Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Historia Shqiptare » E ardhmja demografike e shqiptarėve

E ardhmja demografike e shqiptarėve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal E ardhmja demografike e shqiptarėve prej Thu Jan 17 2008, 05:06

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
E hapa kėtė temė pasi jam shumė i interesuar mbi ketė ēėshtje.

Pra, cila do tė jetė e ardhmja demografike e popullsisė shqiptare nė Ballkan? A do tė vazhdojmė tė kemi njė rritje tė popullsisė, siē ka qenė deri tashi, apo do tė bėhemi edhe ne si popujt e tjerė tė Europės qė prej kohėsh shtimin natyror e kanė zero, bile edhe me prirje negative? Sa mund tė jetė popullsia shqiptare nė vitin 2050?


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mė poshtė do rendis opinionet e mia mbi ketė teme, tė cilat i kam te mbėshteturat ne statistikat e tanishme, nė prirjet demografike qė shoh, por qė nuk ia imponoj askujt, nė fund te fundit sėrish ngelen opinione personale.

SHQIPĖRIA

Tė dhėnat zyrtare tė popullsisė ne Republikėn e Shqipėrisė nuk janė ende tė qarta, kryesisht pėr shkak tė tė emigrantėve, numri i tė cilėve nuk dihet. Mgjth kėta emigrantė mund tė kenė vite qė janė larguar pėr nė vende tė tjera, kanė nisur njė jetė nė vendet pėrkatėse, shume prej tyre rezultojnė ende nė regjistrat themeltarė si banorė tė Shqipėrisė. Pėr kėtė arsye statistikat e tashme nuk mund tė merren si tė sakta. Duke marrė parasysh faktin se janė mbi 1 milion shqiptarė tė mėrguar pas viteve ’90, mendoj se popullsia e Shqipėrisė ėshtė mes 3.1-3.3 milion banorė, nė mos mė pak.

Shkaqet e rėnies sė shtimit natyror

- Rritja e popullsisė para viteve nė ‘90 ka qenė mė tė vėrtetė shumė e lartė, ndėr mė ta lartat nė Europė, pasi edhe vet politika dhe udhėzimet e atėhershme e shtetit shqiptar ishin tė atilla. Pėr kėtė punė, bile, gratė qė lindnin shumė fėmijė, mbi 10, e mė vonė u bė mbi 8 dekoroheshin me medaljen “Nėnė Heroinė“. Kjo situatė ndryshoi tėrėsisht pas rėnies sė komunizmit, jo se shqiptarėve ju tha vegla, po si pasojė e emigracioni tė madh. Dihet qė shumica e atyre qė emigrojnė janė mosha tė reja, dhe pėrbėjnė atė qė quhet edhe si “grupi riprodhues“ i njė shoqėrie. Kujtojmė qė janė mbi 1 milion shqiptarė nga Shqipėria tė mėrguar pas ’90, kryesisht nė Greqi, Itali, Angli, Gjermani etj...

- Pėrveē kėsaj, doli nė pah edhe njė faktor tjetėr, qė uli (dhe po ul) shkallėn e rritjes sė popullsisė, dhe kjo ėshtė ajo qė quhet “emancipimi i gruas“. Dmth, nėse mė parė mesatarja e fėmijėve qė gratė kishin gjatė jetės sė tyre ishte 4-5 pesė fėmijė, ajo erdhi duke u zvogėluar nė 2-3 ose mė pak fėmijė pėr grua. Nėse mė parė familjet ishin mė nga 7-9 fėmijė, e mė vonė me 3-5 fėmijė, sot prirja ėshtė drejt familjeve me 1-3 fėmijė .

- Po ashtu faktor tjetėr ėshtė edhe rritja e moshės mesatare kur tė rinjtė martohen. Nėse dekada mė parė meshkujt e femrat martoheshin kur ishin rioshė (16-20 vjeē), e me vonė (18-24), sot mosha mesatare kur njė mashkull dhe njė femėr martohet ėshtė rritur nė krahasim mė tė shkuarėn, mgjth prapė qėndrojmė mė mirė se Europa. Martesa e hershme nėnkupton lindjen e fėmijėve mė shpejt, dmth ēiftet bėhen prindėr ne moshė mė tė re. Kjo kuptohet qė sjell shtim mė tė madh natyror.

- Tė mos flasim pastaj pėr shkaqet e tjera si: pėrdorimi i kontraceptivėve, planifikimet familjare, vėshtirėsia ekonomike pėr tė rritur fėmijėt, sistemi kopshteve e i ēerdheve qė nuk funksionon etj...

Sipas CIA Factbook, nė vitin 2006 Shqipėria kishte kėto tė dhėna:

Popullsia: ............................................3,581, 655 (2006)
Shkalla e rritjes sė popullsisė: ................ 0.52%
Lindshmėria: ….....................................15.11 lindje/1,000 banorė
Vdekshmėria: .....................................5.22 vdekje/1,000 banorė
Shkalla e migrimit:..............................-4.67 migrantė/1,000 banorė

Shpresoj tė jenė fakte reale dhe mgjth janė shumė tė ulta nė krahasim me vitet e shkuara, prapė se prapė krahasuar me fqinjėt tanė janė tė kėnaqshme.

Lexova nė njė artikull nė gazetė, se nė Shqipėri lindėn nė vitin 2006 rreth 42 mijė foshnja (pa kopilėt lol), afėrisht e njėjta shifėr edhe nė 2007. Duke i zbritur numrin e vdekjeve qė afėrsisht ėshtė 20 mijė nė vit, del se gjatė 2006 nė Shqipėri u shtuan 22 mijė nėnshtetas. Nė fund tė viteve ’80 nė Republikėn e Shqipėrisė lindin 70-80 mijė foshnja nė vit (nė tė njėjtin artikull). Shikoni se ēfarė rėnie drastike.

Duke marrė parasysh faktorėt dhe kushtet e tanishme, si dhe duke futur edhe ato qė mund tė dalin nė tė tė ardhmen, nė 2050 Shqipėria ndoshta mund tė ketė 4.3-4.5 milion banorė.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

-vazhdon-


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

2Normal Re: E ardhmja demografike e shqiptarėve prej Thu Jan 17 2008, 05:06

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
vazhdimi-


KOSOVA

Kosova me Shqipėrinė janė thuajse nė tė njėjtėn situatė. Edhe kėtu ka emigracion tė lartė, si pasojė e papunėsisė e kushteve tė vėshtira ekonomike, numri i fėmijė pėr familje po ulet shumė nė krahasim mė tė tė shkuarėn etj... Gjithsesi nė raport mė Shqipėrinė, shqiptarėt atje kanė shtim mė tė lartė tė popullsisė pasi ende familjet vazhdojnė tė jenė tė mėdha, tė rinjtė martohen mė herėt, dhe fatmirėsisht planifikimi familjar ende nuk ka zėnė rrėnjė. Gjithsesi emigracion i madh zbeh shtimin natyror.

Regjistrimi i fundit i popullsisė ėshtė bėrė andej nga ’90, dhe ka 17-18 vjet qė nuk statistika tė sakta pėr Kosovėn, prandaj nuk mund tė thuhet saktė se sa mund tė jetė popullsia e tanishme e saj. Po mendoj se mund tė jenė rreth 2.4-2.5 milion banorė tė etnisė shqiptare atje.

E ardhmja do te jetė e njėjtė me atė tė Shqipėrisė, pra shtimi i popullsisė do tė jetė gjithmonė e nė rėnie, por prapė se prapė do tė ngelet pozitiv dhe ndėr mė tė lartit nė Europė. Duke e marrė shkallėn e rritjes sė popullsisė tė lartė e vazhdimisht nė rėnie, nė 2050 Kosova mund tė ketė 3.2-3.5 milion banorė.

MAQEDONIA

Pėr ketė shtet nuk mund tė thuhet asgjė e sigurtė, pasi ende numri i shqiptarėve atje ėshtė kontradiktor. Maqedonasit thonė se janė 23 % apo 25%, shqiptarėt thonė se jemi 30-40%, nuk mund tė merret asgjė si e mirėqenė. Nė 2006 nė Maqedoni jetonin 2,050,000 banorė, dhe shtimi natyror nė kėtė vit ishte 0.26%, ose e thėnė ndryshe lindėn 5 500 foshnja gjatė atij viti (?).

Dihet qė popullsia sllavo-maqedonase ėshtė vazhdimisht nė ndrydhje pėr shkak tė lindjeve tė pakta, nė tė ardhmen ndoshta nuk do ketė rritje fare, por rėnie njėsoj si Bullgaria. Ndėrsa shqiptarėt, tė cilėt po i llogaris 520 mijė (mgjth mund tė jenė edhe me shumė), kanė shtim natyror shumė mė tė lartė se tė maqedonasit, tė pėrafėrt me tė Kosovės e mė tė lartė se tė Shqipėrisė (ma merr mendja). Me pėrqindje s’besoj se pėrcaktohet dot saktė shtimi, mbasi statistikat nuk bėhen nė bazė tė etnive tė ndryshme por nė rang shteti. Mund tė jetė 0.6 -0.7% ose mė e lartė. Me gjuhėn e numrave i thonė 3 100 foshnja shqiptare nė vit.

Pėrqindja e shqiptarėve nė kėtė shtet do tė varet nga raporti mes shtimit natyror tė shqiptarėve me shtimin e maqedonasve (qė siē duket nė tė ardhmen do tė kalojė nė vlera negative). Pas 40 vitesh, me kėto prirje, ndoshta mund tė jenė 650 -700 mijė shqiptarė nė Maqedoni. Me uljen e vazhdueshme tė lindjeve te maqedonasit, shtimi i tė cilėve ka prirje negative (do tė bėhet njėsoj si bullgarėt qė janė me minus para) pėrqindja e shqiptarėve nė 2050 nė kėtė shtet mund tė luhatet mes 30-35%. Llogaritjet e mėsipėrme janė bėrė duke marrė pėr bazė popullsinė zyrtare tė shqiptarėve nė Maqedoni. Po ishalla jemi mė shumė.

Shqiptarė tė dashur tė Maqedonisė nqs doni qė tė bėheni shumicė e tė merrni shtetin nė dorė, mprihni shpatat e futjuni grave tuaja me dėshirė e pa dėshirė!

P.S. Se harrova ta pėrmend, te shqiptarėt nė Maqedoni vihet re njė emigrim mė i madh se i maqedonasve, pra njė minus mė shtim. PSh. Dibra e madhe mė ka zhgėnjyer goxha lol, shumė dobėt ishte.


MALI I ZI


Ndryshe nga trojet e tjera shqiptare, kėtu nuk ka shtim tė lartė tė popullsisė. Rritja ėshtė ose e papėrfillshme ose zero. Mgjth nė tė ardhmen pėrqindja e popullsisė shqiptare nė Mal tė Zi do tė ruhet, pasi edhe grupet e tjera etnike janė mė shtim tė njėjtė mė shqiptarėt. Sėrish do tė ngelemi te ai 6-7 pėrqindėshi.

LUGINA E PRESHEVĖS

Megjithėse nė kėtė rajon shtimi natyror ėshtė i lartė, ai zbehet nga emigrimi i lartė i shqiptarėve tė kėsaj ane drejt Kosovės dhe Europės. Mendoj se popullsia shqiptare nė tė ardhmen mund tė ketė njė rritje tė vogėl, ose ky rajon do tė shpopullohet tėrėsisht nga shqiptarėt, si pasojė e politikės serbe.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mbasi ju lodha kaq shumė, pas 40 viteve kombi shqiptar nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi, Luginė, (pa diasporėn) mund tė jetė: 8.5-9 milion, po nuk pati firo rrugės .


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

3Normal Re: E ardhmja demografike e shqiptarėve prej Thu Jan 17 2008, 05:07

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ket e gjeta ne Wikipedia , nuk di sa esht e besushme .

NATALITETI

Niveli dhe lėvizja e natalitetit te popullsia shqiptare, serbe dhe malazeze nė Kosovė prej 1950-1990( nė promila).

Nė vitin 1950 nė Kosovė nataliteti ndėr shqiptarė ka qenė 51.2 .‰, te serbėt 45, 8.‰, ndėrsa te malazezėt 37,8 .‰.

Nė vitin 1960 nataliteti te shqiptarėt ka qenė 48,1 ‰, te serbėt 33,1.‰. dhe te malazezėt 36,0 ‰.

Nė vitin 1970 nataliteti te shqiptarėt ka qenė 42,1 .‰, te serbėt 18,9 ‰, ndėrsa te malazezėt 16,1 ‰.

Nė vitin 1080 nataliteti te shqiptarėt ka qenė 37,5 .‰, te serbėt 16,5.‰ dhe te malazezėt 6,3 .‰.

Nė vitin 1990 nataliteti te shqiptarėt ka qenė 30,5 .‰, te serbėt 15,1 .‰ dhe te malazezėt 8,8 ‰.MORTALITETI


Nė vitin 1939 Kosova kishte 20 725 vdekje gjegjėsisht 17,6 nė 1000 banor. Ndėrsa Shqipėria 16 013 gjegjėsisht 15,1 nė 1000 banor.

Nė vitin 1950 Kosova kishte 12.991 vdekje gjegjėsisht 17,0 nė 1000 banor. Ndėrsa Shqipėria 17.215 gjegjėsisht 14,0 nė 1000 banor.

Nė vitin 1960 Kosova kishte 13.365 vdekje gjegjėsisht 14,2 nė 1000 banor. Ndėrsa Shqipėria 16.775 gjegjėsisht 10,4 nė 1000 banor.

Nė vitin 1970 Kosova kishte 10.829 vdekje gjegjėsisht 8,9 nė 1000 banor. Ndėrsa Shqipėria 19.774 gjegjėsisht 9,2 nė 1000 banor.

Nė vitin 1980 Kosova kishte 8.909 vdekje gjegjėsisht 5,7 nė 1000 banor. Ndėrsa Shqipėria 16.981 gjegjėsisht 6,4 nė 1000 banor.

Nė vitin 1985 Kosova kishte 11.829 vdekje gjegjėsisht 6,7 nė 1000 banor. Ndėrsa Shqipėria 17.179 gjegjėsisht 5,8 nė 1000 banor.

Nė vitin 1989 Kosova kishte 10.181 vdekje gjegjėsisht 5,3 nė 1000 banor. Ndėrsa Shqipėria 18.168 gjegjėsisht 5,7 nė 1000 banor.

Nė vitin 1995 Kosova kishte 8.078 vdekje gjegjėsisht 3,9 nė 1000 banor. Ndėrsa Shqipėria 18.060 gjegjėsisht 5,6 nė 1000 banor.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

4Normal Re: E ardhmja demografike e shqiptarėve prej Thu Jan 17 2008, 05:07

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Zhvillimet demografike te shqiptareve jane mbase ceshtja me e rendesishme ne planin e sigurise kombetare, jo vetem ne aspektin e ngushte statistikor. Ne shtetet ballkanike ku banojne shqiptaret dendesia e popullsise eshte nder me te lartat ne Evrope. Dhe per disa shqiptare kjo perben nje risi apo arritje ne vetveteve pasi kendveshtrimi i tyre eshte i papjekur dhe foshnjor. Nuk arrijne te kuptojne qe zhvillimet demografike duhet te jene te koordinuara me zhvillimin kulturor, ekonomik, shoqeror te nje populli. Nje vend i vogel si Shqiperia, Kosova apo Maqedonia nuk do te kete me pellembe toke per te varrosur te vdekurit e jo me per te ushqyer te gjallet.

Zhvillimet demografike duhen trajtuar ne tre aspekte:

- Statistikat dhe trendet qe dalin prej tyre.
- Levizja e lire e njerezve.
- Problemet shoqerore qe lindin prej trendeve demografike.

Pika e pare eshte e rendesishme per te pare se sa banore jetojne aktualisht ne vend. Kjo kerkon mbajtjen e nje censusi nga ana e shtetit ku te perpiloje te dhena te sakta statistikore jo vetem mbi numrin total te popullsise por edhe mbi numrin e banoreve te qyteteve e fshatrave, numrin e minoriteteve, numrin e besimtareve dhe jo-besimtareve, numrin shtetasve qe banojne ne Shqiperi dhe numrin e tyre qe nuk banojne me ne vend por kane emigruar jashte vendit.

Eshte e rendesishme qe cdo shtet te perpiloje statistika te sakta te tilla pasi keto ndikojne direkt si ne harten elektorale dhe sistemin zgjedhor demokratik, jane edhe baza e te gjitha politikave sociale qe ndermerr shteti si ai qendror edhe ai lokal: si duhen shperndare fondet ne baze te numrit te popullsise bashkive dhe komunave.

Fenomeni i dyte i ri per shqiptaret eshte fenomeni i levizjes se lire te njerezve, si brenda vendit edhe jashte tij. Ky fenomen e perkeqeson dhe pershkallezon situaten dhe ka nje impakt te jashtezakonshem ne cdo aspekt te jetes shqiptare. Shqiptaret kane emigruar jashte vendit ne mase ne kerkim te nje jete me te mire se sa ajo jete qe ofronte vendi i tyre i vogel. Shqiptaret kane levizur edhe nga fshati ne qytet ne kerkim te nje jete te re. Shqiptaret e qyteteve te vogla jane drejtuar ne mase qyteteve me te medha te vendit duke i kthyer keto ne metropole disa qindra mijera banoresh.

Shqiptaret nuk arrijne te kuptojne sic duhet ndikimin e jashtezakonshem qe kane keto trende demografike mbi cdo aspekt te jetes se tyre. Probleme si ai i prones private behen te veshtire per tu zgjidhur kur kemi te bejme me nje levizje te lire masive drejt kryeqytetit e bregdetit shqiptar. Probleme si ai i furnizmit me uje dhe energji elektrike behen 100fish me te veshtire per tu zgjidhur kur popullsia e qytetev si Tirana, Durresi, Shkodra e Vlora 5 fishohen brenda 2 dekadave. Probleme si ndotja e ambientit nga mungesa e kushteve sanitare dhe konsumi ne mase i qyteteve te medha sjell uljen e mireqenies se qytetareve fale ndotjes se ajrit, ujit te pijshem dhe ambientit nga pilogjet e plehrave. Qytete si Tirana hasin edhe ne probleme te tilla ku nuk kane me fusha ku te hedhin plehrat e qytetareve apo vend per te varre te rinj ne varrezat e qytetit. Sistemi mjekesor dhe ai arsimor ne vend nuk eshte i pergatitur te perballet me nje levizje kaq dramatike te shtetasve. Te gjitha keto cojne ne renien e mireqenies se shtetasve shqiptare.

Te gjitha keto pika merren parasysh nga administratat qendrore dhe lokale pasi nje qeverisje e suksesshme ka si parakusht edhe njohjen e duhur te trendeve demografike ne vend. Ajo qe qeveria duhet te beje eshte te perpiqet te kontrolloje dhe administroje sa me shpejt dhe sa me mire keto probleme fluide. Qeveria nuk mund te diktoje direkt levizjen e lire te njerezve por mund te ndermari politika te tilla qe lejojne zgjerimin e aktivitetit tregtar dhe ekonomik jo vetem ne qytetet e medha por edhe ne qytetet e vogla apo zona rurale. Ne kete menyre qytetaret dhe fshataret nuk i braktisin qytetet dhe fshatrat e tyre thjeshte ne kerkim te nje vendi pune.

Aspekti kulturor dhe social

Mbipopullimi si pasoje e lindjeve te larta te pakontrolluara behet shkak edhe per fenomene si varferia, analfabetizmi, krimi etj. Dy prinder shqiptare duhet te sjellin ne jete aq femije aqsa jane ne gjendje qe te rrisin, ushqejne, edukojne dhe arsimojne sic duhet ne menyre qe keta femije neser te behen mesues, doktore, inxhiniere e biznesmene te suksesshem ne shoqerine shqiptare. Alternativa tjeter e familjeve me shume femije eshte nje familje qe jeton ne varferi te plote dhe dy prinder qe nuk jane ne gjendje qe te rrisin e edukojne femije sic duhet pasi u mungon edukata dhe arsimi elementar per vete. Keta femije jane me te prirur per tu kthyer ne hajdute, kriminele, e ta kene me te veshtire per te gjetur pune pasi u mungon kualifikimi.

Eshte imperative per shoqerine shqiptare qe te qendroje nje shoqeri e re ne moshe dhe numri i lindjeve te jete gjithmone ne nivelin pozitiv. Ashtu sic eshte e rendesishme qe te kuptojme se sa e rendesishme eshte qe familja shqiptare te jete nje familje e shendetshme e pa infektuar nga fenomeni i shperberjes familjare qe hasim ne shoqerite e zhvilluara perendimore: me shperberje kam parasysh shkallen e larte te divorcit, rritjen e femijeve pa dy prinder dhe pa vemendjen e duhur, abortimi i femijeve, narcisizmi, etj.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

5Normal Re: E ardhmja demografike e shqiptarėve prej Thu Jan 17 2008, 05:08

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Belgjika:

Land use:
arable land: 27.42%
permanent crops: 0.69%

Pra 28 % e rreth 30 000 km2 = 8 400 km2 = 840 mije Ha toke e punueshme...

Hollanda:

arable land: 21.96%
permanent crops: 0.77%

Pra rreth 23 % e rreth 41 mije km2 = 9 500 km2 = 950 mije Ha

Shqiperia me sa mbaj mend nga Gjeografia ka 700 mije Ha nga te cilat 17% jane ullishte,vreshta e peme frutore,pra permanent crops dhe sigurisht qe jane shume me te leverdishme ekonomikisht sesa toka qe mbillet me grure apo patate....

Persa i perket kullotave dhe pyjeve as belgjika e as hollanda nuk kane me shume se ne....

Te dhenat siper ishin nga Cia World Factbook si me e besueshme se Wikipedia nga te cilat jane te dhenat e poshtme sepse Cia aq jepte :

Belgjika:
permanent pastures: 17% (2000)
forests and woodland: 20% (2000)


Pra 17 % e 30 mije km2 = 5 100 km2 = 510 mije Ha jane Kullota

20 % e 30 mije km2 = 6 000 km2 = 600 mije Ha jane Pyje

Me sa mbaj mend nga Gjeografia e Shqiperise me pyje llogaritej 36 % e territorit pra

36% e 28 mije km2 = 10 000 km2 = 1 milion Ha Pyje

Kurse per kullotat nuk ka te dhena te qarta,por dihet nga te gjithe qe ne shqiperi Kullotat s'kane te mbaruar sidomos neper kodra e male,pra nuk eshte ndonje cudi qe 40 % qe ngelet ngaqe 60% eshte ara dhe pyje 30% te jene kullota pra

30 % e 28 mije km2 = 8 400 km2 Kullota ,kjo sigurisht duke i nisur edhe nga te dhenat e greqise e cila ka 40% kullota dhe ne nuk kemi terren me te shkrete se i greqise....

HOLLANDA

permanent pastures: 25%
forests and woodland: 8%


Pra 10 mije km2= 1 milion Ha Kullota dhe 3,200 km2= 320 mije Ha Pyje


Sic shihet qarte nga keto te dhena Terreni i shqiperise ofron me shume kullota dhe pyje (1,8 milion Ha Pyje e Kullota te shqiperise kunder 1,1 milion Ha te Belgjikes) se i belgjikes dhe 20% me pak toka te punueshme ,pra mund ta mbaje pa ndonje cudi te madhe nje popullsi sa e belgjikes,por sigurisht importet bujqesore do jene sa te sajat.... Mos te harrojme qe toka jone ndodhet ne nje zone klimatike shume me te favorshme per bujqesine (dhe blegtorine) sesa tokat e belgjikes....

Po ashtu me Hollanden nuk jemi shume larg 1,8 milion Ha tonat me 1,3 milion hektar pyje e kullota te hollandes...


Persa i perket Kosoves me mungojne te dhenat por me te degjuar 40 - 50 % e kosoves mbahet si toke e punueshme,pra rreth 500 mije Ha (45% e territorit) ,vetem 200 mije Ha me pak se Shqiperia...Ftoj njohes te mire te ceshtjes te me korrigjojne....

Sigurisht qe pyjet e kullotat i ka shume me te pakta se shqiperia,por 1,2 milion Ha toke te punueshme(700 mije Shqiperi + 500 mije Kosove) do te thote 20% me shume toke te punueshme se Hollanda e duke qene se per pyje e kullota mjafton e vetme shqiperia per te kaluar hollanden,fare mire mund te shkojme tek 20 milion banoreshi,pra 20 % me shume banore se Hollanda....


Keto jane te dhenat qe hedhin poshte pretendimet e Albos dhe atyre qe e mendojne si ai....

Po kjo sdo te thote qe shqiperia e kosova mund te mbajne realisht 20 milione,sepse importet bujqesore do ishin te llahtarshme ,por nese praktikojme llogjiken bujqesore te Japonise,pra shfrytezimin e cdo Hektari te mundshem nje 10 milionesh e mbajme pa friken e importeve bujqesore,pra tek nje balancim i importit te bananeve e produkteve tropikale dhe eksportit te ullinjve apo veres,pra produkteve subtropikale ....

Japonia me 130 milione banore ka 4,5 milione Ha toke te punueshme e ploteson gjysmen e nevojave te brendshme .... Ne kemi 1,2 milione Ha ,bejini vete llogarite....


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi