Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » A duhet tė bashkohet Kosova me Shqipėrinė??

A duhet tė bashkohet Kosova me Shqipėrinė??

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Lidhja Shqiptare e Prizerenit ishte hapi i pare i Bashkimit te shqiptareve per formimin e shtetit shqiptar...

Lėvizja pėr thirrjen e Kuvendit Kombėtar u gjallėrua nė kulm gjatė gjysmės sė dytė tė majit. Sapo u pėrhap lajmi se Kongresi i Berlinit do tė mblidhej mė 13 qershor 1878, nė viset e tė katėr vilajeteve u zhvilluan mbledhje pėr tė zgjedhur delegatėt qė do tė niseshin pėr nė Prizren. Nga viset shqiptare tė vilajetit tė Kosovės, tė Shkodrės, tė Manastirit dhe tė Janinės, nuk u caktua si delegat pėr nė Prizren asnjė nga elementėt sulltanistė. Megjithatė, ulematė dhe funksionarėt osmanė, duke pėrdorur mjete nga mė tė ndryshmet, bėnė qė nė ato kaza, ku banonin nė mėnyrė tė pėrzier popullsi myslimane shqiptare, boshnjake, turke dhe pomake (bullgarė tė islamizuar), tė caktoheshin si delegatė edhe mjaft pashallarė e bejlerė sulltanistė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
shqetėsuar nga zhvillimi i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, Porta e Lartė nuk e la fatin e politikės sė saj nė Shqipėri vetėm nė duart e autoriteteve shtetėrore tė vilajeteve, por ndėrhyri edhe vetė pėr tė ndryshuar rrjedhėn e ngjarjeve. Pėr kėtė qėllim ajo thirri nė Stamboll, nė fund tė majit, personalitetet mė tė dėgjuara tė jetės politike shqiptare, si Iljaz pashė Dibrėn, Ali bej Gucinė, Abdyl Frashėrin, Ymer Prizrenin, Ahmet Koronicėn, Zija Prishtinėn, Mustafa pashė Vlorėn, sheh Mustafa Tetovėn, Vejsel bej Dinon dhe disa dhjetėra tė tjerė, ndaj tė cilėve ushtroi pėr disa ditė me radhė njė trysni tė fortė pėr t’i detyruar qė t’i jepnin besėlidhjes karakterin e njė organizate islamike ballkanike. Personalitetet shqiptare, qė i rezistuan presionit tė qeverisė osmane, Porta u pėrpoq t’i mbante nė Stamboll me pretekste tė ndryshme, pėr tė penguar pjesėmarrjen e tyre nė Kuvendin Kombėtar. Por ata u nisėn pėr nė Prizren pa lejen e saj.__________________


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Prizreni kishte marrė nė ato ditė tė para tė qershorit njė pamje festive. Pėrveē banorėve tė pėrhershėm qarkullonin nė qytet mijėra mysafirė tė tjerė tė veshur me rrobat e krahinave tė tyre dhe tė armatosur.
Kuvendi Kombėtar u hap mė 10 qershor 1878. Por atė ditė nė Prizren nuk kishin arritur tė gjithė delegatėt e krahinave shqiptare. Mungonin delegatėt e vilajetit tė Shkodrės, nisjen e tė cilėve e kishin penguar intrigat e valiut turk, Hysen Pashės. Po ashtu, nga vilajeti i Janinės arritėn vetėm dy delegatė (njėri nga tė cilėt ishte Abdyl Frashėri), pasi tė tjerėt ishin ende nė udhėtim. Nga tė dhėnat e derisotme dokumentare nuk ka qenė e mundur tė pėrcaktohet lista e plotė e delegatėve, as numri i saktė i atyre qė u ndodhėn tė pranishėm nė ditėn e hapjes sė Kuvendit tė Pėrgjithshėm tė Lidhjes. Njihen mė se 110 emra, shumica e tė cilėve vinin nga vilajeti i Kosovės


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Delegatėt qė morėn pjesė nė Kuvendin e Pėrgjithshėm kishin pėr ēėshtjen kryesore tė ditės njė unitet tė plotė mendimi; tė gjithė qenė tė vendosur pėr tė kundėrshtuar me ēdo kusht copėtimin e trojeve shqiptare, pėr tė mbrojtur tėrėsinė tokėsore tė Shqipėrisė. Mendim tė njėjtė shprehėn delegatėt qė u takonin qarqeve atdhetare edhe pėr karakterin dhe programin politik tė organizatės, qė do tė themelonte Kuvendi. Ata kėrkuan me kėmbėngulje qė Kuvendi, ashtu siē ishte parashikuar prej tyre, tė formonte njė Lidhje Shqiptare me karakter kombėtar.

Cfare kane bere ne te kaluaren ndaj shqiptareve serbo-malazezet qe sot na paraqiten me "fytyre demokratike''?

Pasojat e Traktatit te Shen Stefanit..

Zemėrimin e thellė qė shkaktoi nė Shqipėri Traktati i Shėn-Stefanit e rriti mė tej terrori i ushtrive serbo-malazeze mbi shqiptarėt e viseve tė pushtuara prej tyre dhe shpėrngulja me dhunė nga kėto krahina e dhjetėra mijė familjeve shqiptare, tė cilat vėrshuan si muhaxhirė nė krahinat e papushtuara nga ushtritė ballkanike. Vetėm nė vilajetin e Kosovės endeshin rreth 100 mijė burra, gra e fėmijė, tė shpėrngulur nga zona e pushtimit serb. Gati 38 mijė veta tė dėbuar nga ushtritė ruse e bullgare qenė shpėrndarė, sipas konsullit anglez Blunt, nė viset e vilajetit tė Manastirit. Sipas tė dhėnave tė konsullit austro-hungarez Lipih (Lipich), mbi 26 mijė shqiptarė, tė dėbuar nga zona e pushtimit malazez, ishin vendosur nė vilajetin e Shkodrės. Por numri i shqiptarėve tė shpėrngulur ishte mė i madh, po tė kemi parasysh se jo pak prej tyre mėrguan nė vilajetet e Selanikut, tė Stambollit, tė Izmirit, tė Adanasė e tė Sirisė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Persa i perket bashkimit te Kosoves me Shqiperine, kjo eshte dicka qe duhet ta doje cdo njeri qe e konsideron veten Shqiptare.

Menyra se si mund te realizohet kjo deshire per bashkim eshte dicka shume e debatueshme dhe qe kerkon me teper pjekuri politike nga Shqiptaret kudo.

Kjo eshte dicka qe kerkon kohe. Hapi i pare duhet te jete Kosova e miratuar nga bota (pra bota nuk eshte gati ti japi pavaresi kosoves pa kushte dhe ne skemi cfare te bejme). Hapi i dyt duhet te jete Kosova e pavarur. Dhe hapi i trete duhet te jete nje bashkim i vullnetshem midis gjithe shqiptareve. Keto hape thuhen me leht se sa mund te behen ama....

Kur vjen puna te bashkimi kombetar dhe te ndienja e kombesise ekzistojn shume probleme.

Me aq sa kam lexuar une, populli shqiptar eshte nje "nder me te fundit" qe ka zhvilluar nje ndienje kombesie (ndienjen e te qenurit nje "nation"), ndienje nacionalizmi.

Ketu duhet dalluar midis patriotizmit qe ekziston per nje shtet dhe nacionalizmit qe ekziston per nje komb (gjithashtu varet se cfare konsideron nje komb).

Ne si shqiptare kemi shume per te mesuar per njeri-tjetrin.

Kemi nevoj qe te zhvillohemi me mire politikisht ashtu si edhe ekonomikisht. Kemi nevoj per nje sense te vertete te demokracise perpara se te kemi mundesine per te arritur qellimet tona, perpara se te kemi aftesi per te arritur qellimet tona.

Por, gjithashtu, kemi nevoj qe te identifikohemi me mire me njeri-tjetrin.

Ka "shqiptare" qe mund te shprehen se nuk eshte ne avantazh te vendeve qe te kete nje bashkim.... Une nuk beje pjese te kta njerez. Ama ekzistojn dhe njerez te tille...

Duke fituar Kosova nje lloj pavaresie tani shpejt, atehere i hapet rruga per mardhenie me te shpeshta me Shqiperine. Hapet vende per zhvillime per te dyja (Kosoven dhe Shqiperine). Duke u zhvilluar keto te dyja, duke qene te varura te njera-tjetra, duke patur suksese te dyja, vetem ashtu mund ti tregojm botes se eshte ne te mire te rajonit qe Kosova jo vetem te jete e pavarur por qe te kete mundesi dhe te bashkohet me shqiperine.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Lexoni cfare thote nje post grek....
shkruan Lena Dhivani asistente Profesore ne Fakultetin Juridik te Athines...


"......Οι Σέρβοι ισχυρίζονται ότι είναι η δικιά τους Ιερουσαλήμ, η πνευματική και ιστορική καρδιά του λαού τους[2]. Δεν έχουν άδικο. Η περιοχή αυτή αποτελούσε πράγματι βασικό τμήμα του μεσαιωνικού βασιλείου της Σερβίας. Τον 12ο και 13ο αιώνα η σερβική δυναστεία είχε επιλέξει ως κέντρο εγκατάστασής της την κοιλάδα του Κόσσοβο ή Stara Serbia.[3] Ο μεσαιωνικός βασιλιάς Ντουσάν διάλεξε το Πρίζρεν για πρωτεύουσα. Εκεί θεμελιώθηκαν τα παλιότερα σερβικά μοναστήρια και το σερβικό πατριαρχείο[4], εκεί ο σέρβος πρίγκιπας Λάζαρος προσπάθησε να σταματήσει την εξάπλωση των Οθωμανών δίνοντας την ιστορική μάχη το 1389 και εκεί ηττήθηκε. Μετά από αυτή την ιστορική ήττα που στη συνέχεια περιβλήθηκε την αίγλη του μύθου, πλημμύρισαν οι νικητές μουσουλμάνοι τα εύφορα κτήματα του Κόσσοβο, έδιωξαν τους ηττημένους Σέρβους ή τους αφομοίωσαν.[5] Γι αυτό σήμερα η πλειονότητα του πληθυσμού είναι αλβανική. ....."


Serbet pretendojne se Kosova eshte Jeruzalemi i tyre, zemra historike dhe shpirterore e tyre. Nuk kane te padrejte. Ky rajon ishte ne te vertete pjese e mbreterise mesjetare te Serbise. Ne shekujt e 12-te dhe 13-te dinastia serbe kishte zgjedhur si qender per vendosjen e saj Kosoven ose sic quhej ndryshe Stara Serbia. Mbreti Dushan zgjodhi si kryeqytet Prizerenin. Aty u hodhen themelet e manastireve me te vjetra serbe si dhe Patriarkana Serbe, aty princi serb Lazar u perpoq qe ndalonte zgjerimin e Osmaneve duke bere betejen e vitit 1389 dhe aty humbi. Pas kesaj humbje historike e cila me vone u shenderua ne mit, zbarkuan mizerite fituese muslimane ne tokat pjellore te Kosoves, ndoqen serbet qe humben ose i asimiluan. Prandaj sot shumica e popullsise eshte shqiptare...


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Shqiptaret e karakterizojne si shume provokues dhe qesharak kete version te serbeve..Nese Kosova ishte zemra e popullit tuaj, iu pergjigjen serbeve, atehere duhet te jeni te vetedijshem qe kjo zemer "rreh" dhe eshte ne trup te huaj. Tani ne jemi shumica e popullsise dhe duam pavaresine tone... Persa i perket "tapive" te cilat permendni shqiptaret kane tapi me te vjetra..Sllavet stergjysherit tuaj zbriten ne Ballkan ne shekullin e 7-te. Por para tyre, prape ne, dmth. stergjysherit tane Iliret banonim ne ate rajon. Atehere logjikisht edhe ne erdhem qe t'ju smprapsim me ndihmen e osmaneve pas viteve 1400... Drejtesisht u shtuam nga ana e popullsise derisa u beme shumica e popullsise nga fundi i viteve te shek. te 19-te. Dhe kur pame se Perandoria Osmane ishte drejt shthurjes perfundimtare se saj ne vitin 1878, heronjte tane kombetare, nacionalistet shqiptare te Lidhjes se Prizerenit, vendosen qe te demonstrojne deshiren e tyre per themelimin e shtetit shqiptar. E bene kete gje pasi shikonin gjithe fqinjet e tyre, Serbet, Greket, Malazezet deri dhe Bullgaret pretendonin copa te trojeve shqiptare. Nese nuk e benin kete gje atehere, territori i Shqiperise se mevonsheme do ishte kaq i vogel dhe nuk do mundete te siguronte nje shtet jetik.......


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ajo profesoresha greke ngaterron shume gjera qellimisht apo naivisht. Se pari, ajo niset me nje paragjykim qe shqiptaret jane dhe kane qene gjithmone muslimane gje qe e ben te harroje faktin se ne luften e Kosoves kunder Otomaneve para 600 vjetesh kane luftuar gjithe ballkansat bashke kunder okupimit otoman dhe Kosova eshte zgjedhur si vend i pershtatshem per lufte ne ate kohe e jo si vend i serbeve.

Shqiptaret ne ate kohe kane qene te gjithe te krishtere, dhe edhe ato manastire per te cilat ajo flet, kane qene edhe te shqiptareve, ne mos me shume te shqiptareve se te tjereve. Po te studiosh mire ata qe kane ngritur ato manastire, ata qe kane pikturuar ikonat ne ato manastire, pothuajse te gjithe kane qene shqiptare si psh. Llazajt e Decanit (qe serbet i quajne Llazoviqet) etj. etj.

Pastaj, ajo thote qe shqiptaret i kane ndihmuar turqit ne okupimin e Kosoves kur dihet boterisht qe shqiptaret jo vetem nuk kane ndihmuar turqit por edhe jane kombi qe ka luftuar me shume se cilido komb tjeter i Ballkanit kunder okupimit otoman.

Si Shqiperia ashtu edhe Kosova do jene shtete te qendrueshme ne cdo aspekt. Por natyrisht qe te bashkuara ne nje shtet te vetem do jene shume me te fuqishme ne cdo aspekt.

Problemi kryesor i bashkimit tone kombetar qendron ne faktin se jane krijuar dallime ne mentalitet dhe nje largim nga njeri-tjetri gjate kohes 50 vjecare te izolimit te Shqiperise, kohe kur nuk ka pasur pothuajse kurrfare kontakti mes shqiptareve te Shqiperise dhe atyre te Kosoves dhe viseve tjera shqiptare jashte Shqiperise. Tani keto vitet e fundit me hapjen e Shqiperise kane filluar kontaktet me njeri-tjetrin, marredheniet e ndryshme ne te gjitha fushat etj. etj. gje qe eshte duke krijuar nje mentalitet te pergjithshem e te njejte mbareshqiptar dhe nje afrim ashtu sic duhet te jete dhe sic ka qene gjithmone i gjithe shqiptareve. Kur te arrihet kjo plotesisht atehere do arrihet edhe bashkimi i Kosoves me Shqiperine.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Edhe skota e Rugoves do levize ne Tirane sikur edhe cfaredo skote tjeter qe mund te jete ne krye te Kosoves. Problemet krahinore e fetare midis shqiptareve nuk jane aq te medha qe te pengojne bashkimin, dhe poashtu kane nje trend eliminues pra, qe jane duke u eliminuar secilen here, edhe pse te tilla probleme do kete gjithmone sikur qe ka ne cdo vend tjeter te botes por jo aq sa te pengoje zhvillimin tone mbarekombetar.

Kosova e di fare mire se bashkimi kombetar nuk ka vetem vlera patriotike por edhe monetare e ekonomike. Bile ketu une do te thoja qe e di me mire se edhe shqiptaret e Shqiperise sepse po te mos e dinte nuk do kishte derdhur gjithe ate gjak qe ka derdhur pikerisht per keto vlera.

Problemi i Greqise me Qipron eshte i ndryshem nga ai i Shqiperise me Kosoven, sepse perderisa Qipro eshte e banuar me vetem 60% greke, Kosova eshte e banuar me 95% shqiptare. Poashtu edhe Republika e Serbeve te Bosnjes eshte problem tjeter sepse eshte nje entitet i krijuar tani keto vitet e fundit me masakra nga me c'njerezoret e treqind mije boshnjakeve dhe vet shteti i Bosnjes nuk mund te qendroje pa pasur edhe kete pjese nen vete. Megjithese, heret a vone edhe Bosnja do ndahet midis Serbise e Kroacise sepse mendoj se nuk mund te kete te ardhme. Vojvodina ka qene krahine me shumice hungareze por gjate ketyre 50 viteve te fundit eshte spastruar etnikisht dhe tani hungarezet atje jane me pak se 20 perqind e totalit te popullsise atje. Pra, krejt problem i ndryshem.

Une jam i bindur qe Kosova do fitoje pavaresine tani e pastaj me kohe ne nje te ardhme te afert edhe do bashkohet me Shqiperine.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ajo cfarė e bėri Vuk Drashkoviqin tė qeshte ishte ndėrhyrja e Adriatik Kelmendit se Kosova vec e ka bėrė kompromisin e saj duke hequr dorė nga bashkimi me Shqipėrinė. Drashkoviqi kishte tė drejtė tė qeshte me naivitetin e gazetarit kosovar, por jo vetėm tė tij por edhe tė njė pjese tė mirė tė klasės politike dhe intelegjencisė sė Kosovės. Kjo ėshtė sikur tė thuash se unė po bėj kompromis se kam hequr dorė nga banimi nė shtėpinė e vėllait dhe kam vendosur tė ndėrtoj shtėpinė time. Jo, ky nuk ėshtė kompromis. Ėshtė gjėja mė e mirė qė njė familje pėrkatėsisht njė komb mund tė bėj pėr vete. Ja ta zėmė sikur statusi i Kosovės tė mos jete pavarėsia dhe sovraniteti I saj por bashkangjitja Shqipėrisė. Po sikur mbas disa vitesh kosovarėve t’u teket tė shkėputen nga Shqipėria, atėherė kosovarėve do t’u duhet ta zhvillojnė edhe njė luftė qė tė arrijnė statusin e pavarėsisė e sovranitetit tė cilin e kanė nė shteg tani.
Nėse Kosova do tė jetė e pavarur dhe sovrane atėherė mundėsia e bashkimit tė saj me ndonjė shtet tjetėr mbetėt e hapur pėrfshi kėtu Shqipėrinė. Megjithėse praktikat e ngjajshme tregojnė se kjo ka pak gjasa tė ndodhė. Romunia dhe Moldavia, Bullgaria dhe Maqedonia kanė rast unifikimi por kjo nuk po ndodhė edhepse askush nuk po I pengon. Rastri mė tregues ėshtė ai mes Malit tė Zi dhe Serbisė. Sėrbėt dhe malazezėt edhe pse I takojnė njė etnie, njė feje njė gjuhe dhe ndodhen nė kuadėr tė njė unioni shtetėror, tendenca ėshtė qė tė ndahen e jo tė bashkohen.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi