Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Uraganet

Uraganet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Uraganet prej Sun Jan 20 2008, 12:43

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Deri tani katėr Uragane kanė goditur SHBA, Katrina, Irena, Emili dhe Denis. Ky i fundit ėshtė uragan i kategorisė sė tretė, nė korrik ka shkaktuar miliarda dollarė dėme duke goditur brigjet e Floridės.
Mė shkatrruesi ishte uragani Katrina i cili disa muaj me parė ka zbrazur disa shtete jugore amerikane, posaēėrisht Louissiana dhe qytetin e saj New Orleans, ku sipas disa shėnimeve thuhet se kanė vdekur mijėra persona.
Pėrveē uraganeve kėtė vit kanė shėnuar edhe nėntė fortuna tropikale.


ēka janė, si formohen dhe si shkallohen uraganet?

Sezona e uraganeve zgjat prej 1 qershorit e deri 30 nėntor dhe kap Atlantikun jugor, rripin e detit Karib, njė pjesė tė Meksikės dhe Pacifikun lindor.
ēdo vit mesatarisht rreth 10 fortuna tropikale "lindin" nė sezonin e uraganeve, dhe kryesisht ēdo tre vite ato ndodhin nė SHBA duke marrė mesatarisht prej 50 deri 100 jetra njerzish dhe duke shkaktuar dėme tė mėdha materiale.
Kėso uragane mesatarisht janė pesė nė ēdo vit, ku 2 prej tyre janė shumė tė fuqishėm, shkruan Qendra Nacionale Amerikane pėr Uragane (www.nhc.noaa.gov).
Uragani ėshtė njė ciklon i fortė tropikal identik me fortunėn ciklonike nė hemisferėn veriore tė tokės. Nė shkallėn themelore janė - depresioni tropikal, fortuna tropikale dhe uragani.
Uraganet me intenzitet mė tė madh janė nė gusht dhe shtator, kurse gjatė tėrė vitit ato paraqiten nė Pacifikun pėrėndimor.
Pėr t'u krijuar njė uragan nevojitet - oqean i nxehtė, lagėshti dhe njė erė e lehtė, kėshtu ato tė "pėrziera" krijojnė spirale uragani, tė quajtur "ushujėza". Nė qendėr tė "ushujzės" gjendet relativisht njė pjesė e qetė e cila quhet "syri" dhe ka njė gjerėsi prej 33 deri 49 kilometra, kurse fortuna tė cilėn e krijon mund tė zgjerohet deri 640 kilometra.
Aktiviteti mė i madh zhvillohet nė regjionin menjėherė pas "syrit" i cili quhet "muri i syrit". Nė maje tė kėtij muri njė sasi e madhe e ajrit nxirret pėrjashta ku krijohet lėvizje dhe "thithje" pėrpjetė. Megjithatė, njė pjesė e ajrit thithet nė brendėsi dhe kalon nėpėrmjet "syrit" duke krijuar njė hapsirė tė qetė nė brendėsi tė syrit, pa re. Erėrat e uraganit nė hemisferėn veriore tė tokės lėvizin nė kahje tė kundėrt tė akrepave tė orės rreth "syrit" kurse uraganet nė hemisferėn jugore lėvizin nė kahje tė akrepave tė orės.
Nė Paqėsorin pėrėndimor quhen "Tajfune" kurse nė Okeanin Indian quhen "Ciklone".


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Uraganet prej Sun Jan 20 2008, 12:44

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Pėr ēfarė shėrben shkalla Safir-Simpson

Uragani paralajmėrohet me re tė zeza dhe rritet aktiviteti i erėrave. Kur uragani ofrohet, mund tė sjellė shira tropikale, erėra tė forta dhe valė tė mėdha. Nė detin e hapur mund tė zgjasė edhe deri nė dy javė. Intenziteti i uraganit matet me shkallėn e Safir-Simpsonit. Ajo ka 5 shkallė, prej 1 deri nė 5.
Kur erėra e fortunės merr shpejtėsi prej 120 km/h, popullsia paralajmėrohet pėr mundėsinė e paraqitjes sė uraganit, dhe kur largohet "ushujėza" kjo ndodhi merr njė emėr, mashkull apo femėr, sipas gjashtė shkallėve qė ekzistojnė ndėrkombėtarisht.

Uragani 1. Krijojnė erėra me shpejtėsi prej 120 deri 153 km/h dhe nuk bėjnė dėme tė mėdha ndėrtesave tė forta, por shkaktojnė pėrmbytje tė vogla. Shkatrrojnė drunjtė.

Uragani 2. Erėrat kanė shpejtėsi prej 154 deri 177 km/h, mund tė dėmtojnė kulmet, dyert, dritaret. Disa vende tė ulėta mund tė pėrmbyten dy deri katėr orė pėrpara se tė arrijė qendra e uraganit.

Uragani 3. Erėrat kanė shpejtėsi prej 178 deri 209 km/h dhe shkaktojnė dėme strukturale vendbanimeve tė vogla, veēanėrisht pėr shkak tė pėrmbytjeve, ēka dhe patjetėr duhet tė evakuohet popullsia.

Uragani 4. Nė kėtė kategori shpejtėsia e erės ėshtė prej 210 deri 249 km/h. Shkul kulmet e shtėpive, bėn erozione tė mėdha nėpėr plazhe, shkatrron shtėpi nė afėrsi tė bregdetit dhe shkaktojnė pėrmbytje. Pėr kėtė arsye popullata duhet tė evakuohet nė largėsi prej 10 km.

Erėrat me shpejtėsi mės shumė se 249 km/h bėjnė pjesė nė kategorinė Uragani 5. Shkatrron kulmet e objekteve tė mėdha tė banesave kurse shtėpitė e vogla shkatrrohen plotėsisht. Shkaktojnė pėrmbytje. Nė kėso raste bėhen evakuacione masive e popullatės nė njė largėsi prej 8 deri 16 km nga bregdeti.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Uraganet prej Sun Jan 20 2008, 12:44

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
15 Uraganet dhe Fortunat tropikale mė shkatrruese nė historinė


1. Andrew (South Florida, southeast Louisiana), 1992, 5, $43.67 billion

2. Charley (southwest and central Florida), 2004, 4, $15 billion

3. Ivan (Florida Panhandle and Alabama), 2004, 3, $14.2 billion

4. Hugo (South Carolina), 1989, 4, $12.25 billion

5. Agnes (Florida, Northeastern U.S.), 1972, 1, $11.29 billion

6. Betsy (South Florida, southeast Louisiana), 1965, 3, $10.8 billion

7. Frances (central Florida, Florida Panhandle) 2004, 2, $8.9 billion

8. Camille (Mississippi, southeast Louisiana, Virginia), 1969, 5, $8.89 billion

9. Diane (Northeastern United States), 1955, 1, $6.99 billion

10. Jeanne (central Florida), 2004, 3, $6.9 billion

11. Frederic (Alabama, Mississippi), 1979, 3, $6.29 billion

12. Unnamed, nicknamed ``New England,'' (New York, Rhode Island), 1938, 3, $5.97 billion

13. Allison (Texas), 2001, $5.83 billion

14. Floyd (Mid-Atlantic & Northeastern U.S.), 1999, 2, $5.76 billion

15. Unnamed, nicknamed ``Great Atlantic,'' (Northeastern U.S.), 1944, 3, $5.39 billion


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi