Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Anton Ēeta BurrĖ Me OrĖ.

Anton Ēeta BurrĖ Me OrĖ.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Anton Ēeta BurrĖ Me OrĖ. prej Sun Jan 13 2008, 23:51

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Bashkėpunėtorė » Agim GashiAgim Gashi: Anton Ēetta burrė me orė
E marte, 01-01-2008, 02:04pm (GMT)Smallushė 1990 me ekipin e pajtimit


Rapsodi

Anton Ēetta burrė me orė

Nga Agim Gashi

Anton Ēetta burrė me orė
Mire iu zgjue shpirti rinor –
Sa mire ora nisi I priu
Si yll n“zemėr fort i ndriu.
N“kry t“rinisė u vu prijtar
Nisi punėn fort tė mbarė:
Tuj pajtue n“Kosovė gjaqet,
tue i gzue, besa, konaqet,
tue I gzue votrat e ndryme,
tue I qelė zemrat e vyeme;
me guxim e urti burrit
rend po I zbutė zemrat prej gurit –
po I pushton burrat e dheut
tanė stėrnipa t Skėnderbeut,
me ba ballė edhe burrni
me dėshmue besė e trimni
fund pėr jetė me I dhanė gjaksimit
tuj shtri dorėn e pajtimit.

Anton Ēetta flet n“kuvend
Fjalė prej shpirti e me mend –
Po I pushton ai zemrat rend,
Po I forcon me fjalė burrnije
E po I ndezė me dritė lumnije,
mirė i ndezė me orė tė bardhė:
-Po ju qofshi faqe bardhė:
Qė n“ditė t“sodit kshtu veproni
Ship e fis mire I nderoni,
E nderoni poplin tuej
Qė sduron sundin e huej –
Me guxim e shpirt bujari
Si zakon na la i pari
Per ma ba punėn trimnisht,
pėr me e falė gjakun burrnisht
si i ka hije vetėm trimit
pėr me shtri dorėn t“pajtimit;
me dhanė besėn prej shqiptari
trashėgim qė na la I pari;
se prej sodit kurr ma tjetėr
s“do tė ketė gjaksi tė vjetėr,
s“kem me u vra, pra, vlla me vlla,
po me u deshtė kem pa ia da,
porsi nana qi don fminė,
si I don motra vllazninė,
porsi zogu qi don qiellin,
sikur bima qi don diellin,
si na msoi njaj Kastrioti –
pėr me u desht-o sa t“jetė moti!

Si rrufeja fjal“t tingllojnė
Si n“pranverė zemrat gufojnė,
shtrihen duert, sa mirė bashkohen
bjeshkė e fushė pėrnjiherė gzohen,
n“rreze t“diellit fort krenare –
mirė po ndrit ora shqiptare.

U kėndua nė vitin 1990 pėr nder tė aksionit pėr pajtimin e gjaqeve nė Kosovė.


Pajtimi 1990

Bubavec 1990


Promotorėt e pajtimit


Smallushė 1990 me ekipin e pajtimit


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: Anton Ēeta BurrĖ Me OrĖ. prej Sun Jan 13 2008, 23:51

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Video: Pajtim i Gjaqeve ne Kosove nga Anton ēeta 1990
http://de.youtube.com/watch?v=a5hP7k25sDo

Video: Kenge per Anton ēeten Ilir-Shaqiri 1990
http://de.youtube.com/watch?v=jIbrDi...eature=related


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

3Normal Re: Anton Ēeta BurrĖ Me OrĖ. prej Sun Jan 13 2008, 23:51

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ju flm per mirkuptimin


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi