Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Gjithesia dhe Trupat ne gjithesi.Yjet!

Gjithesia dhe Trupat ne gjithesi.Yjet!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Gjithesia dhe Trupat ne gjithesi.Yjet! prej Sun Jan 13 2008, 09:47

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Hapėsira gjysemsferike qiellore tė cilėn e shohim mbi ne quhet qiell.
Qielli kur ka ngjyrė tė kaltėrt, atėherė ėshtė e ngrohtė me diell, kurse kur qielli ėshtė me ngjyrė hiri ėshtė vranėt dhe me reshje.
Qielli gjatė natės ėshtė i errėt dhe i mbushur me yje. Kėto ndryshime tė qiellit paraqiten pėr shkak tė depertimit tė rrezeve tė Diellit nė ajėr i cili ėshtė i depėrtueshėm nė tė gjitha drejtimet.
Qielli paraqet hapėsirė tė pakufizuar. Hapėsira e pakufizuar e mbushur me yje dhe trupa tė ndryshėm qiellorė quhet gjithėsi ose kozmos.
Trupat qiellorė mund tė jenė nė shumė gjendje agregate: Tė zjarrtė, tė gaztė, tė ngurrtė, tė lėngėt, tė ftohtė, tė pluhurt etj.
Trupat qiellorė lėvizin nė drejtim tė caktuar.
Trupat qiellorė sipas dimensioneve janė tė ndryshėm. Ekzistojnė trupa qiellorė tė cilėt janė me dimensione tė vogla tė quajtura “xhuxhe”, por ka trupa tė mėdhenj qiellorė tė quajtura “gjigjantė” tė cilat janė me miljona herė mė tė mėdha se sa Toka.
Nė mbrėmje nė qiell paraqiten shumė yje, yllėsi, planete, satelitė, kometa, meteorė, meteoritė etj.

Yjet

Yjet janė trupa tė mėdhenj qiellorė, tė rumbullakėt dhe tė shndritshėm tė pėrbėrė prej gazrave tė zjarrta.
Yjet gjatė mbrėmjes kur qielli ėshtė i kthjellėt, prej Tokės shihen si pika shėndritėse me ngjyrė tė verdhė.
Kjo paraqitet pėr shkak tė largėsisė sė madhe qė e kanė prej nesh e cila matet me vjet drite.
Njė vjet drite paraqet largėsine qė rezzja e dritės e kalon pėr njė vit me shpejtėsi prej 300.000 km nė sekondė.
Yjet sipas madhėsisė ndahen nė tė mėdha “gjigjante” ku ne sipėrfaqe temperatura ėshtė 70.000 C, dhe tė vogla “xhuxhe” ku temperatura nė sipėrfaqe ėshtė 8000 C.
Ylli mė i afėrt me Tokėn ėshtė Dielli i cili mer pjesė nė yjet e vogla.
Yjet sipas ngjyrės ndahen nė:
1. Yjet e Kuqe ku temperaturat arrin prej 0 deri nė 1700 C.
2. Yjet e Verdha ku temperaturat arrin prej 1700 deri nė 6000 C.
3. Yjet e Bardha ku temperaturat arrin prej 6000 deri nė 30.000 C.
4. Yjet e Kaltėrta ku temperaturat arrin prej 30.000 deri nė 70.000 C.
Tė gjitha yjet qė shihen nė hapėsirėn qiellore, ku ėshtė edhe Dielli qė i takon sistemit tė njėjtė yjor, quhet Galaktika ose Rruga e Qumėshtit. Galaktika paraqet njė sistem yjor i cili ėshtė i pėrbėrė prej 200 deri nė 300 miliardė yje.
Sot Astronomėt gjithėsinė e ndajnė nė 88 yllėsi.
Yllėsitė mė tė njohura janė: Arusha e madhe dhe Arusha e vogėl, Luani, Demi, Peshku, Mjellma, Shqiponja, Dashi, Akrepi etj.
Njė rrotullim i Diellit rreth Galaktikes quhet Viti kozmik – 250.000.000 km.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi