Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Perberja Kimike e Diellit

Perberja Kimike e Diellit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Perberja Kimike e Diellit prej Wed Jan 23 2008, 05:24

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Perberja kimike e Diellit.

Vargu proton-proton. Transformomi i hidrogjenit ne helium fillon kur dy protone shkrihen bashke ne njė deutron te perbere prej njė neutroni dhe njė protoni, gjatė zberthimit te njė pozitroni dhe njė neutrino-je me energji te ulet. Se bashku me njė ptoton transformohen deutronet ne helium-3 ( 2 protone + 1 neutron), ku lirohet energji ne formė te gammafotoni. Ne fund shkrihen dy berthama helium-3 dhe prodhojne njė atom helium-4 (2 protone + 2 neutrone) dhe dy protone.

Berylium-reaksioni.
Njė variant i rrallė i vargut proton-proton perbehet prej berthamave te helium-4 dhe helium-3 qe shkrihen bashke ne njė berthame te berylium-7 (4 protone dhe 3 neutrone) gjatė zberthimit te njė gammafotoni. Njė proton ekstra transformon berylium-7 ne bor-8 (4 protone dhe 4 neutrone). Ne fund, berthama berylium-8 ndahet ne dy berthama heliu-4.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Perberja Kimike e Diellit prej Wed Jan 23 2008, 05:25

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Dielli - prej lindjes deri ne vdekje (njė shpjegim me i lehtė, i ndare ne faza).

Faza 1. Njė yll lind nga njė re e gazi. Njė eksplozion i njė ylli bėn qe reja e gazte te tkuret. Presioni i partiklave(copezave) bėn qe temperatura te rritet. Pas njė kohe te gjatė temperatura arrin deri ne 10 milion grade C dhe atomet e hidrogjenit shkrihen ne-Helium. Energjia rrjedh nga brendesia e qendres dhe transformon rėnė ne yll qe shendrit. Dielli tani ka formėn e njė ylli te verdhe ne te bardhe me drite te fortė.

Faza 2. Dielli tani jeton jetėn e vet si yll, derisa perdor(djeg) hidrogjen nga depoja e vete. Dielli transformon hidrogjenin ne Helium. Ne kėtė faze Dielli dalė ngadalė bėhet me i ngrohte. Dielli tani ėshtė njė Yll-shkurtabiq.

Faza 3. Dielli bėhet njė yll me i moshuar. Ai nuk ka me hidrogjen pėr te transformuar dhe fillon te transformoje heliumin ne Thengjill. Dielli bėhet me i rėndė ne peshe. Tani ai ėshtė njė Yll i kuq gjigant. Ne kėtė faze ai rritet akoma dhe bėhet me i kuq. Poashtu ne kėtė faze i thith planetet e brendshme: Merkurin, Veneren, Token dhe Marsin.

Faza 4. Dielli bėhet aq i madh sa qe shkateron shtresen e jashtme te tij dhe e perfundon te qenurit e tij ne njė yll shkurtabiq te bardhe dhe me drite shumė te dobėt.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi