Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Lajmet e Portalit

Lajmet e Portalit

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:48

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Trupi i njeriut – burim i ri i energjisë në Suedi
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Nxehtësia të cilën e lirojnë trupat e mijëra njerëzve që përditë kalojnë nëpër stacionin qendror hekurudhor të Stokholmit, do të përdoret për ngrohjen e një ndërtese e cila është duke u ndërtuar në afërsi të saj, kanë njoftuar iniciatorët e projektit.

"Aq shumë njerëz kalojnë nëpër stacionin qendror dhe ne dëshirojmë që një pjesë të nxehtësisë që lirojnë trupat e tyre ta përdorim për ngrohjen e ndërtesës së re", ka thënë përfaqësuesi i kompanisë për menaxhim të patundshmërive "Jernhuset", transmetojnë agjencitë.

Nëpër stacionin hekurudhor të Stokholmit çdo ditë kalojnë rreth 250.000 njerëz. "Të gjithë njerëzit prodhojnë nxehtësi. Në vend që të hapim dritaret dhe të lejojmë që ngrohja të del nga ta, ne do ta grumbullojmë atë nëpërmes sistemit ventilues", ka pohuar ai.

Nxehtësia e prodhuar nga trupat e njerëzve do të përdoret për ngrohjen e ujit, ,e cila më pas do të kanalizohet deri te ndërtesa e re shumëkatëshe, ndërtimi i së cilës do të mbaroj në fillim të vitit 2010.


Stacioni qendror hekurudhor i Stokholmit

Në ndërtesë do të vendosen hapësira afariste, një hotel i vogël dhe dyqane. "Bëhet fjalë për një teknologji të vjetër e cila përdoret në mënyrë të re. Në pyetje janë vetëm gypat, uji dhe pompat, por me sa dimë askush nuk e ka përdorë këtë teknologji në këtë mënyrë", ka pohuar përfaqësuesi i kompanisë, duke theksuar se sistemi i ri do të mundësojë uljen e shpenzimeve të ngrohjes deri në 20 për qind.

Vendosja e sistemit nuk do të duhej të jetë e komplikuar, derisa vendosja e gypave dhe pompave do të kushtojnë rreth 200.000 kruna suedeze (21.200 euro). Për një ndërtesë aq të madhe, ndërtimi i së cilës do të kushtojë disa qindra milionë kruna kjo nuk është edhe ndonjë shumë e madhe, ka vlerësuar përfaqësuesi i kompanisë për menaxhimin e patundshmërive.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:48

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
GigaHost ka siguri mjaft të madhe,qëndrueshmëri ndaj sulmeve të ndryshme: si flood, DDoS, syn flood, udp, tcp attack etj.GigaHost njashtu kontrollohet pra monitorohet edhe nga firma Alertra Monitoring, e cila na lajmron me SMS,e-Mail për problemet në servera.

GigaHost e pajisur me Servera dhe teknikë moderne ju ofron të gjitha produktet ekskluzive.Serverat tanë janë në AtlantaNAP që do të thotë shpejtësi siguri.Serverat tanë kanë si sistem operativ CentOS (Linux) e cila njihet si sistem më i përdorur tek kompanit e hostingut. Në këtë faqe keni mundësinë të njoftoheni me teknikën tonë që e përdorim. Siguri të mjaftuar dhe për t'i pamundësuar kyçjet ilegale nga jashta ne përdorim një sistem të mirëkombinuar me Firewall Hardware dhe Software
interne të programuara veçanërisht për "Security on Internal Network" si dhe Software për Anti-Viruse dhe Anti-Trojane.Gjithashtu në sistem kemi të instaluar edhe
"Anti-Spaming", d.m.th qarkullimi i E-Mailave kontrollohet nga sistemi dhe nuk lejon të
dërgohen/pranohen E-Maila me përmbajtje të viruseve etj.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

3Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:49

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sezoni më i mirë për Amazonin
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Faqja për shitblerje në internet, www.amazon.com, ka bëtë të ditur se sezoni i festave të fundvitit 2007, ka qenë më i miri deri më tani. Dita kur ka pasur më së shumti qarkullim, ka qenë 10 dhjetori, kur janë porositur mbi 5.4 milionë gjësende, rreth 62 gjësende në sekondë.

"U jemi shumë falënderues blerësve tanë", ka thënë Jeff Bezos, themelues i Amazonit. "Në emër të të punësuarve në Amazon.com në mbarë botë, u dëshirojmë festa të lumtura dhe gjithë të mirat në vitin 2008".

Amazon ka publikuar edhe gjërat interesante që kanë ndodhur gjatë kohëve të festave. Zyrtarët e këtij gjiganti elektronik kanë thënë se, më shumë se 99% e dërgesave janë dërguar në kohën e duhur për festa.

Paketat nga Amazon janë dërguar në mbi 200 shtete të botës, e njëra nga dërgesat më të largëta ka shkuar në Alaskë.

Filmat më të popullarizuar në DVD, kanë qenë: "Harry Potter and The Order of the Phoenix", "Planet Earth: The Complete BBC Series" dhe "Pirates of the Caribbean: At World's End".

Në mesin e kompjuterëve, më të shiturit kanë qenë Apple MacBook, Nokia Internet Tablet PC dhe HP Pavilion Entertainment Notebook PC.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

4Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:49

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Google investon miliona dollarë në burimet alternative të energjisë
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Njëra nga makinat më të mëdha kërkuese të internetit, Google, ka paralajmëruar që planifikon të investojë miliona dollarë në zhvillimin e burimeve alternative të energjisë, njofton VoA.

"Me rritjen e Googlet ne nuk dëshirojmë që funksioni ynë kryesor të bëhet pjesë e problemit. Ne duam që Google të bëhet zgjidhja. Ne nuk dëshirojmë të kontrollojmë universin, por ne dëshirojmë t’i ndalojmë ndryshimet klimatike, t’i zbusim ato dhe ti ngadalësojmë", ka thënë drejtori ekzekutiv i kompanisë Google, Larry Brilliant.

Kompania planifikon të investojë në zhvillimin e energjisë diellore ku do të shfrytëzohen pasqyrat për ngrohjen e ujit dhe shndërrimin e tij në avull. Google gjithashtu planifikon të përsosë zbatimin e energjisë gjeotermale dhe të erës.

"Mund të zvogëlojmë shpenzimet ashtu që energjia alternative të jetë konkurrente me thëngjillin dhe besoj që do të kemi përdorim të madh", sqaron Bill Veil, udhëheqës i departamentit të Googlet për energji alternative.

"Kemi për qëllim të prodhojmë një gigavat (një miliard vat) të energjisë alternative e cila do të ishte më i lirë sesa nga thëngjilli dhe jemi optimistë se do ta realizojmë për disa vjet, e jo dekada sa nevojiten zakonisht", thotë njëri nga themeluesit e Googlet, Larry Page, dhe shton se plani për zhvillimin e energjisë së pastër, nuk është vetëm një hap i mirë afarist, por edhe vendim i cili do të kontribuoj në mirëqenien e shoqërive.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

5Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:50

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mekanizmat kundër viruseve çdo ditë e më të dobët
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Edhe pse prodhues të ndryshëm të mekanizmave antivirus dhe zgjidhjeve tjera për sigurinë e kompjuterit kohë pas kohe lansojnë lajme që pikërisht zgjidhja e tyre ofron mbrojtje të plotë të kompjuterëve personalë, gjërat në praktikë janë pak më ndryshe. Këtë zbulim e ka publikuar revista gjermane e IT-së c't

Ekspertë nga revista gjermane c't u kanë bërë një analizë të detajuar të gjitha mekanizmave anti-virus që janë në dispozicion, derisa raportin e plotë për efektshmërinë e tyre planifikojnë ta publikojë një muajin janar të vitit të ardhshëm. Megjithatë, në internet kanë publikuar një pjesë të zbulimeve të tyre.

Sipas ekspertëve të revistës c’t, mekanizmat antivirus janë bukur të efektshëm në gjetjen e viruseve ekzistuese dhe aplikacioneve tjera dashakeqe për kompjuterin, mirëpo efektshmëria e tyre bie dukshëm kur përballen me largimin e tyre. Mbrojtja në kohë të duhur është me rëndësi pothuajse për secilin shfrytëzues të kompjuterit, e pikërisht në këtë pikë shumë mekanizma antivirus dështojnë.

C't pohon që njohja e viruseve të reja dhe sulmeve tjera ka rënë në efektshmërinë prej 20 e 30 për qind, derisa të dhënat e vitit të kaluar kanë treguar efektshmëri prej 40 deri në 50 për qind.

Ajo të cilën nuk e kanë publikuar në revistën gjermane është metodologjia e detajuar të cilën e kanë përdorur gjatë analizës së tyre, por e cila pritet të bëhet e njohur gjatë muajit të ardhshëm


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

6Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:51

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Suzuki mendon globalisht
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Suzuki ka paralajmëruar planet për prodhimin e automjetit të tij global. Emrin e ka A-Star Concept, ndërsa atë do ta prodhojë në Indi.

Prezantimi zyrtar pritet të bëhet në panairin e automjeteve në New Delhi, në fillim të muajit janar, e këto që po shihni në fotografi janë vetëm skica.Është planifikuar të sillet edhe në Evropë, derisa automjeti i vogël i Suzukit do të plotësojë normën Euro 5.India është një treg i rëndësishëm për Suzukin, i cili ka kaluar Japoninë me shitje në pjesën e parë të vitit 2007, derisa fabrika vendase Murati, me të cilën bashkëpunon Suzuki, do të jetë në gjendje që deri në vitin 2011 të prodhojë një milionë automjete.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

7Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:52

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Publikohen fotografitë e Nokias N96?
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Publikohen fotografitë e Nokias N96?
Në internet tashmë janë plasuar fotografitë e modelit të ri të Nokias N96, që konsiderohet si trashëgimtar i modelit N95. Fotografitë duket të jenë autentike, miro vetë modeli, në shikim të parë, nuk duket si ndonjë model revolucionar.

Fotografitë e këtij modeli janë publikuar në forumin e internetit, Mobile Review, ndërsa thuhet se Nokia N96, do të dalë në shitje, në fillim të vitit të ardhshëm.

Nga fotografitë mund të konstatojmë se Nokia N95, ka mekanizëm rrëshqitës në të dyja anët – në njërën anë tastiera ndërsa në anën tjetër – komandat për reproduksionin e zërit.

Po ashtu vërehet edhe përmirësimi i performancave multi-task, sikur edhe objektivi i aparatit digjital, Carl Zeiss, me dy blica (Ndërsa Nokia N95 ka vetëm një), që do të duhej të mundësonte fotografim më të mirë në errësirë.

Duhet pasur parasysh faktin se kompania NOKIA, as që ka bërë të ditur ekzistimin e këtij modeli – e lërë më të jap detaje rreth performancave të tij, andaj edhe lajmin duhet ta marrim me rezervë.

www.nokia.com


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

8Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:54

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
USB 3.0 do të ketë shpejtësi 10 herë më te madhe se USB 2.0
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Inteli dhe një grup i kompanive tjera siq janë: HP, Microsoft, NEC dhe Texas Instruments kanë filluar te zhvillojnë versionin e ri te USB-ve.
Gjenerata e tretë e USB-ve do të mund te transferoj të dhënat me shpejtësi deri në 4.8gbps, dhjetë herë me shpejtë se USB-të e versionit 2.0, te cilat mund te transmetojnë te dhëna me shpejtësi maksimale 480mbps.

Sipas zyrtarve te Intelit USB-të e versionit 3.0 do te shpenzojnë me pak rrymë dhe do te kenë efektshmëri me te lartë.
Portet e USB-ve 3.0 do te jenë kompatibile me kabllot a bakrit dhe ato optike, gjë që mundeson qe në të ardhmen shpejtesia e transmetimit te jetë edhe më e madhe.

Gjithashtu planifikohet edhe azhurimi i USB-ve pa tela te ashtuquajturat WUSB (ang. Wireless USB), te cilat për momentin operojnë me shpejtësi 480mbps.
Versioni i ri, WUSB 1.1 do të mund te transferoj te dhënat me shpejtësi deri në 1gbps.
Parshihet që specifikacionet e reja të USB-ve të jenë gati deri në gjysmen e parë të vitit të ardhshem.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

9Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:55

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Automjeti me uj <hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Vetura me uj? dikur ka qen? ide,ender e parealizueshme ,tash eshte realitet.
Uji si perberje ka Oksigjenin dhe Hidrogjenin.Me nje ndarje(katalizim) t? oksigjenit nga Hidrogjeni ,oksigjeni humbet ndersa mbetet Hidrogjeni .
HIdrgjeni njihet nga Kimia si lende shperthyse me permasa te medha .Kujtoni Bombat atomike hidrogjenike.
Pasi Deri tash jan perdorur lende djegese si Nafta,benzina se fundi edhe Plini ,mungesa,paksimi i ktyre derivateve i ka shtyr? shkenctar?t dhe njerzit e thjesht si njeri nder ta edhe nga Fshati pozharan i vitis? te ndertojn,adoptojn veturen qe lend djegse e ka ujin gjegjsisht hidrogjenin te ndar? nga oksigjeni.

Disa lloje te veturave me hidrogjen
Chery JV


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

10Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:55

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
FireFox 3.0 Beta
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Kompanija amerikane e informatikes Mozilla se shpejti do te leshoj ne perdorim verzionin beta te kerkuesit FireFox. Lajmerimi i leshimit te ketij verzioni veq me eshte ne vonese disa muaj mirepo shpresojme se programeret e kesaj kompanije japin maximumin per t'u kujdes per adhuruesit e Firefoxit.

Kompanija Mozilla njofton shfrytezuesit e mozilles qe deshirojne te testojne verzionin beta mund te zbritin nga faqja e tyre oficiale, pas testimit dhe problemeve te vogla qe do te lajmerohen ne kete verzion shfrytezuesit do te kene mundesi te ndjekin edhe nje BETA RC1, dhe pastaj do te leshohet final verzioni Firefox 3.0

Faqja oficiale: www.mozilla.org


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

11Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:56

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
YouTube ben qe perdoruesit te paguajne. Duke filluar nga filmat video-star
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Q? nga dita e sotme YouTube do t? filloi t? bashk?ndaj? fitimet publicitare me p?rdoruesit e tyre. Momentalisht do t? jen? disa an?tar t? p?rzgjedhur q? do t? mund t? ken? mund?si t? kyqen n? programin e revenue-sharing. Pra p?rdoruesit - si psh. Lonelygirl15, LisaNova, HappySlip, renetto, Smosh, andvalsartdiary - m? t? popollarizuarit e faqes - tha Jamie Byrne, z?v?nd?s president i marketingut YouTube.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

12Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:56

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Symbian vs. Google
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>ymbian mendon se dominimi i google's ne internet nuk do te mund te tejkaloj ne tregun e telefonave celular, njofton prezidenti i strategjise te symbianit. Google eshte ne kontakt me 33 kompani boterore per te krijuar nje platforme te hapur e ashtuquajtur Android per telefonat celular. Mirepo shefi i Nokia's ne Angli lajmeroi se kompanija eshte ne bisedime me google per te perdorur kete platforme.

Nokia njoftoj "Ne jemi te hapur per diskusion, mirepo ne ende nuk jemi te hapur per te nenshkruar ndonje kontrate lidhje me kete, ka nje kohe te gjate qe jemi ne bisedime me google". Pas ketij lajmerimi se nokia eshte shume e kenaqur prej partneritetit te Symbian edhe pse kjo platforme eshte me e perdorura ne bote dhe se nuk eshte aq thjeshte te krijohet nje platforme e cila do te funkcionoj ne telefon celular.

Symbiani nuk beson se google do te arij kete qellim qe ka filluar sepse ne tregun e telefonave celulare behet fjale per sistem operativ i cili ka nevoje per pergjegjsi dhe kerkon kushtimin e kohes per secilen detal, dhe google nuk ka aq prakse te madhe per te filluar kete hap!


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

13Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:56

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Televizioni Vdes!
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Vent Serf njeri i cili ka ndihmuar per t'u krijuar interneti duke punuar ne SHBA si shkenctare mendon qe televizioni ngjitet deri te momenti i iPodit, gjithashtu degjuesit tash me bejn zbritjen e muzikes te cilen kane deshire ta degjojne ne iPod, dhe se shpejti njerezit do te kene mundesine te zbritin cilen video te dojne ne kompjuteret e tyre dhe 85% nga gjerat te cilat i shohim ne internet jane inqizime, pra ajo do te thote se mund te behet nje sistem i cili do te zbrit (download) ne qdo kohe ashtu mendon Zr. Serf. Edhe pse televizioni ende eshte dominant p.sh BBC, ITV, Channel 4 ne britani te madhe ata kane investuar shume te holla ne teknologjine e cila ju mundeson shiquesve ti shohin programet e tyre favorite ne kompjuter. Pra me kete fjalin thuhet se do te vije nje kohe se kur TV nuk do te perdoret me, si neve na kan thene pleqet (do vije nje kohe kur do ta shohish tere boten ne nje kuti) u ka folur per televizorin!


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

14Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:57

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
RedHat Linux 4.6
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>U leshua ne perdorim RedHat Linux 4.6, redhat eshte nje sistem operativ i cili eshte mjafte i njoftun ne bote dedikuar opensource softwerit, mos harojme se redhat eshte gjithashtu distributori me i madh i sistemeve operative Linux. Perndryshe redhat u themelua ne vitin 1995 dhe krijoji nje corporate headquarter ne Raleigh veri te Kalifornise me zyre satelitore mbare boten. Perndryshe Red Hat eshte i njoftun si mbas klases Enterprise siq e dijme Red Hat Enterprise Linux dhe shume i persosur me softwer te Open Source teknologjise! Ky leshim nga RedHat permban nje set te plote dhe me opcion per t'u installuar nga CD ISO me permbajtje te softwerit falas dhe i lehtesuar per installimin e te njejtit. Kerneli ka disa ndryshime ne /proc/* dhe jane shtuar disa hardware drajvera te cilet ndihmojne gjetjen automatike te paisjeve ne kompjuterin tuaj! Rreth ndryshimeve Zbritjet
__________________


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

15Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 03:59

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Karakteristike e re e Firefox
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Mozilla po punon n? verzionin e ri t? web k?rkuesit t? saj Firefox e cila do t? ket? nj? karakteristik? t? re e cila identifikon web faqet q? p?rmbajn? spam dhe do t'i paralajm?roj? p?rdoruesin p?r rrezik. Koh?n e fundit web faqet q? jan? q?llimkeqe po rriten shum?, prandaj Mozilla ka k?rkuar m?nyr? se si t'i mbroj? p?rdoruesit e saj nga k?to sulme. Window Snyder, shef i sigurimeve tek Mozilla n? nj? intervist? t? tij ka th?n? se kompania po punon p?r dy m?nyra t? zgjidhjes s? k?tij problemi. Programer?t e Mozilla q? po punojn? n? Firefox 3.0 i cili duhet t? paraqitet k?t? vit, po tentojn? t? implementojn? k?t? karateristik? e cila detekton kodin q?llimkeq t? faqes q? p?rdoruesi d?shiron ta vizitoj


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

16Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:00

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
KujtesaGame CS Server
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Per qdo support tjeter : http://forum.kujtesa.com/ (Partner)

KujtesaGame CS Server
Eshte ne Bashkepunim me neve AST dhe me 1 forum tjeter KFG..
(Prej AST veq un jam admin..)
ejani edhe ju te luani :

egziston 3 servera :

#1 - KujtesaGame Server (me map te gjat)

game.kujtesa.com:27015 #2 - KujtesaGame Server (me map te gjat)

game.kujtesa.com:27016 #3 - Kujtesa Fun Game Server ( me mapa te shkurtera)

game.kujtesa.com:27017 -Qysh me lujt ne KujtesaNET GameServer?-
-Sa per fillim per ata qe nuk e din qka apo qfar serveri osht KujtesaNET GameServer eshte Counter-Strike 1.6 Online Server ku munden me lujt online si me klienta te Kujteses po ashtu edhe me lojtar tjer an e mban botes.


- Instalimi i Counter-Strike 1.6 + Patch v26 -
-Konektimi ne ftp://game.kujtesa.com.
Hapeni Internet Explorer ( apo qfar browseri perdorni nuk eshte me rendesi ) , edhe te Address Bar e shkruni ftp://game.kujtesa.com.

Mundeni me pa ne foto qysh doket.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

17Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:00

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Kliko te Counter-Strike1.6.
Mundeni me pa qe tash i keni 2 File.
cs16FullInstalimi.exe
cs16Patch_v26.exe
( Mundsia tjeter , mundeni me kliku me tastin e djatht te cs16FullInstalimi.exe / cs16Patch_v26.exe edhe klikoni Save As edhe e zgjedhni destinacionin ku doni me shkarku CS )
-Instaloni ne fillim cs16FullInstalimi.exe, mandej e instaloni cs16Patch_v26.exe.
- Instalimi i sXe Injected Anti Cheat -

-Instalimi-
Shkarko :
http://www.sxe-injected.com/download...dClient3.5.rar
Hyni ne Counter-Strike1.6, mandej shkoni te sxei.
Ktu e keni sXe Installer:

**Note**: Duhet me pas Winrar te instalum per me ekstraktu sXeInjected ( http://rarlab.com ) **

Pasi qe te shkarkoni sXeInjected, vazhdoni me proceduren si ne foto.
-Per ata qe nuk e din pse apo qka eshte sXe.
sXe eshte nje nder Anti Cheating tools , ku deri tash nuk lejon asnje cheats per shkaqe qe
projekti sXe eshte nen zhvillimin privat ,ku dmth qe nuk eshte Open Source dhe afer te pamundures qe te dekryptohet .
-Arsyeja Pse ?
Arsyeja qe eshte instalu sXe, eshte sepse ka pas shum ankesa prej lojtareve per cheatsera ( Hile ) , dhe per shkak te ankesave Adminat e KujtesaNET GameServer e kan implementu sXe Injected.


-Startimi i sXe Injected-Klikoni 2 here ne sXe Injected, dhe hapet sXe Injected.Mundeni tash me minimizu qe mos me pengu ne loj. **Mos e boni Close ne asni mnyr ,perndryshe nuk ka efekt **.
-Startimi i lojes Counter-Strike1.6-

-Startimi i Lojes-

Kliko 2 here ne ikonen Counter-Strike 1.6Kliko te Find ServersShko te Favorites, edhe kliko Add Server.Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

18Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:01

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
<HR style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>
Jammie Thomas eshte personi i pare i denuar per shkarkimin e kengave ilegale permes interneti. E cila ka zgjedh te mbrohet ne gjygj. Deri tani jane bere 26.000 akuzime te ketij lloji, por te akuzuarit jane marre vesh ti rregullojne punet pa gjykate. Jammie Thomas ishte e para qe zgjedhi gjygjin, edhe e cila humbi. Per secilen kenge ajo u denua nga 9.000 dollar. Programin cilin e perdori ti shkarkoje kenget ishte Kazaa


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

19Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:02

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mp3 Spam!?
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Kompania e mirenjohur boterore Kaspersky Labs njofton se eshte lajmeruar nje spam maqine e re e cila shumezohet si nje lloj porosije ne forme te Mp3 direktoriumit, ne qofte se shfrytezuesi pranon kete porosi dhe e hap te njejten do te degjoj nje ze femeror e cila do te ofroj akcione me qmime te ulta, ne kete menyre spamerat qe kane krijuar kete gje do te fitojne shume te holla!
Perndryshe Kaspersky presin qe numri i ketyre porosive te jo deshirueshme me porosi qe nuk dojme ti shohim do te rritet me shume por gjithashtu nuk besojne qe do te ket ndonje ndikim ekonomik boteror. Porosite ne Mp3 format nuk jane me shume te medhaja se spami i thjeshte keto porosi arrihen me nje madhesi prej 85KB gjer me 146KB gjithashtu edhe zeri eshte me kualitet te dobet per at edhe porosija ekonomike qe pritet nuk eshte aq funkcionale siq spameret planifikojne kete zhvillim te spamit!


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

20Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:04

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Se shpejti funksion i ri i YouTube
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Avokat?t e YouTube kan? njohtuar gjyqtar?t n? New York se kompania nga vjeshta e k?tj viti do t? filloj? t? p?rdor? metod?n e "gjurm?ve t? gishtit" p?r video p?rmbajtet. Ky funksionalitet do t? ndihmoj? sajtit q? t? gjej? video p?rmbajtje q? jan? t? mbrojtur me t? drejtat e autorit duke k?rkuar ngjajshm?ri nd?rjmet tyre. Ajo ?sht? zhvilluar edhe n? bashk?punim me provajderat e p?rmbajteve dhe kjo teknologji e re duhet t? filloj? me siguri n? muajin shtator. YouTube ?sht? akuzuar n? tre raste nga ViaCom, shoqata angleze e futbollit dhe nga sht?pia muzikore Bourne.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

21Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:04

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Need4Speed Pro StreeT nga 31.10.2007 Available! <hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Pershendetje te nderuar Antar pata deshiren te ju njoftoi per
Need4Speed Pro StreT e cila se shpejti do lansohet ne shitje,
temen e hapa me qellim qe te nxerim sa ma shum info rreth ksaj loje.
ktu i keni disa Trilera ne HDV kush e ka net te shpejt mundet me i download po kush se ka mundet me i shiku ne YOUTUBE!.
qe disa Foto nga N4S Pro StreeT


http://xs220.xs.to/xs220/07422/nfsprostreet01.jpg


http://xs220.xs.to/xs220/07422/nfsprostreet02.jpg

http://xs220.xs.to/xs220/07422/nfsprostreet03.jpg


http://xs220.xs.to/xs220/07422/nfsprostreet04.jpg


http://xs220.xs.to/xs220/07422/nfsprostreet05.jpg

Ja edhe Linku i 3 Videove HDV:


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

22Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:05

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Microsoft Surface
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Microsoft Surface eshte prodhimi i ardhshem i Microsoft-it qe eshte duke u zhvilluar gjer nga viti 2001 si nje kombinim i software dhe hardware qe u mundeson shfrytezuasit ose shfrytezuasve te manipulojne materialin digjital me perdorimin e levizjeve natyrale, me anen e duarve, ose sende fizike. Eshte paralajmruar me 30 maj 2007 e pritet qe deri ne nentore 2007. Fillimisht klientet do te jen: restorante, hotele.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

23Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:06

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Panda Internet Security 2008
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Panda Internet Security 2008 ?sht? nj? paket? i siguris? komplet i cili kompjuterin e sh?ndrron n? nj? k?shtjell? kund?r sulmeve n? internet. Ai jo vet?m q? mbron kund?r t? gjitha llojeve t? viruseve dhe spyware, por p?rfshin edhe anti-spam dhe anti-phishing teknologjin? se bashku me kontrollin prind?ror p?r f?mij? dhe Panda Firewall. Gjitashtu posedon edhe teknologjin? specifike e cila parandalon vjedhjen e identitetit q? e ka quajtur "Identity Protect". Kjo teknologj ?sht? specifike p?r t? parandaluar vjedhjen e t? dh?nave personale dhe me vler? duke ofruar dhe garantuar siguri maksimale p?r p?rdoruesit e internetit. P?r secil?n licenc? t? programit, ju merrni mbrojtje p?r 3 kompjuter


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

24Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:07

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Unioni Europian kunder Cyber Terrorismit
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Aparatura te sofistikuara ?do her e m? shum? perdoren n? aeroplane p?r te spiunuar e monitoruar dyshimet terroristike. N? britani kjo menyre eshte e dh?n? RAF (Royal AirForce). Por kjo nuk ?sht? menyra e vetme p?r kontrabanden. Ne te ardhmen, shum? iniciativa te ngjajshme do te vin te perdoren jo vetem te dyshimet terroristike. Muajin e kaluar Franko Fratini, komisariati Europian per drejtesi, te Lirise dhe Sigurimit, ka folur per konesionet p?rmes internetit e terroristet. I nj?jti diskutim ?sht? bere edhe mbledhjen e fundit ne m?s ministrave te mbrendshem te UE. Nuk ka dyshim q? terroristat b?jn? perdorimin e Rrjetit si strument t? E-learning p?r ?do m?nyre aktiviteti: prej strategjiave t? sulmit deri tek bashkimi i nje bombe, materiali qe mund te gjendet vetem me disa klika te mousit. Fratini ka deklaruar qe nuk do te dhunoje lirine e shprehjes, por qellimet e tija jan? t? d?nojn? ata qe shperndajne propaganden terroriste. Iniciativa e tije duket shum? interesante, e si shtypi Reuters qe ka shkruar fillimisht, qellimi eshte aj q? t? bllokojn? aksesin apo privilegjin prej UE ketyre web faqeve te konsideruara ilegale. Sigurisht qe idea qe u ?sht? mbas ?sht? nje hap i mir?, por duam t? konsiderojm? edhe nj? aspekt tjeter: si do te realizoh?n keto projekte? ?fare kriteriumit do te behet kunder web faqeve t? tilla?
Per shembull ne internet folet shum? per aktivitetet terroristike, e n? qoft? se kerrkoni mir? mund t? gjeni edhe link per fabrikimin e nj? bombe elektromagnetike. K?shtu q? jemi terrorista? Natyrisht q? jo. Ne qoft? se faqja do te mbaje nje fjal? si "fabikimi i bomb?s" apo "jihad" do t? thot? qe web faqja do t? jet se bllokuar? Pak a shum? ?sht? kjo q? do t? vendoset nga UE. Prej gj?rave tjera censuret jane mir? t? njofura edhe n? pjes?t tjera te bot?s, si n? Kin?, Iran e si na tregojn? faktet edhe n? Birmani. E gjith? kjo ?sht? vet?m iniciativ?, tjerat do te interpretohen vetem n? vazhdim.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

25Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:07

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Asus P5nt Ws
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Asus ka prezantuar pllakën amë të klasit të lartë, modelin P5Nt WS e cila bazohet në chipset nVidia 680i LT SLI. Kjo pllakë amë përkrahë DDR2 800 MHz memorinë, e pajisur me tre PCI-e x 16, një PCI-x dhe dy PCI-e x1. Përvec këtyre, posedon edhe PCI slot standard, GB LAN konektim dhe 8 chanel audio në formë Realtek ALC888.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

26Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:07

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

27Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:08

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Prodhohet Pasqyra Magjike, Pasqyra Qe Flet
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Ja nje pajisje interesante per sigurine e shtepise apo baneses tuaj me te cilen do te gezoni edhe femijet tuaj. Fantazia eshte bere realitet. Pasqyren magjike (Magic Message Mirror), e cila flet, mund ta keni edhe ne shtepine tuaj.

Shtimi i funksioneve dytesore ne pasqyre nuk eshte di?ka krejt e re, pasi ekzistojne disa monitore me funksion te ngjashem, por Craig Barr ka filluar te afroje perrallen "Borebardha dhe shtate xhuxhat" me realitetin e kohes sone.

Ky ekspert per animacione kompjuterike ka punuar ne Studio Universal ne Florida ne filmat King Kong dhe Jurassic Park. Ai ka drejtuar energjine e tij kreative ne Themeaddicts, nje kompani e re e cila e afron fantazine me prodhime te perditshme shtepiake.

Magic Message Mirror funksionon si ekran i sigurise, ku "Basil", personazhi i pasqyres, ju jep parashikimin e situates duke ju drejtuar me nje "theks tipik britanik".
Kur nuk ndodh asgje, pasqyra duket si edhe ?do pasqyre tjeter, por ne momentin qe di?ka fillon te ndodhe, per shembull, ju vine mysafire, ne pasqyre do te shfaqet Basil dhe do t'ju lajmeroje.

Ne nje moment pasqyra do te duket si ?do pasqyre tjeter, ne momentin tjeter do te shnderrohet ne nje personazh qe flet, por ne fund transformohet ne nje monitor "tradicional" te sigurise.

Kur shfaq xhirimet nga kamerat vezhguese, materiali vazhdimisht montohet dhe rregullohet sikur nga ndonje film.

Pasqyra eshte e formatit 16:9 (ne pozite te portretit) me diagonale prej 30 in? ve. Mund te pershtatni pasqyren sipas dekorit te vendit ku do ta vendosni. Pasqyren magjike mund ta konfiguroni sipas deshirave personale dhe mund te vendosni porosi te ndryshme.

Qellimi i Themeaddicts eshte ndertimi i nje on line baze te personazheve prej te cileve do te mund te zgjidhni personazhet sipas deshires. ?mimi i pasqyres magjike per momentin eshte i panjohur.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

28Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:09

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Xbox 360 Elite
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

29Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:09

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Xbox 360 Elite
Me ardhjen e Playstastion 3 n? Europ?, Microsoft ka vendosue t? prezantoj? verzionin Elite t? konzol?s s? saj Xbox 360.Shumica e kritik?ve k?t? ...

Shumica e kritik?ve k?t? potez e shohin si kompliment p?r Sony, mir?po duhet pasur parasysh se Xbox gjendet shum? koh? m? p?rpara se Sony n? tregun Europian prandaj ishte edhe koha p?r nj? rifreskim nga Microsoft. Duhet theksuar se Xbox 360 Elite nga karakteristikat shum? p?rngjet met SonyPlaystation 3 sic jan? HDMI hyrja, kontroller pa kabllo, ngjyr? t? zez? si dhe bonus shtes? - hard disk me kapacitet prej 120 GB n? vend t? atyre 20 GB deri sa ishin n? Premium verzion. Si do q? t? jet?, koha do t? tregoj? se cili prej k?tyre "zezak?ve" do t? jet? m? i suksesh?m n? treg.__________________


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

30Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:10

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Dell Precision M6300 17" notebook
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>

Me rastin e p?rvjetorit t? 10 t? seris? t? prodhimit "Precision", Dell ka prezantuar modelin e saj t? ri Precision M6300. Ky laptop i ri do t? z?vend?soj? modelin e vjet?r Precision M90. Dell M6300 do t? ket? 17" "Road Ready" dizajn t? sht?piz?s e prodhuar prej l?gur?s s? Magnezit. Duke p?rdor? k?so materiale t? lehta, Dell ka zvogluar pesh?n e M63000 n? 3.5 kg nga 4 kg q? ka pasur modeli M90. Karakterizohet me nVidia Quadro FX 1600M me 512 TurboCache memori. 6x USB porte, DVI, VGA, S-Video, FireWire, 5-in-1 media lexues, Express Card Slot dhe lexues t? gjurm?ve t? gishtit.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

31Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:11

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Hardware dhe Software Shtator 2007
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>


CD ka festuar 25 vjetorin e saj. Me 17 gusht 1982 nga laboratoret e Sony dhe Philips ka dal? CD e par?.

Intel ka forcuar linj?n e server?ve n? edhe dy kat?rb?rtham?sh Xeon X5365 dhe L5335. P?r fillim t? muajit shatotor pritet procesori p?r server Penryn.

IBM ka prezantuar procesorin 64 bit Power6 (dy b?rthama me nga 4.7 GHz).

VIA ka prezantuar procesorin Eden ULV me 500 MHz i cili karxhon vet?m 1 W (700 mV, 90 nm proces t? prodhimit, FSB n? 400 MHz).

HDTV n? laptop 130 dollar?. Pinnacle ka krijuar USB variantin HDTV tunerit me mund?si t? incizimit dhe me telepilot.

Verbatim ka filluar me prodhimin e mini Blu ray Recrodable/Rewritable mediave (BD-R/RE) - 8 cm.

Western Digital ofron Hard disk ekstern My Book me madh?si 2 TB (2 disqe prej 1 TB) n? tri verzione: World Pro dhe Premium me cmim prej 750 dhe 800 dollar?.

PCI-SIG po punon n? krijimin e standardit t? ri PCI Express 3.0.

Bluetooth Special Interest Group ka b?r? specifikacionet p?r standardet Bluetooth 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate).

Sharp me 52 inch TV LCD prototip me trash?si 29 mm dhe pesh? vet?m 29 kg me kontrast 100.000:1 me harxhim t? energjis? 140 kWh n? vit.

Samsung ka prezantuar LCD desktop monitorin me Displayport interfejs (diagonale 30 inch, rezolucion 2560x1600 piksela).

Canon ka prezantuar fotoaparatet t? reja profesionale EOS 1Ds Mark III (21.1 Megapiksela) dhe EOS 40D (10.1 megapiksela).

Panasonic ka prezantuar 3 fotoaparata t? ri: DMX-FX33, DMC-FX55 dhe FZ18 (zoom optik 18).


Software: AVG Antivirus Free Edition 7.5.484a1103, nVidia Forceware Driver 163.44 beta, Add Aware 2007 Free 7.0.1.6, ICQ 6.0 build 5400, Yahoo Messenger 8.1.0.415, GIMP 2.4.0 RC1, Skype 3.5.0.204, SiSoft Sandra Lte XII 2008 (12.30), Netscape Navigator 9.0 beta 3, Opera 9.23, Real Player 11.0.0.175, ATi Catalysta Driver Suite 7.8, BitTorrent 6.0 beta build 3904, Mozilla ThunderBird 2.0.0.6....


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

32Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:12

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Industria e loj?rave peshon 18 miliard? $
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Shifra prej 18 miliard? dollar?sh ?sht? vler?suar nga analist?t, q? kan? p?rfshir? shitjen e tashme si dhe softuer?t e harduer?t e kompjuter?ve p?r k?to loj?ra. N?se vazhdon kjo rritje e k?saj industrie, sipas analist?ve, ajo do t? b?het m? e madhe se industria e Hollywoodit.

Arsyet p?r nj? sukses t? till?, sipas ekspert?ve, q?ndrojn? t? konzolat e suksesshme t? loj?rave - PlayStation 3 dhe Nintendo Wii.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

33Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:13

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Për ne nuk është edhe shumë i qartë koncepti i laptopëve pa bateri të integruar brenda tyre, mirëpo në taborin e gjigantit të elektronikës shpenzuese, Samsung, ndoshta e dinë çfarë po bëjnë.
Laptopi më i fundit, i cili nuk posedon bateri, vjen me emërtimin Sens G25 dhe ndërlidhet me modelin pa bateri të paraqitur më herët, G10.
Sa u përket çështjeve teknike, në Samsung kanë qenë bukur të heshtur dhe kanë thënë që G25 përmban ekran me diagonale prej 19 inçësh me kontrast 1000:1, shtatë hapësira për USB 2.0, 320GB SATA2 disk të fortë dhe furnizim të integruar.
Më herët përmendëm që Sens G25 nuk përmban bateri të integruar ndërsa në tregun e Lindjes së largët do të paraqitet në fund të këtij muaji me një çmim prej rreth 800 euro.

www.samsung.com


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

34Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:13

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ipko nuk nderpren edhe pas Dokufestit.. !
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Ipko nuk nderpren edhe pas Dokufestit.. Rrjetin i cili solli Wireless ne Shandervan per nder te dokufestit. pasi kaluan ditet e dokufestit , pronaret e duqaneve perreth dhe kafiqeve vendosen ta paguajn 10 euro ne muaj dhe kshtu qe Wirelessi 512kb/s ne Mes Te Shadervanit nuk nderpritet (Ne Qender te Prizrenit)pra kush jeton ne Pz , dhe ka laptop let del ne shadervan e ki rrjetin fantastike pa asnje nderprerje timeout me Wireles 512kb/s falas...

mvje mir tju kallzoj ket lajm .. klm !


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

35Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:14

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Lidhja m? e shpejt? n? bot? e internetit n? sht?pi 40 GB/s <hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>Zonja L?thberg, nj? 75 vje?are nga Suedia, ?sht? pronarja krenare e lidhjes s? internetit prej 40 gigabit?sh, q? ?sht? edhe lidhja m? e shpejt? e internetit e instaluar ndonj?her? n? sht?pi private.

Lidhjen e internetit t? shpejt? ?si reja? e ka instaluar Peter L?thberg, nj? ekspert p?r lidhjet optike, q? ?sht? nj?koh?sisht edhe i biri i saj. P?rndryshe, Peter ?sht? i pun?suar n? Cisco, prodhuesin m? t? shquar t? pajisjeve t? rrjetave kompjuterike n? bot?.

Duke iu fal?nderuar mundit t? Peterit, zonja L?thberg, n? teori, do t? mund t? shkarkonte n? kompjuterin e saj nj? DVD t? plot? p?r vet?m 0.14 sekonda, derisa p?r HD-DVD do t?i nevojiteshin 3 sekonda. K?to shpejt?si do t? ishin t? realizueshme n? rast se zonja L?thberg, pos lidhjes jasht?zakonisht t? shpejt? t? internetit q? ka, t? kishte edhe nj? kompjuter i cili do t? ishte n? gjendje t? regjistroj? m? k?t? shpejt?si.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

36Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:14

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kingston 4GB miniSDHC kartelat
<hr style="COLOR: #ffffff" SIZE=1>

Kompania Kingston ka prezantuar kartelat t? reja prej 4 GB miniSDHC t? cilat kan? p?rkrahje p?r gjenerat?n e re t? aparateve digjitale me dimenzione t? vogla. Duke folur p?r k?t? rast gjat? prezantimit t? tyre, nj?ri nga udh?heq?sit e kompanis? Kingston ka th?n? se aparatet e vogla dhe t? sofistikuar ofrojn? fotografi digjitale, muzik?, video p?rmbajtje, TV mobile dhe loja, prandaj kan? nevoj? p?r shpejt?si t? madhe t? transferit, me rritje t? kapacitetit t? memoris? dhe me madh?si sa m? t? vog?l. Kartelat e reja 4 GB miniSDHC mund t? ruajn? 2000 fotografi, deri 450 fajlla ose 4.5 or? MPEG4 video p?rmbajtje.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

37Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 04:15

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ju flm per mirkuptimin


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

38Normal Re: Lajmet e Portalit prej Thu Jan 17 2008, 09:30

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
keto ishin te gjitha lajmet rreth kompjuterit(pc) besoj se do marrim lajem te reja


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi