Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Mė Pran Njėri-Tjetrit «« » Ndihmoni Njeri-Tjetrin » Universiteti Italian.Cfar duhet te aplikoni?

Universiteti Italian.Cfar duhet te aplikoni?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Universiteti Italian.Cfar duhet te aplikoni? prej Thu Jan 24 2008, 06:20

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Duke filluar nga data 2 maj 2008 hapen prenotimet e regjistrimeve pėr studentet e huaj qe deshirojne te studiojne ne Universitetet italiane.
Tė interesuarit duhet te paraqesin kerkesen se bashku me titullin e
studimit te perkthyer e te legalizuar ne ambasaden italiane. Ne
shtator do tė kryhet prova e hyrjes (e gjuhės italiane ėshtė me
detyrim). Ndėrsa ata qe jetojne ne Itali mund te regjistrohen ne
universitet duke ndjekur te njėjtėn procedure qe vlen edhe pėr
italianet.
Tashme (regjistrimet bėhen deri ne datėn 30 prill) ministria
dell'Universitą e della Ricerca scientifica po punon pėr te dhėnė njė
shifer maksimale te qytetareve tė huaj jo komunitare te cilėt mund te
regjistrohen nėpėr kurset fakultetet italiane pėr vitin akademik
2008-2009 .
Vendet pėr studentet e huaj ne fakt janė te limituara, numri vendoset
ēdo vit ne baze te te kerkeses te Universiteteve te cilėt
stabilizojne "numra te caktuar" te ndare ne kurse studimi. Ne kėtė
rast Ministria autorizon leshimin e njė numri te caktuar vizash ne
baze te vendeve te disponueshme(ne 2006 ishin 50 mijė viza, njė
numer i konsiderueshem, tepėr i lartė ne krahasim me kerkesat e
paraqitura). Kuotat nuk janė te ndara sipas kombesive, por
universitetet e interesuara mund te parashikojne vende te rezervuara
pėr studentet e njė vendi te caktuar.
Ndėrkohė il Ministria e Universitetit ka vėnė ne dukje kalendarin me
te dhenat qe duhet te ndjekin te rinjtė e interesuar pėr regjistrim.
Nga 2 maji deri ne 4 qershor, kush deshiron te studioje ne Itali duhet
te paraqese kerkesen e pararegjistrimit ambasades ose konsullates
italiane ne vendin e tij. Kerkeses duhet ti ngjiten edhe titulli i
studimit te perkthyer e te legalizuar. Edhe ata qe janė duke vazhduar
vitin e fundit te shkolles se mesme mund te paraqesin kerkesen. Me pas
duhet te dėrgoje dokumentat e plota (me diplomen e matures) brenda 3
shatorit 2008. Mund te kėrkohet regjistrimi pėr njė kurs akademik te jne
universiteti te caktuar.
Brenda afatit te 6 korrikut ambasadat italiane u dergojne kerkesat ēdo
ATENEI te te vlerėsojnė kerkesat e te verifikojne se cili mund te
pranohet ne provėn e hyrjes. Lista e te pranuarve dhe kalendari i
provimeve do tė bėhen publike brenda 10 gushtit .
Ne kėtė faze ata qe janė pranuar ne provėn e hyrjes duhet te kėrkojnė
(gjithmonė ne ambasaden italiane) njė vize pėr studim. Pėr ta patur
atė duhen demostruar burimet ekonomike te cilat duhet te jenė te mjaftueshme. Njė banese, (duhet njė kontrate qiraje ose njė deklarate mikpritjeje)
dhe shuma e mjaftueshme pėr t'u kthyer. Duhet dhe njė asikuracion
pėr sherbimet mjekesore. Viza bėn te mundur hyrjen ne Itali dhe
marrjen e njė leje qėndrimi "pėr studio" e cila zgjat pėr 12 muaj, por
mund te rinovohet ēdo vit deri ne tre vjet pas kohezgjatjes normale te se kursit te
studimit
Provimi i gjuhės italiane ėshtė i detyrueshem, kėtė vit do tė bėhet ne
3 shtator. Pėr kurset e laureimit me numer te
limituar(arkitektura,mjekesia,odontoiatria,veterinaria, profesinet
sanitare, shkencat e formimit primar)me pas janė parashikuar prova te
tjera pėr t'u kaluar nė lidhje me disiplina te veēanta. Brenda 12
dhjetorit universitetet do tė bėjnė te ditur nėse ka ende vende te
lira, ne kėtė pikė ata qe kanė mbetur jashtė mund te paraqesin
kerkesen pėr njė kurs tjetėr laureimi ose pėr te njėjtin kurs ne njė
universitet tjetėr.
Tė rinjtė e huaj te cilėt jetojne ne Itali e deshirojne te
regjistronen ne universitet nuk hyjne ne kėto kuota por mund te
paraqesin kerkesen e regjistrimit pa limite ne numer duke ndjekur te
njėjtat rregulla te cilat aplikojne italianet.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Regjistrimet
Tė gjithė studentet qė duan tė regjistrohen pranė njė universiteti italian duhet tė dėrgojnė njė zarf dorazi nė sportelet e ambasadės italiane nė adresėn e njohur: Ambasada Italiane, Kancelaria Konsullore, rruga: “Lek Dukagjini” nr.2, zyra e Regjistrimeve Universitare, Tiranė, brenda datės 18 qershor 2007. Mbushja e formularit tė regjistrimit ėshtė e detyrueshme, dhe ajo duhet bėrė sipas modelit qė paraqet vetė ambasada. Nė kėtė formular duhet tė shkruhet qartė dhe pa gabime vetėm njė fakultet qė pėrzgjidhet dhe dega qė do tė studiohet nė kėtė fakultet, si dhe njė numėr telefoni. Aplikuesve u tėrhiqet vėrejtja pėr tė qenė tė kujdesshėm qė nė fillim tė mbushjes sė formularit, sepse dega dhe fakulteti i pėrzgjedhur qė nė fillim nuk mund tė ndryshojnė mė. Fakultetit dhe degės se preferuar nga vetė ata.

5 procedurat qė duhen ndjekur

1-Dėftesa e pjekurisė, e cila dorėzohet nė ambasadė
2-Formulari nė tė cilin ke pėrcaktuar degėn qė ke zgjedhur, si dhe qytetin pėrkatės
3-Studentėt qė ndodhen aktualisht nė vitin e fundit tė maturės dhe do tė marrin diplomėn nė pėrfundim tė provimeve tė Maturės Shtetėrore do tė fusin nė zarf vėrtetimin me notat e tė gjitha viteve dhe tė semestrit nė vazhdim, pra tė vitit 1, 2, 3, dhe tė semestrit parė tė vitit tė katėrt.
4-Kėta studentė sapo tė marrin nė dorėzim dėftesėn e pjekurisė nga Shkollat e Mesme Shqiptare pėrkatese, duhet nė mėnyrė tė detyrueshme tė dėrgojnė origjinalin nė ambasadė, si dhe dy fotokopje tė plota, nė rast tė kundėrt ata do tė skualifikohen, pavarėsisht nga faza ku mund tė kėtė arritur aplikimi i tyre.
5- Nė procedurat e publikuara nga Ministria Italiane e Arsimit shpjegohet qartė dhe se titulli i studimit duhet patjetėr tė jetė origjinali, i firmosur dhe i vulosur nga Drejtoria Arsimore e Rrethit dhe nga Ministria e Arsimit; gjithashtu origjinale duhet tė jetė i pėrkthyer nė italisht nė ēdo pjesė tė tij, pėrfshirė

Ēfarė shkruhet mbi zarf

Mbi zarf duhet tė shkruhen qartė dhe me germa tė mėdha:


1-Emri dhe Mbiemri i studentit
2-Universiteti, Fakulteti, Dega
3-Adresa e saktė e banimit, numėr telefoni fiks (jo celular)
Pėr ata qė kanė mbaruar shkollėn e mesme, mesatarja e saktė e katėr viteve.
4-Pėr ata tė cilėt ndodhen nė vitin e katėrt:
Po kėto tė dhėna qė duhet tė shėnohen mbi zarfin e
parė do tė shkruhen dhe nė zarfin e dytė, kur tė dėrgohet dėftesa e pjekurisė nė origjinal sė bashku me 2 fotokopjet e plota tė tė gjitha fletėve, duke mos harruar tė shtohet patjetėr dhe mesatarja e pėrgjithshme e tė katėr viteve.
5-Zarfi i dytė duhet tė mbėrrijė nė ambasadėn italiane nė vendin tonė dorazi ose nė sportel ose me postė nė adresėn pėrkatėse tė ambasadės brenda afatit tė pėrcaktuar.

Si mund tė kėrkojmė nė internet

Tė gjithė tė interesuarit mund tė klikojnė nė faqen e ambasadės italiane nė Shqipėri, e cila ėshtė

Ø www.Ambitalia-tirana.com
Ø ose nė faqen e Ministrisė Italiane tė Arsimit, e cila ėshtė www.miur.it me seksion Universita http://offertaformativa.miur.it/studenti/elenco2005/
Ø Kujdes
Ø Adresa nė internet e ambasadės italiane pėr informacionin e duhur: www.Ambitalia-tirana.com
Ø Adresa nė internet e Ministrise sė arsimit italian : www.miur.it
Ø Adresa nė internet pėr zgjedhjen e degės apo fakultetit:
Ø www.offertaformativ a.miur.it/studenti/elenco2005


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Studimet nė Itali, mė 10 mars provimet e gjuhės

Sqarohen dhe ēfarė duhet tė kenė me vete studentėt dhe ēfarė nuk u lejohet. "Kandidatėt duhet tė paraqesin nė momentin e hyrjes: Faturėn origjinale prej 55 euro tė taksės sė regjistrimit tė kryer pranė Institutit Italian tė Kulturės.

Tiranė-Tė gjithė ata qė duan tė studiojnė kėtė vit akademik nė Universitetet e Italisė, ditėn e shtunė, mė 10 mars, duhet tė japin provimin e gjuhės italiane. Ky shėrben pėr t'u pajisur me certifikatėn e gjuhės italiane "Celi 3", tė lėshuar nga Universiteti pėr tė Huaj i Peruxhias. Nė njė njoftim tė Institutit Italian tė Kulturės janė sqaruar datat, oraret, vendet, si dhe kushtet e tjera qė do tė kenė studentėt pėr tė dhėnė provimin nė fjalė. Nė tabelat e mėposhtme, tė publikuara nga Instituti Italian i Kulturės, janė tė sqaruara oraret pėrkatėse pėr zhvillimin e provimit me shkrim dhe me gojė, pėr t'u pajisur me certifikatėn e gjuhės italiane "Celi 3" te lėshuar nga Universiteti pėr tė Huaj nė Peruxhia. Provimet janė organizuar nga Instituti Italian i Kulturės pranė tre Konsullatave italiane tė Tiranės, Shkodrės dhe Vlorės, tė cilat shėrbejnė edhe pėr t'u pararegjistruar nė universitetet italiane.
Sipas tė njėjtit njoftim, kandidatet duhet tė paraqiten tė shtunėn, nė date 10 mars 2007, sipas orarit tė parashikuar nė tabelat e mėposhtme, pranė qendrave tė pėrcaktuara, sipas mbiemrit tė tyre si dhe vendit ku kanė kryer pagesėn e taksės sė regjistrimit. Ndėrsa provimi do tė zgjasė rreth 4 orė.
Po ashtu, Instituti Italian i Kulturės ka sqaruar dhe ēfarė duhet tė kenė me vete studentėt dhe ēfarė nuk u lejohet. "Kandidatėt duhet tė paraqesin nė momentin e hyrjes: Faturėn origjinale prej 55 euro tė taksės sė regjistrimit, tė kryer pranė Institutit Italian tė Kulturės, ose pranė pėrgjegjėsve tė kurseve tė Institutit; dokumentin e identifikimit ende te vlefshėm (pasaportė tė firmosur, certifikatė lindje me fotografi ose patentėn); laps tė zi (ėshtė i ndaluar pėrdorimi i stilolapsit). P.sh., ėshtė e ndaluar futja nė ambientet e provimit tė ēfarėdolloj materiali (libra, fletore, fjalorė etj), si dhe telefonave celularė. Njoftohen studentet se pėr provimin me shkrim, ashtu edhe pėr provimin me gojė, duhet tė paraqiten pranė qendrės sė provimit qė i korrespondon vendit ku kanė kryer pagesėn".
Kėshtu, mė 10 mars, tė gjithė ata qė duan tė ndjekin studimet nė Itali, duhet tė japin provimin pėr gjuhėn italiane. Pajisja me certifikatėn "Celi 3" i paraprin regjistrimit tė tyre nė universitetet italiane.

marre nga:GazetaShqiptare


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi