Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Muzika e Huaj » VIP-at qe nuk jetuan te lumtur

VIP-at qe nuk jetuan te lumtur

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal VIP-at qe nuk jetuan te lumtur prej Sat Jan 26 2008, 04:04

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ka pritur plot shtatė vjet lirimin e bashkeshortit nga burgu. Por pak ditė pasi Mentor Hadergjonaj ėshtė kthyer ne shtepi Alberia ka vendosur te ndahet prej tij. Njė histori kjo qe na kujtoi ndarjen po kaq te ēuditshme te Ingrid Gjonit me Enean, vetėm pak jave pas fejeses se tyre te bujshme. Apo dhe ndarjen e papritur te Alban Dudushit me Nigda Dakon, pasi ishin kurorezuar e betuar pėr besnikeri te perjetshme. "Koha VIP" i ka rimarre kėto histori pėr te zbuluar se cilat kanė qenė arsyet qe shkaterruan dashurite e deklaruara si shumė pasionante

Vitet e pritjes ne familjen Hadergjonaj- qe nuk ishin pak, por plot shtatė - patėn njė fund shumė te ēuditshėm. Vetėm pak kohe pas atyre deklaratave te bujshme e shumė te gezuara te ribashkimit te familjes- pasi i zoti i shtepise, Mentori, perfundoi denimin e tij ne qelite e burgut- do tė ndodhte ajo qe askush nuk e priste: ndarja.

Ne fillim sigurisht qe njė lajm i tillė do tė qarkullonte nėpėr Tiranė thjesht si njė thashethem, i cili vėshtirė tė merrej shumė seriozisht, deri ne ditėn kur Alberia do ta jepte vete sinjalin se diēka kishte ndodhur vėrtetė mes tyre. Duke u prezantuar ne "Kenga Magjike 2007" thjesht me emrin dhe pa mbiemrin e bashkeshortit te saj, e me njė kenge, teksti i se cilės fliste hapur pėr njė marredhenie qe nuk mund te vazhdonte, kėngėtarja i bėri me te besueshme thashethemet, derisa njė ditė do tė vendoste te rrefehej nė media se gjithēka ishte e vėrtetė: martesa e saj shumevjecare me Mentor Hadergjonajn ishte prishur pikėrisht atėherė kur sapo e kishin rigjetur njeri- tjetrin, kur mund te jetonin pėrsėri tok, bashke me dy vajzat e tyre, siē kishin bėrė vite me pare, para se Mentori te perfundonte ne qelite e burgut. Por ja qe nuk ka funksionuar aspak kėshtu.

Lumturia e ribashkimit, e rrefyer edhe nė media ato ditė, nuk ka zgjatur shumė. Cifti ėshtė gjendur shumė shpejt mes debatesh dhe grindjesh pa fund, aq sa Alberia ka vendosur njė ditė te largohet nga shtėpia bashke me dy vajzat e saj. Ē'ka do tė thotė se problemet duhet te kenė qenė shumė serioze. Alberia vete ne rrefimin e saj pėr revisten "Klan" ka pohuar se krisja ne kėtė marredhenie erdhi ndoshta prej largesise 7-vjeēare. "Mbase vitet e qelise kanė ndikuar tek Mentori. Mendova se pas gjithė kėtyre viteve sakrifice mundi im do tė shperblehej", ka thėnė vete ajo, duke te lėnė te nenkuptuar se bashkeshorti nuk ia ka njohur aspak sakrificen e saj ne gjithė kėto vite. Por kaq nuk do tė mjaftonte kurrėsesi pėr te marrė vendimin pėr t'u ndare nga njeriu qe e ka pritur pėr shtatė vite me radhe. Jashte rrefimit te Alberies, nėpėrmjet thashethemeve qe qarkullojne kėto ditė nėpėr Tiranė, kemi ndertuar njė variant tjetėr te historisė se ndarjes se saj me Mentor Hadergjonajn: shkak pėr ndarjen e ciftit duket se ėshtė bėrė xhelozia qe Alberia ka nisur te ndjeje ndaj bashkeshortit te saj. Dhe jo pa e pasur ndonjė arsye te fortė. Gjithsesi ajo nuk ka preferuar te rrefeje arsyet e ndarjes dhe e ka mbyllur kėtė histori duke thėnė shprehjet me korrekte qe mund te pėrdoren ne kėto raste: "Ne e vleresojme njėri-tjetrin dhe mbase kėshtu edhe marredhenia jonė do tė jetė me e mirė. Ai ėshtė babai i fėmijėve te mi". Por nuk mund te quhet me bashkeshorti i saj.

Pas njė dashurie aq shumė te zjarrte, sa ata vetė e rrefenin nėpėr intervistat e ndryshme dhėnė pothuajse pėr tė gjitha gazetat shqiptare, ndarja e Ingrit Gjonit dhe Eneas do tė dukej shumė e ēuditshme dhe krejt e papritur. Ne fakt, jo me e papritur se fejesa e tyre, vendimin pėr te cilėn dy te rinjtė e dashuruar do ta merrnin vetėm njė jave para se tė ndodhte vėrtetė, pa e diskutuar shumė gjatė. Ata bashkejetonin, qe prej ditėve te para kur u njohen- katėr muaj tek shtėpia e Eneas e me pas tek shtėpia e re e Ingritit tek "Komuna e Parisit"- ndaj ndjeheshin shumė te kėnaqur me njeri- tjetrin. Kėshtu qe vėnia e njė unaze ne gisht s'kishte ndonjė rėndėsi te madhe pėr ta, sepse nuk do t'u sillte ndonjė ndryshim ne marredhenien e tyre. Por ja qe, si ne njė loje femijesh "e bėjmė apo s'e bėjmė dot", te ngacmuar nga komentet e shumta qe u bėheshin nėpėr kronikat roze te gazetave, ata i kishin thėnė njė ditė prej ditesh njeri- tjetrit: "Do ta bėjmė fejesen". E vendosen sa hap e mbyll sytė dhe ndėrsa Enea kishte nisur tė marrte ne telefon gjithė miqte e tij pėr t'u dhėnė lajmin e t'i ftonte ne ceremonine e fejeses, Ingriti kishte njoftuar te sajet. Ndėrsa prindėrit e te dyja paleve kishin qenė te fundit qe e kishin mėsuar kėtė "ēmenduri" te fėmijėve tė tyre. Gjithsesi familjet e mirepriten vendimin e tyre dhe respektuan gjithė dėshirat qe ata shprehen pėr kėtė fejese, deri dhe tek shkembimi i vizitave zytare mes familjareve pėr vendosjen e unazave. "Donim qe kėtė fejese ta benim sipas zakoneve shqiptare, te cilat nuk i dinim fare, por i mesuam duke pyetur te tjerėt dhe ia arritem t'i respektojme tė gjitha ēfarė na thanė. Pėr shembull, kur Enea erdhi me njerėzitė e tij ne shtepine time, unė si njė nuse e mirė dola dhe i qerasa me llokume. Pastaj shkembyem dhuratat e pastaj dhe unazat. Enea u ul ne gjunje para meje kur erdhi momenti qe te mė vinte unazen ne gisht". Kėshtu do tė rrefehej Ingriti ne njė intervistė dhėnė vetėm njė jave pas fejeses. Duke te treguar qartė se kėtė here bėhej fjale pėr njė histori te vėrtetė dashurie e pėr njė lidhje qe do tė funksiononte gjatė, shumė gjatė. Por vetėm pak muaj me pas do tė ndodhte "gjema". Thashethemi se Enea dhe Ingriti ishin ndare nga njeri- tjetri do tė zinte menjehere vend nėpėr tė gjitha rubrikat roze te gazetave. E shumė shpejt, ajo qe dukej si njė ze i kotė e asgjė me shumė se kaq, u vertetua 100 pėr qind. Intervistat qe do tė jepte ne ato ditė Ingrit Gjoni, e pastaj pėr inat te saj edhe Enea, treguan qartė se dashuria e zjarrte mes dy te rinjve ishte shuar. Fejesa ishte prishur po aq shpejt sa ishte bėrė. Arsyeja? Xhelozite dhe dyshimet pėr tradhti. Tė paktėn kėtė nenkuptuam me aq sa u tha e me aq sa treguan ata vetė nėpėr interevistat e atyre ditėve.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: VIP-at qe nuk jetuan te lumtur prej Sat Jan 26 2008, 04:04

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Lajmin se Alban Dudushi dhe Nigda Dako po ndaheshin nga njeri- tjetri, shumėkush e pati te vėshtirė ta besonte qe ne ato ditet e para kur nėpėr kafenete apo dhe faqe tė ndryshme gazetash nisi te qarkullonte ky informacion. Ne fakt ishte e vėshtirė ta merrje seriozisht njė thashethem te tillė pėr ciftin qe e kishin kurorezuar lidhjen ne martese pasi kishin provuar me pare, pėr vite me radhe, bashkejetesen nėn te njėjtėn ēati e pasi kishin lindur edhe femijen e tyre tė parė. E pėr aq kohe sa Alban Dudushi do tė perpiqej ta pergenjeshtronte kėtė lajm qe po merrte dhėnė me shpejtesine e eres, ata qe dyshonin tek permbysja, e patėn me te lehtė te besonin se e gjitha paska qenė njė gėnjeshtėr, pra se cifti Dako- Dudushi nuk kishin ndėrmend te ndaheshin. Por ne fakt e vėrteta, pavarėsisht pėrpjekjeve te Dudushit pėr ta mbuluar, kishte qenė krejt ashtu siē ishte lakuar nėpėr rreshtat e gazetave: cifti kishte mberritur ne pikėn e ndarjes. Jo duke iu drejtuar dyerve te gjykates, pėr te kėrkuar divorcin (ē'ka nuk duket se e kanė bėrė as sot e kėsaj ditė), por duke mos jetuar me ne te njėjtėn shtepi.

Shkak pėr ta ēuar ciftin detyrimisht ne njė pikė te tillė- gjithmonė duke iu referuar thashethemeve te shkruara e te pashkruara ne ato kohe- duket se u be njė histori e re dashurie qe Alban Dudushi nisi me njė kolegen e tij ne Top Channel. Duke dalė kėshtu edhe njė here me shumė jashtė rregullave, ashtu siē ka bėrė gjithmonė edhe kur ishte me Nigden, qe ne ditet e para kur u njohen e kur u lidhen me njeri- tjetrin pas njė kinoprove pėr njė film te Spartak Pecanit. Qe ne fillim shkembyen vizitat nėpėr shtepite e njeri- tjetrit. Nuk e ndjene aspak te nevojshme te bėnin ato ceremonite e fejeses, shkembimet e nishaneve e te tjera gjėra te tilla si kėto. Edhe unazat i vune ne 25 qershorin e vitit 2005, ne pranine e vajzes se tyre te vogėl Joel, ne naten e dasmes se tyre, te cilėn e organizuan gjithashtu jashtė rregullave, sepse ishin te bindur se pikėrisht atėherė kur vajza e tyre kishte mbushur 1 vjeē, ata ishin me te konsoliduar se kurrė pėr t'u kurorezuar e betuar pėrballė njeri- tjetrit pėr besnikeri te perjetshme. Betim qe nuk zgjati shumė. Shumė shpejt nėpėr faqet e gazetave, historinė e dasmes se tyre te famshme e zuri historia e ndarjes.

Puthja e fundit

Njė histori e tillė do tė perseritej pak a shumė sipas te njejtit skenar edhe pėr ciftin Rama-Magjistari. Fillimisht te pakte do tė ishin ata qe do tė besonin se lidhja e tyre nuk do tė perfundonte me "happy end", ashtu siē kishte filluar te besohej ne ato kohėt kur bashkejetesa e tyre po funksiononte me sė miri- ne fillim ne shtepine e Edi Rames, tek Rruga e Elbasanit, e me pas edhe ne vilen ne fshatin Peze. Por pikėrisht ne njė kohe te tillė nisen te dilnin zerat e pare pėr krisjen qe po bėhej gjithnjė e me dukshme ne marredhenien e tyre. Zera qe ata do tė perpiqeshin t'i pergenjeshtronin duke u shfaqur pėrsėri se bashku ne ekspoziten "MidMaps", qe Edi Rama do tė hapte ne Galerine e Arteve, ne tetorin e 2006-es. Por misioni i tyre nuk rezultoi shumė i suksesshem. Ne kėtė dalje- e cila mund te konsiderohet si dalja e fundit publike- u duk qartė se diēka ishte thyer vėrtetė. Dhe vetėm pak kohe me pas kjo u vertetua. Rudina dhe Edi nuk ishin me bashke. Arsyet qe e cuan marredhenien e tyre drejt ndarjes as njeri e as tjetri nuk preferuan t'i komentojne e as te jepnin qoftė edhe sqarimin me te vogėl. Gjithēka qe qarkulloi si histori e rrefyer goje me goje, vazhdon te mbetet edhe sot e kėsaj ditė e tillė. Ata, as njeri e as tjetri nuk pranojnė kurrė te ngacmohen me pėr atė histori qe tashmė e quajne te shkuar. Rudina ndonjėherė lėshon pe. Ama vetėm kur njė rrefim i tillė i intereson pėr te bėrė ndonjė promovim te ndonjė projekti te saj tė ri.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: VIP-at qe nuk jetuan te lumtur prej Sat Jan 26 2008, 05:53

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
LuNa se pari te pergzoj per temen se dyti: jam dakord me ate qe po thua ata jan vipa shum te njoftur neper ter boten por nuk jane te lumtur ka shume raste qe i ngjane temes qe hape ti.P.sh ka shume aktore qe kan bere vetvrasje sepse nuk kan qene telumtur d.m.th. se ka shum ksi rastesh! Shpresoj se nuk do ndodhet ashtu me vetvrasje me!gjith te mirat LuNa Laughing


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

4Normal Re: VIP-at qe nuk jetuan te lumtur prej Sat Jan 26 2008, 06:07

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
se jan vipa,nuk dmth qe jan dhe te lumtur

sic e dime shumica,jete te lumtur nuk ka,vetem dite te tilla
ne si qenie njerezore,jemi te pangopur dhe tentojme cdo here ne ate qe nuk e kemi ,,,,

nese arrim dicka,qe me pare ishte deshire e madhe e jona,,,,arrim ate shkalle,pe te cilen luftuam dhe nga andej shikojme nje vend me te larte e me ndricues,,,harrojme luften qe beme me pare,per te arrit deri aty ku jemi,e ja fillojme nga fillimi perseri,per te arrit nje nivel tjeter,,,,,,,pra,perseri aty ku ishim,te palumtur per ate qe arritem dhe me deshiren e gjalle,per te arrit me shume
ja pra,ky eshte shkaku qe njeriu nuk mund te jete i lumtur

lumturija i takon cdo here te kaluares,keshtu qe,njeriu duke kujtuar te kaluaren,nuk mund te jete i lumtur,,,e tashmja eshte aq e shkurter,saqe njeriu nuk arrin te perceptoje lumturine
sa keq!!!!!!!!!!! Sad Sad


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: VIP-at qe nuk jetuan te lumtur prej Sat Jan 26 2008, 07:24

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
shum bukur LuNa pa mase skam fjalė


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi