Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Ryker: Kosova ndodhet nė fazėn finale tė shtetėsisė

Ryker: Kosova ndodhet nė fazėn finale tė shtetėsisė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kosova ndodhet nė periudhėn finale tė krijimit tė shtetėsisė, tha kryeadministratori i Kosovės, Joakim Ryker gjatė vizitės sė sotme nė Prizren, i shoqėruar nga komandanti i KFOR-it, Roland Kater. Ryker dhe Kater vlerėsuan se Kosova kėtė vit do tė bėhet e pavarur, falė vullnetit tė popullit tė saj, por edhe angazhimit tė faktorit ndėrkombėtar. Kosova me gjysmėn e popullsisė nėn moshėn 20 vjeēare, ka strukturėn mė tė re tė popullsisė nė Kosovė. Mund tė themi se Kosova ka numrin mė tė madh tė tė rinjėve nė Evropė dhe kjo tregon shumė pėr vendin, tha gjenerali Kater .


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Rusia shpreh pėrsėri kundėrshtimin ndaj imponimit tė pavarėsisė sė Kosovės

Autori i Lajmit:
24-ore.com
Duke komentuar qėndrimin Shteteve tė Bashkuara se pavarėsia e mbikėqyrur pėr Kosovėn ėshtė e vetmja zgjidhje, Daniel Server, ekspert pėr Ballkanin nga Instituti amerikan i Paqes, tha se "ky ėshtė qėndrim i ndėrtuar i SHBA-ve qė do tė pėrpiqen ta realizojnė deri nė fund tė muajit maj".
Por, Server nuk ėshtė i sigurt nėse kjo mund tė realizohet deri nė fund tė majit, pasi sipas tij, "tash pėr tash gjėrat duken shumė tė paqarta", ndėrkohė qė siē thotė, vizita e delegacionit tė Kėshillit tė Sigurimit tė KB-sė nė Kosovė, "do tė ketė njėfarė ndikimi". Ndėrkaq, duke folur pėr vendimin pėr statusin e Kosovės qė pritet tė merret nė Kėshillin e Sigurimit dhe pėr kundėrshtimin e Rusisė qė kėrcėnohet me veto, Server kėtė situatė e sheh si "shumė tė rrezikshme", kurse finalen e "paqartė". "Pėr fat tė keq, ėshtė njė situatė, nė tė cilėn Beogradi po angazhohet maksimalisht pėr ta parandaluar zgjidhjen", tha Server, duke shtuar se "do tė ishte situatė fatkeqe nėse do tė ketė shtyrje tė mėtejme, pasi ato me siguri nėnkuptojnė dhunė tė mėtejshme nė Kosovė". Kjo situatė do tė jetė e keqe, thotė ai, veēanėrisht pėr serbėt e Kosovės, por "do tė ishte gjė e keqe edhe pėr shqiptarėt e Kosovės, pasi do tė shihnin se nuk po e marrin njohjen ndėrkombėtare", theksoi Server. Sipas tij, edhe nė rast se Rusia e pėrdor veton, SHBA-tė dhe vendet e tjera perėndimore do ta njohin deklaratėn pėr pavarėsi tė Kuvendit tė Kosovės dhe beson se"kjo do tė ishte e drejtė", por vetėm si zgjidhja e dytė mė e mirė. Ndėrkaq zgjidhja mė e mirė ėshtė rezoluta e Kėshillit tė Sigurimit, nėnvizoi Server pėr Radion Evropa e Lirė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ryker: Ceshtja e Kosoves do zgjidhet sic duhet

• “Kam besim nė Bashkėsinė Ndėrkombėtare qė ēėshtjen e Kosovės do ta zgjidhin ashtu si duhet”, ka thėnė shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker gjate njė konference pėr gazetarė tė mbajtur sot nė Prishtinė.

Shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker ka shprehur besimin e tij se ceshtja e Kosoves do te zgjidhet ashtu sic duhet gjate njė konference pėr gazetarė tė mbajtur sot nė Prishtinė. Ryker foli gjithashtu edhe pėr vizitėn e misionit faktmbledhės tė KS i cili pritet tė arrijė kėtė javė nė vendin tonė. Ryker tha se delegacioni faktmbledhės i KS ėshtė themel i rėndėsishėm nė pėrgatitjet e marrjes sė vendimit pėr Kosovėn. Ryker tha se ardhja e delegacionit faktmbledhės nė Kosovė synon qė t’u mundėsojė anėtarėve tė KS, qė me sytė e tyre tė shohin gjendjen nė terren. “Mendoj qė nevoja e Kėshillit tė Sigurimit ėshtė qė shtetet tė cilat nuk janė tė familjarizuara me ēėshtjen e Kosovės tė familjarizohem me situatėn”, tha Ryker .Sipas tij, delegacioni i faktmbledhėsve mė tė arritur nė Prishtinė do tė takohet me shefin e UNMIK -ut dhe komandantin e KFOR-it. Ndėrkohė qė pėr paralajmėrimet e ardhjes sė serbėve nė kufi me Kosovėn, Ryker tha se nuk do tė kėtė mbyllje tė kufirit, por do tė behėt kontrollimi nė hyrjen numėr njė.“Ka njerėz qė dėshirojnė tė grumbullohen nėpėr kufij, mirėpo nėse ata dėshirojnė tė hyjnė nė Kosovė janė tė lirė ta bėjnė kėtė, mirėpo do tė ketė kontroll brenda kufirit” tha Ryker. Ai u ka bėrė thirrje serbėve tė Kosovės qė tė mos izolohen, por tė jenė pjesė e institucioneve tė Kosovės. Ryker, gjithashtu tha se institucionet vendore kanė bėrė shumė pėrparime nė pėrmbushjen e Rezolutės 1244, nėpėrmes ndėrtimit tė institucioneve demokratike dhe rėnie sė nivelit tė krimit, ndėrkohė qė ngecjet mė tė mėdha ai tha se janė nė procesin e kthimit, pjesėmarrjen joadekuate tė serbėve nė institucione dhe nivelin e ulėt tė zhvillimit ekonomik. Ryker tha se standardet nuk janė pėrmbushur plotėsisht, mirėpo ato kanė ndihmuar nė normalizimin e jetės nė vend dhe se institucionet e vendit tash kanė marrė mė tepėr kompetenca, kėshtu qė UNMIK-u aktualisht po jep vetėm njė ndihmė tė vogėl.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kosova, NATO: OKB te mbeshtese pavarėsinė e mbikqyrur

• Misioni i Kėshillit tė Sigurimit u takua sot nė Bruksel me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s Jap de Hop Skefer dhe Komisionerin e per Zgjerim Oli Rehn

Zyrtaret e NATO-s u kane bere thirrje Kombeve te Bashkuara qe ta mbeshtesin planin e Martti Ahtisaarit per pavaresine e mbikqyrur per Kosoven. Sekretari i pergjithshem Jaap De Hoop Scheffer ka paraqitur misionit faktmbledhes te Keshillit te Sigurimit per nevojen e zgjidhjes se shpejte te statusit te Kosoves, dhe ka shtuar se do te ishte e rrezikshme nje ngecje apo zvarritje e procesit. Scheffer i ka njoftuar ambasadoret e 15 vendeve anetare te KS me "rrethanat e sigurise ne Kosove, nga pikepamja e Aleances Veriatlantike", duke theksuar se "Kosova eshte ēeshtja kyēe e sigurise ne Evrope". "Ne ne NATO duam ta shohim Keshillin e Sigurimit qe ta diskutoje kete ēeshtje dhe te vije tek nje rezolute" te bazuar ne propozimet e te derguarit te Kombeve te Bashkuara, tha zedhenesi i aleances, James Appathurai.

Delegacioni i Keshillit te Sigurimit i OKB, qendroi ne Bruksel ne ndalesen e pare te misionit faktmbledhes per Kosoven ku u bisedua pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės dhe pėr rolin e Aleancės pėr sigurimin e kushteve nė realizimin e statusit tė ardhshėm te Kosoves. "Jemi ketu per te mesuar se ēfare po ndodh ne Kosove", tha me te arritur ne seline e NATO-s, ambasadori amerikan ne KB, Zalmay Khalilzad. "Misioni informues eshte i rendesishem dhe behet ne kohen e duhur", tha zedhenesi i NATO-s. "Sekretari i pergjithshem do te donte te shohe nje rezolute sa me shpejt te jete e mundur", tha Appathurai.

Delegacioni i kryesuar nga ambasadori i Belgjikes ne KB, Johan Verbeke, u takua edhe me Komisionerin e per Zgjerim Oli Rehn, dhe Peter Feith, i cili pritet te jete kandidati kryesor per postin e perfaqesuesit nderkombetar ne Kosove. "Ne takimet do te diskutojme thellesisht dimensionin evropian dhe te NATO-s ne ēeshtjen e Kosoves", tha Verbeke. "Kjo do te na mundesoje qe te veprojme me pergjegjesi kur te vendosim mbi ēeshtjen", pohoi ambasadori i Belgjikes. Pas Brukselit, delegacioni i Keshillit te Sigurimit do te udhetoje ne Beograd.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Rehn: Nje zgjidhje e shpejte per statusin e Kosoves

Derguar me: 08/05/2007

• Olli Rehn tha se pėr statusin e Kosovės nevojitet nje zgjidhje e shpejtė, tė qėndrueshme, shumėetnike dhe demokratike e bazuar nė planin e Martti Ahtisaarit

Komisionari pėr Zgjerim i Bashkimit Evropian Olli Rehn tha se pėr statusin e Kosovės nevojitet nje zgjidhje e shpejtė e bazuar nė planin e Martti Ahtisaarit dhe rezolutė e re e Kėshillit tė Sigurimit pėr njė zgjidhje tė qėndrueshme tė Kosovės shumėetnike dhe demokratike.

Rehn ka thėnė se rezoluta duhet tė jetė juridikisht dhe politikisht e qartė nė mėnyrė qė misioni i ri ndėrkombėtar i BE-sė tė mund tė vendoset nė Kosovė. Lidhur me zgjedhjen e radikalit Tomislav Nikolic kryetar tė parlamentit tė Serbisė, Rehn tha se "brishtėsia e zhvillimit demokratik nė Serbi po bėhet e rrezikshme pėr zhvillimet nė rajon. (Europa e Lire)


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Pavaresia e kollajshme

Baton Haxhiu
E Enjte, 10 Maj 2007


A mund te kete pavaresi te kollajshme per Kosoven. Apo ajo pavaresi do te behet me force. Dy dilemat e shtruara nga ambasadori Uisner ne Paris para intelektualeve te atjeshem tregonin per problemet serioze qe Rusia i ka sjelle procesit te pavaresimit te Kosoves. Ketyre dilemave shume pak u kishte ndihmuar edhe Komisioni faktmbledhes qe me rekomandimet e tyre (konkludime te pakta) kishin bere pershkrimin e situates pa ndonje qartesim te asaj qe duhet te ndodhte me tutje.

Ky pershkrim nuk mbante peshen e situates se tendosur ne Kosove qe po shkaktohet nga pritja e gjate qe kosovaret po e bejne per statusin dhe te ardhmen e saj.

Me gjase shumekush ka filluar te harroje se cila ka qene e kaluara e afert e ketij vendi dhe pse Kosova duhet te jete e pavarur nga Serbia. Ka kohe qe ky vend ka heshtur per ate qe ka ndodhur por eshte momenti te thuhet se ne asnje cast nuk do t'i shkoje ne mend askujt qe te kthehet prapa.

Per ata qe se dine, ose kane harruar, e sidomos per serbet qe jane ketu deh qe deshirojne te kthehen dhe te jetojne ne Kosove, duhet ta kene te qarte se per ta eshte me mire nje Kosove e pavarur se sa nje Kosove me gjendje te tanishme.

Nje kujtim per te gjithe ata qe mendojne ndryshe dhe per ata qe s'deshirojne te kthehen tek e kaluara duhet perkujtuar keto gjera:

Ne Kosove kane ngjare gjera te tmerrshme, dhe nuk lypsen fjale ketu. Prandaj duhet qartesuar mire e mire se ne Kosove dhe per Kosoven puna eshte kryer.

Eshte veshtire qe te paramendohen qe njerezit, te cilet kane duruar te gjitha ato, te pranojne te jetojne ne kuader te shtetit te Serbise sic thoshin ne raportin faktmbledhes lideret beogradas dhe sic pretendojne te ndertojne nje Kosove me Serbine shteti i Rusise dhe disa shtete tjera qe fare skano lidhje me Kosoven.

Pse kerkohet nje bashkim i pamundur kur dihet qarte se bota ka pasur guximin te ndaje Gjermanine dhe gjermanet per shkak te krimit te kryer, dhe ate nje popull dhe nje shtet te perbashket. Vetem per ta ndeshkuar krimin. Nuk shoh arsye qe nje fuqi qofte edhe Rusia me fuqine e Vetos ne KS ta bashkoje Kosoven me Serbine, jo vetem per shkak te krimit te bere por edhe per shkak te heshtjes kolektive serbe ndaj ketij krimi.

Nuk e besoj se Kosova do te jetoje me krimin dhe me njerezit qe nuk jane distancuar nga krimi. Per 120 vjet jetese me shqiptaret, serbet kane pasur rast te jetojne dhe bashkejetojne me ne. Ata per te gjitha keto vjet kane bere krime dhe deportime. Nuk munden shqiptaret me te fshijne memorien cdo 20 vjet. Dhe ketu perfundon e drejta morale e Serbise per te sunduar mbi Kosoven.

Per boten perendimore dhe shqiptaret, kjo perpjekje e tanishme serbe dhe ruse njekohesisht, sinqerisht perfshin berjen e asgjeje qe do te vononte rivleresimin kombetar te cilin serbet duhet ta bejne ndaj vetes dhe shoqerise se tyre. Dhe konceptin e pakuptimte per Kosoven qe ka Rusia ne keto momente. Mund te kete dicka madhore, ose me madhore ne raport me BE-se dhe SHBA-ne, por eshte e paqendrueshme qe dy milion njerez te jene viktime e pritjes dhe nje regjion potencialisht bure baroti. Ketu lufta ka perfunduar. Prandaj duhet t'i ruajme serbet dhe shqiptaret nga nje armiqesi ende e pasheruar. Duhet t'ia japin rastin paqes ne nje Kosove te pavarur ku bashkesia nderkombetare e ka fjalen e fundit te saj.

Eshte per te ardhur keq qe ne Serbi ka pak dallime ne reagimet publike te serbeve qe kane qasje ndaj te dhenave perendimore per Kosoven dhe popullaten qe jetojne ketu. Shihej gjate bisedes qe te gjithe lideret serbe, me pak perjashtime, e ndienin veten te lire qe te kritikojne Milosheviqin para grupit faktmbledhes, por aty shihej se lideret politike te Serbise nuk debatuan mencurine dhe moralitetin e se ardhmes. Mendjet ishin te mbyllura dhe ne nje menyre a tjeter sinqerisht jane veshtire te paramendohen.

Per kete arsye eshte me rendesi per te gjithe ambasadoret qe kane vizituar Kosoven te gjejne menyrat per te mbajtur paraqitjen e fuqishme te nje morali politik karshi situates dhe asaj qe ka ndodhur ne Kosove duke paraqitur aksionin ne Keshillin e Sigurimit kunder nje te kaluare dhe nje regjimi qe e ka merituar. Vetem nje paraqitje e tille mund te beje presion ne Beograd qe te provokoje nisjen e ndryshimeve.

Serbet nuk duhet te lihen qe te vuajne ne vetmi dhe te mllefosen edhe me tej. Te lihen e te bejne pazare virtuale. Te lihen dhe te ndertojne nje enderr te tyre per Kosoven mesjetare. Ajo Kosove se bashku me te kaluaren e saj ka vdekur pergjithmone. Ka vdekur sepse ata nuk kane merituar ta kene dhe nuk kane ditur ta mbajne.

Bashkesia nderkomebatre duhet qe shpejt te ndertoje ndryshime, jo ne rekonstruktim qe do ta ndihmonte Serbine nga konsekuencat e dhimbshme te se keqes. Ata mund te kene me kujtese nacionaliste dhe me veprime militante. Kjo perkedhelje duhet te marre fund sepse atyre iu duhet ndihme perendimore per ekonomi dhe kooekzistence me te tjeret. Nuk mund te presim te gjithe qe ata te nderrojne veten e tyre kur ata duan. Kjo pune duhet te marre fund sa nuk eshte bere vone.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sejdiu: Nuk e di se kur, por Kosova do ta fitoje pavarsine

• Fatmir Sejdiu ka deklaruar sot se nuk e di saktė se kur Kosova do tė pavarėsohet, por ėshtė shprehur i sigurtė se Kosova sė shpejti do ta fitojė kėtė status

Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu ka deklaruar sot se nuk e di saktė se kur Kosova do tė pavarėsohet, por ėshtė shprehur i sigurtė se Kosova sė shpejti do ta fitojė kėtė status nga bashkėsia ndėrkombėtare.

Gjatė njė vizite nė Gjilan, Sejdiu tha se procesi nėpėr tė cilin po kalon Kosova ishte i gjatė dhe me shumė vėshtirėsi, por me propozimin e Ahtisaarit, kėtij procesi i ėshtė afruar fundi. Ai ka thėnė se pala kosovare gjatė negociatave ka bėrė disa kompromise "pėr te ardhmen e Kosovės.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ryker: Rezoluta e Kosovės• Joakim Ryker tha se rezoluta mund tė miratohet deri mė 21 qershor dhe sa mė shpejt qė ėshtė e mundur duhet tė aprovohen 18 ligje nga ana e Kuvendit tė Kosovės

Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker ka thėnė mbrėmė nė Gjakovė, se mbi 50 pėr qind ekzistojnė shanset pėr miratimi e rezolutės sė re nė KS tė OKB-sė qė ēon nė pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės. Ai tha se rezoluta mund tė miratohet deri mė 21 qershor dhe sa mė shpejt qė ėshtė e mundur duhet tė aprovohen 18 ligje nga ana e Kuvendit tė Kosovės.

“Ju keni nevojė pėr kushtetutė, Ligjin zgjedhor dhe simbolet shtetėrore. Kjo mund tė arrihet me njė angazhim tė madh, nė mėnyrė qė pas katėr muajsh UNMIK-u tė shkojė dhe kėshtu tė jemi tė lumtur bashkė me ju”, tha Ryker .


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ceshtja e Kosoves, Fried: SHBA nuk do veprojnė nė mėnyrė tė njėanshme


• Ndihmės sekretari amerikan i shtetit, Daniel Fried, ka deklaruar se Uashingtoni nuk do tė bėjė asnjė lėvizje tė njėanshme rreth njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės

Sipas njė raporti tė Associated Press, ndihmės sekretari amerikan i shtetit, Daniel Fried, ka deklaruar se Uashingtoni nuk do tė bėjė asnjė lėvizje tė njėanshme rreth njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės. Ai konfirmoi se takimi i fundit i Moskės ka dėshtuar nė synimin qė tė tejkalojė dallimet amerikano-ruse rreth tė ardhmes sė Kosovės, por ka shtuar se Uashingtoni do tė vazhdojė tė shtyjė rezolutėn brenda Kėshillit tė Sugurimit tė OKB-sė."Ne nuk shohim asnjė avantazh nė ndėrmarrjen e aksioneve jashtė KS tė OKB. Ne shohim vetėm disavantazhe nė aksione tė tilla. Rezoluta e Kėshillit tė Sigurimit ėshtė mė e pėrshtatshmja pėr kėtė ēėshtje ", ka thėnė Fried gjatė njė qėndrimi nė shtabin e NATO-s nė Bruksel. Fried gjithashtu ka paralajmėruar se do tė ishin tė rrezikshme lėvizjet nė drejtim tė shpalljes sė pavarėsisė pa bekimin e OKB-sė."Sidoqoftė, me gjasė, bėhet fjalė pėr situatėn kur pavarėsia do tė ndodhė, nė njėrėn apo tjetrėn mėnyrė. Por, ajo do tė jetė njė pavarėsi e mbikėqyrur, pra e kontrolluar, dhe, si e tillė, mė e mirė pėr tė gjithė", ka thėnė Fried. Ai shtoi se alternativa ėshtė ”mė kaotike, mė e pėrgjakshme dhe me turbulltė pėr tė gjithė”. Fried ka thėnė se zyrtarėt e SHBA-ve do tė vazhdojnė tė punojnė mė BE-nė pėr tė bėrė presion ndaj Rusisė pėr rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Rajs: Nuk ka kompromis me Rusine pėr statusin e Kosovės


Derguar me: 21/05/2007
• “Shtetet e Bashkuara te Amerikes po bėjnė gjithēka qė njerėzit tė kuptojnė se Kosova ėshtė rast i veēantė dhe se nuk do tė ndikojė nė vendet tjera”

Sekretarja amerikane e shtetit Condoleezza Rice ka deklaruar se tani per tani nuk ka ende kompromis rreth statusit tė ardhshėm tė Kosovės duke iu refereuar kundershtimit rus , por plani i Ahtisaarit mbron interesat e tė gjithėve. Ne nje interviste dhene per televizionit rus NTV Rajs tha se Uashingtoni e konsideron Kosovėn si njė rast unik dhe se zgjidhja pėr Kosovėn nuk mund tė jetė shembull pėr problemet e rajonit tė Osetisė dhe Abkazisė. Ajo ka thėnė se “SHBA-tė po bėjnė gjithēka qė njerėzit tė kuptojnė se Kosova ėshtė rast i veēantė dhe se nuk do tė ndikojė nė vendet tjera”.

Nė pyetjen nėse ajo sheh njė paralele mes situatės nė Kosovė me ato nė Abkhazi dhe Osetinė Jugore, Condoleezza Rice ka deklaruar se rrethanat janė tė ndryshme. Pėr rezolutėn qė pritet tė miratohet nė OKB, Rice thotė se dokumenti nuk insiston nė pavarėsinė pėr Kosovėn, por e parasheh si tė mundshme. Nė nje intervistė, Sekretarja e shtetit, Condoleezza Rice tha se SHBA-tė po bėjnė gjithēka, nė mėnyrė qė pala ruse ta kuptojė se ekzistojnė garanci tė qarta dhe serioze pėr minoritetin serb nė Kosovė. (RTK)


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi