Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Historia Shqiptare » Si i njoha Nanon dhe Berishėn.

Si i njoha Nanon dhe Berishėn.

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 2 e 2]

1Normal Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:35

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
First topic message reminder :

Nga Nikollė LesiHyrje e librit


Ky libėr ėshtė shkruar nė periudhėn 2004‑2005. Inicues pėr nisjen e kėtij libri u bė Fatos Nano me sulmet e tij ndaj meje duke kėrkuar kokėn time nė "sininė e argjentė" tė Xhoana Nanos. E kisha takuar vetėm njė herė nė mortin e nėnės sė tij, vit kur ai akoma ishte nė burg. Nuk kisha patur asnjė njohje tjetėr mė parė me tė, por nė libėr mundohem tė sqaroj oshilacionet e tij ndėr vite si njeri dhe si lider. Dikush, nga miqtė e mijė gazetar, me tha se nė kėtė libėr ti ke treguar edhe oshilacionet e tua. Mundet, tė jetė e vertetė, pasi edhe unė jam pjesė e kėtij realiteti tranzicioni postkomunist, megjithatė nė libėr kam thėnė ato ēka kam pėrjetuar, bazuar nė njė film "Zbukuroj, por nuk genjej". Libri duhej tė dilte nga mesi i kėtij viti me titullin e paralajmėruar "Si e njoha Fatos Nanon?". Por pėr njėmijė e njė arsye nuk arrita ta pėrfundoj pėr botim. Meqėnėse u vonova atėhere vendosa t'i bashkoj nė njė libėr, ndonėse paksa voluminoz, edhe pėr Sali Berishėn, tė cilat janė shkruar nga periudha qershor‑ tetor 2005.

Nuk e di nėse kam arritur tė nxjerr pjesėn e padukshme pėr opinionin tė dy liderėve qė ndėrtuan, shkatėrruan dhe ribėnė Shqipėrinė nė vitet 1990‑2005.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

41Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:49

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
vazhdim)


Kryeministri: Kthehu Lekė nga Tajvani !

Ishte dita e tretė e vizitės tonė parlamentare nė Tajvan. Gjithēka shkėlqyer. Deputetėt panė me sytė e tyre forcėn ekonomike tė Tajvanit si dhe interesin e tyre pėr tė investuar nė Shqipėri. Takimet ishin tė nivelit tė lartė dhe kudo shfaqnin interes pėr Shqipėrinė. E dinin se ishim vend shumė i varfėr. Buxheti i qytetit tė dytė pėr nga madhėsia nė Tajvan ishte tre herė me tepėr se sa gjithė buxheti i shtetit shqiptar. Ishulli ishte kthyer nė njė gjigand tė elektronikės botėrore. Kompanitė mė tė mėdha amerikane, japoneze, gjermane, franceze dhe angleze kishin shumicėn e aksioneve nė kėto kompani. Vizituam dhe njė uzinė tė pajisjeve elektronike ku prodhimi bėhej jo nga duart e njeriut, por vetėm nga robotėt.

Ditėn e katėrt tė vizitės nė darkė ku ishim mbledhur tė anėtarėt e delegacionit tek holli i hotelit pėr tė pritur makinėn pėr darkėn e rradhės nė kryeqytet deputeti Lekė Ēukaj ishte i mėrzitur.

Muēi dhe Bello mė thanė se Leka donte tė kthehej urgjent nė Tiranė. Nano e kishte gėnjyer . I kishte telefonuar duke i thėnė se "duhet tė vish urgjent se do tė bėj ministėr Bujqėsie nė vend tė Agron Dukės". Inati i kryeministrit nė Tiranė sa vinte dhe shtohej pas asaj qė i punuan nė Romė dy deputetėt e tij . Aq i madh ishte inati sa nė analizėn e ministrisė sė Financave pa pikė lidhje me thelbin e mbledhjes kryeministri kishte deklaruar ndėr tė tjera se "janė disa deputetė tanė qė kanė shkuar nė Tajvan pėr tė na prishur punė me Kinėn". Se ē'lidhje kishte analiza nė kėtė ministri me vizitėn tonė hajde e merre vesh. Po tė ishte analizė nė ministrinė e Jashtme edhe mund tė pranohej. Nano ishte acaruar jo vetėm pėr sjelljen e dy deputetėve tė PS , por diku tjetėr ishte merakosur ai. Ia tregova intrigėn Mustafa Muēit dhe qeshte me tė madhe. Njė ditė para se tė niseshim pėr nė Romė tek Grand Hotel, duke pirė kafen e mengjezit takova rastėsisht Dhimitraq Raftin. Ai punonte pėr Fatos Nanon. Ishin dhe miqė tė kahershėm.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

42Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:49

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
‑Hė mo, ē'kemi Lesi!‑ mu drejtua Rafti nė Grand Hotel.

‑Hiē. Por kush rri e niset sot nė njė rrugė tė gjatė. E kam bezdi ‑fola si me pikėllim qė ta bėja kureshtar.

‑Pse ore ku do shkosh? Nė Amerikė?

‑Jo more! Nė Amerikė ėshtė lule, por nė Tajvan ‑ia ktheva pėrgjigjen.

‑Ē'dreqin do atje kaq larg? ‑ ndėrhyri Rafti dhe mė luajti syrin

‑ Ke ndonjė biznes apo kot sė koti?

‑Po ta them vetėm ty Dhimitraq!‑ iu afrova sikur tė mos na dėgjonte njeri. Nė atė orė vetėm ai dhe unė ishim nė kafene.

‑Na ēoi Ilir Met pėr tė marrė nja 5 milion dollarė atje qė tė rrėzojmė Nanon. Ti e di se ai e ka grurė me Tajvanin ‑ fola nxitimthi pėr t'ia bėrė mė intriguese mė vizitėn.

‑Vertet! Mė cilin do tė shkosh?‑ pyeti ai gjithė veshė ngritur. E dija se do tė shkonte mėnjėherė pėr t'ia raportuar Nanos.

‑Meta mė dha me vete Mustafa Muēin. Tė tjerėt i kemi marrė sa pėr tė fshehur gjurmėt. Por tė lutem mos bisedo me njeri. Ta thashė ty si mik qė nuk tregon ‑ e mbylla bisedėn dhe ika nga Grand Hotel. Pas dy orėsh ne u i nisėm pėr Romė. E gjitha kjo kishtė rėnė nė veshin e kryeministrit, por nė darkė vonė. Asokohe marrėdhėniet mes kryeministrit Nano dhe zv/kryeministrit Meta po vinin duke u ftohur pėr tu ndarė mė pas pėrfundimisht. Informacionin Dhimitėr Rafti e kishte pėrcjellė tek Nano aty nga ora 23.00, siē mė tha Emin Barēi, keshilltari personal i Nanos. Ishte vėnė nė alarm krejt kryeministria. Nuk ishte problemi qė ne po shkonim nė Tajvan dhe qeveria ishte me Kinėn. As qė e ēante kokėn Nano pėr atė punė. Bile ato ditė nė Tajvan ishte zv/sekretari amerikan i Mbrotjes. Lideri i mazhorancės nė Tiranė ishte shqetėsuar nga ajo qė ia kisha treguar si nė koifidencė Rafti se "po shkojmė pėr tė marrė 5 milion dollarė pėr llogari tė Metės". Pra me kėto 5 milion dollarė rrėzohej jo Nano, por Saliu me Fatosin bashkė! E kishin ngrėnė gėnjeshtrėn . Diēka dinte kryeministri pėr Metėn dhe takimet e mija me pėrfaqėsues tė Tajvanit. Ndaj besonte se pėrderisa Mustafa Muēi ėshtė kryetar delegacioni. Shto dhe Nikollė Lesin brenda, e Nano ishte tmerruar krejt. Kėshtu qė ato ditė mendonte se si tė na deshtonte vizitėn. Marko Bello nuk ia varte ato ditė nė Tajvan telefonave tė kryeministrit. Shėtiste, gjithēka e paguar, pėr herė tė parė vinte nė Tajvan. Kurse Lekė Ēukaj ishte mė i gatshėm pėr ta ngrėnė lojėn qė vinte nga Tirana.

Donte tė kthehej nė Tiranė. Kishim edhe katėr ditė tė tjera vizitė. Ai po kėrkonte tė prishte vizitėn, duke deklaruar edhe nė Taipei se "ne njohim vetėm njė Kinė", qė do tė thoshte se vizita jonė shkonte pėr lesh. Nano ishte mjeshtėr nė kėto diversitete.

‑Lekė! Kur don tė kthehesh pėr Tiranė? ‑ u futa nė lojė me Marko Bellon dhe Muēin. Dy deputetėt e PD shkuleshin gazit sa herė Leka bėnte pyetje gjatė ditėve tė vizitės.

‑Ne tė rrimė pa Lekėn nė Tajvan?! Jo ore ikim edhe ne!‑ thonin si pėr ta inkurajuar Lekėn pėr tu kthyer.

‑Sa tė pyesė ata tė ministrisė sė Jashtme ‑ fola mė tė madhe dhe luajta syrin Muēit. Delegacionin tonė e shoqėronte edhe dy vajza qė vinin prej dy vitesh nga Tirana pėr specializim pasuniversitar pėr diplomaci. Ishin edhe disa studentė tė tjerė kosovarė. Elsa Kamberi dhe Stela Ushe ishin pėrkthyeset tona nė Tajvan. Kishin mėsuar edhe gjuhėn kineze.

‑Elsa! Hajde mė mua dhe Lekėn‑ urdhėrova dhe ngjitėm shkallėt ku ishte zyra e grupit tė shoqėrimit tonė. Leka ishte paksa para nesh dhe nė vesh i shpjegova Elsės lojėn me Lekėn. Nano donte tė na e fuste me Lekėn dhe ne do ti kthenim pėrgjigjen me tė njėjtėn monedhė. Takuam drejtorin e ministrisė sė jashtme qė mbulonte Europėn, i cili atė natė do tė jepte njė darkė pėr ne. Elsa e pyeti kot sė koti nė mėnyrė qė ai tė luante kokėn nė shenjė mohuese. Leka nuk dinte asnjė fjalė anglisht.
afro


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

43Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:49

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
‑Nuk bėhet Lekė kjo punė‑ fola ndėrsa po dilnim nga zyra e drejtorit dhe morėm rrugėn pėr tek kolegėt e tjerė.

‑Si nuk bahet? Unė dua tė kthej biletėn. Nesėr jam nė Tiranė!‑ foli ashpėr ai.

Dakort, por drejtori tha qė mund tė kthehesh qė sonte natėn, por me njė kusht‑ nisa t'ia shpjegoj. Takuam dhe deputetėt e tjerė qė po na prisnin nė holl.

‑Me ēfarė kushti?‑ me inat mu drejtua.

‑Ministria e jashtme e Tajvanit ka njė rregull qė kur njeri prej anėtarėve tė delegacionit kthehet nė gjysmėn e vizitės atėhere i duhet tė paguajė vetė paratė e biletės qė kėta kanė harxhuar pėr ty, fjetjen nė hotel, ngrėnien. Nuk paguan vetėm shetitjet nė ishull‑ po i shpjegoja njė gjė qė drejtori as qė e kishte thėnė fare‑ Pra, Lekė ty 5100 euro tė ka bėrė bileta vajtje‑ardhje, plus hotelin qė mund tė shkojė diku tek 1500 euro

‑Fut edhe ngrėnien se Leka ka ngrėnė sa dyfishin tonė‑ hyri nė lojė Marko Bello dhe Astrit Bushati‑ dhe i del qė me shit vetė Lekėn kėtu nuk tė dalin eurot‑ tha dhe qeshi deputeti Bzheta. Ishte nga Shkodra dhe tregonte barceleta qė mbanin grupin gjallė ato ditė tė vizitės.

‑Jo, nuk bahet kjo punė!‑ thirri me tė madhe Leka ‑ ku kam unė kaq euro?! Tė kisha kaq sa thua ti Nikollė rrija nė Tiranė‑ foli dhe mbyll kjo lojė e kryeministrit nė Tiranė. Ēdo ditė ne bėnim shaka me Lekėn .

‑Mirėmėngjez zoti ministėr i Bujqėsisė!‑ i drejtohej Marko Bello.

‑Mos bėj shaka, por ajo biletė e dogji. Tani do tė ishte ministėr Bujqėsie nė Tiranė‑ ndėrhynte Muēi ‑ fati i Agron Dukės qė mbeti prapė ministėr!‑ vazhdonte lojėn Astrit Bushati.Nano: Mos shkruaj pėr Xhoanėn!

Ishte fundqershori 2004. Pritej luftė e hapur nga Fatos Nano ndaj meje dhe medias Koha Jonė. E kishte provuar njėherė nė dhjetor 2002 me njė urdi kontrollorėsh tatimor, por kishte dėshtuar. Natyrisht qė urdhėrova nė fundvitin 2002 qė pjestarė tė stafit tim mediatik t’i inēizonin, fotografonin dhe filmonin 9 kontrollorėt e degės sė tatimeve tė Tiranės dhe tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve tė Republikės. Kishin ardhur me urdhėr tė posaēėm nga kryeministri Nano nė shenjė hakmarrje, pasi kisha pėrmendur nė gazetė dhe nė parlament bizneset disa dhjetra milionėshe tė gruas sė tij, Xhoana Nano. Si deputet i kisha kėrkuar ministrit tė Financave, Kastriot Islami, qė tė mė raportonte nė parlament se nga i kishte marrė tufėn e milionave kjo grua qė financonte biznese helikopteresh, shoqėri autobuzash, etj, ndėrkohė qė isha i bindur qė shfrytėzonte pushtetin e kryeministrit. Pra, ishte shpėrdorim detyre dhe fshehje e detyrimeve fiskale ndaj shtetit. Nė pikėn fshehje e detyrimeve fiskale ndaj shtetit, donte edhe zoti Nano nė fundvitin 2002 qė tė mė zinte nė kompaninė mediatike Koha Jonė, ku unė jam pronar qė nga 11 maj 1991. Iu hapa katėr kanatėsh portat e kontrollit, shikuan e verifikuan ēdo gjė pėr mbi dy javė. Grupi i kontrollorėve nuk po gjente asgjė nga ato qė ishte urdhėri qė tė kapni dokumenta dhe ta ēoni pėr ndjekje penale. Skema ishte hartuar nė mėnyrė perfekte nė restorant Piaza. Ishte thirrur Shpėtim Idrizi, drejtor i Pėrgjithshėm i Tatimeve tė Republikės (viti 2002 ) dhe Mark Nikolli, Drejtor i Pėrgjithshėm i Policisė Ndertimore. Shpėtimi pėr kontrollin e medias, kurse Marku pėr ndėrtesėn e gazetės, ku kishte vetėm gazetarė. Pak a shumė e njėjta skemė si nė vitin 1992‑1993 kur qeveriste PD, por asokohe operaconin anti‑ "Koha Jonė" e drejtonte Blerim Ēela, kryetar i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit. Edhe atėhere Blerim Ēela kishte bėrė kallzim penal pėr mua si botues i gazetės. Nuk isha deputet dhe mėnjėherė mė morėn tė pandehur. Grupi hetimor asokohe nė vitin 1992 drejtohej nga Prokurori i Pėrgjithshėm, Alush Dragoshi. Prokurorėt ishin Vaskė Simeoni dhe Petrit Fusha. Qendrova i pandehur dhe me detyrim paraqitje ēdo tė martė dhe tė enjte. Nga halli mėsova hilet e njė gazetari hetues. Duhej ato tė cilat mi thonin nė hetim se nuk ka gjė pėr ty, por na kanė urdhėruar nga presidenca, t’ia transmetoja publikut. Sa herė hyja nė zyrėn e prokurorėve‑hetues mė kontrollonin se mos i inēizoja. Atėhere takova Frrok Ēupin, i cili mė gjeti njė stilolaps qė inēizonte. Ma kishin sjellė nė majė tė hundės hetuesit. Kishin dy vjet qė mė mbanin nė hetuesi e presion dhe nė koifidencė mė thonin ėshtė urdhėr nga lart pėr ty. Do tė mbajmė tė pandehur!. Mendova djallėzinė dhe ua futa bukur. Isha bėrė si i shtėpisė nė Prokurorinė e Pėrgjithshme. Kasetofonin e gazetarit nė xhep ma morėn sapo kalova pragun e zyrės sė grupit hetimor, por nuk iu shkoi mendja se kisha tjetrin nė xhaketė nė formėn e stilolapsit.

Nuk ka asgjė nė dosje ‑ fliste Petrit Fusha, prokuror nė Prokurorinė e Pėrgjithshme.

Hiqe masėn si i pandehurthosha i mėrzitur. Nuk dilja dot as jashtė shtetit. Sali Berisha lexonte ēdo mėngjez gazetėn Koha Jonė dhe i prishej humori. Kolec Topalli, sekretari i Pėrgjithshėm i Presidencės kishte urdhėruar punonjėsit qė tė mos ia fusnin nė pasqyrėn e shtypit zotit Berisha gazetėn Koha Jonė. Por nuk rrinte edhe Saliu pa e lexuar vetė se ēfarė kishte shkruar gazeta pėr tė . Nuk i fillohej dita e punės . E lexonte dhe e flakte. Prapė e merrte dhe rilexonte. Kėshtu me ka thėnė njėherė, duke qeshur Theodhori Sollaku, asokohe keshilltar juridik i Berishės. Nevrikosej dhe merrte herė Blerim Ēelėn dhe shumėherė Prokurorin e Pėrgjithshėm, Alush Dragoshi. Dinin ata se si duhej tė na rregullonin. Nuk mund tė shqetėsohej Presidenti i Republikės nga njė gazetė! Vinin tė tjera fletė thirrje pėr nė hetuesi. Prapė kontroll. Ata nuk dorėzoheshin dhe as ne nuk jepeshim pėr tu tėrhequr. Pushteti i Berishės kishte prangat dhe dajakun, kurse ne penėn pėr tė shkruar.

‑Ē’tė heqim a derėzi! ‑ndėrhynte Vaskė Simeoni, prokurori tjetėr, ‑Tė heqim veten nga puna po tė mbyllim ēeshtjen penale ndaj teje si i pandehur.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

44Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:50

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
vazhdim)

-Ama. Ia kishe fut bukur sot Berishės pėr atė qė tha nė Fushė Krujė. Keni gazetė tė fortė. Lexohet. Unė pėr vete e marrė fshehurazi brenda gazetės sė PD-sė. Kur mė shikojnė shikasit dhe spiunėt qė janė plot kėtu nėpėr kate nxjerr gazetėn "RD". Nuk e dinė se brenda saj kam gazetėn tėnde -mė foli hetuesi Petrit Fusha. Tė nesėrmen e botova tė plotė nė gazetėn "Koha Jonė" inēizimin e bėrė. Plasi skandali. Tė detyruar nga botimi dhe ndėrhyrja e ambasadės amerikane mėnjėherė ma mbyllėn ēėshtjen dhe dola si njeri i lirė, pas dy vjet hetimi. Pra kėshtu ua punova edhe kontrollorėve tatimorė tė dėrguar nga Fatos Nano nė dhjetor 2002. Kishin kontrolluar dhe bėrė rrėmujė gjithēka nė dokumentat financiarė tė medias "Koha Jonė" dhe nuk kishin gjetur atė ēka donte kryeministri tė hakmerrej ndaj meje. Kisha pyetur botuesit dhe pronarėt e mediave tė tjera nėse po kontrollohen edhe ata. Mė kishin thėnė "jo". Kur e nxori gazeta "Koha Jonė" kėtė fakt menjėherė ēuan ca njoftime kontrolli nė disa gazeta problematike pėr qeverinė, por nuk kontrolluan. Blendi Fevziu, drejtor i gazetės "Korrieri", mė thotė nė telefon se "erdhėn nja dy veta pas zhurmės tėnde. Ashtu siē erdhėn nxitimthi edhe ikėn pa kontrolluar gjė. E kanė me ty, Nikollė!". Natyrisht qė kėtė e dija. Mbaruan kontrollin. Nuk thonin as mirė e as keq. Nuk ua mbante. Atėhere i inēizova me njerėzit e mi pa e ditur asnjėri prej tyre.
-Ē'ti themi drejtorit! -debatonin me njėri-tjetrin -Ai e don nė tepsi kokėn e Nikollė Lesit. Aman, ē'na gjeti! Do tė na pushojnė nga puna -fliste tjetri.
Pra e kishte provuar zoti Nano, por kishte dėshtuar. Po tė shkruash apo edhe flasėsh nė kafene ndonjė fjalė pėr bizneset e gruas sė tij, Xhoanės, tė pėrvėlon. Nuk don t'ia dijė pėr ligj apo moral. Tė bėn copė me tė gjitha forcat. I errėsohen sytė. Dizekuilibrohet. Eh, si e ka ndryshuar kjo grua Nanon! Ishte njeri i mirė atėherė, Fatosi. Duke qenė nė njė shoqėri demokratike e jo nė njė sulltanat, ku sulltanesha mund tė bėjė ē'tė dojė, kėrkoja qė ēdo biznes politikanėsh apo i fshehur pas grave tė tyre tė zbardhet apo tė hetohet. Ndryshe, siē kam deklaruar nė parlament, mafia do tė zaptojė krejt parlamentin dhe politikėn. Deri diku e ka zaptuar. Akoma nuk po mė hiqej nga mendja ftesa e Nanos dhe acarimi i tij. Kishim shkembyer edhe mesazhe. Ai i ka ruajtur, por dhe unė ruaj plot nė memorien e celularit. Aparatin me mbi 20 mesazhe tė tija, ku ofron kompromis, para, pushtet, kulisa,presion, fyerje, etj e kam hequr nga pėrdorimi dhe e mbaj nė kasafort si diēka qė do tė mė duhet ndonjė ditė. Duke i menduar kėto gjėra njė ditė pas takimit kokė me kokė me Nanon "maj 2003) mė telefojnė dy ministra tė kabinetit tė kryeministrit, zotėrinjtė Agron Duka, Ministėr i Bujqėsisė dhe Ben Blushi, Ministėr i Pushtetit Vendor. Telefonatat ishin me distancė kohore prej 10 minutash. Siē duket ishin bashkė.
-Nikollė dua tė takoj urgjent. Kam njė mesazh pėr ty -foli Beni. Nga tonaliteti i zėrit e kuptova se kishte diēka serioze. Me Benin, siē kam treguar, kam kaluar momente jashtėzakonisht tė vėshtira e ku mund tė na ikte koka nė vitet 1996-1997. Falė Blushit, pas qershorit tė vitit 1996, kryetari Nano, i cili ishte i burgosur gjeti forcėn pėr tė pėrballuar dyshen Pėllumbi-Dokle, tė cilėt ia bllokuan kryetarit ēdo mundėsi komunikimi me partinė dhe publikun. Ishte pikėrisht Beni, i cili, gjeti mėnyrėn pėr tė shkallmuar kėtė dyshe tė rrezikshme pėr Nanon. Natyrisht qė ēelėsi ishte gazeta "Koha Jonė". Por Blushi ishte kryeredaktor i gazetės nė kėto vite.
-Ngjitemi nė katin e dytė -kėrkoi Agron Duka. E pashė se diēka tė rėndėsishme donin tė mė thonin. Asnjėri nuk po hapte bisedėn. Hezitonin. Realisht qė kisha miqėsi edhe me Dukėn, porse e kisha njohur nė momentin qė hyri nė parlament si deputet nė vitin 2001. Kurse me Benin qė nė vitin 1991.
-A ka mundėsi qė tė na dėgjosh njėherė o burrė!- foli Beni, tek i cili e kuptoja nė cep tė syrit se e kishte seriozisht.
-Ēka ndodhur? -ndėrhyra, pasi nuk mė durohej sa ti binte rrotull.
-Ēke ore qė merresh me gruan e kryeministrit? Ē'dreqin do? -mu lut Beni.
-A, pėr kėtė keni ardhur! E mbyllim kėtė bisedė -thashė dhe iu lashė tė kuptonin se nuk tėrhiqesha nga publikimi i gjithēkaje qė lidhet me familjen kryeministrore Nano. Dokumenta pėr helikopterėt e saj, fatura, shkresa, etj, kisha ende pa publikuar.
-A mė dėgjo mua Nikollė! Unė jam biznesmen. Kam hyrė rastėsisht nė politikė dhe jam penduar. Isha mirė. Punoja me njėrėzit e mi dhe nuk kisha probleme. Tani natė pėr natė nė televizor del emri im, siē thotė Berisha "Duka i krimit!" - e ngriti zėrin nė skaj trishtimi. -A e di qė nuk dua t'ia dijė as pėr Nanon e as pėr Berishėn, pasi jetoj vetė, por politika tė merr nė qafė. Tė dua tė mirėn. Kujdes, vėlla! Nano ka gjithēka nė dorė. Mund tė tė kurdisė ndonjė gjė dhe pastaj tė rroftė gazeta. Mė dėgjo mua se ti nuk ke njeri qė tė mbron - lutej ai.
-Ou, po kėtu jeni strukur "ballista"! Nuk me ikni mua - tha dhe ul nė tavolinė Nard Koka, kunati i Agronit dhe mik personal i Nanos.
-Nard, na lėrė, tė lutem, qė tė rrijmė me Nikon -u nxeh Agroni dhe ia bėri me shenjė qė tė largohej mėnjėherė.
-Ēfarė thua more! Kamarier me sill njė kafe -bėrtiti Nardi si pėr ta na thėnė se "as qė dua tė iki". Shikova Benin. Kishte ulur sytė. Agroni tymoste. Nardi qeshte. Vinte direkt nga vila e kryeministrit Nano. Ai i kishte treguar se ku janė dy ministrat e tij.
-Zoti Lesi! Unė jam biznesmen. Jam mik i Nanos. E kam ndihmuar me shpirt kur asnjėri nuk i hapte telefonin - vazhdonte tė fliste pa ndaluar Koka i Durrėsit.
-Futu nė temė Nard! -ia ndėrpreva ligjeratėn proNanos.
-Kryeministri tė pret tek vila. Do njė bisedė me ty. Njė aktmarrėveshje -foli Nardi. Nė tė vėrtetė vila e kryeministrit ishte vetėm 20 metra larg vendit ku ne po pinim kafenė.
-Pėr ēfarė aktmarrėveshje e ke fjalėn? -u drejtova atij qė kishte ardhur i fundit nė tavolinė.
-Nano do nga ti, qė tė jetė i garantuar, njė aktmarreveshje me shkrim, ku tė shkruhet: "Se sot me datė kaq e aq nėnshkruasit Fatos Nano, kryetar i PS-sė dhe Nikollė Lesi, kryetar i PDK-sė dhe botues i "Koha Jonė", ranė dakort pėr sa mė poshtė -"ndėrkohė Nardi mė lexonte ato ēka i kishte shkruar Nano):
1) Palėt bien dakort tė bashkėqeverisin nė koalicion me aleatėt e tjerė tė sė majtės progresive dhe properendimore deri nė 2005.
2) Gazeta "Koha Jonė" do tė mbėshtesė hapur zotin Fatos Nano pėr kandidaturėn e tij pėr kryetar tė PSSH-sė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

45Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:50

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
3) Gazeta "Koha Jonė" nuk do tė shkruajė asnjėherė shkrime kritike qė pėrmendin emrin e Xhoana Nanos.
Nė kėtė moment ndėrhyra duke parė Nardin.
-Ore, ka lajthitur kryeministri apo po luan ndonjė shaka ti Nardi? -pyeta i ēuditur. Nuk kisha dėgjuar asnjėherė njė aktmarrėveshje tė tillė, ku tė futej partia dhe gruaja e kryeministrit. Mendova se kryeministri nuk duhet tė jetė mirė. Atėherė e kuptova pozicionin e vėshtirė tė Benit dhe Agronit. Ata ishin stepur, pasi kishin ardhur pėr njė gjė tjetėr, mė moderne nė komunikim. Por Nano, duke mos i besuar asnjėrit prej tyre kishte nisur Kokėn. U futa nė lojė shpejt, pas turbullimit qė mė krijoi teksti i servirur pėr nėnshkrim.
-Dakort! Mė sillni njė letėr tė bardhė tė fillojmė pėr ta shkruar nga fillimi, pasi do tė ndryshojė disa gjėra, por do ta firmos -thashė, duke ditur se djallėzia e Nanos ishte perfekte. Tepėr pėrfekte. Nardi u ngrit nga tavolina dhe dėgjova ndėr tė tjera qė po i thoshte, dikujt, natyrisht Nanos se "po e firmos!". Fillova tė shkruaj tekstin me shkrimin tim, siē e donte kryeministri, porse bėja, si pėr tė qenė dakort, ndonjė ndryshim tė vogėl. E mbarova. Nuk e kisha firmosur. Blushit po i dilnin djersėt. Agroni pinte cigare. Nardi fliste me kryeministrin.
-Ta firmosė nė fillim kryeministri! -thashė dhe e futa letrėn nė xhep.
-Firmose ti njėherė dhe shkoj unė tek Nano e ta sjellė me firmė tė tij. -E fotokopjojmė -u ngrit Nardi i gatshėm tė shkonte 20 metra pėrtej tek vila kryeministrore, ku e priste Fatos Nano.
-E kush ėshtė garanti qė nuk ka ndonjė lojė -provokova menjėherė.
-Fatos Nano! -rrufeshėm u pėrgjigj Nardi. Dy ministrat ulėn kokat. E ndjeva hilen.
-Ore, lėre atė Fatosin! Me garanto ti Nard? -pyeta pėr tė provokuar edhe unė me tė njėjtėn monedhė.
-Pėr nder nuk tė garantoj -tha Koka -Nano nuk ėshtė garant pėr dy fėmijėt e tij qė ka me Rexhinėn e jo mė tė jetė pėr ty. Atij Xhoana i bėn ligjin -dhe mė shikoi nė dritė tė syrit. Nxora nga xhepi i brendshėm letrėn. Fillova ta grisė nga pak e nga pak. Pastaj nxora ēakmakun dhe e dogja ēdo fije letre, pasi mendova se mund tė merret dhe ngjitet pėr tėrė natėn dhe tė nesėrmen e shikoja tė botuar nė ndonjė gazetė qė "Nikollė Lesi i kėrkon kompromis Fatos Nanos"!. Nano e donte me shkrimin tim dhe nesėr tė thoshte nė media se ėshtė Lesi qė e ka kėrkuar nėnshkrimin e kėsaj aktmarrėveshje dhe e ka shkruar me dorėn e tij. "Ja ē'fytyrė ėshtė Lesi! Me kėrkon aktmarrėveshje!" -donte ti tregonte opionionit publik.
E kujt donte t'ia fuste Ai! Tashmė e njihja Nanon.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

46Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:50

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
vazhdim)


Mustafa Xhani dhe sherri nė parlament

Po rikthehem nė njė ngjarje qė jam penduar. Nė korrik 2003, pasi Meta doli nga qeveria kryeministri Nano bėri ēdo pėrpjekje pėr tė blerė vota edhe nga opozita nė mėnyrė qė tė tregonte se ka akoma mazhorancėn, por edhe tė kalonte dy dekretet e Moisiut pėr vendet bosh nė ministrinė e Jashtme dhe nė ministrinė e Rendit Publik. Luan Rama kishte dhėnė dorėheqjen nga posti, pas njė sherri banal me gazetarin Ilir Babaramo. Emri i Fatmir Xhafės vinte nė parlament pėr ta zėvėndėsuar Luanin. Fatmiri ėshtė profesionist nė zanat dhe njė politikan i ri nė PS. Ma kėrkoi votėn, pasi luftohej pėr njė ose dy vota qė tė kalonin dy dekretet e ministrave.
-Fatmir! -i thashė nė kafen e parlamentit- Nuk kam asgjė me ty, por me zotin Nano, i cili e ka kthyer qeverisjen nė njė oborr familjar tamam si sulltani i Bruneit. Do tė votoj kundėr dy dekreteve -e mbylla bisedėn. Mė hodhi njė vėshtrim i mėrzitur. Qeshi mė pas dhe iku pėr nė sallėn e Kuvendit. Mendoja se bazuar nė njė logjikė demokratike nga rrėzimi i dekreteve do tė vinte edhe largimi i Nanos. Pra politikisht ai nuk kishte shumicėn dhe duhej krijuar domosdoshmėrisht njė qeveri tjetėr. Ishte nė tė mirė edhe tė opozitės qė mė mirė njė qeverisje tjetėr nė zgjedhjet parlamentare se sa njė qeveri e korruptuar dhe mafioze. Votimi tregoi se Fatmir Xhafa humbi pėr njė votė dhe zoti Dokle pėr dy vota. Pra Nano ra politikisht dhe duhej tė jepte dorėheqjen. Ėshtė normale nė ēdo vend qė pretendon se mbetet me parime demokracie qė kur humb mazhorancėn nė njė votim tė tillė politik kryeministri jep dorėheqjen. Nėse dorėheqja ėshtė e parevokueshme ose jo ėshtė ēėshtje dinjiteti e atij qė rrėzohej nė votim. Pra me kėtė votim zoti Nano u rrėzua. Sapo mbaroi votimi nė sallėn e Kuvendit kishte njė tension tė madh. Nervozizėm nga njėra anė dhe entuziazėm nė anėn tjetėr tek kundėrshtarėt e kryeministrit. Opozita ishte nė delir. Ndėrkohė mė bėn me shenjė ministri i Shėndetėsisė Mustafa Xhani. Ngrihem dhe shkoj drejt tij.
- Nikollė, i thuaj Natalisė qė tė mos vijė mė nė punė -mė tha dhe uli kokėn. Natalia ėshtė ime shoqe. Ajo ka mbaruar mjeksinė dhe ishte punėsuar nė ministrinė e Shėndetėsisė nė vitin 1998. Mė vonė nė vitin 2001 kishte filluar punė si drejtore e personelit dhe e burimeve njerėzore nė ministri pas njė konkurimi tek DAP "Departamenti i Administratės Publike" qė natyrisht varet nga kryeministria. Ajo ėshtė krejt tjetėr nga natyra ime e zhurmshme dhe e rremujshme. Ajo nuk donte qė unė tė rrija pėrherė nė sherr me qeveritė. Njėherė i thashė me shaka se "ē"pate qė u martove me mua?!". Por nė tė vertetė ajo mbante mua dhe familjen, pasi unė ikja nė ora 7 tė mengjezit dhe kthehesha nė ora 2400 tė natės.
-Pse, nuk ėshtė korrekte nė punė?- e pyeta dhe e ftova pėr njė kafe.
-Kėshtu tė thashė!- mu pėrgjigj prerė ministri.
-Ore seriozisht e ke?- iu drejtova, duke mu ngritur qimet e kokės pėrpjetė.
-Po. Nuk mund tė punoj gruaja jote nė administratėn e Nanos, ndėrkohė qė ti votove kundėr tij dhe pro Berishės -a ktheu ministri, por kėtė rradhė dukej mė i frikėsuar.
-Hajde mė mirė e pijmė njė kafe e ta sqarojmė, pasi po nxitohesh -insistova me idenė qė t"i hiqja dozėn servile ndaj kryeministrit.
-E mbyllėm kėtė muhabet!- tha ministri.
-Administrata e Shtetit nuk ėshtė pronė private e Nanos- u nxeha dhe nga pak po mė shtohej zemėrimi me kėtė mėnyrė hakmarrje tė ndyrė.
-Vazhdo tani! Tė mos vijė mė nė punė!- insistoi prapė ministri, duke mė bėrė shenjė tė largohesha nga podiumi ku rrinin ministrat. Pas kėsaj njė valė zemėrimi mė pushtoi shpirtin e nė pak sekonda ministri fluturoi nėpėr tavolinat e parlamentit. Ndėrhynė Viktor Doda, Ben Blushi, Ilir Meta dhe Bashkim Fino qė tė ma shkėpusnin nga duart, por nuk kishte Perendi qė ma hiqte inatin. Televizioni shtetėror me urdhėr tė Artur Zhejit nxitoi ta transmetonte direkt sherrin tim me ministrin Xhani qė nė tė vertetė e hėngri kot sė koti. Ishte urdhėri i kryeministrit ai qė nė shenjė hakmarrje pėr votėn e qėndrimet nė media kishte urdhėruar ministrin Xhani pėr shkarkimin e gruas time nga detyra dhe pėrjashtimin e saj nga krejt Administra Shtetėrore. Nė tė vertetė duhej qė nė vend tė ministrit Xhani tė kisha fėrkuar kokėn e kryeministrit, por qė shpėtoi pasi kishte ikur me nxitim me sirena policie. Ta kisha futur nė dorė Nanon kushedi vetėm Saliu mund tė ma kishte nxjerrė nga duart.
Mė pas njė odise gjyqesh e ankimimesh vazhdoi me vendin e punės sė time shoqe, e cila kur e larguan nga ministria e Shėndetėsisė me urdhėr tė kryeministrit e ankimoi vendimin e tyre nė Komisionin e Shėrbimit Civil qė ėshtė gjykata mė e Lartė e Administratės Publike. Ky komision i zgjedhur nga parlamenti dhe qė vendos pėr konfliktet apo largimet nė Administratėn Publike nga ministrat apo kryeministri dha verdiktin zyrtar qė Natalia duhej tė kthehej nė punė nė postin e fituar me konkurim. Prapė nuk pranohej nė punė. Urdhėri i prerė i familjes kryeministrore ishte dhėnė qė "gruaja e Nikollė Lesit kurrsesi nė administratėn shtetėrore". Ndėrhyra tek Filloreta Kodra, drejtoreshė asokohe tek DAP dhe mė tha se keni tė drejtė, por nuk do kryeministri.
-A duhet zbatuar vendimi i Komisionit tė Shėrbimit Civil?- e pyeta Filloretėn nė zyrėn e saj nė kryeministri.
-Po!- mu pėrgjigj ajo.
-Atėhere si do tė veprohet?- prapė e pyeta, duke i thėnė se ēeshtjen do ta ēojmė nė gjyq.
-Po mundohem ta ēoj nė njė tjetėr ministri nė pozitė me tė ulėt, ndonėse bazuar nė ligj ajo duhet tė kthehet ku ishte nė atė ministri e nė tė njėjtėn detyrė- foli zonja Kodra e cila ndodhej nė njė siklet tė madh, pasi kishte frikė se do ta merrte vesh kryeministri e do ta shkarkonte prapė. Nė tė vertetė keshtu ndodhi. Mė vonė, kur kryeministri e mori vesh qė ajo kishte firmosur pėr gruan time qė tė rikthehej nė punė pushoi nga puna edhe drejtoren e DAP-it nė kryeministri. Megjithatė Filloreta Kodra, para se tė pushohej nga Nano gjeti forca qė tė zbatonte ligjin dhe tė kundėrshtonte indirekt urdhėrin inatēor tė kryeministrit. Dėrgoi shkresė tek ministria e Punės dhe e Ēeshtjeve Sociale qė Natalia Lesi, emėrohet si punonjėse nė sektorin e Burimeve Njerzore. Nė tė vertetė, ajo duhej tė ishte nė pozicionin e fituar me konkurim, porse heshtėm, duke ditur inatin e zotit Nano dhe qė mund tė hakmerrej edhe kundėr Filloreta Kodrės. Nė vjeshtėn e vitit 2003 ishte ministėr nė ministrinė e Punės zonja Valentina Leskaj. Nuk kaluan disa javė dhe dikush nga njėrėzit e kryeministrit kishte raportuar se "prapė gruaja e Nikollė Lsit ėshtė kthyer nė punė". Filloreta Kodra mori dajak tė mirė dhe mė pas u pushua si drejtoreshė e Departamentit tė Administratės Publike qė varej nga Keshilli i Ministrave. Ministrja Leskaj u thirr urgjent nė zyrėn e Nanos ku iu dha ultimatumi qė "brenda orės 1500 gruaja e Nikollė Lesit tė pushohet dhe tė dalė nga zyrat shtetrore"! Kėtė gjė ma ka thėnė vetė Valentina Leskaj duke u ndjerė e turpėruar.
Nisi vargu i gjyqeve. Gjykata e Apelit e kthen prapė nė punė, pasi gjykoi se urdhėri pėr largimin e saj nga puna ishte i kundraligjshėm. Ministria e apeloi nė Gjykatėn e Lartė. Edhe Gjykata e Lartė dha pėrsėri vendim qė ajo duhej tė kthehej nė punė. Prapė urdhėri i kryeministrit Nano ishte qė ajo tė mos kthehej nė punė. Ylli Dylgjeri, drejtor Informacioni tek kryeministri Nano mė tregoi tek Grand Hotel pėr njė tė bėrtitur tė Nanos nė vilėn kryeministrore, sapo ky i kishte hapur bisedėn pėr pushimin e gruas time. Do tė mundohem ta tregoj siē ma tha Dylgjeri. Pas Kongresit tė fundit tė PS-sė nė dhjetor 2003, Nano kishte ftuar pėr drekė Ylli Dylgjerin dhe Aldrin Dalipin, zėdhėnėsin e shtypit tė kryeministrisė pėr disa informacione. Dylgjeri ishte ulur afėr kryeministrit.
-Do njė xhin Ylli!-ishte drejtuar kryeministri me njė gaz sa nuk i pėlciste faqet e rrudhshme.
-Dopio!- kishte folur Dylgjeri.
-Ah, ē"shkerdhatė qė je! Po tė sherbej unė. Do akull?-fliste Nano nė njė ēakerqejf tė jashtėzakonshėm. Pinin dhe tregonin barcaleta me femra. E qeshura kishte pushtuar vilen kryeministrore.
-Zoti kryeministėr! A mund tė tė bėj njė pyetje?-ishte futur pak me tepėr se sa duhej nė miqėsi Dylgjeri tė cilin e kisha mik, pasi ai kishte punuar disa vite tek gazeta "Koha Jonė".
-Fol! Kėrko ēfarė tė duash! Do prona? Do ndonjė drejtor dogane?-fliste i pirė kryeministri.
-Vetėm mos u nxeh tė lutem- insistonte Ylli Dylgjeri, pasi njė parandjenjė e mundonte se mund ta pėsonte.
-Fol ore!
-Urdhėro qė gruaja e Nikollė Lesit tė kthehet nė punė, pasi ėshtė pushuar padrejtėsisht. Jam mik me Nikollėn. Mė ka mbajtur nė punė kur ti ishe nė burgun e Saliut -kishte mėrmėritur me gjysėm zėri Ylli.
-Pėrjashta! Qėrohu! -ishte nxehur kryeministri- Nikollė Lesin do ta shkrijė, more vesh ti!
Mėnjėherė kishin hyrė rojet dhe e kishin nxjerrė nė mėnyrė "demokratike" Dylgjerin nga vila kryeministrore.
Nano ishte konvertuar nė njė hakmarrės tė egėr ndaj kritikave tė mija. Pothuaj tė gjithė deputetėt opozitarė, pa llogaritur tė mazhorancės, i kanė tė punėsuara gratė nė administratėn shtetėrore. Ndėrsa i vetmi qė pėrndiqesha isha unė. Edhe Ritvan Bode, Fatmir Mediu e drejtues tė tjerė tė opozitės i kishin gratė tė punėsuara nė administratėn shtetrore, dhe qė duhet tė jetė normale, perderisa flasim pėr shtet ligjor. Me mua kishte inat tė madh zoti Nano.
Nuk ndalonte kėtu hakmarrja. Vellai im qė kishte mbetur nė punė shteti u pushua me urdhėr tė Xhoana Nanos. Ai ka mbaruar degėn e frėngjishtes dhe diplomuar edhe nė Akademinė e Rendit Publik. Ka kaluar njė kurs specializimi nė MAPE, policia e Bashkimit Europian. Ilir Gjoni e kishte emėruar pėr korrektėsi nė punė shef komisariati policie nė Pukė , kurse ministri Luan Rama e ēoi nė Mirditė, po shef komisariati. Ėshtė natyrė korrekte dhe strikt nė ligj. Nganjėherė e kalon masėn nė zbatimin e ligjit. E kishin lajmėruar njė natė se njė bandė kriminelėsh po plaēkiste udhėtarėt nė ora 3 tė natės nė rrugėt e veriut dhe kishte hypur vetė nė timonine makinės sė policisė. Bashkė me grupin e gatshėm kishte luftuar me banditėt, tė cilėt kishin qėlluar mė breshėri atuomatiku sapo kishte vajtur policia. Njė plumb e kishte zėnė nė xhaketė, nė sup. Edhe sot, si i papunė, e mban kujtim xhaketėn me atė plumb qė mund ti kishte marrė jetėn. Me 25 tetor 2003, drejtori i Policisė sė qarkut tė Lezhės, Xhavit Shala, me shkresė zyrtare e shpėrblen me njė pagė mujore pėr korrektėsi nė zbatimin e ligjit, kurse pas dy javėsh, Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Bajram Ibraj, e shkarkon dhe pėrjashton pėrgjithmonė nga Policia e Shtetit.
Kur e pyeta zotin Ibraj mu pėrgjigj: "Ti e di! Ėshtė urdhėr nga lart!". Unė kisha shtuar kritikat qė me ardhjen e Nanos kryeministėr nė tetor 2002. Pra, nėse do tė isha konformist do ta lavdėroja Nanon ose tė heshtja. Nuk heshta, pasi nuk mund tė heshtje pėrballė qeverisjes sė zotit Nano, e cila ishte mė e korruptuara qė nga viti 1991. Ndėrsa ai shfrytėzoi postin dhe m"i hoqi tė gjithė njėrėzit nga puna. Nuk mbeti njeri me mbiemrin Lesi nė punė shtetrore. Tė gjithė tė pėrjashtuar ose shkarkuar me ceremoni me urdhėr personal tė Nanos. Edhe njė kusheri qė ka shpėtuar ka ndėrruar mbiemrin nga Lesi nė Lesaj, por ka shpėtuar gjer mė sot. E kishin pyetur njėherė nė punė.
- E ke gjė Nikollė Lesin?
- Jo, jam nga Shkodra. Nuk e njoh. Nuk kam lidhje gjaku me tė!"- kishte thėnė duke menduar pushimin nga puna. E kuptoj. Edhe ai ka halle. Ka plot pesė kalamajė pėr tė mbajtur


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

47Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:51

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
(vazhdim)

14 maj 2004, tre padi nė njė ditė.

Acarimi i kryeministrit, i sponsorizuar nga gruaja e tij Xhoana, sa vinte e rritej. Ndjeja se ajo do tė merrte nė qafė jo vetėm tė shoqin Fatos Nanon, por dhe krejt mazhorancėn. Ndėrkohė kisha kėrkuar me tė drejtėn time si deputet shpjegime nga ministrat Spartak Poēi e Kastriot Islami, "kur ishte ministėr Financash" qė biznesi i Xhoana Nanos tė bėhej transparent. Kisha mendimin, siē dhe doli mė vonė, se ajo shfrytėzonte pozitėn e tė shoqit kryeministėr pėr tė pėrfituar. Nuk po akuzoja, por kėrkoja shpjegime. Kjo ėshtė detyra e ēdo deputeti, tė ngrejė zėrin pėr ēdo gjė tė kundraligjshme e jo tė blihet apo tė flejė nė sallėn e Kuvendit. Ministrat mė dhanė me shkrim njė pjesė tė asaj ēka unė kėrkoja. Megjithatė shumė dokumenta mė erdhėn nga burime tė treta, natyrisht shtetėrore, por pa dijeninė e Nanos, pasi kishin frikė se i shkarkonte ose i fuste nė burg. Drejtėsinė ai e kishte futur nė dorė. Nė kėtė drejtim ishte mjeshtėr. Korruptonte gjithkėnd qė duhej. Kisha vendosur tė vazhdoja sulmin me fakte e dokumenta kundrejt tij dhe bizneseve qė ai kalonte nė emėr tė sė shoqes.
Nuk vonoi dhe erdhi reagimi i Nanos. Ndofta pas njė nate tė keqe ai me 14 maj 2004 firmos tre padi kundėr meje. Njė nė gjykatėn e Tiranės ku kėrkoi bashkė me dy keshilltarėt e tij si dėmshpėrblim 40 milionė lekė, pasi gazeta "Koha Jonė" e kishte "fyer dhe cėnuar nė dinjitet" pėr botimin e vendimit tė qeverisė sė datės 14 janar 2004, ku siē tashmė dihet, ai morime vendim qeverie pesė paga mujore shpėrblim pėr vete dhe nga pesė paga edhe pėr dy keshilltarėt e tij. Pra ai kishte shkelur ligjin duke vjedhur buxhetin e shtetit me argumentimin se "ishte lodhur pėr tė privatizuar bankėn e Kursimeve"!


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

48Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:51

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kryeministri si dhe ēdo zyrtar tjetėr paguhet nga buxheti i shtetit pėr punėn dhe nuk mundet qė ti shkojė nėpėr mendje qė tė firmosė pėr tė shpėrblyer veten e tij. Nėse kėtė qė kishte bėrė kryeministri shqiptar do ta bėnte njė kryeministėr nė njė vend tjetėr tė botės atė do ta nxirrnin me shqelma nga zyrat shtetrore. Unė bėra njė padi nė Prokurorinė e Pėrgjithshme pėr "shpėrdorim detyre" tė zotit Nano dhe kėrkova qė kryeministri tė kthente nė buxhetin e shtetit afro 20 milionė lekė qė kishte marrė si shpėrblim.
Prokuroria e Pėrgjithshme e Republikės brenda 12 ditėve, nėn alarm, mė kthen pėrgjigje zyrtare se "kryeministri ka tė drejtė tė shpėrblehet, pasi ka investuar lodhje diplomatike dhe ka nxitur drejtuesit e bankės sė Kursimeve qė tė pėrshpejtojnė privatizimin e suksesshėm"! Padia e dytė ishte drejtuar Gjykatės sė Lartė pėr procedim penal ndaj meje. Ishte firmosur nga Xhoana Nano. Kurse padia e tretė po nė kėtė datė firmosur po nga Fatos Nano, porse nė cilėsinė e kryeministrit ishte drejtuar Prokurorisė sė Pėrgjithshme. Tre padi nė njė ditė! Nuk ka ndodhur nė botė qė njė kryeministėr tė firmosė tre padi ndaj njė personi brenda njė dite. Ishte pėr librin Gines.
-I pandehuri Nikollė Lesi! Ngrihu nė kėmbė -e hapi gjyqin gjyqtari Gerdi Hoxha nė Gjykatėn e Tiranės nė mesmaji tė vitit 2004. Padia e datės 14 maj ishte futur me urgjencė nė seancė gjykimi. Pėr 7 ditė gjyqtari Hoxha zhvilloi katėr seanca gjyqi dhe nė fund me dėnoi me 20 milionė pėr "cėnim nderi e dinjiteti tė Fatos Nanos". Ēudi e madhe! Nano nuk ka as nder e as dinjitet pėr vete me kėto qė bėnte ndaj shqiptarėve dhe e kėrkonte nga mua kthim "nderi"! E donte dhe nė lekė shejtani!
-Nė gazetėn "Koha Jonė", krahas vendimit tė qeverisė 14 janar 2004 ku zoti Nano shpėrblen veten e tij me pesė paga mujore -vazhdonte gjyqtari nė argumentimin e tij -ju keni fyer nė njė shkrim editorial edhe Agim Isakun, kėshilltarin e kryeministrit, duke e quajtur "sejmen i kryeministrit".
-Nuk ka asnjė fyerje apo cėnim dinjiteti. Pėrkundrazi kryeministri ka fyer shqiptarėt duke shpėrblyer veten e tij vetėm pesė ditė pas tragjedisė sė Karaburunit ku u mbytėn 21 veta- pėrgjigjeshin dy avokatėt Spartak Ngjela dhe Aldona Sylaj. Ngjeėn e kisha avokat qė nė vitin 1992. Mė mbronte vetėm nė gjyqet e politike. Nė njė seancė, nė mos gabohem nė tė tretėn, dy avokatėt kishin braktisur seancėn gjyqėsore nė shenjė revolte ndaj vendimit tė padrejtė tė gjyqtarit. Avokati i Fatos Nanos zoti Fatmir Braka kishte kundėrshtuar kerkesėn e palės tonė dhe gjyqtari kishte cituar fjalė pėr fjalė ato ēka thoshte avokati i kryeministrit. Ne kishim kėrkuar qė tė merrte gjykata njė grup ekspertėsh nga rradhėt e gazetarisė apo letėrsisė dhe tė interpretonin disa fjalė qė ishin nė shkrimin ku kritikohej kryeministri pėr vetshpėrblimin e tij me pesė paga mujore. Bile avokatėt e mijė i kėrkuan qė emrat ekspertė ti propozonte vetė avokati i Nanos. E dinim se nuk kishte asnjė fyerje. Pėrkundrazi fyerje ishte vendimi i kryeministrit pėr ti dhėnė vetes afėr 20 milionė lekė shpėrblim, ndėrkohė qė njėrėzit e thjeshtė nuk kishin bukė. Pėr atė veprim zoti Nano duhej marrė me shqelma, por ē'ti bėje dreqit. Ishte plot roje para e prapa. Me datė 21 maj 2004 ishte zhvilluar seanca e fundit pėr dhėnien e vendimit gjyqėsor kundėr meje si botues i gazetės "Koha Jonė". Tė mos harrojmė se padia e Nanos me dy kėshilltarėt e tij ishte dorėzuar me datė 14 maj 2004. Asnjė gjyq nuk ėshtė bėrė nė kohė kaq rekord nė historinė e drejtėsisė. Nuk ishin lajmėruar avokatėt qė mė mbronin mua pėr datėn e gjyqit. Nuk mund tė jepej vendimi pa qenė tė lajmėruar unė ose avokatėt nė sallė. Por ēmenduria Nano kishte arritur kulmin. Nuk donte tė pyeste pėr asnjė nė Shqipėri. Miliona e miliona kishte, pushtet natyrisht po, grua tė re po se po; servilė me shumicė gjithandej nė shtet dhe pse tė mos bėnte ēfarė ti tekej atij?!

-"Vendim nė emėr tė Republikės"- kishte nisur gjyqtari nė sallė pa palėn time mbrojtėse. Dhe nė 13 faqe kishte "argumentuar" fajėsinė e gazetės "Koha Jonė" dhe natyrisht dėnimin tim si botues i gazetės. Dhe kishte vazhduar pėr fyerjen qė gazeta iu kishte bėrė dy kėshilltarėve tė kryeministrit Agim Isaku dhe Ylli Manjani. Ja tekstualisht nė faqen numėr 8 tė vendimit ai kishte shkruajtur: "Gjykata ēmoi se pėr sqarimin e fjalės "sejmen",ėshtė mė sė i qartė sqarimi i bėrė nė faqen 1169 tė Fjalorit tė Shqipes sė Sotme, botim i Akademisė sė Shkencave tė RSH, Instituti i Gjuhėsisė dhe Letėrsisė, viti 2002. Sipas kėtij fjalori fjala "sejmen" nė shqip do tė thotė: "ai qė shkon shkon prapa njė beu, etj. pėr t'i shėrbyer si roje dhe pėr t'i zbatuar urdhėrat e dėshirat e tij, ai qė i shėrben verbėrisht dhe si mercenar dikujt. Gjykata vėren se nė rastin konkret, paditėsit z. Fatos Nano, z.Agim Isaku dhe z. Ylli Manjani janė zyrtarė tė Shtetit dhe ata i shėrbejnė vetėm Kushtetutės dhe ligjeve tė RSH dhe jo njė personi konkret, i cili nga ana e tij , nė pozicionin qė mban si kryeministėr i vendit z. Fatos Nano nuk mund tė indentifikohet kurrsesi me figurėn e "beut" apo paditėsit e tjerė me figurėn e "rojes" apo "mercenarit".
Nė fund gjyqtari vendosi dėnimin tim me 20 milionė lekė gjobė. Njė turp tė tillė nuk kisha parė. Brenda 7 ditėve seanca papushim pėr ti bėrė qejfin kryeministrit tė Shqipėrisė. Reaguan shoqatat e gazetarėve dhe Federata Ndėrkombėtare e Gazetarėve. Ishte diku aty nga ora 1530 e datės 21 maj. Sapo kisha hapur lajmet tek TV Klan, kur me merr Aleksandėr Frangaj, drejtori i Pėrgjithshėm i kėtij televizioni.
-Ku je more? Tė dėnuan?- dhe nuk vonoi pėr tė shtuar fjalėn "turp pėr drejtėsinė".
-Kė dėnuan?-pyeta dhe ula zėrin e spikres se Klanit.
-Ty! Po kė, mua?!- ngriti zėrin Aleksandri- Po nuk ishe nė gjyq tani?- vazhdoi i ēuditur.
-Ore unė po tė them se nuk di gjė se kisha gjyq sot. Nuk na ka lajmėruar njeri -fola me njė shqetėsim se si ka mundėsi tė veprohej kėshtu. Kur vepronin ndaj meje qė isha edhe deputet merret me mend se ēfarė bėjnė mbi qytetarėt e thjeshtė. Mora nė telefon avokatėt dhe ata mė thanė tė ēuditur se nuk ishin lajmėruar. Tė nesermen bėra apelimin nė gjykatėn e Apelit nė Tiranė.
-E gjeta! -bėrtiti avokat Ngjela- Jo vetėm qė ėshtė absurd si vendim, por do tė tallem me ata- fliste me tė madhe ai.
-Si?-pyeta duke ditur se avokati gjyqet politike i kishte me shumė qejf. Kishte bėrė vetė 15 vite burg politik nė kohėn e Enver Hoxhės.
-Do t'ju kėrkoj se si ka mundėsi qė "nderi i kryeministrit tė Shqipėrisė vleka vetėm 20 milionė! Ai duhet tė vlejė 100 milionė, 200 milionė, 1 miliardė - thėrriste avokati dhe gėzohej- Do tė tallemi zoti Lesi me ta. Nuk kemi se ēfarė t'iu bėjmė tjetėr -Le tė tregojė pala e tyre se nderi i Fatosit vlen kaq poshtė, vetėm 20 milionė!- prapė fliste dhe shkruante avokati nė njė copė letėr.
Nė gjykatėn e Apelit pas pak muajsh nderi i kryeministrit Nano ra nė zero. U rrėzua vendimi i gjykatės sė Tiranės.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

49Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:51

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mark Nikolli: "Sonte do tė prishim zyrat e gazetės"

Ishte qershor 2004. Paditė e kryeministrit dhe Xhoana Nanos kishin vėnė nė alarm drejtėsinė. Nuk dinin se si tė ma gjenin anėn pėr tė mė dėnuar mė shumė qė tė kėnaqej kryeministri. Duke qenė dhėndėrr i ri donte tė dukej para Xhoanės si i fortė, a thua se ishte 20 vjeēar. Me sa duket defiēensat mashkullore donte t'i kompensonte me pushtet absolut tė sė shoqes. Unė duhej tė isha viktima e parė e Xhoanės. Dhe viktimė nė politikė e jo diku tjetėr! Kisha lexuar libra kur tregohej pėr pushtetin e femrave nė histori. Por njė pushtet tė tillė qė kishte Xhoana Nano mbi kryeministrin nė punėt e shtetit nuk e kisha hasur gjėkundi. Nano bėri edhe njė vendim qeverie ku ndryshoi protokollin e Shtetit vetėm qė tė kėnaqte orekset e gruas sė tij tė re, Xhoanės. Hoqi nga protokolli First Lady qė i takonte gruas sė Presidentit tė Republikės ose familjes sė tij dhe gjeti njėmijė mėnyra pėr t'ia kaluar Xhoanės. Nė TVSH ajo dilte e qeshur, plot sharm, me titullin e Gruas sė Parė tė Shqipėrisė. Familja e Presidentit tė Republikės, zotit Moisiu qė e kishte mbajtur, ndjehej ngushtė pėr kėtė ndryshim protokolli.
Unė vazhdoja, pa e ēarė kokėn duke kritikuar familjen Nano pėr bizneset e saja, tė cilat duhej tė hetoheshin. Lideri i opozitės Berisha nė ēdo konferencė shtypi deklaronte se kur tė vinte ai nė pushtet do ti hetonte dhe sekuestronte bizneset e kėsaj familje. Njė natė qershori tė kėtij viti, pra pak pas dėnimit tim nga gjykata e Tiranės, aty nga ora 2400 me merr nė telefon Mark Nikolli, drejtor i Pėrgjithshėm i Policisė Ndėrtimore. Sikur tė kishte vdekur njeri dhe me njė zė tė ulėt mė thotė nė telefon.
-Zoti Lesi! Duhet urgjent tė takohemi sonte bashkė. Kryeministri mė ka urdhėruar qė tė prishė me fadroma ndertesėn e gazetės "Koha Jonė"- foli dhe mu duk se atij po i pushonte zemra nga frika. - Nuk duhet tė na shkojė njeri bashkė se mė mori lumi - nxitonte tė fliste a thua se ishte nė fund tė ndonjė pusi . Isha kthyer nė "kulak" pėr pushtetet.
-Dakort! Prishe me fadroma. Unė nuk heq asnjė kompjuter tė gazetarėve- fola me njė ton sa atij iu duk se tavani i ra nė kokė. Djersinte nga frika prej Nanos dhe meraku se po bėnte njė vendim krejtėsisht tė padrejtė ndaj meje. Ai e dinte historinė e ndėrtesės sė gazetės dhe dinte qė letrat ishin nė rregull nė KRT. Pritej veēse zyrtarizimi formal. Mė parė Nano me kishte thėnė se do ta legalizojmė, por mė pas merrte nė telefon Edi Ramėn duke i thėnė qė tė mos e bėnte lejen. Edhe Edi nuk donte ta prishte me kryeministrin.
-Nuk kam se ē'tė bėj Nikollė! Mė ka thirrė sonte tek "Piazza" dhe mė urdhėroi Nano qė "sonte dua rrafsh pėr tokė ndertesėn e gazetės "Koha Jonė" tė Nikollė Lesit "- mbaroi ai dhe priste se ēfarė reagimi do tė bėja unė. Nė ēast mė punoi mendja pėr njė zgjidhje origjinale.
-Ishte tapė nga pija kryeministri, Mark?- u futa nė lojė.
-Tapė ore tapė! Ishte me Xhoanėn, Agim Isakun dhe njė tjetėr- ndėrhyri shpejt pėr tė mė sqaruar.
-Pėr mua vepro si tė duash. Por mendoj se po ta rrėzosh sonte nė mesnatė ndertesėn e gazetės nuk e sheh njeri. Nuk ka as televizione qė ta xhirojnė duke u shembur- dhe e shikoja Markun se si do tė reagonte- Nano kėrkon tė bėjė spektakėl me mua apo jo?- pyeta dhe nuk prita pėrgjigje- Ai e do qė tė hakmerret dhe qė ta shikojnė tė gjithė njėrėzit se sa i fortė ėshtė? Kėshtu ėshtė besoj?- dhe mendova nė ēast se ē'fat tė keq paska gazeta. Njėherė ma dogji Berisha, kurse tani donte ta rrėzonte me fadroma Nano.
-Po, Po! Kėtė e ka me qejf ai- mori zemėr Marku. Nė tė vertetė drejtori nuk donte ta shembte se ishte e padrejtė, por kishte dhe kosto tė madhe politike. Do tė kishte reagime nga politika, ambasadat dhe shoqėria civile.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

50Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:51

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
- Atėhere lėre mė mirė nesėr paradite, kur ka mė shumė njėrėz dhe ėshtė dritė. Edhe televizionet e filmojnė- ia ktheva dhe Marku mėnjėherė u hosh nga gėzimi. Nė tė vertetė ai nuk donte tė sillte fadromat tek gazeta.
- Shumė mirė! Keshtu po e lemė. Po mė mori nė telefon po ia servir kėtė ndryshim programi si ide timen- tha dhe iku gjithė gėzim Marku. Diku ishim dhe kusherinj tė largėt me Markun. Unė shkova tek gazeta. Porosita rojet qė nėse vijnė fadromat e policisė ndėrtimore pėr ta shembur tė mos nxirrnin asgjė pėrjashta si tavolina e kompjutera.
Tė nesėrmen nė mengjez mora Ilir Metėn dhe Sali Berishėn nė telefon. Iu tregova se ē'kishte ndodhur. Saliut i duhej ta shfrytėzonte politikisht. Takova dhe Ben Blushin. Ishte ministėr. Mė tha se nėse guxon Nano tė bėjė njė budallėk tė tillė atėhere tė garantoj se me nja dy ministra do tė vijė tek gazeta dhe para fadromave do tė ulem. Ndėrkohė kryeministri ishte nė gjumė. Kishte pirė gjer vonė dhe gjumi i kishte dalė aty nga ora 12.00 e drekės. Isha lidhur disa herė nė telefon me Emin Barēin. Ai mė thoshte se ėshtė akoma nė gjumė, por do tė mundohem qė ta qetėsoj. Berisha kishte lajmėruar deputetėt qė nėse shkojnė fadromat tek Nikoll Lesi do tė shkoni tė gjithė para fadromave. Edhe Ilir Meta. Nėse fadromat vinin ditėn pėr tė rrėzuar ndertesėn e gazetės qė shpėtoi rastėsisht gjatė natės atėhere lajmi i ditės dhe i pėrditshėm do tė ishte "fadromat ndaj medias sė lire". Berisha ishte mjeshtėr . Njihte mirė reagimin ndėrkombėtar kundėr Nanos. E kishte provuar vetė Saliu se ēdo tė thotė tė prekesh njė gazetė. Aty nga ora 1400 mė merr Mark Nikolli nė telefon.
- Urime! Nuk do tė shembet! Pate fat!- mė tha dhe qeshi.

Arben Malaj ndėrmjetės pėr paqe

E ndjeja se po precipitonte rrezikshėm lufta ndaj meje. Kur bisedoja me miq gazetarė apo dhe politikanė se Nano po shkon drejt heqjes se imunitetit tim ata qeshnin. Nuk e besonin dhe e quanin lojė timen pėr tė karikuar opinionin kot sė koti.
-Ore! Ai nuk shkon dot nė shtėpi tek Xhoana pa u hakmarrė ndaj meje pėr shkrimet e gazetės apo qėndrimet e mija nė parlament- mundohesha t'i bindja. Remzi Lani njė gazetar mė shumė pėrvojė dhe lidhje nderkombėtare tė fuqishme dėgjonte dhe nė fund replikonte nė tavolinė.
-Gjithēka mund ta bėjė Fatosi, por qė ė arrijė deri nė heqje imunitetit tuaj pėr fjalėn e lirė as tė mos shkojė nė mendje- nxitonte tė ishte i prerė Remziu.
-Remzi !-thosha " Unė shumė gjėra mund ti kem jo nė lartėsinė tėnde, por njė gjė e kam shumė tė zhvilluar; nuhatjen politike . E ndjej qė larg, pasi shikoj lėvizjet e tij.
-Nuk shkon deri atje ai. Do tė kėrcėnojė dhe frikėsojė. Kaq! -pėrgjigjej Remzi Lani. Dhe vertet asnjė nuk donte ta besonte se sa larg kishte shkuar Fatos Nano nė verbėrinė dhe hakmarrjen e tij. Ishte konvertuar nė njė politikan pa vizion. Vizioni i tij shkonte deri tek hija e Xhoanės dhe restorant "Piazza" ku pinte si tė ishte vozė vere. Ishte dhjamosur sikur tė ishte me barrė. Bile sikur tė kishte trenjakė nė bark!
-Zoti Lesi! A mund tė bėjmė njė bisedė bashkė?-mė thirri njė ditė pėr bisedė Arben Malaj, ministėr i Financave. Ishte njė javė para se tė merrej vendimi nė Gjykatėn e Lartė pėr tė kėrkuar heqjen e imunitetit tim si deputet me padi tė Xhoana Nanos. Me Arbenin kishim marrėdhenie korrekte. E kisha njohur nė dhjetor 1996 . Ma kishte sjellė Ben Blushi, kur ishte kryeredaktor i gazetės "Koha Jonė" nė atė kohė. Mė pas Martin Leka u bė mik mė Malajn. Rrinte tek dera e gazetės dhe na priste mua dhe Benin pėr ti botuar njė shkrim nė gazetė. Nuk kishte botuar nė jetėn e tij nė ndonjė gazetė serioze . Tė nesėrmen e botimit tė shkrimit mė thotė Ben Blushi qė Arben Malaj kėrkon tė na jap njė drekė se ėshtė lumturuar pėr botimin e shkrimit. Nuk kisha kohė dhe drekėn e hėngrėn dy Benat.
-Futu nė temė direkt -insistova ndaj ministrit Malaj.
-A mė jep autorizim qė tė takojė Nanon dhe ti them tė heqė dorė nga kjo aventurė me ju. Nuk fitoni asnjeri pikė nėse shkon me keq. Si thua?
-Natyrisht qė ai tė heqė dorė. Do ta bėj nė parlament qė tė mos dijė se ku tė shkojė!- iu drejtova ministrit. -Unė e kam ndarė mendjen. Nuk kam bėrė asgjė. Tė tjerėt vjedhin dhe ai mė turret mua pėrse paska kritikuar gazeta. Dhe si deputet kam tė drejtė tė di se ē'bėn qeveria ime- flisja me njė irritim aq sa Arbeni shikonte pėrreth se mos na dėgjonte njeri. Tė gjithė zyrtarėt e lartė kishin frikė tė rrinin me mua nė kohėn e sherrit me Fatos Nanon.
-Mė jep autorizim?- prapė pyeti Arbeni.
-Me tė dyja duart! Por me njė kusht: nuk ta kėrkova unė kėtė ndėrhyrje. Dakort?
-Unė kam hallin qė tė mos diskretitohemi si mazhorancė nga kjo pėrplasje me ty. Por dhe ti nuk fiton gjė- e mbylli ministri dhe u nis me makinė kushedi se ku. Ndofta tek kryeministri. Shkova tek hotel Rogner pėr tė pirė njė kafe. Takova Martin Lekėn. Kishim punuar bashkė ndėr vitet e para tė krijimit tė gazetės.
-Si nuk tu ndanė sherret ty me Saliun dhe Nanon!- ngacmoi ai dhe filluam tė kujtonim ditėt e para kur gazeta u sulmua nga pushteti edhe nė kohėn e Saliut.
Nė janar 1994 Martini u arrestua nga pushteti i Berishės pėr njė shkrim bashkė me Aleksandėr Frangaj. Sandri doli pak mė parė nga burgu, kurse Martini pas reagimit nderkombėtar me 3 maj 1994, Ditėn e gazetarėve, u liria me dekret tė Presidentit Berisha. Berisha e kishte futur brenda dhe Saliu e liroi duke dalė nė "mbrojtje tė shtypit"!
-Po tė vjen era e qelisė burgut!- e nisi ai duke thumbuar - Merr dhe triko leshi se po vjen dimri-qeshte dhe me shikonte nėse mė bėnte pėrshtypje.
-Aa! Tė ftohtin nuk e duroj!-thashė- Por do tė vesh dhe pantollona leshi. Do t'ia marr Xhoit falas!
Flisnim pėr burg e policė dhe na u kujtua nata e hedhjes s` bombės tė supermarketi VEFA. Atė natė, rreth orės 2200, dhjetra forca policie na kishin rrethuar redaksinė e gazetės "Koha Jonė". Kishim me qera njė ndertesė ngjitur me gjimnazin "Petro Nini Luarasi". Ishte ora mė e rėndėsishme pėr njė gazetė. Nė kėtė orė merr pothuaj fund gjithė faqosja e njė gazete , shkrimet kryesore janė pėrcaktuar dhe vetėm titulli kryesor pritet tė vendoset nė faqe tė parė. Tė gjithė gazetarėt dhe sektorėt ndihmės ishim nė gatishmėri pėr tė dorėzuar pėr shtypshkronjė gazetėn pėr botim. Isha nė zyrė nė katin e tretė. Po punoja kryeartikullin e gazetės. Derėn e kisha hapur. Nė moment hyjnė me forcė nė zyrėn time disa forca sampiste. Dy civilė me radio policie nė dorė drejtohen pėr tek tavolina ime. Nuk dija se ē'po ndodhte nėpėr kate. Ku ta dija se tė gjithė ishin me duar pėrpjetė mbeshtetur pas murit dhe me automatikė tek koka. Mendova se e kanė me mua si zakonisht pas ndonjė shkrimi tė fortė qė nuk i pėlqente Presidentit Berisha.
-Do tė vini me ne polici!- ishte urdheri dhe u ngrita.
-Keni mandat kontrolli?- pyeta
-Ec ore! Dashka dhe mandat kontrolli ***** jote!- u pėrgjigj civili qė dukej si shefi i tyre. Nga dialekti ishte verior. Dola nė koridor. Kur ē'tė shikoja! Tė gjithė gazetarėt e katit tė tretė ishin vėnė pas murit me duart nė kokė. Sejcilin e ruante njė sampist me skafandėr dhe automatikė tek koka.
-Si guxoni tė hyni nė njė gazetė me polici!! -ktheva kokėn dhe iu drejtova shefit tė tyre. Nuk e njihja. Ishte njė zdap i madh qė po ti tekej tė mė jepte njė shqelm mė dėrgonte nė katin e parė.
-Ec, se ta dhashė njė kokės!- foli prerė ai. Ulemi nė katin e dytė. Plot koridori me polici dhe forca speciale. Nė fillim tė koridorit shikova Andi Bushati, Edmond Laēi, Emin Barēi, Vladimir Prela, Ilir Gjoni, Martin Leka, Armand Shkullaku, Adriatik Dosti, Suad Barbullushi, Manjola Hyka me fytyrė tė vėnė nga muri. Disa tė tjerė nuk i dallova nė pak sekonda. Edhe pastruesen e gazetės e kishin vėnė me duar pėrpjetė. Zbres nė katin e parė. Plot e pėrplot me forca speciale. Oborrri ishte me makina policie dhe garde. Pėrballė redaksisė kisha apartamentin ku banoja. Ishte pothuaj 50 metra pėrballė. Lagja ishte vėnė nėn alarm nga sirenat e policisė dhe forcat speciale. Natalia dhe djali kishin dalė nė ballkon dhe sa mė shikuan me duar tė lidhura bėrtiti Elvisi.
-Babi! Babi! Ku po shkon?- thirrte nga dritarja djali pesė vjeēar. Nuk pushonin sirenat e policisė. Vinin bosh e shkonin plot me gazetarė e punonjės tė gazetės. Nuk po kuptoja se pėrse kishin ardhur. Dhe pse po merrnin tė gjithė. I futnin nė furgon si tė ishte mall me shumicė. Mua akoma nuk mė futėn nė furgonin e policisė. Seē prisnin! Disa prej gazetarėve qeshnin me kėtė aventurė tė shtetit, por njė pjesė ishin tė shqetsuar. Nuk vonon dhe vjen Frrok Ēupi. Ishte vonuar pėr tė sjellė shkrimin e faqes tre, ku botoheshin zakonisht artikujt e tij. Nuk pritėn, por e futėn mė forcė nė furgon. Ai thėrriste se "Ē'ėshtė kjo dhunė ndaj medias?", por sirenat e mbysnin zėrin e tij. Na futėn nė komisariatin numėr dy tė policisė. Qelitė ishin mbushur plot me ne tė gazetės "Koha Jonė". Siē mė ka thėnė mė vonė njė oficer policie qė ishte nga Lezha se atė natė nuk kishte dhoma bosh pėr ju. Prandaj u urdhėrua tė lėshoheshin tė gjithė hajdutėt e lagjes qė ishin kapur ato ditė. U lėshuan hajdutėt dhe u futėn gazetarėt ! Ndėrkohė ishte ora 4 e natės. Asnjė nuk kishte dalė nga qelitė. Aty nga ora 5 e mengjezit liruan femrat e gazetės dhe punonjėsit e dorės s- dytė nė gazetė. Ne, kryesorėt, na mbajtėn duke na pyetur. Donin tė na faturonin vendosjen e bombės tek VEFA. Shiko ēfarė djallėzie! Me njė gur vrisnin dy zogj; edhe thonin se gjetėm kriminelėt, por dhe nė sytė e opinionit ne shkonim pėr lesh, pėrveēse nė burg ! Ndėrkohė jashtė qelive tona kishin reaguar disa kolegė qė shpėtuan atė natė pa ardhur nė gazetė . Kishte ndėrhyrė ambasada amerikane dhe na liruan nė ora 6 tė mengjezit. Mua mė kishin kontrolluar shtėpinė nė ora 2 tė natės, kur isha nė qeli. Mė automatikė nė dorė kishin tmerruar familjen. E kishin kthyer pėrmbys shtėpinė. Kishin gjetur njė ēifte, tė cilėn e kisha me leje. Gjithė natėn kishin punuar me policinė e Lezhės pėr ta quajtur ēiften si jashtė ligjit. Pra leja tė hiqej dhe tė quhej armė pa leje. Kishin zhdukur dosjen time pėr kėtė leje arme gjahu. Eh, ē'budallenjė qė ishin! Zanati i gazetarit mė kishte mėsuar qė tė mbaja dhe nje kopje tė noterizuar pėr ēdo dokument. E dija se shteti kur do tė tė bėjė keq tė merr atė qė ta ka dhėnė vetė dhe tė thotė "Nuk ke dokumentin!". Dhe fill e nė burg.
I kujtonim kėto me Martin Lekėn. Ai prapė me thumbonte.
-Ē'fat tė madh qė ke! Prapė nė qeli ti! Vetėm mos shko tek qelia ime se ka pleshta! "dhe qeshte sikur burgu tė ishte vend pikniku.
-Ore ti i bėre tre muaj e ca burg- iu drejtova Martinit- Por mua po mė futi Xhoana do tė mė lerė nja tre vite- qesha me tė madhe.
-Aaa! Tė jap njė ide tė bukur?-ndėrhyri ai sikur po i ikte mendimi- Thuaj publikisht se e pranoj burgun e Fatosit, por dhe Xhoana tė jetė nė qeli! E bukur kjo?- ngriti zėrin prapė Martini. Si ta kishim lajmėruar hyn ministri Arben Malaj. Gjithė respekt nga jep dorėn.
-Si ėshtė pėrgjigja zoti ministėr?
-Nuk pranon ai. Mė saktė ajo!- foli ministri.
-Po i pres tė dy!- u pėrgjigja dhe vazhduam shakatė me Martinin.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

51Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:52

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
25 shtator 2004 fillon dueli i madh.

Kolegji Penal i Gjykatės sė Lartė me 25 shtator 2004 vendosi qė ti kėrkojė Parlamentit "Autorizim pėr procedim penal ndaj deputetit Nikollė Lesi" qė nėnkuptonte heqjen e imunitetit tim parlamentar. Padia ishte bėrė nga Xhoana Nano. Sipas padisė sė saj gazeta "Koha Jonė" dhe unė kishim shpifur dhe fyer kundrejt saj. Por dy ditė para se jepej vendimi i Kolegjit Penal kryeministri Nano bashkė me gruan e tij tė dytė , Xhoanėn , kishin fluturuar nga Pekini nė New York. Ora e New Yorkut ėshtė 6 orė pas asaj tė Tiranės. Ditėn e dhėnies sė vendimit tė Gjykatės sė Lartė, aty nga ora 1030, me merr nė celular Gramoz Ruēi, sekretar i Pėrgjithshėm i PS.
-Nuk ta japim atė kėnaqėsi zoti Lesi qė tė tė heqim imunitetin sot!- mė foli, duke me lenė tė kuptoja se nuk do bėhej gafė pėr tė hequr imunitetin.
-Spektakėl do t'ju bėj nėse e hiqni!- ia ktheva me tė njėjtėn monedhė.
-Harroje atė deshirė qė tė fusėsh nė kurth PS-nė dhe qeverinė!- insistoi Ruēi dhe mė tha se pasdite takohemi pėr njė kafe nė parlament.
Nuk vonoi shumė dhe vendimi doli nė tė kundėrt tė asaj qė me sa kuptova kishte ndėrhyrė Ruēi pėr tė mos implikuar mazhorancėn nė hakmarrjen personale qė donte zonja Nano.
Njė dtė mė parė vendimit ishin mbledhur fshehurazi nė zyrėn e kryetarit tė Parlamentit z. Pėllumbi, Ruēi , Thimio Kondi, kryetar i Gjykatė sė Lartė. Informacionet nga njerėz pėrreth tė treve mė kishin deklaruar se ata kanė rėnė dakort qė tė mos vendosej pėr tė kėrkuar heqjen e imunitetit , pasi ishte gafė e madhe dhe konsumim forcash pėr PS nė prag tė zgjedhjeve parlamentare, aq me tepėr me njeri tė medias sė pavarur qė kishte kontribuar pėr ardhjen e PS nė pushtet nė vitin 1997. Por Ruēi, Pėllumbi dhe Kondi kishin harruar se njė njeri nuk flinte nė atė orė tė natės nė New York. Ai ishte Fatos Nano. Nė ora 11.00 tė ditės sė dhėnies sė vendimit tė Gjykatės sė Lartė qė ishte mohues pėr kėrkesėn e Xhoana Nanos kishte rėnė nga New Yorku telefoni i kryeministrit . Ishte ora 5 e mengjezit nė New York dhe familja Nano nuk kishte bėrė gjumė pa marrė vesh vendimin nė Tiranė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

52Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:52

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Njė prej anėtarėve tė trupit gjykues tė Kolegjit Penal, emrin e tė cilit nuk po e tregoj pėr arsye se ma kėrkoi mos pėrdorimin e emrit tė tij, thotė njė ditė nė Sheraton Hotel, duke pirė njė kafe, se ora 1100 e datės 25 shtator ishte fatale pėr ty.
-Pse?- pyeta
-Tė gjithė kujtuam se Nano ishte nė gjumė nė orėn e New Yorkut dhe nxituam ta shpallnim vendimin nė favorin tėnd. Por, siē duket dikush prej nesh e lajmėroi dhe gjithēka ėshtė pėrmbysur. Na mori nė telefon. Na kėrcėnoi. U mblodhėm prapė. Median e lajmėruam se vendimin do ta jepnim mė vonė. Ndryshuam vendimin nė favor tė Xhoanės " mė tha ai duke mė kėrkuar dhe njėherė qė tė mos e bėj publike emrin e tij. Pasditen e asaj dite shkova nė parlament. Gazetarėt nuk mė lanė rehat qė nė hyrje. Edicionet e lajmeve kishin lajm tė parė ēeshtjen e imunitetit tim.
-Ē'kemi Gramoz? "e pyes jo pa shpoti.
-Epo kėto punė nganjėherė vendosen edhe nga krevati nė New York ! Ka dhe gra qė ngrihen mbi burrat! Kanė ardhur kohė tė vėshtira zoti Lesi- foli dhe bėri bisht bisedės pėr mė tej.
Vajta nė shtėpi. Natalia rrinte e mėrzitur pėrballė lajmeve tė televizorit qė jepnin si lajm tė parė vendimin e Gjykatės sė Lartė. Njė shoqe e saj e kishte marrė nė telefon." Nikollėn do ta arrestojnė. Ma ka thėnė njė shoqe e ngushtė e Xhoanės!"-kishte fjalosur shoqja e saj. Dy djemtė Elvisi, nė klasėn e shtatė dhe Juli nė klasėn e katėrt me shikonin nė sy dhe nuk flisnin. Me sa duket kalamajtė e pallatit duhej t'iu kishin thėnė ndonjė gjė tė mėrzitshme.
-Si ėshtė arrestimi babi? " mė pyeti djali i vogėl Juliani ose Juli siē i thėrrasim pėr shkurt.
-Po ja si ta them, shkon me pushime pėr ca muaj!- iu pėrgjigja duke mos e ditur qė ai do tė vazhdonte pyetjet.
-Pse nuk me merr edhe mua atje?- bėrtiti Juli dhe thirri mė gėzim nė fillim , por kur gjeti vėshtrimin e mvrejtur tė vėllait tė madh u bė edhe ai serioz.
-Jo, se ėshtė larg!- thashė dhe e pėrkedhela.
-A ka televizor nė dhomė ai arrestimi?- prapė pyeste Juli. Ai e mendonte "arrestimin" si diēka si nė formė shetitje buzė detit. Por tė nesermen kur erdhi nga shkolla plot tėrsellem, mendova se duhej ta kishin ngacmuar shokėt e klasės.
-Pse mė ke gėnjyer babi? Ty Nano do tė fusi nė burg. Ma thanė shokėt sot!- ulėrinte djali- Por unė do ta vras Nanon! Do ti shkoj nė zyrė e ta vras me pistoletė!- dhe sakaq me solli pistoleten e ujit me tė cilėn lozte me shokėt e tij.
Kėshtu vazhduan ditėt e javėt nė shtėpi pas vendimit tėGjykatės sė Lartė pėr ti kėrkuar parlamentit heqjen e imunitetit tim dhe mė pas procedimin penal qė edhe mund shkonte, sipas deshirės sė familjes Nano, deri nė burgim. Tensioni brenda meje rritej ēdo ditė e mė shumė. Berisha, duke e shfrytėzuar politikisht kėtė rast me merrte pesė herė nė ditė nė telefon. Me ftonte pėr kafe dhe me thoshte " Mos u tėrhiq edhe nėse tė bėjnė oferta. Do tė fitojmė. Do tė jesh ministri mė i rėndėsishėm i qeverisė time"- thoshte Saliu. Nė njė moment iu pėrgjigja keq dhe ftohtė Saliut.
-Lėre punėn e ministrit, por duhet tė fitoj nė kėtė duel me kryeministrin. Ėshtė treguar i poshtėr. Mė hoqi tė gjithė njėrėzit e familjes nga puna. Kontrolloi gjithė aktivitetin e gazetės pėr tė mė futur nė burg. Dėshtoi. Mė hodhi nė gjyq. Tani don edhe tė mė fusė nė burg pėr fjalėn e lirė!- flisja me inat pėrballė Saliut.
-Jo, jo! Je hero i opozitės!- fliste dhe mė vinte dorėn nė sup Berisha. Me datė 8 nėntor 2004 u caktua dita e debatit pėr heqjen e imunitetit tim dhe votimi. Tashmė isha mbushur brenda vetes me njė qetėsi tė frikshme pėr Nanon. Jashtė natyrės time impulsive isha ulur nė kompjuter, duke pėrpunuar njė strategji perfekte tė cilėn kryeministri nuk e priste.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

53Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:52

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Votimi pėr Xhoanėn - votim politik i PS!

Tė shokuar deputetėt e PS mė takonin sa nė kafen e parlamentit aq dhe nė Sheraton Hotel e Grand Hotel nė Tiranė. Petro Koēi kishte deklaruar hapur votėn kundėr heqjes sė imunitetit tim parlamentar, duke e acaruar kryeministrin nė mėnyrė tė skajshme. Po kėshtu ministri Ben Blushi kishte lėnė tė kuptohej nė grupin e PS-sė se nuk do tė votonte pro Xhoanės.
Ditėt kalonin nėn njė tension maksimal pėr tė dy kampet. Po afrohej data 8 nėntor 2004, dita kur ishte caktuar debati pėr imunitetin dhe votimi i fshehtė. Nano i bindur nė njė fitore historike kundėr meje, pasi kishte blerė disa deputetė tė opozitės, kurse unė i qetė nė humbjen time nė votim. Berisha ishte bėrė aktiv nė kėtė ēeshtje imuniteti, pasi pėrveē bindjes se ishte njė gjė e padrejtė ai donte tė testonte votat nė parlament. Kishte qė nė vitin 1997 qė opozita nuk kishte fituar asnjėherė nė votime politike nė parlament. Ishte testi mė i fortė pėr opozitėn, ndonėse kryeministri kishte blerė dy vota tek PD nėpėrmjet njė biznesmeni qė ėshtė demokrat, por qė falej tek vila kryeministrore natėn. Ishin blerė edhe 7 vota nė kampin e opozitės sė vogėl. Pra llogaria e Nanos ishte qė nė duelin e 8 nėntorit ai arrinte dy qėllime: me hiqte mua imunitetin dhe nė anėn tjetėr i tregonte opinionit vendas dhe ndėrkombėtar qė kishte shumicėn nė parlament, ndonėse Meta ishte larguar me grupin e tij.
Kisha informacionet e duhura qė Nano ishte i qetė nė numrat e votimit pro tij ndaj e ktheu votimin pėr kėrkesėn e Xhoanės si votim politik. Megjithatė Servet Pėllumbi, kryetar i parlamentit, me kishte thėnė se e kishte vonuar kastile disa javė futjen e votimit nė parlament nė mėnyrė qė Nano tė qetėsohej nga inati hakmarrės e tė hiqte dorė.
-Votėn time e keni pro teje zotiLesi!- mė tha Servet Pėllumbi- Tani jam duke dalė nė pension dhe nuk dua tė turpėrohem nė kėtė ēėshtje qė nuk ka tė fituar.
-Njė votė kam dhe do ta jap pėr ty!-mė kapi ministri Majko njė ditė nė korridorin e parlamentit.
-Janė disa ministra qė do tė votojnė kundėr Nanos- mė qetėsonte ministri Blushi tek Grand Hotel. Beni ishte njeriu udhėrrėfyes pėr shumė deputetė e ministra tė PS nė kėtė duel mes meje e Nanos. Ishte i bindur se nuk duhej tė vinte puna gjer nė heqje imuniteti.
-Tė gjithė deputetėt e PD-sė janė pro teje- mė thoshte Berisha sa herė e takoja, ndonėse ai nuk e dinte qė dy deputetė tė PD-sė ishin parablerė, pa harruar edhe 7 tė tjerė nga segmentet e opozitės sė vogėl. Gjinushi dilte nė media si mbrojtės i medias sė lirė, por pėrveē Gaqo Apostolit asnjėri prej grupit tė tij nuk votoi pro meje. Ndėrsa nga grupi i deputetėve tė Partisė sė Drejtave tė Njeriut votat hapur i kishin deklaruar vetėm Kristo Goxhi dhe Ligoraq Karamelo. Vangjel Dule mė telefonoi duke mė dhėnė votėn promeje. Neritan Ceka ishte me pranė familjes kryeministrore, si pėrherė. Lufter Xhuveli mė kishte thėnė se "do tė votoj proNanos se ai ka tė drejtė". E takova disa herė Xhuvelin qė tė mė jepte votėn, por mu pėrgjigj shkurt jashtė natyrės sė tij.
-Ke tė drejtė ti, por je bashkuar me Saliun! Ai ėshtė kriminel i kėtij vendi- ma preu shkurt Lufter Xhuveli.
-Pesė deputetė tė PS janė pro teje-mė thoshte Edi Rama qė po punonte edhe pėr ti dhėnė njė goditje politike kryeministrit, i cili ishte forcuar deri nė rrezik edhe pėr PS-nė.
-Nuk votoj pėr Xhoanėn ore Lesi!- fliste Luan Rama qė dinte shumė gjera pėr atė familje kryeministrore.
-Votat e katėr deputetėve tė mi janė nė favorin tėnd, pėrjashtuar atė tė Qazim Tepshit pėr tė cilin nuk e vė dorėn nė zjarr " ishte pėrgjigja e Nard Ndokės kryetarit tė grupit tė PDR.
Nuk po kuptoja se ē'po ndodhte. Nė media dilte se kryesia e PS dhe grupi parlamentar i saj kishin vendosur pėr votim politik kundėr meje. Ndėrsa veēmas afro 15 prej tyre mė thonin se do tė votonin kundėr Nanos. Ē'tė kuptoja! E dija se nė disa raste ndryshe tė thonė dhe krejt nė tė kundėrt votojnė fshehur. Por e ndava mendjen pėr ta sfiduar nė Kuvend kryeministrin. Nano ato ditė hante darkė me shumė prej deputetėve tė mazhorancės, tė cilėt kishte vite pa i pritur apo takuar. Tani ishte bėrė dashamirės me ta! I priste nė zyrė, nė vilė, qeshte dhe "qante" hallet e mazhorancės me ata. I pyeste se ēfarė hallesh kishin dhe ua zgjidhte nė ēast.
-Edhe votėn time e ke pėr ty!-foli mu para seancės deputeti Albert Ēaēi, i bindur se po gabohej nė gjithė kėtė sulm ndaj meje.- Nuk ėshtė kėrkuar heqje imuniteti pėr ministra apo ish-ministra qė vetė i ka akuzuar pėr korrupsion dhe vjen e tė turret ty pėr tre shkrime nė gazetė! Nuk bėhem viktimė- nxitoi Albert Ēaēi, duke mė thėnė nė vesh se janė shumė deputetė pro teje, por qė nuk dalin hapur se kanė frikė nga hakmarrja e kryeministrit.
-Njė votė kam Niko! Ėshtė e jotja!- foli duke qeshur Ilir Gjoni pa e ēarė kokėn se e dėgjuan nja dy deputetė spiuna tė kryeministrit . Mė e veēanta ishte ardhja e ministrit tė Ekonomisė Anastas Angjeli. Pasi shikoi se nuk kishte asnjeri rrotull nė koridorin e djathtė, sapo hymė nė parlament vjen e mė thotė me vrap:
-Nuk votoj pėr atė ku! Jam me ty!- dhe iku me njė hap gjigand pėr gjatėsinė e kėmbeve tė tij. Qesha. Natyrisht qėduhej ēdo votė. Nė kuti vota nuk ka ngjyrė apo erė!


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

54Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:53

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Bomba" tek "Koha Jonė" dhe "atentati" ndaj meje.

Mė 7 Nėntor njė ditė para se tė votohej nė parlament shkova pėr drekė nė fshatin tim tė lindjes, Spiten. Ėshtė njė fshat i bukur, porse me plot halle ekonomike. Isha nė makinė vetėm unė, kurse shoferi qė njėkohėsisht ėshtė bodigardi im qė prej vitit 1992 Myslim Murati ndodhej nė makinėn e shoqėrimit. Myslimi shkoi tek shtėpia e vjehrrit tė tij , ndėrsa unė tek babai im. U shtrua dreka. Qeshja me zor sa pėr t'u dhėnė zemėr babait dhe nenės time qė janė 74 vjeē. Filloi dreka dhe nuk kishte vonuar diēka me pak se 40 minuta, kur mė bie njė telefon. Ishte Albert Dervishi, drejtori i Policisė sė Tiranės. E njihja. Ishte polic korrekt.
-Zoti Lesi ku jeni?- pyeti vrullshėm ai. U nxeha. Ē'donte ai se ku isha unė! Edhe kėtu mė pėrgjonin, mendova nė ēast.
-Jam pėr drekė nė fshat! Po pi raki tė mirė!- iu pėrgjigja jo pa shpoti, ndonėse e dija qė ishte korrekt, porse mendova se e kishin futur pėr tė ditur se ē'levizje po bėja apo cilin takoja .
-Si quhet fshati, ēfarė komune? -insistoi prapė Dervishi.
-Spiten, komuna e Zejmenit, por pėrse i do? A doni njė raki ?- ia ktheva me shpoti atij. Vėllai mė pyeti se ē'donte. Babai mė shikoi sikur do tė vinin tė mė arrestonin nė ēast. U krijua njė situatė e turbullt. U prish humori. Ia mbylla telefonin drejtorit tė Policisė sė Tiranės, pasi e quajta si bezdi qė po mė ēanin kokėn njė ditė para seancės parlamentare. Duan tė ma prishin edhe sot ditėn- thashė me vete dhe ngrita njė dolli me babain. U ngroh tavolina dhe filluam njė tjetėr dolli. Nuk e kisha mbaruar gotėn e rakisė , kur prapė celulari i Albert Dervishit. U nxeva. E hapa dhe doja ta shaja . Por zėri mu mek .
-Zoti Lesi! Tė lutem mos levizni prej aty pa ardhur policia. Ėshtė nė rrezik jeta jote.
-Ore si ėshtė puna? " e pyeta. Babai ishte nė tension se ē'po ndodhte.
-Mė kanė dėrguar njė mesazh nė numrin tim- foli edhe ai duke iu dridhur zėri. Dervishi ishte nga oficerėt e lartė qė kishte punuar qė nė kohėn e PD-sė nė detyra tė rėndėsishme, duke manifestuar profesionalizėm. Dhe ndėrkohė mė lexoi tekstin e mesazhit. U trondita. Ishte vėnė edhe bombė tek "Koha Jonė", si dhe do tė mė vrisnin atė ditė. E pyeta pėr nė shtėpi dhe mė tha qė nuk dimė gjė pėr momentin. Jam ngritur me vrik nė kėmbė. U vesha shpejt e shpejt. Nga nxitimi harrova edhe kepucėt pa i lidhur.I vura re kur arrita nė Tiranė Hypa nė fuoristradėn e re dhe jam nisur si i ēmendur. Dola me shpejtėsi llahtar nga rruga e fshatit nė rrugėn e vjetėr nacionale. Me njė dorė timonin e nė dorėn tjetėr mora familjen nė telefon. Ndėrkohė ecja me njė shpejtėsi mbi 120 km nė orė. Makinat e policisė me rrethuan para e pas. Sirena pafund. I bija telefonit tė shtėpisė. Nuk pėrgjigjej pasi siē mora vesh mė vonė kishin hapur internetin. Telefonova time shoqe nė celular. Nuk pėrgjigjej. Mbarova nga frika se mos mė kishte ndodhur gjė nė familje. Ngado mė shkonte mendja. Ecja tashmė me 140km nė orė. Dy makina policie i lashė pas, pasi nuk kishin takat tė kapnin shpejtėsinė time. Ecja dhe sapo kalova Laēin mė del kunati Bardhyl Ucaj nė telefon qė ėshtė administrator i "Koha Jonė". E pyes se ē'po ndodh dhe i shqetėsuar mė pėrgjigjet se na ka nxjerrė policia jashtė, pasi kanė vendosur bombė. I telefonova kryeredaktorit dhe mė tha tė njėjtėn gjė. Zemra sa nuk po mė pėlciste. Ē'kanė kurdisur?!- pyesja veten.
Ndėrkohė qė ecja me shpejtėsi sketerrė mė binin telefonat e televizioneve. Nė Tiranė ishte bėrė nami tek gazeta "Koha Jonė". Kishte vershuar policia, qentė antiminė dhe skuadra civilėsh nga policia. Televizionet filmonin dhe jepnin lajm tė parė. Njė radio mė kėrkoi prononcim direkt nė telefon, por iu pėrgjigja se jam nė timon me shpejtėsi. Kur insistoi prapė ia mbylla me njė tė sharė tė madhe. Telefonova prapė familjes, por, asnjeri nuk mė pėrgjigjej. U ēmenda nga meraku pėr familjen. Ma kishin vėnė tritolin njėherė me 1 nėntor 1995 nė apartament. Dridhesha kur e kujtoja. Telefonova prapė drejtorin e Policisė sė Tiranės pėr ta pyetur se a ka ndodhur shpėrthim bombe nė shtėpinė time. Jo, mė thoshte, por mė dukej sikur rrėshqiste nga frika. Sytė nuk mė shikonin mė nga tmerri qė po hamendėsoja kur mė thanė bombė nė gazetė, por nuk mė konfirmonin pėr familjen asgjė tė saktė. Imagjinoni njė njeri qė ecėn me shpejtėsi diku tė 160 km orė nė Shqipėri. Por fatmirėsisht udha ishte hapur nga sirenat e policisė. Siē duket Nano kishte marrė vesh lajmin, nėse nuk ishte vetė bashkėautori, dhe i kishte hyrė frika se mos e vrisnin deputetin Lesi. E kishte provuar njėherė ikjen nė Maqedoni pas vrasjes sė Azem Hajdarit. Mora edhe njėerė shtėpinė nė telefon. Natalia ishte e shqetsuar pėr mua, pasi kishte parė lajmet nė News 24. U qetėsova. Nė shtėpi ishin mirė. Prapė telefonat. Prapė pyetje "Zoti Lesi a mendoni se kanė hyrė sherbimi sekret pėr tė gjetur kasetėn qė ke deklaruar se do ta nxjerrėsh nė parlament nesėr?". Pyeta prapė kryeredaktorin nėse ka shpėrthyer gjė nė redaksi. Ai thoshte qė vetėm kanė hyrė dhjetra forca policie e tė SHIK-ut duke na nxjerrė jashtė me forcė. Hyra nė Kamėz. Ndėrkohė rruga ishte hapur vetėm pėr autokolonėn tonė. Sirena pafund policie me shoqėronin. Ndofta gaboj, por ishin tė paktėn katėr makina policie dhe dy motora tė policisė rrugore qė mė shoqėronin. Njė skuadrilje policėsh me maska nė njė veturė kishin nxjerrė automatikėt nė dritare. Njė parandjenjė e keqe me lindi. Ēfarė kanė kurdisur? Ku nuk mė shkonte mendja. Rojet e ndėrtesės qė janė tė dubluar kishin porosi tė prerė pėr kontroll tė imėt tė ēdo punonjėsi apo personi qė hynte nė mjediset e gazetės "Koha Jonė". Telefonat papushim mė shoqėronin gjatė udhėtimit. Edhe i Albert Dervishit.
Arrita mė nė fund tek redaksia. Zbrita tek rruga kryesore, pasi ishte rrethuar nga policia. Media mė bėri pyetje nisur nga variante tė ndryshme. Televizionet ishin nė transmetim direkt. Takova oficerė tė lartė tė policisė. Disa i njihja si fytyra, por tė tjerė nuk mė kujtoheshin emrat, pėrveē Albert Dervishit. Pak pasi kishte kaluar ora e shpėrthimit tė bombės, sipas mesazhit, me shoqėruan policė e specialistė antiterror pėr tek kati i pestė ishte zyra ime. Katet e tjera ata i kishin kontrolluar. Zyra ime ėshtė nė katin e 5-tė. Duhej tė kaloje dy dyer tė blinduara qė tė hyje nė zyrėn time. Ngjita shkallėt dhe u ktheva pėr tė dalė jashtė, pasi ku nuk mė shkonte mendja. Nėse e kishin vendosur vertet bombėn apo tritolin mund tė shpėrthente. Por Albert Dervishi dhe disacivilė ishin tė bindur se nuk kishte gjė pėr tė shpėrthyer. Nejse. U ngjita, por me njė kujdes. Hapa derėn e parė tė zyrės. Kontrolluan. Me thanė qė tė hapja derėn e dytė tė blinduar. E hapa me njė frikė reale. Nuk po them tani se isha trim. Nuk ka trimėri me bomba apo tritol, aq mė tepėr kur ta thonė se mund tė jetė gati pėr tė shpėrthyer. E hapa dhe tė dytėn dhe ika prapė tek shkallėt. Albert Dervishi ecte nėpėr koridor dhe me dikė fliste. Njė civil, njė djalė i gjatė, nuk mė pa mua qė isha kthyer prapė nė koridor dhe po fliste nė telefon:
-E dija qė nuk kishte gjė! Po kryejmė veprimet formale. E kupton besoj?!- fliste shpenguar ai. Nxitova tė flas me Albert Dervishin. Fillova edhe unė tė kthjellohesha. Lojė e shėrbimit sekret pėr futur pėrgjues apo pėr tė gjetur ndonjė material qė kisha deklaruar se do ta nxirrja nė parlament me 8 nentor. Aleksandėr Ēipa, gazetar dhe mik i imi mė thotė se mos ndofta "kanė hequr pėrgjuesit qė kishin vendosur"! Por prapė nuk hyra nė zyrėn time pa e kontrolluar me qentė dhe specialistėt. Kur pashė se asgjė nuk shpėrtheu u futa nė zyrė. Mė kėrkuan ēelėsin e kasafortės. U dhashė. E hapėn. Nuk kishte asgjė. Vetėm letra. Kontrollova se mos kishin futur dorė tek dokumentat qė do tė publikoja nė parlament. Jo. Ishin tė gjitha. Tė paktėn kėshtu konstatova nė shikimin e parė. Albert Dervishi kishte hallin e madh se mos unė akuzoja policinė se mė kishin pėrlarė dokumenta apo gjėsendi tjetėr. Media transmetonte direkt dhe priste tek hyrja e "Koha Jonė".
Ndėrkohė disa miqė gazetarė tė njohur dhe politikanė me morėn nė telefon duke mė shtuar dyshimet se ishte njė lojė e sherbimit sekret shqiptar, por jo e zotit Albert Dervishi. Mendja po mė punonte tashmė si sahat, duke dyshuar gjithėkund. Ku duhet tė dilnin me kėtė "bombė" qė vendosėn. Presion? Kontroll pėr dokumenta? Vendosje pėrgjuesish? Pra lojė e kujt?
-A mund tė firmosesh se gjithēka e ke nė rregull nė zyrė? " mė tha Dervishi dhe njė civil, qė mu duk i Sherbimit Sekret tė cilin mė vonė e kam parė duke pirė kafe me Irakli Koēollarin, keshilltarin e Nanos pėr shėrbimet sekrete.
-Patjetėr!- u pėrgjigja dhe firmosa. Sapo firmosa ata u lehtėsuan aq sa harruan pėr tė vazhduar hetimet e tjera. Dola nė konferencė shtypi dhe deklarova se dyshoj, por akoma nuk kam fakte. Njė mik nga opozita mė merr nė telefon.
-Deklaro urgjent se "mi kanė vjedhur tė gjitha dokumentat dhe kasetat qė kisha pėr seancėn parlamentare"- tha si tė ishte shefi im- Ėshtė porosi! Mė kupton?- vazhdonte ai. Nuk doja ta kuptoja fare. Pėrse tė gėnjeja?
-Nuk e bėj kėtė gjė!- i thashė prerė.
Shkova nė shtėpi dhe fjeta i dėrmuar atė natė para seancės qė ishte tė nesėrmen nė parlament. Shikoja endėrr me bomba, me Xhoanėn, Fatosin dhe policė tė burgut. U ngrita herėt. Ishte dita e duelit tė Madh.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

55Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:53

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nėntor 2004, pėrplasja e madhe me Fatos Nanon.

Me 8 Nentor ishte caktuar dita e pėrplasjes sė madhe me Fatos Nanon. Njė mendje djallėzore e kishte caktuar pikėrisht datėn 8 Nentor. Atė ditė ishte themeluar Partia Komuniste e Shqipėrisė. Ishte festa e PS-sė pasi ajo vinte pikėrisht nga rradhėt e PKSH. Ndofta edhe rastėsi, por kjo datė dukej si Dita e Ndeshkimit ndaj meje prej nanoizimit qė tashmė ishte ngritur nė sistem. Nė Piramidėn e Ekzekutivit ngjiteshe vetėm nėse kishe shfaqur hapur e me fakte ndjenja xhoaniste dhe nanoiste. Edhe nė hierarkinė e Institucioneve kushtetuese duhej tė ishe i tillė qė tė merrje votėn nė parlament.
Pasdite nė ora 1700 fillonte parlamenti. Ndėrkohė nuk shkova si zakonisht pėr tė pirė kafen e mengjezit tek Grand Hotel. U ngjita nė zyrė. Gazetat kishin hapur faqen e parė me mua. Roja e gazetės mė shikoi pak si ftohtė. Epo- thashė- edhe ky mendon se do tė mė arrestojnė. Hapa kompjuterin. E lexova fjalėn e pėrgatitur dhe e printova. Futa nė dosje dokumenta, faksimile, kaseta dhe disa letra tė tjera. Celulari binte papushim. Tregonin se kryeministri po thėrriste njė nga njė deputetėt qė mendonte se ishin tė dilemė pėr tė votuar. Ai nuk kishte shkuar nė punė. Rrinte dhe blinte vota kundėr meje tek vila kryeministrore. E ndava mendjen. Do ta shpartalloj !- mendova dhe e mbylla kompjuterin. Ishte kohė dreke. Dy djemtė dilnin nė ora 1500 nga shkolla. Ata nuk e kuptonin ēėshtjen , porse kur televizionet jepnin lajmet pyesnin Natalinė.
-Sot e ēojnė nė burg babin? - rrinte duke pyetur tė emėn djali i vogėl, Juli. I vogli ėshtė natyrė impulsive. Thoshte disa fjalė pėr Nanon qė nuk shkruhen, kurse Elvisi, djali i madh vetėm dėgjonte lajmet dhe nuk thoshte asnjė fjalė. Mėrzitej, por nuk shprehej me fjalė. Lajmet e drekės lajm tė parė dhanė problemin e pasditės ku do tė votohej pėr herė tė parė nė kėto 14 vite pėr t'i hequr imunitetin njė deputeti tė medias, pasi kisha bėrė kritika me fakte pėr familjen kryeministrore. Ishin hequr imunitete edhe pėr tė tjerė deputetė, por ishin tė gjithė politikanė tė mirėfilltė. Nė kėtė rast imuniteti kėrkohej pėr njė njeri tė medias sė pavarur dhe pikėrisht pėr kritikat nė gazetė. Nuk mund tė them se isha i qetė. I tensionuar. Kisha pėrballė njeriun me tė fuqishėm tė shtetit, kryeministrin dhe mafien e tij ekonomike. Duel i vėshtirė. Nuk dihej rezultati. Ndonėse me kishin thėnė pėr votėn pro meje, pėrsėri Nano ishte mjeshtėr. Dinte tė blinte apo tė bėnte presion. Saliu me merrte pothuaj ēdo njė orė nė telefon atė ditė.
hA ke informacion se ē'po ndodh nė kampin e Fatosit? Tako Ben Blushin. Ai tė zgjidh punė. Deputetėt e mi janė nė bllok pėr ju- fliste dhe e mbyllte. Me merrte prapė. Edhe ai ishte nė siklet. Dyshonte si dreqi tek nja tre deputetė tė PD-sė, por nuk shfaqej. Prapė ai nė telefon.
-A mund tė vish pak nė zyrėn time? Kam njė material nė kasafortė qė ėshtė sekret.
-Takohemi tek parlamenti- iu luta miqėsisht. Isha nė njė gjendje shpirtėrore qė nuk mė bėhej tė dilja fare nga zyra. Kafeja dhe cigaret ishin miqtė e mi tė mesditės sė 8 nėntorit. Natalia me merrte nė telefon orė e ēast. Ishte nė maksimum e mėrzitur. Boll ia kisha sjellė nė majė tė hundės tash 14 vite martesė duke u pėrplasur me pushtetin. I jepja kurajo asaj, por pikė kurajo nuk kisha pėr vete. E dija qė votimin do ta fitonte kryeministri. E vetmja gjė qė ishte nė duart e mija mbetej fjala nė parlament pėr ta shkatėrruar figurėn e Nanos. Babai 74 vjeēar me merrte nė telefon nga fshati, thuajse me njė zė qė i dridhej dhe dukej sikur fikej nė ēast. Nė fshat thashemet pėrherė janė nė kulmin e tyre. Tė papunė rrinė e qajnė hallet e politikės nė Tiranė a thua se dijnė se ēdo bėhet nė Tiranė. I thonin babait se "diku tek 5 vjet burg i ha Nikolla kėtė radhė". Kur e takoja ai mė thoshte se unė pres dita-ditės tė shkojė larg nė atė jetėn tjetėr tė pėrtejme, kurse ty po tė futen 5 vite nė burg nuk tė shoh mė. Qante burri 74 vjeēar. Telefonat nuk mė linin. Doja tė punoja prapė mbi materialin qė do tė lexoja pasdite. E fikja telefonin celular. Prapė e ndezja se nuk mė rrihej edhe vetė pėr tė ditur se ē'po bėhej nė kampin e Nanos. Saliu nė telefon.
-Nuk asht mirė tė merresh me gruan e tij. Bjeri Fatosit!- e vazhdonte Berisha duke mė kėshilluar.
-Ata janė njė zoti Berisha! Do ti shkatėrroj pa asnjė mėshirė. E kam ndarė mendjen- ktheja pėrgjigjen nė dukje i qetė, por vloja pėrbrenda. Kėrkova inxhinierin e kompanisė mediatike Alban Muhallarin qė rrinte tek radio "KOHA". Nga Remzi Lani morėm vidioprojektorėt dhe disa materiale ndihmėse qė ti shfaqnim nė parlament ato ēfarė kisha kundėr Nanos. Bėnim prova teknike nė zyrėn time, por prapė harroja ta pėrdorja videoprojektorin . Remziu mė ishte lutur qė tė mos e merrte vesh Nano qė kėto materiale kishin dalė prej tij. E dinte hakmarrjen. Kishte dhe gruan ambasadore nė Spanjė. Nė ēast shkarkohej nga detyra. Nja dy miqė tė Nanos, por qė kishin punuar dikur tek "Koha Jonė" me morėn nė telefon.
-A do ti shfaqesh ato kasetat nudo pasdite?- pyesnin dhe nga ikja e zėrit e dija se ne veshin e tjetėrkujt kishte kaluar telefoni i tyre.
-Nė tė gjitha pozicionet do ta shikoni!- pėrgjigjesha prerė. Prapė bie telefoni i Saliut.
-Nikollė! Nė qoftėse ti transmeton kaseta me ato pamjet e kėqija unė iki nga salla e Kuvendit ! Nuk asht parlamenti pėr ato gjėra. Godit politikisht!- thoshte dhe priste pėrgjigjen time. Ikja e Saliut nga salla mė dėmtonte. Nė ēast e mendova zgjidhjen.
-Dakort! Por po ti sjellė ty qė ti shikosh pėr vete!
-Jo jo! Nė asnji mėnyrė! - nxitoi ai sikur nė tė vertetė do t'ia dėrgoja pamjet atė ēast. Saliu njihej pėr korrektėsi familjare dhe larg intrigave tė tilla. Familjar korrekt dhe i ndershėm mbetet. Pėr tė tjerat ai nuk ndryshon kaq lehtė. Pas kėsaj bisede shkova nė shtėpi. Qėndrova jo shumė, pasi vendi nuk mė mbante. Pas pak shkonte ora tek 1650. U nisa. Putha dy djemtė, Elvisin dhe Julin. Edhe Natalinė. I thashė qė tė kishte kujdes dy djemtė sido qė tė ndodhte me mua. I odha njė vėshtrim pikturės sė Lezhės sė vjetėr qė e kam nė guzhinė. Nė atė pikturė ėshtė edhe zyra e parė ku fillova tė punoja si gazetar nė Lezhė. E mbaja pėr nostalgji atė pikturė. Kur fillova gazetėn e parė tė pavarur nė Shqipėri me 11 maj 1991 "Koha Jonė" ishte gazetė lokale e Lezhės. Botohej njė herė nė javė. Shpejt ajo u bė e njohur dhe nė janar 1994 u bė e pėrditshme, duke kaluar nė vend tė parė nė tirazh dhe opinionbėrje. Kishin kaluar 13 vite e kusur dhe botuesi i saj po pėrballej me sulm inkuizicioni. E nga kush? Pikėrisht nga njeriu pėr tė cilėn gazeta "Koha Jonė" u dogj me 2 mars 1997. Tashmė po vinte djegia e dytė nė historinė e kėsaj gazete tė parė tė pavarur nė Shqipėri. Po kėrkonte ta digjte pikėrisht politikani qė u mbrojt me shumė nga "Koha Jonė", kur ai ishte nė burg. Ishte Fatos Nano kėtė rradhė qė po vinte shpurėn e zjarrit mbi gazetėn. U nisa pėr nė parlament. Jashtė binte shi. Ftohtė. Edhe nė makinė ndjeja ftohtė, ndonėse ishte ndezur kondicioneri nė maksimum tė nxehti. Ecja dhe si nė njė film tė shpejtė mendja me shkonte tek vitet 1993-1997. Na kishin rrahur, pėrndjekur dhe masakruar nė ato vite. Por emrin e Fatos Nanos nuk e hoqėm asnjėherė nga faqja e parė, duke e mbrojtur, pasi ishte burgosur padrejtėsisht. Makina ecte pėr nė parlament dhe prapė nė mendje mė dilte fytyra e Rexhina Nanos kur vinte me djalin e saj Sokolin pėr tė sjellė letra apo intervista tė Fatosit tė burgosur. Afrohesha parlamentit dhe ndėrkohė ikja larg ndėr vite, kur as Zeri i Popullit, nuk pranonte ti botonte letrat kretarit tė burgosur tė PS. "Koha Jonė" hapej me Nano dhe mbyllej me emrin Fatos. Arrita tek hyrja e parlamentit. Binte shi dhe njė erė e ftohtė tė rrudhte fytyrėn. Ishin nė transmetim tė drejtpėrdrejt TVSH, Klan dhe Top Channel. Gazetarėt u turrėn me ēadra dhe pa ēadra nėn rrebeshin e shiut. Nuk e ndjeja qė shiu me kishte mbuluar fytyrėn. Hyra nė sallėn e parlamentit. U ula tek vendi im tė cilin kisha 7 vite. Gjithė qeveria ishte nė sallė, pėrjashtuar kryeministrin. Ishin tė gjithė deputetėt. Mungonin vetėm Arben Imami, Taulant Dedja dhe Maks Begeja. Edhe pak minuta fillonte seanca qė mė vonė do tė quhej "seanca e turpit tė Nanos". Nuk pipėtinte asnjeri nė sallė. Serveti e hapi seancėn. Doli Lekė Ēukaj qė ishte nė rolin e kryetarit tė Komisionit parlamentar pėr imunitetin. Transmetimi direkt i televizioneve vazhdonte. Me erdhi radha qė tė flas. Ēuditėrisht me erdhi njė frymėzim qė edhe sot e kėsaj dite nuk e kam kuptuar se nga mė doli. E zotėrova sallėn. E ndava mendjen: Sulm total dhe shkatėrrim tė ish-mikut qė tashmė donte kokėn time nė sininė e argjentė tė gruas sė dytė, e cila vinte nga emigracioni i Athinės. Nga rruga ajo ishte katapultuar nė majėn e Shtetit. E shikonte Shtetin si rrugėt e Athinės. Fillova tė flas


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

56Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:53

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Fjala e mbrojtjes nė Parlament.

I nderuar zoti kryetar!
Tė nderuar kolegė deputetė!
E nderuar familje kryeministrore!
Kam dalė sonte nė kėtė podium tė lartė tė Parlamentit Shqiptar jo si ēdo herė nė kėto 7 vite qė jam deputet. Disa mendojnė se jam nėn akuzė, tė tjerė janė tė kėnaqur qė mė nė fund njeriun qė na ka kritikuar nė median "Koha Jonė" tash 13 vite e vumė nėn hanxharin e Nanos; shumica mendojnė se ėshė njė kembanė e madhe kjo e sotmja pėr tė ndalur turravrapin e njė njeriu i cili ka humbur shikimin fiziko-politik, por dhe pėr ti thėnė STOP aventurės sė zotit kryeministėr nė duelin me median e lirė. Unė nuk jam sot nė rolin e tė pandehurit. Pėrkundrazi ! Sot nė vendin tim mund tė ishin, ndofta edhe emra tė tjerė nė parlament qė vijnė nga rradhėt e gazetarisė, tė cilėt shquhen pėr kurajo e profesionalizėm. Ndaj kam obligimin qė tė manifestojė edhe vlerat e parimeve tė tyre fisnike nė mbrojtje tė fjalės sė lirė. Nė njė farė mėnyre fati i dhėnė prej kryeministrit qė don kokėn time nė sininė prej argjendi tė Xhoanės do t'ju bėjė qė herė- herė nė kėtė podium t'ju shfaqen edhe kokat e deputetėve gazetarė si Erion Braēes apo Edi Palokės, Ilir Gjonit apo Neritan Alibalit, Sokol Olldashit apo Preē Zogajt, Ben Blushit apo Besnik Mustafajt, Musa Ulqinit apo Luan Ramės. Nuk pėrmenda kėtu Bardhyl Agasin pasi e ka marrė njė goditje nga kryetari i PS-sė, a thua se e keqja paska qenė pikėrisht tek ky njeri i mirė nė atė katrahurė kryesie tė kupolės rozė .
Keqdashja e njė kryeministri dhe hakmarrja politike e tij mė solli nė ditėn e fatit tim, pra qė tė mbroj unė median e lirė nga uzurpimi dhe represioni i zotit Fatos Nano. Kėtė fat mund e duhej ta kishin edhe atė gazetarė qė kanė dhėnė kontributin e tyre nė kėto 13 vite pėr tė mbjellė dhe rritur median e mendimin e pavarur, atė media qė herė-herė ėshtė burgosur apo djegur, dhe shumė herė ėshtė ngritur fitimtare nė duelet me pushtetet. Kėtu, nė kėtė podium tė lartė, mund tė flisnin mė mirė dhe tė ishin oratorė mė tė flaktė edhe ato njėrėz tė medias me tė cilėt kemi punuar apo debatuar nė mbrojtje tė fjalės sė lirė nė kėto vite pluralizmi. Mund tė ishte kėtu nė vendin tim Fatos Lubonja apo Ardian Klosi, Mero Baze apo Frrok Ēupi, Aleksandėr Frangaj apo Andi Bejtja, Armand Shkullaku apo Andi Bushati, Blendi Fevziu apo Rudina Xhunga, Astrit Patozi apo Aleksandėr Cipa, Mustafa Nano apo Kiēo Blushi, Arban Hasani apo Enton Abilekaj, Mimoza Picari apo Arian Ēani, Alfred Peza apo Enkel Demi, Edi Rama apo Artur Zheji, Fahri Balliu apo Ylli Rakipi, Martin Leka apo Karlo Bolino. Nėse kam harruar ndonjė emėr VIP nga rradhėt e gazetarisė i kėrkojė ndjesė , por unė jam njė prej kėtyre, siē janė edhe deputetėt gazetarė njė prej atyre.
Pra akuza, hakmarrja dhe ndėshkimi nuk ėshtė vetėm pėr mua nga ana e kryeministrit Nano. Dueli ėshtė mes dy botėve; botės sė medias sė lirė qė fati ma solli mua ti pėrfaqėsoj sonte dhe njė bote qė po jep shpirt, por qė akoma ka forcė goditėse ndaj sė mirės sė pėrgjithshme. Pra kjo botė quhet bota e krimit, e shpėrdorimit tė pushtetit dhe moralit qeverisės. Unė nė kėtė botė nuk dua tė futem, ndaj kam luftuar ndaj kėsaj tė keqe qė ka zėnė pėr fyti tė gjithė shqiptarėt, tė majtė dhe tė djathtė, neutralė apo indiferentė.
Natyrisht qė dikush prej jush mund tė jetė duke pyetur veten nėse ka ndonjė padi ky njeri i medias qė flet nga podiumi apo llomotit si e ėma e Zeqos majė thanės. Po, tė nderuar deputetė, ka njė padi, ashtu siē ka dhe dy padi tė tjera tė bėra nga familja kryeministrore e qė tė trija paditė civile e penale janė firmosur pikėrisht me datėn 14 maj 2004 pas kritikave pėr bizneset e gruas e tij dhe atė personalisht. Natyrisht qė mė duhet tė pohoj se ndaj medias "Koha Jonė" kryeministri ka ushtruar kontrolle tė panumėrta vetėm qė tė gjente ndonjė shkelje. Nė kėto vite tė qeverisjes sė tij vetėm gazeta "Koha Jonė" ka patur kontrolle nga tė gjitha instituconet shtetrore. Asnjė media tjetėr nuk ėshtė kontrolluar. Pėr kėtė presion tė kryeministrit kanė reaguar, siē janė tashmė tė njohura, Federata Ndėrkombetare e Gazetarėve me qendėr nė Bruksel, Artikulli 19 nė Londėr, Human Rights Ėatch me qendėr nė Ėashington dhe Asambleja Parlamentare e Keshillit tė Europės. Tė gjitha kėto hakmarrje kryeministrore kanė ardhur pas botimit nga Koha Jonė tė dokumentave komprentues pėr kryeministrin. Pra familja kryemistrore ka bėrė tre padi. E para, ajo qė publiku tashmė e njeh si gjyqi 20 mijė dollarėsh i Nanos ėshtė fituar nga kryeministri dhe drejtori i kabinetit tė tij Agim Isaku nė gjykatėn e Tiranės, por qė ėshtė apeluar prej meje nė gjykatėn e Apelit. Kjo padi ėshtė bėrė pas botimit nė gazetė tė vendimit tė qeverisė sė datės 14 janar 2004, pesė ditė pas tragjedisė sė vdekjes sė 21 jetėve nė Karaburun dhe ku kryeministri i jep vetes shpėrblim pesė paga mujore. Pėr botimin e kėtij vendimi dhe komentit tė gazetės rreth aktit qeveritar gjykata, brenda 7 ditėve, me katėr seanca gjyqėsore urgjente, mė dėnoi me shumėn qė sapo citova nė mėnyrė qė ti vendosej "NDERI" kryeministrit. Mund t'ju sqaroj se njė gazetar i njohur i njė radio tė huaj qė zhvilloi njė takim me gazetarėt shqiptarė para disa ditėve kur mori vesh vendimin e qeverisė pėr shpėrblimin e kryeministrit tha "PO E CITOJ FJALĖ PĖR FJALĖ): "Nėse do tė kishte ndodhur kjo gjė nė vendin tim atėhere populli do tė kishte vershuar nė zyrėn e kryeministrit dhe do ta nxirrte me shqelma nga zyra e tij". Kėshtu tha gazetari i huaj. Tani Ju e gjykoni vetė se ē'duhej ti kishte ndodhur kryeministrit tonė ! Ndėrsa padia e dytė e firmosur prapė nga zoti Nano nė cilėsinė e kryeministrit, po me datė 14 maj 2004, ndodhet pėr hetim nė Prokurorinė e Pėrgjithshme , ku pas disa javėsh do tė vijė kerkesa tjetėr nga zoti Sollaku pėr heqje imuniteti pėr deputetin dhe botuesin Lesi. Po me datė 14 maj 2004 njė tjetėr padi , kėtė rradhė e firmosur nga Gruaja e Parė e kėtij vendi qė quhet Xhoana Nano. Edhe ajo kėrkon ndėshkim penal, pra heqje imuniteti. Kjo data 14 maj 2004 mė duket si njė ditė terse e kryeministrit pas njė nate deshtake.
Padia qė ka ardhur ėshtė krejtėsisht padi civile dhe nuk kishte pėrse tė vinte nė parlament pėr penalitete qė ndėshkojnė politikisht edhe mazhorancėn. Fare mirė padia mund tė fillonte si pėr ēdo qytetar te Shqipėrisė nė gjykatėn e Tiranės. Para ligjit duhet tė jemi tė gjithė tė barabartė. Nuk kishte pėrse kryeministri tė shpėrdoronte gjithė pushtetin e tij pėr tu hakmarrė politikisht pėr qėndrimet e mija konstante ndaj disa metodave tė qeverisjes sė zotit Nano. Kritik kam qenė dikur edhe ndaj pushtetit tė Berishės . I tillė do tė mbetem ndaj ēdo qeverie qė shkel ligjet apo qė nuk ecėn me ritmin qė duan njėrėzit e thjeshtė. Ardhja e kėrkesės pėr heqje imuniteti nė parlament ėshtė njė gjest hakmarrės i njė mashkulli politik qė ndjen pleqėrinė e tij dhe kėrkon ndėshkim pėr ata qė nuk janė fajtorė pėr gjėrat qė zoti Nano nuk i kryen dot. Zoti Nano pėr tu treguar njė DHENDĖRR i ri dhe i fortė, qė bėn namin ndaj kujtdo qė e kritikon apo i kėrkon tė jetė transparent nė bizneset dhjetra milionėshe tė gruas sė tij ka bėrė njė gabim fatal qė do ti kushtoj mazhorancės nė zgjedhjet e ardhdhme: Ėshtė turrur me hanxhar nė dorė ndaj pushtetit tė medias qė quhet pushtet i katėrt . Gjithashtu zoti Nano ka vėnė nė dyshim pavarėsinė e Gjykatės sė Lartė nė kėtė akt kerkese, e cila nė thelb ėshtė krejt e paligjshme dhe antikushtetuese, pasi ka shkelur vendimin numėr 31, datė 23 qershor 2000 tė Gjykatės Kushtetuese. Mė kėtė kerkesė qė ka penalitet brenda ndaj njė deputeti i cili vjen nga media e pavarur zoti Nano ka futur nė sherr dhe nė njė dilemė tė madhe edhe Kuvendin. Pėrse duhej tė vinte kjo kerkesė nė parlament, ndėrkohė qė ishte njė padi e thjeshtė civile? Pėrse e ka bėrė kėtė veprim zoti Nano? Janė shumė argumenta qė mė bėjnė tė besoj se zoti Nano ėshtė treguar edhe njė mjeshtėr politik pėr t'i shpėtuar kritikave tė momentit si nga brenda partisė sė tij ashtu dhe ato ndėrkombėtare:
Sė pari, pėrveē motiveve qė kam pėrmendur deri tani zoti kryeministėr ka menduar qė kritikave dhe raportit tė Bashkimit Europian tė ditėve tė fillim muajit tė kėtij viti, raport i cili fliste pėr keqqverisje, pėr lidhje tė krimit tė organizuar me politikan qeverisės, ta spostonte vėmendjen e opinionit publik nė njė ēeshtje tjetėr dhe sajoi "ēeshtjen Lesi", natyrisht pėrveē hakmarrjes qė mbizotėronte nė kokėn e tij. Zoti Nano besoj se ka menduar njė zgjidhje provizore , duke e spostuar vėmendjen e opinionit publik pėr momentin nga e verteta qė tregoi me gisht Brukseli. Duke ditur se sa e ndjeshme mbetet media, sidomos edhe ndaj njė deputeti qė vjen nga rradhėt e tyre, kryeministri ka bėrė paditė pėrkatėse. Duhet pranuar se nė vend qė media ato ditė dhe kėto ditė tė merrej me raportin e Bashkimit Europian pėr Shqipėrinė u mor me gjyqet e mija qė filluan, por nuk sosėn ashtu siē i mendoi zoti Nano.
Sė dyti, sapo kishte filluar levizja brenda rradheve tė PS pėr ndryshime nė kryesi e nė qeveri. Reagimit tė bazės socialiste zoti kryetar-kryeministėr mendoi ti ikte, siē edhe i ka ikur prej dy vite e kusur.
Sė treti, meqėnėse po shkohet drejt zgjedhjeve parlamentare tė vitit tė ardhshėm ai ka menduar qė ti nėnshtroj gazetarėt apo ti dekurajojė nė kritikat e tyre gjatė fushatės, duke iu tundur njė kokė tė prerė nė media, por qė ka imunitet parlamentar. Pra nėnteksti ėshtė pėr gjithė median e lirė se "nėse guxoni do ta pėsoni si botuesi Lesi".


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

57Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:53

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tė nderuar deputetė!
Nė atė kerkesė qė ka mbėrritur nga Gjykata e Lartė, vendim i cili ėshtė marrė kryekėput nėn urdhėrat e Nanos nuk ka nė gazetėn Koha Jonė e nė shkrimet e mija asnjė fjalė apo frazė qė mund tė ndėshkohet ligjėrisht. Nė tre shkrimet nga niset akuza dhe Gjykata e Lartė janė vetėm opinione bazuar nė faktet e publikuara. Nuk ka gjykatė nė botė apo parlament qė njeh nocionin mė elementar tė njė demokracie qė mund tė dėnojė pėr dhėnien e njė opinioni. Shkrimet e mija apo tė gazetės time janė sa njė e njėmijta e atyre qė kanė shkruar me parė dhe mė pas analistėt e njohur Mustafa Nano nė gazetėn "Shekulli" dhe Andi Bushati nė revistėn "Klan". Nėse nisemi nga kjo logjikė atėhere zoti Mustafa Nano dhe Andi Bushati duhej tė ishin arrestuar pėr ato ēkanė shkruar e dokumentuar pėr familjen kryeministrore. Kėshtu qė njėri prej shkrimėve ėshtė bazuar nė deklaratėn e ish-kreut tė Shėrbimit Sekret shqiptar zotit Fatos Klosi i cili nė emisionin e gazetares Rudina Xhunga ka hedhur akuzėn pėr implikimin e gruas sė kryeministrit Nano tė pėrzier nė shėrbimet greke. Si tė mos mjaftonte akuza e Klosit vetė kryeministri ka bėrė gabimin fatal, pasi me datė 11 Tetor 2002 ka kėrkuar shpjegime zyrtare nga Sherbimi Sekret pėr gruan e tij Xhoana Nano. Atėhere pyetje ime publike ėshtė se pėrse zoti Nano ka kėrkuar dosjen e gruas sė tij? Ka dyshuar apo ka dashur tė pastrojė dosjen nė Shėrbimin Sekret Shqiptar? Mė thoni se cili kryeministėr shqiptar apo President e ka bėrė njė gjė tė tillė? Kur nuk ke pėrse dhe je i pastėr atėhere ē'tė shtyn tė kėrkosh dosjen!
Pra kemi pėrpara njė akuzė tė Fatos Klosit dhe njė shkresė tė kryeministrit pėr Xhoana Nanon qė indirekt konfirmon akuzėn e tė parit. Ndėrsa media ime , si ēdo media tjetėr ka bėrė analizėn e akuzave dhe fakteve. E kush mund tė guxojė tė dėnojė njė gazetar apo botues vetem e vetėm se ka shkruar njė opinion? Ēfarė nuk i shkruan dhe i transmetuan ish-presidentit amerikan Bill Klinton me skandalin e Monika Levinskit, por asnjė gazetar nuk u dėnua apo ndaj tė cilit pati padi padi civile apo penale. Meqė jemi tek kjo pikė unė dua tė pyes zotin Nano se kur sivjet kryeministri shqiptar takohej me kryeministrin grek Karamanlis cili prej prej pjestarėve tė familjes Nano po bisedonte nė hollin e Hotel Grand Bretagne me njė prej drejtuesve tė klanit mė antishqiptar tė vorioepirit kolonelin e sherbimeve sekrete? Ēfarė kam kėrkuar nga zoti Nano? Vetėm transparencė pėr bizneset e tija dhe mirėadministrim tė pushtetit. Kam kritikuar mėnyrėn se si pėrdor mazhorancėn, brenda sė cilės ka plot deputetė me dinjitet dhe qė mund ta drejtojnė vendin me mė shpirt dhe aftėsi profesionale. Kjo ėshtė e drejta mė elementare qė me jep Kushtetuta si qytetar dhe njeri i medias. Duke qenė edhe deputet obligimi im ėshtė i dhjetėfishuar, pasi dua qė vendi im tė zhvillohet e tė integrohet sa mė shpejt nė Europė. Dua qė shqiptarėt tė hyjnė lirshėm, pa viza, nė Europė. Ēfarė kanė me tepėr bullgarėt se sa ne tė cilėve Europa iu ka hequr regjimin e vizave? Asgjė, bile janė gjeografikisht me larg Italisė se sa ne. Por kanė njė klasė politike qė pėrbashkohet pėr interesat kombėtare dhe njė qeverisje efiēente. Kėtė dua edhe unė nė kritikat e mija, qė ndonėse nganjėherė mund tė kenė nota tė egra kritike apo nė ndonjė rast fjala mund tė jetė keqlakuar, por mė lind e drejta tė pyesė kryeministrin tim: Cila ėshtė me e rėndė pėr njė vend, pėr njė popull: Keqpėrdorimi i pushtetit dhe deformimi i moralit apo keqpėrdorimi i fjalės? Besoj se pėrgjigja dihet se nga anon.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

58Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:54

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tė nderuar deputetė!
Lufta ndaj meje ėshtė krejtėsisht hakmarrje politike dhe njė ēmenduri pėr tė mė ndalur mua nė denoncimin e ēdo gjėje tė keqe nė kėtė klasė politike qė po i merr shpirtin shqiptarėve. 13 vite konflikte, 13 vite sherrnajė, 13 vite qė na ka lenė 130 vite pas vendeve tė tjera. Unė kam akuzuar kryeministrin pėr aksidentin e Shkallnuerit dhe kam kėrkuar hetime. Ēfarė kam shkelur unė si deputet nė kėtė ēeshtje? Kam kėrkuar qė drejtėsia tė hetojė nė kėtė ēeshtje. Gazeta ime ka botuar dokumenta nga dosja hetimore e Prokurorisė sė Durrėsit pėr kėtė aksident. Kjo e ka tėrbuar kryeministrin. Zoti Nano mė ka ofruar me miqtė e tijė ministra qė nė kėmbim tė mbylljes sė gojės pėr Shkallnuerin, bizneset e Xhoanės apo akuza tė tjera tė pranoja qė tė isha ministėr Kulture nė vend tė Blendi Klosit. Ia kam refuzuar. Nėse doni mė tepėr mund t'u kėrkojė tė flasin dy ministra qė ndodhen nė sallė pėr kėtė ofertė tė Nanos. Zoti Nano sa i harxhon energji mazhorancės me mua pėrse nuk ka sjellė apo tė firmosė kerkesa pėr ministra tė tijė qė t'ju hiqet imuniteti pėr korrupsion apo kontrabandė? Vetė ka akuzuar plot prej tyre. Pse nuk i kėrkon Prokurorit tė Pėrgjithshėm pėr heqje imuniteti pėr ministra apo ish-ministra? Ndėrsa angazhon gjithė Shtetin kundėr meje. Njė turp pėr atė dhe krejt mazhorancėn.

Tė nderuar koleg-!Unė kėtu nuk jam i akuzuari apo mėshirėkėrkuesi! Unė jam kėtu, me pranga apo pa pranga nesėr nė mėngjez , qė tė denoncoj dhe t'i kujtoj shqiptarėve se kush ėshtė tashmė pushteti i Fatos Nanos. T'i them mazhorancės se mė kėtė njeri po i humbni tė gjitha shanset, ndonėse siē thashė edhe mė sipėr brenda jush ka plot emra qė ia vlen tė pėrkulesh nė shenjė respekti. Unė jam pėr t'iu kujtuar ndonjerit apo gruppakicės nanoiste se nėse dikur e kemi mbeshtetur, qofte dhe nė Levizjen e tij Katarsiste, ai na ka tradhtuar. Ai shkeli ēdo parim moral. Ai ėshtė mosmirėnjohės ndaj jush. Ai nuk e ka pėr gjė qė pėr hir tė ambicjeve tė njė dhendėrri tė ri apo dėshirės pėr tejpasurim tė shkelė ēdo ligj, tė hedhė kėdo e cilindo nė hendek, pasi tė ketė mbaruar punė. Fatos Nano ėshtė mosmirėnjėsi mė i madh nė klasėn aktuale politike shqiptare. Ēfarė nuk ka thėnė pėr Gramoz Ruēin , Ilir Metėn, Namik Doklen, Pandeli Majkon, dhe plot miqė tė tij nė PS. Fjalori i tij, siē do tė dėgjoni nė njė dokument sekret tė cilin do t'ua nxjerr pak mė vonė ėshtė jashtėzakonisht i ulėt pėr njė deputet e jo mė pėr njė kryeministėr. Nėse ka njeri qė ēfarė nuk ka thėnė pėr anėtarėt e kryesisė sė PS dhe prapė, kur ia don halli iu bėn lajka, ky ėshtė vetėm Fatos Nano. Fatos Nano me mėnyrėn se si e shikon pushtetin nė shėrbim tė pazareve tė tija personale e familjare ėshtė bėrė rrezik jo vetėm pėr PS-nė , por pėr krejt shoqėrinė . Janė shumė fakte qė tregojnė karakterin e tij negativ qeverisės, porse unė po iu lexoj njė dokument sekret.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

59Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:54

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Te nderuar deputete!

Duke patur merakun se jam zgjatur disi shume si dhe duke ditur qe perdite do te lexoni disa dokumenta te tjera qe flasin per zotin Nano mendoj qe t'ju ftoj qe te gjykoni qetesisht ne vendimin tuaj .

Por ne perfundim dua ti beje me dije zotit kryeminister se nese ai urdheron segmentet e tija kriminale qe te me ekzekutojne, sic po pergatitet me disa njerez qe naten fusin kontrabande ne Durres dhe te nesermen i tregtojne ne Kosove atehere po i them publikisht kryeministrit se "ne momentin qe ai merr vendimin per te me vrare, te pergatise brenda 24 oreve edhe arkivolin per koken e tij. Koke per koke!".

Ju faleminderit!Ruci: Lesi, do te prese ne bese Saliu!

Kaluan muaj nga seanca e famshe e 8 nentorit dhe prape ai nuk rrinte pa gjetur mundesi penalizimi ndaj meje. Prape me 18 shkurt 2005 me ane te Prokurorit te Republikes zotit Sollaku kerkon heqjen e imunitetit tim si deputet. Ishte i paepur ne kembenguljen per te me rrenuar dhe shkaterruar. Sikur kete energji politike ta kishte perdorur ne te mire te PS dhe koalicionit te tij me siguri qe do te kishte fituar zgjedhjet. Atij i kishte hypur vetja ne qejf dhe me nje prepotence te pashoqe deklaronte se "sa te kem Sali Berishen perballe do ti fitoj zgjedhjet thellesisht". Nuk donte te kuptonte se Saliu po luante bukur ne skenen politike. Kishte gelltitur per momentin cdo ndjenje hakmarrje vetem qe te fitonte zgjedhjet. Me pas i kishte ne dore dhe e luante vete violinen! Por ne muajin prill 2005 kryeministri mori disa sinjale qe nuk e kishte krejtesisht situaten ne dore sic hamendesonte. Nderkohe ceshtja e votimit te imunitetit tim per te dyten here ne parlament e fuste ne dileme. Nese humbiste prape ne votim para zgjedhjeve elektorale qe ishin vetem pas 45 ditesh atehere piket e tija shkonin poshte e me poshte . Ne te vertete nuk dihej kesaj rradhe se si shkonin votat. Une doja prape votim, ndonese kete here ai do te merrte supermasa ne votim. Ishim te dy qe donim te mateshim ne dyluftim parlamentar, por asnjeri nukguxonte te ofrohej ne nxjerrjen e shpates. Edhe Berisha e kishte frike kete votim te dyte. Me thoshte qe te gjejme menyra per ta vonuar futjen ne seance, pasi me date 21 maj shperndahet parlamenti dhe keshtu binte ligjerisht kerkesa e Prokurorit te Pergjithshem. Saliut i interesonte politikisht para zgjedhjeve nje ndeshkim imi penal qe do te thoshte paksa burg ne kohe fushate. Shtoheshin kuotat politike te opozites edhe me koken time. Ma thoshte me te qeshur. Por edhe kishte frike, pasi mund te humbisnim votat dhe Nano, duke qene prape mjeshter i se keqes e perdorte per vete ne fushate, duke fituar votat , por jo arrest ndaj meje. Me kete menyre hidhte poshte akuzat e mija me firmen e Sollakut dhe tregonte ne opinion se sa "tolerant" mbetej. Ishte krijuar nje situate e tille: Nano me donte te mundur, por pa arrest per interesa elektorale. Berisha me donte ne burg si hero qe t'i shtoja piket e opozites! Jozefina Topalli nje politikane e cila per mua ka perspektive ne PD dhe mund te jete nje prej kandidaturave me serioze per ta zevendesuar Berishen me thoshte me shaka.

‑Aman futu paksa ne burg Nikolle! ‑ dhe qeshte me shpirt.

‑Ore e di se c'eshte burgu? ‑ nderhyja edhe une me te qeshur‑ Futesh brenda. Ju me beni hero gjate fushates per vota dhe me pas kur te merrni pushtetin me harroni prape brenda!‑ e shikoja ne sy dhe ia plaste gazit Jozefina.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

60Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:54

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
‑Nja dy muaj na duhesh i arrestuar nga Nano!‑ nuk rrinte ajo pa me ngacmuar. Ne te vertete ajo edhe mund ta kishte degjuar kete gje ne seline e PD‑se, por prape me dukej absurde qe te futesha ne burg dhe te fitonte dikush tjeter. Me kishte treguar nje gje te bukur Spartak Ngjela. Ne kohen qe babai i tij Kico Ngjela punonte minister ne diktaturen komuniste ai kishte lidhje te jashtezakonshme nderkombetare per tregtine. I sillte shtetit miliarda leke fale mendjes se tij. Ishte specialist dhe jo komunist. Punonte Kico Ngjela, por ne Byrone Politike Enver Hoxha merrte shoferin Pali Miska. Pra tjeterkush sakrifikonte dhe tjetri hypte ne pushtet. Pas kesaj Spartaku thoshte nder mjedise miqsh kur degjonte se ne PD nje tjeter po priste rradhen per t'u bere minister para tij. "Nuk ka me: Puno Kico dhe ha Pali!"‑ thoshte dhe te gjithe qeshnim. Keshtu qe une te hyja ne burg dhe te hante "Pali" sikur nuk shkonte.

‑Me pas me lironi nga burgu?‑ shtyja ne bisede Jozefinen. Me Jozin kemi mbajtur marredhenie jashtezakonisht korrekte dhe ishte miqesore me mue.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

61Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:55

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
‑Per zotin qe e ke hallall me te lane brenda nja dy vjet !‑ fliste prape duke qeshur.

Nga fundi i Prillit te ketij viti, pra para 3 korrikut te ketij viti, Gramoz Ruci sekretar i Pergjithshem i PS‑se me kerkoi takim. Me Rucin flisnim edhe miqesisht. Ne vitin 2000 kur godita ministrin e Jashtem zotin Paskal Milo pas nje interpelance per shpenzimet gjate vizites se tij ne Paraguaj e Uruguaj ne Ameriken Latine ai me shpetoi nga nje sherr pafund. Kisha kerkuar shpjegime ne parlament nga ministri Milo se cfare interesi kishte shteti shqiptar qe ai harxhoi dy jave vizite ne Paraguaj e ne disa vende te Amerikes Jugore. Ai mu pergjigj me nje gjest teatral.

‑Nenshkrova heqjen e vizave mes Shqiperise dhe Paraguajit!

‑Je ne vete ore zoti minister!‑ u ngrita mu ne mes te Kuvendit‑ Kujt shqiptari i hyn ne pune heqja e vizave me Paraguajin?! Ai eshte ne fund te botes dhe ti je i pari dhe i fundit shqiptar qe shkon atje. Nese mundesh hiqi me Italine dhe Greqine vizat qe te hyjne e dalin lirisht njerezit‑ ngrita tonin e debatit ne parlament. A mu pergjigj me nje fyerje qe nuk thuhet . Ne moment e godita me celular. Fatmiresisht luajti koken se do ta merrte mu ne ne balle goditjen. Hyri Garda e Republikes. Plasi sherri ne parlament. Me kishin rrethuar gardiste dy metrosh dhe donin te me nxirrnin me force nga salla e parlamentit. Kryetari i Parlamentit Skender Gjinushi qe ishte mik dhe ne nje parti me Paskalin bertiti me te madhe:

‑Nxirreni perjashta! Garda, perjashta Lesin !‑ urdheroi dhe u turren forcat e gardes te me kapnin.

‑Mos guxoni te vini duart mbi Lesin!‑ bertiti Gramoz Ruci ne salle.

‑Jam une kryetar parlamenti!‑ prape urdheroi garden Gjinushi.

‑Ti je kryetar se dua une! Por Lesi te solli ty dhe mua ne pushtet zoti Gjinushi ! More vesh ?!‑ kercenoi Ruci, duke kujtuar forcen e gazetes "Koha Jone". Mu kujtuan te gjitha keto , ndersa Ruci po vinte per ne takim me mua ne prill te ketij viti. Mendova se do te kishte ndonje gje personale.

‑Kam nje propozim ‑ hyri direkt ne teme ai‑ Ti dhe Partia Demokristiane hajdeni ne Koalicion me PS ‑ foli dhe me pa ne sy si do te reagoja. Me dha nje cigare dhe shtoi.

‑Mos u nxito! E di se me Nanon jeni ne lufte. Por lufta ka dhe paqe e kompromise !‑ vazhdoi Gramozi, duke pritur nje pergjigje. Nuk e di se si mu duk per here te pare ai. Kam turfulluar me nje inat qe nuk e di se si me erdhi.

‑Une me Fatos Nanon ne tribune elektorale ?! Une ?!‑ sa nuk kam thirrur me nje force qe ta degjonte dhe vete kryeministri qe kushedi rrinte e priste pergjigjen time.

‑Pse ore, Saliu kujton se do ty?! Ka nevoje per emrin tend dhe kaq. Pas fushate, nese fiton ka per te kthyer shpinen. Degjo mua se jam plak ne politike. Ti vetem sa ke hyre!‑ nderhyri Gramozi. Si ta kishin bere me fjale kur vjen ne tavolinen tone edhe ministri Fatmir Xhafa. Kohet e fundit kishte filluar te ferkohej me kryeministrin. Ai ishte me ne toke se sa Nano per sondazhet paraelektorale.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

62Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:55

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
‑Lesi do te vije me ne!‑ tha sikur ta dinte se per cfare po bisedonim ‑ Merr nja 5 perqind nga ne dhe fut 4 deputete‑ vazhdonte te fliste Fatmiri a thua se une kisha thene "po".

‑Edhe ti Fatmir nuk qenke ne rregull sot. Gramozit po ia lejoj se rri me Nanon si dyshi i partise, por ty nuk te lejohet‑ ia ktheva menjehere. Nuk e kisha menduar asnjehere se mund te me behej nje propozim i tille.

‑ Harroje kete pune ! Me Fatos Nanon, JO!‑ fola dhe e mbylla kete histori qe edhe sot kur e mendoj me duket si nje gje qe nuk me eshte thene asnjehere. Kaq absurde ishte.

‑Mire zoti Lesi! Shko me Saliun atehere! Pas 3 korrrikut do te takohemi ne qoftese ai hypen ne keshtjellen e pushtetit. Jashte mureve ka per te lene ai. Eshte i pabese Saliu !‑ tha dhe iku edhe Ruci. Ai tek Nano, une tek Saliu. Fushata elektorale filloi. Berisha, Mediu, Pollo, Starova dhe une ishim blloku kunder Fatos Nanos ne zgjedhjet e 3 korrikut.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

63Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:56

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sali Berisha


Takimi i parė me Berishėn


Nė dimrin e vitit 1992 shkova nė zyrat e PD nė rrugėn e Kavajės , afėr shtypshkronjės "Mihal Duri". Nė kėtė shtypshkronjė shtypnim gazetėn "Koha Jonė", e cila asokohe dilte dy herė nė javė. Pėrditė pėrballeshim me hyrje- daljet e demokratėve, por njė ditė vendosa tė shkoja vetė pėr njė intervistė pėr gazetėn "Koha Jonė". Asokohe gazeta ishte akoma e pashpėrngulur nė Tiranė me zyra. Shkonim dhe vinim herė me tren dhe nganjėherė me makinė nga Lezha nė Tiranė e kthim.
Hyra tek selia e PD-sė. Nė katin e dytė tė zyrave trokita tek paradhoma e kryetarit tė PD-sė zotit Berisha. Gjeta dy vajza tė reja, sejcila mė e bukur se tjetra.
-Jam i gazetės "Koha Jonė" tė Lezhės. A mund tė takojė zotin Berisha pėr njė intervistė?- thashė dhe u ula nė njė karrike pa pritur pėrgjigje. Gazeta sapo kishte fillluar tė shitej edhe nė Tiranė dhe nė Shqipėrinė e Mesme, pasi aq na mbante takati ta shpėrndanim me makina. "Koha Jonė" me datė 11 maj 1991 doli si gazetė lokale. Ishte e para gazetė e pavarur nė Shqipėri. Asokohe kishte vetėm gazeta tė mirėfilltė partiake. Nuk dinim se ēfarė ishte pavarėsia editoriale, por nė mendjen tonė tė fillimpunės mendonim se tė jesh i pavarur do tė thotė t"i japėsh tė dyja palėt nė gazetė, edhe PP "PS), edhe PD e partitė e tjera. Nė atė kohė pra nė vitin 1991 dhe 1992 , bilėz edhe dy vite mė vonė, zotėronin tregun gazetat partiake. Ne vinim me njė gazetė, e cila mori famė pas botimit tė intervistės sė datės 9 gusht 1991 tė Frrok Ēupit, i cili ishte shkarkuar prej Berishės nga kryeredaktor i gazetės "RD". Mbaj mend asokohe me Aleksandėr Frangaj, Martin Leka, Alfons Zeneli, Marash Mirashin ekorrektorin Pal Dragusha qė turreshin njerėzit tė blinin gazetėn "Koha Jonė" nė Tiranė pėr intervistėn e Ēupit qė e kishte bėrė fėrtele Sali Berishėn. Me Aleksandrin, i cili mbetet miku im mė i mirė nė median e asaj kohe, shtypnim fillimisht me frikė 5 mijė kopje gazetė, por ajo pėrpihej sapo dilte. Jemi tek data 9 gusht 1991. Shtypshkronja nuk ishte rrotativė, e cila shtyp shpejt dhe shumė kopje, por ishte e kohės sė "qepės". Bėmė dy ditė duke shtypur gazetė dhe veēse nxirrnim nė treg papushim. Pėrpihej gazeta dhe prapė urdhėronim punonjėsit e shtypshkronjės pėr tė botuar mijėra kopje tė tjera.
Mė kėtė emėr gazete isha tek paradhoma e zotit Berisha, i cili, duke qenė verior dhe aq mė tepėr nga njė krahinė malore tė mban tepėr inat kur e kritikon. Vetėm kėtu nuk ndryshon Ai!
-Ėshtė i zėnė!- mu pėrgjigjen tė dyja vajzat njėherėsh. Kisha qenė tek zyrat e para tė PD-sė nė fillim tė njohjes sė saj si parti, diku afėr zyrave tė sotme tė PSD. Por atėkohė kisha takuar Frrok Ēupin qė ishte kryeredaktor i gazetės RD dhe Preē Zogaj drejtor i gazetės sė PD.
-Mund ta pres?- iu drejtova vajzės qė mu duk tamam sekretare e Berishės.
-Nuk e di!- tha prerė vajza. Kujtova se kishte mbledhje me drejtues tė PD dhe prita. Kur dėgjova zėrin e tij tė ngritur qė gėrthiste nė zyrė. Ohu, mendova qenka me nerva. Mė mirė tė vijė njėherė tjetėr dhe sakaq iu drejtova vajzave.
-Paska njerėz nė zyrė zoti Berisha, ndaj po iki!- fola ashtu shpenguar dhe u bėra gati tė ikja pėr tė ardhur njėherė tjetėr.
-Jo, jo! Ėshtė vetėm doktori nė zyrė- mu pėrgjigj pa e ditur se mė kishte dhėnė njė detaj ekselent gazetarie.
-Si vetėm?!- pyeta, ndėrkohė dėgjoja zėrin e tij tė ngritur "... Partia Demokratike do tė shembė kėtė kėshtjellė tė komunizmit. Ne do tė sjellim Demokracinė dhe lirinė....". Vajzat ngritėn supet dhe nuk dinin se si tė ma thonin tė vėrtetėn. Ai kishte njė miting pasdite dhe para mitingut po provonte zėrin nė zyrė. Ndėrkohė hapi derėn Berisha.
-Kush mė ka kėrkuar?- pyeti.
-Ky gazetari!- dhe drejtuan gishtin nga unė.
-I kujt gazete je?- foli Saliu.
-I gazetės "Koha Jonė"!- thashė mėnjėherė.
-Ehė! Hajde, futu!- e tha si me pėrtesė Saliu.
Hyra nė zyrėn e tij. Kishte njė tavolinė mbledhje tė gjatė. E pyeta pėr disa ēėshtje tė ditės dhe dola. E pashė se si me zor me priti sapo i thashė "Koha Jonė". I ishte kujtuar intervista e Frrok Ēupit vitin e kaluar. Nė numrin e radhės tė gazetės dola me titull "Berisha fliste me vete nė zyrė!". Qė prej atij botimi gazeta "Koha Jonė" u shpall armike e selisė blu nga Saliu, ndonėse qeveritė e majta i dėrrmuam me kritika pėrditė gjer me 22 mars 1992. "Koha Jonė" nuk futej mė nga sekretaret nė zyrėn e Berishės. Ishte inatēi i madh.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

64Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:56

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Azem Hajdari pro gazetės dhe kundėr Saliut.

Nė gusht 1992 Neritan Ceka, Arben Imami, Preē Zogaj dhe Gramoz Pashko e disa tė tjerė dolėn hapur kundėr vijės sė ashpėr tė Presidentit Berisha. Nė nėntor tė atij viti ata ikėn edhe nga grupi parlamentar i PD-sė. Ky grup reformator nė PD nuk kishte mjet tjetėr propogande ku tė shpaloste idetė e tija progresive pėr njė PD mė civile. Me Aleksandėr Frangaj vendosėm qė t"u hapim gazetėn "Koha Jonė". Ata ishinpėrditė nė faqen e parė tė gazetės, ndėrsa nė darkė dajakėt e SHIK-ut tė Gazidedes binin ēdo mbrėmje nė shpinėn tonė. Nė kėtė kohė filluam edhe ne punėsojmė roje pėr vete dhe redaksinė. Sali Berisha ishte nė majėn e pushtetit dhe mbetej absolut autoritar. Nė maj 1993 ata nxorėn gazetėn e tyre tė Partisė Aleanca Demokratike tė cilėn e krijuan si kundėrpeshė tė PD-sė. Por prapė mbeti gazetė partiake , ndonėse kryeredaktor ishte Blendi Fevziu. Nėse ka patur gazeta partie mė tolerante pėr botim ka qenė dhe mbetet vetėm gazeta e drejtuar nga Fevziu, por pėrsėri "Koha Jonė" ishte mė e shitura. Kundėrshtarėt e Berishės nė PD tashmė shkruanin tek ne. U bėnė si pjestarė tė redaksisė. Teodor Keko ishte mrekullisht i lexueshėm me artikujt e tij. Gramoz Pashko, Arben Imami dhe Neritan Ceka tė pamėshirshėm nė akuza. Preē Zogaj me kritika, por e linte njė dritare hapur pėr kompromis me Saliun. Nė atė kohė edhe lideri i Dhjetorit Azem Hajdari pati njė ftohje me Presidentin Berisha. Azemi ishte i pranishėm nė "Koha Jonė". Erdhi dhe Spartak Ngjela. Me njė humor tė jashtėzakonshėm ai shkruante nganjėherė nė faqen e fundit " Letra nga ferri" pėr Sali Berishėn. Me 26 Mars 1993 Prokuroria e Tiranės vendosi arrest shtėpiak pėr kryeredaktorin Aleksandėr Frangaj. Unė shkoja dy herė nė javė nė Prokurorinė e Pėrgjithshme. Kaq e kisha "racionin" pėr momentin. Frrok Ēupi drithėronte presidencėn kur shkruante. Analist i pėrkryer dhe krejt i pamėshirshėm ndaj Presidentit. Pushteti po egėrsohej gjithnjė e me tepėr me mua dhe Aleksandrin. Po na ngushtonin lakun e fytit. Nė gazetė kishin ardhur Armand Shkullaku, Ben Blushi, Andi Bushati, Andi Bejtja emra qė mė vonė do tė bėheshin VIP nė gazetari. Azem Hajdari me takon me Ngjelėn tė cilin e kishte mik tė veēantė. Aleksandri ishte me policė tek dera e shtėpisė nė Lezhė. Unė pėr pak ditė futesha brenda nė burg. Azemi dinte gjithēka qė po thurej ndaj gazetės pėr ta mbyllur me urdhėr qeveritar e qė nė fakt vinte nga Berisha.
-Nikollė! Do t"ju mbyllin gazetėn- nisi Azemi bisedėn tepėr serioz atė ditė qė arrestuan kryeredaktorin. Ai ishte jashtėzakonisht me tipare burrėrore. Kur tė thoshte mik dhe bindej se kishe tė drejtė dilte pėrpara kujtdo me gjoks. Qoftė dhe ndaj Berishės. Spartaku nuk foli nė fillim.
-Nuk kanė se ēfarė tė na bėjnė Azem " ndėrhyra pa takt.
-Shteti nuk pyet kur do tė sulmojė. Ndaj na dėgjo se punėt janė keq- vazhdoi Azem Hajdari. Hodhi sytė rrotull dhe nuk e di se ē"pati, por iu drejtua njė tavoline me civilė qė rrinin pėrballė nesh.
-Pėrjashta! Tė mos iu shikoj ma kėtu!- iu drejtua tavolinės pėrballė- Shkoni e thoni Bashkim Gazidedes tani!- dhe bėri tė ngrihej pėr tek ata. Ishte nxehur nė kulm. Lideri i Dhjetorit pėrgjohej! Nuk vonuan dhe nė sekondė civilėt ikėn. Ishin tė SHIK-ut. Azemi njihte gjithēka. Ngjela u mundua ta qetėsonte Azemin.
-Kemi menduar me Spartakun njė zgjidhje. Aleksandri ėshtė nė arrest shtėpiak. Ti pėr pak ditė arrestohesh. Kam informacion unė. Ndaj duhet ti dėrmojmė " fliste Azemi.
-Propozimi ėshtė ky- u fut nė bisedė Ngjela. Me Azemin ai rrinte pėrditė. Ishin miqė tė ngushtė- Pėr tė kaluar kėtė lojė qė ata po pėrgatisin kundėr gazetės unė mendoj qė Azemi tė bėhet qė sot kryetar i Keshillit Botues tė "Koha Jonė", unė drejtor gazete dhe Frrok Ēupi kryeredaktor. Shpėtojmė gazetėn. Saliu nuk mund tė kapet me Azemin. Azemi hodhi njė sistem komunist pėr tokė e jo mė Saliun! - tha me njė qetėsi olimpike Ngjela dhe prisnin pėrgjigjen time.
-Dakort!- thashė dhe shkuam nė zyrėn e gazetės qė ishte tek "Siri Kodra". Kishim marrė me qera dy dhoma. Kaq kishim mundėsi. Mblodha stafin e gazetės. Tė nesėrmen u botua nė faqe tė parė stafi me drejtues Azem Hajdarin. Ngritėm dhe Bord tė gazetės tė pėrbėrė nga intelektualėt e asaj kohe: Fatos Lubonja, Edi Rama, Ardian Klosi, Jorgo Bllaci dhe Blendi Gonxhe. Pushteti u tėrbua nga kjo lėvizje mjeshtrore e Azem Hajdarit dhe Spartak Ngjelės. Mendoj qė nėse ata nuk do tė vinin nė ato momente nė krye tė gazetės pėr tė pėrballuar sulmin e shtetit ndaj nesh, sot edhe mundet tė mos kishte "Koha Jonė". Sandri dhe unė do tė ishim kalbur nė burg pėr ca vite. Gazeta do tė mbyllej.
Azemi ėshtė heroi i demokracisė, por dhe Heroi qė mbrojti me emrin e tij gazetėn e parė tė pavarur nė Shqipėri. Mė 2 Prill 1993 Azem Hajdari mbajti nė parlament njė fjalė madhėshtore. Po e botoj tė plotė, pasi jehona e fjalės sė tij ėshtė akoma jetike pėr fatet e demokracisė nė Shqipėri


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

65Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:56

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Fjala e Azem Hajdarit nė parlament nė prill 1993

Fisnikėria e Dhjetorit 90 pėrballė pėrsėritjes cinike tė njė tragjedie kombėtare.


Pėrpara se tė vija kėtu nė Parlament, tė nderuar deputetė, kam qenė edhe nė njė parlament rinor, ku ky projektligj u prezantua dhe u tha se rinia do jetė gjithmonė nė mbrojtje tė demokracisė, tė tolerancės dhe tė sė ardhmes sė Shqipėrisė. Por, si sot, ēuditėrisht, edhe nė njė monitor pėrpara tri ditėsh kam dėgjuar njerėz qė thonė, "Ne falim". Tomorr Dosti: "Unė fal". Po nė rast se ti je njeriu mė human dhe vdes nesėr, ku do tė shkoj unė?...
Pjetėr Arbnori: "Unė fal". Zotėri, ju harroni se jeni kryetar i kryesisė sė Parlamentit dhe jeni pak mė pak sesa njė deputet, sepse flisni mė shumė dhe shisni mend mė shumė sesa njė deputet qė s"flet. Deputeti mė i menēur nė Parlamentin Shqiptar akoma nuk ka folur.
Ne kėrkojmė njė Shqipėri ashtu siē kėrkojnė gjithė shqiptarėt. Ne kėrkojmė kthimin e Shqipėrisė nė njė atdhe tė tė gjithė shqiptarėve. Kėrkojmė tė zgjidhet problemi themelor, ajo ēka do tė thotė se Shqipėria po ecėn drejt demokracisė dhe nuk ėshtė mė nė periudhėn e tranzicionit. Kėrkojmė ngushtimin sa mė shumė tė kėsaj periudhe dhe hedhjen e hapave tė sigurtė pėr integrimin e Shqipėrisė nė Evropė. Dhe hapat e sigurtė mund tė hidhen vetėm nėpėrmjet njė ligji themelor.
Zoti Arbnori. Unė mund t"u referohem fakteve si deputet dhe pėr sa mė poshtė do tė pyes edhe elektoratin. Presidenti i Republikės Sali Berisha ka ēuar dy mesazhe pėr Parlamentin shqiptar, duke kėrkuar futjen e Kushtetutės nė rendin e ditės sė kėtij parlamenti. Ju, si Kryetar i Parlamentit, qė e keni pėr detyrė tė hartoni rendin ditės nė bashkėpunim me kryesinė dhe grupet parlamentare as qė e keni vėnė ujin nė zjarr gjatė gjithė kėsaj periudhe dhe keni kryer kryekėput rolin e njė Hasbullatovi. Faktet janė fakte. Ngjarjet kanė rrjedhur sipas logjikės sė atyre njerėzve, tė cilėt me logjikėn e humanizmit do tė sjellin nė Shqipėri hakmarrjen, do tė sjellin nė Shqipėri atė ēka Shqipėria e kaloi, do tė sjellin nė Shqiqėri atė ēka ėshtė e ndyrė, pjesėn mė tė pisėt tė kombit mė tė bukur qė jeton nė Ballkan. Tė kombit qė pėrfaqėsohet nė botė me figurat e tij mė tė nderuara, tė kombit qė diti tė integrohet nė Europė me Skėnderbeun, qė diti tė integrohet nė Europė nė fillimet e kėtij shekulli me diplomatė tė shquar si Ismail Qemali, nė mesin e shekullit me Fan Nolin, mė vonė me Hasan Prishtinėn dhe sot me Berishėn dhe Rugovėn. Pra, zotėrinj, miratimi i ligjit pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut ka njė rėndėsi tepėr tė madhe, por kjo nuk pengon qė tė shkelen tė drejtat e njeriut nė mėnyrėn mė ēnjerėzore. Presidenti e kuptoi kėtė moment, ku ju sot, nėn hijen e hipokrizisė, nė mbledhje tė caktuara, nė aspektin e faljes shkelėt dhe pėrdhunuat. Mė i pėrdhunuari nė kėtė parlament jam unė, Azem Hajdari, ish-kryetar i Partisė Demokratike dhe lider i studentėve, i ēuar nė gjyq nėpėrmjet njė akuze false. Deri mė sot as ju, as televizioni shqiptar, askush nuk reagoi megjithėse imuniteti im u hoq nga 54 deputetė kur dihet se heqja e imunitetit ėshtė element kushtetues. Ju nuk e kuptuat se heqja e imuniteti tė Azem Hajdarit nuk i takon kėtij parlamenti, i cili nuk ėshtė arsyeja e tjetėrsuar kombėtare pėr tė shkuar nga socializmi nė kapitalizėm, po ėshtė frenim i periudhės sė kalimit nga socializmi nė kapitalizėm. Ky parlament pėrbėhet nga njerėz qė nė shpirtin e tyre kanė mllef, nga njerėz qė nėn luftėn kundėr komunizmit fshehin hakmarrjen, nga njerėz qė krijojnė shoqata nė mbrojtjen e figurave "tė caktuara", nga njerėz qė i bėjnė demagogji popullit. Unė kam mėsuar se kur fillon demagogjia, demokracia mbaron.
Mė kėrkuan dikur studentėt tė dal pėrpara tyre. Dola. Pėr tė mos kėrkuar asgjė sot dhe kurrė. Por unė nuk e kuptova asnjėherė, as pėrpara Ramiza Alisė, as pėrpara Byrosė Politike, as pėrpara Aranit Ēelės, as pėrpara hetuesit tuaj, zoti Pjetėr, nuk e kuptova kurrė se Kryetari i Partisė Socialiste mund t"ju akuzonte pikėrisht juve pėr bashkėpunėtor tė Sigurimit tė Shtetit dhe ju nuk do t"ia kthenit mbrapsht akuzėn. Kėshtu unė zgjata maratonėn e gjatė. Nė 2400 fshatra tė Shqipėrisė bėra 1820 dialogje. Me qindra e mijėra mitingje dhe me ty mbrapa vetes.
Ju sot keni tė drejtė tė pėrqeshni, sepse nė mes tuaj keni Baletėn, ju keni tė drejtė tė pėrqeshni sepse ne mes tuaj keni marrė pjesėn mė tė pisėt tė kėtij shteti, por ju nuk keni tė drejtė tė dilni pėrpara kėtij populli fisnik, para atyre fėmijėve qė nuk shkojnė nė shkollė sepse s"kanė kėpucė, ju nuk keni tė drejtė ta aprovoni kėtė ligj. Por, sidoqoftė presidenti e solli ligjin, sepse ju, demokratėt, nuk keni nga shkoni pa e miratuar atė. Jua them kėtė, sepse nuk duhet tė kalonit nė veprime ekstreme qė bien nė kundėrshtim me ēdo lloj demokracie. Ju nuk duhet tė pėrdhunoni atė triumf tė arsyes kombėtare, e cila u ēlodh, u ēlirua nga Serbia dhe hyri drejt Europės sė qytetėruar duke treguar se Shqipėria ėshtė e gatshme tė integrohet nė Europė. Unė sot nuk kam mllef pėr tė shprehur. Unė jam i mbrojtur nga vetja ime, nga konsekuenca ime pėr tė qenė sa mėshumė koshient. Unė jam i bindur se ky ligj do tė kalojė, sepse tė votosh kundėr kėtij ligji do tė thotė tė shprehėsh komunizmin tėnd por unė jam i bindur se ky shtet do tė jetė dhe do tė pėrparojė jo nėpėrmjet atyre njerėzve qė shprehin "humanizmin" si falje. Nuk ka ardhur koha tė mė falėsh ti, zoti Pjetėr. Po nė rast se ty tė bie infarkt?...
Zoti Pjetėr. Ju kėtu pėrmendėt njė djalė nga Shkodra, i cili akoma nuk ėshtė mjekuar. Nga qindramijėra rrugė tė tuat me paratė e shtetit shqiptar, pse nuk i fale njė rrugė tėnden kėtij djali tė plagosur nė demonstradėn e 2 Prillit, qė shkonte nė spital, ndėrkohė qė unė si deputet i thjeshtė, me kredibilitetin tim, kam ēuar jashtė shtetit disa tė sėmurė, emrat e tė cilėve mund t"i denoncoj sot pėrpara kėtij Parlamenti?!
Kujt do t"ia tregosh kėtė "humanizėm"? Vėllezėr, ėshtė koha qė t"i buzėqeshim demokracisė duke treguar vlerat tona e sidomos konsekuencėn tonė pėr realizimin e demokracisė. Unė jam i bindur qė ky ligj nuk ka aspak lidhje me problemin e Kushtetutės, por kėrkoj nga ky Parlament kalendarin pėr miratimin e Kushtetutės. Si tė mos trishtohem, kur dy mesazhe tė Presidentit tė Republikės, me ardhjen e Kushtetutės nė Shqipėri nuk futen nė rendin e ditės dhe nuk diskutohet aspak nga grupet parlamentare, kur pėrveē kėtyre mesazheve ka edhe njė deklaratė tė Presidentit tė Republikės, ku thuhet shprehimisht: "kam qenė dhe do tė jem qė Shqipėria tė jetė Republikė Parlametare"? Ēfarė fshihet?
Besimi ėshtė tek ligji. Aristoteli vdiq shumė kohė mė parė. Pra, sot ka ardhur koha qė tė saktėsojmė nėpėrmjet ligjeve kontratėn e zgjedhjeve tė 22 Marsit dhe ne nuk mund tė bėhemi konformistė, si u bėnė nė tė kaluarėn konformistėt me byronė politike. Byroja Politike dhe fėmijėt e tyre nuk po futen nė burg! Ne, nėpėrmjet ligjeve demokratike, duhet t"i tregojmė Shqipėrisė se demokracia nuk ėshtė mė njė aspiratė, se demokracia ėshtė njė realitet dhe se nuk ka njerėz qė me mllef nė shpirtin e tyre tė mund tė ndalojnė kėtė demokraci.
Zoti Nano del nė shtyp dhe kėrkon rrėzimin e qeverisė demokratike. Dakord!. Ju, zoti Nano, jeni politikan dhe kryetari i njė partie politike, i asaj qė sot pėrfaqėson opozitėn, pėr mua ka pak rėndėsi ecuria juaj politike, po duhet tė mė kuptoni si politikan. Ju e kuptoni se partia nė pushtet ka problemet e veta. Nė rast se hiqet Meksi, i cili paraqitet si njė intelektual i moderuar, kė doni ju, Dostin?!
Ku do tė shkosh ti me fėmijėt e mi? Prandaj edhe ju duhet tė keni parasysh se nė rast se mendoni se nė Shqipėri ka njė krah ekstremist, i cili pėrfaqėson atė ēka ėshtė e rrezikshme, duhet tė tregoheni tė kujdesshėm dhe tė mbėshtesni demokracinė e vėrtetė. Kjo ėshtė demokraci e vėrtetė, kjo ėshtė rruga qė kemi nisur, ndėrsa po tė dalėsh me flamurin e Baletės, po tė dalėsh me flamurin e atyre qė sajojnė gjyqe politike, po tė dalim me flamurin e atyre qė votojnė fshehurazi nė tre tė natės, i japin fajėsinė Azem Hajdarit dhe nuk kanė burrėri tė dalin pėrpara popullit dhe t"i tregojnė se si ndodhi ajo qė ndodhi, atėherė kėtu nuk kemi tė bėjmė me burra.
Mua mė vjen keq qė do ta vazhdoj jetėn time politike nė kėtė Parlament, i cili nuk mund ta kundėrshtojė kėtė ligj, sepse ky ėshtė fati i demokracisė shqiptare.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

66Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:57

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
vazhdim)


1 Nėntor 1995 tritol nė shtėpinė time.

Kishim pėrkrahur fuqishėm nė gazetė ardhjen e PD nė pushtet me 22 mars 1992. Por ai dreq shkrimi im pėr Saliun na dėrmoi fare. Nė tė vertetė nuk e bėra shkrimin me ironi, por pėrdora njė fakt tė vertetė ndėr faktet e tjera tė cilat mi dha ai vetė. Por PD-ja sapo erdhi nė pushtet pak herė merrej me PS dhe shumėherė turrej drejt gazetės "Koha Jonė" pėr ta mbyllur. Blerim Ēela asokohe kryetar i Kontrolli tė Lartė tė Shteti na mbyti me kontrolle dhe kishte kėrkuar ndjekje penale pėr mua si drejtues i gazetės se gjoja kisha botuar "gazetė tė pa-ligjshme". Inati berishian sa vinte e shtohej. Kontrolle, shantazhe, rrahje gazetarėsh dhe ndjekje penale filloi me ne pushteti demokrat. Ē'na kushtoi shtrenjt ai shkrim i imi pėr Saliun! Fillova tė mėsoj dyert e Prokurorisė sė Pėrgjithshme nė Tiranė. Me thėrrisnin nė mėnyrė tė rregullt dy herė nė javė. Vaskė Simeoni dhe Petrit Fusha ishin dy prokurorėt qė kishin dosjen time penale. E dinin edhe ata se ishte hakmarrje ndaj meje , por nuk ua mbante ta mbyllnin ēeshtjen penale. Me mua ata mbanin kalamajtė e tyre me bukė. Pas meje nė prill 1993 me vendim tė Prokurorisė sė Tiranės kryeredaktori i gazetės Aleksandėr Frangaj futet nė arrest shtėpie nė Lezhė pėr njė shkrim. Pushteti filloi tė lajthisė. Gazeta erdhi me zyra nė mars 1993 nė Tiranė dhe filloi tė bėhej gazetė kombėtare. Kaluam nė vend tė parė pėr tirazh dhe u bėmė ndėrkohė gazeta numėr njė nė opinion. Berishės i thonin servilėt se "Koha Jonė" del vetėm me 3 mijė kopje nė ditė , kurse ne realisht shitnim nė ditė 35 mijė kopje. Kjo gjė nė vitin 1993. Ne shkruanim kundėr gabimeve tė qeverisė e Berishės dhe ēdo ditė racioni i dajakut na jepej nga shikasit e Bashkim Gazidedes. Andi Bushati, Ben Blushi, Martin Leka, Armand Shkullaku e disa gazetarė tė tjerė ishin nėn pėrgjimin direkt tė SHIK-ut. Ne akoma nuk e kishim mėsuar mirė se ēdo tė thotė ti kundėrviheshe pushtetit. Nė janar 1994 Aleksandėr Frangaj dhe Martin Leka arrestohen dhe dėrgohen nė qelitė e burgut tė Tiranė. Akuzė absurde se kishin nxjerrė "sekret shtetror"! Fryma kundėr nesh ishte pėrhapur nė ēdo qelizė tė pushtetit. Nuk kishte nevojė tė vinte Berisha pėr tė na rrahur. Na rrihte fryma e tij kundėr nesh.
Mbrėmjen e 1 Nėntorit 1995, Zoti me shpėtoi familjen nga vdekja e sigurtė. Asokohe banoja nė qytetin e Lezhės nė lagjen "Gurra". Nė katin e katėrt kisha njė apartament njė dhomė e njė guzhinė. Dy komshinjtė Jaraz Gjika dhe Gjon Shtjefni ishin dy komshinjtė e mijė jashtėzakonisht tė mirė. Tė dy kishin familje korrekte pėrderisa linim ēelėsin e shtėpisė tek njeri tjetri. Ishin shumė mė tė vjetėr se unė, ndaj mė keshillonin qė "tė mos ngatėrrohesha me qeverinė". Gjoni me thoshte se "me ujin, zjarrin dhe qeverinė nuk kruhet njeri !". Unė me dy tė parėt nuk kruhesha. Me qeverinė po ! Por qeveria nuk ėshtė vetėm nė Tiranė. Ajo ėshtė kudo ku ka nėpunės qė paguhen prej shtetit. Siē duket gazeta ime kishte prekur segmente shumė tė rrezikshme shtetrore me shkrimet e saja pėrderisa guxuan nė orėn 2000 tė vinin tritol tek dera e apartamentit tim. Atė ditė tė 1 nentorit 1995 sikur tė ma ndjente zemra mora rrugėn prej Tirane drejt Lezhės me njė deshirė pėr tė parė djemtė para se tė flinin. Puna e pėrditshme mė bėnte qė tė nisesha nė ora 6 tė mengjezit nga Lezha pėr Tiranė nė punė dhe kthehesha nė shumicėn e rastėve nė ora 1 ose 2 tė natės. Ishte ndėr rastet e rralla qė u nisa kaq herėt nga Tirana atė ditė. Mundet aty nga ora 1800 e lashė gazetėn nė dorėn e Aleksandėr Frangajt. Kisha njė foristradė "Nissan". Nė tė hyrė tė qytetit tė Lezhės, andej nga rruga e vjetėr qė vije nga Tirana pėr nė Lezhė mu tek kthesa ku ngjitesh pėr nė lagjen "Gurra" ndalova nja 10 minuta nė njė kafe. Ndofta gaboj, por nė njė qoshe tė kafesė erdhėn pesė djem qafėlesha tė cilėt bėnin sikur pinin ndonjė gotė dhe me shikonin fshehurazi. Njeri prej tyre ishte kontigjent krimi dhe qė punonte pėr PD-nė. Dy tė tjerėt nė SHIK. Atė ēast nuk ua vura veshin pamjes dhe vėshtrimit tė tyre. Por kur ndodhi shpėrthimi i tritolit mu fanitėn portretet e tyre qė dolėn para meje me nxitim. Mundet tė jem gabim, por tritoli ishte nė ēantėn e tyre. Si pėr dreq ndėrrova mendje dhe nuk mora rrugėn pėr nė shtėpi, por nisa makinėn pėr nė bilardon pėrballė varrezave tė qytetit. Nuk e luaja mirė lojėn. Sapo e kisha mėsuar dhe nuk mė rrihej pa e bėrė njė lojė kur kisha kohė. Sa kisha filluar lojėn kur vjen me vrap Arben Rrozhani, korrespodenti i gazetės pėr Lezhėn, i cili banonte nė tė njėjtėn lagje me mua. Hyri me vrap dhe thirri me sa fuqi kishte.
-Drejtor! Drejtor! Shpejt! Kanė vėnė tritol tek shtėpia jote!- thirri mė tė madhe. Sytė mu mjegulluan. Trupi mu dridh i tėri. Mbaj mend edhe sot e kėsaj dite qė kam bėrė njė vrap tė gjatė pėr tek dera e makinės. Pyeta Arbenin nxitimthi dhe sa nuk po mė linte zemra.
-Ka shpėtuar familja ime? Di gjė?- dhe ecja me njė shpejtėsi qė nuk e di ē'tė them. Isha marrosur krejt. E cili nuk ēmendet kur ti thonė se "tė kanė vėnė tritol tek shtėpia kur familja ishte brenda"?! Kam marrė maloren e lagjes a thua se isha Shumaker.
-Nuk e di shef!- foli Arbeni- Di vetėm qė dėgjova tek dyqani i lagjes kur thanė "Kanė vėnė tritol tek apartamenti i Nikollė Lesit". Dėgjova njė shpėrthim tė fuqishėm - vazhdoi ai. U futa nė rrugėn qė ngjitesh pėr tek pallati ku banoja nė njė rrugė tė pa shtruar dhe plot gurė. Tym nxirrte makina nga pas dhe gurėt fluturonin anash nga gomat. Mendoja djalin e vogėl gjashtė muajsh Julianin ė sapo kishte filluar tė rrokullisej nėpėr shtėpi dhe qė pėr ēudi e ndillte dera e jashtme. Sa herė na ikte nėpėr dhomėn e pritjes e gjenim tek koridori i derės sė jashtme. Elvisi gjashtėvjeēar i bėnte shoqėri Julit tė vogėl. Ēfarė nuk po mendoja kur ngjita shkallėt e pallatit nga dy e tre njėheresh. Julin, Elvisin, Natalen dhe kunaten qė na mbante djalin e vogėl kur ishim nė punė, Lolėn. Tė gjithė me dilnin para syve. Jam gjendur pranė derės sė hyrjes sė apartamentit tim. Njė gropė e madhe afėrsisht njė gjysėm metri nga tė gjitha anėt ishte hapur mu tek dera. Nuk kishte derė. As tek komshinjtė. Sipėr dhe poshtė katit tim ishin thyer xhamat dhe dėmtime tė tjera. Pėrballė ishte rrėzuar muri i tualetit qė binte mu pėrballė derės kryesore. Shtėpia plot me njėrėz. Me del para Natalia duke qarė. Edhe kunata po qante. Mu kėputėn krahėt. Mos!- thashė me vete. Mė shkoi mendja pėr keq. E si tė mos shkojė kur tė venė tritol nė banesė.
-Elvisi, Juli! Ku janė?- thirra.
-Kanė shpėtuar!- foli bashkėshortja dhe nuk pushonin duke qarė me lotė si breshėr. Jam ulur nė divanin qė e kisha qė nė kohėn e Enverit. Harrova se kisha njėrėz nė shtėpi. U ngrita . Iu dhashė dorėn. Mora nė krah djalin e vogėl Julin qė dėrdėlliste. Ku ta dinte ai se kishin dashur ta varrosnin njėrėzit e errėsirės. Elvisi gjashtėvjeēar diēka kuptonte seē kishte ndodhur. Ndjehej i frikėsuar. Shtėrngonte tė emėn dhe shikonte nga dera e jashtme , pasi nuk kishte as derė e as mur ndėrmjetės. Sapo kishin pastruar paksa gratė komshije hyrjen kryesore. Pyeta pėr dėmet pėr fqinjėt. Ndėrkohė vjen policia. Filluan matjet, fotografimet etj. Njė tension tė tillė nuk kisha provuar kurrė. Mos e provoftė njeri!
-Hė mo Nikollė Lesi! Edhe tritol tė vuri pushteti?- Dritėro Agolli hyri nė shtėpi. Pas njė takimi nė Shkodėr kishte ndaluar pėr njė kafe nė Lezhė. Fjala pėr tritolin dėgjohej nė qytet. Pasi mėsoi se nuk pėsuan gjė familja vazhdoi duke mė ngritur moralin qė mė kishte rėnė nė fund tė kėmbeve.
-Nuk ta ka vėnė Sali Berisha vetė o Lesi! Mjafton fryma e pushtetit qė vjen nga Tirana. Ka salinjė tė tjerė qė vėnė tritolė!- tha duke pirė kafenė. Nuk flisja dot. Vetėm luaja kokėn. Ndėrkohė thirra dy vellėzėrit Gjonin dhe Gjinin, tė cilėt pikė gjaku nuk iu dilte nė trup. Iu thashė qė tė gjenin njė marangozė qė tė mbyllnin derėn kryesore si tė donin , pasi unė do tė merrja familjen dhe do tė udhėtoja direkt pėr Tiranė. Do tė ikja pėrgjithnjė nga Lezha me familjen. Nė mesnatė u bėmė gati me plaēkat mė tė domosdoshme. Komshinjtė na shikonin me pikėllim. Tre makina foristradė me ndiqnin aty rreth orės 1 tė natės. Nuk mė bėhej tė rrija mė nė atė shtėpi nė tė cilėn mund tė kishte fjetur vdekja. Nė Tiranė kisha njė shtėpi me qera, nė tė cilėn flija sa herė vonohesha nė gazetė dhe shtypshkronjė. Edhe nė shtypshkronjė na linin pėr nė fund ndonėse shkonim qė nė fillim. Kaluam Mamurrasin. Julin ishte nė gjumė qė nė Lezhė. Elvisi herė flinte , herė zgjohej sapo makina binte nė gropė.
-Babi! Ku po shkojmė? A do tė na vėnė prapė tritol?- pyeste pasi pėr herė tė parė nė jetėn e tij kishte mėsuar atė natė njė fjalė tė ashpėr, TRITOL.
-Jo shpirti im! Jam unė kėtu me ty. I ka kap policia!- thoja pėr ti larguar frikėn dhe tmerrin qė kishte pėrjetuar. Policia as qė kishte kapur gjė, pasi nuk kapej shteti prej policisė! Mė nė fund arritėm nė Tiranė. Ngjitėm plaēkat nė shtėpinė e re qė uk ishte e jona. Dikur nga ora pesė e mengjezit mbaruam sistemimin. Djemtė ishin nė gjumė. Nuk e di ēfarė endėrrash po shikonin Elvisi dhe Juli. Me lodra apo me tritol?! Natalia nuk flinte. As unė. Kėshtu na zuri drita e mengjezit. Tmerri duket sikur nuk ka fund kur vjen. Natalia mė tregoi fill e pėr pe se ē'kishte ndodhur nė Lezhė. Rastėsisht kunata kishte dalė nė koridorin e shtėpisė, tė vetmin koridor qė mund tė ketė njė dhomė e njė guzhinė nė apartament. Po kėrkonte djalin gjashtėmuajsh nė duart e Elvisit. Kishte dėgjuar njė erė si nė tė djegur.
-Natale!- kishte bėrtitur- Diēka po digjet tek dera. Teli i korentit mė duket. Natalia kishte marrė kalamajtė nė krahė si dy lodra.
-Shiko se mos digjet kablli i dritave tek sahati! -ishte pėrgjigjur pa e ditur se njė dorė e ligė po vraponte nėpėr shkallėt e pallatit duke ikur nga tmerri qė po vinte. Kishte hapur derėn Lola dhe mėnjėherė ka bėrtitur.
-Bombė! Kanė vendos bombė! Ka njė fitil tė gjatė qė po digjet!- ishte degjuar britma e saj nėpėr shtėpi. Natalia me dy djemtė nė dorė e bashkė me tė motrėn ishin futur nė ballkon. Disi mė larg derės kryesore ndodhej ballkoni. Natalia mė tregon se i lutesha Zotit pėr dy djemtė. Pėr vete nuk mendoja. Vetėm pėr dy djemtė. MI RUAJ O ZOT!- lutej mė zė tė ulėt nė pritje tė shpėrthimit tė bombės qė ishte tritol. Sekondat i dukeshin vite. Kur shpėrtheu ishte degjuar njė zhurmė, xhama qė binin, muri dhe dera kishin hyrė brenda. Pluhur, tym dhe erė si e barutit. Kėto mė tregoi Natalia ndėrkohė qė drita e ditės sė re ra mbi fytyrat e dy djemve qė akoma flinin.
Nė kėtė moment pushteti i Berishės kishte shėnuar fillimin e njė lufte tė gjatė me ne, derisa nė 1997 ra dhe iku. Pushteti ishte xhindosur nė marrėzi, kurse ne, gazetarėt e "Koha Jonė", u pėrbetuam derisa ta rrėzonim Saliun. Ata me dajak e ne me gazetė. Ata me arrestime , ne me rritje tirazhi, aqsa nė mars 1997 tirazhi i gazetės shkoi nė 85 mijė kopje tė shitura nė ditė ose sa trefishi i gjithė tirazhit tė tė gjithė gazetave nė vitin 2005. Me 3 mars 1997 pushteti nė fuqi dogji nė mesnatė redaksinė e gazetės. Njė turp i tillė nuk kishte ndodhur nė historinė botėrore.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

67Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:57

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
3 Mars 1997 digjet gazeta nga SHIK-u.

Me 2 mars mbaruam gazetėn me Ben Blushin dhe ikėm tė gjithė nė shtėpi. Ishte kohė shtetrrethimi. Luftė gjithandej. Leviznim tė gjithė drejtuesit e gazetės me roje , bile tė armatosur, pasi mund tė na qėllonim ushtarėt e Saliut qė kishin zbritur nga malet. Shkova nė shtėpi si pėrnatė herėt, pasi nė ora 18.00 fillonte shtetrrethimi. Atė ditė kishim dalė mė thirrjen e Arben Imamit i cili nga maja e tankut nė Jug tė vendit kishte bėrė thirrje pėr tė rrėzuar pushtetin fashist tė Sali Berishės. U ula pėr tė fjetur diku nga ora 23.00. Nė udhėn pėrgjatė gjimnazit "Petro Nini Luarasi" ku kam shtėpinė ushtonin zinxhirėt e tankeve tė Gardės dhe tė Ushtrisė. Nuk mė zinte gjumi. Edhe Natalia nuk flinte. Zinxhirėt e tankeve uturonin mu pėrballė hyrjes time. Me sa dukej edhe ata qė ishin nė tank e dinin se ku banoja, pasi tanku me njė mitraloz siėr e drejtonte grykėn nga dritaret e mija. Kishim fikur tė gjitha dritat. Asgjė nuk pipėtinte pėrveē tankut dhe njė gjuhe tepėr veriore me civilėt e armatosur. Edhe djali i madh, por qė ishte 6 vjeē, nuk flinte. Iu ofrova dritares. Hapa paksa kanatėn me kujdes. Tanku aty rrinte. Njė pamje makabėr. Gryka e gjatė e topit ishte diku afėr dritares sė gjumit.
-Babi! Do ti vrasin gjermanėt kėta partizanėt me tank? - me pyeste Elvisi, djali 6-vjeēar.
-Po. -pėrgjigjesha dhe mundoja ta largoja nga cepi i dritares. Ne ishim nė errėsirė, kurse jashtė dukeshin nė dritė tė gjithė ata mbi tank. Ishin pa uniformė ushtarake.
-Nuk ka gjermanė kėtu. Pse e ka drejtuar topin nga ne babi? - insistonte djali. Hej bela, thashė me vete. Ē'ti them?
-T'ju hedhim bomba, si nė filma?- fliste djali dhe mua edhe mė vinte tė qeshja, por dhe tė qaja.
Kėshtu vazhdoi ajo natė me tankun pėrballė dritares sė pallatit ku banoja. Dikur djalin e zuri gjumi. Vetė po pija cigare, ndonėse nuk jam duhanxhi. Nga ora dy e mesnatės bie zilja e telefonit tė shtėpisė.
-Zyrat e gazetės "Koha Jonė" janė nė zjarr. Po digjen!- tha zėri pėrtej telefonit dhe e mbylli. U shushata krejt. Si ka mundėsi?- pyesja veten. Mos ėshtė lojė? Nuk guxoja tė dilja jashtė. Kaluan pak minuta dhe mora nė telefon shoferin tim Anesti Nikolla, qė banonte nė tė njėjtin pallat me mua prej vitesh.
-Ndize makinėn pasi mė duket kanė djegur redaksinė e gazetės "Koha Jonė"- i thashė mėnjėherė. Makinėn e linte mu pėrballė gazetės tek njė privat. U vesha shpejt e shpejt.
-Ku shkon? Je ēmendur tė dalėsh nė kėtė orė?!- mė tha Natalia dhe mė kapi prej krahėsh. Qante dhe nuk mė leshonte. Djali i madh 6- vjeēar u ngrit nga gjumi prej zhurmės sė thirrjeve. I vogli, dy vjeē, Juli flinte pėr shtat palė qejfe.
-Po shkoj tė shikoj pėr redaksinė e gazetės nėse e kanė djegur siē mė morėn nė telefon- fola , por kėmbėt nuk mė bėnin tė dilja, kur shihja gruan dhe djalin e madh qė mė kishin rrethuar tek koridori nė shtėpi.
-Do tė vrasin Nikollė! Tė lutem mendo pėr dy djemtė - qante dhe sa nuk plaste Natalia. Ndėrkohė shoferi i ra ziles sė shtėpisė. I thashė se nuk do tė shkojmė dhe tė mos e ndizte makinėn. Por Anesti insistoi se do tė shkonte vetė deri tek zyrat e gazetės pėr tė parė.
-Jo, jo!- i fola rreptė.
-Po shkoj. Nuk e kanė me mua, por me ty kėta - tha dhe iku si furtuna. Po futesha nė bela . Mos i ndodhte gjė shoferit. Shkova tek telefoni. Formova numrin e drejtorit tė Policisė sė Tiranės Pashk Tusha. I thashė se kėshtu me kanė telefonuar. Ai edhe pohonte, edhe mohonte duke thėnė se akoma nuk e kemi konfirmuar. E dija se policia ishte nė konflikt me ushtrinė e Saliut qė kishte ardhur nga malet dhe ishte vendosur nė Presidencė. Mė pas mora nė telefon Sali Shehun, asokohe shef i komisariatit numėr dy nė Tiranė, sot ėshtė deputet i PD-sė. Ma konfirmoi nxitimthi. Vendi nuk mė zinte. Shoferi kishte tre orė qė nuk ishte kthyer. Mos e kishin vrarė?- thoja me vete. E shoqja me telefonte nga shtėpia se ku ėshtė Anesti. Unė nuk dija se ē'ti thoja. Jashtė prapė tanku aty rrinte. Me grykė tė gjatė sa nuk hynte nė dritare. Dikur u zbardh dita. Shoferi nuk kishte ardhur. Shkova me njė taksi qė mezi e gjeta. Ende zyrat e gazetės nxirrnin tym. Flaka digjte ndonjė tavolinė gazetarėsh. Kompjuterat e gazetės ishin shkrumbuar . Dyert djegur. Nėpėr koridoret e redaksisė sė gazetės vinte erė e thartė tymi. Nuk e di se ēfarė lende ishte leshuar pėr ti djegur, por ekspertėt e policsė thanė mė vonė se ishte pėrdorur edhe flakėhedhėsja. Gjunjėt nuk mė mbanin. U ula mu tek shkallėt e gazetės nė hyrje. Plot njėrėz kishin ardhur dhe shikonin tė mėrzitur. Nga ora 8 e mengjezit mbėrritėn tė gjitha stacionet televizive tė huaja, tė cilėt ishin nė hotel Ronger qė prej fillimit tė revoltave. Nė hotel kisha strehuar qė prej disa ditėsh njė grup gazetarėsh tė "Koha Jonė", tė cilėt nuk kishin shtėpi nė Tiranė . Ata kėrkoheshin nga SHIK-u pėr tu rrahur apo vrarė. Faturat e hotel Rognerit ishin katastrofike pėr mua, por bėra njė marreveshje me drejtuesit e hotelit qė do ti paguaja kur tė kisha lekė. Hotel Rongeri ishte mė i sigurti asokohe. Kishte trupa tė huaja ushtarake qė e ruanin. Nga ora 9 erdhėn tė gjithė gazetarėt e "Koha Jonė". Shumica nuk e dinin. Kishin ardhur pėr nė punė, por gjetėn zyrat e shkrumbuara nga policia sekrete e asaj kohe. Hynin nėpėr zyra. Kėrkonin kompjuterat e tyre, por gjenin shkrumb. Donin ditaret e punės sė gazetarit, por tavolinat ishin djegur. Pyeta policinė nėse dinin gjė pėr shoferin tim dhe rojen e zyrave tė gazetės. Ngrinin supet. Erdhėn ambasadat e huaja pėr tė parė kasaphanėn. Iu kėrkuam tė bėnin presion mbi pushtetin qė tė gjente shoferin tim, gazetarin Zamir Dule qė flinte nė bodrumin e gazetės, pasi nuk kishte lekė pėr tė fjetur gjėkundi si dhe rojen e gazetės. Shoferin e gjetėn nė komisariatin numėr tre, Zamir Dulen e sollėn tė copėtuar nga rrahjet e oficerave tė SHIK-ut. E kishin marrė zvarrė natėn dhe donin ta digjnin tė gjallė mes flakėve gazetarin Dule. Njė oficer i ri e kishte shpėtuar pėr sė gjalli. Por e rrahėn dhe e mbytėn me grushta nė komisariatin e policisė sė Tiranės vetėm se punonte pėr gazetėn "Koha Jonė". Rojen e godinės e gjetėn diku nga mesdita tė lidhur nė malin e Dajtit. Tmerr dhe masakėr mu nė mes tė Tiranės. Nuk kishte ndodhur nė historinė botėrore mė thoshte njė gazetar i stacionit televiziv gjerman ZDF njė rast i tillė. Gazeta nuk doli nė treg pėr 45 ditė. Mė ēfarė tė dilte? Zyrat na ishin djegur. Kompjutera nuk kishim mė. Frika ishte kudo nėn kėrcėnimin e armeve dhe shantazhin e shikasve. Atė mesnatė dhe ditėn e 3 marsit 1997 nuk do ta harroj gjatė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

68Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:57

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Takimi i dytė me Berishėn.

Nė shtator 1997 vdiq Nėnė Tereza nė Kalkuta tė Indisė. U caktua njė delegacion i pėrbėrė nga Presidenti Meidani, zv/kryeministri Fino dhe unė si deputet. U nisėm nga Tirana nė Zyrih dhe prej atje direkt e nė Bombei tė Indisė. Mė pas drejt e nė Kalkuta. Morėm pjesė nė ceremoninė e varrimit tė Nėnė Terezės. Nė momentin e ceremonisė sė varrimit ku ishin shumė kryetarė shtetesh e ku ndodhej edhe zonja Hillari Klinton nga fundi i sallės shikoj doktor Berishėn. Po bėnte pak zhurmė me njė polic indian, pasi nuk e linte tė dilte ndėr radhėt e para, ku ishte delegacioni ynė zyrtar. Mė nė fund arriti tek ne. Por nuk kishte karrike. Atėherė ngrihem nga vendi dhe ia liroj ish-presidentit tim, pushteti i tė cilit me kishte djegur gazetėn. Ulem nė njė karrike bashkė me njė nga pjestarėt shoqėrues tė Presidentit Meidani. Saliu ulet, me jep dorėn dhe nuk flet. Mė pas ne ishim me linjėn ajrore Kalkuta- Bombei- Zurih- Tiranė , kurse Saliu nė linjėn Kalkuta- Bombei- Frankfurt- Tiranė. Meidani, Fino dhe unė ishim ulur dhe po pinim nga njė kafe, kur nė ēast hyn vrullshėm, pa e ditur se jemi ne aty, edhe Saiu . Nuk po dinte ku tė ulej. Mbeti pėr pak minuta nė kėmbė. I hodhi njė veshtrim gjithė inat Meidanit dhe Finos.
-Hajde Doktor kėtu!- i fola dhe u ngrita.
-Falimenderit Lesi!- tha dhe mori njė gazete, e cila ishte nė gjuhėn indiane. Vetėm e vetėm qė tė mos e shikonte nė sy Meidanin dhe Finon qė i kishte pesė metra pėrballė tė ulur hapi gazetėn indiane dhe bėnte sikur lexonte.
-Doktor! Ėshtė nė gjuhėn indiane gazeta! - e ngacmova.
-Po shoh fotografitė!- u pėrgjigj me njė inat qė vetėm unė e ndjeja.
-Po iki! Me erdhi avioni - tha dhe u ngrit me vrik. Njė ēantė e madhe e zezė e anonte trupin e tij stėrmadh. Mu duk fyese qė ish-presidenti im tė mbante vetė njė ēantė qė ia daraviste dinjitetin e njė burri Shteti. Njė mendje me vinte e njė mė shkonte vetetimthi qė tė ngrihesha dhe ta merrja unė. Mė dukej se ulej edhe krenaria ime kur shikoja qė askush nuk e shoqėronte burrin qė kishte bėrė ligjin nė Shqipėri pėr pesė vjet.
-Ma jep mua ēantėn!- fola dhe ia mora pa e pyetur. E shoqėrova gjer tek shkallėt e avionit. Kur u ktheva me thumboi Bashkim Fino.
-Ty duhet me tė djegė gazetėn qė tė kesh mik!- dhe ktheu kokėn duke qeshur nga Meidani .
-Ia mbajte valixhen atij qė tė dha dajak pesė vjet?!- prapė fliste e nuk pushonte Fino. Ai nuk pushonte duke me thumbuar dhe nė avion gjer nė Tiranė. Bile e tregoi si barcaletė nė kafenė e parlamentit sapo u kthyem, natyrisht duke e hiperbolizuar tregimin e tij pėr valixhen e Berishės. Unė prapė do t'ia mbaja valixhen ish-presidentit tim.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

69Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:57

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Heqja e imunitetit tė Berishės

Fill pas ngjarjeve tė rremujshme tė 14 shtatorit 1998 parlamenti shkoi drejt votimit pėr heqjen e imunitetit tė ish-presidentit Berisha. Pėr arsye sigurie punimet e Kuvendit ato ditė zhvilloheshin nė katin e katėrt tė selisė sė Kuvendit, dikur salla e Plenumeve tė Komitetit Qendror tė Partisė sė Punės. Isha deputet i pavarur, ndonėse PS-ja mė kishte lėnė zonė tė lirė nė Lezhė. Por faktikisht nė atė zonė nė Lezhė ishte e vėshtirė tė fitoje dhe me pėrkrahjen e PS qė vinte si fitimtare pas 29 qershorit 1997. Fitova nė saj tė autoritetit absolut tė gazetės "Koha Jonė". PS-ja kishte interes pėr autoritetin e gazetės dhe me kishte lenė zonė tė lirė, ndonėse nuk dinte se pavarėsia ime i kalonte caqet e pėrfytyrimit tė tyre mbi pavarėsinė e njė individi qė vjen nga bota e medias. Mbi dinjitetin tim personal nuk pranoj as Nanon e Berishėn, por as tė dy bashkė. Pavarėsinė kėshtu e kam mėsuar, ndonėse njė mik i imi Armand Shkullaku mė thotė se "kjo pavarėsia jote ėshtė luftė e pėrhershme mė kėdo qė ėshtė nė pushtet!". U futa nė politikė duke u zgjedhur deputet edhe pėr njė motiv qė ende sot nuk e shpjegoj dot, bile nganjėherė as vetė nuk e besoj, pa le tė tjerėt. Kisha parė "baballarėt e kombit", siē quhen me ironi deputetėt, nga salla e gazetarėve nė katin e dytė tė Kuvendit dhe pyesja veten se " ēfarė bėjnė ata atje nė sallė?". Dhe hyra edhe unė tek "baballarėt e kombit". Ē'tė shikoje! Nė Kuvend janė edhe e mira edhe e keqja; edhe mafia, por edhe droga; edhe korrupsioni , por edhe pėrkushtimi. Nuk ka nevojė prokurori i Pėrjgithshėm tė shkojė gjetiu pėr tė vėnė pranga. Vetėm nė parlament ai e realizon planin 200 pėr qind!
Nejse. Skėnder Gjinushi ishte kryetar Parlamenti pas zgjedhjeve tė qershorit 1997. Tirana ishte akoma nėn tym e shkatėrrim nga djegiet qė u bėnė nė kryeministri me 14 shtator 1998. Prokuroria nuk vonoi dhe solli me urgjencė kerkesėn pėr heqjen e imunitetit tė liderit tė opozitės. U zgjodh komiioni i votimit pėr imunitetin e Berishės. Me njė dinakeri Gjinushi me propozoi mua si kryetar komisioni tė votimit. Nė momentin qė mbaroi votimi dhe para se tė hap kutinė pėr tė numėruar votat e fshehta, mė vjen Skėnder Gjinushi.
-Nuk ka rėndėsi se ēka brenda nė kuti. Nxirri tė gjitha kundėr Saliut!- tha dhe iku nė sallė. Nuk mė la kohė as ti ktheja pėrgjigje. Me hipi inati pėr kėtė metodė tė cilėn nuk e pranoja brenda meje. Si pėr t'iu ngritur nervat atij dhe disa socialistėve militantė merrja fletėn e votimit, e ktheja nga salla dhe media dhe me pas thoja siē ishte votuar. Natyrisht qė salla do t'ia hiqte imunitetin, pasi kishte me shumicė socialistė, por nuk donin qė tė dilte se dhe brenda rradheve tė PS mund tė kishte ndonjė votė proSaliut. Kishte vota qė nuk ishin dakort me heqjen e imunitetit dhe i lexova. Gjinushi kishte ulur kokėn dhe sa herė e ngrinte me shikonte me inat sikur donte tė mė hante. Nė fund donin tė ndryshonin proces verbalin nja dy anėtarė tė komisionit tė votimit, por iu thashė se nuk e firmos. U frikėsuan dhe pranuan. Sapo mbaroi numėrimi dhe dolėm pėr tė ikur Gjinushi me ofrohet i shoqeruar nga truprojat.
-Ku ka besė tek ti! Me ty nuk ka marrėveshje!- foli dhe ngrysi vetullat e trasha.
-Ik ore pirdhu!- ia ktheva dhe nė sekondė me shikojnė me tersellėm rojet e kryetarit tė parlamentit. Ika. Gjinushi nė zyrė, unė nė shtėpi. Saliut iu hoq imuniteti.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

70Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:58

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Edhe donte, edhe nuk mė besonte!

Gjatė viteve 1997-2001 nė parlament sa herė bėja ndonjė rrėmujė parlamentare kundėr ministrave tė qeverisė socialiste, tė cilat i shkonin pėr shtat Saliut ai mundohej tė mė jepte pėrkrahje dhe miqėsi, por prapė nuk besonte. Unė nė tė vertetė i kritikoja ministrat pėr fakte konkrete korrupsioni dhe nuk e bėja pėr Berishėn. Kisha bindjen se me mirė sherr nė parlament dhe publikim faktesh korruptive sesa tė rrish nė parlament pa folur apo tė bėhesh palė me ata qė vjedhin shtetin. Natyrisht qė Saliut i interesonte lufta ime parimore. I pėrdorte herė pas here faktet dhe dokumentat qė publikoja kundėr ministrave. Pa "tė drejtėn e autorit", por gjithsesi ai dilte nė konferencė shtypi nė PD dhe thoshte po ato gjėra qė unė kisha folur nė Kuvend. Por fuqia publike e Saliut ishte ku e ku mė mua. Ai ishte lider i opozitės dhe kishte mijėra e mijėra simpatizantė. Me jepte dorėn nė koridor, por nuk mė shikonte nė sy. Fliste, mė lavdėronte. Kurrė nė sy nuk mė pa asnjėherė deri nga qershori i vitit 2002. Erdhi puna pėr votat pėr Presidentin e Republikės pasi mbaronte mandati i zotit Meidani. Mė ofrohej, me vinte dorėn nė sup dhe qeshte. Ishte gazmor kur i pelqente. Nuk e dija se edhe qeshte ky njeri apo bente shaka. E kisha pėrfytyruar gjithnjė serioz dhe duke bėrtitur. Asokohe isha zgjedhur kryetar i PDK sė Shqipėrisė. Berishės i duhej ēdo votė. Na thirri kryetarėt e partive aleate nė kryesinė e Kuvendit. Ishte nxehtė. Kishte ardhur me kemishė. Zakonisht nuk e ndan xhaketėn nga vetja. Me ftuan edhe mua pėr herė tė parė dhe zyrtarisht si PDK e cila kishte qenė aleate e PD ndėr vite, ndonėse me oshilacione tė vogla. Ishin Berisha, Mediu, Pollo, Shehu, Laēo, Spahija dhe unė. Mė duket se ishte dhe njė tjetėr, por nuk e mbaj mend. Ka mundėsi tė ishte dhe Preē Zogaj pa status politik. Folėn sejcili pėr emrin e ri tė Presidentit. Dikush jepte njė emėr, dikush njė tjetėr. U bė rrėmujė.
-Ah! Zoti Lesi na jep njė emėr qė ta propozojmė - tha Berisha. Tė gjithė shikonin herė Saliun, herė mua. Dy armiq ishin bėrė miq! Ē'ti thoja, ndėrkohė qė ai dhe Nano e kishin ndarė mendjen se pėr cilin. Ndaj ne ishim gur shahu nė fushėn e tyre.
-A di ēfarė mendoj unė - mora fjalėn dhe po prisja reagimin e Fatmir Mediut, qė siē mė thanė nuk kishte dashur tė vinte PDK nė kėtė mbledhje.
-Nėse ke emėr tė shkėlqyer do ta propozojmė!- ndėrhyri Saliu. E dija se sapo vinte nga takimi me Nanon dhe e kishin ndarė lojėn me njeri tjetrin. Donte tė na thoshte se iu pyeta pa na pyetur realisht, ndaj mėnjėherė u pėrgjigja:
-Ē'na lodh kot! Na jep emrin qė ke vendosur me Nanon dhe ta mbyllim kėtė histori.
-Jo jo! Na duhen mendimet tuaja!- prapė ndėrhyri Berisha. Ishte aktor i madh. Edhe e kishin paravendosur me Nanon, por gjoja e donte nga goja jonė !
-Mirė, mirė! Ke ndonjė emėr ti Teodor? - iu drejtua me vrik Teodor Laēos.
-Alfred Moisiu!- tha sikur ta kishte nė majė tė gjuhės zoti Laēo.
-Tė lumtė! Emėr i shkėlqyer. Njeri shumė i mirė. Ky tė jetė President!- e vendosi Saliu a thua se na kishte pyetur. Alfred Moisiu ishte emri qė kishin rėnė dakort paradite Nano dhe Berisha nė takimin e fshehtė mes tyre. Teodori ishte porositur qė ta propozonte. Ne e miratuam si propozim tė opozitės!


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

71Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:58

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Berisha: "Jo, Nano nuk e dogji Shqipėrinė"

Nė pėrvjetorin e themelimit tė PD-sė, Berisha ftoi mikun e ri Fatos Nano, tashmė nė cilėsinė e kryeministrit. Nano shkoi me njė shpurė njėrėzish, aq sa nė pėrvjetor kishte me shumė socialistė se sa demokratė. Ishte koha e dashurisė mes tyre. Pėr ti bėrė qejfin kreut tė PD-sė shkarkoi me zhurmė Fatos Klosin, shefin e Shėrbimit Sekret. Ti shaje Nanos zotin Berisha tė nxirrte jashtė zyre. Po kėshtu t'i flisje keq pėr Nanon kreut tė PD shtrembėronte buzėt. Ma kishin thėnė se po ti shaje Saliut kryeministrin Nano pas zgjedhjes sė Presidentit Moisiu nuk e kishe tė gjatė karrierėn. Nuk e besova, por mė mirė mendova ta provoj vetė. Ishte dhjetor 2002. Sapo Nano kishte dalė nga pėrvjetori i themelimit tė PD e ku shkoi bashkė me Xhoanėn. Tė nesėrmen shkova nė parlament. U futa nė kafenė e Kuvendit dhe vetėm kur vjen Fatos Nano. Nuk gjeti vend bosh dhe kur mu ul nė tavolinė. Sapo kishim filluar tė "kruheshim "me njeri-tjetrin nė parlament dhe nė gazetė. Por nuk kishte ardhur koha pėr "luftė" me njeri-tjetrin.
-Ē'kemi shkerdhatė? - mu drejtua direkt Fatosi dhe porositi njė xhin.
-Si shumė je shėndoshur tash qė je martuar! Dhėndurėt sikur dobėsohen 6 muajt e parė!- e ngacmova, duke e ditur se do tė jepte ndonjė pėrgjigje me tė njėjtėn ironi.
-A mė ha k. !- foli dhe vazhdoi - Pse tė ha b me mua? Rri ore rehat. Rruaj ndonjė lekė sa ta kem unė nė dorė - dhe sakaq e rrufiti xhinin qė i erdhi.
-Nuk na lė Saliu!- e ndėrpreva kryeministrin.
-Ėshtė burrė i mirė Saliu! Kot i kemi rėnė nė qafė- foli dhe ndėrkohė erdhi gota tjetėr me xhin.
-Ē'burrė i mirė?! Ai dogji Shqipėrinė- prapė e ngacmova pėr tė parė deri ku kishin arritur ky burrė me Saliun nė "dashurinė e re".
-Ēfarė dogji Saliu?!
-Shqipėrinė!- iu pėrgjigja.
-Ē'rrota qė jeni! Atė e dogji dikush tjetėr, po ku merrni vesh ju- tha dhe u ngrit. Shkoi tek tavolina e Makbule Ēeēos. Seanca parlamentare akoma nuk kishte filluar. Deputetėt ishin tė gjithė nė kafene ose koridoreve. Mendja e djallėzisė mė pushtoi tė tėrin. Trokita tek dhoma ku rrinte Saliu nė parlament. Sapo futesh nė Kuvend, majtas, dera e parė ėshtė e Saliut. E gjeta me Shaban Meminė. I tha Memisė qė tė na linte vetėm. Porositėm nga njė kafe dhe filluam kot sė koti muhabet. Ende nuk ishim miqėsuar.
-Ē'bėhet me kėtė Nanon?- iu drejtova.
-Pse ēka?- foli dhe mė pa nė sy kėtė herė.
-Ėshtė hajdut i madh. Vetėm pėr tė vjedhur e ka mendjen, ta rrėzojmė!
-Jo Nikollė! Tani e kam njoftė mirė. Ėshtė politikan me vizion dhe janė tė tjerė qė kanė vjedhė nėn emrin e tij. Ai nuk vjedhė Nikollė!- foli me njė vendosmėri a thua se ishte nė miting. Mė pas folėm pėr gjėra koti dhe ra zilja e parlamentit. Duhej tė futeshim nė sallė. Mė iku mendja. Ishin bėrė miqė pėr kokė Nano dhe Berisha.


Berisha: "Nano kupola e krimit tė organizuar"

Nuk kaluan shumė muaj dhe ishin prishur nė pazaret e tyre politike. Sapo kryeministri Nano nė prill 2003 bėri njė panoramė tė arritjeve tė qeverisė sė tij nuk vonoi dhe nė foltoren e parlamentit kur del pa leje Berisha.
-Ky njeri krimit, ky njeri qė nuk ka skrupuj moralė dhe as shpirt shqiptari, qė e ka zemrėn tė zezė duhet tė ikė . Tė ikė dhe shporret, pasi po vjedh shqiptarėt, po shkatėrron vendin- e hapi me sulm Saliu. Tė gjithė shtangėn nė sallėn e Kuvendit. Edhe vetė deputetėt e PD-sė, tė cilėt nuk e dinin se kishte ndėrruar pllakė Berisha. Siē duket diku i kishte dalė nga fjala Nano. Kur kalon lumin Fatosi nuk tė njeh fare. E njihja mirė atė. Por ende nuk njihja nga afėr liderin e PD-sė.
-O fati im!- iu drejtua Nano liderit tė PD-sė nė sallė- Unė do tė qėndrojė nė pushtet sa kohė ti tė jesh kryetar i opozitės- filloi gjithė pordhė Fatosi. Ishte akoma nė majė kalit tė pushtetit, kalė vraponte mes turrės sė parave dhe pronave tė pafund qė ti jep pushteti. U ul shefi i socialistėve nė podiumin e kryeministrit dhe filloi tė mbllaēiste njė ēamēakiz sikur tė ishte Zot i shqiptarėve. Ishte koha qė kishte filluar tė ushtronte presion shtetror ndaj meje dhe medias time. Por akoma jo nė "gjendje lufte". Kishte filluar ndonjė reagim nga Kėshilli i Europės dhe organizata ndėrkombėtare e Gazetarėve kundėr presionit qeveritar ndaj gazetės "Koha Jonė" e cila sa vinte po bėhej mė kritike ndaj tij. Gazeta po vazhdonte tė botonte dokumenta zyrtarė komprementues pėr familjen Nano dhe vetė kryeministrin. Dhėmbėt e Nanos sapo ishin nxjerrė publikisht kundėr meje si deputet dhe si botues. Saliu qė rrinte nė roje tė sherrit tim me Nanon sapo hynte nė parlament vinte e mė jpte dorėn para tė gjithėve si pėr t'ju thėnė se "Lesi ka mbrojtjen time!". Ai si mjeshtėr pėr tu rikthyer nė pushtet shfrytėzonte ēdo element anti-Nano nė politikė e aq me tepėr nė media. Ndėrkohė kreu i Ekzekutivit e thumboi pėrsėri si pėr ta acaruar . Ngrihet nga vendi nė sallė dhe me vrik e me njė hap tė gjatė sulet kah vendi ku flasin deputet nė podium.
-Ti je njė antivlerė kombėtare- iu drejtua Fatosit, i cili qeshte e karikonte deputetėt e tijė qė ti bėnin zhurmė Berishės, kur fliste. Gazmir Bizhga dhe Taulant Dedja , deputetė tė PS ngrihen nga podiumi duke ia bėrė me gisht atij qė po fliste.
-Ti je kriminel! - dhe shajnė Saliun. Plas turra e deputetėve tė PD-sė qė rrethojnė kryetarin e tyre. Nano qeshte. Forcat e Gardės hyjnė nė sallė pėr tė ndarė sherrin. Seanca parlamentare u pezullua. Pas njė orė rifillon prapė sherri.
-Ti po sulmon njeriun me tė pavarur nė median shqiptare Nikollė Lesin!- fliste Saliu- Ti po prek pavarėsinė e medias- vazhdonte prapė. Unė kisha ulur kokėn, pasi disa deputetė pas meje me thonin mė zė tė ulėt "E paske rregulluar me Saliun! Shiko si po tė mbron?!". Ndonėse kishte tė drejtė nė ato ēka thoshte, por ndjeja se vetė Saliu e bėnte pėr tė goditur liderin e mazhorancės. Shumė nuk i plaste pėr mua. Megjithatė nė thelb duhej falenderuar pėr atė mbeshtetje e cila nuk ishte e vogėl pėrballė pushtetit tė Nanos qė sa vinte e kriminalizohej.
-Nikollė! A po vjen pak nė zyrėn time?- mė thotė Saliu pas seancės sė sherrit nė Kuvend. Kisha qenė vetėm njė herė nė zyrėn e tij nė kohėn e Luftės sė Kosovės bashkė me Ylli Rakipin, botuesin e gazetės "Albania". Asokohe pėr Kosovėn duhej pėrbashkimi kombėtar pa dallim feje e ideje. Duhet tė bėnim njė miting nė sheshin "Skėnderbej" ku tė ishin edhe pozita, edhe opozita. Asnjėra nuk i shkonte tjetrės. Atėhere e morėm pėrsipėr unė dhe Rakipi. Kishim rėnė dakort pėr mitingun me Presidentin Meidani dhe partitė e majta, por duhej edhe fjala e Saliut. Ndryshe nuk kishte kuptim mitingu. Ishte praglufta e Kosovės.
-Po Nikollė! Do tė vijė nė miting pėr Kosovėn. E kush vjen prej atyne?- mė pyeti pėr tė majtėt.
-Besoj Meidani si president, Majko, Gjinushi etj.
-Mirė, mirė! Qenka dhe Skenderi?!- tha me inat.
-Ėshtė miting pėr Kosovėn!- fola.
-Do tė vijė!- tha prerė. Dhe vertet erdhi, ndonėse me Yllin prisnim para sheshit Skėnderbej me mendimin se na gėnjeu.
Pas kėsaj bėhej hera e dytė qė hyja nė zyrat e PD-sė. Nė tė vertetė kisha plot miq demokratė dhe nė selinė blu. Ata mė kishin shikuar si "armik" qė iu kisha marrė pushtetin. Ishte krejt ndryshe nga ajo ēka mendonin militantėt e tyre. Unė kisha kritikuar tė kėqijat e pushtetit tė Berishės dhe nuk heq asnjė presje nga ato qė kam shkruar. Ia kam thėnė nė sy Saliut se ai gaboi nė vitin 1996 me zgjedhjet dhe piramidat. Tė paktėn kur kemi biseduar nė lidhje me kėtė pikė ai me ka dhėnė tė drejtė.
Hyra nė selinė blu. Roja nuk mė pyeti fare pasi ishte lajmėruar nga sekretarja e Saliut. U ngjita sipėr. Po mė priste nė paradhomė.
- Do kafe?
-Po!- u pėrgjigja. Dhe ndėrkohė mbėrrin pas telefonatės sė brendshme tė tij sekretarja me kafe nė dorė.
-Mė shumė sheqer e pi!- prapė pyeti.
-Po!
- A do ujė me gaz apo pa gaz?- vazhdonte ai.
-Me gaz!
Dhe mėnjėherė i hodha njė sy zyrės sė tij. Njė piktur-_madhe ishte pėrballė karrikės ku ai punonte. Zyra ishte e vogėl, por mjaft e mobiluar me shije nga Saliu.
- Nikollė!- e theu heshtjen e krijuar nė moment- Qėndrimi jot ėshtė mjaft kurajoz. Tė vlerėsoj. Prandaj tė mbėshteta sot nė Parlament. Ti duhet tė futesh nė Koalicionin e djathtė zyrtarisht.
-Kėtu jam!- fola- Pėrderisa kam pranuar tė futem nė Partinė Demokristiane e cila ėshtė parti e qendrės sė djathtė nuk ka se si tė luaj ndryshe- ia ktheva pa e lenė ti binte rrotull.
-Po, Po! E di! Por duhet tė shfaqesh nė publik dhe nė parlament sa mė shumė afėr meje qė t'ju tregojmė se po forcohemi - dhe mėnjėherė u ēua nė kėmbė.
-Ti bėn luftė me njė klikė mafioze. Nano ėshtė kupola e krimit tė organizuar. Kam plot dokumente kėtu nė kasafortė- dhe shkoi e hapi njė kasafortė. Mė nxori njė mori dosjesh me letra, por nuk mi dha . I futi prapė nė kasafortė. Nuk e di se ēfarė kishte brenda atyre, dokumenta pėr Nanon apo dokumenta tė PD, hajde e merre vesh. Mbarova kafen dhe e pyeta.
-Pėrse nuk organizon njė takim tė partive tė opozitės?
-Do ta bėj javėn tjetėr. Ti do tė vish patjetėr nė kėtė takim- nxitimthi fliste dhe mė shikonte se si po reagoja.
-Tregohu konkret!- vazhdova pa e ditur se nuk e donte ashtu bisedėn pėr ti dhėnė mend atij.
-Nikollė! Atė e di unė! Ti hajde. Hajt mirėupafshim!- tha dhe u ēua sikur ta pickonte gjė nė kolltuk. E kuptova se nuk duronte ti jepje mendim. Ika. Javėn tjetėr nuk i shkova nė mbledhjen e partive tė djathta pėr ti thėnė se me respekto dhe mos shiko si sherbetor. Kisha dhėnė prova qė nuk isha sherbetor, tė paktėn me vetdije. Ditėn e takimit me mori nė telefon nga mbledhja ku ishte nė hotel Tirana dhe nuk ia hapa telefonin. Thashė qė ti jap tė kuptojė se duhej tė na trajtonte si tė barabartė dhe jo si vasalė tė tijė. Pas dy ditėsh shkova nė parlament. U ula nė rradhėn e parė dhe po shkruajė diēka mbi njė projektligj qė na kishte ardhur pėr miratim. Majtas kisha Arben Imamin dhe Preē Zogajn.
-Erdhi Saliu!- me foli nė vesh Preēi. Zogaj po ofrohej pėrditė drejt Saliut. Ndjehej ngushtė vetėm kur Berisha fliste kundėr dushkarėve. Preēi ishte me Imamin dy prej atyre qė erdhėn nga Dushku. Por natyrisht qė ishin vlera tė politikės. Dhe vlera si intelektualė. Nuk e ktheva kokėn fare nga Saliu. Unė po bėja luftė me kryeministrin e jo mė ti pėrulesha Saliut. Po tė donte partneritet isha dakort. Ndryshe nuk pranoja. Saliu ishte dhe mbetet mjeshtėr kur ka punė interesi partiak.
-Ku je Nikollė?- tha dhe mė zgjati dorėn e gjatė - Ishe me gripė?- pyeti paksa me kunj.
-Jo. Isha xhiro jashtė shtetit!- thashė dhe i ofrova njė kafe. Me ne erdhi dhe Sokol Olldashi. Sokolin e donte dhe i besonte se ai nuk e gėnjente si disa tė tjerė. Folėm e folėm dhe prapė u bėmė miqė.
-A tė them diēka Doktor?- iu drejtova duke rrufitur kafenė.
-Po!
-Meqėnėse fati i mirė apo i keq na bėri bashkė dua njė gjė prej teje. Mos mė trajto siē trajton ndonjė kryetar tjetėr partie tė djathtė. Mua mos mė bėrtit siē bėn me kryetarėt e tjerė!
-Jo, jemi aleatė!- kėmbėnguli ai duke e ditur se me mua nuk duhej tė ishte kaq autoritar. Prej asaj dite dhe deri nė zgjedhjet e 3 korrikut 2005 ai mbeti korrekt me mua nė kėtė pikė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

72Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:59

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
(vazhdim)


"Nano, ik!" dhe pėrplasja para kryeministrisė.

Atė ditė tė 7 shkurtit 2004 jam ndjerė si kurrė mė keq mes njė turme qė donte tė shqyente kryeministrinė si me 14 shtator 1998. Kishte pak muaj qė kishte dalė parrulla "Nano, ik!". Mitingje kudo dhe deri diku ishte paralizuar jeta politike dhe ekonomike nė vend. Nano kur kishte supėrmitingje ikte jashtė shtetit me pretekste nga mė absurdet. I kujtohej 14 shtatori i vitit '98 kur i kishin hyrė turmat e egėrsuara demokrate nė zyrėn e kryeministrisė dhe ai kishte ikur pėr nė Maqedoni i veshur si grua. Disa thonė i veshur si fshatar, me mustaqe. Sa herė i kujtohej ajo ditė drithėrohej dhe merrte Xhoanėn e ikte larg Shqipėrisė.
Saliu kishte bėrė thirrje qė e gjithė Shqipėria tė vinte nė Tiranė. Sheshi "Skenderbej" ishte tejmbushur diku tek 120 mijė veta. Ishte pak a shumė si mitingu kur erdhi sekretari Amerikan i Shtetit zoti Bejker nė muajin qershor 1991. Plot e pėrplot. Forcat sampiste kishin rrethuar Tiranėn dhe nė veēanti zonėn e kryeministrisė. Armėt luftarake kishin dalė nga strehimet. Tanket ishin nė gadishmėri. Por pėrballė asaj turme stėrmadhe nuk kishte ushtri qė ia dilte. Vetėm gjakderdhja. Po ecnim ngadalė nga sheshi "Skenderbej" drejt kryeministrisė. Kishim arritur diku afėr dy kullave binjake tė cilat sapo kishin filluar konturimin. Edhe 50 metra dhe ishte dera e kryeministrisė. U egėrsua turma. Saliun e rrethuan njė shpurė trupgjatėsh dhe nuk e pashė mė. Mua mė mori masa e madhe e njerėzve dhe mė lėvizte si levozhgė nė ujė. Kisha pėrveē Myslimit, shoqėruesit qė punon prej 12 vitesh edhe tre shoqėrues tė tjerė atė ditė. Isha nė mes tyre, por edhe ata mes turmės. Turma ngushtonte lakun edhe rreth meje. Papritmas e shoh veten tek telat me gjemba tė kryeministrisė. Rrjeshti i parė i telave me gjemba kaloi. Britmat "Nano. Ik!' me ushtonin nė vesh si bori makine. "Fatos Nano o zagar, do tė varim nė litar !" ishte parulla tjetėr mė pėr zemėr e turmės. Ushtarėt e Gardės dhe forcat speciale ishin nja pesė rrjeshta njeri pas tjetrit me armė zjarri gati pėr tė qėlluar. Doja tė nxirrja celularin dhe tė merrja Saliun qė tė flisja se ē'pan kishte, por as qė bėhej fjalė pėr tė futur dorėn nė xhepin e xhaketės. Shoh Pjetėr Arbnorin qė dy zdapa tė mėdhenj e ngritėn peshė dhe pėr pak sekonda e vunė tek telat me gjemba ngjitur me rrethimin e dytė, mua para derės kryesore tė kryeministrisė. Komanda e gardistėve u dėgjua:" Gati pėr tė qėlluar!". Oshėtimat e turmės pas nesh dhe mes nesh ishin pėr tu futur nė kryeministri dhe djegur gjithēka. Nė tė vertetė ishte grusht shteti. Por ku kishte kohė aty dhe nė atė moment tė mendohej si ėshtė Grushti i Shtetit. Mu para meje njė djalė i ri nxjerr dy granata. Me sa dukej ishin me rreze tė gjatė veprimi pasi ishin gjithė pulla-pulla jeshile.
-Hidhi!- bėrtiti anash meje njė protestues- Vriti kėta qena tė Fatos Nanos!- vazhdonte ai dhe nxiste djaloshin para meje. Bodigardi im kishte mbushur pistoletėn tė cilėn e mbante me leje dhe e mbante nė dorė nė xhepin e xhaketės nė gatishmėri nėse shikonte ndonjė rrezik pėr mua. Nuk flitej mė pėr djersė nė atė ēast. Ishim tė gjithė qurkė nga djersėt. Thonė se ishin djersė vdekje. Pėr tu kthyer dhe dalė nga rreshti i parė as qė bėhej fjalė. Pyeta aty afėr nėse shikojnė ndonjė drejtues tė selisė sė PD, por mė thanė asnjė nuk duket. Turma nga pas shtynte me sa fuqi kishte qė tė futeshin brenda nė kryeministri. Gardistėt dhe forcat speciale qėlluan nė ajėr. Njė tmerr i vertetė. Ishte paralajmėrimi i fundit i tyre. Mitingashi para meje me dy bombat gati pėr t'iu hequr siguresėn mė shikoi mua nė sy .
-A ti hedh ,shef ?!- mu drejtua dhe priste qė vetėm tė thoja "PO". Me thotė nė vesh Myslimi se " tė gjithė rrotull nesh kanė nga njė bombė nė xhep dhe armė". Bombaxhiu me dy copė nė dorė me ngjiti nofkėn "shefi". Tė gjithė u karikuan dhe brohoritėn "Lesi ,Lesi !". Eh, ē'mu desh !"-thashė me vete. Mė ngritėn nė krye tė turmės duke brohoritur. Pashė Pjetėr Arbnorin qė njė tullac dhe njė tjetėr me mustaqe e ngrinin si mua kėta tė tjerėt. E tundnin para ushtarėve me armė. Unė isha katėr metra pas Pjetrit. Dera e madhe e kryeministrisė mu duk si dera e ferrit. Myslimi, shoqėruesi mė dha sinjal se duhet tė gjejmė mėnyrėn pėr tė dalė nga rreshti i parė i luftės, ku na kishte futur turma. Mjaftonte vetėm fisheku i parė tė shkonte nė mishin e dikujt dhe mė pas vetėm tė vrarė me shumicė do tė kishte.
Kishte mbi njė orė qė turma donte tė hynte nė kryeministri, ndėrsa gardistėt dhe ushtria rezistonin pa qėlluar direkt e nė mish njeriu. Pyeta pėr Saliun se mos e shikonin gjėkundi. Mė thanė se ėshtė larg qė kėtu. Diku nga rrjeshti tjetėr qė ishte njė hap me murin te kryeministria nga ana e hotel Rongerit shoh Edi Palokėn shoqėruar nga Dem Dollapi, njė militant historik nė PD. Ata bėnin ta shtynin turmėn jo kah kryeministria. Bėra ti thėrrasė Edi Palokės, por nuk dėgjohej zėri mes asaj turme qė donte tė futej nė kryeministri. Ngrita sytė pėr tė parė mbi tarracėn e kryeministrisė, aq sa mund tė shihej prej atij pozicioni tė vėshtirė afėr derės sė kryeministrisė. Shoh dhjetra ushtarė me granata nė dorė dhe mitraloz me tyta nga turma. Po vrisja mendjen se si ti tėrhiqja nga hyrja brenda kryeministrisė, por dhe pa mė qėlluar mua nė shenjė revolte ndaj mos djegies sė kryeministrisė. Pjetri akoma ishte "varur" para telave me gjemba mu para derės kryesore. Prapė ata dy mitingashėt e mbanin nė krah Arbnorin e shkurtėr. I dukej koka plot djersė. "Nano, ik!" bėrtiste Pjetri dhe me zor mbushej me frymė. Nuk priste mė puna. Nga ēasti nė ēast mund tė thyhej dera kryesore. Mė pas e merrni vetė me mend se ēfarė ndodhte. Por kėtė radhė tė vrarėt do t` ishin me qindra. Dikur arrita tė nxjerr celularin dhe lexova njė mesazh tė Berishės: "Largoji nga dera e kryeministrisė!". Nuk prita mė. Mendova djallėzinė pėr ta shpėtuar turmėn nga gjaku. T'iu thoja se mė ka dėrguar mesazh Berisha nuk besonin. Ti bindja, nuk bindeshin pa hyrė dhe djegur. Atėhere hyra nė njė lojė qė vetėm unė e di se si mė doli me sukses. Nxora celularin me zor nga xhepi. I bėra shenjė bodigardit qė tė thėrriste qė tė mos bėrtasin sa tė flasė pak me Saliun. Mendova ti bind sikur po flisja me Saliun. Nuk do ta harroj atė lojė aktori pėr shumė vite. Mu duk vetja si aktorėt Kastriot Ēaushi dhe Petrit Malja. Nėse nuk do tė bėhesha "aktor" atė ēast, sot me siguri lulet pėr numrin e tė vrarėve do tė ishin stivė e madhe. Ndofta dhe unė me ta.
-Pushoni, pushoni ! Po flet me Berishėn! -u dėgjuan thirrje. Mė ngritėn nė krahė mes turmės.
-Alooo! Doktooor!- thirra me sa fuqi kisha. Doja qė sa mė shumė tė dėgjonin se po flisja me Sali Berishėn. U vendos njė farė qetėsie. Granatat ishin prapė nė duart e atij djalit para meje. I hodha njė vėshtrim nga sipėr. Gardistėt hoqėn mburojat para fytyrės . Shikonin edhe ata me njė shpresė. Nuk donin tė shkrepnin kembezėn. Mė njohėn . Mė kishin parė nė televizor. Pjetėr Arbnori me hodhi njė vėshtrim qė sikur lutej "Aman!".
-Doktor! A tė futemi brenda ta djegim kryeministrinė?!- gėrthita me sa fuqi kisha, sikur nuk e degjoja.
-Ta djegim! Ta djegim! - bėrtiti turma. Mos!-thashė me vete. Mė duket ia vura zjarrin asaj dhe vetes. Unė doja tė dilja diku tjetėr, por turma e mori si pėrgatitje pėr sulm. Gardistėt ulėn mburojat e fytyrės dhe drejtuan automatikėt drejt nesh.
-Si? Si? Nuk dėgjoj doktor!- fola prapė me zėrin nė maksimum- Ēfarė tė bėjmė pra? -vazhdoja sikur komunikoja me Berishėn. Nė tė vertetė ai kishte ikur diku nė njė qoshe dhe na vėshtronte ne, por unė nga tė dija se ku rrinte ai. Mė vonė e mora vesh se ishte shumė larg meje dhe Pjetėr Arbnorit. Nuk dilte keq pėr opozitėn me dy deputetė tė vrarė! Pjetėr Arbnori simbol i vuajtjeve nga komunizmi dhe unė simbol i medias sė pavarur, siē thoshte nganjėherė Saliu.
-Si? Ta lemė pėr herėn tjetėr?! Tė kuptova ! Dakort ! Po, po ! Iu them unė kėtyre- ngrita volumin e zėrit nė maksimum. Duhej ta degjonin "bisedėn" shumica e atyre qė ishin pėr luftė. Nė moment turma filloi tėrheqjen. Mora frymė lirshėm. Pjetrin e kishin lenė vetėm. Me zor e mbanin kembėt.
-Burrė i keq! Frikacaku!- shfrynin pėr Saliun me tė vendosurit e asaj dite pėr luftė dhe gjak. Kaluam me njėrėzit qė mė ruanin vilėn kryeministrore dhe nė kėmbė arrita tek Grand Hotel. Piva njė kafe. Pas 10 minutash vjen njė oficer garde qė dikur e kisha ndihmuar pėr tu futur nė Gardė nė kohėn e kryeministrit Meta.
-Festoje sonte!- mė tha.
-Pse?
-Ti dhe Pjetėr Arbnori shkonit nė atė botėn e pėrtejme sot !- foli me njė drithėrimė zėri.- Ishit nė shenjestėr nga disa pjestarė tė turmės afėr jush pėr tė patur pretekstin pėr tė rrėzuar pushtetin- mė tha sikur do ta dėgjonin ata tė Bathores. Atė natė e festova me dy djemtė , Elvisin, Julin dhe bashkėshorten, Natalinė. Piva verė tė kuqe. Nėse nuk tėrhiqja turmėn e ekzituar nga vija e sulmit e kuqja do tė mbulonte sheshin para kryeministrisė. Gjak dhe tė vrarė do tė kishte atė natė. Ndėrsa Arbnori dhe unė do tė ishim shpallur "Deshmorė tė Atdheut " nga Berisha.


Berisha mė bėn ministėr nė hotel "Tirana"

Saliu ishte nė rritje pikavarazhi nė opinionin vendas, pasi Nano e kishte tejmbushur kupėn me dallaveret e tija kryeministrore. Nė arenėn ndėrkombėtare ende nuk ishte i besueshėm Berisha, pas asaj qė iu shkėrmoq shteti nė vitin 1997. Ai e dinte pėrbukuri mos pėrkrahjen ndėrkombėtare , aq me tepėr qė Nano kishte luajtur bukur me amerikanėt pėr ēeshtjen e Irakut. Me shaka drejtori i Informacionit tė kryeministrit Nano miku im Ylli Dylgjeri thoshte duke qeshur se "Nano ishte gati tė shkonte vetė bashkė me Xhoin ushtarė nė Irak vetėm qė ta kishte me sy tė mirė Presidenti Bush"! Pėrveē kėsaj mbante lidhje me Berluskonin dhe kryeministrin turk . Pėr grekėt as qė diskutohej pasi ishte dhe Xhoana qė ndikonte nė kėtė mes. Liderit tė PD-sė i duhej me ēdo kusht qė tė ofronte nė Koalicionin e tij edhe mua si kryetar i Partisė Demokristiane, por patjetėr edhe Genc Pollon, kryetarin e PDR. Genci realisht kishte mbeshtetje ndėrkombėtare , bile me shumė se sa Saliu. Ndėrsa unė nė ndeshjen e rradhės po pėrballesha me kryeministrin e vendit Fatos Nano. Isha futur nė rreth prej tij. Donte me ēdo kusht qė tė hakmerrej kundėr meje. Megjithatė vinin ndėrmjetės qė kėrkonin tė na pajtonin . Herė Arben Malaj e herė Gramoz Ruēi , shumėherė Agron Duka e pak herė Ben Blushi testonin mua nėse kisha kthyer mendje pėr kompromis me kryeministrin Nano. Mė kishte ofruar aktmarrėveshjen e famshme, ku siē e kam pėrmendur , unė bėhesha ministėr kulture nė vend tė Blendi Klosit nė kembim tė heshtjes ndaj bizneseve tė familjes Nano. Pėrgjigja ishte e prerė "JO". Por Saliu, duke qenė me njė informacion perfekt se ēfarė ndodhte nė Shqipėri, e kishte marrė edhe lajmin se mua mė kishin ofruar post ministri nė qeverinė e Nanos. Nėse e pranoja ishte jo vetėm mungesė respekti pėr dinjitetin tim, por edhe njė humbje e njė aleati tė ardhshėm e potencial pėr Saliun. Mė mori nė telefon kryetari i PD-sė
-Nikollė! Pijmė njė kafe tek hotel "Tirana"! Kam njė muhabet pėr ta ba me ty - foli si me lutje. Shkova dhe prita. Nuk vonoi dhe hyri nė sallėn e restorantit tė hotelit nė katin e tretė. Ishte kohė dreke.
-Je pėr njė drekė Doktor ?- e pyeta dhe thashė tė pinim njė gotė verė.
-Jo Nikollė! Njiherė tjetėr- foli me nxitim dhe u fut nė temė - Nikollė ! A ėshtė e vertetė se ai tė ka ofrue post ministri kulture?
-Po!
-Mos Nikollė!- tha sikur ta kishte pickuar gjarpėri- Tė baj unė ministėr! Do tė jesh ministėr tepėr i rėndėsishėm nė qeverinė time. Mos shko me atė se do ta rrėzojmė - foli sikur tė kisha firmosur pėr ministėr i Nanos.
-Dėgjo Doktor! Nuk e kam pranuar dhe as qė flitet njė gjė e tillė- ndėrhyra.
-Ashtu Nikollė! Tė lumtė!
-Doktor! E kam refuzuar pėr dinjitetin tim. Por as mos u mundo qė tė mė premtosh edhe ti- po flisja paksa me tension-Nuk ta kam kėrkuar njė gjė tė tillė , kur kemi filluar luftėn pėr rrėzimin e Nanos. Mė ka sulmuar padrejtėsisht Fatosi dhe do tė punoj pėr ta rrėzuar me ēdo mjet qė unė njoh.
-Nikollė! Shumė mirė! Po vepron si burrat - dhe me shtriu dorėn. Ia dhashė vetvetiu , ndonėse ishim takuar kur erdhi. Kujtova se ihte shenjė se do tė largohej nga takimi me mua.
-Po ikėn?- pyeta.
-Jo! Ta dhashė si besė burrash. Je ministėr nė qeverinė time !- prapė insistonte. E pashė se nuk besonte pėrsėri. Ēfarė ti jepja pėr siguri, mendova nė ēast.
-Ma jep dorėn prapė! Do ta rrėzojmė bashkė - mė tha. E zgjata. Shoqeruesit dhe ata qė drekonin nė restorant na shikonin tė habitur se ē'kanė kėta tė dy qė herė pas here i japin njeri tjetrit dorėn dhe e shtrengojnė. Shtrenguam duart dhe ikėm. Kur dola mė tha shoqeruesi im diēka qė kishte dėgjuar kur ne po jepnim besa -besė.
-Kur ju i jepnit dorėn njeri tjetrit disa herė dy gra qė po hanin nė tavolinė afėr jush, thanė "Paskan rrjedhur nga trutė tė dy!".


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

73Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 06:59

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tre herė nė ditė nė zyrėn e Saliut

Filloi tė mė dukej selia e PD-sė si zyra ime nė javėn e parė tė nėntorit 2004, kur po pėrgatitej seanca parlamentare e 8 nėntorit nė votimin pėr heqjen e imunitetit tim si deputet me padi tė familjes Nano.
-Nikollė! Hajde e pimė njė kafe nė zyrėn time !- fliste Saliu nė telefon. Ishte nė siklet edhe ai, pasi humbja ime ishte humbje edhe pėr opozitėn shqiptare qė pėrfaqėsohej nga Berisha. Po vinin zgjedhjet parlamentare ndaj ishte njė test edhe pėr Berishėn nė raportet politike nė parlament. Votimi pėr imunitetin tim u kthye nė vendim politik pėr PS-nė dhe krejt tė majtėn shqiptare. Koka ime ime ishte mes morsetės Nano- Berisha. Cili fitonte nė kėtė ēeshtje me mua merrte gjethet e dafinave edhe pėr vete politikisht. Ndaj u mor seriozisht kjo ēeshtje. Nė takimet nė Keshillin e Europės dhe nė OSBE nė Vjenė Saliu me Jozefina Topallin e kishin bėrė ēeshtje dite. Donin jo vetėm tė mbronin njė ēeshtje tė drejtė qė nė kėtė rast ishte nė anėn time, por kryesisht ngjyrosjen me tė zezė tė imazhit tė Nanos nė arenėn ndėrkombėtare. Ndėrkombėtarėt janė mė shumė tė ndjeshėm pėr lirinė e medias sė pavarur. Prandaj Saliu duke e ditur sensibilitetin e huaj nė kėtė ēeshtje i mėshonte mbrojtjes time si deputet- botues i gazetės sė parė tė pavarur. E dinte mė mirė se kushdo se ēfarė reagimi negativ kishte marrė nga Perendimi kur mė arrestoi kryeredaktorin dhe zv/kryeredaktorin e gazetės "Koha Jonė" Aleksandėr Frangaj dhe Martin Leka nė janar 1994. U detyrua qė me 3 maj 1994 tė lironte edhe Martinin me dekret presidencial pas presionit ndėrkombėtar. Duke e ditur kėtė reagim ai i meshonte emrit tim si simbol i gazetarisė sė pavarur. Ndonėse nuk po genjente. Sa hyja nė selinė e PD-sė ato ditė mė hapnin mėnjėherė derėn direkt e tek Saliu.
-Nikollė!- hynte nė temė ai pa e zgjatur- Asht betejė e madhe kjo. Duhet me e fitue. Po humbėm asht minus i madh pėr Demokracinė nė Shqipėri dhe pėr Opozitėn- vazhdonte Doktori.
-A janė nė rregull numrat tuaj pėr votim? - thashė duke e ditur se ishin blerė nga Nano disa deputetė tė opozitės.
-Nuk e di Nikollė pėr ata Legalistėt dhe Ballistėt. Pėr Qazim Tepshin me tha Nard Ndoka qė na e jep votėn. Por puno ti me Ben Blushin nga e majta qė ta rrėzojmė nė votim- nxitimthi e pėrmendi Benin a thua se kishte njė arrė tė pa qeruar ndėr dhėmbė. Qeshi me vete- Ai Beni ėshtė dinak. Luan bukur ai! - foli prapė pėr Blushin.
-Jemi kolegė i gazetarė- thashė duke e ditur qė Berisha e dinte mirė qė Koha Jonė arriti 82 mijė kopje kur kisha Benin kryeredaktor tė gazetės.
-E di, e di!- ndėrhyri sikur donte tė mos e zgjaste mė kėtė bisedė - Por thirre veē Blushin dhe thuaji nė daē edhe nė emrin tim qė tė na ndihmojė nė kėtė ēeshtje madhore. Nuk asht Beni pjesė e krimit tė Nanos. E di unė!- lirshėm po fliste Saliu.
-Mė mirė foli vetė nė telefon Benit - dhe formova numrin e Blushit. Folėn pėr afro 10 minuta me njeri tjetrin.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

74Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 07:00

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Berisha, unė dhe Ben Blushi nė seancėn e imunitetit

Seanca e famshme e 8 nėntorit 2004, pėr votimin pėr imunitetin tim, filloi me njė incident qė nė hyrje tė Kuvendit. Po binte njė shi i madh atė natė aq sa gazetarėt e gjithė televizioneve kryesore transmetonin direkt nėn ēadra tek hyrja e seancave plenare nė pritje tė hyrjes time nė Kuvend. Atė natė seanca filloi me vonesė, pasi pritej sipas rregullores tė mbaronte edhe seanca e pyetjeve me ministrin e Pushtetit Vendor Ben Blushi kėrkuar nga grupi parlamentar i PD-sė. Deputetėt e PD-sė ishin pėrgatitur keqas pėr ta sulmuar me kritika Blushin nė seancė. Sapo futėm nėn shiun e mbrėmjes me njė dosje nė dorė dhe materiale tė tjera pėr transmetime filmike, tė cilat i kisha marrė tek Remzi Lani, drejtor i Insitutit tė Medias. I ofrohem vendit ku Garda kontrollon me aparatura tė gjithė deputetėt dhe punonjėsit e Kuvendit. Nė sekondė u shfaq njė drejtues i Gardės. Shpatullgjerė dhe gjithė seriozitet.
-Tė kontrollohet se ēfarė ka nė ēanta deputeti Lesi -urdhėroi punonjėsit e Gardės. Nė tė vėrtetė kontrolli normal dhe i pėrditshėm kishte tė bėnte pėr kontroll armėsh apo armė tė ftohta, tė cilat nuk lejohen nė sallė. Pas incidentit me armė mu nė koridorin e Kuvendit dikur me deputetin Azem Hajdari nga deputeti i PS-sė Mazreku ishte vėnė rregull kontrolli i ēdo deputeti. Por kontrolli pėrfshinte vetėm armė zjarri dhe armė tė ftohta, por jo materialet e tjera dokumentare qė i duhen njė deputeti pėr seancė.
-Nuk lejohen videot, kasetat dhe projektori! - urdhėruan ashpėr rojet. Dhe filluan tė rrėmonin nė ēantėn time pėr letrat qė kisha pėr ti lexuar nė seancėn e kėsaj nate tė ethshme e konfliktuale me Nanon kryeministėr. Filluan tė mė kontrollojnė xhepat dhe kudo. Vetėm nė ēorape nuk futėn duart. Nuk kishte ndodhur asnjėherė njė kontroll i tillė dhe as qė e pėrmbante rregullorja e Kuvendit. E kuptova se donin tė mė acaronin qė nė hyrje dhe mė pas tė kisha humbur qetėsinė nė ballafaqimin e madh me kryeministrin dhe klikėn e tij. Ishin tė pranishėm Preē Zogaj dhe Blendi Klosi. Mi nxorėn jashtė materialet filmike dhe videoprojektorin. Hyra nė sallėn e madhe tė parlamentit. Ben Blushi po fliste akoma. U ula nė karrikėn e radhės sė parė ku kisha pothuaj 8 vite qė rrija po ė atė vend, ngjitur me Neritan Cekėn. Situata nė sallė dukej nė pamje tė parė e qetė, por ziente nga brenda tensioni. Ishte pėrballje forcash. Dikush me kap nga qafa dhe mė thotė: "Tė kėrkon Doktori tek vendi". Ishte deputeti Sokol Olldashi. Deputeti Olldashi vinte nga njė karrierė nė gazetėn "Albania", ku dallohej pėr korrektėsi lajmi. Tė paktėn nuk ishte konvertuar nė sherbėtor si shumė tė tjerė. Me Sokolin mbanim lidhje korrekte. "Vendi" ishte zyra e deputetėve tė PD-sė nė Kuvend. Doli Saliu. Pas tij edhe unė.
-Nikollė! Nuk kemi numrat. Na kanė ble disa deputetė tė opozitės. Kam informacion se njė deputet i Fatmirit "Mediut), dy tė Legalitetit, njė ballist dhe mė duket njė i Pollos do tė votojnė kundėr nesh- foli i merakosur dhe me pa si rrallėherė nė dritė tė syrit. Realisht ishte i shqetėsuar pėr fatin e votimit qė nuk ishte vetėm fati im, por dhe i krejt opozitės. Tashmė nuk ishte ndeshje Nano-Lesi, por Nano-Opozitė. Saliu e ndjente mė mirė se kushdo se ēdo tė thoshte njė fitore e Nanos edhe me votat e opozitės. Votimi ishte i fshehtė. Nuk merrej vesh si votonin. Tė thonin "votuam pėr Lesin" dhe e hidhnin votėn pro Nanos. Ishin blerė gjatė dy ditėve tė fundit deputetėt e opozitės sė Saliut.
-Ka njė zgjidhje Nikollė " ndėrhyri pas njė meditimi tė gjatė Saliu- Tako tani, diku fshehur, Ben Blushin. Ai ėshtė tip i zgjuar. Vetėm ai mund ta pėrmbysė rezultatin. Jo vetėm qė ėshtė njė ēėshtje e drejtė Nikollė qė duhet rrėzue Nano sot, por marrim kosto tė madhe nėse Fatosi merr edhe votat tona " tha duke mė lenė tė kuptoj se duhet tė mos humbisja asnjė dekikė. Dola nė koridor. Kudo kishte punonjės tė Gardės tė veshur civilė. Ishte bėrė njė farė shtetrrethimi atė natė i parlamentit. Pėrjashta Kuvendit, diku nga hyrja, njė mik i imi deputet kishte parė plot uniforma tė policisė, njė furgon tė burgut 313 dhe dy prokurorėt qė ndiqnin ēėshtjen e dosjes time pėr akuzat e Xhoana Nanos. Diēka kishte kurdisur atė natė shteti i Nanos. Gjeta mundėsinė dhe takova Ben Blushin. I thashė se ēfarė mė tha Saliu.
-Nuk e bėj pėr atė Njeri!- mu pėrgjigj me inat Beni- Mė lerė tė punoj se nuk kemi kohė. Pas njė ore fillon votimi.
-Katėr ministra i kam bėrė kundėr Nanos nė votim- mė tha dhe iku. Hyra nė sallė. U ngrit Lekė Ēuka qė ishte kryetar i Komisionit tė Imunitetit dhe Rregullores. Vendimi i shumicės sė kėtij komisioni ishte se duhej hequr imuniteti, pasi kisha bėrė "krim shtetror" meqėnėse kisha kėrkuar hetim pėr bizneset e gruas sė kryeministrit, Xhoanės. Mė vjen njė mesazh i Saliut: "Ē'tė tha Blushi?". Iu pėrgjigja shpejt "Ka bėrė katėr ministra kundra Nanos, por besoj edhe disa deputetė tė PS-sė pro meje". Me ktheu nė sekondė pėrgjigje prapė Berisha me mesazh "Uroje nga ana ime Benin!". Por nuk kisha kohė qė ta pėrcillja urimin tek Blushi pasi kryetari i Kuvendit, Servet Pėllumbi thirri emrin tim.
- Tani fjalėn e ka deputeti Nikollė Lesi-u dėgjua zėri i kryetarit. Dola nė podium. Shikova nga Ben Blushi me marifet. Mė luajti syrin. Emocionet mė kishin mbuluar, ndonėse askush nuk mė kuptoi, pėrveē Spartak Ngjelės se si kėmbėt me dridheshin, kurse nė podium dilja sikur nuk e ēaja kokėn. Ishte emocion dhe pėrgjegjsi e rėndė tė provoje forcėn me Fatos Nanon. Mė pas erdhi votimi. Nano mori 62 vota, unė 70 vota dhe 5 vota abstenim. Arben Imami, Tauland Dedja dhe Maks Begeja, munguan nė seancė. Kryeministri humbi. Berisha mė shtrėngoi fort duke mė thėnė: "Urime! Na zbardhe faqen! Ditė historike". Nė njė farė mėnyre ishte vertet ditė hstorike edhe pėr Berishėn. Kishte 8 vite qė nuk i kishte rrėzuar me votim tė fshehtė kryeministrat e mazhorancės.
Politikisht atė natė Fatos Nano u rrėzua. Ngrehina nanoiste do tė binte pėrtokė me 3 korrik 2005.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

75Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 07:03

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Berisha dhe gruaja e Sokol Koēiut

Ēėshtja e kasetės sė bisedės Nano-Abdiu pėr trafikun e armėve nė Kosovė, tė cilėn e pėrmenda nė parlamentin e datės 8 nėntor 2004 ditėn qė do tė votohej pėr heqjen e imunitetit tim me padi tė Xhoana Nanos, kishte marrė dhenė. Transkriptimi i krejt bisedės sė pėrgjimit e cila mua mė erdhi nė dorė siē kam deshmuar edhe nė Prokurorinė e Pergjithshme tė Republikės e tronditi krejt politikėn pėr disa javė rrjesht. Saliu ishte mė i interesuari se si po hetohej puna e kasetės dhe e dokumentit tė transkriptimit. Edhe Mero Baze me kėrkonte takim para se tė futej nė dyert e Prokurorisė sė Pėrgjithshme. Ai me sa dukej e dinte para meje kėtė histori. Unė shkova nė Prokurori, deklarova ēfarė dija dhe ika. Berisha donte tė dinte se ēfarė mė pyetėn pėr kasetėn, a ishte pėrmendur emri i tij prej meje, etj. Nė njė moment me Saliun nė zyrė mbaj mend se u tensionua biseda pasi mė tha se kasetėn e pėrgjimit e kam nė kasafortė. Unė ia kėrkova tė ma jepte.
-Ma jep kasetėn!- insistova egėrsisht.
-Jo Nikollė! E ka njė miku im! Asht e sigurtė " tha dhe ikte nga kėrkesa ime e drejtpėrdrejtė- E kanė pėrgjue Fatosin. Asht e sigurtė. Por janė zhduk kasetat nga Arben Rakipi dhe Fatos Nano. E ka njė kopje Fatos Klosi- nxitimthi foli duke mė pa nė dritė tė syrit.
-Ore ke gjė nė kasafortė kėtu?- pyeta me tė njėjtin ton Berishėn.
-Kam njė kopje tė transkriptimit tė bisedės Nano- Abdiu. Asht e sigurtė kjo! Pėr kasetėn njė njeri i imi asht lidh me gruan e Sokol Koēiut.
-Nuk ėshtė punė grash kjo Doktor!- ndėrhyra paksa me inat.
-Jo, jo! E ka ajo! Nė momentin e duhur do ta jap kasetėn! " e mbylli Saliu bisedėn e tensionuar mes nesh. Dhe si pėr tė mė bindur mua shkoi tek tavolina e tij dhe dikė mori nė telefon me emrin Shaban.
-Shaban! A e ka ajo gruaja atė qė biseduam dje?- fliste sikur tė ishte nė miting. Me sa dukej zėri pėrtej telefonit duhej ti thoshte "Edhe PO, edhe JO". U ul prapė nė kolltuk qė ėshtė fill pas derės sė zyrės dhe tha plot triumf.
-Asht kaseta Nikollė! - thirri duke mė hequr qafe atė ditė. Tė nesėrmen me pyesnin gazetarėt "Kaseta!" dhe unė prisja Doktorin. Doktori me merrte nė telefon si nė lutje.
-Nikollė! Mos thuj gja. Sa tė mė vijė kaseta tė telefonoj vetė " dhe e mbyllte pa pritur pyetjet e mija. Kur nuk donte tė tė jepte shpjegime fliste shpejt e shpejt dhe thoshte "hajt mirupafshim!". Njė mendje mė thoshte qė ti kėrkova Kryeprokurorit tė Shqipėrisė qė ta thėrriste pėr dėshmi edhe Sali Berishėn. Nė tė vėrtetė ajo histori pėrgjimi mua mė dukej, se ishin edhe shėrbimet e huaja sekrete nė kėtė mes. Nuk vonoi shumė dhe nė shkurt 2005 prapė kerkesė pėr heqjen e imunitetit tim, por tashmė nuk ishte Gjykata e Lartė. Prokurori i Pėrjithshėm i Republikės, Theodhori Sollaku firmosi kerkesėn pėr heqjen e imunitetit tim si deputet me kerkesė- padi tė kryeministrit Fatos Nano. Kėtė radhė padia ishte e mirėfilltė penale dhe shkonte diku tek 5 vjet burg nėse fitonte Nano. Plasi prapė debati nė politikė. Komisioni parlamentar pėr Rregulloren dhe Imunitetin e bėri tėrkuzė kėtė ēėshtje, pasi e dinte se ishte e padrejtė kerkesa, por nuk ia mbante tė kundėrshtonte kryeministrin socialist.
Unė kisha publikuar njė dokument qė me kishte rėnė nė dorė. Asnjė deputet nuk mund tė heshtė kur gjen njė material tė tillė komprementues pėr kryeministrin e vendit. Detyra e deputetit ėshtė qė tė kėrkojė hetimin e ēėshtjes. Natyrisht qė gjithė segmentet e shtetit ishin futur nė lojė pėr ta pėrgenjeshtruar apo zhdukur origjinalin. Servet Pėllumbi kryetar i parlamentit me thėrriti nė zyrė pėr njė kafe gjatė ditėve qė ziente debati nė opinion pėr kerkesėn tjetėr qė erdhi nė parlament nga Prokuroria. Nė vend qė kryeprokurori dhe Fatos Nano tė sillnin nė parlament kėrkesa pėr heqjen e imunitetit pėr ministra apo ish-ministra qė kishin vjedhur miliona e miliona dollarė, ata tė dy turreshin pėrkundėr meje. Fatos Nano ishte pėrbetuar qė tė mė fuste nė burg pėr kritikat e mija ndaj tij . Shpėrfytyrohej kur dėgjonte emrin tim apo kur i dilja nė parlament me kritika. Bile njėherė pėr tė mė poshtėruar kur po dilja nga salla e parlamentit qė tė shkoja nė kafen e parlamentit u ngrit vrik edhe ai nga podiumi ku rri kryeministri. Qėllimisht rrinte nė derė dhe fliste me rojet e tija. Kot sė koti bėnte muhabet. Donte qė unė tė rrija tek dera pa dalė jashtė nė mėnyrė qė tė acarohesha dhe mė pas tė fuste nė punė shpurėn e rojeve. Prita sa prita, por ai nuk lėvizte nga dera. Po kruhej pėr sherr. Atėhere nxora telefonin e fikur nga xhepi dhe bėra sikur edhe unė flisja me dikė.
-Alo! Nuk tė dėgjoj mirė! Jo ore! E futi dhe njė helikopter ajo kurva pa doganė?!- bėrtisja qė ta ēmendja - Nesėr lexoje nė gazetė! Jo jo. Mos u frikėso. Do t'ia fusė dhe burrit tė saj. *** ėshtė, po lėre *****! " flisja aty edhe unė tek hunda e kryeministrit. Nė sekondė liroi derėn. Mė pa gjithė inat dhe iku plot sirena nga parla


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

76Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 07:03

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Berisha dhe ne "dy ministrat"

Spartak Ngjela ėshtė jurist nė profesion. Njihet nė qarqet e politikės dhe tė medias si "avokati i lirisė sė njeriut". E kisha njohur nė qershor tė vitit 1992. Asokohe gazeta "Koha Jonė" ishte gazetė ende lokale pėr Lezhėn me prirje pėr t'u bėrė kombėtare. Por akoma na quanin "provincialė". Gazetat e Tiranės ishin akoma tė fuqishme dhe tė besueshme. Mė prezantoi me avokatin tek QNK-ja Frrok Ēupi dhe Preē Zogaj. Njė burrė gjithė humor dhe i kudondodhur kur kishe probleme me politikėn apo drejtėsinė. Atėkohė drejtėsia ishte kryekėput e varur nga politika. Dhe ne me politikėn kishim probleme. Linzi, i vėllai i Spartakut , ishte njohur me mua dhe Aleksandėr Frangajn. Na kishte ndihmuar me njė maune letėr pėr gazetėn "Koha Jonė" nga Bullgaria. Takova avokatin dhe filluam tė miqėsoheshim. Tek QNK, pasi kėshtu quhet Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės, kishte njė kafene ku rrinim tė gjithė oponentėt e asaj kohe qė kishin njė mendim tė pavarur dhe jo proSali. Nuk ishim as socialistė. Me ne "rrinin" kudo e pėrballė punonj-sit e SHIK-ut tė Gazidedes. Blerim Ēela, kryetar i Kontrollit tė Shtetit po na sulmonte. Jo pėr inat tė tij, por pėr ti bėrė qejfin Saliut. Shteti kur don mė tė kapė mat ta sajon si ta dojė intrigėn ndaj iu drejtova avokatit pėr ndihmė juridike nė Lezhė. Mė bėri njė statut modern tė gazetės dhe me kėtė rast edhe kontratėn pėr dhurimin e 40 pėr qind tė aksioneve nga unė tek miku im Aleksandėr Frangaj, aksione tė cilat nė vitin 1996 i bleva nga Aleksandri. Nė asnjė rast avokati nuk mė ka kėrkuar asnjė lekė pėr konsulencėn, mbrojtjen juridike pėr mua apo dhe pėr gazetėn "Koha Jonė". Ashtu ėshtė avokati; njeri shpirtmadh dhe me humor. Nuk flas kėshtu pėr faktin se nuk mė ka kėrkuar lekė pėr ndihmėn juridike. Me avokatin kemi kaluar situata tė vėshtira; ai nė politikė dhe unė nė media. Ai ka bėrė 15 vite burg politik nė kohėn e Enver Hoxhės. Sa herė e kėrkoja pėr ndonjė hall tė gazetės qė lidhej me shtetin ai vinte me vrap dhe thoshte tėrė gėzim:
-Ma lėrė mua kėtė punė! Do ti bėjė qė tė lozin nga mendtė- thoshte Spartaku dhe ikte siē vinte, gjithė gėzim. Me kishte mbrojtur nga Berisha kur ishte nė pushtet. Mė mbrojti nga kryeministri Nano nė gjyqin e turpshėm ku mė dėnuan me 20 milionė lekė vetėm se kisha botuar nė gazetė vendimin e qeverisė tė zotit Nano me 14 janar 2004 ku kishte firmosur kryeministri Nano pėr tė shpėrblyer qytetarin Fatos Nano me pesė paga mujore se na ishte lodhur "pėr tė privatizuar Bankėn e Kursimeve"! Kemi plot histori me avokatin nė kėto vite, por dua tė tregoj njė debat tė egėr tė avokatit me Berishėn pas njė mitingu elektoral gjatė kėtij viti. Po vinim pas njė mitingu nė Shqipėrinė e Mesme. E kishte thumbuar para njė jave Saliun nė Durrės tek restorant Adriatiku nė prani timen, Jozefina Topallit dhe Fatmir Mediut, por mendova se do tė ishte me paqėsor Spartaku me Berishėn.
-Nikollė! Thuaji dhe avokatit tė pijmė njė kafe diku nė Durrės- me mori nė telefon celular Sali Berisha. Ishte natė dhe ishim tepėr tė lodhur nga mitingjet pėrditė. Atė ditė nuk kishte ardhur as Bamir Topi dhe as Jozefina Topalli. Fatmir Mediu ishte nė njė takim me partinė e tij dhe u ndodhėm nė tavolinė; Berisha, Ngjela dhe unė. Ēuditėrisht biseda nisi nga kafe pėr t'u ēlodhur nė sherr mes Saliut dhe Spartakut.
-Jo Doktor! Nuk tė lejoj tė veprosh kėshtu. Kam bėrė ca vite burg unė doktor, kur ti ishe nė Bllok- hyri vrullshėm nė bisedė avokati. Nuk po kuptoja se ishim ulur pėr tė pirė kafe apo zeher. Diēka kishin ata mes tyre. Prandaj me kėrkoi Saliu mendova me vete, pasi e dinte se me avokatin ishim miq prej vitesh.
-Spartak! Lėrė atė punė!- ndėrhyri Saliu pėr tė shuar sherrin- E bisedojmė njėherė tjetėr. Pijmė nga nji kafe e ikim- prapė donte tė ikte nga debati Doktori. Seē ishin prishur nė njė problem partie nė PD, por nuk arrita tė kuptoja pasi Saliu i lutej avokatit dhe mė shikonte mua sikur thoshte "ta lemė kėtė muhabet!".
-Jo, jo Doktor! Nėse ti ke bėrė kompromis ma thuaj. Pse nuk e thua? Pse tė thirrėn mbrėmė nė ambasadėn amerikane?- vazhdonte avokati- Ne nuk jemi qė tė rrini ju kryetar opozite tė pėrjetshme. Duam pushtetin! Janė njėrėzit rrugėve pa punė ndaj thuaju se "kam vendosur tė rrijmė nė opozitė!"- fliste e nuk pushonte Spartaku. Kisha menduar se para Saliut tė gjithė shushaten e nuk bėzajnė, por atė natė e pashė nė pozitė tė vėshtirė Saliun. E hasa me kėmbė poshtė tavolinės avokatin pėr ti dhėnė tė kuptonte se "lėrė kėtė sherr sonte", por ku pushonte Ngjela. Ishte mbushur me zemėrim. Nuk e i ku dhe si, por fliste. Vetėm fliste. Doktori dėgjonte. Mendoja se Saliu do ti thoshte ndonjė fjalė tė rėndė dhe autoritare, por u tregua jashtėzakonisht civil.
-Rri ore ti!- mu drejtua mua- Ē'mė has me kėmbė poshtė tavolinės? Kam parime unė. Dua qė ky tė mos ketė frikė nga ndėrkombėtarėt- mu drejtua me inat.
-Nuk asht ashtu puna avokat! " lutej prapė Saliu. Nuk po merrja asgjė vesh se ku pikonte ēatia. Pija kafenė dhe nuk guxoja mė ta cikja poshtė tavolinės Spartakun pėr t'i kėrkuar qė tė ndėrronte temėn e bisedės.
-Si nuk ėshtė ore?! Trego forcė. Merr pushtetin dhe ndėrkombėtarėt tė vijnė nesėr e tė urojnė nė zyrė. Kush sundon kalanė ėshtė Zoti! Merr kalanė! - ngriti zėrin Spartaku.
-Spartak, Spartak! " mori zjarr tani doktori- Unė tė kam mik tė madh ty. Tė kam premtuar se me ty do tė punoj pėr njė qeveri tė fortė. Ta kam premtue zv/kryeministrin ose ministrin e Drejtėsisė
- Ore mė takon!- nuk priti avokati qė tė mbaronte Saliu- Pse ē'jam unė nė politikė?! Unė pėr tė bėrė karrierė jam. Ngjitem nė karrierė dhe bėj tė mira pėr njėrėzit, pėr vendin tim doktor. Por nuk ta kisha atje problemin. Ma ke premtuar, ma the edhe sonte para Lesit dhe mbaje fjalėn! Po pse ti je tulatur mbrėmė nė ambasadėn amerikane? Trego forcė!- e mbylli pėr njė moment avokati. Nė tė vėrtetė Sali Berisha njihet pėr kurajo dhe forcė. Ē'kishte ndodhur? Akoma isha nė ajėr nė lidhje me bisedėn.
-Nuk asht e saktė kjo qė po thue!- u nxeh Saliu. Mė pas gjakrat u qetėsuan dhe filluan tė bėnin shaka a thua se nuk kishin mbi 30 minuta duke u zėnė.
-Nikollė! E kam nda mendjen qė ti do tė kesh nji portofol ministri nė qeverinė time nė qoftėse fitojmė.
-Si "nė qoftėse fitojmė"!?- sa nuk bėrtiti avokati- Do ta marrim pushtetin Sali! Me forcė!
-Prit Spartak! Ai ēa nuk po ban me lekė. Asht mafie e rrezikshme pėr vendin Fatos Nano- foli i shqetėsuar Berisha.
-Ēėshtja "Lesi" ėshtė kthyer nė njė ēėshtje tė madhe!- e ndėrroi bisedėn avokati. E njihja mirė kur donte tė ndėrronte bisedė me dikė -Do tė bėsh qeveri tė madhe Doktor. E ndjej! " tha Ngjela.
-Po, patjetėr. Bashkė do tė jemi nė qeveri- e mbylli Saliu dhe ikėm pėr Tiranė. Tė nesėrmen do tė shkonim nė Jug tė vendit pėr miting.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

77Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 07:04

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Marrėveshja pėr 3 korrikun me Berishėn

Nė muajin maj 2005 Berisha me telefonon. Mė thotė se do tė vijė nė zyrat e Partisė Demokristiane pėr tė firmosur marrėveshjen mes PD dhe PDK pėr zgjedhjet e 3 korrikut. Paraprakisht si pėr tu siguruar qė nuk do tė bėja naze me ishte lutur qė demokristianėt do tė kenė Mirditėn dhe Patosin zonė tė lire elektorale. Pra nė 98 zonat e tjera nuk do tė kishim tė drejtė pėr tė vendosur kandidatėt tanė. Pata disa probleme me kryesinė e partisė , por arrita t'i bind qė duke patur pėrballė Fatos Nanon me klikėn e tij do tė ishte e vėshtirė fitorja e opozitės aq me tepėr tė ndarė sejcili me kandidatėt e tij. Nė kėtė rast Saliu ishte nė arsyetim tė drejtė. Kishim frikė se mos edhe Nano bėnte njė pėrbashkim tė tillė si ne dhe nuk dihej rezultati se nga anonte. Por Fatosi vazhdonte me tangėrllėk. Kisha mbledhur kryesinė e partisė nė zyrat e PDK. Mediat televizive dhe tė shkruara kishin mbėrritur tė gjitha. 20 minuta para se tė vinte Berisha tek unė mbėrriti me urgjencė Ritvan Bode, sekretari i Pėrgjithshėm i Partisė Demokratike. Njė burrė i urtė, korrekt dhe besnik pėr Saliun. Mė nxori njė kopje tė marreveshjes qė do tė firmosja me kryetarin e PD-sė. I hodha njė sy tė shpejtė, bile pa e patur shumė mendjen. Nuk kisha pse tė dyshoja tek kjo aleancė, pasi personalisht ma kishte lexuar njė natė me parė Saliu nė telefon. I duhej patjetėr marrėveshja politike edhe me mua, pasi nė njėfarė mėnyre, duke e lėnė larg modestinė, kuotat e mija pas duelit me Fatos Nanon ishin rritur . Kishte plot dhe qė mė shanin, por pikėvarashi nė opinion anonte nga ana jonė. Dola dhe e prita tek hyrja e selisė sė partisė. Mė shtrengoi fort a thua sa pėr pak nuk me theu dorėn. Ka njė dorė si pėr boksier. Hap gjigand nė ecje. Duhet tė jesh sportist pėr ta ndjekur nė vrapin e tij.
-Mirsetėgjeta Nikollė! Asht ditė e shėnuar kjo e sotmja- foli dhe u ngjitėm nė ashensor pėr tė shkuar tek kati i pestė ku do tė bėhej ceremonia zyrtare. Gazetarėt filluan tė shkrepnin aparatet fotografikė dhe ato tė medias televizive nxitonin tė spostonin njeri tjetrin pėr marrė pamjet me tė bukura. U ulėm. Lexova marreveshjen tė cilėn ma dha Ritvani. E mbylla me njė synim qė kisha brenda vetes se duhej tė kapnim diku tek 3 deri nė 4 pėr qind tė votave kombėtare. Filloi Saliu me elozhe pėr mua dhe pėr PDK . E shikoja bishtas kur fliste dhe me dukej tjetėr Sali nga ai i vitit 1997. Epo, shyqyr paska ndryshuar, mendoja dhe nuk po flisja.
-Partia Demokristiane do tė marrė 6 deri nė 7 pėrqind Nikollė ! Tė siguroj. Do tė fitojmė bashkė dhe do tė qeverisim bashkė me ty dhe koalicionin " e mbylli ligjeratėn e n-_krimit Sali Berisha. Dolėm. Udhės pėr tek makina isha krah pėr krah me tė. Pas nesh , nja dhjetė hapa, ishin Ritvan Bode dhe Vladimir Beja nėnkryetari i PDK-sė.
-Nikollė! A do tė mė besh njė nder? Dy zonat tė lira t'i lashė pėr ty me shkrim , por a mund t'i mi besosh mua ti caktoj vetė kandidatėt pėr deputetė nė Mirditė dhe Patos?- ndaloi dhe me hodhi dorėn nė qafė me njė dashamirėsi qė as babai im nė Spiten nuk mė kishte shtrėnguar ndonjėherė kaq sa Saliu.
-Po unė kam njėrėzit e mi- mu mor goja nga kerkesa e papritur e tij. Ne sapo kishim nėnshkruar marrėveshjen se kėto dy zona ishin tė mijat. Akoma pa u tharė boja e firmės ai po mi kėrkonte edhe ato tė dyja zonat prapė pėr vete!
-Mi lėrė mua!- ndėrhyri si pėr tė mė shkundur nga hutimi qė mė kapi -Tė jap njė post ministror pėr PDK-nė dhe tre zv/ministra. Ah, por dhe dy prefektė. Prefektin e Lezhės dhe tė Vlorės do tė jenė Demokristianė " shtoi Saliu.
-Ta mendoj! - u mundova t'i rreshqasė pėr atė moment, por nuk shqitej ai.
- Dakort? Ja pra pranove! Bėjmė bashkė fushatė nė mbarė Shqipėrinė- insistonte - tha sikur unė ta kisha pranuar.
-Tė paktėn jo Mirditėn, doktor. Kam atje njė kandidat shumė tė mirė. Quhet Mark Gjomarkaj. Nga familja e kapidanit tė Mirditės. Ėshtė jashtėzakonisht djalė korrekt dhe me emėr tė mirė - si nė lutje miqėsore po ia kėrkoja. Nė tė vertetė nuk kisha pėrse hezitoja. Por njė mendje mė thoshte qė pėrderisa ishim nė njė front kundėr Nanos le t'ia besoja gjithēka Saliut. Isha si nė njė besė burri. Nuk e dija nėse do ta mbante fjalėn ai.
-Kam Gjovalin Prengėn, kryetarin e PD-sė sė rrethit tė Mirditės. Ia kam premtue si kandidat nė emėr tė PDK !- tha gjithė gaz a thua se unė nuk kisha emrin tim. Po e bėnte fakt tė kryer. Rashė nė hall tė madh.
-Mirė, mirė! Por fjalė burrash qė votat nė proporcional nė Mirditė do ti jepen vetėm PDK-sė qė Marku tė jetė deputet nga lista proporcionale- thashė dhe i vura kapakun bisedės.
-Po. Marku asht deputeti jot. Edhe Gjovalini, por ashtu asht puna. Mirėupafshim!- mė shtrėngoi edhe ma fort dorėn Saliu dhe iku. Gjatė fushatės harroi se ēfarė me kishte premtuar, bile se me kishte pėrlarė njė deputet direkt nga Mirdita. Nė mitingun e madh pėrmbyllės tė Rrėshenit nuk tha votoni Partinė Demokristiane nė proporcional, siē ishte kontrata, por i iku. Bėri sikur harroi. Sa mbaroi mitingu ku binte njė shi i madh mu afrua.
-Harrova! Herėn tjetėr do ta pėrmendė me emėr Markun dhe zonėn e lirė pėr ty- u justifikua dhe hypi nė makinė. Herė tjetėr nuk erdhi nė Rrėshen dhe as nuk tha as nga Tirana ndonjė fjalė. Natėn e 2 korrikut me urdhėr nga Tirana dega e PD-sė sė Mirditės nė zonėn e lirė tė PDK shpėrndau mijėra fletė tė vulosura nga PD ku thoshte: "Votoni kandidatin e PD! Votoni Partinė Republikane nė proporcional!". Tė premten para ditės sė zgjedhjeve tė 3 korrikut kryetari i PD-sė zoti Berisha shpėrndau kėtė mesazh urgjent pėr kryetarėt e degėve tė PD-sė nė rrethe e gjithė demokratėt qė kishin autoritet nė zona. Ja teksti qė ndodhet i kopjuar nga telefoni i njė kryetari demokrat nė memorien e celularit tė Vangjel Dules kryetarit tė PBDNJ: "Mesazh pėr tė gjitha degėt e PD-sė. Urgjent thirrni strukturat drejtuese tė PD nė zonė dhe urdhėroni nė emrin tim qė nė prorporcional asnjė votė pėr partitė tona aleate. Vetėm pėr Partinė Republikane! Ēdo votė pėr partitė e tjera nė koalicion me ne asht voė kundėr PD-sė. Sali Berisha". Nuk kisha ēfarė tė bėja mė. Isha prerė nė besė nga Saliu.


Berisha : Gazeta "Koha Jonė" asht e koalicionit!

Ditėn e parė tė fushatės na mblodhi kryetarėve tė partive tė koalicionit tė djathtė. Ishte Berisha, Mediu, Pollo, Starova, Karamelo, Alimadhi dhe unė. Ishte dhe njė kryetar ballist, por nuk ia mbaja mend emrin. Genc Pollo nuk i besonte aspak Saliut. E njihte siē duket qė kur punonte nė presidencė nė vitet 1992-1997.
-Pėr mua tė gjitha partitė janė njėlloj aleate. Nuk do tė ketė diferencim- e nisi Saliu- Por krahas aktivitetve tė pėrbashkėta nė mėnyrė qė tė shfrytėzojmė sa mė shumė kohėn televizive si opozitė ashtė mirė qė tė bėni edhe mitingje me njėrėzit tuaj- foli dhe e mbylli po vetė Berisha takimin e parė. Fushata filloi. Gjergji Lezhja ishte kordinatori i PD-sė pėr mitingjet dhe me partitė. Ishte korrekt Gjergji. Zbatonte ēfarė i thoshte Saliu. Plani i mitingjeve hartohej veēse nga Berisha dhe nuk mund tė ndėrhynte njeri nė kėtė mes. Dy mitingjet e para nuk shkova me tė, pasi mė duhej tė pėrgatisja disa takime tė mijat pėr kohėn televizive qė i takonte PDK-sė.
Sapo kishte ardhur nga Lushnja. Ishte mitingu i parė nė kėtė qytet. Aty nga ora 2300 me bie telefoni celular.
-Nikollė! A takohemi pak pėr njė kafe tek zyra ime? - foli lodhshėm. Natyrisht qė i thashė qė "po vij". Tek dera e selisė sė PD takova Besnik Mustafaj. Ishte prej vitesh dashamirės me mua dhe gazetėn "Koha Jonė". Shkruante editoriale kur i duhej. Sipas takatit financiar tė gazetės, herė e paguaja mirė, por dhe nganjėherė harroja pėr t'i ēuar honoraret. Por ma kujtonte vetė. Pėr mua mbetet njeri me vlera nė hierarkinė e PD-sė. Hamendje tė kėqija thonin se ishte islamist nė thelb. Nuk e kisha vėnė re njė gjė tė tillė. Kishte qenė ambasador nė Francė.
-Duhet tė vish me mua nė mitingje Nikollė! Nesėr jemi nė Shkodėr. Duhet tė jesh patjetėr- dhe me porositi njė kafe. Dukej i lodhur ende pa filluar fushata. Por nuk e jepte veten. Kur flitej pėr mitingje gjithė trupi i tij elektrizohej dhe ishte tjetėr Sali. E pikasa vitin e kaluar nė mitingjet "Nano, ik!". Fliste pa letėr dhe ngrinte peshė militantėt. Kur kishte njėrėz plot nė sheshe ai lumturohej si fėmijė. Qeshte vetė. Fliste vetė. Dhe e mbyllte po vetė mitingun. Nganjėherė i kishte bėrė lemsh fjalėt, por turma nuk donte t'ia dinte se ē'thuhej. Donte vetėm zėrin e tij. Kaq mjaftonte dhe ndizej sheshi.
-Doktor! Kam njė shqetėsim -dhe mėnjėherė mora kafenė e cila mė erdhi nė ēast. Doja tė ndizja njė cigare, por Saliu ma bėri me shenjė se nuk lejonte tė pihej cigare nė zyrėn e tij.
-Dua qė nė fillim tė ndajmė dy gjėra bashkė. Tė mos keni mė pas sherr apo ndonjė keqkuptim.
-Ma thuaj. Si asht puna?- pyeti jo pa kureshtje Berisha. Mė kishte hedhur njė vėshtrim dyshues, aq sa e ndjeja edhe kur hyja nė selinė e PD qė tek rojet apo nė koridor kur mė shikonin. Njėherė, nė mos gaboj, ishte hera e dytė qė po ngjisja shkallėt e ndertesės sė selisė blu, kur disa militantė demkratė po zbrisnin pas njė takimi me doktorin nė katin e tretė.
-O bobo! Ku ka shkue puna jonė!- thirri njeri prej tyre- Shife more ! Nikollė Lesi kėtu! Mos! Paskemi mbarue!- fliste ai dhe mė shikonte, ndėrsa unė ndalova. E pyeta se nga ishte. Mė tha se ishte nga Torovica e Lezhės. E pyeta se i kujt ishte. Ma tregoi paksa me hezitim. Babai i tij kishte qenė mė komunisti i fshatit nė kohėn e Enver Hoxhės. Pėr atė thonin asokohe se ishte "me komunist se Enver Hoxha!". I dhashė njė cigare djaloshit demokrat dhe iu luta ti bėnte tė fala tė atit, pasi ka qenė komunist i mirė. Nuk e deshi veten kur ia pėrmenda kėtė fakt dhe hodhi cigaren pėrtokė gjithė inat.
-Kam hallin qė koalicioni me ty ėshtė vetėm nė rang partiak- e nxora mė nė fund atė ēka doja ti komunikoja. Me Berishėn nuk ėshtė e lehtė tė flasėsh lirshėm dhe pa i kontrolluar fjalėt. Nė kėtė pikė ėshtė njeri serioz dhe jo si Nano qė e nis me xhin dhe e pėrfundon me "a mė ha ******?".
-Po ne kemi firmosur bashkė Nikollė ? Ēka ndodhur?- foli gjithė shqetsim. Me shikonte dhe nuk fliste mė - Po ti je aleat i fortė. Atė ēka bėre kundėr Fatos Nanos kėto tre vitet e fundit ēdo demokrat ta ka borxh.
-Jo jo ! Nuk lidhet me koalicionin. Atė e kam firmosur dhe nuk lėviz . Harroje atė histori. Shiko se mos ta dredh ndonjė nga miqtė tuaj .
-Ke bėrė llafe me Fatmirin "Mediun)?
-Jo. Kam shqetsimin se unė jam edhe botues i gazetės "Koha Jonė". Por jam edhe kryetar partie nė koalicion me ju- fillova ta sqaroj, por ai mė ndėrpreu mėnjėherė. E kuptoj pa e thėnė shqetsimin tim
-Aa! Gazeta asht e lirė . Natyrisht nuk mund tė ndihmoj Nanon, por as "Rroftė Berisha!" nuk mund tė shkruajė. Ke tė drejtė. Nuk ka asnjė problem- u ēlirua Saliu. Edhe unė, pasi nuk mund ta bėja gazetėn "Koha Jonė" organ tė koalicionit. Nuk e kisha bėrė as organ tė partisė qė drejtoja vetė. Kisha botuar ndonjė lajm pėr aktivitetet e Demokristianėve, por ama kur pėrbėnte lajm pėr gjithė median. Nuk kisha se si tė humbja pavarėsinė time editoriale tė gazetės. Ajo gazetė nuk ėshtė mė vetėm pronė e imja. Kanė punuar pothuaj tė gjithė analistėt dhe drejtuesit e medias sė sotme nė "Koha Jonė". Mundet nganjėherė ta kem kaluar masėn, por mė pas jam penduar si dreqi. Njė media e shkruar nė qendrimet e saja duhet tė jetė, tė paktėn, njė hap para lexuesit. Ika atė natė i qetė pasi nuk doja tė komplikoheshin gjatė fushatės marrėdhėniet me Saliun, pasi ma kishin thėnė se ai ėshtė " pėrbindėsh" nė fushatė. Por nuk zgjati shumė miqėsia nė kėtė temė, tė cilėn unė e quaja tė mbyllur. Ishte mengjez herėt . Atė ditė do tė shkoja nė Librazhd bashkė me tė nė njė miting. "Koha Jonė" kishte botuar njė kronikė ku Fatos Nano akuzonte Berishėn. Ishte normale pėr njė gazetari korrekte kur lideri i mazhorancės bėnte njė deklaratė. Media e pasqyron.
-Nikollė! Nuk mundesh ti me ma ba kėshtu! Nuk mundesh! Nuk tė lejoj!- bėrtiste a thua se kishte probleme me sediljen e makinės ku ndonjė gozhdė ishte ngulur poshtė sediljes.- Nuk mundesh ti! Je nė koalicion dhe gazeta nuk mund tė shkruajė pėr Nanon- vazhdonte ai duke bėrtitur. Nė fillim u turbullova se nuk e dija se ēfarė thoshte dhe pėrse e kishte fjalėn ai. Mė tė vertetė se nuk e dija se ēfarė kishin botuar, pasi ishte kohė fushate. Dilja nė 6 tė mėngjezit dhe kthehesha nė orėn 1 tė natės nė shtėpi. Kalamajtė i gjeja nė gjumė. I puthja dhe mė pas nisesha prapė pėr mitingje. Nuk vonoi as 10 minuta dhe kur prapė mė mori Sali nė telefon. Isha rrugės pėr nė mitingun e Librazhdit.
-Nuk mundesh tė vazhdosh kėshtu Nikollė ! "fliste prapė ai. Prita e prita qė tė pushonte, por ai vazhdonte tė bėrtiste po mė atė shpejtėsi qė ecte makina e tij mbi 100 km/orė. Ndėrkohė kisha parė titullin e gazetės dhe nuk kishte asgjė jo profesionale. Kishin dalė me njė deklaratė tė Nanos kundėr Berishės. Por nuk ishte koment i redaksisė, por kronikė pikė pėr pikė e asaj qė Fatos Nano kishte deklaruar nė njė miting kundėr tij. "Po pėr ditėt e tjera qė kishim dalė me Saliun kundėr Nanos?" mendova nė ēast. Ne tė dy e kishim mbyllur njėherė punėn e pavarėsisė sė gazetės me koalicionin. Ēfarė donte tani ai? Ai ishte nxehur kot sė koti . Por mora zjarr edhe unė. Ma kishte sjellė nė majė tė hundės duke mė bėrtitur ato pak minuta . Ishte hera e parė qė guxonte tė mė gėrthiste. U mbusha me frymė dhe e mora nė telefon Saliun. Dy herė mė kishte telefonuar brenda 10 minutave dhe sharė. Kishim hasur dy malokėt me njeri tjetrin!
-Alo! Degjo Doktor!- fillova dhe nuk i lashė kohė tė mė thoshte asnjė fjalė " Tė jetė hera e parė dhe e fundit qė guxon tė mė ofendosh mua. More vesh? Nuk dua t'ia di fare se kush je! - fola gjithė zemėrim dhe ia mbylla telefonin. Nė moment i thashė shoferit se nuk do tė shkonim nė mitingun e Librazhdit. Ktheva makinėn dhe u gjenda prapė nė Tiranė. Ia tregova Genc Pollos ēfarė mė kishte ndodhur dhe mė tha "mirė ia bėrė ! Ashtu e do ai muti !". E kisha fikur telefonin gjithė atė paradite nga inati. Kur mė kishin rėnė nervat nga fyerja e Saliut e hapa dhe gjeta tre mesazhe tė Berishės nė tė cilat me kėrkonte ndjesė, pasi nuk e kishte "kuptuar""!) shkrimin. Ishte frikėsuar se mos dilja nė ndonjė konferencė shtypi pėr tė thėnė se "nuk paska ndryshuar Saliu" dhe fushata i shkonte pėr lesh. Nė darkė me ftoi pėr kafe nė hotel Sheraton. U bėmė prapė miqė. Por e ndjeva se nuk ma kishte harruar.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

78Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 07:04

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nė Sarandė turmat: "Berisha " Lesi!"

Na lajmėruan nga selia e PD-sė me anė tė Gjergji Lezhja se ka ndėrruar plani pėr mitingjet. Do tė kalohej mėnjėherė nė Jug tė vendit nė njė tur tre ditor, Sarandė, Delvinė, Ksamil, Livadhja dhe Gjirokastėr. E kisha marrė me shumė qejf dhe zjarr punėn e mitingjeve. Arian Starova me ngacmonte se "pėrse luan dorė e kėmbė " kur flet para turmave. Ariani ėshtė jashtėzakonisht civil dhe profesionalist. Nuk vuante nga mania pėr tu dukur apo qė tė rrinte afėr Saliut nė miting qė ta shihnin njėrėzit. Fliste shkurt, qartė dhe rrjedhshėm. Edhe kur nuk isha unė nė ndonjė miting ai bėnte thirrje qė tė votonin nė proporcional edhe PDK. Probleme kishim nė fushatė vetėm me Fatmir Mediun, kryetarin e Partisė Republikane. Ai nuk linte njeri ti afrohej Berishės. Dukej sikur e kishte prone "private" dhe bėhej xheloz nėse dikush nga ne, Pollo, Starova dhe unė i aviteshim njė metėr me afėr Saliut nė miting. Nė tė vertetė pėr kėtė ishte interesuar edhe vetė Saliu. Protokolli qė merrte urdhėra tė rreptė vetėm prej Sali Berishės nuk na lejonte qė kandidatėt tanė pėr deputet nė proporcional nė zonat ku ishte miting tė dilnin nė podiumin e mitingut. Ne kishim vendosur njė rregull para fushatės qė vetėm kandidatėt e pėrbashkėt qė ishin tė PD-sė apo tė zonave tė lira dilnin me ne kryetarėt e partive tė koalicionit nė podiumet elektorale. Kandidatėt nė proporcional tė PR, PDR, PDK dhe PBL nuk mund tė dilnin. Por Mediu nuk pyeste asnjeri. Urdhėri i tij ishte si tė fliste vetė Saliu. Nganjėherė me shaka pyesnim njėri tjetrin Pollo, Starova dhe unė nėse "kishte ardhur Saliu i dytė nė miting". Nė ēdo miting kryetari i PD-sė filloi tė shkelte hapur marrėveshjen me partitė tona. Bėnte thirrje vetėm pėr tė votuar Partinė Republikane nė proporcional. Disa kryetarė tė degėve tė PD-sė nė rrethe tė cilėt nuk e donin PR na ankoheshin se si ka mundėsi qė vetėm pėr Fatmir Mediun po bėn thirrje Berisha. Ē'tė thonim ne ! Genc Pollo me thoshte si me lezet se po shkelet marrėveshja nga Berisha dhe linte tė kuptohej qė tė kėrkoja unė mbledhjen urgjente tė koalicionit pėr kėtė ēėshtje. Donte qė me duart e mija tė nxirrte gėshtenjat e PDR. Nuk e kishte keq Pollo. Megjithatė nuk e vrava shumė mendjen pėr reagimin e Saliut dhe rrugės pėr nė Sarandė i bėra njė mesazh. Ato ditė ishte mė e udhės pėr tė komunikuar vetėm me mesazhe, pasi ishim nė kulmin e fushatės dhe ēdo minutė nuk pushonte telefoni me thirrje apo mesazhe nga degėt. "Mos bėj thirrje vetėm pėr PR. Duam me Gencin dhe Arianin qė tė takojmė pėr kėtė problem", i nisa njė mesazh prijėsit tė karvanit elektoral. Saliu ishte bėrė mjeshtėr nė dėrgimin e mesazheve. Pas Edi Ramės ai ishte numri dy nė Shqipėri pėr shpejtėsi nė hartimin dhe dėrgimin e mesazheve. Edi Rama ishte kampion nė mesazhe, por bėnte gabime ortografike, kurse Saliu ishte korrekt nė tė shkruar. Fuste paksa dialektin tropojan, por gjithsesi kuptohej. "Asht hera e fundit Nikollė! Nuk bėj thirrje ma pėr Partinė Republikane!". Ia kalova mesazhin e tij edhe Genc Pollos dhe Arian Starovės. Genci heshti, kurse Starova mu pėrgjigj " Po, Po! Ka pėr ta mbajtur fjalėn! Shih kur tė thėrrasė prapė pėr Mediun". Nėnkuptimi ishte se tė ka mashtruar prapė. Arritėm nė Sarandė paksa vonė. Unė u sistemova tek Hotel "Butrinti" i Gaz Demit hoteli mė i mirė nė Shqipėri. Saliu ndaloi nja 50 metra mė sipėr nė njė hotel qė me sa dukej e kishte mik. Tė nesermen shkuam nė Livadhja tė Sarandės, mė pas nė Ksamil ku Fatmiri nuk erdhi pasi kishte hallin se banorėt kishin konflikt pronėsie me ish-pronarėt. Me Saliun mbeta vetėm nė mitingun e Ksamilit. Aty kam edhe degėn e PDK mė tė fuqishme nė Jugperendim tė vendit. Sapo dola pėr tė folur e karikova mitingun me ēeshtjen Nano- Lesi nė duelin e fundit dhe filluan thirrjet "Lesi, Lesi !". Nė fillim nuk e kuptova se ē'po ndodhte nė tė djathtė timen, ku ishte Saliu. Vazhdova unė prapė me helikoperin e Xhoanės dhe thirrjet nuk pushonin prapė "Lesi! Lesi!". Nė momentin qė turma po bėrtiste emrin tim hedh sytė nga Saliu. Ai ishte bėrė xhind dhe plot nerva. Aha! "thashė me vete. "E hengra!' dhe mėnjeherė bėra thirrje shtesė " Pra iu kam sjellė sot kryeministrin e Shqipėrisė Sali Berisha, njeriun me tė ndershėm dhe qė do tė presė duart e korrupsionit". Atė moment ia bėj me shenjė turmės qė tė thėrriste emrin e Berishės. "Berisha- Berisha!" filluan. Saliu qeshi. Mori pamje triumfatori dhe me vuri dorėn nė sup me dashamirėsi. Mbarova fjalimin tim. Arian Starova me tha "Shpėtove pėr bukuri ! Pėr pak e hengre nga Saliu!". Mbaroi mitingu dhe shkuam drejt Delvinės. Nuk e haja mė qė tė karikoja njėrėzit qė tė thėrrisnin emrin tim. Problemi nuk ishte shumė tek emri PDK nė atė zonė se sa tek konflikti tashmė pulik i imi me kryeministrin Nano. E kisha mposhtur Fatosin disa herė nė parlament dhe votuesit tanė Nanon donin tė rrėzonin. Pjesmarrėsit nė mitingjet tona nuk e dinin se ēfarė ndodhte nė podiumin tonė dhe pas mitingjeve. Sherr i madh. "Pse foli Lesi dy minuta mė shumė se sa e kemi caktuar?!", "Pse Pollo foli para Mediut ?!", etj. Populli na shikonte si liderė tė tė gjithėve. Nuk e dinin se si plaste sherri mes nesh sapo mbaronte mitingu. Nė Delvinė Saliu nuk ma dha fjalėn. Ai vendoste protokollin. I kishte djegur Ksamili. Por ndodhi njė gjė qė nuk e parashikova. Mė nxori me tepėr punė se sa e mendova. I thashė nė vesh Saliut se duhet tė flasė nė miting. "Jo, Nikollė !'- mė tha. Nuk bėra zė, pasi pėrballė turma bėrtiste "Berisha!". Nė moment qė po mbyllej mitingu ia plasi nga turma "Tė flasė Lesi! Lesi!". Pashė Saliun. Mė shikoi sikur mė thoshte se mos luajta ndonjė lojė qė tė bėrtisnin emrin tim. Dyshonte si dreqi. Nuk mė besonte , ndonėse i duhej edhe emri im. Fola shkurt dhe gjeta njė mėnyrė qė tė mos e haja si nė Ksamil. Direkt e proSaliut e ngrita turmėn mėnjėherė. Saliu u lumturua dhe ma tha "Do tė flasėsh dhe nė Sarandė tani !". Pas njė gjysėm ore do tė fillonte mitingu mė i madh nė Jug , ai i Sarandės , qė nuk ishte i fundit nė kėtė qytet. Ajo qė mė ndodhi nė Sarandė mė dogji pėrfundimisht. Saliu nė mitingun e mėvonshėm, po nė kėtė qytet, nuk mė mori me vete. Kaluam rrugėn plot gropa nga Delvina pėr nė qytetin e Sarandės. Mitingu bėhej nė stadiumin e qytetit. Plot e pėrplot stadiumi, anash tij dhe tarracat e pallatėve. Nė Sarandė kandidonte kryeministri Fatos Nano. Para dy muajve Berisha me kishte marrė me telefonin e Spartak Ngjelės nga selia e PD-sė dhe mė kishte uruar mua si kandidat i opozitės pėrballė kryeministrit. Se ē'pati mė vonė nuk e mėsova dot kurrė dhe me zėvėndėsoi me Besnik Aliajn. Ishte e vėshtirė tė fitoje pėrballė kryeministrit nė atė moment, por gjithsesi nėse do tė isha pėrballė Nanos nė Sarandė do ta mbajė atė pa lėvizur nga qyteti. Kisha hartuar taktikat pėr ta acaruar Fatosin dhe ti jepja mundėsi Saliut qė tė ishte lirshėm nė rrethet e tjera. Brenda taktikės pėr ta nevrikosur kryeministrin vendosa sapo Berisha ma komunikoi kandidimin tim pėrballė Nanos qė tė flija nė darkė nė tė njėjtin hotel ku do tė ishte Nano me Xhoanėn. Mblodha informacion pėr krejt Sarandėn, popullsinė, raportet fetare, pėr turizmin,etj. Tashmė kėto i pėrkisnin fjalės "sikur. ". Po shkoja pėr tė bėrė fushatė pėr Besnik Aliajn. U ngjitėm nė podiumin e mitingut nė stadium. Thirrje tė forta. Rrugės nga Delvina pėr Sarandė mendova nė ēast se ēfarė do t'ju them sarandiotėve. Doli nė pėrfeksion.
-Tani e ka fjalėn kryetari i PDK deputeti Nikoll Lesi !- foli ai qė drejtonte mitingun. Thirrje nė kor . Nuk duhet tė pėrsėritet Ksamili dhe Delvina mendova nė ēast . Kishte ardhur dhe Fatmir Mediu. Ndaj duhej tė isha i kujdesshėm.
-Tė nderuar sarandiotė! Ka disa ditė qė brigjeve tė Sarandės po vijnė dy anije tė mėdha. Njė anije e shkatėrruar, qė nxjerr tym, me njė kapiten herė me syze e herė pa syze. Kjo anije e vjetėr ka nė bord njė klikė hajdutėsh. Ajo po zhytet nė det. Nuk e mbajnė direkėt. Me 3 korrik kjo anije fundoset. Kjo ėshtė anija e Fatos Nanos!- ngrita zėrin, mora frymė thellė pėr tė vazhduar. Turma "Lesi, Lesi!". Mora frymė thellė dhe ia nisa prapė valles sė mitingut.
-Por anija tjetėr, e madhe, plot e pėrplot me njerėz qė duan Sarandėn, detin dhe juve ja ku po vjen. Ja shikojeni!- dhe nė ēast njerėzit kaluan shikimin nga deti - Ėshtė k`tu! Kapiteni ėshtė Sali Berisha!"- e mbylla fjalėn dhe "Berisha, Berisha!" shpėrtheu stadiumi.
-Tė lumtė! Por e hėngre pėrfundimisht kėtė rradhė! " mė tha nė vesh Starova- Mediu ėshtė bėrė keq kur flisje ti " vazhdoi Ariani. Nė atė moment nuk e ndjeva se e hėngra, pasi nga turma u shkėput njė djalė qė kaloi gardhin e policisė dhe u turr tė mė pėrqafonte. Mė pas, rrugės pėr nė Tiranė, e ndjeva qė po frikėsoja Saliun. Duhej tė mos shkoja disa ditė mė tė nė miting.
-Nikollė! Po bėn prezantim tė mirė nė mitingje! " mė mori nė telefon Saliu kur po ktheheshin nė Tiranė. Mu duk sikur ndjeva paksa ironi nė atė ēka po mė thoshte si lavdėrim. Pėr katėr ditė nuk dola nė mitingje.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

79Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 07:04

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Saliu: Tako Edi Ramėn dhe Blushin.

Fushata elektorale e kėtij viti sapo vinte e merrte zjarr me tepėr. Nė Shijak pėrballja mė e vėshtira e gjithė zgjedhjeve ishte mes Agron Dukės, ministėr Bujqėsie dhe Sokol Olldashit . Sondazhet e analistėve mediatikė anonin nė fitoren e Dukės. Por Olldashi e kishte ndėrtuar krejt ndryshe taktikėn elektorale. Edhe dueli Angjeli- Pango cilėsohej ndėr mė problematikėt. Fatos Nano i shoqėruar nga sponsorizimet e biznesit dukej se ishte nė avantazh. Por ai harronte LSI e Ilir Metės. Sondazhet anonin disi pėr opozitėn e Berishės, por prapė Saliu ishte mosbesues nė fitore. Nė mitingje ai bėnte namin sikur e ka tė sigurtė fitoren, por brenda tij lėvizte frika e humbjes pėrballė lukunisė sė Nanos. Saliu duke e ditur se unė personalisht kisha miqėsi si me tė djathtė ashtu dhe me plot tė majtė, ndėr ta Ben Blushin e Edi Ramėn mė thirri nė njė mision qė pėr momentin e zgjedhjeve ishte shumė sekret. Unė isha pėrbetuar se do tė bashkėpunoja edhe me dreqin vetėm qė tė rrėzoja Fatos Nanon nga pushteti. Sytė nuk mė shikonin mė tej se piedestali i rrėzuar i kryeministrit. E kisha eksperiencėn e parė elektorale nė njė koalicion.
-Do tė na bėsh njė nder Nikollė!- mė tha Berisha pas takimit nė hotel Sheraton- Por nuk duhet tė na e marrė vesh njeri se na prishet skema. Tako Edin, atė tė Bashkisė " hyri drejt e nė temė ai. Edhe donte bashkėpunim me Edin pėr tė rrėzuar Nanon, edhe nuk ia thoshte emrin e plotė - Kam informacion se janė zėnė keq me njeri tjetrin Fatosi me Edin. Nuk e di saktėsisht se ēka ndodhur, por kjo asht e vė rtetė.
-Nuk tė beson ty ai! Edi nuk do as ty dhe as Nanon me ato ēka bėrė - ia ndėrpreva fjalėn.
-Duro!- dhe fėrkoi kokėn a thua e kishte mbi kokė Edin -Ai don me rrezue Nanon. E di ai se po fitoj Fatosi do ta fusė nė burg, ai. E di unė kėtė punė. Fatosi don krejt lejet e ndėrtimit nė Tiranė. I do ajo gruaja lejet pėr tė bėrė pallate. Janė bėrė lemsh - dhe qeshi. Nuk ia thoshte asnjėherė emrin Xhoanės edhe kur e kritikonte pėr bizneset e dyshimta. Kur e ngacmoja nė parlament qė t'ia thoshte emrin e plotė kur e akuzonte Saliu vetėm qeshte dhe linte tė kuptohej se nuk ishte grua pėr tu pėrmendė.
-Mos more doktor! Nuk tė zė besė ai. Ti deshe me Nanon ta fusnit nė burg kur ishit miqė bashkė- kėmbėngula duke ditur se do tė mė shkonte kot sė koti udha pėr tek Edi. Megjithatė dihej nė qarqet e larta politike se Nano nuk duronte emėr tjetėr pėrveē "Fatos Nano ! Fatos Nano!" prandaj kryebashkiaku i Tiranės ishte larguar prej tribunave elektorale . Saliu duke qenė njohės i mirė edhe i sė majtės dyshonte se ata pajtohen brenda natės dhe vetėm kur ti shihje bashkė tė nesėrmen. Prezenca e Edit nė tribuna e frikėsonte Saliun. Fushata onte edhe shumė ditė pėr t'u mbyllur. Bėra si bėra dhe shkova pėr tė takuar Edi Ramėn. U takuam nė katin e pestė tė Grand Hotel .
-Ē'thotė Sali beu ?- e nisi me ironi kryebashkiaku takimin. Nuk e duronte fare emrin e tij. I dukej si islamik.
-Tė do shumė Saliu!- iu pėrgjigja duke qeshur- Mė ka dėrguar ai pėr tė kėrkuar njė bashkėpunim
-Ē'bashkėpunim ore! Me atė kafshė?! Pupu! Je nė vete apo po luan estradė?- pyeste dhe ferkonte tullen e kokės.
-E kam seriozisht. Vijė prej tij pėr tė thėnė qė tė mos dalėsh pėrkrah Nanos nė podiumet elektorale. Si kompensim Saliu nuk do tė prekė apo sulmojė kur tė vijė nė pushtet- thashė dhe shikoja djersėt e tija qė i mbulonin ballin.
-Ore je nė vete ti! Unė me Saliun mik, kompromis?! Jeni ēmendur tė gjithė. Kėtej nga ne ka lajthitur Fatosi, andej paska shtuar dozėn e ēmendisė Saliu. Ēe gjeti kėtė vend!
-Do apo nuk do? Kemi pėr tė shkurtuar pėrgjysėm sapo tė marrim pushtetin pas 3 korrikut?!- fola pėr ta provokuar. Me vinte edhe pėr tė qeshur pėr rolin qė kisha marrė pėr ta pajtuar nė distancė Berishėn me Edi Ramėn. E kush e besonte kėtė gjė! Bile edhe tani qė shkruaj edhe vetė mė duket sikur nuk ka ndodhur ky rol ndėrmjetsuesi. Por gjithė mekanizmi im punonte kundėr Fatos Nanos.
-Ke tė shkurtoni ore! Mua?! Mė rroni ******!- u nxeh Edi.
-Edhe atė do ta shkurtojmė!- fola seriozisht, por njė e qeshur po mė vinte pėr tė plasur sheshit. A kishte rol me komik se ky qė kisha marrė pėrsipėr pėr tė vendosur urė bashkėpunimi mes Sali Berishės dhe Edi Ramės.
-Apo ke ardhur pėr tė kaluar kohėn kėtu me mua. Nuk tė paska marrė Saliu sot nė miting !?- mė tha mė ironi, por prapė donte tė dinte se ēfarė po bėnte Saliu.
-Mos dil nė tribuna me Nanon ! Ky ėshtė mesazhi i Berishės- thashė pa e zgjatur mė tej "masakrėn" ndaj tij.
-Edhe po tė dua unė pėr tė dalė nė tribuna nuk mė lė Fatosi! E di ti qė ėshtė bėrė xheloz nga unė. Thotė se do ti fitoj vetė zgjedhjet- pėrqeshi Edi kryeministrin. Ika . Ia pėrcolla mesazhin e takimit Saliut. Ai foli gjithė gėzim nga ana tjetėr e telefonit.
-Tė lumtė ! Na ke heqė njė njeri qė na krijon probleme pėr ne . Mos e harro kėtė Edin. Mbaje nėn tension- mė tha doktori. Pas kėsaj dija vetė se si ta mbaja Edin. Ēdo mengjez e merrja nė telefon dhe i thoja: " Ke tė fala nga Saliu !". Pasi mbaroi ky ndėrmjetėsim mitingjet elektorale vazhdonin papushim. Kishim ardhur vonė nga Vlora nė mitingun e parė nė sheshin e Flamurit. Isha i dėrmuar. Ora po shkonte diku tek 2330. Sapo kisha hyrė nė shtėpi mė bie telefoni i Berishės.
-Nikollė! A vjen deri nė zyrėn time se kam diēka urgjente " foli dhe mė pas u nisa drejt selisė blu. Tė nesermėn ishim prapė pėr udhė tė gjatė qė herėt nė mengjez. Hyra nė zyrėn e doktorit. Edhe ai ishte jashtėzakonisht i lodhur, por ēuditėrisht mitingjet atė e mbanin gjallė.
-Ti e ke mik Ben Blushin!
-Po, dihet! Pse ēka ndodhur?- ndėrhyra pa takt.
-Diēka po harton ai kundėr nesh
-Ėshtė normale qė ėshtė nė frontin tjetėr. Kėshtu u ndanė kėto punė tani ! " dhe picėrrova sytė se ku donte tė dilte ai me kėtė thirrje nė mesnatė.
-Fatosi ka mbledhur mbrėmė tė gjithė pjesėn e re tė PS-sė. Mė duket dhe Edin, Blushin, Klosin dhe tė tjerė qė janė figura qė ta themi saktė kanė mbėshtetje popullore - fliste mendueshėm ai. Fliste, ngrihej nė kėmbė dhe ulej prapė. Diēka e mundonte. Dikush nga tė huajt, me sa duket, i kishte pėrcjellė mesazhin se nuk ke mbėshtetje ndėrkombėtare ndaj deklaro se nuk do tė jesh ti kryeministri i vendit. Kėtė e dija nga brenda PD-sė. Nga ana tjetėr siē vazhdoi doktori tė mė tregonte nė mesnatė zoti Nano duke e ndjerė edhe ai se nuk i kishte ashtu punėt si nė fillimfushatė po bėnte njė levizje dinake. Pėrflitej se mund tė dilte dhe tė deklaronte se nuk do tė ishte ai kryeministri pas 3 korrikut nėse fitonte PS. Kjo digjte Berishėn nga ana tjetėr. Dalja me njė emėr pėr kryeministėr tė ri, i pa kritikuar nga populli dhe ndėrkombėtarėt do tė thoshte fitore e sė majtės. Por Saliu nėse humbte digjej pėrfundimisht.
-Tako Benin dhe mundohu tė marrėsh vesh se ē'po bajnė ata !- mė tha. Mu duk vetja si Pal Melyshi. Unė isha njeri qė kisha dhėnė prova se vetėm sherbetorin dhe servilin nuk e bėja , kurse ky mė thoshte tė shkoja si spiun. E kapėrdiva fyerjen dhe nė moment iu drejtova me njė djallėzi qė e meritonte. Nxora celularin dhe i bie numrit tė Ben Blushit.
-Hė mo ēke ! Apo tė fėrkoi Saliu e tani don pak ujė nga ne !- mė foli gjithė inat Beni. Fushata ishte nė kulm.
-Foli pak njė miku tonė!- nxitova t'ia presė sulmin.
-Cilit mik ore? Saliut?! "foli gjithė ironi a thua me telepati e dinte se isha me Berishėn. Nė tė vertetė Saliun ai e respektonte pėr ndershmėrin e tij, por nė biseda e shante pėr miopinė e tij politike dhe bajraktarizimin.
-Ja, foli doktorit !- ndėrhyra dhe doja ta spostoja lojėn nga keqpėrdorimi im qė donte tė mė fuste Saliu.
-Ik ore pirdhu me gjithė atė **** !- mė tha.
-E kush asht nė telefon? " mė pyeti doktori.
-Blushi!
-Ēa thotė ?- pyeti Saliu
-Flet shumė mirė pėr ty. Ėshtė burrė shteti, thotė " nxitova ta lyeja me paksa sheqer fjalorin e Benit pėr tė.
-Mė jep, ma jep ta pershendes Blushin!- dhe mė kapi telefonin doktori- Alo Blush! Si je?- dhe pushoi pėr pak kohė. Nuk dija se ē'po i thoshte Beni nga ana tjetėr e telefonit.
-Mirė! Natėn e mirė Ben!- e mbylli Saliu telefonin. Gjithė gėzim me tha se fola me Benin!". Nuk dija se ēfarė e kishte mashtruar Beni. Ika pasi tė nesėrmen kisha udhė tė gjatė pėr tė bėrė.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

80Normal Re: Si i njoha Nanon dhe Berishėn. prej Sat Jan 26 2008, 07:04

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Shtėpia botuese ndėrpret botimin e plotė tė librit.

Libri "Si njoha Nanon dhe Berishėn" me autor Nikollė Lesin ka vendosur qė tė ndėrpresė vazhdimin e botimit tė kėtij libri nė gazetėn "Koha Jonė". Arsyeja ėshtė, sipas shtėpisė botuese, qė nė mesin e muajit dhjetor tė kėtij viti libri do tė dalė nga shtypshkronja dhe do tė hidhet nė treg pėr shitje me tirazh tė madh nė Shqipėri, Kosovė dhe nė diasporė. Kėrkojmė ndjesė lexuesit pėr ndėrprerjen e botimit tė librit nė faqet e gazetės.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 2 e 2]

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi