Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Shkenca & Jeta » Nevoje per teknologji te pastra

Nevoje per teknologji te pastra

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Nevoje per teknologji te pastra prej Wed Jan 16 2008, 00:31

LuNa

Moderator/e
Moderator/e
Bota bëri një hap të rëndësishëm në kontrollin mbi ndryshimin e klimës, pasi arriti marrëveshje për Planin e Veprimit, në Bali të Indonezisë, gjatë negociatave globale para pak kohësh. Plani mund të mos duket arritje e madhe, përderisa ai detyron botën për bisedime të mëtejshme dhe jo për veprime konkrete, por jam optimist për tri arsye. Së pari, vendet e botës demonstruan unitet, gjë që detyroi Shtetet e Bashkuara të Amerikës t'i jepnin fund intransigjencës së tyre. Së dyti, plani përmban një balancë të arsyeshme konsideratash. Dhe, së treti, ekzistojnë zgjidhje realiste, të cilat i lejojnë botës të kombinojë zhvillimin ekonomik dhe kontrollin mbi shkarkimet e gazrave serë.
Hapi i parë në Bali, ishte thyerja e bllokimit që kishte dëmtuar reagimin global ndaj ndryshimit të klimës qysh nga nënshkrimi i Protokollit të Kiotos, 10 vjet më parë. Kësaj here bota u bashkua, madje, duke fishkëllyer negociatoren kryesore të SHBA-ve, derisa e detyruan të ndërronte shpejt pozicionin e saj dhe të ishte dakord të nënshkruante Planin e Veprimit të Balit. Po ashtu, edhe mungesës së dëshirës së vendeve të mëdha në zhvillim si Kina e India për të nënshkruar këtë plan, me sa duket, gjithashtu do t'i jepet fund, ndonëse, natyrisht, mbetet të bëhet shumë punë për të arritur në një marrëveshje globale, të pranuar si nga vendet e pasura, ashtu dhe nga ato të varfra.
Sfida më e rëndësishme është ulja, dhe pashmangshmërisht pothuajse eliminimi i shkarkimeve të dioksidit të karbonit që formohet nga djegia e naftës, gazit natyror dhe qymyrit. Këto lëndë djegëse janë palca e ekonomisë botërore moderne, duke furnizuar rreth 4/5 e burimeve energjitike komerciale të botës. Këto shkarkime mund të eliminohen ose me rifutjen e formave të rinovueshme të energjisë, ose me uljen e shkarkimeve nga djegia e lëndëve djegëse.
Kemi nevojë për teknologji të pastra ekologjikisht. Për shembull, centralet elektrike, por edhe uzinat e mëdha, mund të përdorin energji diellore ose të marrin masa sigurie për shmangien e dioksidit të karbonit, që del nga djegia e hidrokarbureve. Automjetet mund të projektohen për një kilometrazh shumë më të madh me anën e teknologjisë hibride, që kombinon përdorimin e baterive dhe benzinës. Banesat mund të ulin nevojat e tyre për ngrohje nëpërmjet materialeve termoizoluese më të mira ose nëpërmjet kalimit nga ngrohja me naftë në atë elektrike, të përftuar me anë të teknologjive të pastra.
Sipas vlerësimeve më të mira ekonomike dhe inxhinierike, nëse sektorët kyç të ekonomisë zhvillojnë dhe fusin teknologji të pastra ekologjikisht në dekadat që po vijnë, bota, do të jetë e aftë të ulë dukshëm shkarkimet e karbonit jo më pak se 1 për qind të të ardhurës vjetore globale, duke shmangur kësisoj dëmin afatgjatë, i cili do të kushtonte shumë më tepër. Dhe vendet e pasura do të jenë në gjendje t'i lejojnë vetes të ndihmojnë vendet e varfra për të paguar teknologjitë e reja, më të pastra.
Me kaq shumë kriza që kanë prekur botën tonë, mbase, është i pashmangshëm cinizmi për një tjetër konferencë globale, e cila nuk solli gjë tjetër, përveç premtimit për të vazhduar bisedimet. Por le ta shohim nga një aspekt pozitiv: 190 vende u morën vesh për një plan të arsyeshëm, meqenëse shkenca dhe teknologjia, që qëndrojnë në themel të planit, na japin shpresa të reja për arritjen e tij. Përpara na pret një punë e konsiderueshme dhe e vështirë, por situata është më e mirë si rezultat i diskutimeve në Bali. Tani është koha të përveshim mëngët dhe të mbajmë premtimet tona.
*Xhefri D.Saks (Jeffrey D.Sachs) është Profesor i Ekonomiksit dhe Drejtor i "The Earth Institute" pranë Universitetit të Kolumbias (Columbia)
Shën.Red. Botohet me shkurtime. Titulli është i redaksisë. Titulli në origjinal: "Shpresë e re për zgjidhjen e problemit të ndryshimit të klimës"

Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi