Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Të Ndryshme «« » Diskutime Shoqërore » Te mbrojm traditat dhe zakonet tona

Te mbrojm traditat dhe zakonet tona

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Te mbrojm traditat dhe zakonet tona prej Fri Jan 18 2008, 10:24

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
ZAKONET

Ato mund te krijohen ne menyr spontane,te paorganizuara ,krijohen ne menyr te ngadalshme dhe ne koh te gjat,pra eshte fjala per rregullat qe ne I quajm zakone

Rregullat zakonore krijohen ngadal duke I percjell brez pas brezi sjelljet e caktuara te cilat masa I konsideron sit e mira dhe perseritja e tyre e gjat imponon domosdoshmerin detyruese qe ato si te till ate respektohen
Zakonet si rregulla te sjelljes jan te natyres se ndryshme.ato mund te jen zakone te veshjes,zakone te uhstrimit te ceremonive te ndryshme,zakone te mikpritjes,pra jan norma konkrete

MORALI

Keto mund te krijohen aty per aty, te bazauara ne vetdijen e njeriut lidhur me ate se qka eshte e mir dhe qka seshte e mir
Normat e moralit nuk e kan fuqin obliguese nga fakti I perseritjes se sjelljeve te njejta per nje koh te gjat por nga vetdija se ajo qe normat e moralit urdherojn eshte e mir,dhe ajo q keto norma ndalojn eshte e keqe.
Morali I nje shoqerie apo grupi ,nese imponohet nje grupi tjeter apo pjeses tjeter te shoqeirs ai sanksionohet dhe ne ket rast shendrrohet ne nomrl morale te huaj,ne moral heteronom.sanksion qe mund te behet per shkeljen e norms morale eshte “brejtja e ndergjegjes”, ky eshte sanksion qe subjekti e zbaton ndaj vetes,natyrisht,duke u penduar per vepren apo veprimin e vet jomoral

Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.realbb.net/

2Normal Re: Te mbrojm traditat dhe zakonet tona prej Sat Jan 26 2008, 09:34

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
thnx per info MissAdelina


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi