Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Historia e Tokės

Historia e Tokės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Historia e Tokės prej Tue Jan 15 2008, 03:00

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Historia eTokės:
Zhvillimi gjeologjik dhe ndarja: shkenca gjeologjike, tėrė historinė e Tokės e ndanė nė katėr era gjeologjike:
- Parakembri ( parahistoria )
- Paleozojiku ( koha evjetėr )
- Mezozoiku ( koha emesme ) dhe
- Kenozoiku ( koha e re ) .
Erat gjeologjike posedojnė specifikat e veta dhe ndahen nė etapa kohore mė tė vogla - perioda, e periodat nė epoka. Gjeologėt kanė konstatuar kohėn e krijimit tė ēdo shtrese tė Litosferės dhe ēdo njėnėn e kanė radhitur nė njėnėn nga erat, periodat apo epokat gjeologjike.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi