Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Bjeshket e Nemura

Bjeshket e Nemura

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Bjeshket e Nemura prej Sun Jan 20 2008, 12:38

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
"Bjeshket e Nemura te Rugovės"


Bjeshket e Nemura perbehen nga Viset kodrinoro-malore te Rrafshit te Dukagjinit.

Rugova (200km²)shtrihet ne pjesen e siperme dhe te mesme te lumit te Lumbardhit (Bistrices) se Pejes. Mbizotrojne formacionet gelqerore, ne te cilat janė zhvilluar proceset karakeristike. Ėshtė teritor malor, me lartesi mbi 1000m . Neper kėtė territor kanė thelluar shtratin e tyre Bistrica e Pejes (dega e Drinit te Bardhe) dhe deget e saj. Dallohet pėr relievin e copetuar dhe me forma te shumta akullnajore. Klima ėshtė malore. Temperatura mesatare e janarit ėshtė -6°C kurse e korikut 18,1°C. Mesatarisht bien 1146mm reshje ne vit. Shpatet e maleve janė te veshura me pyje, kurse pjeset me te larta, me livadhe.
Ndon se dallohet pėr shtimin e lartė natyror popullsia e tij zvogelohet, pėr shkak te shpernguljes ne pjeset e tjera te Rafshit te Dukagjinit. Ne 13 fshatrat e Rugovės jetojne vetėm shqiptare qe arijne rreth 25000 vete. Ato fshatra janė :

1. Shtupeqi i vogėl. 2. Shtupeqi i madh. 3. Drelaj. 4. Malaj. 5. Koshutani. 6. Pepaj. 7. Dugaiva. 8. Stankaj. 9. Kuqishta. 10. Bogaj .11. Haxhaj .12. Shkrel.13.Bellopaq.

Popullsia meret me blegtori e pylltari dhe shumė pake me bujqesi.
Bukurite e shumta natyrore, siē janė Gryka e Rugovės, ujvarat ne Bistricen e Pejes, shpellat, liqenet malore, bota e larmishme bimore dhe shtazore, i kanė dhėnė mundėsi tė vlerėsohet si vend turistik!!!Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi