Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Termetet

Termetet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Termetet prej Tue Jan 15 2008, 03:04

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Termetet

Termeti ėshtė dridhje e shkurtėr e befasishme e sipėrfaqes sė Tokės me forcė tė ndryshme, nga ato tė cilat nuk i ndien njeriu, deri tek ato tė cilat shkaktojnė dėme materiale, viktima nė njerz dhe ndryshime nė pamjen e relievit dhe rrjetit hidrologjik. Kohėzgjatja e dridhjes ėshtė e shkurtėr dhe shprehet nė sekonda. Termetet pėrcidhen me bubullimė nėntokėsore.
Hipoqendra apo vatra ėshtė vendi nė brendi tė Tokės ku krijohet dridhja, ku lirohet energjia seizmike. Epiqendra ėshtė projekcioni i hipoqendrės nė sipėrfaqe tė Tokės, gjegjėsisht vendi ku mė sė pari binė valėt seizmike, ku edhe ėshtė dridhja mė e fortė. Vijat tė cilat lidhin vendet me intenzitet tė njėjtė tė dridhjes quhen izoseiste.
Valėt seizmike paraqesin energjinė e cila lirohet nė vatėr tė termetit dhe hapet nė mėnyrė elastike nė tė gjitha anėt. Ekzistojnė tri lloje valėsh seizmike: gjatėsore-primare (P), tė gjėrsisė (S) dhe sipėrfaqėsorė.
Pėrnga mėnyra e krijimit termetet ndahen nė: Termetet tektonike qė krijohen si pasojė e lėvizjes sė pllakave tė litosferės. Me kohė pllakat ndryshojnė madhėsinė, pozitėn dhe shpejtėsinė e lėvizjes. Kurė njė pllakė depėrton nėn pllakėn tjetėr, ajo bėhet aktive nė aspekt seizmik. Rreth 99% tė termeteve janė tė lidhura me zonat e kontaktit mes pllakave tektonike, kėto janė dridhjet mė tė shpeshta dhe mė tė forta. Termetet vullkanike krijohen si pasojė e punės sė vullkaneve aktive. Paraqiten para, gjat dhe mbas erupcioneve vullkanike.
Mund tė jenė tė forta, por pėrfshijnė zonėn e afėrt tė vullkaneve. Termetet e shembjeve shkaktohen si pasojė e shembjeve tė tavneve tė shpellave, zbraztirave nėntokėsore dhe mbitokėsore. Janė tė rralla, me shtrirje lokale dhe intensitet tė vogėl. Termetet antropogjene shfaqen si pasojė e ndikimit tė aktiviteteve tė njeriut. Ndėrtimi i hidroakumulacioneve, eksploatimi i naftės, xeheve dhe ujit nėntokėsor. Nė kushte tė caktuara mund tė shkaktojnė dridhje nė litosferė. Dridhjet e tidha kanė karakter lokal me intensitet tė vogėl dhe rallė kanė efekt shkatėrrues.
Seizmologjia ėshtė shkenca e cila i studion dridhjet. Matja e intensitetit bėhet me seizmografė, nė stacionet seizmologjike. Forca e dridhjes mund tė shprehet nė formė instrumentale apo me shkallė tė intensitetit seizmik, me analizėn e efektit shkatėrrues tė ndėrtesave dhe ndryshimeve nė reliev.
Magnituda paraqet sasinė e liruar tė energjisė nė hipoqendėr. Ktė termin e ka futur nė pėrdorim F. Rihteri nė vitin 1935. shklla e Rihtrit pėrbėhet nga IX ballė.
Intensiteti seizmik paraqet vlerėn shkatrruese tė objekteve, ndryshimet nė reliev, reakcionin e njerėzve nė dridhje, etj. Nė pėrdorim mė tė gjėrė ėshtė shkalla e Merkali-Kankani-Siebergut ( MCS ), tė cilėn nė vitin1917. e aprovoi shoqata seizmologjike Ndėrkombėtare. Nė bazė tė sajė forca e dridhjeve ėshtė e ndarė nga I deri XII°.
Nė bazė tė termeteve tė regjistruara, Toka ėshtė ndarė nė tri zona seizmike: Mediterane, e Paqėsorit dhe Arktikut. Nė zonėn Mesdhetare dridhjet janė mė tė shpeshta dhe mė tė forta, dridhjet paraqiten pėrgjat maleve tė larta, duke filluar nga siujdhesa Apenine, pėrmes Alpeve, Apenineve, Dinarikeve, Karpateve, Krimesė, dhe Azisė sė Vogėl deri te Himalajet. Nė Tokė mesatarisht ngjajne 100.000. dridhje, nga tė cilat veē 10 janė shkatrrimtare e veē njė katastrofal. Ne gjendemi nė kuadėr tė zonės Mesdhetare, nė rajonin Dinarik. Nė ktė zonė kan ndodhur shumė dridhje tė cilat kanė lėnė pasoja, si psh. nė Ulqin ( 1968 ), dhe zonat bregdetare veriore Shqiptare, por edhe rreth liqenit tė Shkodrėsn , ( 15. 04.1979 ).
Edhe pėrkundėr parashikomit tė vendeve dhe forcės sė termeteve , der tani nuk ėshtė arritur ndonjė rezultat. Nė bazė tė asaj se tėrmetet pėrsėriten pėrnga vendi, forca, anliza e tė dhėnave tė mėparshme, si dhe tė dhėnave tjera, ėshtė i mundur veē rajonalizimi i shkallės sė rrezikut nga dridhjet.
Pėr qėllim tė mbrojtjes sė njerėzve dhe tė mirave materiale, janė aprovuar shumė rregullore mbi mėnyrėn e ndėrtimit nė zonat e rrezikut tė lartė, nė zonat seizmike tė shkallėve VII, VIII dhe IX sipas MCS-sė.
Me rregullore janė paraparė ndėrtime tė objekteve ashtu qė termetet mė tė rrezikshme mund tė damtojnė
konstrukcionet mbajtėse por jo edhe rrėximin e tyre.
Duhet ditur se termetet janė tė lidhura me aktivitetet e magmės nė brendinė e Tokės, gjegjėsisht me astenosferėn, ( gr. Astenos - jostabil apo labil dhe sferė - lėmsh apo mbėshtiells ). Astenosfera ka shtrirje tė ndryshme, shtrihet mes litosferės, ( gr. Litos - shkėmb ) dhe mbėshtiellsit tė bėrthamės.
Astenosfera pėrbėhet nga masa e zjarrtė brumore qė quhet magmė . mbi tė " notojnė " pllakat tektonike duke u " shtyrė " mes vehtes dhe duke krijuar ērregullime nga mė tė ndryshmet nė sipėrfaqen eTokės, siē janė vullkanet dhe termetet.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi