Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » DIELLI

DIELLI

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal DIELLI prej Wed Jan 23 2008, 05:21

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Lartesia e Diellit ne horizont ne gjeresi gjeografike tė ndryshme pėr ditet e ekuinokseve dhe solsticeve.

Lartesia e Diellit mbi horizont nga ekuatori ne pole ėshtė e ndryshme. Gjithashtu kjo lartesi ndryshon gjatė vitit dhe pėr te njėjtin vend. Kėshtu lartesia e Diellit ne ekuator ndryshon gjatė vitit ndryshon nga 66.5° ne ditėn e solsticit te veres dhe te dimrit ( d.m.th. ne dt 22 qershot dhe 22 dhjetor) deri ne 90° ne ditet e ekuinoksit te pranveres dhe te vjeshtes ( d.m.th. ne dt 21 mars dhe 23 shtator).

Ne pole kjo lartesi ndryshon nga 23,5° ne minus 23,5° qe dote thotė se dielli ėshtė nėn horizont. Ne pol lartesia me e madhe ėshtė ne solsticin e veres dhe me vogėl ne ditėn e solsticit te dimrit.

Ne tropikun e veriut lartesia e diellit mbi horizont ndryshon nga 43° ne ditėn e solsticit te dimrit deri ne 90° ne ditėn e solsticit te veres.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: DIELLI prej Wed Jan 23 2008, 05:21

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Lindja dhe perėndimi i Diellit pėrtej rrethit polar gjatė vitit.

Ne gjeresite gjeografike nga rrethi polar(66,5°) deri ne pol ((90°) ka ditė qe Dielli nuk perendon, por ka edhe ditė qe Dielli nuk lind kurrė.
Ne rrethin polar Dielli nuk perendon vetėm njė ditė.
Drejt polit numri i ditėve qe nuk perendon Dielli, rritet dhe ne pol arrin deri ne 186 ditė. Kjo ndodh gjatė periudhes se ngrohte te vitit.
Numri i ditėve qe nuk lind Dielli ne kėtė gjeresi gjeografike ndryshon nga njė ditė ne rrethin polar deri ne 179 ditė ne pol. Kjo ndodh gjatė periudhes se ftohte te dimrit
Pre ne rrethin polar e ne pole ditet dhe netet vazhdojnė me tepėr se 24 ore.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: DIELLI prej Wed Jan 23 2008, 05:22

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Gjatesia e ditės ne gjeresi gjeografike tė ndryshme te hemisferes veriore

Ne gjeresine gjeografike nga 0° ( ekuatori) deri ne rrethin polar ( 66,5°) gjatesia e ditės ndryshon nga 12 ore ne 24 ore.
Ne rrethin polar gjatesia me e madfhe e ditės ėshtė 24 ore kurse ajo me shkurtra ėshtė baraz me zero.
Ditėt me te shkurtra ndryshojnė nga 0 ne rrethin polar deri ne 12 ore ne ekuator.
Ditėt me te gjata janė ne vere, kurse me te shkurtrat ne dimer.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: DIELLI prej Wed Jan 23 2008, 05:22

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Planetėve pėr njė rrotullim rreth Diellit i nevojiten :

1.Merkurit 88 ditė

2.Venerės 225 ditė

3.Tokės 365 ditė

4.Marsit 678 ditė

5.Saturnit 29,5 vjet

6.Uranit 84 vjet

7.Neptunit 165 vjet

8.Plutonit 680 vjet


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: DIELLI prej Wed Jan 23 2008, 05:23

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Historia e Diellit.

Dikur para shumė vitesh, qarkullonte nėpėr univerz njė re e dendur e perbere nga pluhuri, heliumi dhe hidrogjeni. Ne njė moment kaloi kjo re e dendur afėr njė ylli (qe ishte duke vdekur) i cili eksplodoi. Njė yll duke eksploduar thiret Supernove. Eksplozioni bėri njė chok-vale, qe bėri rėnė e dendur te tkuret dhe te vazhdoje tkurjen. Pas disa milione vitesh reja e dendur u kompromitua dhe u nda ne tre pjesė. Ato tre re te posa formuara vazhduan te tkuren dhe pasi qe ato vazhdimisht po zvogeloheshin, filloi temperatura te ritej. Pėr shkak te temperatures se lartė, filluan atomet hidrogjenike te levizin shpejte e mė shpejtė.
Nėse dy atome hidrogjeni do tė perplaseshin, do tė shkriheshin dhe krijonin helium. Ne kėtė mėnyrė prodhohet energjia. Kjo nuk do tė ndodhte ne kushte normale(kėtu ne Toke), mirėpo nga temperatura e lartė kjo u mundesua ne ato tre re te dendura. Papritmas ndodhi njė zjarr-fusion nga e gjithė energjia e posakrijuar. Kur kjo energji ndeshi ne siperfaqen e tre reve, ato u transformuan ne yje qe shkelqenin(kjo ka ndodhur para 5 miliarde vitesh). Kjo bėri qe shtresa e reve te ndryshoje. Njeri diell fitoi njė shtrese qe ishte vetėm 1/10 pjesė e shtreses se Diellit tonė, ndėrsa tjetri kishte shtrese te 10-ten herė te Diellit. Ylli me shtrese me te madhe kishte edhe temperature me te lartė dhe kishte ngjyrė te kaltert ne te bardhe. Ylli me shtrese me te vogėl kishte poashtu edhe temperature me te ulet dhe ngjyren e kuqe. Ylli i kaltert-bardhe harxhoi me shpejt depotin e hidrogjenit dhe pas 100 milione vitesh eksplodoi nga shkaku i mungesės se meteries djegese. Pas kėsaj kohe formohet Dielli dhe Ylli i kuq dhe krijohen edhe planetet rreth tij.


Ardhmėria e Diellit.

Pas 5 miliarde vitesh, Dielli do tė shprazet nga hidrogjeni, do tė konveksoje(bymoje), gelltite Merkurin, veneren dhe Token. Dielli do tė shendrohet ne atė qe quhet Yll gjigant i kuq. Pas njė gjys miliarde vitesh, Dielli do tė shprazet krejtėsisht nga hidrogjeni dhe do tė tkuret(jo ne te njėjtėn mėnyrė si ylli i parė qe u be Supernove) dhe do tė perfundoje si njė yll i vogėl i bardhe i rrethuar nga gazi(helium). Pas rreth 100 miliarde vitesh edhe ylli i tretė do tė shuhet.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi