Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Gjendet planeti mė i ri deri mė tani

Gjendet planeti mė i ri deri mė tani

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Gjendet planeti mė i ri deri mė tani prej Thu Jan 17 2008, 01:11

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Gjendet planeti mė i ri deri mė tani
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Astronomėt gjermanė kanė zbuluar planetin e porsalindur nė sistemin diellor, i cili ende ėshtė nė proces tė krijimit, qė ėshtė sistemi i tretė i tillė i zbuluar nė histori, derisa vet planeti ėshtė mė i riu.

Kėtė zbulim interesant e kanė bėrė tre astronomė gjermanė, derisa lajmin e ka publikuar revista Nature.

John Setiawan, nga Instituti pėr astronomi Max Planck, dhe kolegėt e tij thonė se, masa e kėtij planeti ėshtė dhjetė herė mė e madhe se masa e Jupiterit, dhe sillet reth TW Hydrae, ylli qė ėshtė i vjetėr vetėm 8 milionė vjet.

Shkencėtarėt tė cilat kanė zbuluar planetin thonė se kjo dėshmon qė, planetėt mund tė krijohen brenda 10 milionė vjetėsh nga krijimi i yllit dhe para se tė shpėrndahet reja e pluhurit dhe tymit tė kozmosit.

Planetit tė porsazbuluar i nevojiten 3.56 ditė qė tė bėj qarkun rreth yllit tė mesėm, apo thjesht, rreth diellit. Nga ylli i saj i mesėm ėshtė vetėm gjashtė milionė kilometra larg, por edhe duhet ditur se Toka nga Dielli ėshtė 150 milionė kilometra larg.

Studimi i planetėve tė tilla si ky mund t’u jap shkencėtarėve shumė pėrgjigje mbi krijimin e planetėve dhe evolucionin e sistemeve diellore.

<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Astronomėt gjermanė kanė zbuluar planetin e porsalindur nė sistemin diellor, i cili ende ėshtė nė proces tė krijimit, qė ėshtė sistemi i tretė i tillė i zbuluar nė histori, derisa vet planeti ėshtė mė i riu.

Kėtė zbulim interesant e kanė bėrė tre astronomė gjermanė, derisa lajmin e ka publikuar revista Nature.

John Setiawan, nga Instituti pėr astronomi Max Planck, dhe kolegėt e tij thonė se, masa e kėtij planeti ėshtė dhjetė herė mė e madhe se masa e Jupiterit, dhe sillet reth TW Hydrae, ylli qė ėshtė i vjetėr vetėm 8 milionė vjet.

Shkencėtarėt tė cilat kanė zbuluar planetin thonė se kjo dėshmon qė, planetėt mund tė krijohen brenda 10 milionė vjetėsh nga krijimi i yllit dhe para se tė shpėrndahet reja e pluhurit dhe tymit tė kozmosit.

Planetit tė porsazbuluar i nevojiten 3.56 ditė qė tė bėj qarkun rreth yllit tė mesėm, apo thjesht, rreth diellit. Nga ylli i saj i mesėm ėshtė vetėm gjashtė milionė kilometra larg, por edhe duhet ditur se Toka nga Dielli ėshtė 150 milionė kilometra larg.

Studimi i planetėve tė tilla si ky mund t’u jap shkencėtarėve shumė pėrgjigje mbi krijimin e planetėve dhe evolucionin e sistemeve diellore.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi