Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Historia Shqiptare » Mehmet Ali Pasha: Themeluesi i shtetit të Egjiptit modern

Mehmet Ali Pasha: Themeluesi i shtetit të Egjiptit modern

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
perSHENDETje
Shekulli i 19 per mua eshte nje nga shekujt me te rendesishem te Historise Shqiptare. Eshte shekulli ne te cilin Shqiptaret do ken ber emer ne tere boten. Eshte shekulli i Rilindjes Kombetare dhe shekulli qe bota do flasi per dy Shqiptar te medhenj, per Ali Pasha Tepelenen dhe Muhamed Aliun. Qe te dy keta ishin pashallar qe munden te ngrin krye mbi fuqine me te madhe qe sundonte ne kete kohe Ballkanin dhe Lindjen e Mesme. Keta te dy jo vetem qe ngriten krye por munden te mposhtin forcat turke ne shume luftera si dhe te ndeshen me dy superfuqite me te medha te asaj kohe, qe ishin Franca dhe Britania e Madhe.

Mehmet Aliu, sic thirrej nga Turqit, lindi nga nje familje shqiptare qλ ishte e vendosur ne Greqine e Veriut ne vitin 1769. Mehmeti lindi ne nje kohe kur ushtria turke udheheqej nga Shqiptar te shquar, sic ishin familja nga Shqiperia e Mesme e Kyperlykve, dhe ai vet me aftesine qe e dallonte do behet nje nga emrat me te shquar te ushtrise osmane. Ne vitin 1805 do njihet si pasha i Egjyptit nga Sulltani. Por Muhamedi ishte teper i afte per te qene vasal i Sulltanit, keshtu nuk vonoi te ndahet njeher e pergjithmone nga ai. Vec kesaj ai mundi ti shkepus Sulltanit Sirine dhe Sudanin duke e kthyer pashallekun e vet ne nje mbreteri te vertet. Biles ne fund te vieteve 1830 ai do i hapi lufte Sulltanit dhe i biri i tij legjendari Ibrahimi do arij deri jashte mureve te Stambollit.
Sot Muhamed Aliu quhet nga historianet si themeluesi i shtetit modern egjyptian. Pasardhesit e tij e qeverisen Egjyptin deri ne vitin 1952, vit ne te cilin Socialistet do hedhin poshte mbreterine.
Muhamed Aliu eshte padyshim figura me e shquar shqiptare ne bote por nga ana tjeter figura me panjohur per ne Shqiptaret. E verteta eshte se Muhamed Aliu, ne kundershtim me Ali Pashain, nuk beri gje per Shqiperine, biles njihet si dhe nga shtypesit me te medhenj te kryengritjeve arvanitase ne Greqi. Por ne shtetin e tij Shqiptaret ishin ata qe qeverisnin, ne nje kohe qe Egypti ishte bere qender ekonomike e Mesdheut ne saj te prijesit Shqiptar sigurisht. Shqiptaret ne shtetin e M.Aliut ishin ber si nje klase aristokrate mbi Turqit, Arabet e popullsite e tjera te vendit. Gjithashtu pasardhesit e Muhamedit nuk e harruan kurre prejardhjen e tyre shqiptare kete gje e treguan edhe me mikpritjen qe i ruajten Ahmet Zogut kur u largua nga Shqiperia.
falemiNDERit


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mehmet Ali: Albanian Founder of Modern Egypt

Mehmet Ali (1769-1849) established a dynasty in Egypt which endured for over a century. He was born of Albanian parentage in Cavalla, a small Macedonian seaport. This Albanian soldier of fortune led an Albanian contingent accompanying a Turkish expedition in 1798 to expel Napolean Bonaparte's troops from Egypt, then a Turkish province. After the French withdrawal in 1801, prolonged factional struggle led Cairo to ask this Albanian adventurer to serve as governor of Egypt, and Constantinople confirmed the appointment in 1804.

Mehmet Ali improved Egyptian manufacturing and commerce. He built a canal between Alexandria and the Nile. For his military successes against the Greek rebellion of 1821, Mehmet Ali expected to acquire the Peleponnesus as a reward. But the combined navies of Great Britain, France and Russia destroyed his fleet at the battle of Navarino in 1827, virtually assuring the freedom of Greece. In 1839 he even rebelled against the Ottoman empire and might have captured Constantinople itself (1840) but for the intervention of Britain, France and Russia.

Thereafter, Mehmet Ali occupied himself with the development of Egypt as a modern state. He built the first dam across the Nile for irrigation purposes. He introduced the cultivation of hemp and cotton for which Egypt became famous. He built textile and steel mills. He had a high regard for the civilization of Europe and invited European educators to teach in a network of institutes, sending his best students abroad for higher study. His military skills were equaled by his governing skills. The new constitution of Egypt was his creation, as were the new army and navy, the tax system, the systemization of imports and exports, health legislation, schools, colleges, and publishing houses,

Mehmet Ali was far ahead of his countrymen, while his moral character, enlightened mind and distinguished ability qualified him for the title Founder of Modern Egypt. Because of his Albanian origin, Albanians were regarded with special favor in Egypt and welcomed as immigrants. Mehmet Ali was surely among the great men of his epoch.

An equally enlightened grandson, Ismail Pasha, improved the adminstration, the courts, the post office system and public works, notably the railways, telegraph nework, ligjhthouses, breakwaters and harbors. He also suppressed human slavery, and he completed the 92-mile Suez Canal joining the Mediterranean with the Red Sea in 1869.

All in all, the Mehmet Ali dynasty inroduced a new era to Egypt lasting from 1805 to 1952. The last king of Egypt, Farouk I, was reportedly of Albanian blood, which might explain the cordial welcome he extended to the exiled Albanian King Zog in 1939. (Farouk's) reign extended from 1936 until his abdication in 1952. That year marked the close of this famous Albanian dynasty.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Fotografitë e Bashkëngjitura


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Koha e udheheqjes se prijesit Shqiptar do ngelet ne Historine e Egjyptit si periudhe e rilindjes dhe e ndertimeve. Ne vend do ndertohen nje ser shkollash teknike, universitetesh, urash, tempujve etj.


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Odeon, mire ben te jesh skeptik (kam respekt per skeptiket) por pa dashur t'i rris vlerat vetes te them se nese sheh ndonje shkrim timin ne kete forum si historik atehere merre si historik (sigurisht ekziston mundesia te ket bere gabime historiani ne te cilin bazohem, por asnjehere nuk them "kodra mbas bregut" -kryesisht kur behet fjala per histori)!

Muhamed Aliu mund te ket prej'ardhje shqiptare (lindur ne Kavale te Greqise se sotme nga familje shqiptare, shiko Papirus Britanica) por ishte hero i Egjyptianeve, ndertoi Egjyptin modern dhe besoj se nuk kishte ndergjegje kombetare shqiptare pra nuk ka perse t'i jepet kaq rendesi kombesise se tij nga Historianet.

Po, mund te jet gabimi im qe e solla temen tek "elita kombetare" se mbase mund te ishte me e pershtatshme te hyj tek "historia boterore"!

Saper Xhorxh Koken-Tenet, ke te drejte nuk eshte nga Pogradeci por nena e tij e ka shtepine akoma ne Qeparo te Himares (tek fshati i gjyshes time), inshallah kur te shkoj perseri ne Qeparo do te nxjerr edhe nje foto nga vila e Teneteve.

Sidoqofte keto bemat e disa Shqiptareve neper bote vertetojne teorine qe mbeshtes : historine nuk e bejne personat por popujt. Pra bemat e ketyre Shqiptareve jashte nuk i sollen shume gjera Shqiperise, atdheu pa rezultate me shume nga bemat e nje populli te tere. Pra nese ka dicka qe duhet te krenohemi nuk eshte se c'beri hasani ose hyseni por se cfare beri nje popull i tere!


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ju flm per mirkuptimin!


Forumi aLbdigital
Jeta është e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anëtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi