Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Demonstratė pėr pėrkrahjen e pavarėsisė sė Kosovės nė Londėr

Demonstratė pėr pėrkrahjen e pavarėsisė sė Kosovės nė Londėr

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Demonstratė pėr pėrkrahjen e pavarėsisė sė Kosovės nė Londėr
Shoqata “Ardhmeria” sė bashku me shoqata tjera tė shqiptarėve tė Britanisė organizon njė demonstratė formale nė pėrkrahje tė pavarėsisė sė Kosovės mė 09 dhjetor 2007 pėrpara ndėrtesės qeveritare Nr.10 Downing Street nga ora 11:30 – 15.00.

Edhe pse ka sinjale pozitive nė lidhje me pavarėsinė e Kosovės komuniteti ynė nuk duhet tė rrijė nė gjumė. Ashtu si ditėm tė pėrkrahim luftėn ēlirimtare tė Kosovės dhe intervenimin e NATO-s ashtu duhet qė sė paku formalisht tė pėrkrahim edhe pavarėsinė e Kosovės.

Pra shpėrndani kėtė lajm, merrni flamuj, vishni tesha me ngjyrat tona kombėtare dhe zbrisni nė zemėr tė Londrės qė tė dėshmojmė se kemi njė komunitet vibrant qė di tė demonstroj me dinjitet por di edhe tė respektoj Britaninė, vend qė po pėrkrahė pavarėsinė e Kosovės nga i gjithė spektri i saj politik.

Pėr mė shumė informata thirrni nė kėta numra: 07881973711 dhe 02072527471 apo email:
ardhmeria_uk@yahoo.com dhe sit: www.ardhmeria.co.uk.

Gjatė kėsaj demonstrate kryeministrit Gordon Brown do t’i ipet njė peticion nėnshkruar nga organizata dhe individė qė pėrfaqėsojnė shqiptarėt nė Britani dhe qė thotė:

=======================
Ne, tė nėnshkruarit, pėrfaqėsues tė organizatave tė komunitetit shqiptar duke pėrfaqėsuar interesat e shqiptarėve nė Mbretėrinė e Bashkuar, me anė tė kėtij peticioni i kėrkojmė kryeministrit, sekretarit tė punėve tė jashtme dhe zėdhėnesit tė parlamentit tė njohin tė drejtėn sublime tė popullit tė Kosovės pėr vet-vendosje, tė njohin zyrtarisht Kosovėn si nje shtet sovran dhe ti ofrojnė asaj tė drejtėn pėr tu bashkuar me komunitetin e kombeve tė lira.

Ashtu sikurse, kryeministri, sekretari i punėve tė jashtme, dhe zėdhėnėsi i parlamentit janė nė dijeni, bisedimeve pėrfundimtare midis shqiptarėve te Kosovės dhe delegacioneve serbe po i afrohet fundi. Sic duket, shanset pėr njė zgjidhje me kompromis midis palėve tė pėrfshira nė negociata, megjithė periudhat e gjata tė bisedimeve janė tė pakta, pėr shkak tė kundėrshtimit tė vazhdueshėm tė Serbisė pėr tė njohur realitetin e pas-luftės nė Kosovė. Pėr kėtė arsye, ka ardhur koha pėr cdo shtet qė tė nderojė rekomandimet e tė dėrguarit tė Kombeve tė Bashkuara, Marti Ahtisarit pėr tė njohur Kosovėn si njė shtet tė pavarur.

Afati i 10 dhjetorit 2007 po afron. Kjo ėshtė koha kur populli i Kosovės po sheh nga vendet si Mbretėria e Bashkuar, me qėllim qė tė materializojė pėrpjekjet e tyre pėr njė Kosovė tė pavarur dhe demokratike.Mbarimi i dy viteve tė bisedimeve me ndėrhyrje ndėrkombetare duhet tė pėrfundojė njė kapitull tė errėt tė sė shkuarės, kur kosovarėt iu nėnshtruan shtypjes, persekutimit dhe pastrimit etnik nga ana e Serbisė. Njė Kosovė e pavarur, duhet tė ndjekė rrugėn e liriė dhe zhvillimit demokratik duke synuar integrimin nė strukturat Euro-Antlantike.

Populli i Kosovės e njeh, dhe ėshtė pėrgjithmonė mirėnjohės pėr kontributin e dhėnė gjatė
ndėrhyrjes vendimtare nė luftėn e 1999-ės.Kjo ndėrhyrje shpėtoi kombin tonė dhe i dha fund politikave tė genocidit tė presidentit tė mėparshėm tė Serbisė, Slobodan Miloshevic. Kombi ynė do ta kujtojė me respekt vendosmėrinė dhe kurajon e kryeministrit tė atėhershėm, Z. Toni Bler.Kombi ynė do ta kujtojė kontributin e shumė qytetarėve anglezė qė rrezikuan jetėn e tyre pėr tė parandaluar katastrofėn humanitare dhe pėr ti sjellė liriė dhe drejtėsinė popullit tė Kosovės.

Ashtu sikurse deklaroi presidenti Xhorxh Bush, gjatė vizitės sė tij historike nė Shqipėri nė 9 qershor 2007, 'nuk ka mė kohė ....' sepse populli i Kosovės ka pritur shumė gjatė pėr te pasur vendin e tyre te lire e te pavarur.Ne i bejme thirrje qeverise britanike qe te ndermarri hapin perfundimtar dhe ne bashkepunim me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Europian, te njohe pavaresine e Kosoves. Kjo do te jete mireseardhja e popullit tone ne familjen e kombeve te lire e te pavarur dhe do ti hape rrugen stabilitetit dhe zhvillimit ekonomik ne rajon. Ne te gjithe mezi presim diten kur Kosova dhe Serbia do te hyjne ne Bashkimin Europian dhe NATO si dy shtete mevete, duke hapur nje kapitull te ri ne stabilitetin e rajonit.

Ky peticion eshte nenshkruar nga perfaqesuesit e te gjitha shoqatave shqiptare ne Britani. Bashkangjitur do te gjeni listen e personave qe e kane nenshkruar.

Zoti e bekofte Mbreterine e Bashkuar, miken e besuar dhe aleaten tone!


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mbahu kosove e mos ke frike
Se ke djemte ne Amerike
Bite e beses Skenderbeut
Qe i dalin zot Atdheut


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
kam edhe shume kenge


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi