Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Ekonomi & Biznes » IFC, 20 milione euro kredi per shtepi nga BKT

IFC, 20 milione euro kredi per shtepi nga BKT

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal IFC, 20 milione euro kredi per shtepi nga BKT prej Sun Jan 13 2008, 11:36

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
IFC, 20 milione euro kredi per shtepi nga BKT

E Shtune, 23 Qershor 2007


Korporata Financiare Nderkombetare (IFC), ka nisur nje fushate kreditimi ndaj bankave te nivelit te dyte me destinacion tregun e banesave. Pas dhenies se nje kredie prej 10 milione eurosh Bankes Popullore, IFC miratoi dje nje kredi 20 milione euro per Banken Kombetare Tregtare, e cila eshte banka me e madhe e nivelit te dyte ne tregun bankar. Kredia prej 20 milion Euro do t’i jape mundesi bankes te fuqizoje aktivitetin e saj te kreditimit per banesat, te nxise konkurrencen, si nje element i rendesishem i programit te investimit per banesa qe po zbatohet ne Shqiperi nga IFC-ja.

Ky investim eshte pjese e zbatimit te programit te IFC-se, per zhvillimin e sektorit te banesave ne Shqiperi dhe ne vende te tjera ne rajon.

“Megjithese kredia eshte relativisht e vogel ne krahasim me bilancin financiar te BKT-se, ne total 700 milion Euro, ne i japim nje rendesi te vecante kesaj kredie per disa arsye: Se pari ky transaksion i rendesishem e ngre ne nje shkalle me te larte partneritetin tone afatgjate e te suksesshem me IFC-ne. Se dyti, kredia jepet me kushte vertete te konkurueshme krahasuar me tregun aktual, dhe se fundmi, investimi i kombinuar me sherbimet keshillimore te IFC-se eshte shume i vlefshem per Shqiperine, sepse ketu tregu i banesave eshte ne nje shkalle te hershme te zhvillimit te tij dhe nuk ka tregje dytesore”, tha Seyhan Pencapligil, Drejtori Ekzekutiv i Bankes Kombetare Tregtare, gjate ceremonise se firmosjes ne Stamboll. “Zhvillimi i sektorit financiar eshte nje element kryesor i strategjise se IFC per Shqiperine dhe ne jemi te kenaqur qe ndihmojme ne futjen e produkteve te reja sic eshte edhe financimi per banesa. Duke siguruar fonde per financimin e banesave IFC-ja”, tha Shahbaz Mavaddat, Drejtor i Departamentit te Evropes dhe Azise Qendrore ne IFC, kredia do te jepet me kushtet dhe normat e interesit qe ofron tregu. BKT eshte nje banke tregtare ne Shqiperi me nje total te aseteve rreth 700 milione euro. Ajo eshte banka e dyte per nga madhesia ne vend me nje rrjet prej 36 degesh ne 18 qytete.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi