Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Matrica 248 dimensionale

Matrica 248 dimensionale

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Matrica 248 dimensionale prej Tue Jan 15 2008, 10:09

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Struktura ėshtė pėrshkruar tė jetė nė formėn e njė matrice tė madhe e tė gjerė

Njė staf ndėrkombėtar matematikanėsh ka detajuar njė strukturė tė madhe kompleksi numerik, qė ėshtė zbuluar mė shumė se njė shekull mė parė. Hartimi i njė strukture 248 dimensionale, e quajtur E8, ka marrė katėr vite pune, sipas studiuesve. E8 pėrshkruan objekte simetrike. Grupi qė ėshtė marrė me prodhimin dhe zgjidhjen e kėsaj matrice shprehet se zbulimet e tyre mund tė ndihmojnė fushat e fizikės, nė tė cilat pėrdoren mė shumė se katėr dimensione, siē ėshtė Teoria e Vijės sė Drejtė. Kjo matricė gjigante futet nė tė ashtuquajturat “Lie Goup”, duke pėrshkruar objektet simetrike pėr nder tė matematikanit norvegjez Sophus Lie, qė bėri kėtė zbulim nė shekullin e 19-tė. Strukturat e njohura si rruzujt dhe konet kanė simetri nė tre dimensione dhe ato pėrshkruhen nė grupin “Lie”. E8 ėshtė shumė herė mė e madhe. "Ajo qė tė tėrheq mė shumė nė studimin E8 ėshtė se ajo ėshtė po aq e komplikuar sa ē’ėshtė edhe simetrike”, shprehet David Vogan, nga Instituti i Teknologjisė tė Massachussetts (MIT) nė US. Ai, gjithashtu, po prezanton rezultatet e (MIT) nė leksionet e tij tė titulluara “Tabelat e karaktereve pėr E8” ose “Si u shkrua dhe u zgjidh matrica 453,060 x 453,060”. Konceptualizimi, stilimi dhe kalkulimi u krye nė sajė tė njė stafi prej 19 matematikanėsh pėr katėr vite. Kompjuterizimi final u krye pėr mė shumė se tre ditė me anė tė njė super-kompjuteri Sage.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi