Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Diskutime Shoqėrore » Ēka dini per Moden?

Ēka dini per Moden?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Ēka dini per Moden? prej Tue Jan 22 2008, 06:09

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

2Normal Re: Ēka dini per Moden? prej Tue Jan 22 2008, 06:11

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Hstoria e Modes
________________________________________
Historia e modės. Si lindi? Me ekzistencėn e padiskutueshme tė joshjes seksuale nė ēdo epokė. Si u ndėrtua rruga pėr tė mbėrritur nė mėnyrėn qė vishemi sot.

Hapat deri nė vitet 65-'70-tė, kur fjala modė u pėrdor pėr herė tė parė, dhe minifundi bėri revolucion. Dhe takimi me gruan e ditėve tė sotme, qė shquhet pėr dallim personal me ndjenjėn Asnjė nuk ėshtė njėsoj si unė

Mėnyra si vishemi ka njė histori shumėvjeēare. Veshja ėshtė pjesė e pandarė e historisė, qė dėshmon lidhje njerėzore dhe ekonomike. Ritmohet nga kushtet kohore, hierarkia shoqėrore dhe joshja seksuale.Ajo qė ekziston nė ēdo epokė ėshtė joshja seksuale, e cila alternohet me hierarkinė shoqėrore.

3 000 vjet para Krishtit, gratė egjiptiane tė shkallės sė lartė vishnin rroba me bel tė shtrėnguar dhe gjoksin tė lėnė jashtė. Kurse skllavet dhe balerinat nė gėrmimet arkeologjike shfaqen nudo. Idealja e belit tė hollė ishte shumė e vlefshme. Qė nė fėmijėri shtrėngonin belin, qė tė realizonin njė pėrfundim elegant.

Me vonė linja spanjolle, u realizua me mbushje nė gjoks me materiale tė ndryshme, sa rroba tė mos krijonte asnjė thyerje dhe bashkė me fufullen nė pjesėn e poshtme theksonte thellėsinė e belit, qė realizohej me korse me shirita metalike ose me kocka balene tė pėrpunuara, deri nė masat e trupit.

Afeksioni grua, uli dekoltenė katrore sa tė jepte njė pėrshtypje joshėse, e cila stolisej me dantella, gurė e perla.Dekolteja shumė e ulėt bėri qė shteti dhe kisha tė vendosnin ligje, qė caktonin uljen e tyre.

Nė vitin 1700, Europa nėn ndikimin e oborrit Freng mori rolin e drejtuesit estetik dhe sanksionoi botėroren e modės. Njė element i rėndėsishėm ishte moda, ku pėr herė tė parė shfaqet fjala �modė�. Pika kulmore e modės ishte minifundi (vitet �65-'70-tė), qė kryesoi me paraskenėn e modės. Fundet u shkurtuan shumė mbi gju. Pavarėsisht nga forma e drejtė apo e gjerė, e gjithė qendra joshėse ra tek kėmbėt.
Minifundi bėri njė revolucion nė tė brendshmet, qė arritėn tė bėhen me pėrmasa mė tė vogla, sutjen tė lehtė dhe minislip, si tė vetmet tė brendshme. Po kėtė miniparaqitje e kemi edhe te rrobat e banjės.

Gruan e re e shohim nė vitet '80-tė, me veshje mbrėmjeje impresionuese me linja tė lehta femėrore dhe me kostumin elegant tipik tė stilistit Giorgio Armani. Bashkė me stilistėt Calvin Klein dhe Ralf Lauren, Armani nxiti lukun total.Gratė blinin njė sėrė kombinimesh nė dyqanet e tyre , aroma , aksesorė, etj. Blerjet u bėnė njė dėfrim pėr to.

Vitet '90-tė sjellin ndryshime tė mėdha. Njė Europė e Bashkuar ėshtė njė shpresė pėr pėrfitime ekonomike, civilizuese dhe tregtare. Oferta e teknologjisė kontribon qė moda tė krijojė njė person ndėrkombėtar.
Nė Itali:Fendi, Armani,Valentino, Versace, Moschino impresionojnė skenėn ndėrkombėtare.Kolektivizimi nė tė gjitha fushat kėrkoi kujdesin personal, njohjen, individualizimin dhe diferencizmin.Pasojat nga e kaluara, abuzimet me shėndetin personal kthen nė ushqim gjimnastikėn sistematike.

Jepet emfazė nė atletikė dhe nė trupin e mirėformuar, qė ėshtė kėndshėm brenda rrobave me prerje tė tejdukshme ose provokuese.

Gruaja shprehet e lirė nė garderoben e saj dhe shquhet dėshira e zjarrtė pėr dallim personal me ndjenjėn Asnjė nuk ėshtė njėsoj si unė.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

3Normal Re: Ēka dini per Moden? prej Wed Jan 23 2008, 23:38

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Hyrja ne Historin e Modes
Menyra se si vishemi ka nje histori shum vjeqare,ket historin tersisht e mesojm ne fazat e arsimimit ton.

Behet shpesh fjal per veshjet e vjetra Ilire dhe Greke.

Kryesisht per ato veshje popullore te ballkanit.

Veshja eshte nje pjes e pandar e histories qe deshmon lidhjen njerzore dhe ekonomike.

Veshja eshte shprehje sintetike e trupit,

levizjes dhe qendrimit,e punes,e pushimit,e shoqeris njerzore,

eshte nje system sentetik shoqeror civil.

Lenda modelimi dhe ndertimi I trupit kan nje rol te rendesishem ne shoqeri.

Ngjyrat simbolet nderlidhjet,

gjeometrike,pelhura te ndryshme simbolizojn veshjet tradicionale.

Veshja ritmohet nga faktort siq thon historianet me te shumt ndahen ne tri filime baz:

Kushtet kohore,

Hierarkija shoqerore dhe,

Joshja seksuale.

Kjo e para udhhiqet nga zhvillimi ekonomik.

Behet perzgjedhja e rrobave.Egjipti
Egjiptianet jan nder te paret per te cilit kemi te dhena te mirmbajtura mbrenda kohes,pershkak te klimes se that qe ka Egjipti.

Nepermjet skulpturave dhe vizatimeve ne mur shikojm faktin e mrekullueshem se ne nje periudh rreth 300 vjetesh shohim ndryshime qe kan qen te pakta.

Egjiptianet jan nje popull me nivel te lart kulturor.

Kishin nje ecuri shoqerore te caktuar dhe arriten ne nivel te lart kulturor dhe teknik.

Dy nga fuqit e medha ne ndertimin e shoqeris Egjiptiane ishin feja dhe tradita.

Egjiptianet ishin te paret dhe te vetmit nga popujt e vjeter qe perdornin shum pak leshin dhe lendet e tjera prej kafsheve.Preferonin fije bimore siq ishte linoja

qe ishte e leht kishte shum favor ne zabtim rrinte bukur dhe lahej leht.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

4Normal Re: Ēka dini per Moden? prej Wed Jan 23 2008, 23:40

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
MESJETA
400 Vite pas Krishtit deri mė 1480 periudha nga renja e Romes nė shek V pas Krishtit deri nė vitin 1000 pas Krishtit fillon e formohet vendosja e caktuar e popujve tė Evropės.Karakterizohet nga mungesa e shum elementeve informuese nė veshje si dhe nė orte tė tjera.Ėshtė njė periudh kufize,bėn invazione dhe filluan tė vendosen nė zona tė imperatoris Romake.Fiset Teutone,Gotet,Hunet,Galet,Frenget,Lumbardet u ndikuan nga elementet tė qytetrimit qė popujt emigrant Romak kishin adoptuar dhe morėn elementet nga veshja e adoptuar dhe morren elemente nga veshja e tyre nė forma tė rėndomta.Kėshtu qė mijė vjeqari I errėt qė quhej mesjeta nga shek V pas Krishtit nė shek XV mund tė ndaet nė 4 epoka:
400-800 EPOKA BARBARE
800-1000 EPOKA MESJETARE ROMAKE
1000-1200 MESJETA E PAR GOTIKE
1200-1480 MESJETA E DYT GOTIKE
Dy tė parat pėrbėjn njė skuader qė karakterizojn popujt nė luftė tė vazhdueshme pėr mbijetes.Elementet qė kemi jan tė pakta dhe bazohen kryesisht nė varre ku gjejm njerz tė varrosur me rroba.Dy tė tjerat pėrbejn njė skuader qė karakterizon popujt tė cilėt u adoptuan filluan tė formojn shoqeri tė organizuar pak nga pak zhvilluan tregtin ,shkrimin dhe artin,si rrjedhim kemi tė tė dhena tė shumta midis tyre shkrime,murografi dhe ndoni form mode si e kuptojm sot fillon tė modelohet.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi