Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Shkenca & Jeta » Aeroplan me bateri

Aeroplan me bateri

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Aeroplan me bateri prej Tue Jan 15 2008, 10:32

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nė tė ardhmen ēdo gjė do tė jetė me bateri: aparatet shtėpiake, automjetet, e duket edhe aeroplanėt. Francezėt kanė arritur tė fluturojnė me aeroplan me bateri. Aeroplanėt elektrikė do tė jenė edhe mė tė lirė edhe mė ekologjik.

Njė ekip i inxhinierėve francez ka arritur qė, pėr herė tė parė, tė realizojė fluturimin e njė aeroplani me rrymėė, ka thėnė Anne Lavrand, pėrgjegjėse pėr kėtė projekt tė emėrtuar Electra.

Aeroplani me motor elektrik prej 25 kuaj fuqi dhe bateri litiumi. ka fluturuar nga aeroporti Aspres-sur-Buech, dhe ai atė pėr 48 minuta pandėrprerė, ka precizuar Lavrand.

Aeroplanin e kanė punuar inxhinierėt e shoqatės pėr futjen nė lėvizje tė fluturakeve me motorė elektrik, dhe bėhet fjalė pėr njė aeroplan me njė ulėse nga druri dhe metali, me peshė prej 155 kilogramėsh pa pilot, dhe krahė prej nėntė metrash.

"Kjo arritje unike teknologjike nė sektorin e aviacionit paraqet njė alternativė pa precedent tė motorėve ekzistues tė fluturakeve, tė cilėve u nevojitet forcė prej 15 deri nė 50 kuaj fuqi", ka theksuar ekipi i shkencėtarėve nė deklaratėn e tyre pėr shtyp.

Nė kėtė projekt pėr njė vit e gjysmė kanė punuar pesė persona.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Aeroplan me bateri prej Fri Jan 18 2008, 09:08

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Interesante, per mendimin tim them qe eshte shume me mire te perdoret batteria apo rryma, (sepse mbrohet ambienti) se sa derivatet e naftes!


flm LuNa per keto info.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi