Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Më Pran Njëri-Tjetrit «« » Ndihmoni Njeri-Tjetrin » Studimet ne Britanin e Madhe

Studimet ne Britanin e Madhe

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Studimet ne Britanin e Madhe prej Thu Jan 24 2008, 06:06

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Informacione dhe udhezime për te gjithë aplikantet qe synojne te kryejne studime universitare ne universitetet dhe kolegjet britanike

Ne Mbreterine e Bashkuar shumë universitete ofrojnë një game te gjerë kursesh. Si rrjedhoje, është mjaft e vështirë për te bërë një zgjedhje mes kaq shumë mundesish. Ne ju vijme ne ndihmë me një sërë informacionesh te nevojshme për t'ju lehtesuar ne zgjedhjen tuaj. Kurset universitare ne Mbreterine e Bashkuar quhen Bachelors deegres, ose First degrees. Ato normalisht zgjasin 3-4 vjet, me kohe te plotë studimi. Perjashtime bëjnë Mjekesia, Stomatologjia dhe Arkitektura, qe zgjasin deri ne 7 vjet.
Për kurset me kohe te plotë universitare ju duhet te bëni një aplikim te vetëm përmes një sherbimi te centralizuar, te njohur si Sherbimi për Pranime ne Universitete dhe Kolegje (UCAS), sesa te aplikoni ne mënyrë individuale ne universitete dhe kolegje.
Çfare duhet te dini
Ju plotesoni një formë aplikimi për 6 kurse të ndryshme (maksimumi 4 kur aplikoni ne Mjekesi, Stomatologji apo Veterinari dhe maksimumi 3 kur aplikoni për Route B art dhe Dezign). Ka dy mënyra të ndryshme aplikimi për art dhe design: Route A dhe Route B.
Ne rastin e Universiteteve te Oksfordit dhe Kembrixhit, ju mund te aplikoni dhe nëpërmjet UCAS-it dhe direkt te universiteti. Ju nuk mund te aplikoni ne Oksford dhe Kembrixh ne te njëjtën kohe.
UCAS (Sherbimi për Pranime ne Universitete dhe Kolegje) monitoron progresin e aplikimit tuaj nga fillimi deri në fund.
Kur duhet te aplikoni
Qe prej vitit 2005, te gjithë kandidatet për studente ne Universitete dhe kolegjet e Britanise se Madhe kanë mundësi qe te aplikojne online. Aplikimet duhen bërë një vit me përpara kohës kur fillon kursi dhe ne periudhat e meposhtme: 1 shtator - 15 tetor (periudha e aplikimit për Mjekesine, Stomatologjine ose Shkenca Veterinare ne Universitetin e Oksfordit dhe Kembrixhit). 1 janar-7 mars (periudha e aplikimit për Rrugen B dhe Art dhe Dizajn). Aplikimet e marra nga 16 janari deri me 30 qershor do të trajtohen si te vonuara dhe u takon institucioneve ku ju keni aplikuar për ta konsideruar ose jo aplikimin tuaj. Çdo aplikim i marrë pas dates 30 qershor do t’i nenshtrohet Skemes “Clearing”.
SA DO TE KUSHTOJE
Studentet e Bashkimit Europian qe studiojne ne universitete apo kolegje ne Angli, Uells dhe Irlanden e Veriut paguajne te njëjtën shumë si studentet e Mbreterise se Bashkuar, e njohur si “home fees”. Studentet e tjerë jashtë BE-se paguajne një shumë qe varion nga 6250 paund (Artet) te 18000 paund ne vit. Shumica e studenteve ne Mbreterine e Bashkuar ka nevojë për 600 paund ne muaj për te jetuar. Kjo shumë mbulon akomodimin, ushqimin, veshjen dhe nevojat baze. Disa universitete ofrojnë bursa, por ka një kompeticion te fortë për to, ndaj ju nuk duhet te vareni prej tyre. Pjesa me e madhe e bursave janë për studentet pasuniversitare.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: Studimet ne Britanin e Madhe prej Thu Jan 24 2008, 06:07

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ne shumë prej universiteteve britanike ofrohet mundësia e studimit ne distance. Të gjithë ata persona qe e synojne një gjë te tillë mund te aplikojne online, por gjithashtu mund te vazhdojnë online studimet për degën qe duan te formohen dhe diplomohen. Ne artikullin e sotëm do të njiheni me gjeresisht në lidhje me studimin ne distance ne universitetet britanike, kurset, kohën e studimit dhe kriteret e pranimit ne to.
Çfare është studimi ne distance?
Me te mesuarit e hapur ju merrni përgjegjësi për çka mesoni, si mesoni, ku mesoni, sa shpejt ju mesoni, kush ju ndihmon dhe kur do të vleresoheni. Ju do të bini dakord për këto me udheheqesin tuaj qe do të realizoje studimin tuaj ne distance. Studimi ne distance është një studim ne kushte shtepie apo korrespondence (postale apo me kompjuter). Juve do t’ju dergohet një pakete mësimi për kursin tuaj. Nëse do të vleresoheni nga provimet, këto zakonisht zhvillohen ne Mbreterine e Bashkuar por disa prej tyre mund te jepen ne qendren tonë ne Tiranë ne British Council. Ju gjithashtu mund te zgjidhni studimin e hapur si një mënyrë për te patur një kualifikim britanik.
Kurset qe ofrohen
Ka një mori kursesh qe perfshijne: Nivelet A dhe GCSE-te: certifikata universitare, diploma dhe kualifikime; programe pasuniversitare, perfshi Master ne administrim biznesi.
Koha e studimit
Ne shumicen e rasteve, ju zgjidhni kur te studioni dhe sa shpejt. Disa programe pasuniversitare ju lejojne deri ne 8 vjet për te marrë diplomen. Studentet pasuniversitare zakonisht mbarojne kursin minimalisht ne dy vjet dhe maksimalisht ne 5 vjet.
Universitetet
Spektri i institucioneve qe ofrojnë studime ne distance është shumë i gjerë. Njihen 4 institucione kryesore dhe me shumë se 50 universitete qe ofrojnë kurse pasuniversitare.
University of London External Programme - University of London degrees. Open University (OU) - first degrees, postgraduate and professional training, and special-interest subjects. National Extension College (NEC) - first degrees, A-levels, GCSEs, professional and career-based training. Open Learning Foundation (OLF) - undergraduate degrees and Higher National Diplomas/Certificates, also MBA.
Kriteret e pranimit
Kërkesat e pranimit për kurset e studimit ne distance ndryshojnë nga institucioni ne institucion. Disa organizata – si Open University – nuk kanë kerkesa akademike por shumë programe master duan qe ju te keni një diplome te mirë para se ju te regjistroheni. Ju duhet ta verifikoni këtë tek institucioni ku aplikoni.
Provimi i gjuhës angleze
Të gjithë kandidatet me pare duhet t’i nenshtrohen testit te gjuhës angleze. Atyre do t’u kërkohet te arrijnë një sasi pikesh ne një provim gjuhe te njohur. Kërkesat e gjuhës angleze ndryshojnë nga institucioni ne institucion kështu qe është e rëndësishme ta verifikoni ne institucionin ku aplikoni. Shumica preferojne një nga këto:
International English Language Testing System (IELTS). Cambridge Certificate of Proficiency in English (CPE). Cambridge Certificate of Advanced English (CAE)
Ju gjithashtu duhet te verifikoni se cilësia e kursit dhe ofruesit janë te monitoruara dhe te aprovuara se jashtmi nga një organ i njohur si: Open and DistanceLearning Quality Council (ODLQC). Quality Assurance Agency (QAA).
Marrë nga www.britishcouncil. org


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

3Normal Re: Studimet ne Britanin e Madhe prej Thu Jan 24 2008, 06:08

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Rregullat e reja, barriera më të forta për studentët e huaj

Sistemi i ri emigrator, i propozuar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar mund ta bëjë atë, vendin më pak tërheqës për studentët e
huaj, duke i shkaktuar institucioneve arsimore humbje prej disa dhjetëra milionë paundesh. Ndërkohë që rregullat më të shtrënguara, administrativisht të ngarkuara mund ta cenojnë emrin e MB, si vendi në krye të arsimimit botëror.Janë këto shqetësime që konstatohen nga profesor Rik Trainor, presidenti i Universiteteve të Mbretërisë së Bashkuar. E duket se në këtë seri ndryshimesh të acarta për të huajt, më të vështirë do ta kenë edhe ata të rinj shqiptarë, që synojnë të studiojnë në universitetet me emër të këtij vendi.Sistemi i ri duket se do t’u kërkojë universiteteve të përzgjedhin studentët herët, t’i sponsorizojnë ata dhe t’i regjistrojnë tek “Home Office”
ose Ministria e Brendshme britanike. Në këtë drejtim, personalitete nga bota akademike universitare po ushtrojnë peshën e tyre kundërshtuese, duke shpresuar që këto rregulla të ndryshojnë, përpara se të hyjnë në fuqi, në mars të këtij viti, sikundër edhe është premtuar.“Ne vlerësojmë se ka një rrezik shumë real, që programet e ‘Home Office’ do të minonin programin ndërkombëtar dhe atë tregtar të pjesës tjetër të qeverisë, e cila synon të rrisë numrin e studentëve ndërkombëtarë në MB”, deklaroi Trainor.Në sistemin e ri emigrator të Britanisë së Madhe, që konsiderohet si një reformë mjaft e fuqishme në këto 75 vitet e fundit, studentët e huaj zënë kolonën
e katërt të paketës së ndryshimeve të propozuara. Në krye të këtij sistemi qëndrojnë persona tepër të kualifikuar në nivel shkencëtarësh, profesorësh apo inxhinierësh.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

4Normal Re: Studimet ne Britanin e Madhe prej Fri Jan 25 2008, 10:28

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
LuNa nuk eshte vendi i duhur per ti postuar tema levizet!


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

5Normal Re: Studimet ne Britanin e Madhe prej Sat Jan 26 2008, 03:32

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ma-Origano shkruajti:LuNa nuk eshte vendi i duhur per ti postuar tema levizet!

meqe nuk gjeta nje nenforum ,qe do te pershtateshin keto tema,vendosa ti lej ketu
pasi nuk ekziston nenforumi per studentat, ne baze te psikoanalizes time,vendosa ti postoj ketu keto tema
e di qe nuk eshte vendi optimal ketu,por ne tjeter vend do ishte edhe me e papershtatshme
nuk mund ti postoj ne shkenca:) apo filozofi Smile

shume here me ka ra rasti,ku me kan pyetur ,se cfar duhet te aplikojne studentat per nje studim jasht vendit,keshtu qe,duke u nisur nga ajo,qe keto tema mund te jene nje ndihme per ndonje,qe nuk eshte i informuar mbi studimin ne perendim dhe me tej,duke perdore psikoanalizen time,vendosa qe keto tema ti postoj ketu,meqe nuk gjeta me te duhuren No

temat do te levizen atehere,kur do te ekzistoje nje nenforum qe do tu dedikohet studentave queen


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

6Normal Re: Studimet ne Britanin e Madhe prej Sat Jan 26 2008, 05:49

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ok LuNa


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi