Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Mė Pran Njėri-Tjetrit «« » Ndihmoni Njeri-Tjetrin » Studimet ne Gjermani

Studimet ne Gjermani

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Studimet ne Gjermani prej Thu Jan 24 2008, 06:12

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
1. Sistemi i shkollave tė larta nė Gjermani

Ē’lloje shkollash tė larta ekzistojnė nė Gjermani?


Tre lloje kryesore: universitete, institute tė larta profesionale dhe shkolla tė larta tė arte-ve.

Cilat janė ndryshimet midis kėtyre shkollave tė larta?

Nė mėnyrė shumė tė pėrgjithshme mund tė thuhet qė studimet nė universitete janė mė teo-rike dhe mė gjata nė kohė, studimet nė institutet e larta profesionale janė mė praktike dhe mė tė shkurtra. Dhe ėshtė e kuptueshme qė nuk mund tė jepet njė vlerėsim i pėrgjithshėm pėr shkollat e larta tė arteve.

Ēfarė lloj diplomash mund tė merren nė shkollat e larta gjermane?

Diploma e instituteve tė larta profesionale deri tani quhej “Diplom”, ndėrsa nė universitete deri tani ka patur tre lloje diplomash: “Staatsexamen” pėr mjekėt dhe juristėt, “Diplom” pėr studimet e shkencave natyrore, sociale dhe ato tė inxhinierisė, si dhe “Magister” pėr studi-met e dijeve humane.

Pėrse pėrdoni fjalėt “deri tani”? Nuk ėshtė mė aktual ky sistem?

Sistemi qė sapo pėrshkruam nuk do tė ekzistojė mė brenda pak vitesh. I ashtuquajturi “Procesi i Bolonjės” do tė thotė qė nė Gjermani, si dhe nė tė gjitha vendet e tjera europiane do tė ekzistojnė vetėm diplomat “Bachelor” (diploma e parė) dhe “Master” (diploma e dytė) – me pėrjashtim tė mjekėve, teologėve dhe juristėve, pėr tė cilėt ka ende shumė debat. Diplo-mat “Bachelor” dhe “Master” kanė si qėllim qė studimet tė bėhen mė tė shpejta dhe mė efi-ēiente. Atėherė, nėse dėshironi tė kryeni studime me perspektive, mė mirė kėrkoni studi-met “Bachelor” ose “Master”. Deri tani, rreth 35 pėrqind e studimeve nė Gjermani pėrputhen me kėtė sistem tė ri.

Cili ėshtė ndryshimi kryesor midis sistemit shqiptar dhe atij gjerman?

Nė Gjermani shkollat e larta gėzojnė njė autonomi relativisht tė madhe, si nė aspektin financiar ashtu edhe nė atė politik. Kjo do tė thotė qė ēdo shkollė e lartė ka njė profil tė ndryshėm, gjė qė nė shumė raste krijon probleme pėr studentėt e huaj qė janė nė kėrkim tė njė universiteti ose tė studimeve tė pėrshtatshme. Nga ana tjetėr shanset pėr tė gjetur njė universitet qė pėrmbush maksimalisht dėshirat dhe kėrkesat e studenteve janė mė tė larta. Por cilido qoftė universiteti juaj – nė Gjermani mund tė jeni tė sigurtė se kudo tė studioni sipas standarteve mė tė larta ndėrkombetare.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Studimet ne Gjermani prej Thu Jan 24 2008, 06:13

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
2. Financimi i studimeve nė Gjermani

Sa kushtojnė studimet nė Gjermani?

Deri sot studimet nė Gjermani kanė qenė falas. Megjithatė, me njė vendim tė gjykatės mė tė lartė gjermane nė fillim tė 2005, universitetet kanė fituar tė drejtėn pėr tė marrin taksa nga studentėt. Aktualisht nuk ėshtė e qartė se sa duhet tė paguajnė studentėt, por pritet qė taksa tė jetė rreth 500 EUR pėr semestėr. Ky sistemi i taksave do tė zbatohet qė nga viti akademik 2006/2007 nė shumicėn e rajoneve tė Gjermanisė.

Sa kushton tė jetuarit nė Gjermani?

Ekspertėt dhe pėrvoja e deritanishme kanė treguar se 6500.- EUR nė vit janė tė mjaftueshme pėr njė jetė modeste tė njė studenti. Pra, nga ēdo aplikues pėr njė vizė studimi, Ambasada Gjermane kėrkon garancinė qė ai ose ajo ėshtė nė gjendje tė mbajė veten. Minimumi ėshtė 6500.- EUR. Bashkė me taksat e reja tė universiteteve kjo shkon deri 7500.- EUR nė vit.

A ka bursa pėr studime nė Gjermani?

Pėr fat tė keq, oferta pėr bursa pėr studime nė Gjermani ėshtė shumė e kufizuar. Mund tė provoni tė informoheni nė adresėn www.e-fellows.net, ku paraqiten disa oferta tė kufizuara. Nėse jeni nė Gjermani dhe keni marrė nota shumė tė mira nė tė dy vitet e parė, mund tė aplikoni pėr njė bursė nga njė fondacion politik gjerman.

Atėherė, tė gjitha studimet e mia duhet t’i paguajnė prindėrit e mi!?

Jo gjithmonė. Nė Gjermani, studentėt e huaj qė vinė nga njė vend joanėtar i Bashkimit European mund tė punojnė 90 ditė nė vit. Nė kėtė mėnyrė mund tė financoni njė pjesė tė studimeve tuaja, por jo tė gjitha. Studimet nė njė gjuhė tė huaj kėrkojnė mjaft angazhim dhe nuk do tė keni shumė kohė pėr tė punuar.

3. Rruga individuale drejt universitetit ose institutit tė lartė profesional

Ēfarė duhet tė di nėse dėshiroj tė studioj nė Gjermani?

Fillimisht duhet tė dini ē’farė dhe ku dėshironi tė studioni.

Kush mund tė mė ndimojė pėr tė vendosur se ēfarė tė studioj?

Pėrgjigje e shkurtėr: Ju vetė. Ju vetė e dini mė mirė se kushdo tjetėr se pėr ē’gjėra keni mė shumė interes dhe ē’farė drejtimi universitar ju pėlqen mė shumė.

Kush mund tė mė ndihmojė pėr tė gjetur njė universitet ose njė institut tė lartė profesional qė pėrputhet me interesat e mia?

Pėrsėri njė pėrgjigje e shkurtėr: Ju vetė. Ndoshta ju keni dėshirė tė banoni nė njė qytet tė pėrcaktuar, ndoshta atje keni familje ose tė afėrm. Ndoshta keni dėshirė tė studioni nė njė universitet tė madh ose preferoni njė universitet tė vogėl.

Njė ndihmė kėtu mund t’ju ofrojė interneti: Nėn adresėn www.dashochschulran king.de mund tė kėrkoni universitetin apo institutin e lartė profesional qė pėrputhet mė mirė kėrkesat dhe dėshirat tuaja. Ka edhe informacion nė anglisht.

Nėse kėrkoni informacion pėr qytetet nė Gjermani, kėtė do ta gjeni gjithmonė nėn adresa tė tilla si p.sh. www.koeln.de (Köln), www.hamburg.de (Hamburg) ose www.berlin.de (Berlin).

Por unė dua vetėm tė shkoj nė Gjermani, nuk mė interson aspak se ēfarė do tė studioj atje!

Me njė qėndrim tė tillė do tė pėsoni zhgėnjim tė madh. Vendimi pėr tė studiuar nė njė uni-versitet ėshtė njė vendim qė do tė ketė ndikim shumė tė madh pėr gjithė jetėn tuaj, si nė Gjermani ashtu edhe nė Shqipėri.


4. Gjuha gjermane

A duhet ta zotėroj gjermanishten nėse dėshiroj tė studioj nė Gjermani?

Nėse dėshironi tė kryeni studime universitare: Po.

Nėse doni tė kryeni studime pasuniversitare, “master” ose doktoraturė: Jo gjithmonė.

Sa mirė duhet ta zotėroj gjuhėn gjermane?

“Studienkolleg”-et kėrkojnė “njohuri e mirė” – por janė ata vetė qė do tė pėrcaktojnė se ēfarė kuptohet me “njohuri e mirė”.

Pėr tė kryer studime nė njė universitet ose nė njė institut tė lartė profesional, ju keni nev-ojė pėr njohuri tė shkėlqyeshme. Duhet ta provoni duke bėrė njė provim qė quhet “DSH” (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang). “Studienkolleg”-et do t’ju pėrgatisin pėr kėtė provim i cili mund tė quhet njė provim i vėshtirė.

Ku mund ta jap DSH-nė?

DSH-ja jepet nė universitetet gjermane. Kush nuk kalon mund ta riprovojė vetėm njė herė tjetėr.

A ka alternativė pėr DSH-nė kėtu nė Shqipėri?

Pėr fat tė keq jo shumė:

-Qendra e Gjermanishtes nė Tiranė organizon provimin ZOP. Mė shumė informacion mund tė merrni nė Qendrėn e Gjermanishtes pranė shkollės sė mesme “Asim Vokshi”.

-Kujdes: Shkollat qė ju garantojnė se mund tė studioni nė Gjermani vetėm me deftesėn e tyre tė pjekurisė ju mashtrojnė!!

Ku mund ta mėsoj mirė gjuhėn gjermane?

Ne rekomandojmė Qendrėn e Gjermanishtes nė shkollėn e mesme “Asim Vokshi”, nė Rrugėn e Elbasanit. Atje mund tė merrni mėsime nga njė staf shumė i kualifikuar dhe pagesa nuk ėshtė e lartė. Provimet nė Qendrėn e Gjermanishtes pėrputhen me standartet e Institutit Goethe qė ėshtė i njohur nė tė gjithė botėn. Natyrisht qė nė Shqipėri ka edhe shumė shkolla private, por nuk mund t’ju themi asgjė pėr cilėsinė e tyre.

Atėherė, nėse dėshiroj tė studioj nė Gjermani, mė mirė tė filloj tė mėsoj gjermanishten qė sot!

Ashtu ėshtė!


5. Rruga drejt shkollave tė larta gjermane - formalitetet

A mund tė filloj tė studioj menjėherė?

Pėr fat tė keq jo. Nxėnėsit qė kanė mbaruar shkollėn e mesme duhet tė japin fillimisht njė provim qė quhet “Feststellungsprüfung”. Provimi ka dy pjesė: njė provim teknik dhe DSH-ja (“Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang”, shiko “Gjuha”). Pėr kėtė provim, ju mund tė pėrgatiteni nga njė institucion parauniversitar qė quhet “Studienkolleg”. Nė tė gjithė Gjermaninė ekzistojnė “Studienkolleg”-e.

Atėherė, ēfarė duhet tė bėj fillimisht?

Hapi i parė: Kėrkoni nė internet universitetin ose institutin e lartė profesional pėr tė cilin jeni tė interesuar. Kėta do t’i gjeni gjithmonė nėn adresat si p.sh: www.uni-konstanz.de (pėr universitetin e Konstancės) apo www.fh-jena.de (pėr institutin e lartė profesional tė Jenės).

Hapi i dytė: Kėrkoni faqet e “Akademisches Auslandsamt”-it (AAA) ose “International Of-fice”. Atje mund tė informoheni – edhe nė anglisht – se pėr cilat dokumente keni nevojė pėr tė bėrė njė aplikim. Nė shumė raste, kėta janė: Dėftesa e pjekurisė, njė ēertifikatė qė tregon nivelin tuaj tė gjermanishtes, njė fotokopje e pashaportės tuaj dhe njė letėr motivimi. Nėse studioni nė njė universitet shqiptar, kėrkohet edhe njė ēertifikatė qė provon se e keni kaluar provimin e pranimit. Tė gjitha dokumentat nė shqip duhet tė jenė tė pėrkthyera nė gjermanisht dhe tė noterizuara.

Hapi i tretė: Plotėsoni njė “Antrag auf Zulassung zum Studium für ausländische Studienbe-werber/innen” (“Aplikim pranimi pėr studime nga aplikues tė huaj”). Kėto aplikime ekzistojnė nė gjermanisht dhe nė anglisht. Shumica e universiteteve pėrdorin kėtė aplikim standart.

Kur janė afatet tė fundit pėr t’i dorėzuar aplikimet?

Sa mė shpejt, aq mė mirė. Nė shumė universitete dhe institute tė larta profesionale data e fundit ėshtė 15 korrik, nė disa shkolla tė larta data ėshtė mė herėt. Zakonisht, shkollat e larta nuk pranojnė nė asnjė mėnyrė qė dokumentat tė dorėzohen mė vonė. Deri nė datėn e pėrcaktuar tė gjitha dokumentat duhen tė ndodhen nė zyrat e “Akademisches Auslandsamt”-it ose nė zyrėn e ASSIST-it.

Ēfarė ėshtė “ASSIST”?

“ASSIST” ėshtė njė vend qendror qė i ngarkuar nga rreth 50 shkolla tė larta kontrollon nėse dokumentat tuaja janė tė plota dhe formalisht nė rregull. Nėse universiteti qė ju keni zgjedhur ėshtė anėtari i ASSIST-it duhet tė drejtoni aplikimin tuaj atje. Aktualisht njė aplikim me ASSIST-in kushton 50 Euro. Ēdo aplikim tjetėr kushton 10 Euro. Adresa nė internet me listėn e universiteteve anėtarė: www.uni-assist.de.

Ēfarė mund tė bėj nė rastin kur ka probleme?

Duhet tė mbani patjetėr kontakt me “Akademisches Auslandsamt”-in apo me “International Office”. Formuloni pyetjet tuaja nė mėnyrė sa mė konkrete; shumė zyra nuk u pėrgjigjen mė pyetjeve tė pėrgjithshme (si p.sh. “Hello, my name is XY, what can I do if I want to study in your university?”), sepse marrin ēdo ditė disa qindra E-Maile nga gjithė bota. Nė qoftė se nuk merrni pėrgjigje, provoni njė herė tjetėr. Provoni edhe tė flisni me telefon.

Marrė nga faqa e ambasades gjermane ne TR


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi