite qe nuk ėshtė e formuar nga vullkan por Meteorit.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Nje rrezik i kanoset Tokes prej Sun Jan 13 2008, 09:44

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Asteroidi Apophis me 13 prill 2029 do tė kalon rreth Tokes. Nėse vjen deri tek perplasja e tij me Token, pėr kėtė ka shanca reale, njerezimi do tė zhduket pėr disa sekonda nga kjo goditje. Ky lajm ka shtuar njė interes tė madh tek shkencetaret qe te hulumtojne shumė gjėra nė lidhje me kėtė te fundit dhe rreziku qe i kanoset planetit Toke.

Shumė shkencetare mendojnė se mundsia pėr te godit ky astereoid ne Toke janė mė pak se 1% por mundsite ekzistojne ato janė me se reale. Shkencetari i njohur nga instituti "Max-Planck", doctor Klasu Jocker parashikon: "Nėse vjen deri tek perplasja, qe pėr kėtė ka gjasa reale tė ndodhė, i gjithė njerezimi do tė zhduket brenda disa sekondave"

Edhe pse beson se kjo mund tė ndodhė, kolegu i tij dr. Daniel Scheer, profesor ne Universitetin e Michiganit, beson se shtetet udheheqese te botės, veēanėrisht SHBA-te, duhet qe kėto paralamerime t'i marrin mė serioz dhe te bėjnė diēka nė lidhje me mbrojtjen e planetit tonė Toke.

Ne anėn tjetėr me shumė pėr kėtė fitojne te ashtequajterit "parashikues te fundit te botės" qe me kėmbėngulje tash pohojne sė fundi i botės do jetė me 13 prill 2029. Paniku qe po shfaqet ne opinion sa me shumė i shiqon mundsite e jetės ne Mars dhe ne Hene qe te shpetojne nga ky kollaps.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi