Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Alpet shqiptare

Alpet shqiptare

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Alpet shqiptare prej Wed Jan 23 2008, 05:13

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Alpet Shqiptare perfaqsojne njesine gjeografike me te lartė e me madheshtore te vendit. Pėr nga format e larta e te ashpra te relievit, pėr nga bukuria e mahnitshme e peisazheve dhe kontrasteve natyrore atonuk mbeten prapa Alpeve te Evropes Qendrore..
Alpet shtrihen ne pjesen me veriore te vendit dhe kanė kufij tepėr te qartė.
Ne jug ato zbresin deri te lugina e Drinit (ne sektorin nga Fierza deri ne Vaun e DEjes),qe i ndan nga Malesia e Pukes, ne lindje e verilindje kufizohet me pellgun e Tropojes dhe me luginen e rrjedhjes se poshtme te Valbones magjike,qe e ndan nga Malesia e Hasit dhe e Gjakoves e cila bėn pjesė ne Krahinen Malore Qendrore,kurse ne perendimzbresin deri ne fushėn e Mbishkodres.
Ne te gjithė shtrirjen e tyre Alpet kanė njė gjatesi maksimale prej 64 km, midis majes se Zhihoves ne Veri dhe Megulles se Gjerkajve ne jug. Gjeresia e tyre arrin deri ne 60 km, nga Qafa e Morines ne Lindje deri ne fshatin Jeran ne Pėrėndim.
Siperfaqa e pėrgjithshme e tyre arrin deri ne 2020 km²
.
Alpet me gjithė relievin e tyre tepėr te thyer dhe te lartė nuk janė te pakalueshem. rrjeti i dendur i luginave,grykave dhe qafave lehtesojne depertimin deri ne sektoret ne thellesi.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi