Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Si u krijuan Planetet

Si u krijuan Planetet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Si u krijuan Planetet prej Sun Jan 20 2008, 12:50

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nėse vėshtrojmė pėr njė kohė tė gjatė pluhurin nėn shtrat, mund tė shohim se ai mblidhet tok pėr tė formuar topa tė vegjėl pluhuri. Poashtu disku i pluhurit qė sillet rreth njė ylli, mbeturinė nga formimi i atij ylli, bashkohet si pasojė e gravitetit. Grimcat e vogla mblidhen sė bashku pėr tė formuar njė masė mė tė madhe.
Por formimi i planeteve nuk ėshtė vetėm proces i mbledhjes graduale tė grimcave pėrmes gravitetit si ē’mendohej deri vonė. Duket se ka edhe njė periudhė kur ndodhin pėrplasje masive mes shkėmbinjėve tė mėdhenj, tė cilėt mė pas bashkohen pėr tė formuar shkėmbinj edhe mė tė mėdhenj.
Njė ekip i udhėhequr nga astronomi George Rieke i Universitetit tė Arizonės ka arritur tė vrojtojė kėtė periudhė tė ndėrmjetme me anė tė teleskopit Spitzer.
Teleskopi Spitzer, i cili u aktivizua para 14 muajsh, vrojtoi pasojat e pėrplasjeve tė fuqishme pėrreth dy yjesh me anė tė rrezeve infra tė kuqe. Pluhuri ngrohej nga ylli qendror dhe teleskopi mati kėtė rrezatim nxehtėsie, e cila ēlirohet nė valė nėn dritėn e kuqe. Duke matur rrezatimin infra tė kuq astronomėt arritėn nė pėrfundimin se disa yje tė vjetra kishin mė shumė disqe masive pluhuri sesa do tė ishte pritur, bazuar nė atė qė mendohej mė parė.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi