Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Si krijohet njė Portal

Si krijohet njė Portal

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Si krijohet njė Portal prej Tue Jan 16 2007, 05:43

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
1.
Krijo njė portal me Temėn [[Portal:EmriPortalit]]. Shkoni te kjo faqe dhe kopjoni tekstin i cili shėrben si formė gati pėr portalin e ri dhe futeni tekstin te faqja e sapokrijuar.
Ruajini ndryshimet.

2.
Krijoni dy nėnfaqe me tekstet:  • Nėnfaqen: [[Portal:EmriPortalit/box-header]] me kėtė tekst nė tė:
{{Portal:Box-header | title={{{1}}}
|editpage={{{2}}}
|border=#aaaaaa <!-- Kjo ėshtė pėr ngjyrėn e Vijave tė Kutisė -->
|titleforeground=white <!-- Kjo ėshtė pėr ngjyrėn e Shkrimit tė Textit Te Titulli -->
|titlebackground=#aaccff <!-- Kjo ėshtė pėr ngjyrėn nė Krye tė Kutisė te Titulli -->
|background=#f9f9ff <!-- Kjo ėshtė pėr ngjyrėn e Kutisė -->
|foreground=black}} <!-- Kjo ėshtė pėr ngjyrėn e Tekstit tė Kutisė -->
  • Dhe nėnfaqen [[Portal:EmriPortalit/box-footer]] me tekstin:
{{Portal:box-footer |{{{1}}}}}


3.
Kthehu te faqja [[Portal:EmriPortalit]] dhe mbushi Kutiat me tekst duke shtypur redakto. Pasi tė kesh shtypur redakto hapet njė faqe e re e cila ėshtė bosh dhe duhet mbushur me tekst.

4.
Kutiat qė janė me pikėpytje janė tė paramenduara si kuti pėr tema tė tjera qė nuk janė pėrfshi akoma nė tekst. Kutiat qė nuk ka nevojė pėr momentin mund tė fshehen duke i futur nė koment si psh: <!--
{{/box-header|''Burime interneti''|{{FULLPAGENAME}}/Burime interneti|}}
{{{{FULLPAGENAME}}/Burime interneti}}
{{/box-footer|}}
-->

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: Si krijohet njė Portal prej Tue Mar 06 2007, 11:58

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Ja edhe Nje menyre tjeter

1). Ju duheni me pas host qe ka php dhe mysql.

2. Merrni download http://phpbb.com/downloads.php versionin ma te ri te phpbb [Full Package]

3. Unzip qat fajl qe e merrin dhe lidhuni me ftp ne hostin e juaj.

4. Ne hostin e juaj e bani upload krejt fajlat qysh jan mrena ne zip ne folder qysh po doni me pas ju forumin psh. nese doni me pas forumin ne ket link www.test.com/forum athere e krijoni ni folder ne hostin e juaj me emrin /forum/ dhe aty mrena i upload krejt fajlat.

5. Krijone nje baze mysql ne hostin e juaj. Hosti juv duhet me pas najlloj te control panelit per host, aty e krijoni nje database me emrin ku po doni me i rujt informatat forumi. Do tju spjegoj qysh me kriju me phpmyadmin (me phpmyadmin ju vetem bazat mundeni me i rregullu kurse userin duheni me kriju ne hostin e juaj permes control panelit qe keni. Ok pra kur e hapni phpmyadmin ne faqe te pare ju do te shini nje fushe dhe Create New Database: shenone emrin e bazes ne ket rast "forum" dhe create Psh. krijone nje baze "forum" dhe per ket baze krijone nje user per baza "forum" passwordi "testforum" ... ! keni kujdes ne fund te krijimit kqyrne sigurt qysh e ka emrin baza dhe useri se perndryshe nuk do te mundeni me i lidh forumin ne shenime ! Ps. emrin e bazes folderit dhe userit i kemi marr FORUM po ju mund te i bani qysh te doni

6. Ne internet explorer apo qfar browseri perdorni shenone linkun http://www.test.com/forum dhe do te hapet nje faqe per instalim te forumit. Keto i beni keshtu: ---Default board language: English Database Type: MySQL 3.x (ju edhe nkofse keni version ma te ri lene keshtu qe mos te keni probleme gjat instalimit) Choose your installation method: Install Database Configuration Database Server Hostname / DSN: localhost (e leni localhost perveq nkofse bazen e keni te vendosur ne ndonje server tjeter athere shenoni adresen e bazes ku eshte e vendosur) Your Database Name: forum (emri qysh e kemi kriju bazen ne phpmyadmin ose prej control panelit te hostit) Database Username: forum (edhe emrin e kemi lan forum perveq nkofse keni tjeter shenone) Database Password: testforum Prefix for tables in database: phpbb_ (kete mund ta leni keshtu) Admin Configuration Admin Email Address: test@test.com (emaili i juaj) Domain Name: test.com (! keni kujdes kete duhet me pas te sakt perndryshe mundet mos me punu forumi, shenone qysh e keni domainin ku jeni duke e instalur forumin ose nkofse keni ip mundeni me shenu edhe ip, psh 192.168.0.1) Server Port: 80 (kete e leni keshtu veq nqofse jeni te sigurt se porta eshte tjeter) Script path: /forum/ (kete e detekton automatikish instalimi perndryshe kjo duhet me u kan folderi ku jan fajlat e forumit) Administrator Username: admin (useri admin mundeni me lan userin si te doni) Administrator Password: testadmin Administrator Password [ Confirm ]: testadmin -------------------------------- dhe ne fund Star Install dhe nkofse nuk ka ndonje gabim do tju del Finish Install

7. Kthehuni ne ftp edhe i fshini folderat "install" edhe "contrib" Dhe forumi eshte gati Wink Instalimi i gjuhes Merne download gjuhen prej faqes http://phpbb.com/downloads.php me posht do te shini SHQIP dhe download zip fajlin. Ekstraktoni zip fajlin dhe e beni upload ne folderin ku eshte in instaluar forum ne shembullin tone kishe me u kan "test.com/forum/language/" dmth ktu e bani upload folderin "lang_albanian" keni kujdes mos me u kan dy foldera psh lang_albanian/lang_albanian po veq ni folder dhe fajlat me u kan ne at folder, dhe kjo kishe me u duk "test.com/forum/language/lang_albanian" dhe tash kthehuni tek Administration Panel dhe te konfigurimi do tju paraqitet gjuha shqipe.

Kjo eshte krejt qysh me instalu forumin nuk ka nevoj me ba tjeter sen, nkfose keni pyetje, nkfose gjeni ndonje gabim apo nuk ka informata shtese atehere lirisht pergjigjuni ne ket teme dhe do tju ndihmojme.


Per me shum ndihm ja shikone dhe ne Flash e keni se si te instaloni Forumet e juaja.


http://www.phpbb.com/support/tutorials/


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Si te instalohoni Vbulletini ne hostin tuaj prej Tue Mar 06 2007, 12:00

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Pėr tė instaluar Vbulletin forum duhet ti posedoni kėto artikuj:

1.Host do me than Webspace .... orginal host ose ( funpic.de orgfree.com etj.)

2.Pastaj ne FTP tuaj Hapni nji folder me emnin FORUM edhe mrena i vendosni fajllat TE CILAT gjenden ne FOlderin UPLOAD3.Pastaj ne Folderin /Includes Fajllin config.php e editoni (Open WIth) Word Pad ose Notepad..4. Editimi bėhet kėshtu ....

http://img207.imageshack.us/img207/223/2bl8.jpg6.Masi ta mbarojm editimin mbaruam me CONGIF.php dhe nese se keni ne FTP tuaj vendoseni te folderi /Includes ( verejtje versioni 3.6.2 e ka config.php.new pra dueht tja boni emrin ne config.php veq se se pranon tjeter qysh)


7.Tash nese e keni keshtu .... www.emnihostit.com/forum/install/install.php


8.Tash i keni 13 hape deri te instalimi i forumin Veq Next - Next ...


9. Ne fund pasi te zgjedhni emnin e Administratori Ne dunf lypet qe te fshihet Fajlli Install.php prej te folderi /Install ( ju preferoj qe ti fshini krejt fajllat qe jon ne ate folder SE keto Ne ardhmeri Paraqesin BIRUCA )

Nese i percjellni keto Hape forumi juaj instalohet me sukses...


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Si te instalojm gjuhen shqip ne forum phpbb prej Tue Mar 06 2007, 12:13

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Se pari shkojm web-sitin tend ku e ke futur forumin shkon te dosja /Forum/ a qysh e ke dhe te folderi language
e mer ketu http://www.phpbb.com/downloads.php language albanian e ke aty edhe e kur ta download e nxjerr pre
zipit folderin albanian dhe fut ne ftp tendin te folderi laguages ku e ceka edhe me par edhe pastoj shko hyn ne
forum ne control panel te forumit tend shko configuration edhe aty posht e len gjuhen albanian edhe kliko sumbit
dhe kryhet edhe duhet te shkosh edhe te profili yt shko te profil edhe aty posht e len gjuhen shqipe qe kur te
hin antart mjau qit forumin ne shqip Shpresoj se keni kuptuar...


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi