Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Te pergjithshme rreth Biologjise

Te pergjithshme rreth Biologjise

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Te pergjithshme rreth Biologjise prej Sun Jan 13 2008, 10:49

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
1 Bazat e azotuara te ADN janė

Adenina
Guanina
Citozina
Timina

2 - Uracili ėshtė baze e azotuar qe takohet te ARN m dhe nuk takohet te ADN

3 - Gjeni ndėrtohet nga ADN

4 - Aleli ėshtė formė alternative e njė gjeni.

5 - Gjeni ėshtė pjesė e ADN pergjegjese pėr transmetimin e njė tipari.

6 - ADN ndodhet ne Berthame e ne Mitokondri

7 - ADN ndryshon nga ARN .. nga njė prej baza te azotuara.

8 - ARN i ndodhet ne Berthame

9 - Gameti femeror i njė lloji shtazor ka njė numer haploid kromozonesh.

10 - Dukuria e pranise se njė numri kromozonesh me tė madh se 2n dhe sa njė shumefish i numrit n emerohet Poliploidi.

11 - Njė individ quhet homozigot pėr njė tipar te dhėnė nqse pėr kėtė tipar ka dy alele te njėjtė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: Te pergjithshme rreth Biologjise prej Sun Jan 13 2008, 10:49

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
1 - Sėmundja e malarjes shkaktohet nga plazmodiumi i malarjes

2 - Kodi gjenetik pėrmban instruksionin pėr renditjen e aminoacideve ne proteine.

3 - Ne spermatozoidin e njeriut ndodhen njė kromozon Y

4 - Tek njeriu individi femėr ndryshon nga individi mashkull sepse ne perberjen kromozoike te tij ai ka njė kromozon Y

5 - Kromozonet e seksit janė te pranishme ne
qilizat vezė
ne spermatozoide

6 - Numri i kromozoneve te zigota e njeriut ėshtė diploid

7 - Hemofilia ėshtė semundje qe takohet kryesisht tek meshkujt.

8 - Ne njė familje e cila ka katėr vajza, pritet te linde femija e peste. Mundėsia qe ky fėmijė te linde djalė ėshtė 50 %

9 - Probabiliteti pėr te qenė i sėmurė njė fėmijė i lindur nga dy prinder, mbartes te njė semundje tresheguese recesive ėshtė 25%


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

3Normal Re: Te pergjithshme rreth Biologjise prej Sun Jan 13 2008, 10:50

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
- Astigmatizmi ėshtė crregullimi i te shikuarit

2 - Siperfaqa e lekures se trupit arrin deri ne 2 m katror

3 - Hormoni Adreno- kortikotrop prodhohet nga adenohipofiza

4 - trashesia e lekures se njeriut luhatet ne 0,5- 5 mm

5 - Gjendrat qe prodhojne hormone janė
hipofiza
tiroidia
vezoret
neurohipofiza
termisheza

6 - Ne zhvillimin fizik te organizmit ndikojne hormone te prodhuara ngagjendrat e meposhtme
Hipofiza
Tioridia
Gjendrat seksuale

7 - Ne zhvillimin seksual te njeriut ndikojne hormonet te prodhuara nga
gjendrat
seksuale
hipofiza
tiroidia


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

4Normal Re: Te pergjithshme rreth Biologjise prej Sun Jan 13 2008, 10:50

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Hormoni i rritjes GH i cili ndikon ne procesin e rritjes se kockave dhe muskujve si dhe ne proceset metabolike prodhohet nga adenohipofiza

2 - Hormoni kundėr urinimit ADH prodhohet nga neurohipofiza

3 - Estratioli ėshtė hormon qe prodhohet nga vezorja

4 - Kifoza ėshtė njė semundje e shtylles kurrizore e cila pasqyrohet me e dalė

5 - Fortesia e kockave ėshtė e lidhur me kriperat e karbonatit dhe fosfatit te kalciumitBakteret, rezistenca e tyre ndaj antibiotikeve

Bakteriet ndahen nė shumė varietete brenda llojit tė tyre. Disa prej kėtyre varieteve mbajnė nė vetvete informacion gjenetik rezistent ndaj ilaēeve, kimikateve dhe substancave tė tjera tė ndryshme. Kur bakteriet ekspozohen ndaj njė lloji tė caktuar ilaēi, ato qė nuk janė rezistente ndaj tij shkatėrrohen, ndėrsa ato qė janė rezistente mbijetojnė dhe arrijnė tė kenė mundėsinė pėr t'u riprodhuar. Bakteriet jorezistente zhduken nga popullata dhe zėvendėsohen nga ato rezistente, tė cilat riprodhohen shpejt. Nė fund mbetet njė koloni bakteriesh e pėrbėrė vetėm nga individė qė janė rezistentė ndaj kėtij antibiotiku dhe, duke filluar qė nga ky moment, ky antibiotik bėhet i paefekshėm kundėr kėtij lloji bakteriesh. Pika e rėndėsishme ėshtė se kėto bakterie janė pėrsėri tė njėjtat bakterie dhe lloji ėshtė i njėjtė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

5Normal Re: Te pergjithshme rreth Biologjise prej Tue Jan 15 2008, 09:52

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ahahahahahahahaah,pse me po me kopjon postimet ti mua?!

pastaj,perpara se te marresh ti kete postim,une e kam postuar ne vendin e duhur,pra,ne Forumin Biologji,Kimi,Gjeografi,e jo ne Matematike
http://albdigital.forums1.net/gjeografia-biologjia-kimia-f35/te-pergjitheshme-rreth-biologjise-t617.htm
ketu e ke temen
perpara se te postosh,ani se u ben nje xhiro syve,per te vene re,ca eshte postuar cfar jo Smile
pastaj,e dyta ne radhe eshte,se biologjia nuk ka te beje me Astronomine Matematiken dhe Fiziken
per kete teme,kemi nenforum tjeter,qe i dedikohet Biologjise,ku eshte dhe vend optimal per kete postim
flm per mirekuptim


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi