Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » Semundjet e sistemit Hormonal

Semundjet e sistemit Hormonal

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Semundjet e sistemit Hormonal prej Mon Jan 28 2008, 06:59

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
STRUMA

Struma eshte nje zmadhim jonormal i gjendres tiroide,(Glandula thyroidea) e cila ndodhet ne regjionin e gushes populli e quan “gusha”..

Struma eshte vetem nje shprehje, nje term qe tregon rritjen e abnormale te gjendres, por nuk shpjegon me teper
Mjekesia njeh tri lloje Strumash:

1) Struma Hyperthyrote e cila ka te beje me nje hyper-funksion te gjendres
2) Struma Hypothyrote e cila ka te beje me nje ulje te funksionit te gjendres
3) Eurhyreote Struma e cila eshte ne funksionimi normal

Shkaqet qe shpien ne krijimin e Strumes duhe saktesuar mire:

-Struma mund te jete shkak i perdorimi te medikamenteve
-Struma mund te jete shkak i ndonje substance ne ushqimi
-Struma mund te jete shkak i mungeses se Jodit (Pjesa me e madhe e Struma've i referohen ketij indikacioni: njeriut i duhen rreth 200-300 µg Jod ne dite)
-Struma mund te jete indikacion i nje kanceri i llojit te mire apo te keq

Femrat jane te prekura 4-5 here me shpesh se meshkujt.
Po ashtu eshte shenuar rritje e Strumes tek femrat shtatezene dhe ato qe ju japin femijeve gji.

Pergjithesisht nga struma vuajne vendet malore(struma endemike). Dihet qe jodi eshte nje element fluturak. Ai tretet ne uje dhe rrjedh ne drejtim te detrave. Keshtu njerzit qe vuajne nga struma ne zonat malore, pergjithesisht kane strume difuze, ndersa ata qe vuajne ne zonat e bregdetit pergjithesisht kane strume nodulare.

Per te diagnostikuar strumen perdoren nje sere analizash dhe egzaminimesh.
Matja e nivelit hormonal te T3, T4 dhe TSH jane kryesore. NQSE keto dalin te ndryshuara atehere shkohet net e tjera akzaminime si ECHO, shintigrafi, apo eshte ne tej biopsy e saj.

Pergjithesisht semundjet e gjendrres tiroide trajtohen me sukses.

Eshte shume e rendesishte te thuhet qe paraqitja e symtomave te hiperfunksionit te tiroides eshte aq i larmishem sa kjo semundje eshte quajtur kameleon dhe ka ngaterruarr gjithmone mjeke edhe me shume pervoje.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Semundjet e sistemit Hormonal prej Mon Jan 28 2008, 07:00

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sindoma PremestrualeCod. B30092007

Konsiston ne nje sere shqetesimesh fizike dhe psikike qe zakonisht zhduken me ardhjen e mestruacioneve (zakonet) dhe qe shfaqen si nderrime te shpeshta te humorit, depresion, gjendje te irritueshme, kriza te qarure dhe dhimbje te llojeve te ndryeshme nga tensioni ne gjoks o ne fund te barkut, nembajten e lengjeve deri tek problemet e lekures e dhimbjet e kokes etj.

Nga se varen keto shqetesime?

Nuk dihet me saktesi shkaku por vetem mekanizmi qe i provokon.Mund te pershkruhet si nje tip "Reaksioni Autoalergjik". Vezoret prodhojne estrogjen dhe progresteron qe prodhohen me shume praktikisht secila njera pas ovulimit e tjetra pak para mestruacioneve, por ne rastin e Sindomes Premestruale, per shkak te komandove te gabuara te ipofizes kemi nje prodhim te tepert te ketyre hormoneve.
Ajo qe paguan me shume eshte melcia e cila duhet te punoje me shume pas mestruacioneve per te metabolizuar hormonet e teperta.


Shqetesimet fizike :

Dhimbje ne gjoks
Ndjenjesi fryerje ne fytyre, bark e gishta
Rritje ne peshe
Cefale(dhimbje koke)
Ndryshime ne oreks
Akne e te tjera shqetesime te lekures
Diarre e te tjera shqetesime ne aparatin gastrointestinal
Dhimbje te pergjithshme sidomos muskolare e ne shpine
Dhimbje barku
Theksim te krizave epilektike
Azem
Rinit
Ortikarie

Shqetesime psikike.

Alterim te humorit e depresion
Deshire per te qare
Ndjenjesi lodhjeje e letargji
Veshtiresi ne perqendrim
Veshtiresi ne koordinimin e levizjeve
Alterim te deshires seksuale
Shqetesim te gjumit
Agresivitet e irritim
Humbje te vetekontrollit


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Semundjet e sistemit Hormonal prej Mon Jan 28 2008, 07:00

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kistet e TiroidesCod. C01102007

Kistet e tiroides(thyreoid cysts) pėrfaqėsojnė zmadhime tė mbushura me lėng tė vendosura nė gjėndrėn tiroide. Ato mund tė jenė formacione tė vogla, deri nė njė cm ose edhe mė tė mėdha , me pasoja shtėrngimin e kordave tė zėrit dhe dėmtimin e tij.

Normalisht kisti duhet tė pėrmbajė lėng. Kistet e tiroides, mund tė jenė tė tillė ose jo.Nodulet , mund tė pėrmbajnė materjal kompleks, dhe tė pėrmbajnė leng dhe perbėres kompakt i cili duhet trajtuar me shume kujdes.

__________________


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Semundjet e sistemit Hormonal prej Mon Jan 28 2008, 07:01

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Si mund tė trajtohet andropauza te burratCod. B20122007

Burimi : Gazeta Panorama
Data Pulbikimit : 24/10/2007
Autore : AIDA MALAJ

Me kalimin e moshės burrat dhe gratė shfaqin probleme qė lidhen me uljen e nivelit tė hormoneve seksuale.

Ky fenomen konsiderohet njė proces natyral, jo njė sėmundje. Te meshkujt, pas moshės 40 vjeē, nis ulja e nivelit tė prodhuar tė testosteronit, hormonit mashkullor kryesor. Kjo ėshtė njė rėnie graduale, por e vazhdueshme. Nė njė intervistė pėr “Panorama” mjeku androlog, Evi Dani, shpjegon se si shfaqet andropauza, ēfarė shenjash shfaq dhe si mund tė trajtohet:
Doktor, ekziston “menopauza” mashkullore?
Me kalimin e moshės, qoftė te femrat apo te meshkujt shfaqen ndryshime hormonale, tė cilat lidhen me faktorin moshė. Pėr pasojė shfaqen njė sėrė sindromash, ndėr tė cilat ėshtė dhe andropauza, ose mė saktė shpėrthimi i hipogonadizmit tė vonshėm (hypogonadizėm kemi kur nivelet e testosteronit janė tė ulėta).
Vitet e fundit kjo sindromė po trajtohet dhe merret nė konsideratė, gjė qė ka ndikuar nė rritjen e cilėsisė sė jetės te meshkujt.
Kur nis tė shfaqet kjo sindromė?
Sindroma fillon mbi moshėn 40 vjeē. Ky ėshtė njė problem qė kohėt e fundit po vihet re nė njė pėrqindje tė madhe meshkujsh. Statistikat tregojnė se 30 % e meshkujve mbi moshėn 40-50 vjeē shfaqin tė tilla probleme, duke u rritur nė 50 % te moshat mbi 50 vjeē dhe 70 % te ata mbi 60 vjeē. Mashkulli si hormon kryesor ka testosteronin, i cili prodhohet kryesisht nė testikuj nga disa qeliza (leydik) qė ndodhen nė teste. Me kalimin e moshės ulet funksioni i kėtyre qelizave, duke ulur sasinė e prodhimit tė kėtij hormoni, ku mė shumė e ku mė pak, i cili do tė sjellė dhe disa shqetėsime karakteristike.
Ēfarė ėshtė testosteroni?
Testosteroni ėshtė hormon seksual mashkullor, mė i rėndėsishmi qė prodhon organizmi i mashkullit. Ky ėshtė pėrgjegjės gjatė pubertetit pėr zhvillimin e mashkullit. Rėndėsia e hormonit mashkullor, shfaqet me zhvillimin e qimeve nė mjekėr dhe trup si dhe pėr zhvillimin e muskulaturės, nė metabolizmin e yndyrave dhe proteinave, nė formimin e eritropoezės. Ndikon nė zhvillimin intelektual, humorin, pėrqendrimin.
Ēfarė ankesash shfaqin burrat qė kanė mungesė testosteroni?
Kur nivelet e testosteronit bien nėn normė kemi hipogonadizėm (12-35 n.mol/l) dhe mashkulli shfaq kėto shenja: humor tė keq, mund tė ketė gjendje depresive, qė ndonjėherė mund tė shoqėrohen me agjitim dhe acarim tė kotė. Ērregullime tė gjumit, lodhje tė shpejtė fizike, qė vjen si pasojė e anemisė sė krijuar nga ulja e nivelit tė testosteronit dhe ulja e masės muskulore. Nė kėtė moshė fillon e krijohet indi dhjamor i tipit genoid (i tipit femėror), qė do tė thotė se shfaqet nė bel, shpatulla dhe vithe. Ndėrkohė mund tė shfaqen ērregullime tė pėrqendrimit, afshe tė nxehta dhe ulje e dendėsisė kockore (osteoporozė), etj. Njė shenjė mjaft e rėndėsishme ėshtė ulja e dėshirės seksuale dhe disfuksion erektil deri nė impotencė. Shumė persona i nėnvlerėsojnė shenjat e mėsipėrme, duke i konsideruar si probleme qė kalojnė dhe nga mosha. Ky ėshtė njė mendim mjaft i gabuar, sepse duhet konsideruar niveli i testosteronit dhe tė bėhet trajtimi i kėtij problemi sa mė shpejt pėr tė rritur cilėsinė e jetės sė kėtyre personave.
Ēfarė duhet tė bėhet nė rast se shfaqen kėto simptoma?
Pasi pacienti paraqitet me kėto ankesa i bėhet analiza e gjakut pėr pėrcaktimin e testosteronit. Vlera ndėrmjet 12 dhe 15 n.mol/l, konsiderohen normale. Ndėrsa vlerat nėn 12 n.mol/l duhet trajtuar nėse janė prezente simptomat tipike tė mungesės sė testosteronit.
Si bėhet trajtimi i kėtyre rasteve?
Trajtimi konsiston nė terapi hormonale zėvendėsuese. Kohėt e fundit po pėrdoret me sukses njė medikament i quajtur “Nebido”, njė injeksion qė bėhet ēdo 3 muaj. Efektet ndihen qė me injeksionin e parė dhe pacienti ka pėrmirėsime tė gjendjes sė pėrgjithshme tė pacientit.
Doktor, ky ėshtė njė shqetėsim qė e hasin tė gjithė meshkujt gjatė jetės sė tyre?
Jo, nuk ndodh te tė gjithė meshkujt, por prek pjesėn mė tė madhe tė burrave.
Si mund tė parandalohet?
Duhet qė ēdo mashkull mbi moshėn 40 vjeē tė bėjė analiza hormonale pėr tė matur nivelin e testosteronit dhe kontrolle periodike te mjeku specialist.

Dieta e balancuar qė fėmijė mbron nga osteoporoza


Njė dietė e balancuar qė nė fėmijėri mund tė ndihmojė nė rritjen e masės trupore, duke ulur kėshtu rrezikun pėr shfaqjen e osteoporozės nė moshė tė rritur. Ky ėshtė konkluzioni i njė studimi tė kryer nga Giacinto Miggiano, drejtor i Qendrės sė Kėrkimeve Ushqimore Njerėzore nė universitetin katolik tė Romės. Osteoporoza ėshtė njė sėmundje e skeletit qė karakterizohet nga humbja progresive e pėrbėrjes sė kockės, qė bėhet poroze, pak rezistente dhe mė e ekspozuar ndaj rrezikut tė frakturave. Sipas vlerėsimit tė “International Osteoporosis Foundation”, njė grua ndėr tre e moshės 60 deri 70 vjeē apo 2 ndėr 3, e moshės 80 vjeē vuajnė nga ky problem. Kockat qė pėrbėjnė skeletin, rriten dhe forcohen gjatė fėmijėrisė dhe adoleshencės, duke arritur pjekurinė kimike nė moshėn 25-30 vjeē. Nga ky moment aktiviteti i vazhdueshėm i transformimit dhe rimodelimit kockor ka pėr qėllim ta bėjė kockėn mė tė fortė ndaj nevojave tė pėrditshme, sipas moshės. Nė studim, autorėt e studimit kanė evidentuar se duke adoptuar sjellje ushqimore tė shėndetshme qė lidhen dhe me aktivitetin fizik apo njė stil tė shėndetshėm jetese ėshtė e mundur tė arrihet njė nivel i lartė mase kockore. Pėr tė kundėrshtuar shfaqjen e osteoporozės duhet treguar shumė kujdes ndaj asaj qė hamė. “Eshtė e nevojshme njė dietė ushqyese e balancuar me njė pėrbėrje kalorike, tė pėrshtatshme me nevojat fiziologjike tė individit. Njė dietė e moderuar me proteina, njė gram proteinash pėr ēdo kile tė organizmit tonė (1 g/Kg/die), njė pėrbėrje tė duhur yndyrash dhe karbohidratesh qė nuk duhen tė jenė mė tepėr se 55-60% tė kalorive totale. Po qė duhen marrė ēdo ditė. Po ashtu rekomandohen sasi tė larta kalciumi, potasi, magnezi dhe sasi tė pakta sode”, theksojnė autorėt e studimit. Pėrsa i pėrket kalciumit, ndonjėherė nuk ėshtė e mjaftueshme marrja nga ushqimet dhe nė kėto raste duhet tė merren tableta me kalcium. Vitamina D ėshtė nga ana tjetėr njė pėrbėrės i rėndėsishėm pėr asimilimin e kalciumit dhe pėr kėtė duhet marrė me dietė apo me tableta. Edhe ekspozimi nė diell lejon tė prodhohen vitamina qė formohen nė lėkurėn tonė. Pėrveē kėsaj vitaminat: A, C, E, K dhe minerale tė tjera si fosfori, fluori, hekuri, zinku dhe bori janė tė nevojshėm pėr njė metabolizėm normal tė kockave dhe mund tė merren falė njė ushqyerjeje tė larmishme dhe korrekte. Sė fundmi rekomandohet eliminimi i alkoolit, kafeinės dhe pijeve tė gazuara. Kėto tė fundit duket se e rrisin mė shumė riskun pėr fraktura te gratė qė i konsumojnė.

__________________


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Semundjet e sistemit Hormonal prej Mon Jan 28 2008, 07:01

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Gjendrat Ne OrganizemCod. D27122007

GJĖNDRAT EGZOKRINE

Pėrpos muskujve ne efektor hyjnė edhe gjėndrat.
Sipas asaj se a behet tajitja neper kanale jashtqitese
Ose drejtpersedrejti ne gjak ose limfė (pa kanale jashtėqitese) dallohen 2 lloj tajitjesh:
1.tajitje e jashtme (egzokrine)
2.tajitje e mbrendshme (endokrine)
Prodhimet e gjendrave egzokrine quhen secrete ose eskrete,
Kurse te gjendrat endocrine inkrete. Tajitja gjegjesisht dalja e sekretit prej qelizave mund te behet ne 3 mėnyra:
1.merokrine
2.apokrine
3.holokrine

Gjėndrat me tajitje te jashtme janė:
1.gjėndrat pėshtymore(glandula salivares)
2.gjėndrat ndjersore (glandula sudorifere)
3.gjėndrat e lotit(glandula lakimalis)
4.gjėndrat dhjamore (glandula sebace)
5.gjėndrat aromatike (glandula sudorifere majores)

1.GJĖNDRAT PESHTYMORE
Gjėndrat e peshtymes gjenden ne zgavren e gojes,kto ndahen ne 3 grupe:
1.gjendrat pranveshore(glandula parotis)
2.Gjendrat nennofullore(glandula submardibularis)
3.gjendrat nengjusore(glandula subliguaris)
2.GJĖNDRAT DJERSORE
Gjėndrat e djersės tajitin djersė ne menyrė merokrine .djersa ėshtė leng i kthjellet i cili pėrmban 99% ujė, mbetjen prej 1% e perbėjnė materjet organike dhe joorganike :natrium, kalium, kalcium,magnez,dhe sasi te vogla te glukozės dhe uresė.
3.GJĖNDRAT E LOTIT
Tajit lot(ėshtė leng i kthjellet pa ngjyrė ,me shije te njelmėt dhe permban pak proteina jargė dhe yndyrna si dhe enzimin lizozin.
4.GJĖNDRAT DHJAMORE
Janė te shperndara neper terė lėkurėn , ne perjashtim te shputave dhe shuplakave.
Funksioni i tyre ėshtė i kontrolluar nga hormonet.
5.GJĖNDRAT AROMATIKE
Ato gjenden nėn sjetulla ,ne lekuren e skrotumit rreth anusit, vetullave ne pjesen e jashtme te kanalit te degjimit dhe atriumit te hundes.
Gjendrat e erės tajitin sekret specifik i cili per nga era, ngjyra dhe vetitė tjera ėshtė karakteristik per secilin individ dhe secilen racė(secili njeri ka ere specifike te trupit).


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Semundjet e sistemit Hormonal prej Mon Jan 28 2008, 07:02

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Gjėndrat endokrine dhe hormonet e tyreCod. E27122007

Gjėndrat endokrine dhe hormonet e tyre

Gjėndrat endokrine janė :
pjesa e perparme e hipofizės, pjesa e pasme e hipofizės, gjėndra tiroide, gjėndrat prantiroide, palca e gjendres mbiveshkore, korja e gjėndrės mbiveshkore, farorėt, pankreasi, vezorėt.
1.Pjesa e pėrparme e hipofizės pėrbhet nga hormonet:
oHormoni i rritjes ka funksion per te nxitur rritjen e tė gjitha indeve nė organizem.
oHormoni tierostimulues ka funksion pėr tė nxitur gjėndrėn tiroide per krijimin e hormonet tiroid.
oHormoni adrenokortikotrop e nxit koren e gjėndrės mbiveshkore per te krijuar mbrojtjen e organizmit.
oHormoni prolaktin e nxit krijimin e qumėshtit nė gjėndrat e qumėshtit.
oHormoni folikulostimulues e nxit rritjen e aktiviteteve hormonale tė vezorėve dhe farorėve.
oHormoni lutoneizues shkakton zhvillimin e trupit te verdhė nė vendin ku ka plus fulikula te femrat nxit tajitjen e testosteronit.
2.Pjesa e pasme e hipofizės
oHormoni antibioretik e nxit resorbimin e ujit me gypsat veshkore.
oHormoni dueretik e nxit shtrėngimin e muskujve tė lėmuar nė enėt e gjakut .
oHormoni oksitocina shkakton kontraktimin e muskujve nė mitėr shkakton rrjedhjen e qumėshtit nga gjėndrat qumėshtore pas thithjes .
3.Gjendra tiroide
oHormoni tiroid i cili e rrit metabolizmin, rrit aftėsinė fizike dhe mendore , rregullon rritje normale.
4.Gjendra prantiroide
oHormoni i saj ėshtė hormone paratiroid i cili e rregullon shkėmbimin e kalciumit ndėrmjet gjakut dhe eshtrave.
5.Palca e gjendrės mbiveshkore
oHormoni—adrenalina noradrenalina e cila ka funksion pėr rritjen e shtypjes sė gjakut ,punėn e zemrės , aktivizon qelizat nepėrmjet ngacmimit tė sistemit nervor simpatik.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi