Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Intel ka keqpėrdorur pozitėn tregtare?

Intel ka keqpėrdorur pozitėn tregtare?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Intel ka keqpėrdorur pozitėn tregtare? prej Mon Jan 14 2008, 00:20

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Prodhuesi i procesorėve kompjuterik ėshtė i dyshuar pėr shkelje tė ligjit mbi konkurrencėn tregtare nė dėm tė kompanisė konkurrente AMD.

Zyra e prokurorit publik tė New Yorkut, Andrew Coum, ka nisur hetimin kundėr Intelit sipas aktakuzės qė ajo ka shkelur ligjin mbi konkurrencėn tregtare.

Thuhet qė Intel i ka ndaluar partnerėt e saj afarist tė bashkėpunojnė me prodhuesin konkurrent tė ēipeve AMD, prandaj prokurori ka lėshuar urdhėresė gjyqėsore pėr konfiskimin e dokumenteve qė kanė tė bėjnė me marrėdhėnien nė mes tė Intel dhe AMD.

AMD gjatė viteve tė fundit ka rritur dukshėm pjesėmarrjen e saj nė treg, mirėpo edhe mė kėtė rritje nuk ėshtė shkatėrruar roli udhėheqės i Intelit nė botėn e prodhuesve tė procesorėve.

Sipas aktakuzės, Intel ka shfrytėzuar pozitėn e saj tė fuqishme nė treg duke rritur dukshėm ēmimin pėr prodhuesit e kompjuterėve tė cilėt nė kompjuterėt e tyre kanė pėrdorur produktet e AMD-sė. Si pasojė e hapjes sė hetimit aksionet e Intelit kanė shėnuar rėnie prej 0,1 pėr qind.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: Intel ka keqpėrdorur pozitėn tregtare? prej Mon Jan 14 2008, 01:45

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ju flm per mirkuptimin


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi