Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Mė Pran Njėri-Tjetrit «« » Ndihmoni Njeri-Tjetrin » Studimet ne Austri

Studimet ne Austri

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Studimet ne Austri prej Thu Jan 24 2008, 06:24

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Si shkohet me studime ne Austri?

Ndoshta ndokush do mendoje se ėshtė shumė e vėshtirė dhe ne fakt ėshtė, por jo dhe aq shumė

Atėherė kusht baze pėr te qenė student ne njė universitet austriak, ėshtė tė jesh me pare duke ndjekur studimet ne Shqipėri.
Nėse je duke ndjekur studimet ne njė nga universitet shqiptare atėherė te nevojitet njė formular i universitetit pėrkatės austriak, te cilin do duhet ta plotesosh dhe dokumentat baze qe duhet te dorezosh janė:

- Deftese Pjekurie, d.m.th. deftesa e mbarimit te gjimnazit ne Shqipėri

- Vertetim nga universiteti pėrkatės shqiptar qe tregon se je duke ndjekur aktualisht studimet ne atė universitet. Vertetimi duhet te permbaje vulen e rektorit te univeristetit.

-Lista e notave dhe provimeve te marra gjatė kohės se studimit.

Pasi janė dorezuar kėto dokumenta sebashku me formularin e zėvendėsuar, atėherė ato dėrgohen ne sekretarine e universitetit austriak dhe pritet pėrgjigjja. Ne shumicen e rasteve pėrgjigjet vijnė pozitive, por nuk ėshtė ēudi qe te jenė dhe negative.

Gjithashtu duhet te dihet se ne Austri ndryshe nga c'ndodh ne ndonjė vend tjetėr europian, nuk ka sistem te mirėfilltė bursash. D.m.th. qe parimisht nuk ke te drejtė te marrėsh burse dhe tė gjitha shpenzimet e studimit dhe te jetesės duhet te perballohen privatisht!!


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Studimet ne Austri prej Thu Jan 24 2008, 06:26

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Universiteti i Vjenes: http://www.univie.ac.at/studienabteilung/antraege_studienzulassung_download.htm
Ne adresen e mesiperme ndodhen formularet qe do duhen pėr t'u plotėsuar.

Kontakti: http://international.univie.ac.at/en/portal/kontakt/

Me poshte ėshtė bashkangjitur formulari i aplikimit. Ėshtė ne format PDF.


Universiteti i Graz-it: http://www.kfunigraz.ac.at/stpawww/stud5.html


te njejtat vlejne dhe per shqipetaret nga Kosova dhe maqedonija Smile

suksese!!


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi