Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Ekonomi & Biznes » Ekonomi!

Ekonomi!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:45

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ketu do mund ti postoni te gjith lajmet me te reja ne lidhje me Ekonomi.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:45

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sezoni, sa kushtojne hotelet shqiptare


Hotelieret shqiptare nuk kane ulur cmimet. Edhe kete vere te pushosh ne bregdetin shqiptar kushton pak a shume po aq sa edhe nje vit me pare. Cmimet me te "nxehta" gjenden pergjate rivieres shqiptare, vendi me i lakmuar nga shqiptaret. Kjo eshte arsyeja, qe hotelet prane bregut me uje te kripur kushtojne me shtrenjte sesa hotelet liqenore. Por, edhe ndermjet hoteleve buze detit verehen luhatje ne cmime, kjo e ndikuar nga zona ku gjendet hoteli, nga kategoria e hotelit, kushtet dhe sherbimet te cilat ofron. Gjate nje survejimi te kryer nga gazeta "Koha Jone" kete jave, ne rreth 50 hotele pushimi me kushte dhe sherbime qe luhaten nga 1 ne 3 yje, te shtrira nga veriu ne jug te vendit, u vu re se tarifat per akomodim "notojne" ne te njejtat ujera sikunderse edhe veren e kaluar.

Keshtu, nje nate fjetjeje ne hotelet pergjate bregdetit te Jonit kushton mesatarisht 2500 leke per person, per akomodim ne dhome dyshe. Por cmimi per nje dhome dyshe mund te shkoje edhe ne 90 euro nata, tarife e ofruar per pushime ne muajin gushtit ne nje hotel ne Himare. Ne pergjithesi hotelet joniane kane ne dispozicion te pushuesve edhe plazhe private, kuptohet siperfaqe te kufizuara per vete terrenin shkembor. Shezloni dhe cadra ofrohen falas sikunderse edhe parkimi. Disa prej tyre kane ngritur edhe pishina me uje te embel. Nuk mungon ajri i kondicionuar dhe televizori ne dhome, madje nje pjese e mire e hoteleve mundesojne edhe kanale satelitore.

Interesant eshte fakti se nga hoteli ne hotel lista e cmimeve jepet e shprehur here ne monedhen vendase dhe here ne ate te perbashket evropiane. Mund te mos vihet re ne pamje te pare, por holle-holle pronaret e ketyre hoteleve me ane te vleresimit te dhomave te tyre me euro, duan te komunikojne idene se jane hotele te rangut te turisteve te huaj.

Hotelet qe lagen nga Adriatiku jane kuotuar disi me lire ne krahasim me strukturat akomoduese ne jug te vendit. Bregu ranor ju pershtatet me shume familjeve me femije, kjo per shkak te siperfaqeve te gjera qe ofron ky lloj plazhi. Ne Durres cmimet variojne nga 30 deri ne 60 euro nata, per nje dhome per dy persona. Ne Shengjin hotelet kushtojne disi me lire, ne 2500 leke dhoma. Akoma me ne veri, ne Velipoje, cmimet per periudhen korrik-gusht jane akoma me ekonomike deri ne 2 mije leke dhoma per nje nate. Nderkaq, per pushime ne liqenin e Pogradecit, cmimi per dhome dyshe shkon ne rreth 2500 leke nata.

Per t'u vleresuar eshte fakti se pjesa dermuese e hoteleve te pyetur, ofronin se bashku me dhomen e hotelit edhe mengjesin ne restorant. Nje shenje kjo, e cila tregon se hotelet e kane kuptuar formulen "bed & breakfast", perhapur ne mbare boten.

Megjithese pjesa me e madhe e hoteleve te pyetura nuk kishin me shume se 30 dhoma ne dispozicion, ne asnje rast nuk u konstatua mungese vendesh per muajt korrik apo gusht. Kjo tregon se shqiptaret nuk i rezervojne pushimet e tyre ne avance. Por nga ana tjeter, kjo mund te jete nje shenje qe kete vere mund te kete nje renie te punes per keto hotele, te cilat nuk po tregohen atraktive me cmimet e ofruara; cmime te cilat konkurrohen lehtesisht nga hotelet malazeze apo turke.

BOX

Tarifat ne leke, te dhomave per dy persona, nga 1 korrik deri 31 gusht, perfshire mengjesin:

Ne Velipoje

2 000 leke

Ne Shengjin

3 000 leke

Ne Durres

Nga 4 000 deri 7 000 leke

Ne Golem

Nga 2 000 deri 8 000 leke

Ne Divjake

Nga 2 000 deri 5 000 leke

Ne Vlore

Nga 3 500 deri 7 000 leke

Ne Radhime

Nga 3 500 deri 7 000 leke

Ne Himare

Nga 3 000 deri 10 000 leke

Ne Sarande

Nga 3 000 deri 7 000 leke

Ne Pogradec

Nga 2 000 deri 2 500 leke

#Shqiperia krahasohet me Kroacine e viteve '90

Operatoret turistike italiane kane hedhur syte ndaj bregut tjeter te Adriatikut, drejt Shqiperise. Te bindur per resurset turistike te vendit tone, profesionistet e turizmit nga shteti fqinj, kane vene ne shenjester te tyre brigjet shqiptare, ne te cilat kane parashikuar nje rritje te tille te krahasuar me Kroacine e viteve '90. Keshtu, se fundmi nje prej tour-operatoreve me te medhenj italiane te turizmit, Itermar, ka pershire vendin tone ne listen e destinacioneve turistike qe u servir klienteve te saj ne Itali.

"Perfshirja e Shqiperise si destinacion per kalimin e pushimeve eshte tregues i bindjes tone, se ky vend mund te konsiderohet Kroacia e 15 viteve me pare. Nje treg i ri dhe premtues per hapesira te frytshme biznesi", eshte shprehur Gabriel Pesaresi, drejtori i shitjeve i Itermar. Krahas vendit tone, kompania u ka dedikuar katalog dhe ka zgjeruar oferten e vet edhe per Malin e Zi, Sllovenine dhe Kroacine. Permiresimi i infrastruktures turistike ne vend, rritja e cilesise se sherbimit dhe larmise se ofertes per pushime, duke mbajtur nivele te arsyeshme cmimesh, do te ndikonin pozitivisht ne thithjen e turisteve italiane ne brigjet shqiptare. F.Zguro#Dyndja, vijne 300 mije turiste te huaj

Rritet numri i vizitoreve te huaj qe hyne ne Shqiperi per periudhen janar-maj 2007

Gjate 5 muajve te pare te ketij viti, ne vendin tone jane regjistruar plot 291759 vizitore te huaj. Kjo shifer rezulton pozitive e krahasuar me te njejten periudhe te vitit 2006, me nje rritje prej 22,8 per qind apo 54 mije shtetas te huaj me shume. Shifrat jane bere publike nga Ministria e Turizmit. Po nga i njejti burim rezulton se 3 ne 4 vizitore qe kane hyre ne vendin tone kane pasur qellime pushimi. Nderkaq, sipas menyres se udhetimit, numri i vizitoreve qe kane hyre ne Shqiperi me rruge tokesore ka zene pjese e luanit------- me gati 70% te mberritjeve, i ndjekur nga vizitoret e hyre me rruge ajrore ato detare. Sipas pikave kufitare te hyrjes, fluksi me i madh i vizitoreve eshte ne pikat kufitare te Qafe Thanes, ne aeroportin ne Rinas dhe ne piken kufitare Muriqan.

Vetem gjate muajit te kaluar, ne Shqiperi kane hyre 77577 shtetas te huaj, nje rritje prej rreth 16,3 per qind e krahasuar me periudhen respektive te vitit te kaluar. Nderkohe, interesant eshte fakti se nje pjese e konsiderueshme e tyre jane vizitore ditore, te cilet nuk mund te perfshihen ne kategorine "turiste", pasi qendrojne me pak se 24 ore ne vend.

Po gjate muajit maj, vizitoret nga Maqedonia kane kryesuar mberritjet ne vendin tone, me pas vizitoret nga Kosova dhe ata nga Mali i Zi. Gati 90 per qind e vizitoreve te huaj te hyre ne vendin tone muajin e kaluar i takojne kontinentit evropian. F.ZguroPortali zyrtar i turizmit shqiptar ne internet vazhdon te jete "under construction". Nese klikoni domain-in www.albaniantourism.com do te perballeni me foton e mesiperme dhe asgje me teper. Ky uebsajt, qe prej disa muajsh me pare duhet te ishte funksional per turistet ne dy gjuhe, shqip dhe anglisht. Nga Agjencia e Zhvillimit te Turizmit (ish-Enti i Turizmit) nuk ka nje pergjigje per daten e lancimit te ketij portali, ndersa koordinatorja e PNUD ne Tirane, Lauren Bohatka, tha per "KJ" se nga 1 korriku do te filloje prezantimi "soft" i portalit, apo thene ndryshe do te behet testimi teknik i tij.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

3Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:45

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Telekomunikacionet, rregullore si BEE Enjte, 28 Qershor 2007


Rregullorja e funksionimit te tregut te telekomunikacioneve po shkon drejt perputhjes me ate te Bashkimit Evropian. Enti Rregullator i Telekomunikacioneve, ne bashkepunim me Drejtorine e Pergjithshme per Zgjerimin e Komisionit Evropian, organizuan ne Tirane, nje seminar treditor, i cili mundesoi asistence teknike dhe shkembim informacioni per vendet qe synojne anetaresimin ne BE, ne kuader te reformes per perafrimin dhe harmonizimin e legjislacionit vendor me ate komunitar, ne sektorin e rregullimit te telekomunikacionit. Tematika e seminarit, u perqendrua kryesisht ne eksperiencen evropiane ne periudhen e tranzicionit per kalimin nga regjimi i licensimit bazuar ne direktivat 1998, tek regjimi i bazuar ne direktivat 2002 ( Direktivat per Autorizimin e rrjeteve dhe sherbimeve elektronike), ndarjen e llogarive, kontabilizimi i kostove si dhe ne sherbimin Universal dhe te drejtat e perdoruesve. ERT i ka filluar perpjekjet dhe ka bere aplikimet perkatese per te perfituar mbeshtetje ne kuader te programit TAIEX, qe ne mesin e vitit 2006. Ky seminar ishte aktiviteti i trete qe u zhvillua ne kuader te programit TAIEX, nderkohe qe programi parashikon edhe aktivitete te tjera. Seminari mbuloi tre tema, te cilat ERT i konsideron shume te rendesishme me qellim permiresimin e paketes rregullatore ekzistuese, si dhe per kalimin sa me te zbutur dhe pergatitjen e kuadrit te ri rregullator qe duhet pershtatur pas hyrjes ne fuqi te ligjit te ri "Per Komunikimet Elektronike", ligj ky i cili, do te pergatitet ne perputhje me Direktivat e vitit 2002, te KE-se.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

4Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:45

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Aftesite kredimarrese, Shqiperia merr note kaluese

Blerina Hoxha
E Shtune, 30 Qershor 2007


Shqiperia ka marre noten kaluese ne lidhje me kapacitetet per te marre borxh ne tregun nderkombetar. Nje nder kompanite me te medha ne bote te vleresimit te huadhenies, Moody's, pas nje inspektimi qe i eshte bere zhvillimeve ekonomike te vendit tone dha noten "B1", e cila e ben mjaftueshem te besueshme qeverine tone per te marre hua ne tregun nderkombetar.

Kjo eshte hera e pare qe vendi yne i nenshtrohet nje procesi vleresimi me kerkesen e qeverise shqiptare dhe eshte nje standard kualifikimi qe perdoret nga kompanite e medha financiare ne te gjithe globin per te marre vendime investimi.

"Kjo note e Moody's eshte nje vleresim i progresit ekonomik dhe fiskal qe Shqiperia ka bere gjate viteve te fundit dhe nje tregues tjeter shume i rendesishem i progresit te vendit tone drejt integrimit ne komunitetin financiar nderkombetar", tha ministri i Financave, Ridvan Bode. Duke pranuar kete vleresim, qeveria konfirmon se eshte e gatshme te gjykohet me te njejtat kritere dhe njekohesisht pranon te gjitha standardet financiare dhe ekonomike si ato te vendeve te tjera. Ministria e Financave, nga ana e saj siguron se me perfundimin e vleresimit nga Moody's, do te krijohet mundesia e hapjes se tregut nderkombetar te kapitaleve per Shqiperine, duke siguruar hapesira te medha financimi per projektet e zhvillimit ne te ardhmen.

Nisur nga nje marreveshje me Fondin Monetar Nderkombetar, Shqiperia duhet te ule nivelin e pergjithshem te borxhit te Shqiperise ne raport me Prodhimin e Brendshem Bruto. Per nje periudhe 3-vjecare, pra deri ne fund te vitit 2008 eshte rene dakord per nje limit ne kreditimin e ekonomise se brendshme ne teresi, per nje vlere prej 680 milione euro si kredi tregtare. Ndersa hapi i pare ne kete drejtim eshte bere.

Ende pa u marre vleresimi nga Moody's ne tregun monetar nderkombetar, qeveria ka marre nje hua me terma tregtare prej 230 milion USD me destinacion ndertimin e rruges se re Durres-Kukes.

Moody's: Shqiperia strukture jo te favorshme per borxhin

Renditja e Shqiperise ne nivelin B1 reflekton faktet se, Shqiperia eshte ne tranzicion per te krijuar nje ekonomi tregu nga nje ekonomi teresisht e izoluar dhe me te ardhura shume te uleta per frymw" eshte shprehur per Revisten Forbes, zv/presidenti i Moody's, Jonathan Schiffer. Tavani i huamarrjes se qeverise shqiptare i vleresuar B1, ka gjasa qe perkohesisht vendi te mos kete aftesi pagese, ka vleresuar Moodys.

Nderkohe qe, kane marre vleresime mw pozitive, tregues te tjere ne lidhje me kapacitetet depozituese te bankave."Shqiperia eshte nje vend me treg tw pazhvilluar kapitalesh dhe gjithashtu ka nje strukture jo te favorshme te maturimit te borxhit, por ana pozitive eshte se elita politike eshte pro biznes", tha zyrtari i larte i Moodys. Ai shtoi se, perfitimet e Shqiperise jane afatgjata, nderkohe qe prurjet e emigranteve jane duke ndihmuar financimin e deficitit te larte tregtar dhe ne forcimin e monedhes vendase. Moody's gjithashtu beson se implikimet e kreditimit te Shqiperise mund te rrezikohen nga situata jo e favorshme gjeopolitike nw Ballkan.

Borxhi i qeverise, c'monopolizohet tregu

Marrja e huave ne tregun nderkombetar per te plotesuar nevojat per shpenzime qe nuk mund te sigurohen nga te ardhurat, pritet t'i siguroje qeverise financime me interes me te bute. Aktualisht shumica e nevojave per shpenzime plotesohen me borxh te brendshem, por interesi qe ofrojne bankat vendase eshte i larte. Kjo per shkakun se deri me tani ky treg ka qenw monopol, pasi mundesine e blerjes se obligacioneve qeveritare i kane vetem pak banka te nivelit te dyte. Per shkak te kesaj situate, interesi qe bankat vendase marrin nga letrat me vlere te qeverise eshte shumefish me i larte se, ne tregun nderkombetar. Vleresimi i Moody's pritet t'i krijoje mundesi qeverise qe te plotesoje nevojat per financime edhe ne tregun nderkombetar, me kushte shume me te favorshme.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

5Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:46

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
BASH-BIA, festohet shkrirja

E Shtune, 30 Qershor 2007


Sistemi bankar ne vendin tone po shkon drejt ristrukturimit, per sa i perket aksionereve. Banka Amerikane e Shqiperise dhe Banka Italo-Shqiptare jane ne proces shkrirje per shkak se, tashme kane te njejtet aksionere, italianet e Grupit bankar Intesa Sanpaolo S.p.A. Dje gjate nje ceremonie zyrtare ne Tirane u nenshkrua marreveshja e transferimit te paketes kontrolluese ne masen 80 per qind te aksioneve te Bankes Amerikane te Shqiperise, tek Grupi bankar Intesa Sanpaolo S.p.A. Itali, me vlere 156.9 milion usd. Sipas BSH-se, aksioneri i ri i Bankes Amerikane te Shqiperise, Intesa Sanpaolo S.p.A eshte nje lider italian me dimension evropian dhe synon qe te krijoje nje operator te rendesise primare, i afte te prodhoje produkte te rendesishme per klientelen e te konkurroje ne menyre me efikase, ne sektorin e sherbimeve bankare dhe financiare. Por banka Amerikane e Shqiperise nuk do te ndryshoje emrin edhe per nje periudhe te pakten dyvjecare kohe. Grupi Intesa Sanpaolo eshte i pranishem ne 48 vende. Rrjeti i brendshem i Intesa Sanpaolo perbehet afersisht nga 5500 dege te shperndara ne gjithe Italine dhe i sherben rreth 12 milione klienteve. Me filialet e veta ne 13 vende te Evropes Qendrore dhe Lindore dhe me nje rrjet prej rreth 1650 degesh, ai i sherben rreth 7.7 milione klienteve. Me miratimin e ketij transferimi, struktura e kapitalit aksioner te Bankes Amerikane te Shqiperise zoterohet nga Fondi Shqiptaro Amerikan i Ndermarrjeve dhe Grupi Intesa Sanpaolo S.p.A, ne raportet FSHAN, 3,000,000 aksione qe perfaqesojne 20 per qind te kapitalit aksioner dhe Intesa Sanpaolo, 12,000,000 aksione qe perfaqesojne 80 per qind te kapitalit aksioner te Bankes. Banka Amerikane e Shqiperise do te perfshihet, per efekt te mbikeqyrjes, ne grupin bankar Intesa Sanpaolo S.p.A Itali


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

6Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:46

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
AMC avancon teknologjine e sherbimeve

E Shtune, 30 Qershor 2007


Albania Mobile Comunication (AMC) ka observuar nje teknologji nepermjet te ciles permiresohet dukshem cilesia e sherbimeve. AMC eshte e para ne tregun shqiptar qe permireson rrjetin e saj 2.5G me teknologjine inovative EDGE, e cila lejon sherbime e-maili, interneti, shkarkime audio dhe video me nje shpejtesi te larte. Teknologjia EDGE ose EGPRS ofron transferim dhe shkarkim te sigurt te dhenash me nje shpejtesi rreth 4 here me te larte se sa GPRS. Duke iu pergjigjur kerkesave te tregut, AMC po investon ne zgjerimin e kapacitetit te EDGE ne rrjetin e saj ne Shqiperi, me synimin per t'iu ofruar abonenteve sherbime me cilesi te larte, njoftuan burimet e kompanise. Teknologjia EDGE eshte aktualisht e disponueshme ne zonat e biznesit ne Tirane. Abonentet AMC mund te perjetojne eksperiencat qe ofron EDGE nepermjet telefonit celular, nje Laptopi, ose kompjuteri tavoline, duke perdorur USB Connect Card (Karta lidhese USB), e cila mund te gjendet ne dyqanet AMC dhe ne rrjetin e gjere komercial. Me futjen e EDGE, AMC permireson me tej sherbimet e te dhenave, duke plotesuar ne vecanti nevojat e biznesmeneve, te cilet kerkojne komunikim te shpejte dhe te sigurt. Per zhvillimin dhe perdorimin e teknologjise se re, AMC bashkepunoi me NOKIA. Drejtori Ekzekutiv i AMC, Stefanos Oktapodas, u shpreh se pas hedhjes ne treg te sherbimeve GPRS per here te pare ne Shqiperi ne dhjetor 2004, AMC ndermerr nje tjeter hap te pare ne telefonine celulare. "Me futjen e EDGE, deklaroi ai, AMC mund te krijoje nje mjedis teknologjik te ri, duke ju ofruar klienteve sherbime te avancuara qe jane praktike, unike dhe te lehta ne perdorim".


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

7Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:46

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ekspertėt shtojnė presionin mbi qeverinė. Bello: Tė pėrdoren sa mė parė "dieselat". Nepravishta: Tė presim dhe shtatorin


TEC-et e lėvizshme, qeveria nė dilemė

Kostot e larta trembin Rulin. Nė shtator vendoset nėse do tė pėrdoren


Kriza energjetike po thellohet gjithnjė e mė tepėr, sa qė mjaftojnė vetėm edhe 2-3 muaj tė tjerė thatėsirė qė vendi tė shkojė nė njė kolaps tė plotė energjetik. Ky ėshtė mendimi i ekspertėve, qė thonė se situata tashmė ėshtė bėrė mė se e rrezikshme dhe nuk mund tė flitet mė pėr ulje tė kufizimeve. Sipas tyre, shqetėsimi kryesor ėshtė ruajtja e rezervės nė Fierzė, e cila nė kėtė pikė merr rėndėsi jetike. Pėr kėtė, instalimi i TEC-eve tė lėvizshme, qė pranoi qeveria njė ditė mė parė, ndonėse ėshtė njė zgjidhje me kosto shumė tė lartė pėrkrahet nga tė gjithė ekspertėt, edhe ata tė opozitės, tė cilėt kėrkojnė madje rritjen e kapacitetit tė instaluar nė mė shumė se 100 mega. "Qeverisė i duhen tani tė paktėn 150 mega pėr tė pėrballuar krizėn. Kjo e grupeve diesel ėshtė njė zgjidhje e vonuar, e cila duhej zbatuar qė mė parė", thotė Pajtim Bello, ish- zėvendėsministri i Energjetikės.

Kostoja e lartė

Por problemi kryesor qė pengon instalimin tyre ka tė bėjė me koston e prodhimit tė energjisė nga ta, qė sipas disa ekspertėve, edhe nėse qeveria do tė hiqte akcizėn e naftės mund tė shkojė nė mbi 10 lekė pėr kilovat orė. "Pėr tė prodhuar njė kilovat orė energji, kėtyre gjeneratorėve u duhet rreth 200 mililitra naftė", thotė Bujar Nepravishta, drejtor i Entit Rregullator tė Energjisė dhe njė nga ekspertėt mė tė njohur tė kėsaj fushe nė vend. Edhe nėse qeveria do tė hiqte akcizėn e naftės qė do tė pėrdoret pėr kėta prodhues tė energjisė, kostoja e njė kilovati do tė mbetej sėrish shumė e lartė, pasi njė litėr naftė e tipit D1, me tė cilėn punojnė ata edhe pa akcizė kushton mbi 50 lekė. Nė situatėn ku ndodhemi tani, zgjidhja mė ekonomike mbetet ajo e importit, ku njė kilovat orė energji blihet me 8-8.5 lekė. Por kjo nuk ofron zgjidhjen pėrfundimtare tė problemit pėr shkak tė pamundėsisė, qė ka vendi, pėr tė importuar sasi tė mėdha. Kjo ka vėnė nė dilemė edhe qeverinė, teksa ministri Ruli ka deklaruar nė njė bisedė konfidenciale se do tė presė gjysmėn e parė tė muajit shtator pėr tė parė nėse thatėsira do tė vazhdojė apo jo, para se tė vendosė pėrdorimin e gjeneratorėve tė fuqishėm.

Prokurimi

Por dilema tjetėr qė shtrohet ka tė bėjė me mėnyrėn se si do tė prokurohen kėta gjeneratorė, pėrmes marrjes me qira apo blerjes pėrfundimtare tė tyre. "Nėse qeveria do tė blejė grupe diesel me fuqi 100 mega, do t‘ i duhet tė shpenzojė mbi 100 milionė dollarė", tregon Nepravishta. Nga ana tjetėr, edhe marrja e tyre me qira pėr njė periudhė tė caktuar kohe ėshtė kushtueshme dhe hap disa probleme tė tjera qė kanė tė bėjnė me ēmimin e energjisė qė do paguajė cash nga kompanitė qė do prodhojnė energjinė me to. Nė kėtė pikė, duke pasur parasysh edhe faktin se pėrgjatė 3 viteve tė ardhshme Shqipėria ėshtė e predispozuar tė pėrballet me kriza tė tjera energjike pėr shkak tė parashikimeve pėr njė mot me thatėsira, ekspertėt sugjerojnė blerjen pėrfundimtare tė tyre. Madje, ata i kėrkojnė qeverisė qė tė vendosė sa mė parė pėr kėtė pėr shkak, se edhe instalimi i tyre kėrkon 3-6 muaj kohė, qė nėse do tė jetė kaq e thatė do tė zhyste vendin nė njė situatė, sė cilės nuk mund t‘i parashikohen pasojat.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

8Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:46

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
"Megagjeneratorėt", ide e opozitės


Harasani: Mjafton tė bliheshin dy grupe gjeneruese nga 100 M/Wat secila dhe do tė kalohej kriza deri nė fillimin e shirave


Ideja e megagjeneratorėve qė qeveria ėshtė pėrgatitur tė instalojė pėr tė minimizuar efektet e krizės energjetike, ėshtė hedhur mė parė nga opozita. Nė njė prononcim para pak kohėsh pėr "Shqip", deputeti i Partisė Socialiste, Andis Harasani, pėrmendi idenė e "megagjeneratorėve". "Ka zgjidhje shumė tė thjeshta, qė nuk varen nga reshjet. Mjafton tė bliheshin dy grupe gjeneruese nga 100 M/Wat secila dhe do kalohej kriza deri nė fillimin e shirave. Ajo ēka ne duhet tė kuptojmė mirė ėshtė se nuk flasim vetėm pėr njė krizė energjetike, por pėr njė krizė ekonomike. Krizė qė siē tha me tė drejtė zoti Pajtim Bello ėshtė shumė mė e rėndė se sa kriza e piramidave nė vitin 1997", tha Harasani. Sipas ish-kreut tė KESH-it, zgjidhja ėshtė rikthimi tek ajo strategji, "pėr moszbatimin e sė cilės zoti Berisha mban pėrgjegjėsi penale qė nuk e zbatoi pėr dy vjet me radhė", tha ai. Harasani vėren se zgjidhja do tė ishte respektimi i tė gjitha detyrimeve tė qeverisė pėr ndėrtimin e TEC-it tė Vlorės, linjės me Malin e Zi qė ėshtė lėnė deri tani thjesht pėr afera korruptive tė ministrit Ruli. "Po ashtu, dhėnia me koncesion e hidrocentralit tė Bratilės, heqja dorė nga ato qė dėgjojmė si hidrocentrale nė Devoll, apo hidrocentrale tė tjera qė nuk kanė asnjė studim fizibiliteti dhe nuk ka asnjė ide se si mund tė bėhen", tha Harasani. Sipas deputetit socialist, jo ēdo projekt qė do tė ndėrmerret duhet tė jetė si ai i rrugės Durrės-Morinė, pa studim, pa kosto, thjesht pėrfitues ministri dhe Kryeministri qė firmosin dhe firma kontraktuese. "Pėr zgjidhjen afatshkurtėr, jam i bindur se nėse krijohet njė tryezė ekspertėsh pasi ky ėshtė problem kombėtar dhe jo politik, ky problem do kapėrcehej brenda dy muajsh", thekson Harasani.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

9Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:47

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
KLSH gjen shkelje nė Bashkinė e Tiranės


Kontrolli i Lartė i Shtetit ka publikuar rezultatet pėrfundimtare tė kontrollit tė ushtruar nė bashkinė e Tiranės. Sipas KLSH, nė bashkinė mė tė madhe tė vendit u konstatuan shkelje nė drejtim tė zbatimit tė legjislacioni e tė administrimit tė pronės e tė fondeve publike, madje edhe shkelje financiare disa prej tė cilave tė shoqėruara me dėme ekonomike. Ndėr shkeljet e bashkisė sė kryeqytetit nga data 1 janar 2005 deri mė 31 gusht 2006 pėrmendim dhėnien e shpėrblimeve pėr anėtarėt e kėshillit tė bashkisė pa ndonjė bazė ligjore. Dėmi i shkaktuar pėr dhėnien e shpėrblimeve pa bazė ligjore kap shifrėn 2.972.898 lekė. Vendimi i kėshillit bashkiak pėr dhėnien e shpėrblimeve bie ndesh me ligjin numėr 8652, datė 31.07.2000 "pėr organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore". Sipas KLSH emrat e tre drejtorėve tė rėndėsishėm tė cilėt kanė abuzuar me detyrėn janė Dritan Agolli, Julian Zanaj dhe Albert Lenja. Sipas raportit tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, ėshtė gjetur parregullsi nė mos derdhjen e detyrimit nė shumėn prej 442.266 lekė dhe 428 USD nga ndėrmarrjet nė varėsi tė Bashkisė, si detyrim prek 10% tė vlerės sė arkėtuar nga dhėnia me qera e objekteve nė vitet 2005 dhe 2006. Njė tjetėr shkelje sipas KLSH-sė ėshtė dhe pėrfitimi pa tė drejtė i shumės prej 404.352 lekė nga njė shoqėri publicitare pėr prodhimin dhe transmetimin e spoteve televizive. Nė fund tė raportit KLSH propozon largimin nga shėrbimi civil tė 6 punojnėsve, duke i ndarė nga zritja nė detyrė deri tek pezullimi.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

10Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:47

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Berisha: Do tė pesėfishohen investimet


Drejtuesit e komunave tė Dropullit i shprehėn Kryeministrit mirėnjohjen pėr mbėshtetjen qė ka dhėnė qeveria nė realizimin e projekteve tė kėsaj zone duke pesėfishuar investimet.

Kryeministri Berisha siguroi drejtuesit vendorė pėr mbėshtetjen financiare, nga ana e qeverisė, tė ndėrtimit tė njė ujėsjellėsi pėr komunėn e Dropullit, si dhe i inkurajoi ata tė paraqesin sa mė shumė projekte nė mėnyrė qė tė bėhet e mundur gjetja e financimeve. Kryeministri Berisha diskutoi me ta edhe lidhur me zhvillimin e bujqėsisė, ku kėrkoi qė fermerėt e zonės tė shfrytėzojnė fushėn e Dropullit pėr prodhimet bujqėsore. Kryeministri garantoi drejtuesit e pushtetit vendor se qeveria mbetet e angazhuar tė shndėrrojė nė realitet premtimin e saj pėr sigurimin e tregut pėr produktet vendase.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

11Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:48

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ju lutem nqs dini ndonje lajem te re me lidhje ne kete teme postojeni


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

12Normal Re: Ekonomi! prej Sun Jan 13 2008, 11:48

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ju flm per mirkuptimin


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi