Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Gjuha e Definicioneve: Shqipe / Duke Shfletuar: D

Gjuha e Definicioneve: Shqipe / Duke Shfletuar: D

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Gjuha e Definicioneve: Shqipe / Duke Shfletuar: D
Darwin
Shqip: Darwin
Nofka pėr Mac OS X. Kerneli i Darwin ėshtė i pėrbėrė nga kerneli i Mac OS X, BSD libraritė dhe BSD mjedisi pėr komanda. Darwin ėshtė Open Source.


DBFS
Shqip: DBFS
DataBase File System ėshtė sistem i skedave qė bazohet nė konceptin e bazės sė shėnimeve. Ky SS nuk ka vende tė ruajtjės sė skedave. Nė vend tė direktoriumeve DBFS pėrdor "keywords". Zbatimi i DBFS ėshtė si shtresė mbi SS hierarkik e cila mban refere...


DBMS
Shqip: DBMS
DBMS ėshtė shkurtesė pėr Database Management System. Kjo ėshtė njė mbledhje e programeve qė lejojnė vendosjėn, ndryshimin dhe leximin e shėnimeve nga baza e shėnimeve (database). DBMS ofron njė lidhje mes bazės sė shėnimeve dhe nėnkupton mėnyrėn e or...


gate
Shqip: dera
Dera logjike ėshtė pajisje elektronike e pėrdorur nė ndėrtimin e qarqeve logjike. Ēdo derė ka hyrje dhe dalje. Gjendja e dajlės caktohet nga vlera hyrėse dhe nga rregullat qė varen nga lloji i derės logjike....


DFA
Shqip: DFA
DFA ėshtė shkurtesė pėr "Deterministic Finite Automaton" apo "Deterministic Finite State Machine" ėshtė makinė e gjendjeve tė kufizuara (FSM) ku prej secilės gjendje, ekziston njė tranzicon pėr simbol unik qė dallon nga NFA ku pėr tė njejtin simbol ...


DHCP
Shqip: DHCP
DHCP - Dynamic Host Configuration Protocol eshte protokol qe automatikisht i konfiguron paisjet ne rrjete. Nepermjet DHCP-se paisjet konfigurohen me parametra si IP-a, Default Gateway, DNS Serverat, etj....


clean room
Shqip: dhoma e pastėr
Dhoma e pastėr ėshtė ajo hapėsirė ku kualiteti i ajrit, temperatura dhe lagėshtia janė tė kontrolluara nė nivel shumė tė lartė. Qėllimi i kėsaj ėshtė mbrojtja e pajisjeve dhe materialeve tė ndieshme nga "ndotja"....


dynamic
Shqip: dinamik
(I)
Nė kuptimin e gjerė dinamik nėnkupton diēka qė ėshtė e ndryshushme dhe aktive. Nė shumė shkenca diēka ėshtė dinamike kur ndryshon.
(II)
Nė kompjuterikė dinamike nėnkupton tė menjėhershme dhe diēka qė ndodhė njėkohėsishtė....


geek
Shqip: ditak
Geek ėshtė individ i pasionuar ndaj kompjuterėve, teknologjisė dhe shkencės. Persona tė tillė janė tė aftė dhe dijetar nė njohuritė teknologjike. Zakonisht personat e tillė nuk shfaqin interesim mbi aspektet e tjera tė jetės por nė tė vėrtet (shumė r...


DLL
Shqip: DLL
DLL ėshtė shkurtesa pėr Dynamic Link Library. DLL paraqet njė skedar nė Windows sistemet, ku ky pėrmbanė funksione tė ndryshme tė cilat janė tė parpara pėr tė kryer operacione tė ndryshme. Pra, funksionet tė cilat gjenden nė DLL skedarėt,...


DNS
Shqip: DNS
Shkurtesė pėr Domain Name Server - servis nė internet i cili bėn shėndrimin e emrit tė makinės (hostname) nė IP adresė. DNS pėrdorė bazėn e shėnimeve ku ndodhen emrat e makinave dhe IP-tė korresponduese....


handheld
Shqip: dorėmbajtėse
Pajisje elektronike tė cilat mund tė mbahen nė duar. Pajisje tė tilla dorėmbajtėse janė telefonat mobil dhe PDA. Elektronika e sotme dorėmbajtėse ėshtė evoluar shumė. Nė fillim kėto pajisje pėrdoreshin si organizator,...


DRAM
Shqip: DRAM
Shkurtesė pėr Dynamic Random Access Memory. DRAM ėshtė tip i memories i ndėrtuar nga kondensatorėt (kapacitorėt) dhe ne kėtė mėnyrė freskohet shumė shpejtė pėr dallim nga SRAM. Kjo e bėn kėtė mė tė ngadalshėm dhe njėkohėsisht ėshtė mė i lirė sesa SRA...


tree
Shqip: dru
(I)
Druri apo pema ėshtė njė strukturė e shėnimeve (data structure) nė tė cilėn njė element ėshtė i lidhur pėr elementin tjetėr nėn atė. Lidhja mes elementeve quhet degė (ang: branch). Drunjėt zakonisht vizatohen kokėposhtė,...


DUNDI
Shqip: DUNDI
DUNDI ėshtė P2P sistem pėr lokalizimin e dyerve (Ang: gateway) tė internetit pėr shėrbime tė telefonisė. Ky sistem ėshtė tėrėsisht i decentralizuar dhe i distribuar. DUNDI zbatohet nė VoIP.


DVD
Shqip: DVD
Kjo ėshtė shkurtesė pėr Digital Versatile Disc ose Digital Video Disc. DVD ėshtė disk optik me kapacitet tė lartė qė duket si CD. Kapaciteti i zakonshėm pėr DVD ėshtė 4.7 GB. Ekziston gjithashtu standardi dy shtresor njė anėsor me kapacitet prej 8....


two's-complement
Shqip: dy-komplementi
Reprezentim i numrave me shenjė nė sistem binar. Ēdo numėr negativ fitohet kur e gjendet njė-komplementi (njėshat bėhen zero, dhe zerot njėsha) i numrit pozitiv dhe pastaj i shtohet numri 1. Biti mė i majtė pėrdoret pėr shenjė.... View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Gjuha e Definicioneve: Shqipe / Duke Shfletuar: C
Caltech
Shqip: Caltech
Shkurtesa pėr California Institute of Technology. Ky institut shkencorė ėshtė i njohur pėr zhvillime tė shumta nė fizikė, kimi, biologji, tektonikė dhe gjeologji, fizikė bėrthamore, teknologji ajėr-hapėsinore dhe astronomi....


CD
Shqip: CD
Shkurtesė pėr Compact Disc. Ky disk optik me madhėsi 12 cm mban shėnimet e koduara nė formatin CLV, format i cili pėrdorėt pėr muzikė tė kualitetit tė lartė me proporcion zė/zhurmė 90 dB. Kapaciteti pėr shėnime digjitale nė CD mund tė jetė 650 MB ose...


CERT
Shqip: CERT
CERT ėshtė shkurtesa pėr Computer Emergency Response Team. CERT ėshtė e bazuar nė Software Engineering Institute tė Carenige Mellon Unviersitetit nė Pittsburgh, Pennsylvania, Sh.B.A. Kjo qendėr merret me raportimin e prekshmėrive si dhe me qėshtje tj...


CGI
Shqip: CGI
Shkurtesė pėr Common Gateway Interface. CGI ėshtė teknologji qė pėrdoret nė web servera pėr tė ekzekutuar programe nė server dhe ta servojė klientin me informatat e prodhuara. CGI ėshtė e krijuar qė tė jetė e pavarrur nga gjuha....


CISC
Shqip: CISC
Akronim pėr "Complex Instruction Set Computer". CISC ėshtė arkitekturė e procesorėve qė pėrdorė instuksione tė mėdha dhe komplekse pėr tė kryer operacione tė ndryshme. Dizajni i CISC procesorėve ėshtė mė i komplikuar....


CLV
Shqip: CLV
CLV ėshtė shkurtesė pėr Constant Linear Velocity. Ky format pėrdoret nė CD pėr tė mbajtur konstante masėn e leximit tė bit-ave nga CD. Ėshtė e ditur qė pikat mė largė qendrės sė CD kanė shpejtėsi mė tė madhe sesa ato mė afėr qendrės....


cm
Shqip: cm
Njėsia metrike centimeter apo cm qė ėshtė njė e 100 e 1 metrit.


CMOS
Shqip: CMOS
Shkurtesė pėr Complimentary Metal Oxide Semiconductor. CMOS ėshtė njė lloj i gjerė i gjysėmpėrēuesve. CMOS mund tė jenė qarqe NMOS (polaritet negativ) ose PMOS (polaritet pozitiv). CMOS pėrdoren zakonisht nė makina dorėmbajtėse dhe ato qė punojnė me ...


CPRM
Shqip: CPRM
CPRM ėshtė shkurtesė pėr Content Protection for Recordable Media. Ky ėshtė njė mekanizėm pėr kontrollimin e kopjimit, lėvizjės dhe fshirjės sė materialit digjital nė makinė si PC ose lexues digjital tė muzikės....


CPU
Shqip: CPU
Shkurtesė pėr Central Processing Unit (sq. Njėsia Qendrore Procesuese). CPU njihet edhe si procesor apo mikroprocesor dhe ėshtė pėrgjegjės pėr ekzekutimin e instrukcioneve tė ndryshme. CPU konsiderohet truri i kompjuterit pasi qė nė tė bėhen pothuajs...


CRC
Shqip: CRC
Akronim pėr "Cyclic Redundancy Check". CRC ėshtė metodė pėr tė kontrolluar nėse informatat janė tranmetuar pa u dėmtuar nėpėr mediume tė ndryshme. CRC numri gjenerohet para se informata tė transmetohet....


CSMA/CD
Shqip: CSMA/CD
Shkurtesė pėr "Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection".
Metodė e cila pėrdoret nė teknologjinė Ethernet, ku pajisjet mund tė ndajnė njė medium fizik. Kjo realizohet pėrmes

Carrier sense — Ēdo pajisje vazhdimisht shikon nėse mediumi ės...


CUPS
Shqip: CUPS
CUPS ėshtė shtresė pėr shtypje (printing) nė sistemet e bazuara nė UNIX. CUPS ėshtė e zhvilluar nga Easy Software Products dhe ka pėr qėllim tė bėhėt standardi pėr nevoja tė shtypjės. CUPS pėrdor Internet Printing Protocol (IIP) pėr menagjimin e dety...


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Gjuha e Definicioneve: Shqipe / Duke Shfletuar: B
byte
Shqip: bajt
Njėsia themelore e matjės sė memories, kapacitetit dhe masės sė shkėmbimit tė shėnimeve nė kompjuter. Njė bajt pėrbėhėt nga 8 bita. Bajtat gjithmonė shėnohen me B tė madhe, ndėrsa bitat me b tė vogėl.


database
Shqip: baza e shėnimeve
Baza e shėnimeve ėshtė njė grumbull i informatave tė organizuara nė mėnyrė tė tillė qė njė program kompjuterik mund tė zgjedhė pjesėt e kėrkuara tė shėnimeve. Bazat e shėnimeve tradicionale ishin tė organizuara nė fusha,...


BCD
Shqip: BCD
BCD (Binary Coded Decimal) - Sistem numerik ku ēdo numėr decimal (0 - 9) paraqitet me anė tė 4 bitave. Psh. numri 21 nė BCD ėshtė 0010 0001.


BIND
Shqip: BIND
(I)
BIND ėshtė shkurtesė pėr Berkeley Internet Name Domain. BIND ėshtė paketė softwerike apo bazė e tė dhėnave, qė pėrkrah apo ėshtė pjesė e DNS (Domain Name Server) dhe ka tre komponente kryesore: DNS server,...


biodegradable
Shqip: biodegraduese
Shprehja biodegraduese pėrdoret pėr prodhime apo gjėra tė cilat kanė aftėsinė pėr t'u zbėrthyer nė mėnyrė tė sigurt dhe shpejtė, pėrmes metodave biologjike, nė materialet themelore natyrore. Kėto prodhime mund tė jenė tė ngurta apo lėngėta....


biomimetic
Shqip: biomimetika
Biomimetika ėshtė pėrshkrim i gjerė i proceseve apo sistemeve inxhinierike tė cilat e imitojnė botėn biologjike. Kjo shprehje sė pari ėshtė shfaqur nė biokimi ndėrsa sot i'u aplikohet shumė fenomeneve kimike dhe mekanike....


BIOS
Shqip: BIOS
Shkurtesa pėr Basic Input Output System. BIOS ėshtė i ndėrtuar nė makinė dhe pėrmban programin/kodin tė nevojshėm pėr nisjen e makinės. BIOS kontrollon tastaturėn, ekranin, disqet, komunikimet serike (serial) dhe gjera tjera varėsisht nga prodhuesi....


bit
Shqip: bit
Bit ėshtė shkurtesė pėr Binary Digit. Kjo ėshtė njė vlerė binare pra 1 ose 0. Gjithashtu ėshtė njėsia mė e vogėl prej tė cilave gjitha ndėrtohen. Bitat pėrdoren pėr matjen e gjerėsisė sė shkėmbimit tė informatave apo masės sė shkėmbimit....


Blu-ray
Shqip: Blu-ray
Blu-ray apo Blu-ray Disc (BD) ėshtė emri i gjeneratės sė re tė disqeve optike tė zhvilluara nga 13 prodhuesve tė elektronikės dhe kompjuterave si Dell, Hitachi, HP, LG, Mitsubishi, Panasonic, Pioneer, Philips,...


Bluetooth
Shqip: Bluetooth
Bluetooth ėshtė teknologji patela qė pėrdoret pėr komunikim mes makinave nė distanca tė vogla, zakonisht rreth 10 m (transmetimet deri nė 1 km janė arritur gjithashtu!). Bluetooth pėrdor spektrin 2.4 GHz pėr tė lidhur makinat me shpejtėsi 1 Mbps....


BNF
Shqip: BNF
BNF ėshtė shkurtesė pėr Backus-Naur form. BNF ėshtė metasintaksė qė pėrdoret pėr tė paraqitur gramatikėn pa kontekst (Ang: context-free grammars). BNF paraqet sintaksėn (gramatikėn) e njė gjuhe programuese,...


BOOTP
Shqip: BOOTP
Shkurt pėr Bootstrap Protocol. Ky protokol ofron kornizėn pėr bartjėn e informatave konfiguruese nė makina "pa tru" tė lidhura nė rrjeta TCP/IP. BOOTP protokoli lejon makinės kliente tė zbulon IP adresėn e vet,...


bot
Shqip: bot
(I)
Shkurtesa pėr robot, programe tė cilat kėrkojnė informata nėpėr internet. Makinat kėrkuese si Lycos dhe Google pėrdorin bot-a.
(II)
Nė terminologjinė e lojrave personazhet e shtuar nė lojrėn kompjuterike tė dizajnuar tė zėvendėsojnė lojtarin e...


bandwidth
Shqip: brezi i gjėrėsisė
Bandwidth - ėshtė tregues i mundėsive tė rrjetit. Bandwidth paraqet numrin i cili tregon se sa tė dhėna mund tė barten nga pika A nė pikėn B mrenda intervalit kohor. Njėsia e bandwidth ėshtė bit pėr sekondė qė shkruhet bps....


BSD
Shqip: BSD
BSD ėshtė shkurtesė pėr Berkley Software Distribution. Kjo ėshtė njė UNIX shpėrndarje e krijuar nga grupi pėr hulmtim tė sistemeve kompjutorike i Universitetit tė Kalifornisė nė Berklli (ang. Univerisity of California at Berkley)....


Bus
Shqip: Bus
(I)
Bus ėshtė rruga nėpėr tė cilen kalon informata apo sinjali elektrik. Bus ėshtė e ndertuar prej telave paralel. CPU, RAM, dhe tė gjitha I/O pajisjet janė tė lidhura pėr Bus, dhe nė kėtė mėnyrė, kėto komponente harduerike komunikojnė mes veti nėpė...


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Gjuha e Definicioneve: Shqipe / Duke Shfletuar: A
DNA
Shqip: ADN
ADN apo Acidi Dezoksi Ribonukleik (Ang: Deoxyribonucleic Acid apo shkurt DNA) ėshtė material ndėrtimor i gjitha krijesave tė gjalla dhe disa virusėve nė Tokė. ADN pėrmban informatat mbi sintetizimin e proteineve dhe replikim....


AFP
Shqip: AFP
(I)
Shkurtesa pėr AppleTalk Filing Protocol. Ky protokol pėrdoret nga makinat jo-Apple pėr t'u lidhur nė rrjeta dhe servera AppleTalk. AFP over TCP/IP lejon lidhjen nė AFP serverė pėrmes TCP/IP rrjetave....


algorithm
Shqip: algoritėm
Procedurė, formulė apo skemė e instruksioneve tė njėpasnjėshme (tė fundme) pėr tė zgjidhur njė problem tė caktuar. Kėto instruksione, pėrkthehen nė gjuhė pėrkatėse programuese nė mėnyrė qė problemi tė zgjidhet praktikisht....


Alpha
Shqip: Alpha
(I)
Procesori Alpha ėshtė RISC arkitekturė e zhvilluar nga Digital. Gati gjith sistemet operative tė njohura punojnė nėn Alpha. UNIX, Windows, Linux, BSD dhe AmigaOS janė shembuj tė OS qė punojnė nėn Alpha....


ALU
Shqip: ALU
ALU (Arithmetic Logic Unit) - ėshtė njėsia e procesorit qė bėn kalkulimet aritmetike (mbledhja, zbritja etj), logjike (AND, OR, NOT etj) si dhe operacione tė ngjajshme.


AND
Shqip: AND
Lloj i derės (gate) logjike rezultati ėshtė 1 vetėm atėherė kur dy hyrjet janė 1, ndėrsa ėshtė 0 pėr gjitha tjera mundėsitė tjera.

A B A AND B
0 0 0
0 1 0
1 0 0
1 1 1
ANSI
Shqip: ANSI
American National Standards Institute (ANSI) ėshtė organizatė private jo-profitabile pėr standarde e cila krijon standarde pėr lėmi tė ndryshme pėr industri nė SHBA. Kjo u themelua nė vitin 1918 dhe ėshtė anėtare e ISO dhe IEC....


AO-DVD
Shqip: AO-DVD
AO-DVD apo Articulated Optical Digital Versatile Disc lejon vendosjen e mė shumė shėnimeve nė disqet optike duke lejuar ruajtjen e deri mė 40 - 100 herė mė shumė shėnimeve me transferi 5 - 30 herė mė tė shpejtė sesa DVD-tė e sotėm....


AoE
Shqip: AoE
ATA over Ethernet ėshtė protokol i hapur i parashikuar pėr transmetimin e komandave pėr disqe ATA pėrmes Ethernet. AoE ėshtė shtresė e cila qėndron mbi Ethernet dhe e cila i mbyllė (Ang: encapsulate) komandat e ATA nė korniza Ethernet....


AP
Shqip: AP
(I)
Shkurtesa pėr Access Point, pajisje harduerike ose softuer nė kompjuter qė luan rolion e hub-it pėrmes tė cilit ėshtė e mundur lidhja nė LAN. AP janė pika ku shfrytėzuesi lidhet me LAN nė komunikime patela....


AppleTalk
Shqip: AppleTalk
Arkitekturė pėr LAN e ndėrtuar pėr Apple makina dhe printer laserik. AppleTalk pėrkrahė skemėn e kabllave pėr Apple LocalTalk, Ethernet dhe IBM Token Ring. Lidhja mes PC dhe Apple makinave ėshtė e mundur pėrmes harduerit dhe softuerit specifik si AFP....


ARP
Shqip: ARP
ARP (Address Resolution Protocol)- Protokol i rrjetave qė pėrdoret pėr t'a gjetur MAC adresen e njė makine ne rrjetė pėrmes IP adresės. ARP kėrkesa dėrgohet nė rrjetė dhe makina qė ka IP adresėn e duhur,...


ASCII
Shqip: ASCII
ASCII - (American Standard Code for Information Interchange). Ėshtė kodi numerik standard qė ka pėrdorimin mė tė madh nė shkencat kompjuterike. Kjo skeme standarde e asocon vlerėn numerike (integer) pėr shkronja (tė vogla e tė mėdha),...


assembler
Shqip: asembleri
Program i cili kompajllon programet tė shkruara nė gjuhėn asembli dhe i shndėrron nė kode apo gjuhė tė makinės, pastaj makina mundet tė ekzekutoj instrukcionet tė cilat ju kan japur nga programeri.
Motorola ka qipa tė ndryshėm qė mund tė programohe...


assembly
Shqip: asembli
Ėshtė gjuhė pak me e lartė nė nivel se sa gjuha e makinės. Me anė tė gjuhės asembli ju mund tė jepni instrukcione qė kanė mė shumė lidhje me gjuhėn angleze se sa me atė binare. Pėr shembull pėr tė rruajtur akumulatorin A nė adresėn 0000 tė memories n...


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi