Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » Ulqinaku:Mikrobi gjendet ne 15% e Popullsise

Ulqinaku:Mikrobi gjendet ne 15% e Popullsise

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Ulqinaku:Mikrobi gjendet ne 15% e Popullsise prej Wed Jan 16 2008, 00:36

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sipas specialistit tė ISHP-sė, Ulqinaku, nė vendin tonė dhe Evropė po qarkullon meningjiti i tipit "B" qė nuk vaksinohet
ISHP: Meningjiti, lloji qė nuk parandalohet me vaksinė
Sėmundje e rėndė qė dėrgon deri nė vdekje dhe ajo ē'ka e bėn mė alarmante situatėn, ėshtė fakti se kjo sėmundje nuk parandalohet as me vaksinim. Kėshtu, meningjiti vazhdon tė shėnojė raste ēdo ditė dhe vaksina nuk sjell asnjė dobi pėr ta parandaluar atė. Sipas specialistėve tė Institutit tė Shėndetit Publik, Dritan Ulqinaku, meningjiti qė ka shėnuar disa tė infektuar nė vendin tonė, ėshtė i njė lloji i cili nuk mund tė luftohet me vaksinė. Ndėrkohė ai shpjegon se ka disa lloje tė meningjitit, ku disa prej tė cilave edhe mund tė parandalohen me vaksinim, por nė rastin tonė kjo nuk ėshtė e mundur.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Vaksinimi
Frikės se sėmundja mund tė jetė e pranishme tek ēdo person i shtohet edhe frika se parandalimi i saj me anė tė vaksinimit ėshtė i pamundur. Kėshtu sipas specialistit tė ISHP-sė, Dritan Ulqinaku, tė sėmurėt janė tė prekur nga meningjiti bakterial i tipit "B" i cili nuk mund tė vaksinohet. Sipas tij, pėr kėtė tip meningjiti, ndryshe nga tė tjerėt, ėshtė e pamundur qė vaksinimi tė parandalojė ndonjė infektim tė mundshėm. "Nė Evropė dhe nė vendin tonė ka qarkulluar meningokoku i tipit "B", pėr tė cilin nuk ekziston vaksinė. Ka meningjite tė tjera, pra nėntipe pėr tė cilat ekziston vaksina",- thekson Ulqinaku. Ndėrkohė ai shtron edhe problemin e mungesės sė vaksinave nė tregun tonė pėr tipet e meningjiteve qė mund tė parandalohen me anė tė vaksinimit. "Pėr fat tė keq, kėto vaksina mundojnė aktualisht nė tregun tonė",- thekson Ulqinaku. Ndėrkohė ai shpjegon se nga informacione tė cilat i kanė ende tė pakonfirmuara zyrtarisht nga autoritetet shėndetėsore, thuhet se fėmijėt deri nė moshėn 5-vjeē do tė nisin vaksinimin kundėr meningjitit. "Kėto janė politikat e Ministrisė sė Shėndetėsisė, por e vetmja gjė qė mund t'ju them ėshtė parashikuar tė futet vaksina pėr hemofilio-influencėn",- ka pohuar Ulqinaku. Ndėrkohė, Ministra e Shėndetėsisė para pak ditėsh pohoi se do tė sigurohet njė kontigjet vaksinash pėr Forcat Paqeruajtėse qė do tė dėrgohen nė Afganistan, pasi ata mund tė sjellin sėmundjen kur tė kthehen. Madje dikasteri i Shėndetėsisė ka pohuar se vaksina do tė sigurohen edhe pėr personelin shėndetėsor, tė cilėt janė nė kontakt me pacientėt dhe mund tė infektohen nga meningjiti, duke pasur parasysh se ajo ėshtė edhe sėmundje infektive.
Sipas specialistit tė ISHP-sė nėse do tė bėhej njė depistim, tek 10-15% e popullsisė ky lloj mikrobi ėshtė i pranishėm
Sėmundje infektive ēka favorizon pėrhapjen nga njė person tek tjetri. Por si tė mos mjaftonte kjo specialistėt theksojnė se ky lloj virusi ėshtė i pranishėm nė popullin shqiptar dhe ai mund tė prekė mijėra njerėz. Sipas specialistit tė Institutit tė Shėndetit Publik, Dritan Ulqinaku, nėse do tė bėhej njė depistim i popullsisė do tė rezultonte se nė rreth 15 pėr qind tė popullatės, ky lloj virusi ėshtė i pranishėm nė florėn normale tė njerėzve. Ndėrkohė, specialistėt shpjeguan shenjat e sėmundjes dhe kėshillat qė duhet tė ndiqen sapo tė zbulohet ai.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Depistimi dhe shenjat
"Nėse do tė bėhet njė depistim i plotė i tė gjithė personave shqiptarė e them me bindje se tek 10 deri nė 15 pėr qind e popullsisė, ky lloj virusi ėshtė i pranishėm nė florėn normale tė njerėzve". Kėshtu ėshtė shprehur specialisti i ISHP-sė, Dritan Ulqinaku, sipas tė cilit, kjo do tė thotė se rreth 15 pėr qind e popullsisė mund tė jetė e rrezikuar nga virusi. Sipas specialistit situata bėhet problematike pasi sėmundja ėshtė infektive, ēka do tė thotė se ėshtė ngjitėse, duke u pėrhapur nga njė person tek tjetri. Ndėrkohė, specialistėt e Shėndetit Publik shpjegojnė se "Meningokoku" ka potencialin tė shkaktojė shpėrthime epidemike dhe ndaj saj duhet treguar kujdes maksimal. Kėshtu, ata shprehen se kjo sėmundje transmetohet nga njeriu tek njeriu, pėrmes spėrklave dhe sekrecioneve tė fytit dhe tė hundės (nazofaringeale). "Shenjat mė tė zakonshme tė infektimit tė meningjeve nga meningokoku, janė temperaturė e lartė, dhimbje koke e vazhdueshme dhe ngurtėsim i qafės",- pohojnė specialistėt, duke shtuar se kjo sėmundje sjell edhe shenja tė tilla, si konfuzion mendor, ndjeshmėri e shtuar ndaj dritės dhe tė vjella. Njė shenjė karakteristike e infektimit nga meningokoku, po sipas specialistėve ėshtė shfaqja e petekieve, qė janė njolla tė vogla tė kuqėrremta nė lėkurėn e trupit. Ndėrkohė specialistėt shpjegojnė se pėr tė dalluar nėse njollat zbehen nga shtypja, rekomandojnė kryerjen e njė teknike tė thjeshtė nė kushte shtėpie. "Vendosni njė gotė qelqi mbi njollėn e shfaqur nė lėkurė dhe ushtroni pak shtypje. Nėse njolla nuk zhduket, atėherė konsiderojeni petekie dhe nė rast se keni ndonjė nga shenjat e mėsipėrme, dyshoni pėr meningjit, si tek tė rriturit, ashtu edhe tek fėmijėt",- pohojnė specialistėt.
Sėmundja, kėtė vit mė shumė raste se vitet e kaluara
Sėmundja e meningjitit ka shėnuar 7 raste brenda kėtij muaji, duke sjellė njė situatė ndryshe nga vitet e kaluara. Nėse gjatė njė viti shėnoheshin rreth 15 raste tė prekurish me meningjiti, tashmė gjysma e kėsaj shifre ėshtė shėnuar brenda 15 ditėve duke sjellė njė rast tė pazakontė. Duke mos pranuar se kemi tė bėjmė me epidemi, specialistėt e Institutit tė Shėndetit Publik pohojnė se numri i rasteve tė shėnuara kėtė vit, ėshtė mė i larti krahasuar me vitet e fundit. Madje specialistėt pohojnė se kjo sėmundje po rikthehet si problematike pas 10 vjetėsh nė vendin tonė. Sipas tė dhėnave zyrtare nė vendin tonė, nė vitin 1996-1997 janė regjistruar 30 raste mė kėtė sėmundje. "Vetėm nė fillim tė vitit 2008 kemi njė shtim tė menjėhershėm tė personave tė prekur nga kjo sėmundje. Kjo sėmundje prek tė gjitha moshat, por tek fėmijėt e moshės pediatrike pasojat janė edhe mė tė mėdha, pasi mund tė shkaktojnė vdekjen",- pohojnė mjekėt. Pėr kėtė arsye, ata kėshillojnė qė sapo tė vihen re shenjat e para tė sėmundjes t'i drejtohen mjekut specialist.
Kėrkoni menjėherė ndihme mjekėsore nėse vėreni shenjat e mėposhtme:
•Temperaturė e lartė e shoqėruar me:
•Dhimbje tė fortė dhe tė vazhdueshme tė kokės, dhe tė vjella
•Ngurtėsim i qafės
•Njolla nė lėkurė, tė cilat nuk zbehen nga shtypja


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi