Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Lajmet per pc:

Lajmet per pc:

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Lajmet per pc: prej Thu Jan 17 2008, 03:38

Ma-Origano

Moderator/e
Moderator/e
Që disa vite po dëgjojmë për letrën elektronike si teknologji e së ardhmes, mirëpo assesi ta shohim atë në shitjen masive. Ky moment më në fund po afrohet, sepse gjigantët e bashkuar nën emrin LG.Philips, do të paraqesin vizionin e tyre të e-letrës në panairin e ardhshëm të elektronikës shpenzuese – CES.

E-letra nga LG.Philips do të jetë me madhësi A4, derisa specifikat e saj janë mbresëlënëse: rezolucion prej 1280x800 pikselash, mundësi të shfaqjes së 16.7 milionë ngjyrave, me trashësi prej 300 mikrometrash dhe kënd të shikimit prej 180 shkallës.

Për fat të keq, kjo nuk do të thotë që e-letra së shpejti do të jetë në dispozicion për shfrytëzuesin e fundit; tani për tani atë do ta kenë rastin ta shohin vetëm vizitorët e CES-it, i cili mbahet në Las Vegas prej 7 deri më 10 janar. Mirëpo, mund të shpresojmë se LG.Philips do të përvishet punës dhe ta shohim këtë çudi drejtpërsëdrejti qysh në këtë vit.

Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: Lajmet per pc: prej Thu Jan 17 2008, 03:38

Ma-Origano

Moderator/e
Moderator/e
Para nesh është viti i laptopëve
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Para nesh është viti i laptopëve
Analistët parashikojnë se gjatë vitit 2008 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të shiten më shumë laptopë sesa desktopë (kompjuterë tavoline). Edhe pse këto parashikime ekzistojnë me vite, tash edhe në të vërtetë do të mund të realizoheshin.

Gjatë vitit 2007 në tregun amerikan u shënua rritja e shitjes së laptopëve për 21%, derisa gjatë të së njëjtës kohë, shitja e desktopëve ka shënuar rënie prej 4%. Në numra, kjo është 31.6 milionë laptopë të shitur dhe 35 milionë desktopë.

Nuk është e vështirë të konkludohet se ky dallim po zvogëlohet aq shpejt sa që gjatë vitit 2008 do të shiten më shumë laptopë sesa desktopë. Këtij pohimi i shkon në favor edhe zvogëlimi i dallimeve në performansa të dy llojeve të kompjuterëve dhe rënia e vazhdueshme e çmimit të laptopëve.

Gjatë vitit 2007 është rritur edhe numri i pikave për internet wireless (pa tela), prandaj nuk është për t’ua zënë për të madhe as institucioneve edukative, të cilat nga studentët kërkojnë blerjen e laptopëve.

Në fund të fundit, edhe kompanitë e mëdha çdo ditë e më shumë po kthehen blerjes së laptopëve, andaj IDC parashikon që deri në vitin 2011, 66% e kompjuterëve të blerë për afarizëm do të jenë laptopë.

Krejt këto trende, të shënuara në SHBA, por janë shumë të ngjashme në pjesën tjetër të botës andaj mund të presim edhe tek ne që gjatë vitit 2008 të shohim prani më të madhe të laptopëve.

Forumi aLbdigital

3Normal Re: Lajmet per pc: prej Thu Jan 17 2008, 03:39

Ma-Origano

Moderator/e
Moderator/e
Nxehtësia të cilën e lirojnë trupat e mijëra njerëzve që përditë kalojnë nëpër stacionin qendror hekurudhor të Stokholmit, do të përdoret për ngrohjen e një ndërtese e cila është duke u ndërtuar në afërsi të saj, kanë njoftuar iniciatorët e projektit.

"Aq shumë njerëz kalojnë nëpër stacionin qendror dhe ne dëshirojmë që një pjesë të nxehtësisë që lirojnë trupat e tyre ta përdorim për ngrohjen e ndërtesës së re", ka thënë përfaqësuesi i kompanisë për menaxhim të patundshmërive "Jernhuset", transmetojnë agjencitë.

Nëpër stacionin hekurudhor të Stokholmit çdo ditë kalojnë rreth 250.000 njerëz. "Të gjithë njerëzit prodhojnë nxehtësi. Në vend që të hapim dritaret dhe të lejojmë që ngrohja të del nga ta, ne do ta grumbullojmë atë nëpërmes sistemit ventilues", ka pohuar ai.

Nxehtësia e prodhuar nga trupat e njerëzve do të përdoret për ngrohjen e ujit, ,e cila më pas do të kanalizohet deri te ndërtesa e re shumëkatëshe, ndërtimi i së cilës do të mbaroj në fillim të vitit 2010.

Stacioni qendror hekurudhor i Stokholmit

Në ndërtesë do të vendosen hapësira afariste, një hotel i vogël dhe dyqane. "Bëhet fjalë për një teknologji të vjetër e cila përdoret në mënyrë të re. Në pyetje janë vetëm gypat, uji dhe pompat, por me sa dimë askush nuk e ka përdorë këtë teknologji në këtë mënyrë", ka pohuar përfaqësuesi i kompanisë, duke theksuar se sistemi i ri do të mundësojë uljen e shpenzimeve të ngrohjes deri në 20 për qind.

Vendosja e sistemit nuk do të duhej të jetë e komplikuar, derisa vendosja e gypave dhe pompave do të kushtojnë rreth 200.000 kruna suedeze (21.200 euro). Për një ndërtesë aq të madhe, ndërtimi i së cilës do të kushtojë disa qindra milionë kruna kjo nuk është edhe ndonjë shumë e madhe, ka vlerësuar përfaqësuesi i kompanisë për menaxhimin e patundshmërive.

Forumi aLbdigital

4Normal Re: Lajmet per pc: prej Thu Jan 17 2008, 03:39

Ma-Origano

Moderator/e
Moderator/e
FBI synon bazën më të madhe të të dhënave biometrike në botë
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>FBI synon bazën më të madhe të të dhënave biometrike në botë
FBI së shpejti do të fillojë një projekt 1 miliard dollarësh, për të ndërtuar bazën më të madhe të të dhënave biometrike në kompjuter, e cila do t’i jep Qeverisë amerikane më shumë mundësi për të identifikuar njerëzit në shtëpi dhe në qarkullim, ka njoftuar Post.

FBI në sistemet e saj tashmë ka filluar të mbledhë pamjet digjitale të fytyrave, gjurmë gishtash dhe shenja të shuplakave.

Në janar, agjencia, e cila është e fokusuar në shkeljet e ligjit federal, spiunazhe nga të huajt dhe aktivitete terroriste, pret që të fillojë kontratën 10-vjeçare për të zgjeruar masën dhe llojet e informatave biometrike që ajo pranon, ka shtuar Post.

Me kërkesë të punëtorëve, FBI gjithashtu do të ruajë shenjat e gishtërinjve të punëtorëve, të cilët janë testuar për prapavijën e tyre kriminale, njofton gazeta.

Në rast se dëshmohet i suksesshëm, sistemi, i quajtur Next Generation Identification (Identifikimi i gjeneratës së ardhshme), do të mbledhë të dhënat biometrike në një vend për qëllime identifikimi dhe mjeko-ligjore, ka përfunduar Post.

Forumi aLbdigital

5Normal Re: Lajmet per pc: prej Thu Jan 17 2008, 03:46

Ma-Origano

Moderator/e
Moderator/e
Gjendet planeti më i ri deri më tani
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Astronomët gjermanë kanë zbuluar planetin e porsalindur në sistemin diellor, i cili ende është në proces të krijimit, që është sistemi i tretë i tillë i zbuluar në histori, derisa vet planeti është më i riu.

Këtë zbulim interesant e kanë bërë tre astronomë gjermanë, derisa lajmin e ka publikuar revista Nature.

John Setiawan, nga Instituti për astronomi Max Planck, dhe kolegët e tij thonë se, masa e këtij planeti është dhjetë herë më e madhe se masa e Jupiterit, dhe sillet reth TW Hydrae, ylli që është i vjetër vetëm 8 milionë vjet.

Shkencëtarët të cilat kanë zbuluar planetin thonë se kjo dëshmon që, planetët mund të krijohen brenda 10 milionë vjetësh nga krijimi i yllit dhe para se të shpërndahet reja e pluhurit dhe tymit të kozmosit.

Planetit të porsazbuluar i nevojiten 3.56 ditë që të bëj qarkun rreth yllit të mesëm, apo thjesht, rreth diellit. Nga ylli i saj i mesëm është vetëm gjashtë milionë kilometra larg, por edhe duhet ditur se Toka nga Dielli është 150 milionë kilometra larg.

Studimi i planetëve të tilla si ky mund t’u jap shkencëtarëve shumë përgjigje mbi krijimin e planetëve dhe evolucionin e sistemeve diellore.Ky mesazhe eshte per gjeografine

Forumi aLbdigital

Sponsored content

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi